LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL KVALIFIKACINIŲ KATEGORIJŲ SUTEIKIMO VIDAUS REIKALŲ SISTEMOS PAREIGŪNAMS INSTRUKCIJOS TVIRTINIMO
1991 m. balandžio 8 d. Nr. 101
Vilnius
Siekiant gerinti profesinį parengimą, sumažinti pareigūnų kaitą ir stabilizuoti profesinį kadrų branduolį –
1. Patvirtinti:
1.1. Kvalifikacinių kategorijų suteikimo vidaus reikalų sistemos pareigūnams instrukciją (1 priedas).
2. Leisti pareigūnams, dirbantiems vidaus reikalų sistemoje daugiau kaip 5 metus ir neturintiems kvalifikacinės kategorijos, laikyti egzaminus atitinkamai kvalifikacinei kategorijai gauti.
3. Palikti galioti VAI darbuotojams kvalifikacines kategorijas, suteiktas remiantis nuostatais, patvirtintais Respublikos VRM 1989 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 310.
4. Įpareigoti VRM departamentų ir tarnybų vadovus sudaryti neetatines kvalifikacines komisijas, paruošti ir iki š. m. gegužės mėn. 15 d. pateikti VRM kadrų skyriui derinimui keliamus specialius reikalavimus dėl kvalifikacinių kategorijų suteikimo savo tarnybų pareigūnams.
Lietuvos Respublikos VRM
1991 m. įsakymo Nr. 101
1 priedas
KVALIFIKACINIŲ KATEGORIJŲ SUTEIKIMO VIDAUS REIKALŲ SISTEMOS PAREIGŪNAMS INSTRUKCIJA
1. Bendrieji nuostatai
1.1. Instrukcija nustato vidaus reikalų sistemos darbuotojų, turinčių pareiginius bei specialius laipsnius*, kvalifikacinių kategorijų suteikimo (patvirtinimo) tvarką.
1.2. Pagal profesinio parengimo lygį, specialybę, darbo stažą ir atsižvelgiant į tarnybinės veiklos rezultatus pareigūnams** suteikiamos šios kvalifikacinės kategorijos: 3-čia, 2-a ir 1-a.
Kvalifikacinės kategorijos suteikiamos, siekiant gerinti profesinį parengimą, įtvirtinti pareigūnus tarnybose, sumažinti jų kaitą bei stabilizuoti profesinį kadrų branduolį, stiprinti teisėtumą ir drausmę, užtikrinti efektyvų techninių priemonių, naudojamų kovai su nusikalstamumu ir teisėtvarkos apsaugai, darbą.
1.3. Kvalifikacinės kategorijos suteikiamos šia tvarka:
- 3-čia kategorija – pareigūnams, baigusiems pirminio parengimo arba perkvalifikavimo kursus, neturintiems kvalifikacinės kategorijos ir dirbantiems vidaus reikalų sistemoje ne mažiau kaip penkerius metus.
- 2-a kategorija – 3-čios kvalifikacinės kategorijos pareigūnams, dirbantiems vidaus reikalų sistemoje ne mažiau kaip dešimt metų.
- 1-a kategorija – 2-os kvalifikacinės kategorijos pareigūnams, dirbantiems vidaus reikalų sistemoje ne mažiau kaip penkiolika metų.
1.4. Laikyti egzaminus kvalifikacinei kategorijai suteikti (patvirtinti) leidžiama pareigūnams, nepriekaištingai vykdantiems savo pareigas ir neturintiems nuobaudų, gavusiems teigiamus profesinio parengimo įvertinimus.
1.5. Pareigūnams, perėjusiems iš vienos tarnybos į kitą*** arba pakitus tarnybos specializacijai ar paskirtiems į aukštesnes pareigas, kvalifikacinės kategorijos išsaugomos ir atlygiai mokami tik 1 metus. Vėliau kvalifikacinės kategorijos patvirtinamos (suteikiamos) pagal naują tarnybos (specializacijos) rūšį. Patvirtinti ir gauti kvalifikacinę kategoriją pareigūnams leidžiama ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo ankstesnės kategorijos suteikimo dienos. Patikrinimas atliekamas pagal šiai kategorijai nustatytus reikalavimus. Jei šio patikrinimo metu pareigūno kvalifikacinė kategorija nepatvirtinama, atitinkamas vadovas įsakymu ją panaikina arba pažemina viena pakopa.
1.7. Kandidatams egzaminuoti sudaromos neetatinės kvalifikacinės komisijos.
Ministerijos departamentų, valdybų bei tarnybų viršininkams ir jų pavaduotojams kvalifikacines kategorijas suteikia Vidaus reikalų ministro vadovaujama centrinė kvalifikacinė komisija.
Kitų kvalifikacinių komisijų sudarymo tvarką, jų kompetenciją, pareigūnų kvalifikacinėms kategorijoms keliamus specialius reikalavimus nustato atitinkamų departamentų vadovai.
Komisijoms, kaip taisyklė, vadovauja departamentų, valdybų ir tarnybų vadovai, kuruojantys atitinkamas tarnybas. Jie formuoja komisijų sudėtį ir, atsižvelgdami į pareigūnų užimamas pareigas bei darbo specifiką, sudaro patikrinimo programą.
1.8. Komisija nustato pareigūno žinių, sugebėjimų ir įgūdžių lygį. Esant pagrindui teikia pasiūlymus dėl tolesnės pareigūno tarnybos vidaus reikalų įstaigose, stažuotės bei kvalifikacijos kėlimo tikslingumo ir mokymo programų tobulinimo.
Komisijos pareigos:
– tikrinti pateikiamus duomenis;
– laikytis nustatytos kvalifikacinės kategorijos suteikimo (patvirtinimo) tvarkos;
– pagal nustatytus reikalavimus atlikti patikrinimą kvalifikacinei kategorijai suteikti ir apiforminti jo rezultatus (priedas Nr. 2).
2. Patikrinimų kvalifikacinei kategorijai suteikti (patvirtinti) tvarka
2.1. Patikrinimai kvalifikacinėms kategorijoms suteikti organizuojami pagal poreikį, bet ne rečiau kaip 2 kartus per metus, laikantis nustatytų reikalavimų (priedas Nr. 4):
2.2. Komisijos darbo tvarką bei terminus nustato jos pirmininkas ir paskelbia pareigūnams ne vėliau kaip prieš savaitę iki patikrinimo pradžios.
2.3. Pareigūnų, kuriems siūloma suteikti (patvirtinti) kvalifikacinę kategoriją, sąrašai sudaromi pagal nustatytą pavyzdį (priedas Nr. 1) ir siunčiami komisijai ne vėliau kaip prieš savaitę iki jos darbo pradžios.
2.4. Darbuotojų parengimo lygis nustatomas žodine (raštu) apklausa arba testais, patikrinant jų žinias apie galiojančius įstatymus, norminius aktus, praktinius įgūdžius sprendžiant profesines užduotis, vykdant individualius normatyvus.
Egzaminuojama pagal bilietus, kuriuose turi būti ne mažiau kaip 3 klausimai ir jų turinys turi atitikti kvalifikacinės kategorijos reikalavimus.
2.5. Profesinių žinių pakanka, jeigu pareigūnas žino galiojančius įstatymus, norminius aktus, atsakė į pateiktus klausimus ir išsprendė praktines užduotis.
2.6. Pareigūnams, gavusiems vieno iš egzaminuojamų dalykų nepatenkinamą įvertinimą, toliau dalyvauti patikrinime neleidžiama. Pakartotinai laikyti egzaminus leidžiama ne anksčiau, kaip po metų.
2.7. Kiekvieno pareigūno patikrinimo rezultatai nurodomi akte (priedas Nr. 2) ir pažymoje (priedas Nr. 3), kuriuos pasirašo komisijos nariai. Aktas pateikiamas į ministerijos atitinkamo departamento kadrų skyrių, o pažyma išduodama pareigūnui.
Vadovaudamasis pažymoje nurodytais patikrinimo rezultatais, įstaigos (padalinio) viršininkas parengia įsakymą dėl kvalifikacinės kategorijos suteikimo (patvirtinimo, pažeminimo). Pareigūnai dėl pateisinamų priežasčių (atostogos, komandiruotė, liga) laiku nepatvirtinę savo kvalifikacinės kategorijos privalo būti patikrinti per tris mėnesius nuo darbo pradžios. Už laikotarpį iki patikrinimo pareigūnui apmokama pagal turimą kategoriją.
Darbuotojo kvalifikacinės kategorijos suteikimo (patvirtinimo, pažeminimo) data laikoma įsakymo pasirašymo diena.
2.9. Pareigūnų kvalifikacinę kategoriją gali panaikinti ar pažeminti VRM vadovybė arba įstaigos (padalinio) viršininkas šiais atvejais:
– avarijos naudojant tarnybinę techniką, įvykusios dėl jų kaltės;
– grubaus saugumo technikos, techninių priemonių eksploatavimo, ginklų ir technikos saugojimo taisyklių pažeidimo;
– grubaus tarnybinės drausmės pažeidimo;
– pažeminimo pareigose, išskyrus etatų mažinimo atvejus;
– nepatenkinamo įvertinimo kompleksinio inspektavimo metu.
2.10. Pareigūnų, kuriems kvalifikacinė kategorija buvo panaikinta ar pažeminta, patikrinimas dėl kategorijos atstatymo gali būti atliktas ne anksčiau kaip po metų nuo kategorijos panaikinimo (pažeminimo) dienos.
3. Lengvatos pareigūnams, turintiems kvalifikacinę kategoriją:
3.2. Aukštesnių kvalifikacinių kategorijų pareigūnai turi pirmumo teisę skiriant į aukštesnes pareigas.
4. Pareigūnų, turinčių kvalifikacinę kategoriją, apskaita
4.1. Pareigūnų kvalifikacinių kategorijų apskaitą veda VRM departamentai, miestų (rajonų) policijos komisariatai, vidaus reikalų įstaigos ir padaliniai etatų komplektavimo sąrašuose ir kadrų profesinio parengimo apskaitos žurnaluose.
4.2. Metinė ataskaita apie pareigūnų, turinčių kvalifikacines kategorijas, skaičių* nustatyta tvarka siunčiama VRM kadrų skyriui.
______________
Instrukcijos priedas Nr. 3
LIETUVOS RESPUBLIKA
VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA
PAŽYMA
Pavardė ......................................................................................................................................
Vardas ........................................................................................................................................
Tėvo vardas ................................................................................................................................
Gimimo data ..............................................................................................................................
Darbo vieta ................................................................................................................................
Pareigos ......................................................................................................................................
Pareigūno parašas ........................................................
NEETATINĖS KVALIFIKACINĖS KOMISIJOS IŠVADOS:
Atitinka .................................................................... kvalifikacinės kategorijos reikalavimams.
Komisijos pirmininkas..............................................
(pavardė, parašas)
Komisijos sekretorius................................................
(pavardė, parašas)
A. V.
BENDRI REIKALAVIMAI SUTEIKIANT KVALIFIKACINĘ KATEGORIJĄ
1. Policijos valdininkams, vidaus tarnybos karininkams:
ŽINOTI:
– savo tarnybines pareigas ir teises;
– Vyriausybės, vietinių savivaldybių sprendimus dėl kovos su nusikalstamumu ir teisėtvarkos pažeidimais. Respublikos VRM įsakymus, reglamentuojančius tarnybinę veiklą;
– norminius aktus, reglamentuojančius specialios technikos ir ryšių priemonių, individualios apsaugos ir aktyvios gynybos priemonių naudojimo tvarką;
– operatyvią padėtį aptarnaujamame bare, teritorijoje, zonoje;
– bendradarbiavimo formas su vidaus reikalų įstaigų kitų tarnybų darbuotojais ir visuomene;
– mokslinio darbo organizavimo pagrindus;
– raštvedybos ir tarnybinio susirašinėjimo tvarką;
– turimos specialios technikos ir ryšių priemonių veikimo principus ir eksploatacijos bei aptarnavimo taisykles;
– vidaus reikalų organų Statutus;
– individualios apsaugos ir aktyvios gynybos priemonių pagrindines rūšis ir paskirtį.
MOKĖTI:
– planuoti savo darbą;
– vesti apskaitą ir atsiskaityti už savo darbinę veiklą;
– paruošti darbui ir naudoti turimą specialią techniką bei ryšių priemones, o jų naudojimo rezultatus įforminti dokumentuose;
– naudotis asmens apsaugos ir aktyvios gynybos priemonėmis.
2. Policininkams, vidaus tarnybos eiliniams ir puskarininkiams:
ŽINOTI:
– Vyriausybės, vietinių savivaldybių sprendimus dėl kovos su nusikalstamumu ir teisėtvarkos pažeidimais, VRM įsakymus, reglamentuojančius tarnybinę veiklą;
– norminių dokumentų, reglamentuojančių policininkų, vidaus reikalų padalinių eilinės ir jaunesniosios vadovaujančios sudėties veiklą;
– operatyvią padėtį teritorijoje (objekte), kurį aptarnauja vidaus reikalų įstaiga ar padalinys;
– pareigas ir veiksmus įvykio vietoje;
– baudžiamosios, administracinės teisės ir baudžiamojo proceso pagrindus;
– turimų techninių ir ryšių priemonių veikimo principus, jų eksploatacijos ir aptarnavimo taisykles;
– vidaus reikalų organų Statutus;
– asmeninės apsaugos ir aktyvios gynybos priemonių pagrindines rūšis ir paskirtį;
– pažangias darbo formas ir metodus einamose pareigose.
MOKĖTI:
– savarankiškai orientuotis operatyvioje padėtyje ir priimti teisingus sprendimus;
– kvalifikuotai pildyti tarnybinius dokumentus;
– nusikaltimo įvykdymo vietoje organizuoti pėdsakų ir daiktinių įrodymų apsaugą;
– paruošti darbui ir naudoti turimas technines ir ryšių priemones;
– naudotis asmeninės apsaugos ir aktyvios gynybos priemonėmis.
3. Vidaus reikalų sistemos pareigūnams:
TURĖTI:
– stabilius teigiamus darbo rezultatus: 2-ai kvalifikacinei kategorijai – per paskutinius metus; 1-ai kvalifikacinei kategorijai – per paskutinius 3 metus ir asmeniškai parengtus savarankiškam darbui jaunus pareigūnus;
– teigiamus profesinio parengimo įvertinimus.
IŠLAIKYTI KVALIFIKACINIUS PATIKRINIMUS:
3-čiai kvalifikacinei kategorijai – pažymiu ne žemesniu kaip „gerai“ visus tikrinamus dalykus;
2-ai kvalifikacinei kategorijai – ne mažiau 50 proc. pažymių „labai gerai“, kiti – „gerai“.
1-ai kvalifikacinei kategorijai – ne mažiau 75 proc. pažymių „labai gerai“, kiti – „gerai“.
* Policininkai – vairuotojai ir kelių-patrulinės tarnybos inspektoriai, kurie atlieka tarnybą su automobiliais, o taip pat kiti, turintys specialius laipsnius pareigūnai, kuriems paskirtos tarnybinės transporto priemonės, privalo turėti atitinkamos klasės vairuotojo pažymėjimą.
______________
Lietuvos Respublikos
VRM 1991 m. įsakymo Nr. 101
2 priedas
CENTRINĖS KVALIFIKACINĖS KOMISIJOS SUDĖTIS
Pirmininkas – Vidaus reikalų ministras generolas majoras M. Misiukonis.
Pirmininko pavaduotojai:
– VRM Policijos generalinis komisaras |
P. Liubertas; |
– Ministro pavaduotojas kadrų reikalams vidaus tarnybos papulkininkis |
J. Matonis; |
Komisijos nariai:
– Pataisos reikalų departamento direktorius vidaus tarnybos majoras |
J. Blaževičius; |
– Priešgaisrinės apsaugos departamento direktorius vidaus tarnybos pulkininkas |
I. Kraujalis; |
– Policijos departamento respublikinės policijos vyriausiasis komisaras |
L. Vasiliauskas; |
– Tardymo valdybos viršininkas milicijos pulkininkas |
J. Vasiliauskas; |
– Kriminalinės policijos vyriausiosios valdybos vyriausiasis komisaras |
A. Sadeckas; |
– Kriminalinės policijos vyriausiosios valdybos kriminalinių ekspertizių biuro vyresnysis komisaras |
R. Matulionis;
|
Sekretorius
– VRM kadrų skyriaus profesinio rengimo poskyrio vyresnysis inspektorius vidaus tarnybos majoras |
V. Rakickas. |
Lietuvos Respublikos
* Toliau sutrumpintai – pareigūnai.
** Lietuvos policijos akademijos profesoriams, dėstytojams ir vadovaujantiems darbuotojams kvalifikacinės kategorijos nesuteikiamos.
*** Darbuotojams, įstojusiems į Lietuvos policijos akademijos stacionarą, kvalifikacinės kategorijos išsaugomos visą mokymosi laikotarpį. Baigę mokymąsi, jie nustatyta tvarka privalo laikyti egzaminus kvalifikacinei kategorijai gauti. Mokymosi laikotarpiu atlygiai už kvalifikacinę kategoriją nemokami.
* Pareigūnai, turintys kvalifikacines kategorijas, už kurias nemokami atlygiai, į ataskaitas neįtraukiami.