LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO 32, 36, 51, 54, 60, 61, 66, 67, 70, 72, 76, 85, 96, 99, 100, 105, 112, 114, 118, 120, 121, 142, 143, 146, 154, 155, 165, 183 STRAIPSNIŲ IR KODEKSO 1 PRIEDO PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI
149 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMAS
2010 m. sausio 14 d. Nr. XI-643
Vilnius
(Žin., 2002, Nr. 73-3084; 2004, Nr. 115-4278; 2005, Nr. 58-2002)
1 straipsnis. 32 straipsnio 4 ir 5 dalių pakeitimas
1. 32 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „taip pat atidėjęs baudos bausmės vykdymą“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„4. Teismas, paskyręs teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimo arba viešųjų teisių atėmimo bausmę kartu su bauda, viešaisiais darbais ar laisvės apribojimo bausme, įsiteisėjusio nuosprendžio nuorašą išsiunčia nuteistojo darbovietei ir teisės dirbti tam tikra darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimo bausmę arba viešųjų teisių atėmimo bausmę vykdančiai institucijai pagal nuteistojo gyvenamąją vietą.“
2. 32 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „baudos, arešto ar laisvės atėmimo bausmių“ įrašyti žodį „bausmės“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„5. Jeigu panaikinamas bausmės vykdymo atidėjimas, teismas nuosprendžio nuorašą išsiunčia griežtesnę bausmę vykdančiai institucijai. Jeigu panaikinamas lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmės pakeitimas švelnesne bausme, arba lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos ir nuteistasis pasiunčiamas į pataisos įstaigą, teismas nuosprendžio nuorašą išsiunčia pataisos įstaigos administracijai.“
2 straipsnis. 36 straipsnio 2 dalies pakeitimas
36 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „arešto ar laisvės atėmimo“ ir šią dalį išdėstyti taip:
3 straipsnis. 51 straipsnio 2 dalies pakeitimas
51 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Vidaus reikalų ministerijos viešojo saugumo pajėgos, atsakingos už viešąjį saugumą“ įrašyti žodžius „Viešojo saugumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Viešojo saugumo tarnyba)“ ir šią dalį išdėstyti taip:
4 straipsnis. 54 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas
1. 54 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „Nuteistųjų siunčiami ir gaunami laiškai gali būti cenzūruojami, o pašto ar perduodami siuntiniai, smulkieji paketai su spauda privalomai tikrinami“ ir šią dalį išdėstyti taip:
5 straipsnis. 60 straipsnio 2 dalies pakeitimas
Pakeisti 60 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Už bausmės atlikimo tvarkos pažeidimą arešto bausmę atliekantiems nuteistiesiems gali būti skiriamos šios nuobaudos:
6 straipsnis. 61 straipsnio 2 dalies pakeitimas
7 straipsnis. 66 straipsnio 7 dalies pakeitimas
8 straipsnis. 67 straipsnio pakeitimas
67 straipsnyje vietoj žodžių „Kardomojo kalinimo įstatymas“ įrašyti žodžius „Suėmimo vykdymo įstatymas“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:
„67 straipsnis. Nuteistųjų laikinas palikimas kardomojo kalinimo vietose ir nuteistųjų perkėlimas iš pataisos įstaigos į kardomojo kalinimo vietas
9 straipsnis. 70 straipsnio papildymas 7 dalimi
10 straipsnis. 72 straipsnio pakeitimas
11 straipsnis. 76 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 76 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„76 straipsnis. Nuteistųjų laikymo laisvės atėmimo vietų gydymo įstaigose sąlygos
12 straipsnis. 85 straipsnio 2 dalies pakeitimas
85 straipsnio 2 dalyje vietoj skaičiaus „3“ įrašyti skaičių „2“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„2. Šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytas trumpalaikis pasimatymas kalėjimo direktoriaus arba jį pavaduojančio pareigūno leidimu su sutuoktiniu, sugyventiniu arba asmeniu, su kuriuo nuteistasis turi bendrą vaiką, jei nei nuteistasis, nei šis asmuo nėra susituokęs su kitu asmeniu arba neturi sugyventinių, gali vykti be pataisos įstaigos atstovo. Vaikas turi būti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka registruotas kaip bendras nuteistojo ir į pasimatymą atvykusio asmens vaikas. Toks pasimatymas vyksta uždarose specialiai įrengtose patalpose.“
13 straipsnis. 96 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 96 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„96 straipsnis. Nuteistųjų teisė naudotis televizoriais, kompiuteriais, vaizdo leistuvais ir garso grotuvais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais ir kitais daiktais
1. Nuteistiesiems, išskyrus laisvės atėmimo bausmę atliekančius pataisos įstaigose drausmės grupės laikymo sąlygomis, leidžiama naudotis už asmeninėse sąskaitose turimus pinigus įsigytais ar sutuoktinio, sugyventinio arba artimųjų giminaičių perduotais televizoriais, kompiuteriais, vaizdo leistuvais ir garso grotuvais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais ir kitais Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nurodytais daiktais.
2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytų daiktų techninius parametrus ir naudojimosi jais tvarką nustato Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.
3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytų daiktų elektros energijos sąnaudos apskaičiuojamos ir išlaidos už sunaudotą elektros energiją apmokamos pagal Kalėjimų departamento direktoriaus patvirtintas taisykles.
4. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti daiktai motyvuotu pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu paimami iš nuteistųjų:
14 straipsnis. 99 straipsnio 5 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas 6 dalimi
1. Pakeisti 99 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:
„5. Nuteistųjų gaunami ir siunčiami laiškai pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu arba teismo (teisėjo) nutartimi gali būti tikrinami, kad būtų užkirstas kelias nusikalstamoms veikoms ar kitiems teisės pažeidimams arba apsaugotos kitų asmenų teisės ir laisvės. Pataisos įstaigos direktoriaus nutarime ar teismo (teisėjo) nutartyje turi būti nurodomi laiškų tikrinimo pagrindai, trukmė, būdas, asmenys, kurių siunčiami ar gaunami laiškai bus tikrinami, ir kitos aplinkybės, dėl kurių laiškus būtina tikrinti.“
15 straipsnis. 100 straipsnio 2 dalies pakeitimas
100 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „necenzūruojami“ įrašyti žodį „netikrinami“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„2. Valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnams ir tarnautojams bei tarptautinėms institucijoms, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti Lietuvoje bausmes atliekančių nuteistųjų pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, adresuoti pasiūlymai, prašymai (pareiškimai) ir skundai netikrinami ir išsiunčiami per vieną darbo dieną nuo jų gavimo momento.“
16 straipsnis. 105 straipsnio 1 dalies pakeitimas
105 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „laikomiems atvirose kolonijose, pataisos namuose lengvosios ir paprastosios grupių laikymo sąlygomis bei nepilnamečių pataisos namuose“ įrašyti žodžius „išskyrus atliekančius laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„1. Nuteistiesiems, išskyrus atliekančius laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, gali būti leidžiama išvykti už šių pataisos įstaigų ribų ne ilgiau kaip dešimčiai parų dėl sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio mirties ar sunkios ligos, gresiančios ligonio gyvybei, taip pat dėl gaivalinės nelaimės, padariusios didelės materialinės žalos nuteistajam ar jo sutuoktiniui, sugyventiniui arba artimiesiems giminaičiams.“
17 straipsnis. 112 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas 6 dalimi
1. 112 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „Nuteistųjų gaunami ir siunčiami laiškai gali būti cenzūruojami, o pašto ir perduodami siuntiniai bei smulkieji paketai su spauda tikrinami“ ir šią dalį išdėstyti taip:
18 straipsnis. 114 straipsnio 2 dalies pakeitimas
114 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Vidaus reikalų ministerijos viešojo saugumo pajėgos, atsakingos už viešąjį saugumą“ įrašyti žodžius „Viešojo saugumo tarnyba“ ir šią dalį išdėstyti taip:
19 straipsnis. 118 straipsnio pakeitimas
118 straipsnio 1 ir 2 dalyse po žodžių „arba jį pavaduojantis“ įrašyti žodžius „o poilsio ir švenčių dienomis – ir pataisos įstaigos direktoriaus įgaliotas“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:
„118 straipsnis. Pataisos įstaigų administracijos veiksmai nuteistųjų badavimo, atsisakymo dirbti ar vykdyti kitus administracijos įsakymus ir nurodymus atveju
1. Jeigu nuteistieji paskelbia badavimą, atsisako dirbti ar vykdyti kitus administracijos įsakymus ir nurodymus, pataisos įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis, o poilsio ir švenčių dienomis – ir pataisos įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas privalo nedelsdamas išsiaiškinti badavimo, atsisakymo dirbti ar vykdyti kitus administracijos įsakymus ir nurodymus priežastis, nuteistųjų reikalavimus ir jų teisėtumą. Pataisos įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis, o poilsio ir švenčių dienomis – ir pataisos įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas privalo apie tai nedelsdamas pranešti Kalėjimų departamento direktoriui arba jį pavaduojančiam pareigūnui bei prokurorui ir imtis įmanomų priemonių teisėtiems nuteistųjų reikalavimams patenkinti.
2. Jeigu nuteistųjų reikalavimai yra neteisėti, pataisos įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis, o poilsio ir švenčių dienomis – ir pataisos įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas privalo asmeniškai apie tai pranešti nuteistiesiems ir pareikalauti neteisėtus veiksmus nutraukti. Šio nurodymo nevykdantiems nuteistiesiems gali būti skiriamos nuobaudos.“
20 straipsnis. 120 straipsnio 1 ir 5 dalių pakeitimas
1. 120 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodį „guminės“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„1. Šio Kodekso 121–123 straipsniuose nustatytais pagrindais ir tvarka pataisos įstaigose gali būti panaudotos specialiosios priemonės: antrankiai, tramdomieji marškiniai ar surišimo priemonės, lazdos, koviniai imtynių veiksmai, dujos, vandensvaidžiai, tarnybiniai šunys, šarvuočiai ir kita technika.“
21 straipsnis. 121 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas
1. 121 straipsnio pavadinime išbraukti žodį „guminių“ ir šio straipsnio pavadinimą išdėstyti taip:
2. Pakeisti 121 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Kalėjimų departamento, pataisos įstaigos, policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai gali panaudoti prieš nuteistuosius antrankius, tramdomuosius marškinius ar surišimo priemones, lazdas, kovinius imtynių veiksmus bei asmens apsaugai skirtas dujas šiais atvejais:
1) kai reikia apginti pataisos įstaigos darbuotojus ir kitus asmenis nuo užpuolimo, gresiančio jų gyvybei ar sveikatai, taip pat vaduoti įkaitus;
2) kai reikia sulaikyti teisėtvarkos pažeidimą padariusį nuteistąjį, kuris nevykdo pataisos įstaigos darbuotojo reikalavimų ar priešinasi jėga;
22 straipsnis. 142 straipsnio 1 dalies 1 punkto pakeitimas
23 straipsnis. 143 straipsnio 7 dalies pakeitimas
143 straipsnio 7 dalyje išbraukti žodžius „įspėjimas arba“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„7. Nuobaudos – papeikimas, paskyrimas be eilės budėti pataisos įstaigos patalpose ir tvarkyti teritoriją – skiriamos žodžiu arba raštu tam įgalioto pareigūno įsakymu arba nutarimu. Kitos šio Kodekso 142 straipsnio 1 dalyje numatytos nuobaudos skiriamos pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu. Šio Kodekso 142 straipsnio 2 dalyje numatytos nuobaudos skiriamos tik tais atvejais, kai yra pataisos įstaigos Drausmės komisijos teikimas. Drausmės komisijos sudarymo tvarką ir kompetenciją nustato Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.“
24 straipsnis. 146 straipsnio 1 dalies pakeitimas
146 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „magnetofonais“ įrašyti žodžius „leistuvais ir garso grotuvais“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„1. Baudos arba drausmės izoliatoriuose ir karceriuose laikomi nuteistieji neturi teisės gauti pasimatymų, smulkiųjų paketų su spauda, įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų, siųsti laiškų, taip pat paskambinti telefonu. Jiems neleidžiama naudotis stalo žaidimais, televizoriais, kompiuteriais, vaizdo leistuvais ir garso grotuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais, radijo imtuvais bei kitais Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse nurodytais daiktais.“
25 straipsnis. 149 straipsnio pripažinimas netekusiu galios
26 straipsnis. 154 straipsnio 3 dalies 2 punkto pakeitimas
27 straipsnis. 155 straipsnio 1 dalies pakeitimas
28 straipsnis. 165 straipsnio papildymas ir pakeitimas
1. Papildyti 165 straipsnį nauja 2 dalimi:
„2. Pataisos namuose laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekantys nuteistieji, kurie kelia pavojų pataisos namų personalui ar kitiems asmenims arba dėl kitų išimtinių aplinkybių, gali būti apylinkės teismo nutartimi, priimta pagal pataisos namų administracijos teikimą, grąžinti iš pataisos namų į kalėjimą toliau atlikti bausmę.“
2. Papildyti 165 straipsnį nauja 3 dalimi:
29 straipsnis. 183 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 183 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Teisės dirbti tam tikrą darbą ar užsiimti tam tikra veikla atėmimo, viešųjų teisių atėmimo, viešųjų darbų, laisvės apribojimo, arešto, terminuoto laisvės atėmimo ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes vykdančių institucijų ir įstaigų pareigūnų veiksmai ir sprendimai per vieną mėnesį gali būti skundžiami atitinkamą bausmę vykdančios institucijos ar įstaigos vadovui. Šis skundą turi išnagrinėti ne vėliau kaip per dvidešimt darbo dienų nuo skundo gavimo dienos.“
2. Pakeisti 183 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytas bausmes vykdančių institucijų ir įstaigų vadovų veiksmai ir sprendimai per vieną mėnesį gali būti skundžiami Kalėjimų departamento direktoriui. Šis skundą turi išnagrinėti ne vėliau kaip per dvidešimt darbo dienų nuo jo gavimo dienos, o jei dėl skundo atliekamas tyrimas, – per dvidešimt darbo dienų nuo tyrimo baigimo dienos.“
30 straipsnis. Kodekso 1 priedo pakeitimas
1. Pakeisti Kodekso 1 priedo 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
3. Pakeisti Kodekso 1 priedo 8 punktą ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti Kodekso 1 priedo 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
31 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
32 straipsnis. Pasiūlymas Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos