LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
1992 m. gegužės 26 d. Nr. I-2589
Vilnius
Padaryti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse (Žin., 1985, Nr. 1-1, 7-62, 16-178, 33-370; 1986, Nr. 16-158, 18-184, 31-321; 1987, Nr. 13-134, 17-189, 21-261, 262; 1988, Nr. 4-29, 14-111, 29-301; 1989, Nr. 4-19, 20-228, 27-329; 1990, Nr. 1-8, 9-232, 267, 19-495, 23-565, 32-776, 36-862, 866; 1991, Nr. 2-37, 6-162, 17-453, 22-568, 23-600, 32-858; 1992, Nr. 2-17) šiuos pakeitimus ir papildymus:
1. l straipsnį išdėstyti taip:
„1 straipsnis. Lietuvos Respublikos įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų uždaviniai
Lietuvos Respublikos įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų uždavinys yra saugoti Lietuvos Respublikos visuomeninę santvarką, nuosavybę, socialines ekonomines, politines ir asmenines piliečių teises bei laisves, taip pat įmonių, įstaigų ir organizacijų teises bei teisėtus interesus, nustatytą valdymo tvarką, valstybinę ir viešąją tvarką, stiprinti teisėtumą, užkirsti kelią teisės pažeidimams, auklėti piliečius, kad jie tiksliai ir nenukrypdami laikytųsi Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo bei kitų įstatymų, gerbtų kitų piliečių teises, garbę ir orumą, sąžiningai vykdytų savo pareigas, jaustų atsakomybę visuomenei.“
„2 straipsnis. Lietuvos Respublikos įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų
Lietuvos Respublikos įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų yra šis kodeksas ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų.
Lietuvos Respublikos įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų, kol jie nustatyta tvarka neįtraukti į šį kodeksą, Lietuvos Respublikos teritorijoje taikomi tiesiogiai.“
4. 5 straipsnį išdėstyti taip:
„5 straipsnis. Aukštesniosios pakopos savivaldybių įgaliojimai priimti sprendimus, už kurių pažeidimą numatoma administracinė atsakomybė
Rajonų ir Respublikos miestų tarybos ir valdybos, kaip nustatyta įstatymų, turi teisę priimti sprendimus kovos su gaivalinėmis nelaimėmis ir epidemijomis klausimais, numatančius administracinę atsakomybę už jų pažeidimą, taip pat sprendimus kovos su epizootijomis klausimais, už kurių pažeidimą atsakomybę nustato šio kodekso 109 straipsnis.
5. 6 straipsnio:
8. 13 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo patvirtintuose“;
9. 15 straipsnio:
2) pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Tikrosios krašto apsaugos tarnybos ir į pratybas pašaukti atsargos kariai, taip pat policijos, vidaus reikalų tarnybų pareigūnai ir jiems prilyginti asmenys už administracinius teisės pažeidimus atsako pagal drausmės statutus. Už kelių eismo taisyklių, medžioklės, žvejybos, kitų aplinkos apsaugos, taip pat gyventojų sveikatos apsaugos normų, muitų taisyklių pažeidimus ir už kontrabandą šie asmenys administracinėn atsakomybėn traukiami bendraisiais pagrindais.“;
10. 16 straipsnį išdėstyti taip:
12. 20 straipsnį išdėstyti taip:
„20 straipsnis. Administracinės nuobaudos tikslai
Administracinė nuobauda yra atsakomybės priemonė, kuri skiriama administracinį teisės pažeidimą padariusiems asmenims nubausti bei siekiant auklėti, kad jie laikytųsi įstatymų, gerbtų bendro gyvenimo taisykles, taip pat kad tiek pats teisės pažeidėjas, tiek ir kiti asmenys nepadarytų naujų teisės pažeidimų.“
13. 21 straipsnio:
1) trečiąją dalį išdėstyti taip:
14. 24 straipsnį išdėstyti taip:
15. 25 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
16. 26 straipsnio:
1) pirmosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Konfiskuotas gali būti tik daiktas, kuris yra pažeidėjo nuosavybė.“;
17. 27 straipsnio pirmojoje dalyje žodį „trejų“ pakeisti žodžiu „penkerių“, o žodžius „TSR Sąjungos ir“ išbraukti.
18. 28 straipsnį išdėstyti taip:
„28 straipsnis. Pataisos darbai
Pataisos darbai skiriami iki dviejų mėnesių. Jie atliekami administracinį teisės pažeidimą padariusio asmens pagrindinėje darbovietėje ir į valstybės pajamas atskaitoma nuo penkių iki dvidešimties procentų jo darbo užmokesčio. Pataisos darbus skiria rajono (miesto) apylinkės teismas (apylinkės teismo teisėjas). Pataisos darbų laikas negali būti trumpesnis kaip penkiolika dienų, jeigu kitaip nenustato Lietuvos Respublikos įstatymai.“
19. 29 straipsnio pirmojoje dalyje žodžius „liaudies teismas (liaudies teisėjas)“ pakeisti žodžiais „apylinkės teismas (apylinkės teismo teisėjas)“.
20. Iš 30 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindų“, o žodį „normatyvinio“ pakeisti žodžiu „norminio“.
21. 31 straipsnio:
1) pirmosios dalies 5 punkte žodžius „kūdikį iki vienerių metų amžiaus“ pakeisti žodžiais „vaiką iki trejų metų“;
22. 35 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
„Jeigu teisės pažeidėjas serga arba dėl kitų priežasčių negalima spręsti jo administracinės atsakomybės klausimo, šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodyti terminai pratęsiami, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams, šį terminą skaičiuojant nuo teisės pažeidimo padarymo ar paaiškėjimo dienos arba nuo sprendimo atsisakyti kelti baudžiamąją bylą ar ją nutraukti priėmimo dienos.“
23. 37 straipsnio pirmojoje dalyje žodžius „gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas“, „liaudies teisėjas“, „penkiasdešimties“ ir „liaudies teismas“ pakeisti atitinkamai žodžiais „gyvenvietės, apylinkės viršaitis, rajono miesto meras“, „apylinkės teismo teisėjas“, „penkių šimtų“ ir „apylinkės teismas“.
25. 41 straipsnį išdėstyti taip:
„41 straipsnis. Norminių aktų darbų saugos klausimais pažeidimas
Norminių aktų darbų saugos klausimais pažeidimas, taip pat Darbų saugos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės inspektoriaus teisėtų nurodymų pašalinti nustatytus norminių aktų darbų saugos klausimais pažeidimus nevykdymas –
26. 42 straipsnį išdėstyti taip:
„42 straipsnis. Higienos norminių aktų pažeidimas
užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų penkiasdešimties rublių ir baudą pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio rublių.
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
27. 43 straipsnį išdėstyti taip:
„43 straipsnis. Valstybinės higienos inspekcijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymas ar kliudymas jiems vykdyti valstybinę higienos kontrolę
Valstybinės higienos inspekcijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymas ar kliudymas jiems vykdyti valstybinę higienos kontrolę –
užtraukia baudą piliečiams nuo vieno šimto iki dviejų šimtų penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių.
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
28. 44 straipsnio:
1) pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
„užtraukia baudą iki vieno šimto rublių su narkotinių priemonių konfiskavimu arba pataisos darbus iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų darbo užmokesčio, su narkotinių priemonių konfiskavimu, o išimtiniais atvejais, jeigu pagal bylos aplinkybes ir atsižvelgiant į pažeidėjo asmenybę šios priemonės bus pripažintos nepakankamos, – administracinį areštą iki penkiolikos parų su narkotinių priemonių konfiskavimu.“;
29. 441 straipsnio sankciją išdėstyti taip:
31. 45 straipsnį išdėstyti taip:
32. 46 straipsnyje žodžius „iki penkiasdešimties“ ir „iki vieno šimto“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio“ ir „nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių“.
33. 47 straipsnį išdėstyti taip:
34. 48 straipsnį išdėstyti taip:
35. 49 straipsnio sankciją išdėstyti taip:
36. 50 straipsnio:
1) sankcijoje žodžius „nuo dvidešimties iki dviejų šimtų“ ir „uždarbio“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo dviejų šimtų iki penkių šimtų“ ir „darbo užmokesčio“;
37. 501 straipsnio sankcijoje žodžius „baudą iki penkiasdešimties rublių“ ir „uždarbio“ pakeisti atitinkamai žodžiais „penkiasdešimties rublių baudą“ ir „darbo užmokesčio“.
38. Papildyti kodeksą tokiu 503 straipsniu:
39. 519 straipsnyje žodžius „dviejų šimtų“ ir „penkių šimtų“ pakeisti atitinkamai žodžiais „penkių šimtų“ ir „nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio“.
40. 53 straipsnį išdėstyti taip:
„53 straipsnis. Žemės gelmių, jų išteklių apsaugos ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimas
Žemės gelmių apsaugos nuo užteršimo ir išsekinimo, racionalaus žemės gelmių išteklių naudojimo ir apskaitos reikalavimų pažeidimas, savavališkas naudingųjų iškasenų slūgsojimo plotų užstatymas, išnaudotų telkinių rekultivavimo reikalavimų nevykdymas, taip pat kasinių, gręžinių ar kitų įrenginių, paliktų užkonservuotuose telkiniuose arba skirtų žemės gelmių tyrimams, gadinimas arba sunaikinimas –
41.531 straipsnį išdėstyti taip:
„531 straipsnis. Valstybinės geologijos tarnybos pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymas
42. 54 straipsnį išdėstyti taip:
„54 straipsnis. Geologinio žemės gelmių tyrimo darbų vykdymo taisyklių ar reikalavimų pažeidimas
Geologinio žemės gelmių tyrimo darbų vykdymo taisyklių pažeidimas, taip pat žemės gelmių tyrimo rezultatų nepateikimas nustatyta tvarka –
44. 68 straipsnio pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
45. 69 straipsnio antrosios dalies sankciją išdėstyti taip:
46. 75 straipsnio pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
49. 85 straipsnį išdėstyti taip:
„85 straipsnis. Medžioklės taisyklių pažeidimas
užtraukia baudą piliečiams nuo trijų šimtų iki vieno tūkstančio rublių su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo arba atėmimą teisės medžioti iki trejų metų su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo ir baudą pareigūnams – nuo penkių šimtų iki trijų tūkstančių rublių su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo arba atėmimą teisės medžioti iki trejų metų su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Medžiojimas be reikiamo leidimo arba uždraustu laiku, arba uždraustose vietose, arba uždraustų medžioti gyvūnų, arba uždraustais įrankiais ar būdais, arba medžioklės taisyklių pažeidimas, kuriuo padaryta žalos gyvūnijai, –
užtraukia baudą piliečiams nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių rublių su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu arba atėmimą teisės medžioti iki trejų metų su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ir baudą pareigūnams nuo trijų tūkstančių iki penkių tūkstančių rublių su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu arba atėmimą teisės medžioti iki trejų metų su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu.“
50. 87 straipsnį išdėstyti taip:
„87 straipsnis. Žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimas
užtraukia įspėjimą arba baudą iki dviejų šimtų rublių su pažeidimo padarymo įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimas, padaręs žalos vandens gyvūnijai arba padarytas panaudojant draudžiamus žvejybos įrankius ir būdus, –
užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio rublių su pažeidimo padarymo įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo arba atėmimą teisės žvejoti iki trejų metų su pažeidimo padarymo įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimas, padarytas panaudojant elektros energiją, chemines medžiagas ar sprogmenis, –
51. 88 straipsnio trečiosios dalies sankciją išdėstyti taip:
52. Papildyti kodeksą tokiu 911 straipsniu:
„911 straipsnis. Valstybinės kalbos nevartojimas
Valstybinės kalbos nevartojimas antspauduose, spauduose, raštvedybos blankuose, iškabose, tarnybinių patalpų ir kituose viešuose užrašuose, Lietuvos Respublikos gaminių pavadinimuose bei jų aprašuose –
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytą pažeidimą, –
53. Papildyti kodeksą tokiu 912 straipsniu:
„912 straipsnis. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų nevykdymas
užtraukia įspėjimą arba baudą įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams ir kitiems pareigūnams iki septynių šimtų penkiasdešimties rublių.
