LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VARTOTOJŲ LĖŠOMIS IKI LIETUVOS RESPUBLIKOS GAMTINIŲ DUJŲ ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO ĮRENGTŲ BENDROJO NAUDOJIMO SISTEMŲ IR GAMTINIŲ DUJŲ KIEKIO MATAVIMO PRIEMONIŲ IŠPIRKIMO AR PERĖMIMO EKSPLOATUOTI GAMTINIŲ DUJŲ PERDAVIMO IR PASKIRSTYMO ĮMONIŲ ŽINION TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. birželio 20 d. Nr. 201

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 89-2743) 22 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 88 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymą“ (Žin., 2001, Nr. 10-286):

1. Tvirtinu Vartotojų lėšomis iki Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo įsigaliojimo įrengtų bendrojo naudojimo sistemų ir gamtinių dujų kiekio matavimo priemonių išpirkimo ar perėmimo eksploatuoti gamtinių dujų perdavimo ir paskirstymo įmonių žinion tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2001 m. liepos 1 d.

 

 

 

Ūkio Ministras                                                                                 Eugenijus Gentvilas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2001 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 201

 

VARTOTOJŲ LĖŠOMIS IKI LIETUVOS RESPUBLIKOS GAMTINIŲ DUJŲ ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO ĮRENGTŲ BENDROJO NAUDOJIMO SISTEMŲ IR GAMTINIŲ DUJŲ KIEKIO MATAVIMO PRIEMONIŲ IŠPIRKIMO AR PERĖMIMO EKSPLOATUOTI GAMTINIŲ DUJŲ PERDAVIMO IR PASKIRSTYMO ĮMONIŲ ŽINION TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja vartotojų lėšomis iki Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo įsigaliojimo įrengtų gamtinių dujų bendrojo naudojimo sistemų (toliau – bendrojo naudojimo sistemos) ir gamtinių dujų kiekio matavimo priemonių išpirkimo ar perėmimo eksploatuoti tvarką bei sąlygas. Bendrojo naudojimo sistemas ir dujų kiekio matavimo priemones išperka ar eksploatuoja dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės.

Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 89‑2743) 22 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 88 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymą“ (Žin., 2001, Nr. 10-286), kitų teisės aktų nuostatomis.

2. Šioje tvarkoje vartojamos pagrindinės sąvokos:

2.1. bendrojo naudojimo sistema – magistralinis dujotiekis, bendrojo naudojimo paskirstymo sistema;

2.2. bendrojo naudojimo paskirstymo sistema – vartotojų lėšomis įrengtas skirstomasis tinklas, kuriuo dujos tiekiamos ne mažiau kaip dviem vartotojams;

2.3. daugiabučio namo bendrojo naudojimo dujotiekis – dujų vamzdynai daugiabučiame name, susiję su viso namo dujų inžinerinės įrangos funkcionavimu;

2.4. eksploatavimas – dujų įrenginių technologinis valdymas, techninė priežiūra, remontas, matavimai, bandymai, paleidimo derinimo darbai;

2.5. vartotojas – juridinių ar fizinių asmenų grupė, savo reikmėms vartojanti gamtines dujas, kurios perduodamos ar paskirstomos jiems bendra nuosavybės teise priklausančia dujų sistema;

2.6. lėšos – lėšos bendrojo naudojimo sistemoms išpirkti ir bendrojo naudojimo sistemoms bei dujų kiekio matavimo priemonėms eksploatuoti tenkinant visuomenės poreikius.

3. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatyme (Žin., 2000, Nr. 89-2743).

 

II. BENDROJO NAUDOJIMO SISTEMŲ IŠPIRKIMAS AR EKSPLOATAVIMAS

 

4. Bendrojo naudojimo sistemos gali būti išperkamos vartotojo prašymu ar dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės pasiūlymu.

5. Bendrojo naudojimo sistemos savininkas gali nepriimti dujų įmonės pasiūlymo parduoti sistemą, tačiau jis privalo turėti leidimą eksploatuoti bendrojo naudojimo sistemą, paskirstymo licenciją arba sudaryti sutartį su įmone, turinčia tokį leidimą, licenciją. Taip pat bendrojo naudojimo sistemos savininkas turi užtikrinti privalomus saugumo, sistemų suderinamumo reikalavimus ir Gamtinių dujų įstatymu nustatytomis sąlygomis leisti prie jos prijungti kitų vartotojų ar dujų įmonių sistemas.

Jeigu bendrojo naudojimo sistemos savininkas raštu atsisako ją parduoti ir neužtikrina minėtų reikalavimų laikymosi, dujos į tokią sistemą neturi būti tiekiamos.

6. Dujų sistemų saugumo bei eksploatavimo reikalavimų laikymąsi kontroliuoja Energetikos valstybinė inspekcija prie Ūkio ministerijos, o vartotojų prijungimo prie bendrojo naudojimo sistemų reikalavimų laikymąsi – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

7. Daugiabučio namo bendrojo naudojimo dujotiekis neišperkamas. Bendrojo naudojimo dujotiekius dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės privalo eksploatuoti visuomenės poreikiams tenkinti be atskiro sprendimo ar susitarimo. Bendrojo naudojimo patalpų savininkas užtikrina saugų dujotiekio naudojimą.

8. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės eksploatuoja bendrojo naudojimo sistemas:

8.1. teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar savivaldybės prašymu – kai bendrojo naudojimo sistemos savininkas nėra nustatytas;

8.2. dujų perdavimo ir paskirstymo įmonėms nepriklausančias, bet jų naudojamas sistemas.

9. Bendrojo naudojimo sistemą be sutarties su jos savininku eksploatuojanti dujų perdavimo ir paskirstymo įmonė ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo šios tvarkos įsigaliojimo praneša apie tokią sistemą teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai ar savivaldybei bei Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai, jeigu per šį laikotarpį nepavyksta nustatyti sistemos savininko.

 

III. DUJŲ KIEKIO MATAVIMO PRIEMONIŲ EKSPLOATAVIMAS

 

10. Dujų kiekio matavimo priemonės neišperkamos.

11. Matavimo priemones nepriklausomai nuo to, kieno nuosavybė jos yra, savo lėšomis eksploatuoja ir jų patikra rūpinasi dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės.

12. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės savo lėšomis pakeičia vartotojų lėšomis įrengtas gamtinių dujų kiekio matavimo priemones, kai jos sugenda ar pasibaigia jų eksploatavimo terminas.

13. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės lėšomis pakeista gamtinių dujų kiekio matavimo priemonė yra ją pakeitusios įmonės nuosavybė.

 

IV. LĖŠOS

 

14. Išlaidos bendrojo naudojimo sistemoms išpirkti dujų perdavimo ir paskirstymo įmonėms gali būti padengiamos:

14.1. dujų perdavimo ir paskirstymo įmonėms išleidžiant tikslinę akcijų emisiją;

14.2. iš dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės pelno;

14.3. iš kitų šaltinių, dujų perdavimo ir paskirstymo įmonei bei Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai susitarus.

15. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonių išlaidos bendrojo naudojimo sistemoms bei dujų kiekio matavimo priemonėms eksploatuoti numatomos (įvertinamos, įskaičiuojamos) nustatant viršutines dujų perdavimo ir paskirstymo kainų ribas.

 

V. PRAŠYMŲ PATEIKIMAS

 

16. Prašymai išpirkti vartotojų lėšomis įrengtas bendrojo naudojimo sistemas pateikiami dujų perdavimo ir paskirstymo įmonei. Prašymus priima dujų perdavimo ir paskirstymo įmonių įgaliotieji darbuotojai.

17. Prašymus išpirkti bendrojo naudojimo sistemas gali pateikti vartotojai arba jų įgaliotieji atstovai.

18. Vartotojo prašyme išpirkti bendrojo naudojimo sistemą nurodoma:

18.1. bendra informacija apie vartotoją (vartotojo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, banko sąskaita) ir vartotojo įgaliotojo atstovo (jeigu toks yra) vardas, pavardė, gyvenamoji vieta;

18.2. parduodamos sistemos duomenys (sistemos vieta ir įrengimo data, sistemos techninės charakteristikos);

18.3. informacija apie vartotojus, gaunančius iš parduodamos sistemos dujas (vartotojo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta);

18.4. kita, vartotojo nuomone, svarbi informacija;

18.5. prie prašymo pridedamų dokumentų sąrašas;

18.6. prašymo pateikimo data.

19. Su prašymu vartotojas (jo įgaliotasis atstovas) privalo pateikti:

19.1. dokumentus, patvirtinančius vartotojo nuosavybės teisę į išperkamą bendrojo naudojimo dujų sistemą;

19.2. sistemos įrengimo dokumentus (techninės įrengimo sąlygos, projektinė ir statybos dokumentacija, statybos pasas, geodezinės nuotraukos);

19.3. darbų priėmimo aktus, techninės inventorizacijos ir teisinės registracijos dokumentus;

19.4. dokumentus, patvirtinančius sistemos vertę;

19.5. įgaliojimą ar kitą dokumentą, patvirtinantį atstovo įgalinimus, jeigu prašymą paduoda vartotojo atstovas.

20. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonės įgaliotas darbuotojas, priimdamas prašymą išpirkti bendrojo naudojimo sistemą, patikrina vartotojo (jo įgaliotojo atstovo) duomenis ir prie prašymo pridėtus dokumentus. Prašymai registruojami. Priėmus prašymą vartotojui išduodama pažyma apie prašymo priėmimą arba dedamas žymuo ant prašymo kopijos.

 

VI. BENDROJO NAUDOJIMO SISTEMŲ IŠPIRKIMAS

 

21. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonė priimtą prašymą išpirkti bendrojo naudojimo sistemą privalo išnagrinėti ir apie priimtą sprendimą informuoti vartotoją (jo įgaliotąjį atstovą) per 6 mėnesius nuo prašymo priėmimo dienos. Prašymo nagrinėjimo metu dujų perdavimo ar paskirstymo įmonė turi teisę gauti iš pareiškėjo reikiamą papildomą informaciją, taip pat techniškai patikrinti prašomą išpirkti bendrojo naudojimo sistemą.

22. Dujų perdavimo ir paskirstymo įmonė savo sprendimą dėl prašymo išpirkti bendrojo naudojimo sistemą praneša vartotojui (jo įgaliotajam atstovui) raštu. Jeigu prašymas tenkintinas, pranešime nurodoma ir siūloma bendrojo naudojimo sistemos išpirkimo kaina.

23. Vartotojas (jo įgaliotasis atstovas), sutinkantis su pasiūlyta kaina, privalo savo sutikimą raštu patvirtinti dujų perdavimo ar paskirstymo įmonei per 30 dienų nuo pasiūlymo gavimo.

24. Bendrojo naudojimo sistemos kainą nustato turtą ir verslą vertinanti įmonė Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo nustatyta tvarka.

25. Bendrojo naudojimo sistemos išpirkimas įforminamas dujų perdavimo ir paskirstymo įmonei ir vartotojui įstatymų nustatyta tvarka pasirašant ir registruojant pirkimo-pardavimo sutartį.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Ginčai, kylantys dėl bendrojo naudojimo sistemų išpirkimo ar eksploatavimo ir dujų kiekio matavimo priemonių eksploatavimo, sprendžiami teisme įstatymų nustatyta tvarka.

______________