LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS INSTRUKCIJŲ RENGIMO IR INSTRUKTAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 5 d. Nr. 282

Vilnius

 

Vadovaudamasis Saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. balandžio 20 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano patvirtinimo ir kai kurių teisės aktų pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 2001, Nr. 35-1196) 5 punktu,

1. Tvirtinu Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarką (pridedama)

2. Nustatau, kad:

2.1. 1 punkte nurodyta tvarka įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d.

2.2. darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijos pagal šios tvarkos reikalavimus turi būti patikrintos, patikslintos arba, esant reikalui, parengtos naujos:

2.2.1. iki 2003 m. kovo 31 d. įmonėse, kuriose yra mažiau kaip 10 darbuotojų;

2.2.2. iki 2003 m. gegužės 30 d. įmonėse, kuriose yra 10 –50 darbuotojų;

2.2.3. iki 2003 rugpjūčio 30 d. įmonėse, kuriose yra 51 – 250 darbuotojų;

2.2.4. iki 2003 spalio 31 d. įmonėse, kuriose yra 251 – 500 darbuotojų;

2.2.5. iki 2003 gruodžio 31 d. įmonėse, kuriose yra daugiau kaip 500 darbuotojų.

3. Laikau nuo 2003 sausio 1 d. netekusį galios Lietuvos Respublikos Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1995 m. rugpjūčio 8 d. įsakymą Nr. 106 „Dėl įmonės darbų saugos instrukcijų rengimo, tvirtinimo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 69-1669).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS                                                                M. PLUKTAS

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio

darbo inspektoriaus 2002 12 05

įsakymu Nr. 282

 

darbuotojų saugos ir sveikatos iNstrukcijų rengimo ir instruktavimo TVARKA

 

I. BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

1. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarka (toliau – Tvarka) privaloma visoms įmonėms, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma ir pavaldumas.

2. Ši Tvarka nustato įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų (toliau – instrukcijos) rengimo, tvirtinimo, patikrinimo ir taisymo, apskaitos bei įmonės darbuotojų ir asmenų, rengiamų įmonėje profesinei veiklai, instruktavimo tvarką.

3. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 1993, Nr. 55-1064; 2000, Nr. 95-2968) ir kituose darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose nurodytas sąvokas.

4. Darbdavys, kurio pareiga pagal Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą visais su darbu susijusiais aspektais, privalo užtikrinti, kad įmonėje būtų parengtos reikiamos instrukcijos, kad darbuotojai būtų instruktuojami apie visus įmonėje su jų veikla susijusius pavojus bei rizikas, apsaugos bei profilaktines priemones tiek bendrai įmonės, tiek kiekvienos darbo vietos atžvilgiu.

5. Darbdavio patvirtinta instrukcija yra įmonės norminis dokumentas, nusakantis darbuotojui (darbuotojams) privalomus jų darbinės veiklos reikalavimus, kad nebūtų padaryta žala jo ir kitų darbuotojų saugai ir sveikatai.

 

II. INSTRUKCIJŲ RENGIMAS IR TVIRTINIMAS

 

6. Instrukcijos privalo būti parengtos ir turi įsigalioti prieš pradedant eksploatuoti įmonę, jos padalinius, darbo priemones, prieš įdiegiant naujus technologinius procesus ar pradedant darbus.

7. Įmonėje turi būti rengiamos:

7.1. įvadinė instrukcija (įvadinio instruktavimo);

7.2. instruktavimo darbo vietoje instrukcijos.

8. Instrukcijos rengiamos vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu, kitais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, norminiais dokumentais (taisyklėmis, nuostatais, normomis, Lietuvos standartais, reglamentais), darbo ir apsaugos priemonių techniniais dokumentais, atsižvelgiant į konkrečias darbo sąlygas, darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimų, nelaimingų atsitikimų, avarijų, profesinių ligų analizės duomenis, saugaus darbo organizavimo psichofiziologinius aspektus įmonėje bei kita turima informacija.

9. Instruktavimo darbo vietoje instrukcijos rengiamos arba tam tikrų profesijų darbuotojams (šaltkalviams, šlifuotojams, mūrininkams, medienos gaminių mašinų operatoriams, miško kirtėjams, kasininkams, valytojams, laborantams ir pan.), arba darbams (remonto, montavimo, derinimo, bandymo, darbams aukštyje ir t. t.), arba darbo priemonių naudojimui (šlifavimo staklių, kompiuterinės įrangos ir t. t.).

10. Kai naudojamiems darbo įrenginiams yra gamintojo parengtos naudojimo instrukcijos, kurių laikymasis užtikrina darbuotojo saugą ir sveikatą, darbuotojas, naudojantis šį įrenginį, instruktuojamas pagal įrenginio naudojimo instrukciją. Šiais atvejais papildoma instrukcija rengiama, kai darbuotojo darbo sąlygomis to nepakanka.

11. Įmonės darbuotojų, kuriems nerengiamos darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijos, sąrašą sudaro darbdavys, suderinęs su Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus viršininku (sąrašo forma – 7 priedas). Jei tokio sąrašo nėra, instrukcijos rengiamos visiems darbuotojams.

12. Instrukcijas tvirtina darbdavys įsakymu, potvarkiu, kitu tvarkomuoju dokumentu. Instrukcijos derinamos su įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetu (jeigu jis įsteigtas) ar darbuotojų atstovu.

13. Instrukcijose vartojami terminai ir apibrėžimai turi atitikti vartojamus teisės aktuose ir terminų žodynuose.

14. Instrukcijų tekstas turi būti aiškus, reikalavimai – trumpi, konkretūs ir vienareikšmiai.

15. Raidinius sutrumpinimus galima vartoti, jeigu jie paaiškinami tekste.

16. Instrukcijose neturi būti nuorodų į taisykles, normas bei kitus teisės aktus. Esant būtinybei, minėtų aktų reikalavimai išdėstomi instrukcijoje, tačiau jie turi būti pritaikyti konkrečiai darbo vietai bei realioms darbo sąlygoms.

17. Visi instrukcijų punktai yra vienodai privalomi darbuotojams, todėl nevartotini žodžiai, nusakantys reikalavimų svarbą („griežtai“, „ypač“, „būtinai“, „kategoriškai“, „besąlygiškai“ ir pan.), taip pat nekonkretūs, nevienareikšmiai, neapibrėžti pasakymai „per didelė įtampa“, „per didelė temperatūra“, „patraukti saugiu atstumu“ „rekomenduojama“, „geriausiai būtų“ ir pan.).

18. Įvadinės instrukcijos turinys:

18.1. bendrosios žinios apie įmonę ir jos veiklos ypatumus;

18.2. pavojai ar rizika, kurie egzistuoja įmonėje ir su kuriais gali susidurti darbuotojas;

18.3. darbdavio pareigos ir teisės garantuojant darbuotojams saugias ir sveikas darbo sąlygas;

18.4. darbuotojo teisės ir pareigos atliekant darbo sutartimi sulygtą darbą;

18.5. darbuotojo pareigos ir veiksmai įvykus nelaimingam atsitikimui darbe, avarijai, incidentui, kilus gaisrui (gelbėjimo, medicinos tarnybų iškvietimo tvarka, jų telefono numeriai, telefonų išdėstymo vietos);

18.6. darbuotojų saugos ir sveikatos organizavimas įmonėje (saugos tarnybos, vidinė darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolė, darbuotojų atstovai, medicininis aptarnavimas ir pan.);

18.7. evakuacijos keliai, priešgaisrinės ir pirmosios pagalbos priemonės ir jų išdėstymo vietos;

18.8. darbuotojo veiksmai darbo metu už įmonės ribų;

18.9. kiti darbuotojui aktualūs su darbuotojų sauga ir sveikata įmonėje susiję klausimai.