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytą pažeidimą, –
55. 94 straipsnį išdėstyti taip:
„94 straipsnis. Darbų saugos taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimas atominės energetikos objektuose
Pareigūnų padarytas darbų saugos taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimas objektuose, kuriuos kontroliuoja Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, –
56. 96 straipsnį išdėstyti taip:
„96 straipsnis. Aukštesnės kaip 1000 voltų įtampos elektros tinklų apsaugos taisyklių pažeidimas
Aukštesnės kaip 1000 voltų įtampos elektros tinklų apsaugos taisyklių pažeidimas, sukėlęs arba galėjęs sukelti vartotojų aprūpinimo elektros energija pertrūkį, elektros tinklų sužalojimą ar padaręs kitokios žalos, –
57. 97 straipsnį išdėstyti taip:
„97 straipsnis. Iki 1000 voltų įtampos elektros tinklų gadinimas
Iki 1000 voltų įtampos elektros tinklų gadinimas, sukėlęs vartotojų aprūpinimo elektros energija pertrūkį arba padaręs žalos, –
58. 98 straipsnį išdėstyti taip:
„98 straipsnis. Dujų naudojimo normų pažeidimas
59. 99 straipsnį išdėstyti taip:
„99 straipsnis. Dujų vamzdynų ir jų įrengimų sugadinimas
Dujų vamzdynų ir jų įrengimų sugadinimas arba savavališkas dujų prietaisų pastatymas, perkėlimas, įjungimas į tinklą, taip pat kitokie jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai, kurie galėjo būti avarijų priežastis, –
60. 991 straipsnį išdėstyti taip:
„991 straipsnis. Energijos naudojimo taisyklių pažeidimas
Savavališkas prisijungimas prie elektros ar šiluminės energijos tiekimo sistemų be energijos tiekimo organizacijos leidimo –
61. 100 ir 101 straipsnių sankcijas išdėstyti taip:
63. 103 straipsnio:
1) pavadinime, pirmojoje ir antrojoje dalyse žodžius „kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių“ pakeisti žodžiais „žemės ūkio įmonių ir valstiečių ūkių“;
2) pirmojoje dalyje žodžius „piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių“ pakeisti žodžiais „iki vieno šimto rublių“;
64. 104 straipsnio:
1) pavadinime ir pirmojoje dalyje žodžius „kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių“ pakeisti žodžiais „žemės ūkio įmonių ir valstiečių ūkių“;
65. 105 straipsnio sankciją išdėstyti taip:
66. 106 straipsnyje žodžius „dešimties“ir „penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „vieno šimto“ ir „penkių šimtų“.
67. 107 straipsnio:
1) antrojoje dalyje išbraukti žodžius „per metus“, o žodžius „nuo penkių iki dešimties“ ir „nuo dvidešimties iki trisdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“ ir „nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų“;
69. 109 straipsnį išdėstyti taip:
„109 straipsnis. Gyvūnų karantino taisyklių bei kitų veterinarinių sanitarinių reikalavimų pažeidimas
Gyvūnų karantino taisyklių bei kitų Veterinarijos įstatymo numatytų veterinarinių sanitarinių reikalavimų, rajonų ir Respublikos miestų tarybų bei valdybų sprendimų kovos su epizootijomis klausimais pažeidimas, taip pat neteisėta veterinarinė farmacinė veikla –
70. Papildyti kodeksą tokiu 1091 straipsniu:
„1091 straipsnis. Gyvulių veislininkystės norminių aktų pažeidimas
užtraukia baudą piliečiams nuo vieno šimto iki dviejų šimtų penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių.
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
71. 110 straipsnį išdėstyti taip:
„110 straipsnis. Šunų ir kačių laikymo taisyklių pažeidimas
Tokia pat veika, padaryta pakartotinai arba kai dėl jos piliečių sveikatai ar turtui padaroma žalos, –
72. 111 straipsnio:
2) antrosios dalies sankciją išdėstyti taip:
3) trečiosios dalies sankciją išdėstyti taip:
4) ketvirtojoje dalyje žodžius „dešimties“ ir „nuo dvidešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „vieno šimto“ ir „nuo vieno šimto iki trijų šimtų“;
73. 112 straipsnio:
74. 113 straipsnio:
1) pirmojoje ir antrojoje dalyse žodžius „trisdešimties“ ir „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio“ ir „nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių“;
2) trečiojoje dalyje žodžius „iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių“;
75. 114 straipsnyje žodžius „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ ir „nuo dvidešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“ ir „nuo trijų šimtų iki vieno tūkstančio“.
76. 115 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „patvarkymų“ ir „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „teisėtų nurodymų“ ir „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
78. 117 straipsnio:
1) pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
2) antrosios dalies sankciją išdėstyti taip:
79. 118 straipsnio:
80. 119 straipsnio:
1) pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje žodžius „penkiasdešimties“ ir „iki vieno šimto“ pakeisti atitinkamai žodžiais „dviejų šimtų“ ir „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
81. 120 straipsnio:
82. 121 straipsnį išdėstyti taip:
„121 straipsnis. Geležinkelio, jūrų, upių ir oro transporto priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas
užtraukia baudą piliečiams nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų rublių ir pareigūnams – nuo penkiasdešimties iki penkių šimtų rublių.
83. 122 straipsnio:
1) pirmosios ir antrosios dalių sankcijas išdėstyti taip:
84. 123 straipsnį išdėstyti taip:
„123 straipsnis. Transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas
Transporto priemonių, turinčių gedimų, su kuriais kelių eismo taisyklės draudžia važiuoti, vairavimas arba jų vairavimas su neatitinkančiu valstybinio standarto ir techninių reikalavimų valstybinės registracijos numeriu, taip pat neįregistruotų arba neperregistruotų nustatyta tvarka arba be valstybinės techninės apžiūros –
Transporto priemonių su veidrodiniais arba daugiau nei leidžia standartai ir techniniai reikalavimai užtamsintais salono stiklais vairavimas –
Transporto priemonių su suklastotu valstybinės registracijos numeriu ar be valstybinės registracijos numerių (numerio) vairavimas, taip pat priekabų ir puspriekabių su suklastotu valstybinės registracijos numeriu ar be valstybinės registracijos numerio vilkimas –
užtraukia vairuotojams šešių šimtų rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemones trejiems metams.
85. 124 straipsnį išdėstyti taip:
„124 straipsnis. Nustatyto greičio viršijimas
Toks pat greičio viršijimas vežant pavojingus krovinius, kurių transportavimo tvarka nustatyta specialiose taisyklėse, taip pat vežant žmones autobusais arba krovininiais automobiliais –
Šio straipsnio trečiojoje dalyje numatyto greičio viršijimas vežant pavojingus krovinius, kurių transportavimo tvarka nustatyta specialiose taisyklėse, taip pat vežant žmones autobusais arba krovininiais automobiliais –
užtraukia vairuotojams penkių šimtų rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemones šešiems mėnesiams.
Šio straipsnio penktojoje dalyje numatyto greičio viršijimas vežant pavojingus krovinius, kurių transportavimo tvarka nustatyta specialiose taisyklėse, taip pat vežant žmones autobusais arba krovininiais automobiliais –
86. 1241 straipsnį išdėstyti taip:
„1241 straipsnis. Kelio ženklų reikalavimų nesilaikymas, žmonių vežimo ir kitų kelių eismo taisyklių pažeidimas
Važiavimas esant draudžiamam šviesoforo signalui arba reguliuotojo gestui, pirmumo, draudžiamųjų kelio ženklų (išskyrus draudžiančius sustoti ir stovėti) reikalavimų nesilaikymas, transporto priemonių važiavimo krypties pakeitimo bei lenkimo, pėsčiųjų perėjų pervažiavimo taisyklių pažeidimas –
Kelio ženklų, išskyrus nurodytų šio straipsnio pirmojoje dalyje, kelių važiuojamosios dalies ženklinimo reikalavimų, žmonių vežimo, sustojimo ir stovėjimo, naudojimosi išoriniais šviesos prietaisais tamsiu paros metu arba nepakankamo matomumo sąlygomis, įspėjamųjų posūkių signalų rodymo persirikiuojant, sukant arba apsisukant, važiavimo automagistralėmis taisyklių pažeidimas–
Transporto priemonių su mėlynos spalvos žybčiojančiais švyturėliais arba specialiais garso signalais nepraleidimas ar kliūčių jų eismui sudarymas –
87. 1242 straipsnį išdėstyti taip:
„1242 straipsnis. Kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs avarinę situaciją
Kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs avarinę situaciją, tai yra privertęs kitus eismo dalyvius staigiai pakeisti eismo greitį, kryptį arba imtis kitokių priemonių savo ar kitų žmonių saugumui užtikrinti, –
88. Papildyti kodeksą tokiu 1244 straipsniu:
89. 125 straipsnį išdėstyti taip:
„125 straipsnis. Geležinkelio pervažų pervažiavimo taisyklių pažeidimas
Geležinkelio pervažų pervažiavimo taisyklių pažeidimas (įvažiavimas į pervažą, kai uždaryta arba uždaroma užtvara, savavališkas užtvaros atidarymas arba jos apvažiavimas,
geležinkelio pervažiavimas nenustatytose vietose ir kiti pervažų pervažiavimo taisyklių pažeidimai) –
90. 126 straipsnį išdėstyti taip:
„126 straipsnis Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems arba apsvaigusiems nuo narkotinių priemonių
Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems arba apsvaigusiems nuo narkotinių priemonių, arba patikrinimo neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių priemonių laipsniui nustatyti vengimas –
užtraukia vairuotojams dviejų tūkstančių rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti visų rūšių transporto priemones dvejiems metams.
Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems arba apsvaigusiems nuo narkotinių priemonių, arba patikrinimo neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių priemonių laipsniui nustatyti vengimas, padarytas pakartotinai per vienerius metus, –
užtraukia vairuotojams keturių tūkstančių rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti visų rūšių transporto priemones nuo trejų iki penkerių metų.
Šio straipsnio antrojoje dalyje numatyta veika, padaryta vairuojant jam nuosavybės teise priklausančią transporto priemonę, –
užtraukia vairuotojams keturių tūkstančių rublių baudą su atlygintiniu transporto priemonių paėmimu ar be paėmimo arba atėmimą teisės vairuoti visų rūšių transporto priemones nuo trejų iki penkerių metų su atlygintiniu transporto priemonės paėmimu ar be paėmimo.
Perdavimas vairuoti transporto priemonę neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotinių priemonių asmeniui –
91. 127 straipsnį išdėstyti taip:
„127 straipsnis Kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs lengvą kūno sužalojimą arba transporto priemonių ar kitokio turto sužalojimą, taip pat kitokių kelių eismo taisyklių pažeidimas
Kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs lengvą kūno sužalojimą arba kitų transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sužalojimą, –
užtraukia vairuotojams baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio penkių šimtų rublių arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemones nuo devynių mėnesių iki vienerių metų.
92. 128 straipsnį išdėstyti taip:
„128 straipsnis. Asmenų, neturinčių teisės vairuoti transporto priemones, vairavimas tų priemonių
Transporto priemonių vairavimas neturint teisės jas vairuoti ar neturint teisės vairuoti šios rūšies transporto priemonės –
Transporto priemonių vairavimas, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones, –
Transporto priemonės perdavimas vairuoti asmeniui, neturinčiam teisės jos vairuoti, taip pat mokymas vairuoti transporto priemonę pažeidžiant nustatytas mokymo taisykles –
93. 129 straipsnį išdėstyti taip:
„129 straipsnis. Transporto priemonių vairavimas neblaivių ar apsvaigusių nuo narkotinių priemonių asmenų, neturinčių teisės vairuoti
Transporto priemonių vairavimas neblaivių ar apsvaigusių nuo narkotinių priemonių asmenų, neturinčių teisės vairuoti, arba jų vengimas patikrinimo neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių priemonių laipsniui nustatyti –
Šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytos veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, –
94. 130 straipsnį išdėstyti taip:
„130 straipsnis. Nepaklusimas reikalavimui sustabdyti transporto priemonę ar pasitraukimas iš kelių transporto įvykio vietos
Nepaklusimas policijos darbuotojo reikalavimui sustabdyti transporto priemonę ar vairuotojų pasitraukimas iš kelių transporto įvykio, kurio dalyviais jie yra, vietos, pažeidžiant nustatytas taisykles,–
užtraukia vairuotojams penkių tūkstančių rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti visų rūšių transporto priemones trejiems metams.
95. 131 straipsnį išdėstyti taip:
„131 straipsnis. Pėsčiųjų ir kelių eismo kitų dalyvių padarytas eismo taisyklių pažeidimas
Pėsčiųjų nepaklusimas kelių eismo reguliavimo signalams, važiuojamosios kelio dalies perėjimas ar ėjimas ja nenustatytose vietose, taip pat asmenų, vairuojančių mopedus ir dviračius, vežėjų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, nepaklusimas kelių eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų, kelių važiuojamosios dalies ženklinimo, taip pat eismo tvarkos automagistralėse nesilaikymas –
Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų asmenų padarytas kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs avarinę situaciją, tai yra privertęs kitus eismo dalyvius staigiai pakeisti eismo greitį, kryptį arba imtis kitokių priemonių savo ar kitų piliečių saugumui užtikrinti, –
Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų asmenų padarytas kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs lengvą kūno sužalojimą arba transporto priemonių, krovinių, kelių ir kitų įrenginių arba kitokio turto sužalojimą, –
96. 132 straipsnį išdėstyti taip:
„132 straipsnis. Leidimas važiuoti transporto priemone, turinčia gedimų, ar pažeidžiant kitokias transporto priemonių eksploatavimo taisykles
Leidimas važiuoti transporto priemone, turinčia gedimų, su kuriais draudžiama ją eksploatuoti, arba pertaisyta be atitinkamo leidimo, arba neįregistruota nustatyta tvarka arba be valstybinės techninės apžiūros, arba neparuošta žmonėms ir kroviniams pervežti, –
97. Papildyti kodeksą tokiu 1321 straipsniu:
98. 134 straipsnį išdėstyti taip:
99. 136 straipsnio:
2) antrojoje dalyje žodžius „dešimties“ ir „nuo dvidešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „dviejų šimtų“ ir „nuo dviejų šimtų iki penkių šimtų“;
100. 137 straipsnio:
1) pirmosios, trečiosios ir ketvirtosios dalių sankcijas išdėstyti taip:
101. 138 straipsnio pirmosios, trečiosios, ketvirtosios ir penktosios dalių sankcijose žodžius „penkių“, „dviejų“, „trijų“, „penkių“ pakeisti žodžiais „penkiasdešimties“, o antrosios dalies sankcijoje žodį „dešimties“ pakeisti žodžiais „vieno šimto“.
103. 140 straipsnio pirmosios, trečiosios, ketvirtosios ir penktosios dalių sankcijose žodžius „penkių“, „dviejų“, „trijų“, „penkių“ pakeisti žodžiais „penkiasdešimties“, o antrosios dalies sankcijoje žodį „dešimties“ pakeisti žodžiais „vieno šimto“.
104. 141 straipsnio pirmosios, antrosios, ketvirtosios, penktosios, šeštosios ir septintosios dalių sankcijose žodžius „dviejų“, „penkių“, „vieno“, „dviejų“, „trijų“, „penkių“ pakeisti žodžiais „penkiasdešimties“, o trečiosios dalies sankcijoje žodį „dešimties“ pakeisti žodžiais „vieno šimto“.
105. 142 straipsnio:
4) ketvirtąją dalį išdėstyti taip:
6) straipsnį papildyti tokia šeštąja dalimi:
106. 143 straipsnio:
107. 144 straipsnio:
108. 145 straipsnyje žodžius „nuo dvidešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų“.
109. 146 straipsnį išdėstyti taip:
„146 straipsnis. Automobilių kelių pakelės ruožo apsaugos taisyklių pažeidimas
Rezervo žemės arimas, želdinių kirtimas, rovimas ir žalojimas, velėnos nuėmimas ir grunto kasimas, medžiagų ir krovinių sandėliavimas, topografinių ir kitų darbų vykdymas, sankryžų ir įvažiavimų įrengimas, įrenginių, požeminių ir antžeminių statinių arba komunikacijų statymas automobilių kelių pakelėse nesuderinus nustatyta tvarka, taip pat šiukšlių ir sniego vertimas jose, kanalizacinio, pramoninio, melioracinio ir nutekamojo vandens leidimas į kelių vandens nuleidimo sistemą –
110. 147 straipsnį išdėstyti taip:
„147 straipsnis. Žemės naudotojų padarytas automobilių kelių ir kelių įrenginių eksploatavimo ir apsaugos taisyklių pažeidimas
Pareigų įrengti, remontuoti ir reguliariai valyti pėsčiųjų takelius bei perėjų tiltelius, kurie yra prie automobilių kelių pakelės esančių žemės naudotojams priskirtuose sklypuose, nevykdymas, taip pat pareigų laikyti techniškai tvarkingus ir švarius išvažiavimus iš šiems naudotojams priskirtų sklypų ar privažiavimus prie bendrojo naudojimo automobilių kelio, įskaitant pervažiavimo tiltelius, nevykdymas –
111. 149 straipsnį išdėstyti taip:
„149 straipsnis. Kelių, geležinkelio pervažų ir kitų kelio įrenginių priežiūros taisyklių pažeidimas
Taisyklių, reikalaujančių prižiūrėti kelius, geležinkelio pervažas ir kitus kelio įrenginius taip, kad jie būtų saugūs eismui, pažeidimas arba nesiėmimas priemonių laiku uždrausti ar apriboti eismą atskiruose kelių ruožuose, kai naudojimasis jais kelia grėsmę eismo saugumui, –
112. 150 straipsnį išdėstyti taip:
113. 151 straipsnio:
114. 152 straipsnį išdėstyti taip:
„152 straipsnis. Radioelektroninės aparatūros gaminimas arba naudojimas be leidimo
Radioelektroninės aparatūros, kurios darbas pagrįstas elektromagnetinių bangų spinduliavimu (radijo ir televizijos siųstuvai, radijo ryšio stotys, antiradarai), gaminimas arba naudojimas be leidimo –
115. 153 straipsnį išdėstyti taip:
„153 straipsnis. Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių ir radijo pramoninių trukdymų normų pažeidimas
Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimas –
Šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytos veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, –
116. 154 straipsnyje žodžius „dešimties“ ir „penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „vieno šimto“ ir „penkių šimtų“.
117. 155 straipsnį išdėstyti taip:
118. 158 straipsnio sankciją išdėstyti taip:
119. 159 straipsnį išdėstyti taip:
„159 straipsnis. Savavališka gyvenamojo namo, kitokio pastato ar statinio statyba
Savavališkas gyvenamojo namo, kitokio pastato ar statinio statymas, perstatymas, plėtimas arba rekonstravimas nustatyta tvarka neįregistravus arba šiurkščiai pažeidžiant patvirtintą projektą –
užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių ir baudą pareigūnams – nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių rublių.
Šiame straipsnyje numatytos veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
121. 160 straipsnį išdėstyti taip:
„160 straipsnis. Savavališkas kasinėjimas bendrojo naudojimo teritorijoje ir teritorijos nesutvarkymas baigus darbus
Kelių, gatvių, kiemų, šaligatvių, skverų, parkų ir aikščių kasinėjimas be atitinkamo leidimo, jų užgriozdinimas statybinėmis medžiagomis, reikiamų kelio ženklų nepastatymas, kasinėjimų vietų neaptvėrimas, taip pat nesiėmimas priemonių nustatytu laiku sutvarkyti statybų aikšteles baigus statybą ir remontą –
122. 161 ir 162 straipsniuose:
1) žodžius „Rajonų ir miestų Liaudies deputatų tarybų“ pakeisti žodžiais „Rajonų ir Respublikos miestų tarybų“;
123. Papildyti kodeksą tokiu 1621 straipsniu:
124. Dvyliktojo skirsnio pavadinimą išdėstyti taip:
125. 163 straipsnio:
126. 1631 straipsnyje išbraukti žodį „mažmenines“, o žodžius „vieno šimto“ ir „trijų šimtų“ pakeisti atitinkamai žodžiais „penkių šimtų“ ir „vieno tūkstančio“.
127. 164 straipsnį išdėstyti taip:
„164 straipsnis. Prekybos alkoholiniais gėrimais nustatytos tvarkos pažeidimas
Alkoholinių gėrimų pardavimas prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse be specialaus leidimo arba nesilaikant leidime nurodytų apribojimų –
užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių rublių su alkoholinių gėrimų konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Prekybos ir viešojo maitinimo įmonių darbuotojų padarytas kitų prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių pažeidimas –
128. 165 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „vidaus reikalų organų“ ir „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos įstaigos“ ir „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
129. 166 straipsnį išdėstyti taip:
130. 167 straipsnį išdėstyti taip:
132. 168 straipsnį išdėstyti taip:
„168 straipsnis. Smulkioji spekuliacija
Smulkioji spekuliacija, tai yra degtinės ir kitų alkoholinių gėrimų, taip pat prekių ir žemės ūkio produktų, taros ir prekių čekių bei talonų, bilietų į pramogines bei kitas įstaigas, važiavimo bilietų, knygų, natų, plokštelių, magnetofono bei videofono kasečių ir kitokių vertybių supirkimas nedideliais kiekiais pažeidžiant nustatytą tvarką ir turint tikslą pasipelnyti –
Tokie patys veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
134. 172 straipsnį išdėstyti taip:
135. 1721 straipsnį išdėstyti taip:
137. 1723 straipsnyje žodžius „ nuo penkiasdešimties iki trijų šimtų“ pakeisti žodžiais „nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio“.
138. 173 straipsnį išdėstyti taip:
139. Papildyti kodeksą tokiu 1731 straipsniu:
140. Papildyti kodeksą tokiu 1732 straipsniu:
141. 174 straipsnyje žodžius „trijų šimtų“ ir „uždarbio“ pakeisti atitinkamai žodžiais „penkių šimtų“ ir „darbo užmokesčio“.
142. 175 straipsnyje žodžius „nuo dešimties iki trisdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“.
144. 176 straipsnyje žodžius „nuo dvidešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio“.
145. 177 straipsnyje žodžius „nuo trisdešimties iki vieno šimto“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki trijų šimtų“.
146. 1771 straipsnyje žodžius „nuo trisdešimties iki vieno šimto“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki trijų šimtų“.
147. 178 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje po žodžių „alkoholinių gėrimų“ įrašyti žodžius „ir kitų svaigalų, pagamintų naudojant spiritą,“, o žodžius „vietinės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto“, „nuo dvidešimties iki trisdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „savivaldybių tarybų ar valdybų“, „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“;
2) antrojoje dalyje žodžius „nuo trisdešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki dviejų šimtų“;
3) trečiojoje dalyje žodžius „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“ ir „uždarbio“ pakeisti atitinkamai žodžiais „nuo dviejų šimtų iki penkių šimtų“ ir „darbo užmokesčio“;
148. 179 straipsnio pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
149. 180 straipsnyje žodžius „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki trijų šimtų“.
151. 182 straipsnyje žodžius „iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“.
152. 1821 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „įspėjimą arba baudą iki vieno šimto rublių“ pakeisti žodžiais „baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių“;
153. 183 straipsnio:
1) pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje žodžius „iki trisdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“;
154. 184 straipsnyje žodžius „įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „baudą nuo penkiasdešimties iki penkių šimtų“.
155. 185 straipsnio pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
156. Papildyti kodeksą tokiu 1851 straipsniu:
157. 186 straipsnyje žodžius „milicijos“ ir „penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos“ ir „vieno šimto“.
158. 187 straipsnį išdėstyti taip:
„187 straipsnis. Policijos pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymas, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimas
Policijos pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymas, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimas, reiškiamas necenzūriniais keiksmais ar kūno gestais, įžeidžiančiu elgesiu, kibimu ar kitokiu elgesiu, –
159. Papildyti kodeksą tokiu 1872 straipsniu:
„1872 straipsnis. Melagingų parodymų teikimas administracinio teisės pažeidimo byloje
Melagingų parodymų, ekspertizės išvadų davimas, vengimas ar atsisakymas duoti parodymus, melagingas vertimas, įkalčių arba įrodymų naikinimas bei jų slėpimas, naudojimasis negaliojančiais, fiktyviais ar kito asmens dokumentais, melagingo pareiškimo arba kitokios apgavystės padarymas administracinio teisės pažeidimo byloje –
160. 188 straipsnyje žodžius „trisdešimties“ ir „penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „vieno šimto“ ir „trijų šimtų“.
161. 1883 straipsnio pavadinimą ir pirmąją dalį išdėstyti taip:
„1883 straipsnis. Kliudymas Valstybės kontrolės departamento ar savivaldybės tarybos kontrolės tarnybos pareigūnams ir jų įgaliotiems asmenims atlikti jiems pavestas pareigas arba jų sprendimų nevykdymas
Neįleidimas Valstybės kontrolės departamento ar savivaldybės tarybos kontrolės tarnybos pareigūnų ir jų įgaliotų asmenų tikrinti įmonių, įstaigų ir organizacijų, nepateikimas jiems dokumentų arba jų nuslėpimas, klaidingų žinių suteikimas, taip pat Valstybės kontrolės departamento ar savivaldybės tarybos kontrolės tarnybos pareigūnų teisėtų reikalavimų ir sprendimų nevykdymas –
162. Papildyti kodeksą tokiu 1884 straipsniu:
„1884 straipsnis. Kliudymas Kultūros paveldo inspekcijos pareigūnams atlikti jiems pavestas pareigas arba jų sprendimų nevykdymas
Neįleidimas Kultūros paveldo inspekcijos pareigūnų kontroliuoti kultūros paveldo objektų, valstybinių muziejų, bibliotekų ir archyvų fondų būklę, tikrinti antikvarinių, bukinistinių, komiso parduotuvių, dailės salonų, kultūros vertybių aukcionų veiklą, nepateikimas jiems dokumentų arba dokumentų nuslėpimas, klaidingų žinių suteikimas, taip pat Kultūros paveldo inspekcijos pareigūnų teisėtų reikalavimų ir sprendimų nevykdymas –
užtraukia baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių.
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
163. Papildyti kodeksą tokiu 1885 straipsniu:
164. Papildyti kodeksą tokiu 1886 straipsniu:
„1886 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įmokų apskaičiavimo ir jų mokėjimo tvarkos pažeidimas
Valstybinio socialinio draudimo įmokų apskaičiavimo ir jų mokėjimo nustatytos tvarkos pažeidimas ar kliudymas valstybinio socialinio draudimo pareigūnams atlikti jiems pavestas pareigas arba jų teisėtų nurodymų nevykdymas –
165. 189 straipsnį išdėstyti taip:
„189 straipsnis. Produkcijos ir žaliavų standartizavimo ir kokybės reikalavimų, matavimo priemonių išleidimo į apyvartą, jų priežiūros ir naudojimo taisyklių pažeidimas
Produkcijos, žaliavų, kurios pagal savo kokybę ir kiekį, komplektiškumą bei įpakavimą neatitinka standartų, techninių sąlygų, technologinių normų ir receptūrų reikalavimų bei etalonų, taip pat produkcijos gaminimas, tiekimas ir realizavimas be būtinos dokumentacijos –
Standartų ir techninių sąlygų nesilaikymas transportuojant, laikant ir naudojant produkciją ir žaliavas –
Neteisingas produkcijos ir žaliavų kokybės bei kiekio nustatymas, taip pat tokios produkcijos realizavimas –
Matavimo priemonių be valstybinių bandymų ar metrologinės atestacijos arba nepatikrintų išleidimas į apyvartą, jų gaminimas, taisymas bei tikrinimas įmonėse bei organizacijose, neturinčiose leidimo šiai veiklai, taip pat matavimo priemonių tikrinimo metodų bei taisyklių arba naudojimo taisyklių pažeidimas –
Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
166. 1891 straipsnį išdėstyti taip:
„1891 straipsnis. Statybos projektų, normų ir taisyklių nesilaikymas
Nukrypimai nuo patvirtintų statybos projektų, normų ir taisyklių, dėl ko kyla avarijų arba deformacijų grėsmė, žymiai didėja energetinių išteklių sąnaudos arba keičiama fasadų išvaizda prieštaraujant projektų autoriams, –
167. Papildyti kodeksą tokiu 1892 straipsniu:
„1892 straipsnis. Savavališkas pastatų eksploatavimas
Savavališkas gyvenamojo namo, kitokio pastato ar kitokio statinio eksploatavimas nustatyta tvarka nepriėmus jų naudoti –
užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių.
Tokie patys veiksmai, padaryti pasibaigus nustatytam savavališko eksploatavimo nutraukimo terminui, –
168. Papildyti kodeksą tokiu 1893 straipsniu:
„1893 straipsnis. Pastatų ir įrenginių eksploatavimo taisyklių nesilaikymas
Eksploatuojamų pastatų, įrenginių ir kitų statinių profilaktinių apžiūrų ir remonto nevykdymas arba netinkamas atlikimas pažeidžiant jų eksploatavimo ir remonto taisykles, kai dėl to kyla avarijų arba deformacijų grėsmė, greičiau susidėvi konstrukcijos arba pastebimai blogėja darbo (gyvenimo) sąlygos, –
užtraukia baudą piliečiams iki vieno šimto rublių ir pareigūnams – nuo vieno šimto iki trijų šimtų rublių.
Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
169. Papildyti kodeksą tokiu 1894 straipsniu:
„1894 straipsnis. Statybos valstybinės priežiūros pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymas
Statybos valstybinės priežiūros pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymas arba trukdymas jiems vykdyti savo pareigas –
170. Papildyti kodeksą tokiu 1895 straipsniu:
„1895 straipsnis. Vieningų medienos apskaitos taisyklių pažeidimas
užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki trijų tūkstančių rublių su medienos konfiskavimu ar be konfiskavimo.
171. 190 straipsnyje žodžius „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo penkiasdešimties iki vieno šimto“.
172. 191 straipsnyje žodžius „gydymo–darbo, gydymo–auklėjimo arba auklėjimo–darbo profilaktoriumuose“, „uždarbio“, „nuo trisdešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose“, „darbo užmokesčio“, „nuo trijų šimtų iki penkių šimtų“.
173. 192 straipsnį išdėstyti taip:
„192 straipsnis. Priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas
Priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas įmonėse, įstaigose, organizacijose, garažuose, sandėliuose, bendrabučiuose ir gyvenamuosiuose namuose arba priešgaisrinės technikos, inventoriaus, įrengimų, automatinių priemonių gaisrams aptikti bei gesinti naudojimo ar laikymo taisyklių pažeidimas –
užtraukia baudą piliečiams nuo penkiasdešimties iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – nuo vieno šimto iki vieno tūkstančio rublių.
174. 193 straipsnio antrosios dalies sankciją išdėstyti taip:
175. 1931 straipsnyje:
1) po žodžių „gavimo“ įrašyti žodžius „supirkimo“, o žodžius „ir saugojimo“ pakeisti žodžiais „saugojimo ir transportavimo“;
176. 194 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „vidaus reikalų organų“ ir „nuo dešimties iki trisdešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos“ ir „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
177. 195 straipsnyje žodžius „vidaus reikalų organuose“ ir „nuo penkių iki dvidešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos įstaigose“ ir „nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų“.
178. 196 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „vidaus reikalų organų“ ir „nuo penkių iki dvidešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos įstaigų“ ir „nuo penkiasdešimties iki dviejų šimtų“;
2) antrojoje dalyje žodžius „nuo dešimties iki trisdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
3) trečiojoje dalyje žodžius „nuo dešimties iki penkiasdešimties“ pakeisti žodžiais „nuo vieno šimto iki penkių šimtų“;
179. 197 straipsnyje žodžius „vidaus reikalų organai“, „nuo penkių iki dvidešimties“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijos įstaigos“ ir „nuo trijų šimtų iki penkių šimtų“.
181. 200 straipsnį išdėstyti taip:
„200 straipsnis. Gyvenimas be paso
Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
Šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytos veikos, padarytos piliečio, kuriam du kartus per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už gyvenimą be paso arba su negaliojančiu pasu, –
182. 201 straipsnį išdėstyti taip:
„201 straipsnis. Duomenų apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase tvarkos pažeidimas
Duomenų apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą įrašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase tvarkos pažeidimas –
Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
184. 203 straipsnį išdėstyti taip:
„203 straipsnis. Paso praradimas ar tyčinis jo sugadinimas
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
185. 204 straipsnį išdėstyti taip:
186. 205 straipsnį išdėstyti taip:
„205 straipsnis. Pasienio ruožo režimo taisyklių pažeidimas
Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytus pažeidimus, –
187. 206 straipsnį išdėstyti taip:
188. 207 straipsnį išdėstyti taip:
„207 straipsnis. Sistemingas raginimas arba kurstymas emigruoti
Sistemingas raginimas arba kurstymas žodžiu, raštu arba kitokiu būdu Lietuvos Respublikos piliečiams emigruoti į užsienį –
189. 208 straipsnį išdėstyti taip:
190. 209 straipsnį išdėstyti taip:
„209 straipsnis. Muitų taisyklių pažeidimas
Muitų taisyklių pažeidimas, tai yra:
1) atvykusių į Lietuvos Respubliką arba išvykstančių iš Lietuvos Respublikos transporto priemonių nesustojimas muitinėje arba muitinės poste muitinės kontrolei atlikti,
2) transporto priemonės, esančios muitinės arba muitinės posto zonoje, išvykimas be muitinės arba muitinės posto pareigūno leidimo,
3) laivų ir plaukiojančių priemonių priplaukimas prie muitinės kontroliuojamo laivo be muitinės arba muitinės posto pareigūno leidimo,
5) muitinės arba muitinės posto pareigūno uždėtų plombų, antspaudų ir kitų atžymų padirbimas, sugadinimas arba praradimas,
6) muitinės arba muitinės posto zonoje esančių daiktų ir kitų vertybių krovimas ir kitos operacijos be muitinės arba muitinės posto pareigūno leidimo,
Įsipareigojimo atgal išvežti arba atgal įvežti daiktus nesilaikymas, neparodymas draudžiamų išvežti iš Lietuvos Respublikos prekių arba prekių nedeklaravimas arba jų dek- laravimas ne savo pavadinimu –
užtraukia baudą piliečiams nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių rublių su prekių ir daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo ir baudą pareigūnams – nuo trijų tūkstančių iki penkių tūkstančių rublių su prekių ir daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Siuntimas tarptautinėmis pašto siuntomis uždraustų įvežti į Lietuvos Respubliką arba išvežti iš jos daiktų, deklaracijose nurodytų ne savo pavadinimu arba visiškai nenurodytų, –
191. 210 straipsnį išdėstyti taip:
„210 straipsnis. Kontrabanda
Kontrabanda, tai yra:
1) neteisėtas krovinių (prekių, vertybių ir kitokių daiktų) gabenimas per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną, tai yra krovinių gabenimas ne per muitines ar muitinių postus, pažeidžiant Lietuvos Respublikos muitų kodekso reikalavimus arba nuslepiant nuo muitinės kontrolės, taip pat tokių krovinių Lietuvos Respublikos teritorijoje laikymas, pergabenimas, pardavimas ir pirkimas,
2) krovinių iš užsienio laikymas daugiau negu paprastai reikalinga sau naudoti, jeigu šių krovinių laikytojai arba savininkai neįrodo, kad jie tuos krovinius gavo teisėtai,
3) krovinių įvežimas arba gavimas iš užsienio, nors ir turint nustatytą leidimą ir sumokėjus muitą, jeigu šių krovinių įvežimas arba gavimas susijęs su tuo, kad neteisėtai išvežama, pervedama arba siunčiama į užsienį Lietuvos Respublikoje cirkuliuojanti valiuta, valiutinės vertybės, rubliais arba kitais piniginiais vienetais išreikšti mokamieji dokumentai, įsigijami už užsienio valiutą be teisės paversti juos tokia valiuta, juvelyriniai ir kiti buitiniai dirbiniai iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženos,
4) Lietuvos Respublikoje cirkuliuojančios valiutos, valiutinių vertybių, rubliais arba kitais piniginiais vienetais išreikštų mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą be teisės paversti juos tokia valiuta, juvelyrinių ir kitų buitinių dirbinių iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženų neteisėtas išvežimas, įvežimas, siuntimas arba pervedimas į užsienį arba iš užsienio,
užtraukia baudą nuo trijų tūkstančių iki penkių tūkstančių rublių su kontrabandos daiktų, taip pat gabenimo ir kitų priemonių, skirtų kontrabandos daiktams per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną gabenti arba jiems slėpti, konfiskavimu nepriklausomai nuo jų suradimo laiko.
Bauda neskiriama tais kontrabandos atvejais, kai ją padaro per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną vykstantis keleivis ir ji išaiškinama muitinės kontrolės metu, išskyrus tuos atvejus, kai padaroma Lietuvos Respublikoje cirkuliuojančios valiutos, valiutinių vertybių, rubliais arba kitais piniginiais vienetais išreikštų mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą be teisės paversti juos tokia valiuta, juvelyrinių ir kitų buitinių dirbinių iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženų kontrabanda.“
193. 212 straipsnio pirmosios dalies sankciją išdėstyti taip:
194. 213 straipsnio pavadinime ir pirmojoje dalyje žodžius „Krašto apsaugos departamento skyriams“ pakeisti žodžiais „Krašto apsaugos ministerijos teritorinėms įstaigoms“.
195. Papildyti kodeksą tokiu 2131 straipsniu:
„2131 straipsnis. Krašto apsaugos prievolininkų ir šaukiamųjų įskaitos taisyklių pažeidimas
Krašto apsaugos prievolininkų ir šaukiamųjų įskaitos taisyklių pažeidimas, taip pat neatvykimas pagal Krašto apsaugos ministerijos teritorinės įstaigos šaukimą be svarbių priežasčių arba nepranešimas laiku įskaitą tvarkančiam organui, kurio yra įskaitoje, apie gyvenamosios vietos adreso pakeitimą –
196. Papildyti kodeksą tokiu 2132 straipsniu:
„2132 straipsnis. Tyčinis karinio liudijimo sugadinimas arb jo praradimas dėl nerūpestingumo
Krašto apsaugos prievolininkų ir šaukiamųjų tyčinis karinių liudijimų (specialiųjų liudijimų) sugadinimas ar nerūpestingas laikymas, sukėlęs jų praradimą, –
197. 214 straipsnį išdėstyti taip:
„214 straipsnis. Erotinio pobūdžio spaudinių platinimo ir kino filmų bei videoprogramų viešo rodymo tvarkos pažeidimas
užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio rublių su spaudinių konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Erotinio pobūdžio kino filmų ir video programų, kitų žiūrovinių renginių viešo rodymo tvarkos pažeidimas –
198. Papildyti kodeksą tokiu 2141 straipsniu:
199. 215 straipsnį išdėstyti taip:
„215 straipsnis. Kliudymas jaunimui mokytis
Tėvų arba juos atstojančių asmenų vengimas arba kliudymas leisti į mokyklą jaunimą iki 16 metų, taip pat pareigūnų ar kitų asmenų kliudymas lankyti mokyklą tokiam jaunimui –
Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šiame straipsnyje numatytą pažeidimą, –
200. Papildyti kodeksą tokiu 2159 straipsniu:
201. 216 straipsnį išdėstyti taip:
„216 straipsnis. Organai (pareigūnai), įgalioti nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas
Administracinių teisės pažeidimų bylas nagrinėja:
202. 217 straipsnį išdėstyti taip:
„217 straipsnis. Organų, įgaliotų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, kompetencija
Administracinės komisijos prie rajonų, Respublikos miestų valdybų, gyvenviečių, apylinkių viršaičiai, rajonų, Respublikos miestų nepilnamečių reikalų komisijos, rajonų (miestų) apylinkių teismai (apylinkių teismų teisėjai), policija, valstybinės inspekcijos ir kiti įgalioti organai (216 straipsnio 5 punktas) nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, kurias šis kodeksas ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai priskiria jų kompetencijai.“
203. 218 straipsnį išdėstyti taip:
„218 straipsnis. Kolegialių organų, įgaliotų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, sudarymo tvarka
Administracines komisijas sudaro rajonų, Respublikos miestų tarybos šios sudėties: komisijos pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, etatinis atsakingasis sekretorius ir nariai.
Rajonų, Respublikos miestų nepilnamečių reikalų komisijas sudaro rajonų, Respublikos miestų tarybos šios sudėties: komisijos pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, etatinis atsakingasis sekretorius ir nariai. Prireikus į komisijos sudėtį gali būti taip pat įtrauktos inspektoriaus darbui su vaikais pareigos.
204. 219 straipsnį išdėstyti taip:
„219 straipsnis. Kolegialių organų posėdžių teisėtumas
Administracinės komisijos, nepilnamečių reikalų komisijos turi teisę nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, kai posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip pusė jų narių.
205. 220 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
206. 221 straipsnį išdėstyti taip:
„221 straipsnis. Administracinės komisijos
Administracinės komisijos prie rajonų, Respublikos miestų valdybų nagrinėja šio kodekso 47, 49, 59, 78, 96–101, 103–1072, 110 straipsniuose, 113 straipsnio pirmojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse (dėl pažeidimų, padarytų Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), 135 straipsnyje (išskyrus bylas dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 143 straipsnyje (dėl automobilių transporte padarytų pažeidimų), 146, 147, 149–151, 154–159, 160–163, 164–167 straipsniuose, 170 straipsnio trečiojoje dalyje, 176, 179 straipsniuose, 180 straipsnyje (išskyrus bylas nepilnamečių tėvams ar juos atstojantiems asmenims), 182, 1821, 185, 1851, 186, 188 straipsniuose, 191 straipsnio antrojoje dalyje, 192 straipsnio antrojoje dalyje, 193, 194–197, 211, 215 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.
207. 222 straipsnį išdėstyti taip:
„222 straipsnis. Gyvenviečių, apylinkių viršaičiai, rajono miestų merai
Gyvenviečių, apylinkių viršaičiai, rajono miestų merai nagrinėja šio kodekso 49, 59, 78 straipsniuose, 96 straipsnyje (kai teisės pažeidimą padaro pilietis), 103, 104, 107, 110 straipsniuose, 135 straipsnyje (išskyrus bylas dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 146, 147, 155, 158, 159, 160–163, 164, 165, 176, 179 straipsniuose, 180 straipsnyje (išskyrus bylas nepilnamečių tėvams ar juos atstojantiems asmenims), 185, 1851, 186, 194–197, 215 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.“
208. 223 straipsnyje žodžius „Rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijos“ pakeisti žodžiais „Rajonų, Respublikos miestų nepilnamečių reikalų komisijos“.
210. 224 straipsnį išdėstyti taip:
„224 straipsnis. Rajonų (miestų) apylinkių teismai (apylinkių teismų teisėjai)
Rajonų (miestų) apylinkių teismai (apylinkių teismų teisėjai) nagrinėja šio kodekso 41 (dėl pareigūno teisėtų nurodymų nevykdymo), 43 straipsniuose, 44 straipsnio pirmojoje dalyje, 441, 45, 50, 501, 502, 503, 518, 519, 531, 1631, 168, 1723, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 184, 187, 1871, 1872, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1894 straipsniuose, 1895 straipsnio antrojoje dalyje, 190 straipsnyje, 191 straipsnio pirmojoje dalyje, 207, 208, 212, 213, 214, 2141, 2151–2159 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.“
211. 225 straipsnį išdėstyti taip:
„225 straipsnis. Policija
Policija nagrinėja šių administracinės teisės pažeidimų bylas: dėl viešosios tvarkos pažeidimo, kelių eismo taisyklių, transporto eismo saugumą užtikrinančių taisyklių, transporto priemonių naudojimo taisyklių, krovinių išsaugojimo transporte užtikrinimo taisyklių pažeidimo, taip pat dėl benzino ir kitų degalų bei tepalų neteisėto panaudojimo ir neteisėto įsigijimo (šio kodekso 81 ir 82 straipsniai (dėl pažeidimų auto-mototransporte), 111 straipsnio pirmoji, antroji, trečioji ir ketvirtoji dalys, 112–114 straipsniai, 117 straipsnio trečioji dalis, 118 straipsnio pirmoji dalis, 119 straipsnis, 120 straipsnio pirmoji dalis, 123–134 straipsniai, 135 straipsnis (dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 136 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 139 straipsnis, 143 straipsnis (išskyrus automobilių transporte padarytus pažeidimus), 144, 145–147, 149, 152 (dėl antiradarų gaminimo arba naudojimo), 160 straipsniai, 170 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 171, 174, 175, 177, 1771, 1772 straipsniai, 178 straipsnio pirmoji, antroji ir trečioji dalys, 183 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 200, 201, 203, 204, 206 straipsniai).
Policijos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) už šio kodekso 111 straipsnio pirmojoje, antrojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse, 112–114 straipsniuose, 117 straipsnio trečiojoje dalyje, 118 straipsnio pirmojoje dalyje, 119 straipsnyje, 120 straipsnio pirmojoje dalyje, 136 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 139 straipsnyje, 143 straipsnyje (išskyrus automobilių transporte padarytus pažeidimus), 144 straipsnyje, 170 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 171, 174, 175 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – policijos įstaigų vadovai ir jų pavaduotojai, o už šio kodekso 177 ir 1772 straipsniuose, 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse numatytus administracinius teisės pažeidimus – rajonų, Respublikos miestų policijos komisariatų (vyriausiųjų komisariatų), nuovadų vadovai – įspėjimą arba baudą;
už šio kodekso 111 straipsnio pirmojoje, antrojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse, 112–114 straipsniuose, 117 straipsnio trečiojoje dalyje, 118 straipsnio pirmojoje dalyje, 119 straipsnyje, 120 straipsnio pirmojoje dalyje, 136 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 139 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – be to, ir transporto policijos punktų vadovai, o už šio kodekso 111 straipsnio trečiojoje dalyje ir 112 straipsnyje numatytus pažeidimus – taip pat ir kiti policijos pareigūnai, kuriems pavesta atitinkamų taisyklių laikymosi priežiūra;
už šio kodekso 177, 1771, 1772 straipsniuose ir 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse, 183 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 200, 201, 203, 204, 206 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – be to, ir policijos komisariatų (nuovadų) vadovai, taip pat policijos komisariatų (nuovadų) sistemoje esančių policijos teritorinių padalinių vadovai;
2) už šio kodekso 81 ir 82 (dėl pažeidimų auto-mototransporte), 123–134 straipsniuose, 135 straipsnyje (dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 145–147, 149, 152 (dėl antiradarų gaminimo arba naudojimo) ir 160 straipsniuose numatytus teisės pažeidimus – kelių policijos pareigūnai: vyresnysis komisaras, komisarai, komisarai inspektoriai, vyresnieji inspektoriai – teisės vairuoti transporto priemones atėmimą ir baudą;
212. 226 straipsnį išdėstyti taip:
„226 straipsnis. Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organai
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 77, 121 straipsniai, 192 straipsnio pirmoji dalis).
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktorius ir jo pavaduotojai, departamento skyrių viršininkai ir jų pavaduotojai, priešgaisrinės apsaugos dalinių viršininkai ir jų pavaduotojai – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir pareigūnams – iki dviejų tūkstančių rublių;
2) miestų, rajonų priešgaisrinės apsaugos tarnybų viršininkai ir jų pavaduotojai, miestų, gyvenviečių, objektų priešgaisrinių dalių viršininkai ir jų pavaduotojai – baudą piliečiams iki aštuonių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
3) Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, priešgaisrinės apsaugos dalinių, priešgaisrinės apsaugos tarnybų, priešgaisrinių dalių vyresnieji inžinieriai, inžinieriai, vyresnieji inspektoriai, inspektoriai, vyresnieji instruktoriai, instruktoriai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių.“
213. 227 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių“ ir „43 straipsnio pirmoji dalis“;
2) antrosios dalies 3 punkte žodžius „TSRS susisiekimo ministerijos sukarintos apsaugos valdybos skyriaus“ ir „sukarintosios“ pakeisti atitinkamai žodžiais „Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos geležinkelio objektų apsaugos ruožo“ ir „objektų“;
214. 228 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių“ ir „43 straipsnio pirmoji dalis“;
215. 229 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių“ ir „43 straipsnio pirmoji dalis“, o žodžius „121 straipsnio trečioji dalis“ pakeisti žodžiais „121 straipsnio pirmoji dalis“;
a) 1 punktą išdėstyti taip:
216. 230 straipsnio antrosios dalies:
1) 1 punktą išdėstyti taip:
217. 231 straipsnį išdėstyti taip:
„231 straipsnis. Oro transporto organai
Oro transporto organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl naudojimosi oro transporto priemonėmis taisyklių, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisyklių, krovinių išsaugojimo oro transporte užtikrinimo taisyklių, priešgaisrinės apsaugos taisyklių oro transporte pažeidimo (šio kodekso 113 straipsnis (išskyrus pažeidimus, padarytus Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), 114, 115 straipsniai, 121 straipsnio antroji dalis, 139 ir 144 straipsniai).
Oro transporto organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos Aviacijos departamento direktorius ir jo pavaduotojai, aerouostų direktoriai ir jų pavaduotojai, valstybinių aviakompanijų generaliniai direktoriai (direktoriai) ir jų pavaduotojai, Lietuvos Respublikos valstybinės skrydžių valdymo tarnybos generalinis direktorius ir jo pavaduotojai, orlaivių vadai, aviacijos objektų apsaugos būrių ir atskirųjų komandų viršininkai.
218. 232 straipsnį išdėstyti taip:
„232 straipsnis. Keleivinio automobilių ir elektros transporto organai
Keleivinio automobilių ir elektros transporto organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su naudojimosi automobilių ir elektros transportu taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 136 straipsnio trečioji dalis, 137 ir 142 straipsniai).
Šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardintų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę valstybinių autotransporto įmonių, troleibusų valdybų vadovai, jų pavaduotojai, kontrolės tarnybų vadovai bei transporto kontrolieriai ir kiti darbuotojai, kuriems suteikta transporto kontrolės teisė.
219. 233 straipsnį išdėstyti taip:
„233 straipsnis. Darbų saugos organai
Darbų saugos organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su darbų saugos įstatymų ir kitų norminių aktų darbų saugos klausimais pažeidimu, bylas (šio kodekso 41 straipsnis (išskyrus pareigūno teisėto nurodymo nevykdymą).
Darbų saugos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Darbų saugos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinis direktorius ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
220. 234 straipsnį išdėstyti taip:
„234 straipsnis. Valstybinė geologijos tarnyba
Valstybinė geologijos tarnyba nagrinėja šio kodekso 46, 53 ir 54 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.
221. 235 straipsnį išdėstyti taip:
„235 straipsnis. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su darbų saugos taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimu objektuose, kuriuos ji kontroliuoja, bylas (šio kodekso 94 straipsnis).
Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki dviejų tūkstančių rublių;
222. 236 straipsnį išdėstyti taip:
„236 straipsnis. Valstybiniai statistikos organai
Valstybiniai statistikos organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su statistinių duomenų pateikimo nustatytos tvarkos pažeidimu, bylas (šio kodekso 1732 straipsnis).
223. 237 straipsnį išdėstyti taip:
„237 straipsnis. Lietuvos Respublikos muitinė
Lietuvos Respublikos muitinė nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su muitų taisyklių pažeidimu ir kontrabanda, bylas (šio kodekso 209 ir 210 straipsniai).
224. 238 straipsnį išdėstyti taip:
„238 straipsnis. Krašto apsaugos ministerijos organai
Krašto apsaugos ministerijos organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl pasienio ruožo režimo, krašto apsaugos prievolininkų ir šaukiamųjų įskaitos taisyklių pažeidimo, dėl tyčinio karinių liudijimų (specialiųjų liudijimų) sugadinimo ar nerūpestingo laikymo, sukėlusių jų praradimą, dėl nepranešimo laiku įskaitą tvarkančiam organui apie gyvenamosios vietos adreso pakeitimą (šio kodekso 205, 2131 ir 2132 straipsniai).
Krašto apsaugos ministerijos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) už šio kodekso 205 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – Pasienio apsaugos tarnybos užkardos viršininkas;
225. 239 straipsnį išdėstyti taip:
„239 straipsnis. Valstybinės higienos inspekcija
Valstybinės higienos inspekcija nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su higienos norminių aktų pažeidimu, bylas (šio kodekso 42 straipsnis, 79–84 straipsniai (kai pažeidžiamos atmosferos oro apsaugos sanitarinės higieninės taisyklės), 189 straipsnis (dėl higienos norminių aktų pažeidimo).
Valstybinės higienos inspekcijos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis gydytojas higienistas ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki dviejų tūkstančių rublių;
2) miestų, rajonų bei kiti vyriausieji valstybiniai gydytojai higienistai ir jų pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dviejų šimtų penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
226. 240 straipsnį išdėstyti taip:
„240 straipsnis. Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros organai
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su gyvulių veislininkystės norminių aktų pažeidimu, bylas (šio kodekso 1091 straipsnis).
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis gyvulių veislininkystės inspektorius ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki aštuonių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio penkių šimtų rublių;
2) zoninis vyriausiasis valstybinis gyvulių veislininkystės inspektorius – baudą piliečiams iki šešių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
227. 241 straipsnį išdėstyti taip:
„241 straipsnis. Valstybinės veterinarijos priežiūros organai
Valstybinės veterinarijos priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su gyvulių karantino taisyklių bei kitų veterinarinių sanitarinių reikalavimų, taip pat rajonų ir Respublikos miestų tarybų ir valdybų sprendimų kovos su epizootijomis klausimais pažeidimu, bylas (šio kodekso 109 straipsnis).
Valstybinės veterinarijos priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis veterinarijos inspektorius ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
2) Lietuvos Respublikos valstybiniai veterinarijos inspektoriai, pasienio ir transporto valstybiniai veterinarijos inspektoriai – baudą piliečiams iki keturių šimtų rublių ir pareigūnams – iki aštuonių šimtų rublių;
3) miestų, rajonų valstybiniai veterinarijos inspektoriai, pasienio ir transporto kontrolinių veterinarijos punktų viršininkai – baudą piliečiams iki trijų šimtų rublių ir pareigūnams – iki šešių šimtų rublių;
Valstybinės veterinarijos priežiūros organų pareigūnai pažeidimo padarymo vietoje gali imti baudą iš piliečių ir pareigūnų iki vieno šimto rublių:
1) turgavietėse – už prekybos gyvūnais (tarp jų paukščiais ir žuvimis), gyvulinės kilmės produktais ir žaliava bei kitais maisto produktais veterinarinių sanitarijos taisyklių pažeidimą;
taip pat gyvulių varymo veterinarinių sanitarijos taisyklių pažeidimą;
228. 2411 straipsnį išdėstyti taip:
„2411 straipsnis. Lietuvos valstybinė kokybės inspekcija prie Lietuvos valstybinės standartizacijos tarnybos
Lietuvos valstybinė kokybės inspekcija prie Lietuvos valstybinės standartizacijos tarnybos nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su produkcijos, žaliavų standartizavimo ir kokybės, matavimo priemonių išleidimo į apyvartą, jų priežiūros ir naudojimo taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 189 straipsnis).
Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Lietuvos valstybinės standartizacijos tarnybos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Lietuvos valstybinės standartizacijos tarnybos viršininkas ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą iki penkių tūkstančių rublių;
2) Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Lietuvos valstybinės standartizacijos tarnybos skyrių viršininkai, šios inspekcijos teritorinių padalinių viršininkai ir vyriausieji valstybiniai inspektoriai – įspėjimą arba baudą iki trijų tūkstančių rublių;
229. 242 straipsnio:
2) antrąją ir trečiąją dalis išdėstyti taip:
„Aplinkos apsaugos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki trijų tūkstančių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkių tūkstančių rublių;
2) Lietuvos Respublikos vyresnieji valstybiniai aplinkos apsaugos inspektoriai, regionų vyriausieji valstybiniai aplinkos apsaugos inspektoriai, jų pavaduotojai, rajono, miesto vyresnieji valstybiniai aplinkos apsaugos inspektoriai – įspėjimą arba baudą iki dviejų tūkstančių rublių;
230. 243 straipsnį išdėstyti taip:
„243 straipsnis. Valstybinė geodezijos tarnyba
Valstybinė geodezijos tarnyba nagrinėja šio kodekso 48 straipsnyje numatytas administracinių teisių pažeidimų bylas.
231. 244 straipsnį išdėstyti taip:
„244 straipsnis. Miškų ūkio ministerijos organai
Miškų ūkio ministerijos organai nagrinėja šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų, padarytų Lietuvos Respublikos miškų ūkio fondo žemėse, taip pat 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.
Miškų ūkio ministerijos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų ūkio ministras ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki trijų tūkstančių rublių ir pareigūnams – iki penkių tūkstančių rublių;
už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – Miškų ūkio ministerijos Valstybinės miškų kontrolės inspekcijos viršininkas, jo pavaduotojas, Valstybinės miškų kontrolės inspekcijos inspektoriai – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – Miškų ūkio ministerijos Miško naudojimo, atkūrimo ir apsaugos skyriaus viršininkas, jo pavaduotojas, vyriausiasis inžinierius – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
už šio kodekso 85 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – Miškų ūkio ministerijos Medžioklės skyriaus viršininkas, jo pavaduotojas, vyriausiasis medžioklės žinovas – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
2) už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų urėdijų miškų urėdai, miškų urėdų pavaduotojai – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
už šio kodekso 85 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų urėdijų vyriausieji medžioklės žinovai – baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
3) už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų urėdijų miško naudojimo, atkūrimo ir apsaugos vyresnieji inžinieriai, inžinieriai, vyresnieji inspektoriai, inspektoriai, girininkai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
už šio kodekso 513, 60–66, 68–74 straipsniuose, 76 straipsnio pirmojoje dalyje, 77, 85 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – miško rezervatų, miško naudojimo, atkūrimo ir apsaugos inžinieriai, miškų urėdijų girininkų pavaduotojai, miško meistrai ir technikai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
už šio kodekso 85 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų urėdijų medžioklės barų viršininkai ir medžioklės žinovai – baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių.
232. 245 straipsnį išdėstyti taip:
„245 straipsnis. Nacionalinių parkų organai
Nacionalinių parkų organai nagrinėja šio kodekso 51–513, 52, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytų administracinių teisės pažeidimų, padarytų nacionalinių parkų teritorijose ir jų apsauginėse zonose, bylas.
Nacionalinių parkų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) už šio kodekso 51–513, 52, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – miškų ūkio ministras ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki trijų tūkstančių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkių tūkstančių rublių;
2) už šio kodekso 51–513, 52, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – Miškų ūkio ministerijos Nacionalinių parkų skyriaus viršininkas ir jo pavaduotojas, Nacionalinių parkų inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas – įspėjimą arba baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
už šio kodekso 51–513, 52, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – nacionalinių parkų direktoriai ir jų pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
už šio kodekso 51–513, 52, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – nacionalinių parkų vyriausieji miškininkai ir Nacionalinių parkų inspekcijos vyresnieji inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki trijų tūkstančių rublių;
3) už šio kodekso 51–513, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – Nacionalinių parkų inspekcijos inspektoriai, vyresnieji inžinieriai, nacionalinių parkų moksliniai bendradarbiai, girininkų pavaduotojai, miško meistrai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
už šio kodekso 51–513, 521 straipsniuose, 53 straipsnyje (dėl pažeidimų, susijusių su plačiai paplitusiomis naudingosiomis iškasenomis), 55, 561, 57, 60–79, 85, 87–90 straipsniuose, 1895 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – nacionalinių parkų girininkai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių.
233. 246 straipsnį išdėstyti taip:
„246 straipsnis. Valstybinė elektros ryšių inspekcija
Valstybinė elektros ryšių inspekcija nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su radioelektroninės aparatūros gaminimu ar naudojimu be leidimo, radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 152 (išskyrus antiradarų gaminimą ar naudojimą), 153 straipsniai).
234. 2461 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Valstybinės mokesčių inspekcijos nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimo, dokumentų apie pajamas ir mokesčius pateikimo tvarkos pažeidimo, pajamų ir kitų apmokestinamųjų objektų slėpimo, vertimosi uždrausta komercine ar ūkine veikla, apskaitos taisyklių pažeidimo (šio kodekso 172, 1721, 1722, 173, 1731 straipsniai).“
235. 2462 straipsnį išdėstyti taip:
„2462 straipsnis. Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcija
Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcija nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su istorijos ir kultūros paminklų apsaugos bei naudojimo taisyklių pažeidimu, valstybinės kalbos nevartojimu, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų nevykdymu, bylas (šio kodekso 91, 911, 912 straipsniai).
Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos vardu nagrinėti šio kodekso 91 straipsnyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos generalinis direktorius ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
2) Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos teritorinių ir struktūrinių padalinių viršininkai ir vyriausieji inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dviejų šimtų penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkių šimtų rublių;
Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos vardu nagrinėti šio kodekso 911, 912 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas – įspėjimą arba baudą įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams ir kitiems pareigūnams iki dviejų tūkstančių rublių;
236. Papildyti kodeksą tokiu 2463 straipsniu:
„2463 straipsnis. Statybos valstybinės priežiūros organai
Statybos valstybinės priežiūros organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl statybos projektų, normų ir taisyklų nesilaikymo, savavališko pastatų ir įrenginių
eksploatavimo, pastatų ir įrenginių eksploatavimo taisyklių nesilaikymo (šio kodekso 1891, 1892, 1893 straipsniai).
Statybos valstybinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:
1) Statybos ir urbanistikos ministerijos Valstybinės statybos inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas – įspėjimą arba baudą piliečiams iki vieno tūkstančio rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki dviejų tūkstančių rublių;
2) Respublikos miestų valdybų architektūros ir urbanistikos skyrių statybos valstybinės priežiūros inspekcijų vadovai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkių šimtų rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno tūkstančio rublių;
237. 247 straipsnio antrojoje dalyje žodžius „Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų žemės ūkio valdybų“ pakeisti žodžiais „valdybų žemės ūkio skyrių“.
238. 2471 straipsnį išdėstyti taip:
„2471 straipsnis. Lietuvos valstybinė prabavimo priežiūros įmonė „Lietpraba“
Lietuvos valstybinė prabavimo priežiūros įmonė „Lietpraba“ nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, numatytas šio kodekso 1931 straipsnyje.
240. 249 straipsnį išdėstyti taip:
241. 250 straipsnio 8 punktą išdėstyti taip:
„8) kai dėl to paties fakto administracinėn atsakomybėn patraukto asmens atžvilgiu yra priimtas kompetentingo organo (pareigūno) nutarimas skirti administracinę nuobaudą arba nepanaikintas nutarimas nutraukti administracinio teisės pažeidimo bylą, taip pat jeigu dėl to pažeidimo iškelta baudžiamoji byla;“.
243. 253 straipsnį išdėstyti taip:
„253 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų bylų proceso kalba
244. 255 straipsnyje žodžius „TSRS įstatymu dėl TSRS prokuratūros“ pakeisti žodžiais „Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymu“.
246. 259 straipsnyje:
247. 2591 straipsnį išdėstyti taip:
„2591 straipsnis. Asmenys, turintys teisę surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus
Administracinių teisės pažeidimų bylose, kurias nagrinėja šio kodekso 22l, 223, 224 straipsniuose nurodyti organai, teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti:
vidaus reikalų ir policijos įstaigų pareigūnai (44 straipsnio pirmoji dalis, 441, 50, 502, 503, 110 straipsniai, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 143 straipsnis (dėl pažeidimų automobilių transporte), 149, 155, 160–162, 1631, 164–167, 168 straipsniai, 170 straipsnio trečioji dalis, 174, 175, 176 straipsniai, 178 straipsnio trečioji ir ketvirtoji dalys, 179–1821 straipsniai, 183 straipsnio trečioji dalis, 184, 185–1871, 188–1882, 1885, 190, 191 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis, 193, 194–197, 207, 211, 214, 2141 straipsniai);
Miškų ūkio ministerijos organų pareigūnai (45 straipsnis (dėl savavališko miško užėmimo), 189-5 straipsnio antroji dalis, 192 straipsnio antroji dalis);
Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamento organų pareigūnai (110, 156–158, 185, 186 straipsniai);
Susisiekimo ministerijos organų pareigūnai (503 (dėl turto sunaikinimo ar sugadinimo transporte), 143, 146, 147 straipsniai);
Žemės ūkio ministerijos organų pareigūnai (45 straipsnis (dėl savavališko žemės užėmimo), 59, 100, 101, 107–1072, 110 straipsniai);
Aplinkos apsaugos departamento organų pareigūnai (45, 518, 519 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis);
Darbų saugos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pareigūnai (41 straipsnis (dėl pareigūno teisėto nurodymo nevykdymo);
gyvūnijos apsaugos ir naudojimo valstybinę bei žinybinę kontrolę vykdančių organų pareigūnai (49 straipsnis);
Valstybinės higienos inspekcijos pareigūnai (43, 161 (dėl miestų ir gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimo) straipsniai, 162, 166 straipsniai);
valstybinio turto privatizavimo komisijų pirmininkai ir pavaduotojai (2152–2157, 2159 straipsniai);
2) savivaldybių organų ir jų tam įgalioti pareigūnai (45, 47, 49, 59, 78, 103, 104, 107, 1071, 110, 158, 160–1621, 1631, 164, 166, 167, 185, 1851, 1881, 1882, 1883, 2151–2156, 2159 straipsniai);
3) įmonių, įstaigų ir organizacijų administracija (50 straipsnis, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 179, 211 straipsniai);
4) įmonių, įstaigų ir organizacijų apsaugos darbuotojai (50 straipsnis, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 179, 211 straipsniai);
5) atitinkamų ministerijų, žinybų ir organizacijų, kurioms priskirti aerodromai (113 straipsnio pirmoji, trečioji ir ketvirtoji dalys (dėl pažeidimų, padarytų Susisiekimo ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), įgalioti pareigūnai;
neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius (45, 49, 110, 162 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis).
Administracinių teisės pažeidimų bylose, kurias nagrinėti priskirta šio kodekso 222, 225–2471 straipsniuose nurodytų organų kompetencijai, teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti tam įgalioti šių organų pareigūnai. Be to, administracinių teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti:
policijos pareigūnai (513, 514, 516 straipsniai, 55 straipsnio antroji ir trečioji dalys, 77, 78, 81–83, 85, 87, 90 straipsniai);
geležinkelio transporto organų pareigūnai (125 straipsnis);
rajonų ir miestų savanorių gaisrininkų draugijų pirmininkai ir instruktoriai, savanorių gaisrininkų draugovių viršininkai, įmonių gaisrinės komisijos nariai, neetatiniai priešgaisriniai inspektoriai bei priešgaisrinės apsaugos įgaliotiniai ir asmenys, kuriems pavesta priešgaisrinės apsaugos priežiūra įmonėse, organizacijose, ministerijose ir žinybose (77, 121, 192 straipsniai);
keleivinio automobilių transporto ir elektros transporto visuomeninis kontrolierius (136 straipsnio trečioji dalis, 137, 142 straipsniai);
muitinės organų pareigūnai (88 straipsnio pirmoji dalis – dėl gyvūnijos objektų ir zoologijos kolekcijų siuntimo į užsienį taisyklių pažeidimo, 88 straipsnio trečioji ir ketvirtoji dalys).
249. 262 straipsnio:
2) antrąją dalį išdėstyti taip:
„Protokolas taip pat nesurašomas tais atvejais, kai asmuo neginčija padaryto kelių eismo taisyklių pažeidimo ir jam skiriama ne didesnė kaip vieno šimto rublių bauda (123 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 124 straipsnio pirmoji dalis, 1241 straipsnio antroji dalis, 127 straipsnio trečioji dalis, 131 straipsnio pirmoji dalis, 134 straipsnis).“.
250. 263 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
251. 264 straipsnio:
252. 266 straipsnio:
1) pirmojoje pastraipoje ir 1 punkte išbraukti žodžius „TSR Sąjungos ir“, „ar liaudies draugovininko“, o žodžius „vidaus reikalų organai (milicija)“, „milicijos“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policija“, „policijos“;
2) 2 punktą išdėstyti taip:
253. 267 straipsnio:
2) antrojoje dalyje žodžius „Pasienio režimą arba per TSRS valstybinę sieną praleidimo punktų“ pakeisti žodžiais „Pasienio ruožo režimą arba praleidimo per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną kontrolinių punktų“;
254. 268 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
255. 269 straipsnio:
2) ketvirtosios dalies pirmajame sakinyje po žodžių „(upių ar mažojo laivo vairavimo teisės pažymėjimas)“ įrašyti žodžius „arba transporto priemonės registracijos dokumentai“, o po žodžių „ upių ar mažąjį laivą“ įrašyti žodžius „arba laikinas transporto priemonės registracijos dokumentas“;
4) šeštąją dalį išdėstyti taip:
„Padarius šio kodekso 1885 straipsnyje numatytus pažeidimus, policijos pareigūnai turi teisę paimti Lietuvos Respublikos ordiną, medalį ar kitokio valstybinio apdovanojimo ženklą. Išnagrinėjus bylą, iš teisės pažeidėjo paimti Lietuvos Respublikos ordinas, medalis ar kitokio valstybinio apdovanojimo ženklas turi būti grąžinti jų teisėtam savininkui, o jeigu jis nežinomas, siunčiami Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui.“
256. 270 straipsnį išdėstyti taip:
„270 straipsnis. Nušalinimas nuo transporto priemonių vairavimo ir patikrinimas neblaivumui ar apsvaigimui nuo narkotinių priemonių nustatyti
Vairuojantys transporto priemones, upių ar mažuosius laivus vairuotojai arba kitokie asmenys, jeigu yra pakankamai pagrindo manyti, kad jie neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių priemonių, turi būti nušalinami nuo transporto priemonių, upių ar mažojo laivo vairavimo ir nustatyta tvarka turi būti patikrinama jų neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių priemonių būsena.
257. 272 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje žodžius „kalbėti gimtąja kalba ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka kalbos, kuria vyksta procesas“ pakeisti žodžiais „kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos“;
2) antrąją dalį išdėstyti taip:
„Nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 50, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 187 ir 190 straipsniuose, bylas, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens dalyvavimas yra privalomas. Jei pagal policijos arba teisėjo šaukimą jis vengia atvykti, policijos pareigūnas šį asmenį gali atvesdinti. Jei pagal policijos ar teisėjo šaukimą administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo vengia atvykti ar būti policijos atvesdinamas, administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama jam nedalyvaujant.“;
258. 275 straipsnyje žodžius „jį kvietusio asmens pavedimu apskųsti jo vardu nutarimą byloje“ pakeisti žodžiais „apskųsti nutarimą byloje“.
259. 279 straipsnį išdėstyti taip:
„279 straipsnis. Nukentėjusiesiems, liudytojams, ekspertams ir vertėjams išmokėtinos sumos
Nukentėjusiesiems, liudytojams, ekspertams ir vertėjams kompensuojamas darbo užmokestis, ne mažesnis už vidutinį, arba apmokama už atitraukimą nuo įprasto užsiėmimo proporcingai laikui, kurį jie sugaišo dėl atvykimo į organą (pas pareigūną), nagrinėjantį administracinio teisės pažeidimo bylą.
Šiems asmenims kompensuojamos jų turėtos išlaidos dėl atvykimo į organą (pas pareigūną), nagrinėjantį administracinio teisės pažeidimo bylą.
Ekspertams ir vertėjams apmokama ir už jų darbą, išskyrus tuos atvejus, kai jie šį darbą atlieka pagal tarnybines pareigas arba kai jiems kompensuojamas darbo užmokestis arba apmokama už atitraukimą nuo įprasto užsiėmimo.
260. 281 straipsnio:
1) ketvirtojoje dalyje žodžius „gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai“ pakeisti žodžiais „gyvenviečių, apylinkių viršaičiai, rajono miestų merai“;
261. 282 straipsnio:
2) papildyti straipsnį po antrosios dalies tokia dalimi:
262. Iš 284 straipsnio išbraukti žodžius „ar yra pagrindas perduoti medžiagą dėl administracinio teisės pažeidimo nagrinėti draugiškajam teismui, kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, visuomeninei organizacijai, darbo kolektyvui“.
263. Iš 286 straipsnio:
264. 288 straipsnio:
266. 291 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
267. 292 straipsnį išdėstyti taip:
„292 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo tvarka
Administracinės komisijos, nepilnamečių reikalų komisijos, gyvenvietės, apylinkės viršaičio, rajono miesto mero ar kito organo (pareigūno) nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti apskųstas rajono (miesto) apylinkės teismui, kurio sprendimas yra galutinis.
Skundas paduodamas rajono (miesto) apylinkės teismui arba siunčiamas jam per organą (pareigūną), kuris priėmė nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje. Tais atvejais, kai skundas paduodamas per nutarimą byloje priėmusįjį organą
(pareigūną), šis organas (pareigūnas) per tris paras skundą kartu su byla nusiunčia rajono (miesto) apylinkės teismui.
268. 293 straipsnyje žodžius „organas (pareigūnas), turintis teisę nagrinėti skundą“ pakeisti žodžiais „rajono (miesto) apylinkės teismas“.
269. 294 straipsnį išdėstyti taip:
„294 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje užprotestavimas
Nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje gali užprotestuoti prokuroras organui ar pareigūnui, kuris priėmė šį nutarimą.
Prokuroro protestas turi būti išnagrinėtas ir apie rezultatus pranešta prokurorui per septynias dienas nuo jo gavimo. Jeigu protestas adresuotas kolegialiam organui, prokuroras gali nustatyti ilgesnį protesto nagrinėjimo terminą.
Jei protestas nepatenkinamas arba negauta į jį atsakymo, prokuroras turi teisę per dešimt dienų nuo pranešimo termino pabaigos kreiptis į rajono (miesto) apylinkės teismą dėl neteisėto nutarimo panaikinimo ar pakeitimo.
270. 295 straipsnio:
1) pavadinimą išdėstyti taip: „Nutarimo vykdymo sustabdymas dėl skundo ar prokuroro pareiškimo padavimo“;
271. 296 straipsnį išdėstyti taip:
„296 straipsnis. Skundo ir prokuroro pareiškimo dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje išnagrinėjimo terminas
272. 297 straipsnį išdėstyti taip:
„297 straipsnis. Skundo ir prokuroro pareiškimo dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje nagrinėjimas
Rajono (miesto) apylinkės teismas, nagrinėdamas skundą ar prokuroro pareiškimą dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje, patikrina priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą.
Kartu rajono (miesto) apylinkės teismas, nagrinėjantis skundą ar prokuroro pareiškimą, turi patikrinti: ar nuobauda paskirta pagal įstatymus ir ar ją paskyrė organas (pareigūnas), turintis teisę spręsti tos kategorijos bylas, taip pat ar buvo laikomasi nustatytos administracinės nuobaudos skyrimo tvarkos.“
273. 298 straipsnio pavadinimą, pirmosios dalies pirmąją pastraipą ir 1 punktą išdėstyti taip:
„298 straipsnis. Rajono (miesto) apylinkės teismo, nagrinėjančio skundą ar prokuroro pareiškimą, sprendimas
274. 299 straipsnį išdėstyti taip:
„299 straipsnis. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) įgaliojimai dėl bylos peržiūrėjimo
Rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimą šio kodekso 224 straipsnyje numatytose administracinių teisės pažeidimų bylose pagal prokuroro protestą gali panaikinti arba pakeisti pats rajono (miesto) apylinkės teismas (apylinkės teismo teisėjas), taip pat nepriklausomai nuo to, ar yra prokuroro protestas, – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir jo pavaduotojai. Apie priimtą sprendimą per tris dienas pranešama asmeniui, kurio atžvilgiu buvo priimtas nutarimas, taip pat byloje nutarimą priėmusiajam rajono (miesto) apylinkės teismui (apylinkės teismo teisėjui) ir prokurorui.“
275. 300 straipsnį išdėstyti taip:
„300 straipsnis. Rajono (miesto) apylinkės teismo sprendimo dėl apskųsto nutarimo ar prokuroro pareiškimo nuorašo išsiuntimas
Rajono (miesto) apylinkės teismo sprendimo dėl apskųsto nutarimo ar prokuroro pareiškimo administracinio teisės pažeidimo byloje nuorašas per tris dienas išsiunčiamas asmeniui, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, nukentėjusiajam pagal jo prašymą, taip pat byloje nutarimą priėmusiajam organui (pareigūnui) ir prokurorui.“
278. Iš 308 straipsnio antrosios dalies, 318 straipsnio ketvirtosios dalies ir 322 straipsnio išbraukti žodžius „TSR Sąjungos ir“.
279. Iš 310, 312, 317, 319, 324 straipsnių ir 340 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „TSR Sąjungos įstatymų“.
280. 311 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
281. 313 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
282. 314 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Jeigu pažeidėjas nesumoka baudos per šio kodekso 313 straipsnyje nustatytą terminą, nutarimą skirti baudą priėmęs organas (pareigūnas) siunčia šį nutarimą pažeidėjo darbovietei, Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniam skyriui arba mokymo įstaigai išskaityti baudos sumą priverstinai iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokio uždarbio, pensijos ar stipendijos, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatytomis taisyklėmis.“;
2) antrąją dalį papildyti tokiu sakiniu: „Jeigu nepilnametis neturi savo turto ar jo dalies bendrojoje nuosavybėje, bauda išieškoma iš jo tėvų ar juos atstojančių asmenų.“;
3) papildyti straipsnį tokia ketvirtąja dalimi:
283. 320 straipsnio:
1) antrąją pastraipą išdėstyti taip:
2) trečiąją pastraipą išdėstyti taip:
3) šeštąją pastraipą išdėstyti taip:
4) septintąją pastraipą išdėstyti taip:
285. 325 straipsnio:
286. 326 straipsnio trečiojoje dalyje žodžius „Valstybinės automobilių inspekcijos organams“ ir „vidaus reikalų organų (milicijos)“ pakeisti atitinkamai žodžiais „policijai“ ir „policijos“.
287. 328 straipsnio antrojoje dalyje žodžius „komunalinio ūkio ministerija ir Nemuno laivininkystė“ pakeisti žodžiais „susisiekimo ministerija“.
288. 331 straipsnį išdėstyti taip:
289. 334 straipsnio:
290. 335 straipsnį išdėstyti taip:
„335 straipsnis. Vengimo atlikti pataisos darbus, skirtus už nedidelį chuliganizmą, pasekmės
Jeigu asmuo vengia atlikti pataisos darbus, rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimu neatliktasis pataisos darbų laikas gali būti pakeistas penkiasdešimties rublių bauda už vieną pataisos darbų dieną arba administraciniu areštu skaičiuojant vieną arešto dieną už tris pataisos darbų dienas, bet ne ilgiau kaip penkiolika parų.“
291. 336 straipsnyje žodžius „vidaus reikalų organai TSR Sąjungos“ pakeisti žodžiais „policijos įstaigos Lietuvos Respublikos“.
292. 338 straipsnio:
293. 339 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip: