LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS GYVENTOJŲ GENOCIDO IR REZISTENCIJOS AUKŲ RĖMIMO FONDO ĮSTEIGIMO
1994 m. spalio 18 d. Nr. 1000
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo 1994 m. liepos 20 d. nutarimu Nr. I-573 „Dėl Genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo“ ir siekdama kontroliuoti materialinės paramos teikimą sovietinės, hitlerinės bei lenkų okupacijos metu buvusios rezistencijos dalyviams, genocido aukoms, jų artimiesiems, užtikrinti teisingą šios paramos paskirstymą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Įsteigti prie Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo instituto Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondą.
2. Patvirtinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo nuostatus (pridedama).
3. Patvirtinti šią Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo valdybą:
S. Stungurys – Lietuvos Respublikos Vyriausybės patarėjas išeivijos klausimais (valdybos pirmininkas);
A. Liekis – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo instituto direktorius (valdybos pirmininko pavaduotojas);
D. Akulavičienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skyriaus viršininko pavaduotoja;
A. Bartaška – Finansų ministerijos departamento vyriausiasis ekonomistas;
L. Ladyga – Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento darbuotojas;
V. Petkus – Lietuvos Respublikos Vyriausybės konsultantas;
V. Vaicekauskas – Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros skyriaus vyriausiasis prokuroras;
A. Žilinskas – Lietuvos Respublikos Seimo patarėjas.
4. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras turi kaupti medžiagą apie sovietinės, hitlerinės ir lenkų okupacijos metais žuvusius ir nukentėjusius Lietuvos Respublikos piliečius, sudaryti jų sąrašus ir teikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondui reikiamą informaciją apie genocido aukas ir rezistencijos dalyvius.
5. Pavesti Finansų ministerijai kasmet Lietuvos valstybės biudžete numatyti lėšas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondui. Leisti šiam fondui iš nurodytųjų lėšų išlaikyti tris etatinius darbuotojus.
6. Ministerijos ir kitos valstybinės tarnybos, gaunančios lėšų genocido aukoms ir rezistencijos dalyviams remti, taip pat tarpvalstybiniais susitarimais gaunančios lėšų tam reikalui, turi pervesti jas į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo sąskaitą, kad jos būtų centralizuotai paskirstytos.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. spalio 18 d. nutarimu Nr. 1000
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo nuostatai
Bendroji dalis
1. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondas (toliau vadinama – fondas) įsteigtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo 1994 m. liepos 20 d. nutarimu Nr. I-573 „Dėl Genocido ir rezistencijos aukų rėmimo fondo“ (Žin., 1994, Nr. 59-1172).
2. Fondo steigėja – Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Fondas steigiamas prie Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo instituto.
3. Fondas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais, atitinkamais Lietuvos Respublikos ir tarptautiniais susitarimais ir sutartimis, taip pat šiais nuostatais.
Fondo tikslas ir paskirtis
5. Svarbiausiasis fondo tikslas yra materialiai ir morališkai remti Lietuvos Respublikos piliečius – sovietinės, hitlerinės bei lenkų okupacijos metu buvusios rezistencijos dalyvius, genocido aukas ir jų šeimos narius, nukentėjusius nuo okupantų kovoje dėl nepriklausomos, demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimo.
6. Fondas skirtas remti:
6.1. kovotojams prieš Vilniaus ir jo krašto prijungimą prie Lenkijos (1920-1939 metai), prieš fašistinę ir sovietinę okupaciją, taip pat asmenims, kovojusiems ir rėmusiems kovotojus prieš sovietų okupantus ir kolaborantus 1940–1941 metais;
6.5. asmenims, 1941–1944 metais prievarta išvežtiems į Vokietiją darbams ir ištremtiems okupacinės valdžios;
6.12. asmenims, prisidėjusiems prie lietuvių tautos savimonės, lietuvių kalbos išsaugojimo už Lietuvos Respublikos ribų;
6.15. žuvusiųjų kovoje už nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą (1989–1991 metai) šeimos nariams ir nukentėjusiesiems šioje kovoje;
Fondo struktūra ir darbo organizavimas
8. Fondui vadovauja valdyba, kurią tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Valdybą sudaro Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Finansų ministerijos, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento atstovai bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo instituto direktorius. Patariamojo balso teise valdybos darbe gali dalyvauti buvusių politinių kalinių, tremtinių ir kitų bendrijų atstovai, kovoję su okupantais dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės, nukentėję nuo jų ir išrinkti atstovauti bendrijai visuotiniame jos narių susirinkime. Fondo valdybos veiklai organizuoti yra samdomas buhalteris, atsakingasis sekretorius. Kai kuriems darbams atlikti fondo valdybos sprendimu gali būti samdomi ir kiti darbuotojai, neviršijant nustatytojo darbo užmokesčio fondo.
