LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

DĖL NUMERIŲ PASTATAMS, NAMŲ BUTAMS SUTEIKIMO, KEITIMO IR APSKAITOS TVARKOS BEI PAVADINIMŲ GATVĖMS, PASTATAMS, STATINIAMS IR KITIEMS OBJEKTAMS SUTEIKIMO IR ĮTRAUKIMO Į APSKAITĄ TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. lapkričio 27 d. Nr. 1395

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymą (Žin., 1994, Nr. 60-1183; 1995, Nr. 79-1819), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamas:

1.1. Numerių pastatams, namų butams suteikimo, keitimo ir apskaitos tvarką;

1.2. Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo ir įtraukimo į apskaitą tvarką.

2. Vietos savivaldos vykdomosios institucijos turi:

2.1. iki 1996 m. gruodžio 31 d. paskirti asmenis, atsakingus už gatvių pavadinimų tvarkymą, ir apie tai informuoti valstybinio gatvių registro tvarkytoją;

2.2. iki 1997 m. vasario 1 d. atlikti gyvenamųjų vietovių gatvių pavadinimų esamos būklės analizę pagal valstybinio gatvių registro tvarkytojo pateiktą medžiagą;

2.3. iki 1997 m. kovo 1 d. suderinti vietovių, gatvių ir namų adresų kodus su valstybiniais administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių bei gatvių registrais (šį darbą atlieka savivaldybių gatvių tvarkytojas);

2.4. iki 1997 m. kovo 31 d. pateikti atsakingajam valstybinio gatvių registro tvarkytojui miestų, miestelių ir kaimų gatvių, neįtrauktų į valstybinį gatvių registrą, pavadinimus.

3. Įpareigoti Statybos ir urbanistikos ministeriją:

3.1. iki 1997 m. kovo 31 d. suteikti teisiškai įregistruotiems pastatams bei statiniams unikalius numerius;

3.2. nuo 1997 m. balandžio 1 d. papildomai naudoti unikalų numerį pastatų bei statinių inventorizacijos bylose pastatams bei statiniams identifikuoti.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                         MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

 

 

VALDYMO REFORMŲ IR SAVIVALDYBIŲ

REIKALŲ MINISTRAS                                                                                      PETRAS PAPOVAS

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1395

 

Numerių pastatams, namų butams suteikimo, keitimo ir apskaitos tvarka

 

1. Ši tvarka reglamentuoja numerių pastatams, namų butams suteikimą, keitimą ir apskaitą Lietuvos Respublikos gyvenamosiose vietovėse.

2. Šioje tvarkoje vartojamos šios sąvokos:

adresas – fizinio asmens nuolatinės gyvenamosios vietos, juridinio asmens buveinės, statinio bei pastato buvimo vietos nurodymas;

statinys – viskas, kas pastatyta arba statoma ir yra pastoviai tvirtai sujungta su žeme;

pastatas – nekilnojamas statinys, kurio pagrindinė paskirtis būti pastoge naudotojams ar tam, kas jame yra;

namas – pastatas arba kompleksas pastatų, sujungtų vienu žemės sklypu, priklausančiu vienam savininkui (bendrasavininkiams);

statytojas (užsakovas) – fizinis arba juridinis asmuo, kuris investuoja kapitalą į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas perduoda kitam fiziniam arba juridiniam asmeniui);

pašto adresas – komponentai, sudarantys seką: gatvės pavadinimas, namo numeris, pašto indeksas, gyvenamosios vietovės pavadinimas;

namo numeris – adreso dalis, nurodanti namo eilės vietą gatvėje;

buto ar patalpų numeris – tai skaičius (arba skaičiaus ir raidės kombinacija), nurodantis buto ar patalpų indeksą konkrečiame pastate;

pašto indeksas – sutvarkytas skaičių rinkinys, kuris pažymi kiekvienos gyvenamosios vietovės pristatomos pašto siuntos aptarnavimo zonos įstaigą;

gyvenamoji patalpa – namai, butai, kambariai, teisiškai įregistruoti kaip gyvenamosios patalpos;

unikalus pastato arba statinio numeris – sąlyginis pastato arba statinio numeris, kuris suteikiamas pastatui arba statiniui ir nekinta visą jo egzistavimo laiką. Unikalus pastato arba statinio numeris priskiriamas visiems statiniams, išskyrus linijinius (tiltus, inžinerinius tinklus, kelius, tunelius, hidrotechnikos įrenginius ir kt.);

pastato ar statinio koordinatės – pastato ar statinio centro plokštumos koordinatės, aprašomos dviem charakteristikomis X ir Y;

pirminis namo numeris – kampinio namo numeris gatvėje, į kurią namas stovi frontaline dalimi;

antrinis namo numeris – kampinio namo numeris gatvėje, į kurią namas stovi ne frontaline dalimi;

visas namo numeris – numeris, į kurį įeina namo numeris, pastatų ir statinių unikalūs numeriai ir jų koordinatės.

3. Iš dviejų pastatų susidedančio namo visas numeris žymimas taip: A(a1, X1, Y1, a2, X2, Y2), kur A – namo numeris, a1, a2 – unikalus pastato numeris, X1, Y1, X2, Y2 – pastato plokštumos koordinatės. Jeigu namas kampinis, į visą namo numerį po kablelio įrašoma kita gatvė ir antrinis namo numeris.

4. Visi pastatai ir statiniai privalo turėti unikalius numerius, kurie registruojami valstybiniame pastatų ir statinių registre.

5. Registruojant atskirą statinį, jam suteikiamas tiktai unikalus numeris ir koordinatės.

6. Unikalus pastato ir statinio numeris susideda iš penkiolikos skaitmenų ir yra trijų dalių:

6.1. pirmoji dalis – teritorijos kodas (jai skirtos penkios skiltys);

6.2. antroji dalis – leidimo statyti išdavimo metai arba pastatytų pastatų statybos metai (jai skirtos keturios skiltys);

6.3. trečioji dalis – leidimo statyti numeris ir dvi nulinės skiltys (jai skiriamos šešios skiltys).

7. Unikalūs pastatų ir statinių numeriai jau eksploatuojamiems pastatams suteikiami programiniu būdu valstybinio pastatų ir statinių registro duomenų bazės pagrindu. Valstybės įmonė Respublikinis inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biuras (toliau vadinama – biuras) įregistruoja šiuos numerius pastato byloje ir žymi juos visuose išduodamuose dokumentuose.

8. Miesto (rajono) taryba po to, kai patvirtinamas teritorijos detalusis planas, ne vėliau kaip per tris mėnesius patvirtina plane nurodytų naujų gatvių pavadinimus bei planuojamų statyti namų numerius.

9. Apskrities valdytojo administracijos statybos valstybinės priežiūros tarnyba, išduodama statytojui leidimą statyti, suteikia statomam pastatui ar statiniui unikalų numerį. Pageidaujant statyti pastatą ir priklausinius, visam kompleksui išduodamas vienas leidimas. Šiuo atveju unikalūs numeriai suteikiami ne kiekvienam pastatui, o visam kompleksui.

10. Suteiktą unikalų numerį apskrities valdytojo administracijos statybos valstybinės priežiūros tarnyba registruoja per 10 darbo dienų valstybiniame pastatų ir statinių registre.

11. Pradėjus statybą, užsakovas per 3 darbo dienas informuoja apie tai valstybinio pastatų ir statinių registro tvarkytoją.

12. Priimant statinį eksploatuoti arba nebaigtą statyti objektą, biuras išmatuoja pastato centro plokštumos koordinates ir komplekso bei valdos principu formuoja namą iš vieno pagrindinio ir kitų pagalbinių pastatų, papildo pastato unikalų numerį (dvi paskutinės skiltys) ir suteikia jam visą namo numerį, kurį perduoda valstybinio pastatų ir statinių registro tvarkytojui.

13. Į pastato inventorizacijos bylą ir valstybinį pastatų ir statinių registrą įrašomas visas namo numeris, apie tai informuojama savivaldybės administracija (savivaldybės vyriausiasis architektas).

14. Jeigu išduodamas leidimas nugriauti pastatą ar statinį, apskrities valdytojo administracijos statybos valstybinės priežiūros tarnyba informuoja apie tai biurą. Biuras įrašo tai į bylą, o kai pastatas ar statinys faktiškai nugriautas, pastato ar statinio savininkas per 10 darbo dienų registruoja šį faktą valstybiniame pastatų ir statinių registre. Valstybinio pastatų ir statinių registro tvarkytojas praneša apie tai savivaldybės administracijai (savivaldybės vyriausiajam architektui).

15. Valstybiniame pastatų ir statinių registre saugoma visa pastato ar statinio numerių keitimo istorija. Konkretaus pastato ar statinio numerio keitimo istorija turi būti pateikta kiekvienam to pareikalavusiam valstybiniam registrui.

16. Namų butai ir atskiros patalpos numeruojami pagal savininko paraišką tik po to, kai pastatas pastatomas.

17. Namų butus sunumeruoja savivaldybės administracija. Pirmiausia numeruojami butai, o vėliau kitos patalpos. Jeigu butai ir kitos patalpos sunumeruoti, inventorizacijos planuose paliekama tokia pat numeracija.

Jeigu butai nesunumeruoti, planuose numeriai žymimi nuo pirmojo aukšto.

Jeigu namuose yra keletas butų kiekviename aukšte, numeruoti pradedama iš kairės į dešinę žiūrint į namo fasadą.

Jeigu name yra keletas laiptinių, numeruoti pradedama nuo pirmosios laiptinės, esančios kairėje pusėje žiūrint į namo fasadą.

18. Inventorizacijos bylose bei valstybiniame pastatų ir statinių registre visas buto ar patalpos numeris nurodomas taip: pirmiausia žymimas namo numeris, skliausteliuose įrašomas to pastato, kuriame yra nurodytasis butas ar patalpa, unikalus numeris ir jo koordinatės, po to – buto ar patalpos numeris.

19. Jeigu keičiamas gatvės pavadinimas arba jos ribos, savivaldybės administracijos tarnyba, atsakinga už gatvių bei kitų savivaldybės nuosavybės objektų pavadinimų apskaitos tvarkymą, pastatus pernumeruoja, suderinusi šį klausimą su biuru. Biuras pakeičia įrašus inventorizacijos bylose ir praneša apie tai valstybinio pastatų ir statinių registro tvarkytojui. Šiuo atveju keičiami tik namų numeriai, pastatų unikalūs numeriai ir koordinatės nesikeičia.

20. Jeigu vietoj nugriauto pastato pastatomas naujas ir jam suteikiamas buvusio namo numeris, inventorizacijos byloje jį identifikuoja naujas unikalus pastato numeris.

______________

part_7f49738227fa4ac9bc32d896ad2b8778_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1395

 

Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo ir įtraukimo į apskaitą tvarka

 

Pavadinimų valstybės nuosavybėje esantiems pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimas ir įtraukimas į apskaitą

 

1. Pastatams, statiniams ir kitiems objektams pavadinimą suteikia, keičia ir panaikina Lietuvos Respublikos Vyriausybė ministerijų, departamentų ar kitų valstybės institucijų teikimu.

2. Prie 1 punkte nurodyto teikimo turi būti pridėta:

2.1. nutarimo projektas, suderintas su Statybos ir urbanistikos ministerija, Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerija bei Teisingumo ministerija;

2.2. aiškinamasis raštas, kuriame pagrindžiamas teikiamų pasiūlymų tikslingumas;

2.3. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvada dėl pavadinimo suteikimo ar keitimo.

3. Įsigaliojus Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimui, valstybės institucija, kuri inicijavo pavadinimo pastatui, statiniui ar kitam objektui suteikimą, keitimą ar panaikinimą, turi:

3.1. per 5 dienas įregistruoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimą valstybiniame pastatų ir statinių registre;

3.2. per 10 dienų apie tai spaudoje informuoti gyventojus.

 

Pavadinimų savivaldybės nuosavybėje esantiems pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimas ir įtraukimas į apskaitą

 

4. Savivaldybės nuosavybėje esantiems pastatams, statiniams ir kitiems objektams pavadinimus suteikia, panaikina ir keičia miesto (rajono) taryba, miesto (rajono) valdybos (mero) teikimu.

5. Pavadinimo pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo, keitimo ir panaikinimo projektą rengia savivaldybės administracijos tarnyba, atsakinga už gatvių bei kitų savivaldybės nuosavybės objektų pavadinimų apskaitos tvarkymą (toliau vadinama – savivaldybės administracijos tarnyba), arba sudaryta komisija gatvių, pastatų, statinių ir kitų objektų pavadinimams parinkti (toliau vadinama – komisija).

6. Savivaldybės administracijos tarnyba arba komisija teikia miesto (rajono) valdybai (merui):

6.1. projektą miesto (rajono) tarybos sprendimo dėl pavadinimo pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo, keitimo ar panaikinimo;

6.2. aiškinamąjį raštą, kuriame pagrindžiamas teikiamų pasiūlymų tikslingumas;

6.3. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvadą dėl pavadinimo siūlomam objektui suteikimo ar keitimo;

6.4. gyventojų pasiūlymus arba apklausos anketų suvestines (gyventojų apklausą organizuoja savivaldybės administracija).

7. Miesto (rajono) taryba, apsvarsčiusi savivaldybės administracijos tarnybos arba komisijos parengtą projektą, priima dėl jo sprendimą.

8. Įsigaliojus miesto (rajono) tarybos sprendimui dėl pavadinimo objektui suteikimo, keitimo ar panaikinimo, savivaldybės administracijos tarnyba turi:

8.1. per 5 dienas sprendimą įregistruoti valstybiniame pastatų ir statinių registre;

8.2. per 10 dienų spaudoje apie tai informuoti gyventojus.

 

Pavadinimų gatvėms suteikimas ir įtraukimas į apskaitą

 

9. Šiame skyriuje vartojamos šios sąvokos:

gyvenamoji vietovė – žmonių gyvenimo ir veiklos vieta, apimanti miestus, miestelius ir kaimus;

gatvė – miestų ir kompaktiškesnių kaimo gyvenamųjų vietovių kelias. Į gatvės sąvoką įeina: gatvė, prospektas, alėja, plentas, skersgatvis, akligatvis, bulvaras, aikštė, skveras ir kt.

10. Gyvenamųjų vietovių gatvėms pavadinimus suteikia, keičia ir panaikina miesto (rajono) taryba miesto (rajono) valdybos (mero) teikimu.

11. Projektą sprendimo dėl pavadinimo gyvenamosios vietovės gatvei suteikimo, keitimo ar panaikinimo rengia savivaldybės administracijos tarnyba arba sudaryta komisija gatvių bei kitų objektų pavadinimams parinkti (toliau vadinama – komisija).

12. Savivaldybės administracijos tarnyba arba komisija, parengusi sprendimo projektą, miesto (rajono) valdybai (merui) pateikia:

12.1. teikimą dėl pavadinimų gyvenamųjų vietovių gatvėms suteikimo, keitimo ar panaikinimo;

12.2. miesto (rajono) tarybos sprendimo dėl pavadinimo gyvenamosios vietovės gatvei suteikimo, keitimo ar panaikinimo projektą;

12.3. aiškinamąjį raštą, kuriame pagrindžiamas teikiamų pasiūlymų tikslingumas;

12.4. gyvenamosios vietovės 1:500-1:2000 mastelio topografinį planą, kuriame nurodomos gatvės ašinės linijos, jų pradžia bei pabaiga, taip pat posūkio kampų koordinatės valstybinėje koordinačių sistemoje;

12.5. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvadą dėl siūlomo suteikti gatvei pavadinimo ar jo keitimo;

12.6. gyventojų pasiūlymus arba apklausos anketų suvestines (gyventojų apklausą organizuoja savivaldybės administracijos tarnyba).

13. Miesto (rajono) taryba po to, kai patvirtinamas teritorijos detalusis planas, per tris mėnesius patvirtina plane nurodytų naujų gatvių pavadinimus bei pastatų numerius.

14. Pavadinimas gatvei suteikiamas, keičiamas arba naikinamas tos pačios gyvenamosios vietovės ribose, kai:

14.1. tiesiama nauja gatvė;

14.2. jungiamos dvi ar daugiau gatvių. Šiuo atveju sujungtai gatvei paliekamas vienos iš sujungtųjų gatvių pavadinimas, o kitos – panaikinamas arba sujungtai gatvei suteikiamas naujas pavadinimas, buvę jų pavadinimai panaikinami;

14.3. vienos gatvės dalis prijungiama prie kitos gatvės ir abiejų gatvių pavadinimai išlieka (lieka seni). Reikia tiksliai apibrėžti gatvių dalijimo procedūrą: nurodyti namų porinius ir neporinius numerius arba kitokius požymius, jeigu nėra pastatytų namų (pvz., iki tilto per upę, iki sankirtos su gatve ir pan.);

14.4. gatvė dalijama (skaidoma) į kelias dalis (gatvė dalijama 14.3 punkte nurodyta tvarka. Šiuo atveju kiekvienai gatvei suteikiamas naujas pavadinimas, buvęs pavadinimas panaikinamas, arba vienai iš naujų gatvių (po padalijimo) paliekamas buvęs pavadinimas, kitoms suteikiami nauji.

15. Keičiant gyvenamosios vietovės administracinį pavaldumą, gatvių pavadinimai nekeičiami.

16. Kai sujungiamos dvi ir daugiau gretimų gyvenamųjų vietovių:

16.1. pagrindinės (centro) gyvenamosios vietovės gatvių pavadinimai nekeičiami;

16.2. prijungtųjų gyvenamųjų vietovių gatvių kodai bei pavadinimai keičiami, jeigu sutampa su pagrindinės gyvenamosios vietovės gatvių kodais ar pavadinimais;

16.3. gatvės sujungiamos pagal 14.2 punkte nurodytus reikalavimus.

17. Kai dalis gyvenamosios vietovės jungiama prie kitos gyvenamosios vietovės, pavadinimai gatvėms suteikiami 16 punkte nurodyta tvarka.

18. Rekomenduojama seno gatvės pavadinimo nesuteikti kitai tos pačios gyvenamosios vietovės gatvei.

19. Įsigaliojus miesto (rajono) tarybos sprendimui dėl pavadinimo gyvenamosios vietovės gatvei suteikimo, keitimo ar panaikinimo, savivaldybės administracijos tarnyba turi:

19.1. vietos spaudoje apie tai informuoti gyventojus;

19.2. per 5 dienas perduoti duomenis į valstybinį gatvių registrą (pagal pridedamą formą);

19.3. gauti valstybinio gatvių registro gatvės pavadinimui suteiktą kodą ir įrašyti jį į kompiuterizuotą gatvių tvarkymo sistemą;

19.4. perduoti duomenis į valstybinį pastatų ir statinių registrą pagal 19.2 punkte nurodytą formą;

19.5. perduoti duomenis savivaldybės teritorijoje esantiems valstybinio gatvių registro naudotojams.

20. Gatvės pavadinimas įsigalioja įregistravus jį valstybiniame gatvių registre.

21. Įsigaliojus miesto (rajono) tarybos sprendimui dėl gyvenamosios vietovės gatvės pavadinimo ar ribų nustatymo, savivaldybės vykdomosios institucijos organizuoja gatvės pavadinimo lentelių gamybą, keitimą, namų numeravimą ir numerių lentelių keitimą, taip pat gyventojų perregistravimą.

______________

part_bbc4eba83bc141568ef6422e1ba1ee71_end


 

Forma

 

Miesto (rajono) tarybų (valdybų) informacija apie priimtus sprendimus dėl pavadinimų gatvėms suteikimo

 

Sprendimo dėl pavadinimo gatvei suteikimo (pakeitimo, panaikinimo) priėmimo data _____

Sprendimo Nr. ___________________

 

Vietovės (miesto, miestelio, kaimo) pavadinimas __________________________________

Vietovės kodas* __________________

 

 

Patvirtintas gatvės pavadinimas

Buvęs gatvės pavadinimas

Gatvės kodas

Pastabos apie gatvės panaikinimą, prijungimą, dalijimą, buvusį priklausymą kitai teritorijai, gyvenamųjų namų bei pastatų numeraciją ir kt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duomenų pateikimo data ___________

Duomenis pateikė ___________________________________________________________

(vardas, pavardė)

 

telefono numeris _______________

fakso numeris _________________

______________

 

part_09ac1a1d62974c8a84b02e878cdc2892_end



* Pildyti nebūtina.