LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KOSMETIKOS GAMINIŲ, KURIŲ TINKAMUMO NAUDOTI TERMINAS ILGESNIS KAIP 30 MĖNESIŲ, ŽENKLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. sausio 3 d. Nr. V-3

Vilnius

 

Siekdamas, kad ženklinant kosmetikos gaminius, kurių tinkamumo terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, būtų nurodytas laikotarpis nuo pakuotės atidarymo, per kurį naudojamas gaminys nekenkia vartotojui:

1. Tvirtinu Kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, ženklinimo taisykles (pridedama).

2.Nustatau, kad:

2.1. nuo 2005 m. kovo 11 d. draudžiama tiekti į rinką kosmetikos gaminius, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių ir jų ženklinimas neatitinka šio įsakymo reikalavimų;

2.2. kosmetikos gaminius, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, patiektus į rinką iki 2005 m. kovo 11 d. ir neatitinkančius šiame įsakyme nustatytų reikalavimų, leidžiama parduoti arba perduoti galutiniam vartotojui, kol baigsis jų atsargos.

3. Pavedu ministerijos sekretoriui pagal administruojamą sritį šio įsakymo vykdymo kontrolę.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                     ŽILVINAS PADAIGA

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2005 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. V-3

 

Kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, ženklinimo taisyklės

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių ženklinimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių, ženklinimo specialiuosius reikalavimus. Visi kiti privalomi kosmetikos gaminio ženklinimo rekvizitai turi būti pateikti taip, kaip nustatyta Lietuvos higienos normos HN 62:2003 „Kosmetikos gaminiai: bendrieji reikalavimai, draudžiamos ir ribojamos medžiagos“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-757 (Žin., 2004, Nr. 21-647), VII skyriuje.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:

2.1. kosmetikos gaminio pakuotės atidarymas – kosmetikos gaminio pakuotės atidarymas, kai vartotojas pirmą kartą naudoja kosmetikos gaminį.

2.2. laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmė – laikotarpis nuo pirmojo pakuotės atidarymo, per kurį naudojamas kosmetikos gaminys visiškai nekenkia vartotojui.

3. Šių taisyklių reikalavimai netaikomi:

3.1. vienkartiniams kosmetikos gaminiams;

3.2. kosmetikos gaminiams, kurių pakuotė, pvz., aerozolio balionėlis, užtikrina, kad naudojimo metu pakuotėje esantis gaminys negali turėti sąlyčio su išorine aplinka;

3.3. kosmetikos gaminiams, kurie neturi tikimybės pasidaryti nesaugūs žmogaus sveikatai naudojant normaliomis arba iš anksto numatytomis sąlygomis.

4. Už kosmetikos gaminio, kurio tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmės nustatymą yra atsakingas kosmetikos gaminio gamintojas. Už tos trukmės pateikimą vartotojui, atitinkamai paženklinant gaminį, yra atsakingas kosmetikos gaminio gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už gaminio patiekimą į rinką.

 

II. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo TRUKMĖS NUSTATYMO PRINCIPAI

 

5. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmė turi būti nustatoma visais atvejais, kai kosmetikos gaminio pokyčiai atidarius pakuotę dėl gaminio sąlyčio su išorine aplinka gali turėti neigiamos įtakos vartotojo sveikatai.

6. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmei nustatyti gali būti panaudoti:

6.1. kosmetikos gaminio mikrobiologinių pokyčių duomenys;

6.2. kosmetikos gaminio stabilumo duomenys;

6.3. kosmetikos gaminio tyrimų duomenys (pvz., konservantų tyrimai);

6.4. informacija apie kosmetikos gaminio pakuotės tipą;

6.5. panašių receptūrų kosmetikos gaminių laikotarpio nuo pakuotės atidarymo nustatymo patirtis;

6.6. informacija apie vartotojų įpročius ir praktiką.

7. Kosmetikos gaminio gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už gaminio patiekimą į rinką, užtikrina, kad kosmetikos gaminių, kurie yra ypač jautrūs išorinės aplinkos poveikiams, pakuotės nebūtų atidarinėjamos, kol kosmetikos gaminys pasieks galutinį vartotoją.

8. Duomenys, susiję su laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmės nustatymu ir kosmetikos gaminio, kurio tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių, atitinkamu ženklinimu, turi būti lengvai prieinami kompetentingai institucijai (Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos).

 

III. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmės PATEIKIMAS ženklinant KOSMETIKOS gaminį

 

9. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmė, ženklinant kosmetikos gaminį, turi būti pateikta pagal Lietuvos higienos normos HN 62:2003 „Kosmetikos gaminiai: bendrieji reikalavimai, draudžiamos ir ribojamos medžiagos“ 26.4 punkto reikalavimus, t. y. nurodant simbolį (atidarytas indelis) ir minėto laikotarpio trukmę mėnesiais ir (ar) metais.

10. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmė mėnesiais gali būti nurodyta užrašant trukmę arabiškais skaitmenimis ir šalia M raidę. (M – lotynų kalbos žodžio „menses“ (mėnesiai) santrumpa). Jei santrumpa nevartojama, tai turi būti užrašomas visas žodis „mėnesiai (-ių)“ arba, jeigu laikotarpis nurodomas metais, užrašomas žodis „metai“. Šie žodžiai turi būti užrašyti valstybine kalba.

11. Laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmės nuoroda turi būti užrašyta taip, kad būtų lengvai įskaitoma ir nenusitrintų. Nuoroda gali būti pateikta ant simbolio arba šalia simbolio, pvz.:

 

 

12. Laikotarpį nuo pakuotės atidarymo vaizduojantis atidaryto indelio simbolis ir atitinkama laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmės nuoroda turi būti pateikti ant kosmetikos gaminio pirminės ir antrinės pakuotės.

______________