9. Institucijos, pasiūliusios atstovus į fondo valdybą, gali bet kada juos atšaukti ir pasiūlyti naujus atstovus, kuriuos tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė fondo valdybos pirmininko ar jo pavaduotojo teikimu.
10. Fondo valdybos pirmininkas ir jo pavaduotojas tvirtinami Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Valdybai vadovauja valdybos pirmininkas, o jo nesant valdybos pirmininko pareigas eina pavaduotojas. Prireikus valdyba dviejų trečdalių balsų dauguma gali pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti valdybos pirmininku ir jo pavaduotoju kitus asmenis. Visus kitus sprendimus fondo valdyba priima balsų dauguma.
Valdybos pirmininkas, jo pavaduotojas ir buhalteris yra atsakingi už fondo, kaip juridinio asmens, veiklą.
Valdybos posėdžiams pirmininkauja pirmininkas ar jo pavaduotojas. Visi posėdžiai protokoluojami. Valdybos posėdžiai kviečiami ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Valdybos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė valdybos narių.
11. Asmenys, turintys teisę ir pageidaujantys gauti fondo paramą, pareiškimus ir kitus dokumentus pateikia fondo valdybos vardu. Pareiškimai išnagrinėjami paprastai ne vėliau kaip per mėnesį nuo jų gavimo.
12. Fondo valdyba turi teisę kreiptis į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą dėl papildomos informacijos apie asmenis, pateikusius paraiškas gauti paramą.
Valdybos posėdžiui svarstyti medžiagą dėl paramos gavimo pateikia fondo valdybos pirmininko pavaduotojas. Medžiaga teikiama svarstyti, jeigu yra Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atitinkama išvada.
13. Fondo valdyba svarsto kiekvieno pretendento į paramą dokumentus individualiai (jeigu yra galimybė, – dalyvaujant pačiam pretendentui). Valdybos sprendimas yra galutinis.
14. Fondo valdyba už savo veiklą kasmet atsiskaito Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir valstybinėms bei visuomeninėms organizacijoms, skyrusioms fondui lėšas, taip pat valstybinėms institucijoms, kontroliuojančioms finansinę veiklą. Valdyba apie savo veiklą reguliariai informuoja visuomenę. Prireikus ji konsultuojasi su valstybinėmis ir visuomeninėmis organizacijomis, specialistais.
Fondo veiklą kontroliuoja revizijos komisija iš 3 asmenų, renkamų fondo valdybos pasiūlymu.
Fondo lėšos
Fondo lėšų paskirstymas
16. Fondo lėšos skiriamos nurodytiems 6 punkte asmenims, pirmiausia vargstantiems, sunkiai sergantiems politiniams kaliniams, tremtiniams – nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrėjams ir gynėjams; kitiems rezistencijos dalyviams jų ir genocido aukų vienišiems, sunkiai sergantiems šeimų nariams; asmenims, grįžusiems į Lietuvą ir neturintiems kur gyventi; kitiems Lietuvos laisvės, nepriklausomybės gynėjams ir puoselėtojams.
17. Genocido ir rezistencijos aukos bei jų artimieji gali būti remiami pinigais, gali būti apmokomas jų išlaikymas prieglaudose, ligoninėse ir panašiai.
18. Fondo valdybos nutarimu padengiamos spaudos apie genocido aukas ir rezistenciją leidybos išlaidos.