19. Instruktavimo darbo vietoje (profesinės) instrukcijos turinys:

19.1. bendroji dalis;

19.2. profesinės rizikos veiksniai, saugos priemonės nuo jų poveikio;

19.3. darbuotojo veiksmai prieš darbo pradžią;

19.4. darbuotojo veiksmai darbo metu;

19.5. darbuotojo veiksmai avariniais (ypatingais) atvejais;

19.6. darbuotojo veiksmai baigus darbą.

20. Skyriuje „Bendroji dalis“ turi būti nurodyta:

20.1. leidimo savarankiškai dirbti sąlygos (būtina kvalifikacija, kompetencija darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, privalomi specialūs kvalifikaciniai pažymėjimai, elektrosaugos kvalifikacija, asmens medicininės knygelės ir pan.);

20.2. darbo ir poilsio režimas;

20.3. pranešimų apie nelaimingus atsitikimus, darbo ir darbų saugos priemonių gedimus, apie darbo metu pastebėtus trūkumus darbdaviui (padalinio vadovui), įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybai, darbuotojų atstovui tvarka; darbuotojo atsisakymo dirbti, esant nesaugiai darbo vietai, tvarka;

20.4. asmens higienos reikalavimai;

20.5. atsakomybė už šios instrukcijos nevykdymą.

21. Skyriuje „Profesinės rizikos veiksniai. Saugos priemonės nuo jų poveikio“ turi būti nurodyta:

21.1. darbuotojui pavojingi, kenksmingi ir kiti rizikos veiksniai, esantys ar galintys pasireikšti jo darbo aplinkoje, jų galimas poveikis sveikatai;

21.2. saugos priemonės (techninės, organizacinės, kolektyvinės, asmeninės), jų taikymo ir naudojimo tvarka, netinkamumo požymiai.

22. Skyriuje „Darbuotojo veiksmai prieš darbo pradžią“ turi būti nurodyta:

22.1. pamainos priėmimo tvarka (pasirašant, dalyvaujant padalinio ar darbų vadovui ir t. t.);

22.2. darbo vietos ir asmeninių apsauginių priemonių paruošimo tvarka;

22.3. naudojamų darbo ir darbų saugos priemonių, aptvarų, signalizacijos, blokuočių, įžeminimų, ventiliacijos, apšvietos patikrinimo, ar tinkami darbui, tvarka;

22.4. užduočių įforminimo atsižvelgiant į darbų pavojingumą ir kenksmingumą (paskyros ir leidimai, potvarkiai, nurodymai ir pan.) tvarka.

23. Skyriuje „Darbuotojo veiksmai darbo metu“ turi būti nurodyta:

23.1. saugūs darbo metodai, darbo ir darbų saugos priemonių naudojimo tvarka;

23.2. saugaus medžiagų, pagalbinių gamybos priemonių naudojimo tvarka;

23.3. darbo vietos priežiūra (švara, tvarka, praėjimų ir pravažiavimų saugos užtikrinimas, medžiagų, žaliavų, gaminių saugus sukrovimas, inventoriaus saugojimas, atliekų tvarkymas);

23.4. saugos įtaisų būklė;

23.5. reikalavimai dirbant šalia veikiančių elektros įrenginių, kėlimo ir transportavimo priemonių, potencialiai pavojingų įrenginių, sprogių, degių medžiagų ir pan.;

23.6. draudimas be padalinio vadovo žinios patikėti ar užleisti savo darbo vietą, darbo priemones, pareigų vykdymą kitam asmeniui arba imtis darbų, nesusijusių su darbo užduoties vykdymu. Laikino pasitraukimo iš darbo vietos tvarka.

24. Skyriuje „Darbuotojo veiksmai avariniais (ypatingais) atvejais“ turi būti nurodyta:

24.1. darbuotojo veiksmai susidarius avarinei ar kitai ypatingai situacijai, įvykus incidentui, avarijai.

25. Skyriuje „Darbuotojo veiksmai baigus darbą“ turi būti nurodyta:

25.1. darbo priemonių išjungimo, sustabdymo, palikimo, valymo, tepimo ir pan. tvarka;

25.2. darbo vietos sutvarkymo, jos perdavimo kitam darbuotojui tvarka (pasirašant, dalyvaujant vadovui ir pan.);

25.3. atliekų pašalinimas;

25.4. asmens higienos reikalavimai;

25.5. patalpų uždarymo tvarka.

 

III. INSTRUKCIJŲ TURINIO KOREGAVIMAS

 

26. Instrukcijų patikrinimo, jų pataisymo tvarką, vadovaudamasis šia Tvarka, nustato darbdavys.

27. Instrukcija turi būti peržiūrėta, pataisyta ir iš naujo patvirtinta (visa ar papildymas) šiais atvejais:

27.1. įsigaliojus naujiems darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktams, į kurių reikalavimus turi būti atsižvelgiama instrukcijoje, arba juos pakeitus, papildžius;

27.2. įvykus nelaimingam atsitikimui ar avarijai ir paaiškėjus, kad reikia pakeisti ar papildyti atitinkamas instrukcijas;

27.3. keičiant technologinį procesą, darbo sąlygas, pradedant naudoti naujas darbo bei darbų saugos priemones, medžiagas, žaliavas ir pan.;

27.4. pareikalavus darbo inspektoriui.

 

IV. APSKAITA

 

28. Kiekviena instrukcija (išskyrus įvadinę instrukciją) privalo turėti pavadinimą ir numerį, pvz., „Šaltkalvio saugos ir sveikatos instrukcija Nr. 1“. Profesijos pavadinimas profesinėje instrukcijoje turi sutapti su profesijos pavadinimu darbuotojo darbo sutartyje ir su pavadinimu Lietuvos profesijų klasifikatoriuje (patvirtintu Statistikos departamento 1999 04 15 įsakymu Nr. 37). Instrukcijų įforminimo pavyzdžiai – 3 ir 4 prieduose.

29. Kiekvienas instrukcijos lapas numeruojamas bei nurodomas bendras lapų skaičius (pvz., 4 lapas, iš viso 7 lapai).

30. Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba patvirtintų instrukcijų kontrolinius egzempliorius registruoja įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų registravimo žurnale (5 priedas).

31. Surištų, užantspauduotų instrukcijų kontroliniai egzemplioriai saugomi įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyboje.

32. Instrukcijų kopijos instruktuojamiesiems darbuotojams gali būti įteikiamos pasirašytinai atskirame lape, pridedamame prie instrukcijos kontrolinio egzemplioriaus.

33. Padalinio vadovas privalo turėti visų to padalinio profesijų, darbų (darbo vietų) instrukcijų kopijų komplektą bei jų sąrašą. Padalinio vadovui išduodamos instrukcijos registruojamos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų registravimo žurnale.

Įmonėje saugomų instrukcijų kontroliniai egzemplioriai turi būti valstybine kalba. Į kitas kalbas verstos instrukcijos taip pat turi būti darbdavio patvirtintos.

 

V. DARBUOTOJŲ INSTRUKTAVIMO TVARKA

 

34. Darbdavys užtikrina, kad darbuotojas gautų visapusę informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos organizavimą įmonėje, apie esančią ir galimą profesinę riziką jo darbo vietoje, parengtas ar būtinas taikyti priemones rizikai šalinti ir išvengti, vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu, taip pat darbuotojui būtiną informaciją, nurodytą Darbo įrenginių naudojimo bendruosiuose nuostatuose, Darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis nuostatuose, Krovinių kėlimo rankomis bendruosiuose nuostatuose, Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatuose, Darbo su asbestu taisyklėse ir kituose darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose.

35. Visi įmonės darbuotojai, neatsižvelgiant į jų darbo stažą, kvalifikaciją, gamybos pobūdį, turi būti instruktuojami darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais.

36. Įmonėse vykdomi instruktavimai darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais:

36.1. įvadinis;

36.2. pirminis darbo vietoje;

36.3. periodinis darbo vietoje;

36.4. papildomas darbo vietoje;

36.5. specialusis darbo vietoje.

37. Įvadinis instruktavimas.

37.1. Visiems darbuotojams, prieš pradedant jiems dirbti įmonėje, privalomas įvadinis instruktavimas, kurio atlikimas įforminamas įvadinio instruktavimo registravimo žurnale (1 priedas). Toks žurnalas įmonėje turi būti vienas. Padalinių vadovai, turintys įgaliojimus sudaryti darbo sutartis, gali turėti savo padalinio įvadinio instruktavimo registravimo žurnalą.

37.2. Instruktuoja darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistas ar asmuo, atliekantis šios tarnybos funkcijas.

37.3. Instruktuojama pagal šios tvarkos 18 punkte paminėtą įvadinio instruktavimo instrukciją. Įvadinio instruktavimo metu darbuotojai taip pat gali būti supažindinami ir su bendraisiais darbuotojų saugos ir sveikatos būklės vertinimo įmonėje rezultatais, darbuotojų saugos ir sveikatos priemonių įgyvendinimo bendraisiais principais, kolektyvinės sutarties susitarimais, darbo tvarkos taisyklėmis, kitais įmonės norminiais dokumentais, žinotinais darbuotojui.

37.4. Įvadinio instruktavimo registravimo žurnalas saugomas įmonėje 75 metus po paskutinio įrašo jame.

38. Pirminis instruktavimas darbo vietoje (toliau – pirminis instruktavimas).

38.1. Pirminį instruktavimą prieš pradėdami dirbti įmonėje, jos padalinyje privalo išklausyti darbuotojai, kurių veikla susijusi su produkcijos gamyba, darbo priemonių naudojimu, paslaugų teikimu, medžiagų bei žaliavų laikymu ir naudojimu.

38.2. Pirminis instruktavimas yra privalomas ir nuolatiniams darbuotojams, ir laikinai dirbantiems bei komandiruotiems dirbti darbus, nurodytus 38.1 punkte, asmenims.

38.3. Kiekvienas darbuotojas instruktuojamas individualiai, paaiškinant, kaip saugiai atlikti konkrečius darbus, technologines gamybines darbo operacijas. Darbuotojai, dirbantys vienatipėse darbo vietose, naudojantys tas pačias darbo priemones, gali būti instruktuojami kartu (grupėje).

38.4. Instruktuojama pagal šią Tvarką parengtas instruktavimo darbo vietoje instrukcijas, atsižvelgiant į darbo vietos, darbo pobūdžio specifiką.

38.5. Darbuotojams, išklausiusiems instruktavimą darbo vietoje, leidžiama dirbti tik po to, kai instruktavimas įforminamas instruktavimų darbo vietoje registravimo žurnale (žurnalo forma – 2 priedas).

38.6. Darbuotojų, kuriems naujoje darbo vietoje buvo skirta stažuotė, leidimas savarankiškai dirbti fiksuojamas instruktavimų darbo vietoje registravimo žurnale.

39. Periodinis instruktavimas darbo vietoje.

39.1. Periodiškai instruktuojama ne rečiau kaip kartą per 12 mėnesių 38.1 – 38.5 punktuose nustatyta tvarka.

40. Papildomas instruktavimas darbo vietoje.

40.1. Darbuotojai papildomai turi būti instruktuojami:

40.1.1. pakeitus technologinį procesą, pakeitus arba modernizavus darbo priemones, įrenginius, medžiagas, pasikeitus darbo sąlygoms, darbo aplinkos rizikos veiksniams, keliantiems pavojų darbuotojų saugai ir sveikatai;

40.1.2. patvirtinus naujus arba pataisius įmonės norminius dokumentus (įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, saugaus darbų atlikimo taisykles ir kt.);

40.1.3. darbuotojui pažeidus saugos ir sveikatos reikalavimus, dėl kurių įvyko ar galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas, avarija, gaisras, sprogimas;

40.1.4. pareikalavus darbo inspektoriui, kai nustatoma, kad darbuotojo žinių nepakanka atliekamam darbui;

40.1.5. darbuotojui nebuvus darbe ilgiau kaip 60 kalendorinių dienų.

40.2. Papildomo instruktavimo turinys ir apimtis nustatoma kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į aplinkybes ir priežastis, dėl kurių jis turi būti atliktas.

40.3. Papildomas instruktavimas įforminamas tame pačiame instruktavimų darbo vietoje registravimo žurnale arba specialioje instruktavimo registravimo kortelėje (6 priedas).

40.4. Papildomo instruktavimo darbo vietoje registravimo kortelės saugomos iki eilinio periodinio instruktavimo darbo vietoje dienos.

41. Specialusis instruktavimas darbo vietoje.

41.1. Specialųjį instruktavimą privalo išklausyti darbuotojai, dirbantys pagal paskyras-leidimus ar rašytinius nurodymus, taip pat darbuotojai, kuriems tam tikrais atvejais gali būti pavedama vienkartinė užduotis, nesusijusi su jų nuolatiniu darbu ar profesija (pakrovimas, iškrovimas, teritorijos tvarkymas, avarijų ar stichinės nelaimės padarinių likvidavimo ir kiti panašūs darbai).

41.2. Specialusis instruktavimas įforminamas paskyroje-leidime, rašytiniame nurodyme ar specialioje instruktavimo registravimo kortelėje.

42. Papildomas ir specialusis instruktavimai gali būti atliekami be instrukcijos – darbuotojas supažindinamas su saugiais veikimo būdais, nurodomais darbų vykdymo technologijos projekte, technologinėse kortelėse, darbų vykdymo aprašuose, darbų schemose, cheminių medžiagų saugos duomenų lapuose, informuojamas apie profesinę riziką ir jos pokyčius darbo vietoje, saugos priemones nuo rizikos veiksnių poveikio.

43. Specialiojo instruktavimo darbo vietoje registravimo kortelės saugomos 30 kalendorinių dienų nuo atitinkamų darbų užbaigimo dienos, jei atliekant tuos darbus neįvyko nelaimingas atsitikimas, avarija ar incidentas. Įvykus minėtiems įvykiams, kortelės saugomos, kol įvykis ištiriamas.

44. Pavaldžius ar priskirtus darbuotojus (taip pat ir nurodytus 46 punkte) darbo vietoje instruktuoja tiesioginis padalinio vadovas, atestuotas Instruktavimo, mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų nustatyta tvarka, arba darbdavys.

45. Atestuotą padalinio vadovą instruktuoti darbo vietoje neprivalu.

46. Darbdavys užtikrina, kad darbuotojas, pasiųstas į jo vadovaujamą įmonę iš bet kurios kitos įmonės, nepradėtų darbo, kol jis neinformuotas apie esančius ir galimus rizikos veiksnius įmonėje, neinstruktuotas saugiai dirbti konkrečioje darbo vietoje, nepaisant to, kad įmonėje, kurioje jis nuolat dirba, buvo nustatyta tvarka instruktuotas ir mokytas saugiai dirbti. Tokių darbuotojų informavimo apie profesinę riziką ir jų instruktavimo apie saugius darbo metodus tvarką darbdaviai tarpusavyje nustato rašytinėje sutartyje.

47. Įmonei darbus atliekant kitos veikiančios įmonės teritorijoje, darbuotojai instruktuojami pasitelkiant veikiančios įmonės darbdavio paskirtą kompetentingą darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais asmenį tam, kad būtų užtikrinama ir veikiančios įmonės, ir joje darbus atliekančios (-ių) įmonės (-ių) darbuotojų sauga ir sveikata.

48. Instruktuojantysis po instruktavimų turi įsitikinti, kad darbuotojai viską suprato, patikrindamas jų žinias apklausos būdu arba naudodamasis techninėmis mokymo priemonėmis. Darbuotojams, kuriems žinių trūksta, savarankiškai dirbti neleidžiama ir jie turi būti instruktuojami iš naujo.

49. Instrukcijos, taip pat įrenginio naudojimo instrukcijos, cheminių medžiagų saugos duomenų lapai, darbų vykdymo technologijos projektai ir pan. turi būti laikomi darbuotojams žinomoje ir prieinamoje vietoje arba įteikiami darbuotojui pasirašytinai.

Instrukcijos gavėjo parašas neatstoja jo parašo instruktavimų registravimo žurnale.

50. Atskiri instrukcijų tekstai ar reikalavimai, turintys didelę įtaką darbuotojų saugai ir sveikatai (pvz., „nedirbk be apsauginių akinių“, „prieš darbo pradžią įjunk signalizaciją“ ir pan.) gali būti atspausdinti atskirai ir iškabinti darbo vietoje.

51. Darbuotojai neturi būti instruktuojami profesijoms (šios Tvarkos 9 punktas), nenurodytoms darbo sutartyje ir pagal kurias jie nebuvo apmokyti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 76/261 patvirtintų Instruktavimo, mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų nustatyta tvarka.

______________

 

 

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos  

1 priedas

 

________________________________________________

(įmonės pavadinimas, kodas)

 

DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS ĮVADINIŲ INSTRUKTAVIMŲ REGISTRAVIMO

Ž U R N A L A S

 

Pradėta:

Baigta:

 

(Antras ir kiti lapai)

 

Instruktavimo data

Instruktuojamojo vardas, pavardė

Instruktuojamojo asmens kodas

Instruktuojančiojo pareigos, vardas, pavardė

Parašai

instruktuojančiojo

instruktuojamojo

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 

 

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos  

2 priedas

 

________________________________________________

(įmonės pavadinimas, kodas)

 

DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS INSTRUKTAVIMŲ DARBO VIETOJE REGISTRAVIMO

Ž U R N A L A S

Pradėta:

Baigta:

(Antras ir kiti lapai)

 

Data

Instruktuojamojo vardas, pavardė

Instruktuojamojo asmens kodas

Instruktuojamojo profesija, specialybė

Instrukcijų Nr., jų kiekis žodžiu

Instruktavimo pavadinimas

Instruktuojančiojo vardas, pavardė

Parašai

Leidusio savarankiškai dirbti asmens parašas, data (stažuotės atveju)

instruktuojančiojo

instruktuojamojo

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 

 

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos  

3 priedas

 

________________________________________________

(įmonės pavadinimas, kodas)

 

PATVIRTINTA

_____________________________________

_____________________________________

______________________Nr._____________

                       (data, dokumento pavadinimas)

 

Darbuotojo saugos ir sveikatos įvadinė instrukcija

 

(Teksto sudedamosios dalys)

 

1. Bendrosios žinios apie įmonę ir jos veiklos ypatumus.

2. Pavojai ar rizika, kurie egzistuoja įmonėje ir su kuriais gali susidurti darbuotojas.

3. Darbdavio pareigos ir teisės garantuojant darbuotojams saugias ir sveikas darbo sąlygas.

4. Darbuotojo teisės ir pareigos atliekant darbo sutartimi sulygtą darbą.

5. Darbuotojo pareigos ir veiksmai įvykus nelaimingam atsitikimui darbe, avarijai, kilus gaisrui (gelbėjimo, medicinos tarnybų iškvietimo tvarka, jų telefono numeriai, telefonų išdėstymo vietos).

6. Darbuotojų saugos ir sveikatos organizavimas įmonėje (saugos tarnybos, vidinė darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolė įmonėje, darbuotojų atstovai, medicininis aptarnavimas ir pan.).

7. Evakuacijos keliai, priešgaisrinės ir pirmosios pagalbos priemonės ir jų išdėstymo vietos.

8. Darbuotojo veiksmai darbo metu už įmonės ribų.

9. Kiti darbuotojui aktualūs su darbuotojų sauga ir sveikata įmonėje susiję klausimai.

______________

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos  

4 priedas

 

________________________________________________

(įmonės pavadinimas, kodas)

 

PATVIRTINTA

_____________________________________

_____________________________________

______________________Nr._____________

                       (data, dokumento pavadinimas)

 

Darbuotojo saugos ir sveikatos instrukcija

Nr.         

 

(Teksto sudedamosios dalys)

 

1. Bendroji dalis.

2. Profesinės rizikos veiksniai. Saugos priemonės nuo jų poveikio.

3. Darbuotojo veiksmai prieš darbo pradžią.

4. Darbuotojo veiksmai darbo metu.

5. Darbuotojo veiksmai avariniais (ypatingais) atvejais.

6. Darbuotojo veiksmai baigus darbą.

 

Instrukciją parengė _________________________

                                                                                                                                                        (vardas, pavardė, pareigos)

SUDERINTA

__________________________________________________________________________

 

 


(Titulinis lapas)

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos

5 priedas

 

____________________________________________________________

(įmonės pavadinimas, kodas)

 

ĮMONĖS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS INSTRUKCIJŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS

 

Pradėtas 200_ m.                 d.

Baigtas 200_ m.                   d.

(Antras ir kiti lapai)

 

Registracjos Nr.

Instrukcijos pavadinimas

Patvirtinimo data

Patvirtino (vardas, pavardė)

Parengė (vardas, pavardė arba juridinio asmens pavadinimas)

Instrukcijos pakeitimo (anuliavimo) data ir naujos instrukcijos Nr.

Instrukcijų kopijų išdavimas padalinių vadovams

padalinio vadovo v., pavardė, parašas

padalinio vadovo v., pavardė, parašas

padalinio vadovo v., pavardė, parašas

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

Pastaba. Stulpelių 7–9 skaičius gali būti kitoks, negu parodyta.

______________

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos

6 priedas

 

DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS INSTRUKTAVIMŲ

REGISTRAVIMO KORTELĖ

(Tvarkos 40.3 ir 41.2 punktai)

 

Žemiau išvardyti darbuotojai buvo instruktuoti saugos ir sveikatos klausimais jų darbo vietoje.

 

Instruktavimo temos:

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

 

Eil. Nr.

Data

Darbuotojo pavardė, vardas

Darbo pobūdis

Darbuotojo, išklausiusio instruktavimą, parašas

Instruktavusiojo

pavardė, vardas

parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 


 

Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų

rengimo ir instruktavimo tvarkos

7 priedas

 

_________________________________

(įmonės pavadinimas)

_________________________________

(veiklos rūšis)

 

Įmonės darbuotojų profesijų ir darbų, kuriems nerengiamos darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijos,

s ą r a š a s

 

Eil.

Nr.

Profesija/darbai

Veiklos apibūdinimas¨

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darbdavys _____________________________________  

                                                (parašas)            (vardas, pavardė)

 

Suderinta su Valstybine darbo inspekcija

________________________________________________________________________________

(asmens spaudas, data, parašas)

______________

 

 



¨ Nurodomi duomenys apie šios profesijos darbuotojų veiklą, patvirtinantys, kad profesija nesusijusi su šios Tvarkos 38.1 punkte nurodyta veikla.