LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL FINANSŲ MINISTRO 2002 m. BIRŽELIO 21 d. ĮSAKYMO Nr. 189 „DĖL PRAŠYMŲ GRĄŽINTI UŽSIENIO APMOKESTINAMIESIEMS ASMENIMS JŲ SUMOKĖTĄ PVM PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO BEI PVM GRĄŽINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2012 m. balandžio 3 d. Nr. 1K-129
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 21 d. įsakymą Nr. 189 „Dėl prašymų grąžinti užsienio apmokestinamiesiems asmenims jų sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 65-2687; 2009, Nr. 156-7050; 2010, Nr. 131-6707):
1. Išdėstau preambulę taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 15 d. nutarimo Nr. 671 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas“ (Žin., 2002, Nr. 51-1939) 1.16 punktu ir įgyvendindama 1986 m. lapkričio 17 d. Tryliktąją Tarybos direktyvą 86/560/EEB dėl valstybių narių apyvartos mokesčių įstatymų suderinimo – pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo apmokestinamiesiems asmenims, kurie nėra įsisteigę Bendrijos teritorijoje, tvarkos (OL 1986 L 326, p. 40) ir 2008 m. vasario 12 d. Tarybos direktyvą 2008/9/EB, nustatančią Direktyvoje 2006/112/EB numatyto pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo apmokestinamiesiems asmenims, kurie nėra įsisteigę PVM grąžinančioje valstybėje narėje, o yra įsisteigę kitoje valstybėje narėje, išsamias taisykles (OL 2008 L 44, p. 23), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. spalio 14 d. Tarybos direktyva 2010/66/ES (OL 2010 L 275, p. 1),“.
3. Nurodytuoju įsakymu patvirtintas Prašymų grąžinti už Europos Bendrijų teritorijos ribų įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisykles išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2002 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 189
(Lietuvos Respublikos finansų ministro
2012 m. balandžio 3 d. įsakymo Nr. 1K-129
redakcija)
PRAŠYMŲ GRĄŽINTI UŽ EUROPOS SĄJUNGOS TERITORIJOS RIBŲ ĮSIKŪRUSIEMS APMOKESTINAMIESIEMS ASMENIMS JŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE SUMOKĖTĄ PVM PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO BEI PVM GRĄŽINIMO TAISYKLĖS
1. Prašymų grąžinti už Europos Sąjungos teritorijos ribų įsikūrusiems apmokestinamiesiems asmenims jų Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM pateikimo ir nagrinėjimo bei PVM grąžinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja, kokia tvarka ir terminais pateikiami ir nagrinėjami prašymai grąžinti už Europos Sąjungos teritorijos ribų įsikūrusių apmokestinamųjų asmenų, atitinkančių Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271) (toliau – Įstatymas) 116 ir 117 straipsniuose nurodytas sąlygas, sumokėtą Lietuvos Respublikoje PVM už prekes ir paslaugas, nurodytas Įstatymo 118 straipsnyje, taip pat kokia tvarka šis PVM grąžinamas.
2. Už Europos Sąjungos teritorijos ribų įsikūręs apmokestinamasis asmuo (toliau – pareiškėjas), norintis susigrąžinti per laikotarpį, nustatytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 13 d. nutarimo Nr. 899 „Dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo užsienio asmenims“ (Žin., 2002, Nr. 60-2460; 2004, Nr. 58-2053) 2.2 punkte, sumokėtą Lietuvos Respublikoje PVM, ne vėliau kaip iki kitų kalendorinių metų, einančių po tų kalendorinių metų, už kurių atitinkamą laikotarpį norima susigrąžinti PVM, birželio 30 dienos turi kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – VMI) su centrinio mokesčių administratoriaus nustatytos formos prašymu. Šiame punkte nurodytame prašyme grąžinti PVM pareiškėjas privalo deklaruoti, kad nevykdo Lietuvos Respublikoje jokios veiklos, kuri pagal Įstatymą yra PVM objektas, išskyrus Įstatymo 117 straipsnio 2 dalyje nurodytą veiklą. Prašymo grąžinti PVM ir prie jo pridedamų dokumentų pateikimo tvarką nustato centrinis mokesčių administratorius.
3. Pareiškėjas, norintis susigrąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM, gali įgalioti bet kurios valstybės narės apmokestinamąjį asmenį (toliau – įgaliotas asmuo) atlikti Taisyklėse jam numatytus veiksmus. Tokiu atveju kartu su Taisyklėse nustatytais dokumentais VMI turi būti pateikta legalizuota pavedimo sutartis (įgaliojimas). Jeigu dokumentas išrašytas ne lietuvių ar anglų kalba, turi būti pateiktas šio dokumento vertimas į lietuvių kalbą. Pareiškėjas Taisyklėse numatytus veiksmus atlikti gali įgalioti tik vieną asmenį.
4. Kartu su prašymu grąžinti PVM turi būti pateikti:
4.1. PVM sąskaitų faktūrų arba importo deklaracijų, pagal kurias Lietuvos Respublikoje buvo sumokėtos atitinkamos PVM sumos, originalai ar jų kopijos. Jeigu įsigyjant kurą PVM sąskaitose faktūrose, įskaitant kasos aparatų kvitus, kurie pagal Įstatymo 80 straipsnio 7 dalį laikomi PVM sąskaitomis faktūromis, pareiškėją apibūdina tik specialios kuro įsigijimo kortelės numeris, turi būti pateikti dokumentų, pagal kuriuos galima nustatyti, kam ši kortelė išduota, originalai ar kopijos;
4.2. užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduota legalizuota pažyma (sertifikatas), kuria patvirtinama, kad pareiškėjas valstybėje arba valstybėje, kurioje veikia per nuolatinę buveinę, yra registruotas PVM ar jam tapataus mokesčio mokėtoju. Ši pažyma (sertifikatas), taip pat Taisyklių 3 punkte nurodyta pavedimo sutartis (įgaliojimas) tarp pareiškėjo ir jo įgalioto asmens gali būti pateikti ir nelegalizuoti, jeigu Lietuvos Respublika yra pasirašiusi su užsienio valstybe sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose ir šie dokumentai yra parengti arba patvirtinti vienos iš susitarusiųjų šalių kompetentingos įstaigos. Dokumentai gali būti pateikti nelegalizuoti ir tuo atveju, jeigu jie yra sudaryti Lietuvoje, laikantis Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų. Jeigu dokumentai išrašyti ne lietuvių ar anglų kalba, turi būti pateikti šių dokumentų vertimai. Jei pareiškėjas prašo grąžinti Lietuvos Respublikoje sumokėtą PVM nebe pirmą kartą, šiame punkte nurodyta pažyma (sertifikatas) turi būti pateikiama tik tuo atveju, jeigu nuo anksčiau pateiktos pažymos (sertifikato) išdavimo dienos praėjo daugiau negu 12 mėnesių arba pasikeitė pažymoje (sertifikate) nurodyti rekvizitai.
5. Visi Taisyklių 3 ir 4.2 punktuose nurodyti vertimai turi būti patvirtinti vertėjo parašu, nurodant, kad vertimas yra teisingas.
6. Pareiškėjui negrąžinamas Lietuvos Respublikoje sumokėtas PVM už prekes ir paslaugas, už kurias sumokėtas PVM pagal Įstatymo 62 straipsnio 2 dalį negali būti atskaitomas arba atskaita yra ribota.
7. VMI, gavusi prašymą grąžinti PVM ir Taisyklių 4 punkte nurodytus dokumentus, per 4 mėnesius nuo šių dokumentų gavimo dienos turi patikrinti pareiškėjo ir jo vykdomos veiklos atitiktį Įstatymo 116 ir 117 straipsniuose nurodytoms sąlygoms, taip pat įsigytų (importuotų) prekių (paslaugų) atitiktį Įstatymo 118 straipsnyje nurodytoms sąlygoms ir priimti sprendimą dėl PVM grąžinimo pareiškėjui.
Jeigu sprendimui priimti reikia gauti papildomos informacijos iš užsienio šalies, pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus arba atlikti mokestinį tyrimą arba mokestinį patikrinimą, norint nustatyti atitiktį Įstatymo 116–118 straipsniuose nurodytoms sąlygoms, VMI apie tai raštu informuoja pareiškėją (arba jo įgaliotą asmenį). Kreiptis dėl papildomos informacijos pateikimo, prašyti pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus arba pradėti mokestinį tyrimą arba mokestinį patikrinimą VMI privalo per 4 mėnesius nuo prašymo grąžinti PVM ir Taisyklių 4 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos. VMI paprašius pateikti papildomos informacijos ar pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumus, pareiškėjas papildomą informaciją turi pateikti ar prašymo grąžinti PVM trūkumus turi pašalinti ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo šio prašymo gavimo dienos. Jei pareiškėjas VMI nurodo svarbias objektyvias aplinkybes, dėl kurių negali laiku pateikti papildomos informacijos ar pašalinti prašymo grąžinti PVM trūkumų, VMI gali šį terminą pratęsti. Mokestinis tyrimas arba mokestinis patikrinimas atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.
Sprendimas dėl Lietuvos Respublikoje sumokėto PVM grąžinimo priimamas per 2 mėnesius gavus papildomą informaciją, pašalinus prašymo grąžinti PVM trūkumus ar atlikus patikrinimą. VMI apie savo sprendimą patenkinti arba atmesti prašymą grąžinti PVM informuoja pareiškėją (arba jo įgaliotą asmenį), jam nusiųsdama sprendimą, kurio formą tvirtina centrinis mokesčių administratorius. Jeigu VMI priima sprendimą negrąžinti visos arba dalies prašomos sumos, ji sprendime privalo nurodyti atsisakymo motyvus.
8. VMI priėmus sprendimą grąžinti visą sumą arba jos dalį, grąžintina suma litais arba kita valiuta per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos pervedama į prašyme grąžinti PVM nurodytą sąskaitą. Pareiškėjui pervedama pinigų suma mažinama banko paslaugų kaina, įskaitant valiutos konvertavimo išlaidas.
9. Pareiškėjui nepagrįstai grąžintos sumos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka. Nepagrįstai grąžinus sumą, pareiškėjo įgaliotas asmuo atsako solidariai su pareiškėju.
10. VMI sprendimai ar sprendimo nepriėmimas nustatytais terminais gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.