LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL AUTOMOBILIŲ TRANSPORTO VERSLO LICENCIJŲ IR VANDENS TRANSPORTO VERSLO LICENCIJŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ
1992 m. lapkričio 9 d. Nr. 844
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos transporto veiklos pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamas:
2. Susisiekimo ministerija, miestų ir rajonų savivaldybės turi įsteigti automobilių transporto verslo licencijų ir vandens transporto verslo licencijų išdavimo tarnybas.
3. Nustatyti, kad juridiniai ir fiziniai asmenys nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos verstis licencijuojama automobilių transporto ir vandens transporto ūkine veikla galės tik turėdami atitinkamą licenciją.
4. Įpareigoti Susisiekimo ministeriją:
4.1. patvirtinti keleivių, krovinių vežimo autobusais, krovininiais automobiliais, vandens transporto priemonėmis bei šių transporto priemonių ekipažų darbo taisykles;
4.2. sudaryti tarpvalstybines keleivių ir krovinių vežimo automobilių transporto ir vandens transporto priemonėmis tarptautiniais maršrutais sutartis;
4.3. nustatyti įvažiavimo (įplaukimo) ir tranzitinių leidimų išdavimo, vežant keleivius arba krovinius automobilių transporto ir vandens transporto priemonėmis tarptautiniais maršrutais, tvarką;
5. Nustatyti, kad tarptautinius reguliarius autobusų ir vandens transporto priemonių maršrutus steigia Susisiekimo ministerija.
Ši ministerija kartu su Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos Respublikos muitinės departamentu nustato nurodytųjų maršrutų įsteigimo ir vykimo per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną autobusais ir vandens transporto priemonėmis tvarką.
6. Įpareigoti Krašto apsaugos ministeriją kartu su Lietuvos Respublikos muitinės departamentu:
6.1. kontroliuoti, kad užsienio valstybių automobilių transporto ir vandens transporto priemonės, vykstančios per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną, laikytųsi tarpvalstybinėse sutartyse nustatytos tvarkos;
7. Pripažinti netekusiais galios:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. liepos 21 d. nutarimą Nr. 575 „Dėl automobilių transporto verslo licencijų bei leidimų išdavimo“ (Žin., 1992, Nr. 27-795);
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 2 d. nutarimą Nr. 720 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. liepos 21 d. nutarimo Nr. 575 dalinio pakeitimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 844
Automobilių transporto verslo licencijų
išdavimo taisyklės
Automobilių transporto verslas ir licencijų taikymas
1. Automobilių transporto verslo licencija yra leidimas verslo įmonei vežti keleivius arba krovinius.
2. Automobilių transporto verslo licencija išduodama vežėjui, kuris naudojasi transporto priemonėmis nuosavybės, nuomos ar kitais teisėtais pagrindais. Automobilių transporto priemonė turi būti įregistruota Lietuvos Respublikoje.
Automobilių transporto verslo licencijų rūšys
4. Automobilių transporto verslo licencijos išduodamos:
6. Licencijos vežti keleivius taksi suteikia teisę vežti keleivius lengvaisiais automobiliais šią licenciją išdavusios aukštesniosios pakopos savivaldybės teritorijoje, taip pat į bet kurią Lietuvos Respublikos vietovę.
7. Licencijos vežti keleivius autobusais vietiniais maršrutais suteikia teisę vežti keleivius miesto ir rajono teritorijoje, įvažiuojant į gretimo rajono teritoriją.
8. Licencijos vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais suteikia teisę vežti keleivius Lietuvos Respublikos teritorijoje. Vežti keleivių vietiniais maršrutais, turint šią licenciją, negalima.
Automobilių transporto verslo licencijų galiojimas
Automobilių transporto verslo licencijų išdavimo teisė
11. Licencijas vežti keleivius taksi ir autobusais vietiniais maršrutais išduoda aukštesniosios pakopos savivaldybės, kuriose įregistruotos autotransporto priemonės.
12. Licencijas vežti keleivius autobusais tolimojo susisiekimo ir tarptautiniais maršrutais arba krovinius tarptautiniais maršrutais išduoda Susisiekimo ministerija.
Automobilių transporto verslo licencijų
išdavimo sąlygos ir reikalavimai
14. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti keleivius arba krovinius, pateikia aukštesniosios pakopos savivaldybei arba Susisiekimo ministerijai nustatytosios formos raštišką pareiškimą ir rinkliavos už licencijų verstis licencijuojama veikla išdavimą kvitą.
Rinkliava už licencijų išdavimą neatleidžia vežėjo nuo kitų Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytų mokesčių. Rinkliavos dydis nustatytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 31 d. nutarime Nr. 314 „Dėl valstybinės rinkliavos“ (Žin., 1991, Nr. 26-698).
15. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti keleivius tarptautiniais maršrutais, turi Susisiekimo ministerijai pateikti banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti 20 tūkst. talonų vienam autobusui, o nuo 1994 metų – ne mažiau kaip 50 ekiu vienai autobuso sėdimai vietai arba atitinkamą banko garantiją), pažymą apie profesinę kompetenciją (šis asmuo turi būti arba išdirbęs ne mažiau kaip 5 metus automobilių transporto įmonių vadovu, arba turėti automobilių transporto specialybės aukštojo mokslo baigimo diplomą, arba būti išklausęs specialų paskaitų kursą ir gavęs atitinkamus pažymėjimus), taip pat turėti gerą reputaciją (neturėti teistumo už nusikaltimus, kurių sąrašą nustato Teisingumo ministerija Susisiekimo ministerijos teikimu, ir per paskutiniuosius 3 metus nebūti atleistas iš pareigų pagal Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymą už drausminę nuobaudą arba kaip netekęs pasitikėjimo).
16. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti krovinius tarptautiniais maršrutais, turi pateikti Susisiekimo ministerijai banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti 10 tūkst. talonų, o nuo 1994 metų – ne mažiau kaip 3000 ekiu vienam automobiliui arba atitinkamą banko garantiją), šių taisyklių 15 punkte nurodytą pažymą apie profesinę kompetenciją ir turėti gerą reputaciją, apibrėžtą nurodytajame punkte.
17. Vietinių maršrutų autobusų tvarkaraščius nustato atitinkamos savivaldybės, o tolimojo susisiekimo ir tarptautinių maršrutų autobusų – Susisiekimo ministerija.
18. Transporto priemonės, kuriomis ketinama vežti keleivius ar krovinius tarptautiniais maršrutais, turi atitikti reikalavimus, nurodytus keleivių ar krovinių vežimą tarptautiniais maršrutais reglamentuojančiuose dokumentuose.
Automobilių transporto verslo licencijų išdavimas
21. Vežėjui pateikus dokumentus licencijai vežti keleivius taksi arba autobusais vietiniais maršrutais gauti, savivaldybė per 10 dienų turi išnagrinėti šį klausimą ir priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo.
22. Vežėjui pateikus dokumentus licencijai vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais gauti, Susisiekimo ministerija turi per 14 dienų išnagrinėti šį klausimą ir priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo, o licencijai vežti keleivius tarptautiniais maršrutais – per 30 dienų.
23. Tais atvejais, kai atsisakoma išduoti šių taisyklių 21 ir 22 punktuose nurodytas licencijas, pareiškėjas turi gauti raštišką motyvuotą pranešimą, kuris gali būti apskųstas teismine tvarka.
24. Licencijos vežti keleivius arba krovinius neišduodamos, jeigu:
24.2. automobilių transporto priemonė netinkama keleiviams ir kroviniams vežti maršrutais, nurodytais dokumentuose licencijai gauti;
25. Automobilyje turi būti vežiojamas dokumentas, patvirtinantis, jog transporto priemonė nuosavybės, nuomos ar kitais teisėtais pagrindais priklauso vežėjui, turinčiam automobilių transporto verslo licenciją.
26. Automobilių transporto verslo licencijavimas gali būti kvotuojamas. Keleivių ir krovinių vežimo tolimojo susisiekimo ir tarptautiniais maršrutais kvotas ir jų rūšis nustato Susisiekimo ministerija, o keleivių vežimo taksi ir autobusais vietiniais maršrutais – aukštesniosios pakopos savivaldybės.
Pagal nustatytąsias kvotas licencijos gali būti išduodamos konkurso tvarka.
Kontrolė ir sankcijos
27. Automobilių transporto verslo licencijų naudojimo kontrolė pavedama:
28. Automobilio vairuotojas kontroliuojančių pareigūnų reikalavimu privalo pateikti dokumentą, patvirtinantį, jog transporto priemonė priklauso vežėjui, turinčiam transporto verslo licenciją.
29. Automobilių transporto verslo licencijos negali būti perduotos kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims.
30. Automobilių transporto verslo licencija gali būti panaikinama, jeigu:
30.2. pažeidžiamas pasienio ruožo režimas ir muitų taisyklės, – pasienio apsaugos tarnybos, muitinių ir kitų kompetentingų tarnybų teikimu;
30.3. nesilaikoma tarptautinių konvencijų ir dvišalių susitarimų reikalavimų, – Lietuvos Respublikos arba kitų šalių kompetentingų tarnybų teikimu;
30.4. nuolat pažeidžiamas maršrutas, tvarkaraštis arba nesilaikoma automobilių transporto priemonių parkavimo taisyklių;
31. Teisė panaikinti automobilių transporto verslo licenciją suteikiama ją išdavusiai tarnybai. Vežėjo licencijos panaikinimas gali būti ginčijamas teismine tvarka.
Automobilių transporto verslo licencija gali būti išduota dar kartą, praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams nuo jos panaikinimo ir grąžinimo ją išdavusiai tarnybai.
32. Praradus automobilių transporto verslo licenciją, už naujos licencijos išdavimą mokamas toks pat mokestis kaip ir įsigyjant licenciją.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 844
Vandens transporto verslo licencijų
išdavimo taisyklės
Vandens transporto verslas ir licencijų taikymas
1. Vandens transporto verslo licencija yra leidimas verslo įmonei vežti laivais keleivius ir krovinius.
2. Vandens transporto verslo licencija išduodama vežėjui, kuris naudojasi vandens transporto priemonėmis nuosavybės, nuomos ar kitais teisėtais pagrindais. Vandens transporto priemonė turi būti įregistruota Lietuvos Respublikoje.
Vandens transporto verslo licencijų rūšys
4. Vandens transporto verslo licencijos išduodamos:
6. Licencijos vežti keleivius laivais vietiniais maršrutais suteikia teisę vežti keleivius miesto ir rajono vandens keliais, įplaukiant į gretimo rajono teritoriją.
7. Licencijos vežti keleivius laivais tolimojo susisiekimo maršrutais suteikia teisę vežti keleivius Lietuvos Respublikos teritorijoje.
Vandens transporto verslo licencijų galiojimas
10. Išduodant licenciją daugiau kaip vieneriems metams, teisė turėti licenciją patvirtinama kasmet.
Vandens transporto verslo licencijų išdavimo teisė
11. Licencijas vežti keleivius vietiniais maršrutais išduoda aukštesniosios pakopos savivaldybės, kuriose įregistruotos vandens transporto priemonės.
12. Licencijas vežti keleivius tolimojo susisiekimo ir keleivius arba krovinius tarptautiniais maršrutais išduoda Susisiekimo ministerija.
Vandens transporto verslo licencijų
išdavimo sąlygos ir reikalavimai
14. Vežėjas, norintis įsigyti vandens transporto verslo licenciją, pateikia aukštesniosios pakopos savivaldybei arba Susisiekimo ministerijai nustatytosios formos raštišką pareiškimą ir rinkliavos už licencijų verstis licencijuojama veikla išdavimą kvitą.
Rinkliava už licencijų išdavimą neatleidžia vežėjo nuo kitų Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytų mokesčių. Rinkliavos dydis nustatomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 31 d. nutarime Nr. 314 „Dėl valstybinės rinkliavos“ (Žin., 1991, Nr. 26-698).
15. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti keleivius vietiniais maršrutais, be dokumentų, nurodytų šių taisyklių 14 punkte, dar turi pateikti banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti ne mažiau 10 tūkst. talonų vienam laivui arba atitinkamą banko garantiją).
16. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais, be dokumentų, nurodytų šių taisyklių 14 punkte, dar turi pateikti banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti ne mažiau 20 tūkst. talonų vienam laivui arba atitinkamą banko garantiją).
17. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti keleivius tarptautiniais maršrutais, be dokumentų, nurodytų šių taisyklių 14 punkte, dar turi pateikti banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti 50 tūkst. talonų vienam laivui, o nuo 1993 metų – ne mažiau kaip 150 ekiu (200 JAV dolerių) vienai keleivio vietai laive arba atitinkamą banko garantiją).
18. Vežėjas, norintis įsigyti licenciją vežti krovinius tarptautiniais maršrutais, be dokumentų, nurodytų šių taisyklių 14 punkte, dar turi pateikti banko pažymą apie savo finansinę būklę (vežėjas savo sąskaitoje privalo turėti 30 tūkst. talonų vienam laivui, o nuo 1993 metų – ne mažiau kaip 7500 ekiu (10 tūkst. JAV dolerių) vienam laivui arba atitinkamą banko garantiją).
19. Vežėjas, norintis įsigyti vandens transporto verslo licenciją, privalo turėti gerą reputaciją (neturėti teistumo už nusikaltimus, kurių sąrašą nustato Teisingumo ministerija Susisiekimo ministerijos teikimu, ir per paskutiniuosius 3 metus nebūti atleistas iš pareigų pagal Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymą už drausminę nuobaudą arba kaip netekęs pasitikėjimo). Laivo kapitono ir laivo komandos profesinė kompetencija turi atitikti laivyboje keliamus reikalavimus.
Vandens transporto verslo licencijų išdavimas
21. Vežėjui pateikus dokumentus licencijai vežti keleivius vietiniais maršrutais gauti, savivaldybės per 20 dienų turi išnagrinėti šį klausimą ir priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo.
22. Vežėjui pateikus dokumentus licencijai vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais gauti, Susisiekimo ministerija per 14 dienų turi išnagrinėti šį klausimą ir priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo.
23. Vežėjui pateikus dokumentus licencijai vežti keleivius arba krovinius tarptautiniais maršrutais gauti, Susisiekimo ministerija per 30 dienų turi išnagrinėti šį klausimą ir priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo.
24. Tais atvejais, kai atsisakoma išduoti šių taisyklių 21–23 punktuose nurodytas licencijas, pareiškėjas turi gauti raštišką motyvuotą pranešimą, kuris gali būti apskųstas teismine tvarka.
Kontrolė ir sankcijos
26. Vandens transporto licencijų naudojimo ir vežėjų ūkinės veiklos kontrolė pavedama:
27. Laivo kapitonas arba laivininkas kontroliuojančių pareigūnų reikalavimu privalo pateikti licenciją.
28. Vandens transporto verslo licencijos negali būti perduotos kitiems juridiniams arba fiziniams asmenims.
29. Vandens transporto verslo licencija gali būti panaikinama, jeigu:
29.3. pažeidžiamas pasienio ruožo režimas ir muitų taisyklės, – pasienio apsaugos tarnybos, muitinių ir kitų kompetentingų tarnybų teikimu;
29.4. nesilaikoma tarptautinių konvencijų ir dvišalių susitarimų reikalavimų, – Lietuvos Respublikos arba kitų šalių kompetentingų tarnybų teikimu;
29.5. pažeidžiamos kitos vandens transporto verslo licencijavimo, keleivių ar krovinių vežimo taisyklės, laivo įgulos darbo ir poilsio režimas, tarifų taikymo reikalavimai ar finansinė drausmė, – kontroliuojančių tarnybų teikimu;
29.6. licencijos turėtojo veikla gali padaryti žalos Lietuvos Respublikos ūkiui, gamtai, grėsti žmonių gyvybei ir sveikatai;
31. Vandens transporto verslo licencija gali būti išduota dar kartą, praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams nuo jos panaikinimo.
32. Pametus vandens transporto verslo licenciją, už naujos licencijos išdavimą mokamas toks pat mokestis, kaip ir įsigyjant licenciją.