LIETUVOS STATISTIKOS DEPARTAMENTO GENERALINIO DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL TARPTAUTINIO VERSLO ORGANIZAVIMO IR VERSLO FUNKCIJŲ PERKĖLIMO Į UŽSIENĮ STATISTINĖS ANKETOS VPU-01 (VIENKARTINĖS) FORMOS PATVIRTINIMO

 

2012 m. birželio 21 d. Nr. DĮ-129

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies nuostatas ir atsižvelgdama į 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos (OL 2008 L 340, p. 76) ir 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantį Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL 2009 L 87, p. 164),

tvirtinu pridedamą Tarptautinio verslo organizavimo ir verslo funkcijų perkėlimo į užsienį statistinės anketos VPU-01 (vienkartinės) formą.

 

 

Generalinė direktorė                                                                Vilija Lapėnienė

 

_________________

 


Forma patvirtinta

Lietuvos statistikos

departamento generalinio direktoriaus

2012 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. DĮ-129

 

TARPTAUTINIO VERSLO ORGANIZAVIMO IR VERSLO FUNKCIJŲ PERKĖLIMO Į UŽSIENĮ [][][][] M. STATISTINĖ ANKETA

VPU-01 (VIENKARTINĖ)

 

 

 

_________________


Tarptautinio verslo organizavimo ir verslo funkcijų perkėlimo į užsienį statistinės ataskaitos VPU-01 (vienkartinės)

1 priedas

 

INFORMACIJA DĖL TARPTAUTINIO VERSLO ORGANIZAVIMO IR VERSLO FUNKCIJŲ PERKĖLIMO Į UŽSIENĮ STATISTINIO TYRIMO (STATISTINĖ ANKETA VPU-01 (VIENKARTINĖ)

 

STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299).

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos (OL 2008 L 340, p. 76).

2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL 2009 L 87, p. 164).

STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS

Tyrimas yra atrankinis.

Statistinę ataskaitą pildo atrinktos nefinansinės valstybės ir savivaldybės įmonės, akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, kooperatinės bendrovės, užsienio įmonių filialai, žemės ūkio bendrovės, viešosios įstaigos. Tiriamasis laikotarpis - 2009-2011 metai.

Tyrimo tikslas - parengti statistinę informaciją apie įmonių tarptautinį verslo organizavimą ir verslo funkcijų perkėlimą 2009-2011 metais bei įmonių planus

2012-2015 metams.

STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO

2012 m. gruodžio 21 dieną - informaciniame pranešime „Tarptautinis verslo organizavimas ir verslo funkcijų perkėlimas į užsienį";

LAIKAS IR VIETA

Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje www.stat.gov.lt.

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis, nustatanti, kad juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.

STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis:

„Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka."

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis:

„Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus."

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557):

„Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt.

Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt.

Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt."

 

_________________

 

Tarptautinio verslo organizavimo ir verslo funkcijų perkėlimo į užsienį statistinės anketos VPU-01 (vienkartinės)

2 priedas

 

PAAIŠKINIMAI TARPTAUTINIO VERSLO ORGANIZAVIMO IR VERSLO FUNKCIJŲ PERKĖLIMO Į UŽSIENĮ STATISTINEI ANKETAI VPU-01 (VIENKARTINEI) PILDYTI

 

1. Tarptautinio verslo organizavimo ir verslo funkcijų perkėlimo į užsienį statistinės anketos VPU-01 (vienkartinės) (toliau - anketa) 1 skyriuje pažymėkite, ar Jūsų įmonė priklauso įmonių grupei ir koks yra Jūsų statusas joje.

1.1. Įmonių grupė - ekonominis ūkinės veiklos subjektų (įmonių) susivienijimas, kuriuo siekiama bendrai veikti, koordinuoti tarpusavio veiksmus sukuriant teisinės ir finansinės tarpusavio priklausomybės ryšį, kai tokia veikla yra nedraudžiama atitinkamoje valstybėje. Pagrindinis susivienijimo tikslas -ekonominis pelnas. Įmonių grupėje gali būti daugiau nei vienas sprendimų priėmimo organas, ypač srityse, susijusiose su gamybos strategija, pardavimu ir pelnu, o finansinio valdymo ir mokesčių klausimai gali būti sprendžiami centralizuotai. Įmonių grupė yra ekonominis subjektas, turintis teisę priimti sprendimus, ypač susijusius su sudėtiniais jo vienetais. Įmonių grupę sudaro patronuojančioji (vadovaujančioji) įmonė ir jos dukterinės įmonės.

1.2. Dukterinė įmonė - įmonė, kuriai kita įmonė gali daryti tiesioginį ar netiesioginį lemiamą poveikį.

1.3. Patronuojančioji įmonė - įmonė, kuri kitai įmonei gali daryti tiesioginį ar netiesioginį lemiamą poveikį.

1.4. Vadovaujančioji patronuojanti įmonė - patronuojančioji įmonių grupės įmonė, kuri nėra kitos patronuojančiosios įmonės dukterinė įmonė.

2. Anketos 2 skyriuje klausiama apie pagrindinę įmonės verslo funkciją (vykdomą veiklą).

Pagrindinė verslo funkcija (2.1 ir 2.2 klausimai) yra svarbiausia įmonės veikla, dažniausiai atitinkanti pagrindinę įmonės veiklą. Ji apima galutinių rinkai ir (arba) trečiosioms šalims skirtų prekių ir paslaugų gamybą, vykdomą apklausiamos įmonės ir nešančią pelno. Paprastai pagrindinė verslo funkcija sutampa su svarbiausia įmonės veikla, bet ji gali apimti ir kitą (šalutinę) veiklą, jei įmonė priskiria ją prie pagrindinių savo funkcijų. Daugiau informacijos apie veiklą, kurią įmonė suvokia kaip pagrindinę, teiraujamasi 2.1 klausime. Šis klausimas yra pagrindinis, nes kiti su verslo funkcijomis susiję klausimyno klausimai yra sudaryti remiantis perskyra tarp pagrindinių ir šalutinių funkcijų. Šio klausimo paskirtis - ne nustatyti įmonei tinkamą verslo registro kodą, o ištirti, kokią verslo funkciją pati įmonė laiko pagrindine. Bet kuri su pagrindine įmonės verslo funkcija susijusi gamybinė veikla turėtų būti priskiriama pagrindinei verslo funkcijai. 2.1 klausime prašoma pažymėti pagrindinės veiklos funkciją atitinkančią veiklos rūšį iš šių:

2.1. Apdirbamoji gamyba:

2.1.1. apdirbamoji gamyba (gamintojas užsiima perdirbimo veikla, turi teises į gaminamas prekes, kontroliuoja ir racionalizuoja gamybos procesą, parduoda galutinę prekę);

2.1.2. subrangovas (vykdo perdirbimo veiklą, kuriai yra pasamdytas pagal sutartį, į gaminamą prekę teisių neturi, neplėtoja ir nekontroliuoja gamybos proceso, galutinės prekės neparduoda);

2.1.3. prekės tiekimas, išskyrus gamybą (prekės tiekėjas perdirbimo veiklos neatlieka, bet turi teises į galutinę prekę, planuoja, plėtoja ir kontroliuoja gamybos procesą, vykdomą dukterinių įmonių ir (arba) subrangovų, parduoda galutinę prekę).

2.2. Statyba.

2.3. Prekyba.

2.4. Paslaugos:

2.4.1. įprastų dizaino, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP), konstravimo paslaugų tiekimas (įprastų dizaino, MTEP ir konstravimo paslaugų tiekėjas organizuoja ir plėtoja paslaugas klientams rinkoje);

2.4.2. dizaino, MTEP, konstravimo paslaugų ir prekių tiekimas (dizaino, MTEP ir konstravimo paslaugų tiekėjas organizuoja ir plėtoja paslaugas, gamina prekes arba kontroliuoja gamybos procesą, vykdomą dukterinių įmonių ir (arba) subrangovų, parduoda galutinę prekę (prilygsta minėtajam prekės tiekėjui, kuris neįsitraukia į gamybos procesą);

2.4.3. kitos paslaugos.

2.5. Kita veikla.

3. Pagalbinės verslo funkcijos (šalutinė veikla) (2.2 klausimas) vykdomos tam, kad būtų sudarytos sąlygos prekių ir paslaugų, skirtų rinkai ir (arba) trečiosioms šalims, gamybai, tačiau produkcija, sukuriama vykdant pagalbines verslo funkcijas, savaime nėra tiesiogiai skirta rinkai ir (arba) trečiosioms šalims. Pagalbinės verslo funkcijos skirstomos į:

3.1. Platinimą ir logistiką - tai transportavimo, sandėliavimo veikla ir kitos apdirbimo funkcijos.

3.2. Rinkodarą, pardavimą ir garantinį aptarnavimą, įskaitant pagalbos tarnybas ir skambučių centrus - rinkos tyrimai, reklama, tiesioginės rinkodaros paslaugos (telerinkodara), parodos, mugės ir kitos rinkodaros ar pardavimo paslaugos. Taip pat įtraukiamos skambučių centrų ir garantinio aptarnavimo paslaugos, pagalbos tarnybų ir kitokios klientų aptarnavimo paslaugos.

3.3. IRT paslaugas - IT paslaugos ir telekomunikacija. IT paslaugos apima konsultavimą programinės ir techninės įrangos klausimais, vartotojui pritaikytų programinės įrangos duomenų apdorojimo ir duomenų bazių paslaugas, priežiūrą ir remontą, interneto svetainių prieglobą, kitas su kompiuterine technika susijusias ir informacines paslaugas. Paketinė programinė ir techninė įranga neįtraukiama.

3.4. Administravimo ir valdymo funkcijas - teisines paslaugas, apskaitą, buhalteriją ir auditą, verslo valdymą ir konsultavimą, žmogiškųjų išteklių valdymą (pvz., mokymus ir švietimą, personalo samdymą, aprūpinimą laikinais darbuotojais, atlyginimų valdymą, sveikatos ir medicinines paslaugas), bendrąsias finansines ir draudimo paslaugas, taip pat viešųjų pirkimų organizavimą.

3.5. MTEP, inžinerines ir kitos susijusias technines paslaugas - apima MTEP, įmonės viduje vykdomus tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, konsultavimą inžineriniais ir susijusiais techniniais klausimais, techninį testavimą, analizę ir sertifikavimą, taip pat dizaino paslaugas.

3.6. Kitas pagalbines funkcijas - visos kitos nepaminėtos funkcijos, įskaitant apdirbamąją gamybą kaip antrinę paslaugų įmonių veiklą.

4. Anketos 3 skyrius susijęs su įmonės verslo funkcijų perkėlimu į užsienį ir šalies viduje 2009-2011 m. laikotarpiu.

4.1. Verslo funkcijų perkėlimas - visų ar dalies pagrindinių ar pagalbinių verslo funkcijų perkėlimas iš savo šalyje įsisteigusios įmonės į įmones, priklausančias arba nepriklausančias Jūsų įmonių grupei savo šalyje ar užsienyje.

4.2. Verslo funkcijų perkėlimas į užsienį - visų ar dalies pagrindinių ar pagalbinių verslo funkcijų, šiuo metu vykdomų savo šalyje arba perkeltų įmonėms savo šalies viduje, perkėlimas iš savo šalyje įsisteigusios įmonės į įmones, priklausančias arba nepriklausančias jūsų įmonių grupei užsienyje. Verslo funkcijų perkėlimas į užsienį neapima pagrindinių ar pagalbinių verslo funkcijų perkėlimo į užsienį, kai nesiaurinama įmonės veikla ar nemažinamas darbo vietų skaičius (kai įsteigiama nauja gamybos linija užsienyje nesiaurinant esamos įmonės veiklos, net jei buvo galimybė įsteigti liniją duomenis rengiančioje šalyje).

4.3. Verslo funkcijų grąžinimas iš užsienio - anksčiau į užsienį perkeltų jūsų įmonės funkcijų vykdymo grąžinimas atgal į savo šalies įmonę. Apima funkcijas, iš užsienio dukterinių įmonių ir iš įmonių, priklausančių arba nepriklausančių jūsų įmonių grupei užsienyje, perkeltas į apklausiamą įmonę arba į jai priklausančių arba nepriklausančių įmonių grupę.

3 skyriuje klausiama apie darbo vietų, prarastų dėl verslo funkcijų perkėlimo į užsienį, skaičių. Pažymėtina, kad teiraujamasi tik apie tokius darbo vietų skaičiaus pokyčius apklausiamose įmonėse, kurie įvyko dėl verslo funkcijų perkėlimo į užsienį, o ne dėl kitų priežasčių (pvz., vietinės reikšmės darbo vietų skaičiaus mažinimo, verslo ciklo nuolydžio ir pan.). Pasitaiko, kad net perkėlus darbo vietas ir (arba) verslo funkcijas į užsienį, tas funkcijas vykdę asmenys gali likti dirbti įmonėje ir atlikti kitas užduotis. Tokiu atveju prarastos darbo vietos taip pat turėtų būti skaičiuojamos.

5. Anketos 5 skyrius susijęs su apklausiamos įmonės perduota veikla (pagal sutartis). Perduota veikla apima tik tokią veiklą, kurią vykdo išorės tiekėjai už įmonių grupės užsienyje ribų.

Tiekiančioji įmonė yra prekių ir (arba) paslaugų tiekėjas, o apklausiama įmonė (pirmosios klientė) dalyvauja kuriant produktą bent iš dalies aprūpindama tiekėją techninėmis specifikacijomis ir (arba) reikalingomis sąnaudomis.

 

_________________