LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VETERINARIJOS DOKUMENTŲ IŠDAVIMO TVARKOS

 

2001 m. balandžio 30 d. Nr. 193

Vilnius

 

 

Įgyvendinamas Nacionalinę acquis priėmimo programą, darninančią Europos Sąjungos direktyvą 96/93/EB, bei vadovaudamasis Veterinarijos įstatymo (Žin., 1992, Nr. 2-15) 6 straipsnio 6, 10 punktais, 7 straipsnio 2 punktu ir 15 straipsnio 6 dalimi, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų (Žin., 2000, Nr. 53-1537) 6.4.8 punktu, bei atsižvelgęs į Europos Komisijos ekspertų pateiktas pastabas:

1. Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 m. spalio 18 d. įsakymo Nr. 4-267 „Dėl veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 89-2637) 1 punktu patvirtintą Gyvūnų ir gyvūninių produktų veterinarijos pažymėjimų ir veterinarijos sertifikatų eksportui išdavimo tvarką išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Laikau netekusiu galios Valstybinės veterinarijos tarnybos 1999 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. 4-354 „Dėl valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu „Dėl veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos“ patvirtintos Gyvūnų ir gyvūninių produktų veterinarijos pažymėjimų ir veterinarijos sertifikatų eksportui išdavimo tvarkos dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 1-39).

3. Įsakymą kontroliuoti pavedu Maisto ir veterinarijos audito tarnybai.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                       K. LUKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2001 m. balandžio 30 d. įsakymu

Nr. 193

 

VETERINARIJOS DOKUMENTŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

Veterinarijos dokumentų išdavimo tvarka (toliau – tvarka), parengta įgyvendinant Nacionalinę acquis priėmimo programą vadovaujantis Veterinarijos įstatymo (Žin., 1992, Nr. 2-15) 6 straipsnio 6, 10 punktais, 7 straipsnio 2 punktu, 15 straipsnio 6 dalimi, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų (Žin., 2000, Nr. 53-1537) 6.4.8 punktu, atitinka Europos Sąjungos direktyvos 96/93/EB reikalavimus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tvarka nustatomi bendrieji veterinarijos dokumentų išdavimo reikalavimai bei siekiama išvengti klaidingų jų išdavimo atvejų.

2. Tvarka taikoma parduodamiems Lietuvos Respublikoje bei eksportuojamiems gyvūnams, gyvūniniams produktams ir žaliavoms, pašarams ir kitoms Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamoms veterinarinėms prekėms (toliau – veterinarinės prekės).

3. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tvirtina ir sudaro gyvulių, pieno ir odų supirkimo punktų, karantino bazių, aukcionų, pašarus, gyvūninius produktus perdirbančių įmonių, muitinės terminalų ir sandėlių, patvirtintų eksportui ir realizavimui vidaus rinkoje, sąrašus.

4. Šioje tvarkoje vartojamos pagrindinės sąvokos:

Veterinarijos reikalavimai – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus patvirtinti veterinarijos reikalavimai gyvūnams, gyvūniniams produktams ir žaliavoms, pašarams ir kitoms veterinarinėms prekėms bei juos superkančioms, perdirbančioms ar sandėliuojančioms įmonėms.

Teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – apskrities, miesto, rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Veterinarijos inspektorius – valstybinis veterinarijos inspektorius, teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliotas veterinarijos inspektorius arba privatus veterinarijos gydytojas, kuriam pavesta išduoti veterinarijos dokumentus.

Veterinarijos dokumentai – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus patvirtintos veterinarijos pažymėjimų ir veterinarijos sertifikatų eksportui formos bei kiti dokumentai, kuriuos išduoda veterinarijos inspektorius, vadovaudamasis veterinarijos reikalavimais ir šia tvarka.

 

II. VETERINARIJOS DOKUMENTO IŠDAVIMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

5. Veterinarijos dokumente rašomi teiginiai turi būti aiškūs, nedviprasmiški, nesutrumpinti.

6. Veterinarijos dokumentas pildomas ranka arba spausdinamas. Pildant ranka tame pačiame dokumente neturi skirtis braižas ir rašymo priemonė. Įrašai dokumente negali būti taisomi ar braukomi. Braukiami gali būti tik veterinarijos dokumento tekste atspausdinti ir siunčiamai prekei netaikomi duomenys, jei toks išbraukimas yra numatytas išduodamame veterinarijos dokumente.

7. Veterinarijos pažymėjimai pildomi lietuvių kalba, o veterinarijos sertifikatai eksportui – importuojančios šalies kalba, jei šalys kitaip nėra susitarusios.

8. Jei veterinarijos dokumento apimtis didesnė nei 1 lapas, atskirus to paties dokumento lapus kairiajame viršutiniame kampe reikia perlenkti ir susegti. Perlenkimo vietoje būtina uždėti antspaudą.

9. Veterinarijos dokumente vardinio spaudo, antspaudo ir parašo spalva turi skirtis nuo spausdinto teksto spalvos.

10. Teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi imtis visų būtinų priemonių, užtikrinančių veterinarijos dokumentų išdavimo tvarkos įgyvendinimą. Veterinarijos inspektorius turi gerai žinoti veterinarijos reikalavimus bei šią tvarką, būti bešališkas ir neturėti jokio tiesioginio ekonominio suinteresuotumo išduodant veterinarijos dokumentus gyvūnams, gyvūniniams produktams ir žaliavoms, pašarams ir kitoms veterinarinėms prekėms ar ūkiams bei įmonėms, iš kurių jie kilę ar kuriuose pagaminti, bei gerai suprasti kiekvieno išduodamo veterinarijos dokumento svarbą.

11. Veterinarijos inspektoriui draudžiama išduoti veterinarijos dokumentą, jei reikiamiems patvirtinti duomenims jis negauna pakankamai žinių arba negali užtikrinti jų teisingumo.

12. Veterinarijos inspektoriui draudžiama išduoti tuščią ar ne visai užpildytą veterinarijos dokumentą arba jį išduoti tiems gyvūnams, gyvūniniams produktams ir žaliavoms, pašarams ir kitoms veterinarinėms prekėms, kurie nebuvo patikrinti ar kurioje nors jų auginimo, gamybos, perdirbimo, sandėliavimo grandyje nebuvo kontroliuojami veterinarijos inspektoriaus.

13. Jei naujas veterinarijos dokumentas išduodamas kito dokumento pagrindu, veterinarijos inspektorius turi turėti dokumento, kurio pagrindu išduodamas naujas veterinarijos dokumentas, originalą, o originale esančių duomenų turi pakakti naujai išduodamame veterinarijos dokumente nurodytiems duomenims patvirtinti.

14. Veterinarijos inspektoriui draudžiama išduoti daugiau nei vieną veterinarijos dokumento, skirto tai pačiai prekei, originalą.

15. Veterinarijos inspektorius gali patvirtinti kito asmens, įgalioto valstybinio veterinarijos inspektoriaus ir dirbančio jam kontroliuojant, pateiktus duomenis, jeigu užtikrinamas šių duomenų teisingumas. Taip pat veterinarijos inspektorius gali patvirtinti duomenis, gautus pagal stebėsenos („monitoring“) programas, atsižvelgdamas į oficialiai pripažintas kokybės kontrolės sistemas arba epizootinės priežiūros sistemą.

16. Veterinarijos dokumentus gyvūniniams produktams ir žaliavoms, pašarams ir kitoms veterinarinėms prekėms išduoda įmonės valstybinę veterinarinę priežiūrą atliekantis veterinarijos inspektorius, o jam nesant – pagal teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo įsakymą kitas veterinarijos inspektorius.

17. Tai pačiai prekei, gabenamai keliomis transporto priemonėmis, išduodama tiek naujų veterinarijos dokumentų, kiek transporto priemonių ją gabena.

18. Veterinarijos dokumentų išdavimas apmokamas pagal veterinarinių paslaugų įkainius.

 

III. VETERINARIJOS PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS

 

19. Gyvūno sveikatos pažymėjimą gyvūnams, siunčiamiems skersti, auginti-laikyti (išskyrus veislei) ar kurių pienas bus parduodamas perdirbimui arba tiesiogiai vartotojams, išduoda privatus veterinarijos gydytojas, aptarnaujantis teritoriją, kurioje tie gyvūnai yra laikomi, arba valstybinis veterinarijos inspektorius.

20. Gyvūno sveikatos pažymėjimą siunčiamiems inkubaciniams kiaušiniams, apvaisintiems ikrams, embrionams, gyvulių ir paukščių spermai, veislei skirtiems gyvūnams išduoda tik valstybinis veterinarijos inspektorius.

21. Išduodamas Gyvūno sveikatos pažymėjimą veterinarijos inspektorius patvirtina gyvūnų sveikatos būklę ir vietovės, iš kurios jie kilę, epizootinę situaciją.

22. Į paskirties vietą tuo pačiu tikslu viena transporto priemone vežamiems vieno savininko ir tos pačios rūšies bei paskirties gyvūnams išduodamas vienas Gyvūno sveikatos pažymėjimas.

23. Gyvūno sveikatos pažymėjimas siunčiamiems gyvūnams galioja 3 dienas, gyvuliams, kurių pienas parduodamas perdirbti – iki kito tyrimo, o kurių pienas parduodamas vaikų ir gydymo įstaigoms, sanatorijoms, poilsio namams ar tiesiai tiekiamas prekybai – 6 mėn.

24. Gyvūninio produkto/žaliavos veterinarijos pažymėjimas tvirtinamas veterinarijos inspektoriaus vardiniu spaudu, parašu bei antspaudu su įmonei suteiktu valstybiniu veterinarinės priežiūros numeriu.

25. Veterinarijos pažymėjimai yra griežtos atskaitomybės dokumentai.

 

VI. VETERINARIJOS SERTIFIKATŲ EKSPORTUI IŠDAVIMAS

 

26. Gyvūnų, gyvūninių produktų ir žaliavų, pašarų ir kitų veterinarinių prekių veterinarijos sertifikatus eksportui išduoda teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų veterinarijos inspektoriai.

27. Gyvūninių produktų ir žaliavų, skirtų žmonių maistui, veterinarijos sertifikatus eksportui į Europos Sąjungą išduoda tik apskričių ir miestų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų veterinarijos inspektoriai.

28. Prekėms, kurioms sertifikuoti yra patvirtintas tas pats veterinarijos sertifikatas eksportui ir kurios yra siunčiamos viena transporto priemone, išduodamas vienas veterinarijos sertifikatas eksportui.

29. Prekėms, kurioms sertifikuoti yra patvirtinti skirtingi veterinarijos sertifikatai eksportui ir kurios yra siunčiamos viena transporto priemone, išduodama tiek veterinarijos sertifikatų eksportui, kiek jų reikia pagal sertifikuojamų prekių pobūdį.

30. Jei prekė (-ės) yra siunčiama (-os) transporto priemone, kurioje jau buvo pakrauta (-os) prekė (-ės) su veterinarijos sertifikatu (-ais) eksportui, veterinarijos sertifikatas (-ai) eksportui yra išduodamas (-i) tik tai (-oms) prekei (-ėms), kuri (-ios) yra papildomai siunčiama (-os).

31. Jei prekė (-ės) yra siunčiama (-os) transporto priemone, kurioje jau buvo pakrauta (-os) prekė (-ės) su veterinarijos pažymėjimu (-ais), veterinarijos sertifikatas (-ai) eksportui tai (-oms) prekei (-ėms) išduodamas (-i) pagal 28, 29 ir 30 punktų nurodymus, jei veterinarijos pažymėjime (-uose) esančių duomenų pakanka išduodamam (-iems) veterinarijos sertifikatui (-ams) eksportui patvirtinti.

32. Veterinarijos inspektorius kiekvieną išduodamą veterinarijos sertifikatą eksportui privalo registruoti Pasienio ir transporto valstybinėje veterinarijos tarnyboje.

33. Iki kiekvieno mėnesio 10 dienos apskričių ir miestų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pasienio ir transporto valstybinei veterinarijos tarnybai turi pateikti duomenis apie praėjusį mėnesį sugadintus veterinarijos sertifikatus eksportui. Sugadinti veterinarijos sertifikatai eksportui turi būti saugomi jį išdavusioje valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

34. Registruoto Pasienio ir transporto valstybinėje veterinarijos tarnyboje veterinarijos sertifikato eksportui kopija yra įregistruojama ir saugoma jį išdavusioje valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje ne mažiau kaip 3 metus.

35. Veterinarijos sertifikatas eksportui pildomas abiejose lapo pusėse.

36. Veterinarijos inspektorius gali išduoti kitą to pačio krovinio veterinarijos sertifikatą eksportui tik turėdamas prieš tai išduoto veterinarijos sertifikato eksportui originalą arba gavęs importuojančios šalies oficialios tarnybos raštiškas garantijas ir jas suderinęs su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, kad išduoto veterinarijos sertifikato eksportui originalas bus grąžintas paštu jo išdavėjui arba bus saugomas tos šalies oficialioje tarnyboje, arba bus sunaikintas.

37. Veterinarijos inspektoriui, prieš tai nesuderinus su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, draudžiama patvirtinti papildomus duomenis (atskirus dokumentus), kurie nėra numatyti išduodamame veterinarijos sertifikate eksportui.

38. Veterinarijos sertifikatai gyvūninių produktų ir žaliavų, pašarų, kraiko eksportui tvirtinami veterinarijos inspektoriaus parašu, vardiniu spaudu, teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos antspaudu bei antspaudu su įmonei suteiktu valstybiniu veterinarinės priežiūros numeriu.

39. Veterinarijos sertifikatai gyvūnų ir kitų veterinarinių prekių eksportui tvirtinami valstybinio veterinarijos inspektoriaus parašu, vardiniu spaudu bei teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos antspaudu.

 

V. ATSAKOMYBĖ

 

40. Valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų vadovai yra atsakingi už šios tvarkos vykdymą.

41. Maisto ir veterinarijos audito tarnyba yra atsakinga už šios tvarkos vykdymo kontrolę.

42. Patikrinimų metu nustačius, kad veterinarijos inspektorius sąmoningai patvirtino klaidingą sertifikatą, Maisto ir veterinarijos audito tarnyba bei teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos privalo imtis visų neatidėliotinų priemonių, kad šis asmuo nebegalėtų pakartoti nusižengimo, įskaitant ir veterinarijos dokumentų išdavimo teisės sustabdymą.

______________