LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS POLICIJOS ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO

 

1990 m. gruodžio 11 d. Nr. I-852

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

1. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos policijos įstatymas įsigalioja nuo jo priėmimo dienos.

2. Nustatyti, kad nuo Lietuvos Respublikos policijos įstatymo priėmimo dienos prasideda Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos milicijos struktūrų reorganizavimas į Lietuvos Respublikos policijos struktūras, o baigiasi 1991 m. liepos 1 d. Reorganizuojamos milicijos struktūros šiuo laikotarpiu vykdo tas joms pavestas funkcijas, kurių dar nėra perėmusi policija. Šių struktūrų veikla nuo 1991 m. sausio 1 d. finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, materialinį-techninį aprūpinimą užtikrina Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

3. Įpareigoti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministrą iki 1990 m. gruodžio 24 d. paruošti, o Lietuvos Respublikos Vyriausybę iki 1991 m. sausio 1 d. – patvirtinti priėmimo į Lietuvos Respublikos policiją ir priesaikos priėmimo tvarkos taisykles kaip sudėtinę Tarnybos policijoje statuto, atitinkančio SNO Generalinės Asamblėjos 1979 m. gruodžio 17 d. rezoliucija patvirtintą Teisėtvarkos apsaugos pareigūnų elgesio kodeksą, dalį. Lietuvos Respublikos milicijos darbuotojų priėmimą į Lietuvos Respublikos policiją pradėti nuo 1991 m. sausio 1 d., vadovaujantis Lietuvos Respublikos pilietybės ir valstybinės kalbos įstatymais ir vykdyti viešai, atsižvelgiant į šio nutarimo 1 punktą.

4. Įpareigoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę:

1) iki 1991 m. sausio 25 d. paskirti Vidaus reikalų ministerijos Policijos departamento generalinį komisarą;

2) iki 1991 m. vasario 1 d. patvirtinti policijos pareigybių sąrašus ir policijos pareigūnų darbo užmokesčio ir priedų dydžius, jų apskaičiavimo tvarką;

3) iki 1991 m. vasario 1 d. peržiūrėti ir nustatyti Lietuvos Respublikos prokuratūros, vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų pareigūnų aprūpinimo butais, darbo užmokesčio ir priedų bei kompensacijų (dėl sužeidimo ar žuvimo tarnybos metu, materialinės žalos dėl tarnybos, dėl asmeninio automobilio naudojimo tarnyboje ir kt.) mokėjimo, aprūpinimo telefonu bei kitų socialinių lengvatų suteikimo tvarką, orientuojantis į atitinkamus galiojančius ir rengiamus Lietuvos Respublikos įstatymus bei šiuo metu vidaus reikalų sistemos darbuotojams taikomas socialines garantijas;

4) iki 1991 m. kovo 1 d. parengti ir patvirtinti Policijos rezervo nuostatus;

5) iki 1991 m. kovo 1 d. parengti ir patvirtinti norminius aktus, reglamentuojančius policijos operatyvinę veiklą;

6) iki 1991 m. balandžio 1 d. parengti ir patvirtinti Vidaus reikalų ministerijos Policijos departamento ir Nuovadų nuostatus;

7) iki 1991 m. gegužės 1 d. parengti ir patvirtinti Tarnybos policijoje statutą, kaip sudėtinę Tarnybos vidaus reikalų sistemoje statuto dalį, ir Policijos statutą, nustatyti naujo pavyzdžio policijos pareigūnų uniformas ir skiriamuosius ženklus, jų dėvėjimo tvarkos taisykles;

8) iki 1991 m. balandžio 15 d. parengti ir pateikti Aukščiausiajai Tarybai įstatymo projektą, kuriame būtų reglamentuojamos Lietuvos Respublikos prokuratūros, vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų pareigūnų pensijos, atsižvelgiant į šių tarnybų darbo specifiką ir numatant policijos pareigūnams teisę gauti tokias valstybines pensijas:

a) už ištarnautus metus – pareigūnams, kurių tarnybos laikas atitinkamoje sistemoje yra 20 ir daugiau metų. Ši pensija prilygsta 50 procentų pareigūno darbo užmokesčio, kurį jis gavo išleidimo į pensiją metu. Ištarnavusiems daugiau kaip 20 metų už kiekvienus tarnybos metus pensija didinama 3 procentais, bet negali būti didesnė kaip 75 procentai pareigūno darbo užmokesčio.

Pensiją už ištarnautus metus taip pat gauna pareigūnai, kurių bendras darbo stažas ne mažesnis kaip 25 metai, iš jų 12,5 metų tarnauta atitinkamoje sistemoje;

b) invalidumo pensija – netekus darbingumo dėl sužeidimo ar suluošinimo tarnybos metu arba dėl bendro susirgimo. Šiuo atveju skiriama invalidumo pensija ne mažesnė kaip 50 procentų darbo užmokesčio;

c) maitintojo netekimo pensija – žuvusiojo arba mirusiojo pareigūno išlaikytiniams.

5. Nustatyti, kad pareigūnams, iki Lietuvos Respublikos policijos įstatymo priėmimo dienos tarnavusiems vidaus reikalų sistemoje ar kitose statutiniais pagrindais veikiančiose organizacijose ir priimtiems į tarnybą Lietuvos Respublikos policijoje, gali būti įskaitomas tarnybos jose ir darbo renkamose pareigose valstybiniuose organuose laikas.

6. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos vidaus reikalų sistemos darbuotojams, gaunantiems pensijas, ir pareigūnams, išeinantiems į pensiją milicijos reorganizavimo laikotarpiu, užtikrinamas pensijos dydis, ne mažesnis negu tas, kuris pagal vidaus reikalų sistemoje dabar galiojančią tvarką yra numatytas nuo 1991 m. sausio 1 d.

7. Lietuvos Respublikos milicijos pareigūnams milicijos reorganizavimo laikotarpiu užtikrinamas Lietuvos Respublikos policijos įstatymo įsigaliojimo momentu gaunamo darbo užmokesčio dydis.

8. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui pritarus, turi teisę laikinai nustatyti kitokią, nei Lietuvos Respublikos policijos įstatyme numatyta, atskirų savivaldybių policijos nuovadų formavimo ir pavaldumo tvarką.

9. Nustatyti, kad kitiems vidaus reikalų sistemos pareigūnams, kurie po Lietuvos Respublikos milicijos reorganizavimo į Lietuvos Respublikos policiją tarnaus ne policijoje, bet jų funkcijos yra būdingos policijos pareigūnams, iki atitinkamų Lietuvos Respublikos įstatymų priėmimo Lietuvos Respublikos policijos įstatymo nustatyta tvarka suteikiamos atitinkamų policijos pareigūnų funkcijos, teisės, pareigos, atsakomybė ir socialinės garantijos.

Nustatyti, kad ir kitiems vidaus reikalų sistemos pareigūnams suteikiamos atitinkamos socialinės garantijos.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PIRMININKO PAVADUOTOJAS                                                                               K. MOTIEKA

______________