LIETUVOS RESPUBLIKOS
LIETUVOS RESPUBLIKOJE IŠRINKTŲ EUROPOS PARLAMENTO NARIŲ STATUSO IR DARBO SĄLYGŲ
Į S T A T Y M A S
2004 m. vasario 17 d. Nr. IX-2025
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Šis Įstatymas nustato Lietuvos Respublikoje išrinkto Europos Parlamento nario (toliau – Europos Parlamento narys) statusą, darbo sąlygų ir socialines garantijas Lietuvos Respublikoje, kai jis atlieka Europos Parlamento nario funkcijas.
2. Europos Parlamento nariams šio Įstatymo nuostatos taikomos tiek, kiek jų statuso, darbo sąlygų, socialinių garantijų ir kitų su jų veikla Europos Parlamente susijusių klausimų nereglamentuoja Europos Sąjungos teisės normos.
3. Šio Įstatymo nuostatos taikomos Europos Parlamento nariams nuo Lietuvos Respublikoje išrinkto Europos Parlamento nario pažymėjimo įteikimo momento iki kadencijos pabaigos. Europos Parlamento nario kadencija pasibaigia, kai į pirmąjį Europos Parlamento posėdį susirenka naujai kadencijai išrinkto Europos Parlamento nariai arba remiantis kitu Europos Sąjungos teisės aktų nustatytu pagrindu.
2 straipsnis. Europos Parlamento nario pažymėjimas ir diplomatinis pasas
1. Europos Parlamento nario statusą ir teises, nustatytus šiame Įstatyme, kituose Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos teisės aktuose ir tarptautinėse sutartyse, patvirtina Europos Parlamento nario pažymėjimas.
2. Asmeniui, neatitinkančiam šio Įstatymo 5 straipsnyje nustatytų reikalavimų, Lietuvos Respublikoje išrinkto Europos Parlamento nario pažymėjimas negali būti išduodamas.
3 straipsnis. Europos Parlamento nario teisės Lietuvos Respublikoje
Europos Parlamento narys turi teisę:
1) tiesiogiai kreiptis į valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas dėl informacijos ir ją gauti, išskyrus informaciją, kurios atskleidimas yra draudžiamas ar apribotas teisės aktų nustatyta tvarka;
2) dalyvauti visų Seimo komitetų ir komisijų posėdžiuose patariamojo balso teise, žodžiu ir raštu pateikti pastabas bei pasiūlymus;
3) Seimui leidus, kalbėti Seimo plenariniuose posėdžiuose ir klausti pranešėjus bei papildomus pranešėjus;
4) stebėtojo teisėmis dalyvauti Vyriausybės, kitų valstybės institucijų ir įstaigų posėdžiuose, kuriuose svarstomi su jo veikla Europos Parlamente susiję klausimai, išskyrus susijusius su valstybės, tarnybos ar komercine paslaptimi, kurių svarstymo tvarką nustato teisės aktai;
4 straipsnis. Europos Parlamento nario neliečiamybė
5 straipsnis. Europos Parlamento nario pareigų derinimas
1. Europos Parlamento nario pareigos, išskyrus jo pareigas Europos Parlamente, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybės institucijose ar įstaigose. Europos Parlamento nario pareigos taip pat nesuderinamos su jokia veikla pagal darbo sutartį, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje numatytą išimtį.
6 straipsnis. Europos Parlamento narių socialinės garantijos
Europos Parlamento nariai Lietuvos Respublikoje turi tokias pačias socialines garantijas kaip ir Lietuvos Respublikos Seimo nariai. Europos Parlamento narys neturi teisės į Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatomas socialines garantijas, jeigu atitinkamos garantijos Europos Parlamento nariui suteikiamos pagal Europos Sąjungos teisę.
ANTRASIS SKIRSNIS
EUROPOS PARLAMENTO NARIŲ DARBO SĄLYGOS
7 straipsnis. Aprūpinimas darbo patalpomis
1. Europos Parlamento nariui, atliekančiam su Europos Parlamento veikla susijusias funkcijas, jo buvimo Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose metu juose laikinai suteikiama darbo vieta.
TREČIASIS SKIRSNIS
EUROPOS PARLAMENTO NARIŲ ATLYGINIMAS ir išlaidos
9 straipsnis. Europos Parlamento nario atlyginimas
1. Europos Parlamento nariui kas mėnesį iš valstybės biudžeto mokamas atlyginimas, lygus Lietuvos Respublikos Seimo nario atlyginimui, jeigu Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip.
2. Europos Parlamento narių atlyginimo dydžio pakeitimas įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Europos Parlamento pirmojo posėdžio dienos.
3. Jeigu Europos Parlamento nariui įstatymų nustatyta tvarka paskirtas suėmimas, atlyginimas jam nemokamas už visą suėmimo laiką. Kai ikiteisminis tyrimas dėl Europos Parlamento nario ar baudžiamasis procesas, kuriame Europos Parlamento narys yra kaltinamasis, nutraukiami Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, arba Europos Parlamento narys teismo nuosprendžiu yra išteisinamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas jam išmokamas visas atlyginimas, kurio jis negavo dėl suėmimo.
4. Jeigu Europos Parlamento nariui teismo nuosprendžiu paskirtas areštas, terminuotas laisvės atėmimas ar laisvės atėmimas iki gyvos galvos, Europos Parlamento nario atlyginimas jam nemokamas už visą šios bausmės atlikimo laiką. Panaikinus nuosprendį, kai nuteistasis išteisinamas ar nuosprendis panaikinamas ir byla nutraukiama, Europos Parlamento nariui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išmokamas visas Europos Parlamento nario atlyginimas, kurio jis negavo atlikdamas arešto ar laisvės atėmimo bausmę.
10 straipsnis. Europos Parlamento nario išlaidų apmokėjimas
11 straipsnis. Europos Parlamento narių teisė grįžti į ankstesnį darbą
1. Pasibaigus Europos Parlamento nario kadencijai, taip pat atsistatydinęs Europos Parlamento narys turi teisę Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka grįžti į ankstesnį darbą.
3. Nutrūkus Europos Parlamento nario įgaliojimams, jam išmokama išeitinė pašalpa. Ši pašalpa išmokama tiek vidutinių mėnesinių Europos Parlamento nario atlyginimų dydžio, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija Europos Parlamente, bet ne mažesnė kaip 2 ir ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Europos Parlamento nario atlyginimų dydžio.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
12 straipsnis. Institucijų bendradarbiavimas užtikrinant Europos Parlamento nario statusą
1. Europos Parlamento nariams šio Įstatymo nustatytas darbo sąlygas, vadovaudamiesi šiuo Įstatymu, sudaro Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija ir savivaldybės administracijos direktorius.
2. Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės užsienyje turi teikti Europos Parlamento nariams paramą komandiruočių atitinkamoje užsienio valstybėje metu.
Lietuvos Respublikos
2004 m. vasario 17 d.
įstatymo Nr. IX-2025
priedas
ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI
2. 1965 m. balandžio 8 d. Protokolas dėl Europos Bendrijų privilegijų ir imunitetų prie Europos Bendrijų jungtinės tarybos ir jungtinės komisijos steigimo sutarties.
4. 1988 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento Biuro patvirtinti Europos Parlamento narių išlaidų apmokėjimo ir priemokų tvarkos taisyklių priedai.
5. 2002 m. birželio 25 d. ir rugsėjo 23 d. Tarybos sprendimas Nr. 2002/772/EB, Euratomas, iš dalies pakeičiantis prie Sprendimo 76/787/EAPB, EEB, Euratomas pridėtą Aktą dėl atstovų į Europos Parlamentą rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise.