LIETUVOS RESPUBLIKOS KONKURENCIJOS TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL IMPORTUOJAMŲ Į LIETUVĄ BALTARUSIJOJE, UKRAINOJE IR RUSIJOS FEDERACIJOJE PAGAMINTO ASBESTCEMENČIO GOFRUOTŲ LAKŠTŲ DEMPINGO

 

2000 m. vasario 18 d. Nr. 12

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau – Konkurencijos taryba) 2000 m. vasario 18 dienos posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl importuojamo Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijos Federacijoje pagamintų asbestcemenčio gofruotų lakštų dempingo.

Konkurencijos taryba nustatė:

Konkurencijos taryba gavo prašymą ištirti dempingą sutinkamai su Lietuvos Respublikos antidempingo įstatymo 5 ir 6 straipsniais. Prašyme teigiama, kad Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijos Federacijoje pagaminti asbestcemenčio gofruoti lakštai yra importuojami dempingo kainomis, tuo darant žalą Lietuvos panašios prekės gamintojui.

Prašymą pateikė Lietuvos asbestcemenčio gofruotų lakštų gamintojas – bendra Lietuvos ir Vokietijos įmonė UAB „Eternit Akmenė“ (J. Dalinkevičiaus g. 2, LT-5464 Naujoji Akmenė). Kitų asbestcemenčio gofruotų lakštų gamintojų šiuo metu Lietuvoje nėra.

Dempingo kaina įtariama prekė yra asbestcemenčio gofruoti lakštai (EEB Kombinuotosios prekių nomenklatūros kodas 681110000). Aukščiau nurodytų šalių eksportuotojų gaminamos panašios prekės fizinės charakteristikos atitinka vienintelės šio produkto gamintojos Lietuvoje analogus.

Pagal Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos ir Lietuvos Respublikos valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos 1998 m. rugpjūčio 7 d. įsakymo Nr. 290/50 „Dėl antidempingo įstatymo poįstatyminių aktų“ 1 priedo 15 p., jei importuojama iš ne rinkos ekonomikos šalių, normalioji vertė gali būti nustatoma trečiojoje – rinkos ekonomikos šalyje. Minėto įsakymo 1 priedo 16 p. nurodyta, kad nustatant ne rinkos ekonomikos šalis, gali būti remiamasi Europos Sąjungos Tarybos reglamentu (EC) Nr. 519/94 (1). Įtarimas, kad gali būti minėtos prekės dempingas, paremtas jos normaliosios vertės, apskaičiuotos pagal Lietuvos gamintojo pasirinktos trečiosios šalies – Latvijos gamintojo kainą, kuri nurodyta Latvijos vartotojui pateiktoje sąskaitoje, ir preliminarios eksporto kainos, apskaičiuotos pagal įmonių gamintojų išrašytas sąskaitas Lietuvos importuotojams, palyginimu. Pareiškėjo pasirinkti siūloma trečioji šalis yra Latvija (gamintojas – AB „Brocenų šiferis“). Pagal tai apskaičiuotas dempingo skirtumas yra reikšmingas.

Prašymo pateikėjas teigia ir pateikia dokumentinių įrodymų, jog importas iš Ukrainos per 1999 m. 9 mėn. žymiai išaugo, iš Baltarusijos, nors ir sumažėjo, bet už atitinkamą laikotarpį buvo ženklus, o importas iš Rusijos, nors ir nebuvo ženklus, tačiau pagal vietinio gamintojo prognozę, jis gali žymiai padidėti nuo 2000 m. balandžio 1 d. nustojus galioti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 25 d. nutarimui Nr. 751 „Dėl importuojamų prekių kainų jų muitiniam įvertinimui“. Be to, remiantis Lietuvos Respublikos antidempingo įstatymo 7 straipsnio 5 dalimi, importo apimtis yra reikšminga.

Taip pat teigiama, kad importuojamos prekės apimtys ir kainos turi neigiamą poveikį Lietuvos gamintojo prekės pardavimo kiekiui ir kainoms, o tai nepalankiai atsiliepia bendrai gamintojo veiklai ir jo finansinei situacijai.

Apie gautą prašymą ištirti importuojamų į Lietuvą asbestcemenčio šiferio dempingą 2000 m. vasario 3 d. buvo pranešta Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos Vyriausybėms per diplomatinius kanalus.

Konkurencijos taryba konstatavo:

Konkurencijos tarybos gautas Lietuvos gamintojo BĮ UAB „Eternit Akmenė“ prašymas ištirti dempingą atitinka Lietuvos Respublikos antidempingo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies reikalavimus.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos antidempingo įstatymo 8 str. 1 ir 2 dalimis, 10 straipsniu,

Konkurencijos taryba nutarė:

1. Vykdyti dempingo tyrimą dėl importuojamų Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijos Federacijoje pagamintų asbestcemenčio gofruotų lakštų.

2. Tyrimo vykdymo pradžia laikyti kitą nuo šio nutarimo paskelbimo „Valstybės žiniose“ dieną.

3. Parengti klausimynus ir išsiųsti juos BĮ UAB „Eternit Akmenė“ prašyme nurodytiems ūkio subjektams. Klausimynus gavusioms suinteresuotoms šalims suteikti 40 kalendorinių dienų (skaičiuojama nuo klausimyno gavimo dienos) atsakymams pateikti. Laikoma, kad eksportuotojas klausimyną gauna per 1 savaitę nuo jo išsiuntimo ar perdavimo atitinkamos eksportuojančios šalies diplomatinei atstovybei.

4. Suinteresuotajai šaliai atsisakius pateikti reikalingą informaciją, pateikus informaciją pavėluotai arba pateikus tik jos dalį, arba nustačius, kad suinteresuotoji šalis pateikė neteisingą informaciją, priimant nutarimus dėl antidempingo priemonių taikymo, sutinkamai su antidempingo įstatymo 10 straipsnio 6 dalimi neteisinga informacija atmetama ir vadovaujamasi pateikta informacijos dalimi bei Konkurencijos tarybos turimais įrodymais.

5. Visoms suinteresuotoms šalims, tarp jų vietiniam gamintojui, importuotojams ir juos atstovaujančioms asociacijoms, vartotojams ir juos atstovaujančioms asociacijoms, manančioms, kad tyrimo metu turėtų būti atsižvelgta į jų turimus įrodymus bei informaciją, suteikti 40 kalendorinių dienų (skaičiuojama nuo nutarimo paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos) laikotarpį požiūriui pareikšti bei įrodymams pateikti. Tas pats laikotarpis skiriamas suinteresuotų šalių kreipimuisi į Konkurencijos tarybos administraciją su prašymu būti išklausytoms. Taip pat šalys dėl Latvijos kaip trečiosios šalies parinkimo gali pareikšti savo nuomonę per 20 dienų nuo paskelbimo „Valstybės žiniose“. Be to, per 20 dienų jos gali kreiptis į Konkurencijos tarybą su įrodymais, kad atitinka rinkos ekonomikos šalies reikalavimus pagal kriterijus, nurodytus Europos Sąjungos Tarybos 1998 m. balandžio 27 d. Reglamentu (EC) Nr. 905/98. Adresas korespondencijai: Konkurencijos taryba, Vienuolio g. 8, 2600 Vilnius. Faksas (370 2) 22 64 92, telefonas 61 41 56.

 

 

PIRMININKAS                                                                                                  R. A. STANIKŪNAS

______________