LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. SAUSIO 29 D. NUTARIMO NR. 96 „DĖL ŠALPOS (SOCIALINIŲ) PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ DALINIO PAKEITIMO

 

2001 m. sausio 30 d. Nr. 107

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos šalpos (socialinių) pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 96-1873), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš dalies pakeisti Šalpos (socialinių) pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 96 „Dėl Šalpos (socialinių) pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 13-323):

1. Išdėstyti 5 punktą taip:

5.Teisę gauti šalpos pensiją turi nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantys:

5.1. vaikai invalidai;

5.2. I, II ir III grupės invalidai nuo vaikystės arba tapę invalidais nesukakę 18 metų;

5.3. asmenys, kurie tapo invalidais mokydamiesi nustatytąja tvarka įregistruotų vidurinių, profesinių, aukštesniųjų ar aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, taip pat būdami doktorantais, tačiau ne vyresni negu 24 metų;

5.4. nustatytąja tvarka įregistruotų vidurinių, profesinių, aukštesniųjų ar aukštųjų mokyklų dieninių skyrių absolventai, kurie tapo invalidais iki naujų mokslo metų pradžios (iki einamųjų metų rugsėjo pirmosios dienos arba jeigu stoja mokytis, - iki tos datos, nuo kurios toje mokykloje prasideda nauji mokslo metai);

5.5. nustatytąja tvarka įregistruotų vidurinių, profesinių, aukštesniųjų ar aukštųjų mokyklų dieninių skyrių absolventai, kurie tapo invalidais prasidėjus naujiems mokslo metams (nuo einamųjų metų rugsėjo pirmosios dienos arba jeigu stoja mokytis, bet neįstoja, –nuo tos dienos, nuo kurios toje mokykloje prasideda nauji mokslo metai), nustatytąja tvarka įsiregistravę valstybinėje darbo biržoje bedarbiais, bet ne vėliau kaip pirmaisiais metais po šių mokyklų dieninių skyrių baigimo;

5.6. asmenys, sukakę Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 59-1153) nustatytą senatvės pensijos amžių (toliau vadinama – senatvės pensijos amžius) arba pripažinti I ar II grupės invalidais:

5.6.1. tėvai (įtėviai), kurie ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose savo vaikus (įvaikius) invalidus ar savo vaikus (įvaikius) I ar II grupės invalidus nuo vaikystės arba tapusius I ar II grupės invalidais iki 18 metų;

5.6.2. globėjai ir rūpintojai, kurie ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose vaikus invalidus arba I ar II grupės invalidus nuo vaikystės arba tapusius I ar II grupės invalidais iki 18 metų, arba visiškos negalios invalidus (savo globotinius ar rūpintinius);

5.6.3. motinos, pagimdžiusios 5 ir daugiau vaikų ir išauginusios juos iki 8 metų;

5.7. tėvai (įtėviai), globėjai ir rūpintojai, neatsižvelgiant į jų amžių ir darbingumą, slaugantys namuose vaikus (įvaikius) invalidus ar I grupės invalidus nuo vaikystės arba tapusius I grupės invalidais iki 18 metų. Už vieno invalido slaugą šalpos pensija skiriama tik vienam asmeniui. Jeigu tėvai (įtėviai), globėjai, rūpintojai slaugo namuose kelis vaikus (įvaikius) invalidus ar (ir) I grupės invalidus nuo vaikystės arba tapusius I grupės invalidais iki 18 metų, šalpos pensija skiriama vienam iš tėvų (įtėvių), globėjų, rūpintojų už kiekvieno invalido slaugą“.

2. Išdėstyti 6–9 punktus taip:

6. Mirus asmeniui, gavusiam šalpos pensiją arba galėjusiam ją gauti pagal Šalpos pensijų įstatymo 1 straipsnio 1 dalį, teisę gauti šalpos pensiją turi jo vaikai iki 18 metų, taip pat vyresni, jeigu jie tapo invalidais iki 18 metų. Šie vaikai, besimokantys nustatytąja tvarka įregistruotų vidurinių, profesinių, aukštesniųjų, aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, turi teisę gauti šalpos pensiją, iki baigs šias mokyklas, bet ne ilgiau kaip iki to laiko, kai jiems sukaks 24 metai. Tokiomis pat sąlygomis skiriamos šalpos pensijos mirusiojo asmens įvaikiams. Mirusiojo vaikams teisė gauti šalpos pensiją taip pat išlieka, kai juos kas nors įvaikina.

7. Teisę gauti šalpos pensiją turi tik asmenys, neturintys teisės gauti didesnės ar tokio pat dydžio valstybinės socialinio draudimo pensijos ar valstybinės pensijos, išskyrus 9-11 punktuose nurodytus asmenis. Šalpos pensija už vieną slaugomą invalidą gali būti paskirta tik vienam asmeniui (iš nurodytųjų 5.6.1, 5.6.2 ir 5.7 punktuose).

8. Asmenims, tuo pat metu turintiems teisę gauti kelias šalpos pensijas, skiriama viena iš šalpos pensijų – didesnioji arba pagal jų pasirinkimą, išskyrus Šalpos pensijų įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 7 punkte nurodytus asmenis (šių nuostatų 5.7 punktas). Jeigu pastarieji asmenys patys turi teisę gauti šalpos pensiją pagal Šalpos pensijų įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 1–6 ar 8 punktų (šių nuostatų 5.1–5.6 punktai) sąlygas, jie turi teisę gauti jiems patiems priklausančią šalpos pensiją ir šalpos pensiją, numatytą minėto įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 7 punkte (šių nuostatų 5.7 punktas).

9. Vaikai invalidai, asmenys, kurie tapo I, II ar III grupės invalidais iki 18 metų arba vyresni, jeigu jie pripažinti invalidais nuo vaikystės, kol jie yra invalidai, kartu su šalpos pensija turi teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlaičių pensiją ir valstybinę našlaičių pensiją“.

3. Išdėstyti 11–13 punktus taip:

11. Tėvai (įtėviai), globėjai, rūpintojai, neatsižvelgiant į jų amžių ir darbingumą, slaugantys namuose vaiką (įvaikį) invalidą ar I grupės invalidą nuo vaikystės arba tapusį I grupės invalidu iki 18 metų, kartu su šalpos pensija turi teisę gauti jiems patiems priklausančias valstybines socialinio draudimo pensijas ir valstybines pensijas.

12. Vaikų (įvaikių) invalidų, I ar II grupės invalidų nuo vaikystės arba tapusių I ar II grupės invalidais iki 18 metų ar visiškos negalios invalido slaugos namuose laikas, suteikiantis teisę gauti šalpos pensiją, nustatomas globos ir rūpybos institucijos vadovo arba jo pavaduotojo sprendimu. Šis sprendimas priimamas remiantis:

12.1. Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas vaikams, gydytojų konsultacinės komisijos (toliau vadinama – gydytojų konsultacinė komisija) medicinine išvada, patvirtinančia buvimo vaiku invalidu laiką;

12.2. Valstybinės medicininės-socialinės ekspertizės komisijos pažymėjimu, patvirtinančiu buvimo I ar II grupės invalidu laiką;

12.3. nurodytų 12.1 ir 12.2 punktuose komisijų išvada, kad asmuo pripažintas visiškos negalios invalidu;

12.4. žyma pareiškime, kad vaikas negyveno globos įstaigoje ir negavo visiško išlaikymo, skiriamo iš Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybės biudžeto.

Jeigu socialinės pensijos, paskirtos iki Šalpos pensijų įstatymo įsigaliojimo, gavėjo byloje esantys dokumentai patvirtina reikiamą buvimo invalidu laiką, papildomų dokumentų nereikalaujama.

13. Vaikų (įvaikių) invalidų, I ar II grupės invalidų nuo vaikystės, asmenų, tapusių I ar II grupės invalidais iki 18 metų, slaugos namuose laikas skaičiuojamas nuo tos dienos, kurią nurodytieji asmenys tapo invalidais. Visiškos negalios invalido slaugos namuose laikas skaičiuojamas nuo tos dienos, kurią šie invalidai tapo visiškos negalios invalidais. Nurodytų invalidų slaugos namuose laikas jų globėjams ir rūpintojams skaičiuojamas nuo tos dienos, kurią asmuo nustatytąja tvarka buvo paskirtas globėju ar rūpintoju. Jeigu asmuo buvo paskirtas globėju ar rūpintoju anksčiau negu jo globotinis ar rūpintinis tapo invalidu, šio invalido slaugos namuose laikas skaičiuojamas nuo tos dienos, kurią globotinis ar rūpintinis tapo invalidu“.

4. Išdėstyti 16 punktą taip:

16. Prašymą skirti šalpos pensiją su visais reikiamais dokumentais asmuo (jo globėjas, rūpintojas arba vienas iš tėvų (įtėvių) paduoda nuolatinės gyvenamosios vietos globos ir rūpybos institucijai“.

5. Išdėstyti 17.1 ir 17.2 punktus taip:

17.1. asmens, kuriam prašoma skirti šalpos pensiją, gimimo liudijimas, pasas ar leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje. Jeigu šiuose dokumentuose nėra žymos apie nuolatinę jo gyvenamąją vietą – Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkymo įstaigos išduota pažyma, kad šis asmuo yra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas;

17.2. vieno iš tėvų (įtėvių), globėjo, rūpintojo pasas arba leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje. Jeigu šiuose dokumentuose nėra žymos apie nuolatinę jo gyvenamąją vietą – Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkymo įstaigos išduota pažyma, kad šis asmuo yra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas“.

6. Išdėstyti 17.8 punktą taip:

17.8. mokymo įstaigų pažymėjimai arba prašymų studijuoti mokymo įstaigoje nuorašai“.

7. Išdėstyti 17.10 ir 17.11 punktus taip:

17.10. pažymos apie vaiko, gyvenančio globos įstaigoje, visišką arba dalinį išlaikymą;

17.11. miesto (rajono) savivaldybės valdybos (mero) sprendimas (potvarkis) ar teismo sprendimas (nutartis), kad asmuo yra nustatytąja tvarka pripažintas globėju ar rūpintoju“.

8. Išdėstyti 30 punktą taip:

30. Globos ir rūpybos institucija apie šalpos pensijos atitinkamam asmeniui paskyrimą informuoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinį skyrių“.

9. Išdėstyti 35–37 punktus taip:

35. Šalpos pensijos gavėjui mirus, ši pensija išmokama jį laidojusiems asmenims už mirties mėnesį, jeigu ji dar nebuvo išmokėta, ir dar tokio pat dydžio – už 2 mėnesius, jeigu dėl šios pensijos išmokėjimo kreiptasi ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo pensijos gavėjo mirties.

36. Šalpos pensijos gavėjui apskaičiuotos kitos pensijų sumos, kurios jam priklausė ir kurių jis dėl mirties negavo, išmokamos pateikusiems paveldėjimo teisės liudijimą asmenims, kuriems paveldėjimo tvarka pereina mirusio asmens turtas.

37. Vaikams, gyvenantiems globos įstaigose ir gaunantiems visišką išlaikymą, skiriamą iš Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybės biudžeto, šalpos pensijos nemokamos. Kitiems asmenims, turintiems teisę gauti šalpos pensijas, jau sukakusiems 16 metų, gyvenantiems globos įstaigose, taip pat tėvams (įtėviams), globėjams ir rūpintojams, slaugantiems vaikus invalidus, I grupės invalidus nuo vaikystės arba tapusius I grupės invalidais iki 18 metų, kai šie invalidai gyvena globos įstaigose, šalpos pensijos mokamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatyta ir su Finansų ministerija suderinta tvarka“.

10. Išdėstyti 40 punktą taip:

40. Kai asmeniui nustatoma sunkesnio invalidumo grupė, naujo dydžio šalpos pensija pradedama mokėti nuo invalidumo grupės pakeitimo dienos.

Kai asmeniui nustatoma lengvesnio invalidumo grupė, naujo dydžio šalpos pensija pradedama mokėti nuo pirmosios dienos mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį buvo nustatyta lengvesnio invalidumo grupė“.

11. Išdėstyti 46 punktą taip:

46. Pensijos gavėjo byla persiunčiama į naujosios gyvenamosios vietos miesto (rajono) savivaldybės globos ir rūpybos instituciją tuo atveju, jeigu jis visam laikui išvyksta į kito miesto (rajono) savivaldybės aptarnaujamą vietovę arba keičia gyvenamąją vietą ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui. Pensijos gavėjų išrašymo iš įskaitos senosios gyvenamosios vietos globos ir rūpybos institucijoje ir įrašymo į įskaitą naujosios gyvenamosios vietos globos ir rūpybos institucijoje, taip pat pensijų bylų persiuntimo tvarką nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“.

12. Pripažinti netekusiu galios VIII skyrių.

13. Išdėstyti 55 punktą taip:

55. Socialinės pensijos gavėjas kartu su jam priklausančia socialine pensija turi teisę gauti jam priklausančią valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją ir šalpos pensijas pagal Šalpos pensijų įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 7 punkto sąlygas (šių nuostatų 5.7 ir 8 punktai)“.

14. Išdėstyti 57 ir 58 punktus taip:

57. Kompensacijos skiriamos asmenims, sukakusiems 5 metais mažesnį už senatvės pensijos amžių arba tapusiems I ar II grupės invalidais. Nuo 2001 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 18, 55 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymui (Žin., 2000, Nr. 111-3563), kompensacijos skiriamos ir mokamos taip:

57.1. jeigu dėl kompensacijos skyrimo asmuo kreipiasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo teisės gauti kompensaciją pagal anksčiau (t.y. iki 2001 m. sausio 1 d.) galiojusias Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatas dėl senatvės pensijos amžiaus (toliau vadinama – anksčiau galiojusia tvarka) atsiradimo dienos, kompensacija mokama nuo teisės gauti kompensaciją atsiradimo dienos anksčiau galiojusia tvarka;

57.2. tais atvejais, kai kompensacija asmeniui buvo pradėta mokėti nuo teisės gauti kompensaciją anksčiau galiojusia tvarka atsiradimo dienos, kompensacija mokama tol, kol baigsis jos mokėjimo terminas. Šiems asmenims naujos Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatos dėl senatvės pensijos amžiaus netaikomos, ir teisė gauti kompensaciją iš naujo nenustatoma;

57.3. jeigu teisė gauti kompensaciją atsiranda įsigaliojus Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatoms dėl senatvės pensijos amžiaus pakeitimo (t.y. po 2001 m. sausio 1 d.), taikomos naujosios šio įstatymo nuostatos dėl senatvės pensijos amžiaus.

58. Už vieno vaiko slaugą kompensacija gali būti paskirta tik vienam asmeniui. Jeigu asmuo turi teisę gauti kelias kompensacijas, mokama viena iš jų. Gaunantiesiems kompensaciją šalpos pensija nemokama, išskyrus Šalpos pensijų įstatymo 1 straipsnio 1 dalies 7 punkte nurodytus asmenis (šių nuostatų 5.7 punktas)“.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                       Rolandas Paksas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                           Vilija Blinkevičiūtė