LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PASITELKIMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMUI UŽTIKRINTI KRIZIŲ IR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2010 m. balandžio 19 d. Nr. V-303
Vilnius
Įgyvendindamas Valstybinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo krizių ir ekstremalių situacijų atvejais valdymo 2008–2013 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 16 d. nutarimu Nr. 742 (Žin., 2008, Nr. 85-3394), įgyvendinimo 2008–2010 metų priemonių 1.6 punktą:
1. T v i r t i n u Nevyriausybinių organizacijų pasitelkimo asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2010 m. balandžio19 d. įsakymu Nr. V-303
NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PASITELKIMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMUI UŽTIKRINTI KRIZIŲ IR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS TVARKOS APRAŠAS
I. Bendrosios nuostatos
1. Nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO) pasitelkimo asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja NVO pasitelkimo asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais sąlygas ir NVO, pasitelkiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais, vykdomas funkcijas.
2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis:
2.1. Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymu (Žin., 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr. 112-3099);
2.3. Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos fondų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 32-787; 2004, Nr. 7-128);
2.4. Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymu (Žin., 1997, Nr. 2-16);
2.6. Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu (Žin., 2004, Nr. 25-745).
3. Nevyriausybinės organizacijos šiame Tvarkos apraše suprantamos kaip asociacijos, labdaros ir paramos fondai ir viešosios įstaigos, kurių steigėjai, dalininkai ar nariai nėra tik valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos.
4. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Pirmoji pagalba – asmenų, kurie nėra sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai, atliekami veiksmai, skirti padėti kitų ar savo sveikatai, naudojant turimas medicinos ir (ar) kitokias priemones bei medžiagas.
Pirmoji medicinos pagalba – sveikatos priežiūros specialistų ar farmacijos specialistų atliekami svarbiausi tikslingi veiksmai, skirti padėti kitų ar savo sveikatai ir gyvybei, naudojant turimas medicinos ir (ar) kitokias priemones bei medžiagas, kol nukentėjusiajam (pacientui) bus pradėta teikti skubioji institucinė medicinos pagalba arba paciento būklė taps normali, arba bus konstatuota jo mirtis.
Skubioji medicinos pagalba – tai tokia medicinos pagalba, kuri teikiama nedelsiant arba neatidėliotinai, kai dėl ūmių klinikinių būklių gresia pavojus paciento ir (ar) aplinkinių gyvybei arba tokios pagalbos nesuteikimas laiku sukelia sunkių komplikacijų grėsmę pacientams.
Kitos šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos šio tvarkos aprašo 2 punkte nurodytuose teisės aktuose.
II. NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PASITELKIMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMUI UŽTIKRINTI KRIZIŲ IR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS SĄLYGOS
5. NVO, pasitelkiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais, veikia gerbdamos visuotinai pripažintus tarptautinės humanitarinės teisės principus ir normas.
6. Karo ar kitų ginkluotų konfliktų atvejais NVO, šiuo Tvarkos aprašu vadovaujantis pasitelkiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti, veikia pagal 1949 m. rugpjūčio 12 d. Ženevos konvenciją „Dėl civilių apsaugos karo metu“ (Žin., 2000, Nr. 63-1908), 1977 m. birželio 8 d. sudarytą 1949 m. rugpjūčio 12 d. Ženevos konvencijų Papildomą protokolą dėl tarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos (I protokolą) (Žin., 2000, Nr. 63-1909) ir 1977 m. birželio 8 d. sudarytą 1949 m. rugpjūčio 12 d. Ženevos konvencijų Papildomą protokolą dėl netarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos (II protokolą) (Žin., 2000, Nr. 63-1910).
III. PASITELKIAMŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMUI UŽTIKRINTI KRIZIŲ IR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ VYKDOMOS FUNKCIJOS
8. NVO, pasitelkiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui užtikrinti krizių ir ekstremaliųjų situacijų atvejais, ir jų nariai (atstovai) pagal savo kompetenciją bei galimybes teisės aktų nustatyta tvarka vykdo šias funkcijas:
8.2. padeda pirmąją medicinos pagalbą, skubiąją medicinos pagalbą ir kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems sveikatos priežiūros specialistams;
8.3. padeda asmens sveikatos priežiūros įstaigoms pasitelkti papildomus sveikatos priežiūros specialistus;
8.6. padeda organizuoti ir užtikrinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų laikinąjį teikimą švietimo ir kitose įstaigose;
8.10. padeda aprūpinti nukentėjusiuosius (pacientus) kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis;