LIETUVOS RESPUBLIKOS
KRAUJO DONORYSTĖS
ĮSTATYMAS
1996 m. lapkričio 12 d. Nr. I-1611
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Įstatyme vartojamos sąvokos
1. Donoras – asmuo, šio įstatymo nustatyta tvarka savanoriškai duodantis kraujo ar kraujo sudėtinių dalių.
2. Kraujas – skystas žmogaus organizmo audinys, susidedantis iš kraujo plazmos ir kraujo ląstelinių komponentų (eritrocitų, trombocitų, leukocitų, kamieninių ląstelių).
3. Kraujo donorystė – priemonių visuma, apimanti visuomenės telkimą duoti kraują, donorų atranką, kraujo ar jo sudėtinių dalių paėmimo, saugojimo, kraujo preparatų gamybos bei transfuzijos veiklą.
4. Kraujo donorystės įstaiga – asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys, akredituoti žmogaus kraujo ar jo sudėtinių dalių paėmimo, saugojimo, kraujo preparatų gamybos bei jų transfuzijos veiklai.
7. Recipientas – asmuo, kuriam gydymo tikslu atliekama kraujo, jo sudėtinių dalių ar kraujo preparatų transfuzija arba profilaktikos tikslu – kraujo preparatų transfuzija.
II SKYRIUS
KRAUJO DONORYSTĖS ĮGYVENDINIMO TVARKA,
SĄLYGOS IR PRINCIPAI. DONORŲ TEISĖS IR PAREIGOS
3 straipsnis. Kraujo davimo principai
4 straipsnis. Donorų atranka
1. Donoru gali būti kiekvienas sveikas ir veiksnus 18–65 metų asmuo, savanoriškai pateikęs raštišką sutikimą duoti kraujo ar kraujo sudėtinių dalių.
2. Apie asmens, nenurodyto šio straipsnio 1 dalyje, tinkamumą būti donoru sprendžia asmens sveikatos priežiūros specialistas vadovaudamasis Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytais kriterijais.
5 straipsnis. Kraujo paėmimo iš donorų tvarka
1. Kraujo ar kraujo sudėtinių dalių paėmimo iš donoro tvarką, davimo dozes ir dažnumą nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
2. Imti iš donoro kraują ar kraujo sudėtines dalis galima kraujo donorystės įstaigoje arba jos išvažiuojamuosiuose padaliniuose.
6 straipsnis. Donorų imunizavimas
1. Donoro imunizavimas – donorui sutikus, svetimo baltymo suleidimas į jo organizmą, kad gamintųsi organizmo atsparumą gerinančios medžiagos (antikūniai).
7 straipsnis. Donorų teisės
1. Donoras turi šias teises:
1) gauti išsamią ir suprantamą informaciją apie iš jo paimto kraujo ar kraujo sudėtinių dalių kiekį, galimas kraujo ar kraujo sudėtinių dalių paėmimo, imunizavimo pasekmes jo sveikatai;
2) reikalauti, kad iš jo paimtas kraujas ar kraujo sudėtinės dalys būtų panaudotos jo nurodytiems asmenims;
3) atsižvelgdamas į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintas normas, nustatyti galimo paimti iš jo kraujo ar kraujo sudėtinių dalių kiekį;
6) būti atleistas nuo darbo kraujo ar kraujo sudėtinių dalių davimo dieną. Įmonių, įstaigų, organizacijų administracija neturi kliudyti darbuotojui kraujo ar kraujo sudėtinių dalių davimo dieną išvykti į kraujo donorystės įstaigą;
7) kraujo ar kraujo sudėtinių dalių davimo dieną Vyriausybės nustatyta tvarka iš valstybės biudžeto gauti kompensaciją, lygią vienos dienos vidutiniam darbo užmokesčiui Lietuvos Respublikoje;
71 straipsnis. Kompensacijos kraujo donorams
1. Donorui, davusiam 450 mililitrų kraujo arba 600 mililitrų plazmos, iš valstybės biudžeto mokama kompensacija, lygi dviejų dienų vidutiniam darbo užmokesčiui Lietuvos Respublikoje. Donorui, davusiam mažiau kaip 450 mililitrų kraujo arba mažiau kaip 600 mililitrų plazmos, iš valstybės biudžeto mokama kompensacija, lygi vienos dienos vidutiniam darbo užmokesčiui Lietuvos Respublikoje.
2. Vienos dienos vidutinis darbo užmokestis Lietuvos Respublikoje apskaičiuojamas užpraeito mėnesio prieš duodant kraują arba plazmą vidutinį darbo užmokestį, paskelbtą Statistikos departmento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, dalijant iš užpraeito mėnesio prieš duodant kraują ar plazmą darbo dienų skaičiaus. Užpraeito mėnesio prieš duodant kraują ar plazmą darbo dienų skaičius nustatomas pagal penkių darbo dienų savaitę.
8 straipsnis. Donorų pareigos
Donoras privalo:
2) kraujo donorystės įstaigai pateikti duomenis, kada ir kiek paskutinį kartą davė kraujo ar kraujo sudėtinių dalių;
3) donoro apklausos anketoje pateikti visus jam žinomus duomenis apie savo esamas ar persirgtas ligas, žalingus įpročius;
9 straipsnis. Kraujo donorų registras
III SKYRIUS
KRAUJO DONORYSTĖS SUBJEKTAI
10 straipsnis. Kraujo donorystės valdymas
IV SKYRIUS
ŽMOGAUS KRAUJO PREPARATŲ GAMYBOS IR
VARTOJIMO YPATUMAI
12 straipsnis. Kraujo preparatų gamybos ypatumai
1. Kraujo preparatų gamyba gali verstis tik akredituotos šiai veiklai kraujo preparatų gamybos įmonės.
V SKYRIUS
TRANSFUZIJOS ATLIKIMO YPATUMAI
14 straipsnis. Teisė atlikti transfuziją
15 straipsnis. Pareiga pranešti apie su transfuzija susijusias komplikacijas
Asmens sveikatos priežiūros įstaiga Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka turi pranešti šiai ministerijai apie kiekvieną recipiento gyvybei gresiančią komplikaciją, įvykusią transfuzijos metu ar po jos, tačiau su ja susijusią. Sveikatos apsaugos ministerija turi išnagrinėti kiekvieną tokios komplikacijos atvejį.
VI SKYRIUS
KRAUJO IR KRAUJO PREPARATŲ
EKSPORTAS IR IMPORTAS
16 straipsnis. Kraujo ir kraujo preparatų eksportas ir importas
1. Kraujo ir kraujo preparatų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš jos sąlygas bei tvarką nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
2. Kraujo ir kraujo preparatų importas ir eksportas galimi tik esant ekvivalentiniams kraujo ir kraujo preparatų mainams tarp valstybių.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17 straipsnis. Atsakomybė už įstatymo pažeidimą
18 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas