LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MEDICINOS REZIDENTŪROS, ODONTOLOGIJOS REZIDENTŪROS BEI VETERINARINĖS MEDICINOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ REIKALAVIMŲ IR REZIDENTŪROS BAZIŲ ATRANKOS IR VERTINIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. birželio 17 d. Nr. ISAK-969/V-445

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 31 d. nutarimo Nr. 1359 „Dėl gydytojų rengimo“ (Žin., 2003, Nr. 104-4667) 4 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 31 d. nutarimo Nr. 1360 „Dėl gydytojų odontologų rengimo“ (Žin., 2003, Nr. 104-4668) 4 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. 206 „Dėl veterinarinės medicinos rezidentūros nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 30-992) 2 punktu, tvirtiname pridedamus:

1. Medicinos rezidentūros, odontologijos rezidentūros bei veterinarinės medicinos rezidentūros studijų programų reikalavimus.

2. Rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos nuostatus.

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________


Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro ir Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2004 m. birželio 17 d.

įsakymo Nr. ISAK-969/V-445

1 priedas

 

Medicinos rezidentūros, odontologijos rezidentūros bei veterinarinės  medicinos rezidentūros studijų programų reikalavimai

 

I. Bendroji dalis

 

1. Šie reikalavimai nustato medicinos rezidentūros, odontologijos rezidentūros ir veterinarinės medicinos rezidentūros studijų programų (toliau vadinama – rezidentūros programa, programos) sandarą ir vykdymo tvarką.

2. Šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos:

Ciklas – rezidentūros programos praktinės dalies laikotarpis, kurio metu rezidentas, padedamas rezidentūros vadovo, įgyja rezidentūros programoje numatytų žinių ir gebėjimų, lygiagrečiai vyksta ir su praktine dalimi susiję teoriniai užsiėmimai.

Rezidentūros bazė – universiteto mokymo bazė ar universiteto įvertinta ir atrinkta rezidentūros programai ar jos ciklui vykdyti įstaiga.

Rezidentūros programa – medicinos, odontologijos arba veterinarinės medicinos krypties trečiosios pakopos studijų tikslų, turinio, metodų ir priemonių, studijoms pasitelkiamo akademinio ir profesinio personalo bei materialiųjų galimybių visuma, taip pat šios visumos aprašymas.

Studijų kreditas (toliau vadinama – kreditas) – rezidentūros studijų apimties matavimo vienetas, lygus keturiasdešimčiai sutartinių rezidento darbo (rezidentūros bazėje, universitete, savarankiško ir kt.) valandų, t. y. vienai jo darbo savaitei.

3. Rezidentūros programas rengia ir tvirtina universitetas. Rezidentūros programos vertinamos ir registruojamos valstybiniame Studijų ir mokymo programų registre bei akredituojamos Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka.

4. Universitetas, organizuojantis arba siekiantis organizuoti rezidentūros programą, turi užtikrinti šiais reikalavimais reglamentuojamą rezidentūros programos sandarą, dėstytojų kvalifikaciją, studijoms būtiną materialiąją bei metodinę bazę ir kitas rezidentūros programoje numatytas sąlygas profesinei kvalifikacijai įgyti.

 

II. BENDRIEJI reikalavimai STUDIJŲ PROGRAMŲ sandarai ir vykdymui

 

5. Rezidentūros programoje turi būti aiškiai suformuluoti studijų tikslai, kurie turi būti susisieti su asmens, baigsiančio studijas pagal tą programą, numatomomis įgyti žiniomis ir gebėjimais. Jeigu baigus rezidentūros programą įgyjama kvalifikacija, kuriai taikomi Europos Sąjungos direktyvų reikalavimai, studijų tikslai turi būti susieti su juose nustatytais reikalavimais.

6. Rezidentūros programoje turi būti nurodyta įgyjamos profesinės kvalifikacijos pavadinimas bei pagrindinės įgyjamos žinios ir gebėjimai.

7. Medicinos rezidentūros studijų programos trukmė turi atitikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 1359 „Dėl gydytojų rengimo“ (Žin., 2003, Nr. 104-4667) patvirtintą gydytojų rengimo rezidentūroje trukmę pagal atitinkamą specialybę.

8. Odontologijos rezidentūros studijų programos trukmė turi atitikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 1360 „Dėl gydytojų odontologų rengimo“ (Žin., 2003, Nr. 104-4668) patvirtintą gydytojų odontologų rengimo rezidentūroje trukmę pagal atitinkamą specialybę.

9. Veterinarinės medicinos rezidentūros programų trukmė – 2 metai.

10. Rezidentūros programos turinys turi būti grindžiamas vientisųjų universitetinių studijų metu įgyjamomis žiniomis ir gebėjimais.

11. Rezidentūros programos ir atskirų ciklų apimtis nustatoma kreditais. Rezidentūros programą sudarančių ciklų apimties vidurkis negali būti mažesnis kaip 8 kreditai.

12. Medicinos rezidentūros ir odontologijos rezidentūros programų vienerių metų apimtis ne mažesnė kaip 36 ir ne didesnė kaip 44 kreditai, o veterinarinės medicinos rezidentūros programos bendra apimtis ne mažesnė kaip 72 kreditai ir ne didesnė kaip 80 kreditų.

13. Iki 5 procentų rezidentūros programos apimties paliekama rezidento pasirenkamiems studijų dalykams, kurie yra numatyti rezidentūros programos cikluose.

14. Ciklų tikslai ir turinys, studijų metodai, pedagoginio ir mokslinio personalo kvalifikacija, materialioji studijų bazė turi būti grindžiami rezidentūros programos tikslais.

15. Ciklai rezidentūros programoje studijuojami nuosekliai. Kiekvieno ciklo studijos baigiamos studento teorinių žinių bei gebėjimų vertinimu. Rezidento žinios bei gebėjimai vertinami pažymiu dešimtbalėje vertinimo sistemoje.

16. Ciklai vykdomi rezidentūros bazėje. Reikalavimai rezidentūros bazei, kurioje numatoma vykdyti ciklą ar ciklus, įvardinami kiekvienoje rezidentūros programoje.

17. Dalis rezidentūros programos gali būti atliekama ir kituose Lietuvos universitetuose ar jų rezidentūros bazėse universiteto nustatyta tvarka, suderinta su Švietimo ir mokslo ministerija, ar užsienio valstybių universitetuose bei jų klinikinėse bazėse pagal universitetų sudarytas suderinto su rezidentūros programa turinio sutartis.

18. Rezidentūros programą sudaro praktinė ir teorinė dalys. Rezidentūros programoje teoriniams užsiėmimams ir ciklams skiriamų kreditų santykis turi užtikrinti, kad rezidentas racionaliausiu būdu įgytų rezidentūros programoje numatytas žinias ir gebėjimus. Veterinarinės medicinos rezidentūros programoje ciklai turi sudaryti ne mažiau kaip 50 procentų rezidentūros programos apimties.

19. Ne mažiau kaip 50 procentų rezidentūros programos teorinės studijų apimties turi dėstyti profesoriai arba docentai, kurių mokslinės veiklos kryptis atitinka jų dėstomus dalykus.

20. Ciklui arba ciklams vadovauja rezidento vadovas, kuriuo skiriamas universiteto dėstytojas – rezidentūros bazės specialistas, turintis ne mažesnį kaip 5 metų darbo stažą pagal profesinę kvalifikaciją.

21. Medicinos rezidentūros ar odontologijos rezidentūros programoje turi būti numatyta rezidentūros baigiamojo darbo ar mokslinio straipsnio pagal šią rezidentūros programą apimtis ir turinys bei šio darbo ar mokslinio straipsnio pristatymo tvarka.

22. Medicinos rezidentūros ir odontologijos rezidentūros programoje turi būti aprašomi baigiamojo egzamino apimtis bei turinys. Veterinarinės medicinos rezidentūros programoje turi būti aprašomi baigiamojo darbo apimtis ir turinys.

23. Įvykdęs rezidentūros programą, medicinos rezidentūros ar odontologijos rezidentūros studentas laiko baigiamąjį kvalifikacinį egzaminą, veterinarinės medicinos rezidentūros studentas ginasi baigiamąjį studento darbą ir yra vertinamas kvalifikacijos komisijos.

24. Rezidentūros programos baigimo procedūrą ir vertinimo kriterijus nustato universitetas.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

25. Rezidentūros programai turi būti numatytas savikontrolės mechanizmas, užtikrinantis nuolatinį studijų kokybės užtikrinimą (studijų turinio ir metodikos atnaujinimą, dėstytojų kompetencijos ir kvalifikacijos priežiūrą, objektyvų studentų žinių bei gebėjimų vertinimą ir kt.).

 

Suderinta

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

2004-06-10 raštu Nr. B6-(1.8)-1092

______________

 


Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro ir Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2004 m. birželio 17 d.

įsakymo Nr. ISAK-969/V-445

2 priedas

 

Rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos nuostatai

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Šie Nuostatai nustato rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos tvarką. Medicinos rezidentūros bazes ir odontologijos rezidentūros bazes įvertina ir atrenka universitetas. Veterinarinės medicinos rezidentūros bazes įvertina ir atrenka universitetas kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.

2. Šie nuostatai netaikomi universiteto ligoninėms, kuriose vykdomos medicinos rezidentūros ar odontologijos rezidentūros studijos, bei universiteto mokomosioms bazėms, kuriose vykdomos veterinarinės medicinos rezidentūros studijos.

3. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

Ciklas rezidentūros programos praktinės dalies laikotarpis, kurio metu rezidentas, padedamas rezidentūros vadovo, įgyja rezidentūros programoje numatytų žinių ir gebėjimų, lygiagrečiai vyksta ir su praktine dalimi susiję teoriniai užsiėmimai.

Rezidentūros bazė šių nuostatų nustatyta tvarka įvertinta ir atrinkta rezidentūros programai ar ciklui (ciklams) vykdyti įstaiga.

Rezidentūros koordinatorius – asmuo, koordinuojantis ir atsakantis už konkrečios rezidentūros studijų programos (toliau vadinama – rezidentūros programa) vykdymą universitete.

4. Pretenduoti tapti medicinos rezidentūros ir (arba) odontologijos rezidentūros bazėmis gali įstaigos, turinčios teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

5. Pretenduoti tapti veterinarinės medicinos rezidentūros bazėmis gali veterinarinės klinikos, laboratorijos, moksliniai centrai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriai, gyvūninių žaliavų perdirbimo įmonės, maisto ir pašarų gamybos įmonės, gyvulininkystės, paukštininkystės, žuvininkystės, bitininkystės ūkiai, kitos įstaigos, kuriose vykdoma veterinarinė veikla.

6. Rezidentūros bazė turi atitikti teisės aktų nustatytus rezidentūros programos ar ciklo (ciklų) vykdymo reikalavimus ir sudaryti sąlygas rezidentui įgyti reikiamų praktinių įgūdžių ir patirties. Rezidentūros bazėje rezidentui turi būti sudarytos sąlygos vykdyti rezidentūros programą bei studijų metu dalyvauti rezidentūros bazės veikloje teikiant paslaugas, atsižvelgiant į rezidento studijų metu įgytas žinias ir gebėjimus.

7. Rezidentūros bazės atrenkamos ne ilgesniam kaip 4 metų veiklos laikotarpiui medicinos rezidentūros ir (arba) odontologijos rezidentūros ciklui (ciklams) vykdyti bei ne ilgesniam kaip 3 metų veiklos laikotarpiui veterinarinės medicinos rezidentūros ciklui (ciklams) vykdyti. Tam, kad rezidentūros bazės veikla būtų pratęsta kitam laikotarpiui, rezidentūros bazė ne anksčiau kaip paskutiniais veiklos laikotarpio metais privalo iš naujo dalyvauti rezidentūros bazių atrankoje.

8. Pasibaigus rezidentūros bazės veiklos laikotarpiui ir nepratęsus jos veiklos kitam laikotarpiui, universitetas privalo užtikrinti šios rezidentūros bazės rezidentams tolesnį rezidentūros programos vykdymą.

 

II. Rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos vykdymas

 

9. Įstaigos, siekiančios tapti rezidentūros baze, (toliau vadinama – įstaiga) vadovas iki kalendorinių metų rugsėjo 1 d. pateikia universitetui paraišką vykdyti rezidentūros programą ar ciklą (ciklus), nurodydamas galimą rezidentūros vietų skaičių ir kitas studijų vykdymo sąlygas.

10. Universitetas, gavęs šių nuostatų 9 punkte nurodytą įstaigos paraišką, iki spalio 1 d. pateikia įstaigai rezidentūros bazės vertinimo anketą (toliau vadinama – anketa). Anketas parengia rezidentūros koordinatoriai. Anketos turi būti parengtos pagal kiekvienoje rezidentūros programoje nurodytus reikalavimus rezidentūros bazei, kurioje rezidentai galėtų atlikti rezidentūros programą ar ciklą (ciklus). Įstaigoms turi būti užtikrinta galimybė ne vėliau kaip iki kalendorinių metų rugpjūčio 1 d. susipažinti su anketomis.

11. Įstaiga užpildo gautą anketą ir iki lapkričio 1 d. pateikia ją universitetui. Kiekvienai rezidentūros programai ar ciklui (ciklams), jei įstaiga numato vykdyti tik rezidentūros programos dalį, vykdyti pateikiama atskira anketa.

12. Rezidentūros bazes vertina ir atrenka universiteto rektoriaus patvirtinta rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai. Medicinos rezidentūros ir odontologijos rezidentūros bazėms atrinkti komisija sudaroma iš universiteto ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų. Veterinarinės medicinos rezidentūros bazėms atrinkti komisija sudaroma iš universiteto ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovų. Į komisiją gali būti kviečiami profesinių asociacijų ar draugijų atstovai. Komisijos darbo tvarkos aprašą tvirtina universiteto rektorius.

13. Rezidentūros bazės vertinamos ir atrenkamos pagal įstaigų pateiktas užpildytas anketas.

14. Komisija įstaigų pateiktų užpildytų anketų vertinimui skiria ekspertus, kurie privalo patikrinti užpildytoje anketoje pateiktus duomenis ir sąlygas bei pateikti išvadas komisijai. Vienos užpildytos anketos vertinimui skiriami ne mažiau kaip 2 ekspertai. Komisija taip pat turi teisę patikrinti įstaigos užpildytoje anketoje pateiktus duomenis ar sąlygas bei paprašyti įstaigos papildomos informacijos.

15. Komisija, išnagrinėjusi įstaigų pateiktas užpildytas anketas bei atsižvelgusi į ekspertų išvadas, iki kitų kalendorinių metų vasario 1 d. atrenka rezidentūros bazes ir nustato:

15.1. rezidentūros programos ciklą (ciklus), kurie gali būti atliekami rezidentūros bazėje;

15.2. maksimalų galinčių studijuoti rezidentų skaičių;

15.3. laikotarpį, kuriam atrinkta rezidentūros bazė.

16. Komisija apie savo sprendimą raštu informuoja paraiškos teikėją.

17. Pasibaigus rezidentų priėmimui, universitetas, atsižvelgdamas į rezidentų priėmimo konkurso rezultatus, su rezidentu ir rezidentūros baze, kurią pasirinko rezidentas, sudaro praktinio mokymo sutartį. Praktinio mokymo sutartis gali būti sudaryta ne ilgesniam laikotarpiui, nei nurodyta šių nuostatų 15.3 punkte.

18. Įstaigos, kurios nesutinka su komisijos priimtu sprendimu, gali skųsti šį sprendimą Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Suderinta

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

2004-06-10 raštu Nr. B6-(1.8)-1092

______________