LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ĮDARBINIMO TARPININKAVIMO PASLAUGŲ LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1996 m. vasario 6 d. Nr. 193

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įmonių įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Įdarbinimo tarpininkavimo paslaugų licencijavimo taisykles (pridedama).

2. Pavesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išduoti licencijas teikti įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, atlikti šios licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, taip pat sustabdyti ir panaikinti nurodytųjų licencijų galiojimą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. vasario 6 d. nutarimu Nr. 193

 

Įdarbinimo tarpininkavimo paslaugų licencijavimo taisyklės

 

Bendroji dalis

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja esamų ir steigiamų įmonių ūkinės-komercinės veiklos Lietuvos Respublikoje licencijavimo tvarką, jeigu šių įmonių veikla susijusi su įdarbinimo tarpininkavimo paslaugomis.

2. Licencijos teikti įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas (toliau vadinama – licencijos) gali būti išduotos esamoms ir steigiamoms įmonėms, kurių įstatuose ar steigimo dokumentuose nurodytas šių paslaugų teikimas.

 

Licencijas išduodanti institucija

 

3. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi teisę išduoti, atsisakyti išduoti licenciją, sustabdyti licencijos galiojimą, panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą ar panaikinti licencijos galiojimą.

 

Licencijų išdavimas

 

4. Norint gauti licenciją, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikiama paraiška ir šie papildomi dokumentai:

4.1. įmonės įregistravimo pažymėjimo kopija;

4.2. įdarbinimo tarpininkavimo veiklos ir atsiskaitymo su klientais tvarka;

4.3. valstybinės mokesčių inspekcijos pažyma, kad sumokėti mokesčiai ir deklaruojamos pajamos.

5. Paraiškoje gauti licenciją turi būti nurodytas įmonės kodas, įmonės pavadinimas, adresas, ūkinės-komercinės veiklos, kuria verstis prašoma licencijos, pavadinimas, paraiškos pateikimo data.

Paraiškos formą nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

6. Steigiama įmonė pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paraišką gauti licenciją ir atitinkamus įmonės steigimo dokumentus ar jų projektus pagal atskirų įmonių rūšių ir kitus įstatymus (steigimo sutartį, steigimo aktą, jungtinės veiklos sutartį, įstatų projektą).

7. Licencija išduodama arba motyvuotas atsisakymas ją išduoti pateikiamas pareiškėjui per 30 dienų nuo dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti, gavimo.

8. Licencija išduodama vieneriems metams.

9. Pasibaigus licencijos galiojimo laikui, nauja licencija išduodama bendra tvarka.

10. Praradus licenciją ir pateikus motyvuotą paaiškinimą, išduodamas jos dublikatas su žyma „dublikatas“.

11. Licencijos turėtojas apie prarastą licenciją skelbia spaudoje.

 

Licencijos rekvizitai

 

12. Licencijoje turi būti nurodyti šie rekvizitai:

12.1. licenciją išdavusi institucija;

12.2. licencijos numeris;

12.3. įmonės kodas, pavadinimas, adresas;

12.4. ūkinės-komercinės veiklos, kuria verstis išduodama licencija, pavadinimas;

12.5. licencijos išdavimo data;

12.6. licencijos galiojimo trukmė.

Licencijos formą nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Jeigu licencija išduodama steigiamai įmonei, jos kodas įrašomas ir verstis licencijoje nurodyta veikla įmonė įgyja teisę tik po to, kai yra įregistruojama Lietuvos Respublikos įmonių registre. Įmonės kodą įrašo licenciją išdavusi institucija, licencijos turėtojui pateikus įmonės įregistravimo pažymėjimo kopiją.

 

Išduodamų licencijų registravimas

 

13. Licencijos registruojamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje licencijų registre, kuriame nurodomi šie rekvizitai:

13.1. licencijos numeris;

13.2. įmonės kodas, pavadinimas, adresas;

13.3. ūkinės-komercinės veiklos, kuria verstis išduodama licencija, pavadinimas;

13.4. licencijos išdavimo data;

13.5. licencijos galiojimo trukmė;

13.6. licencijos galiojimo sustabdymo data;

13.7. licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

13.8. licencijos galiojimo panaikinimo data.

 

Atsisakymas išduoti licenciją

 

14. Licencija neišduodama, jeigu:

14.1. pateikiami ne visi reikiami dokumentai arba jie netinkamai įforminti;

14.2. pateikiami dokumentai su klaidinga informacija;

14.3. yra kontroliuojančių valstybinės priežiūros institucijų teikimų dėl įmonės veiklos.

15. Atsisakymas išduoti licenciją taip pat gali būti pagrįstas tuo, kad licencijos turėtojas anksčiau buvo pažeidęs licencijuojamos veiklos sąlygas ir nepašalino pažeidimą sąlygojusių priežasčių.

16. Atsisakius išduoti licenciją, apie tai raštu pranešama pareiškėjui.

17. Pašalinus priežastis, trukdančias gauti licenciją, galima pakartotinai kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl licencijos išdavimo. Paraiška nagrinėjama bendra tvarka.

 

Mokesčiai už licencijas

 

18. Už licencijos išdavimą imamas žyminis mokestis Lietuvos Respublikos žyminio mokesčio įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų nustatyta tvarka.

19. Mokamasis pavedimas su banko žyma arba kvito (originalas), patvirtinantis, kad žyminis mokestis sumokėtas, pateikiamas prieš išduodant licenciją.

 

Licencijuojamos veiklos sąlygos

 

20. Įdarbinimo tarpininkavimo paslaugos – mokamos arba nemokamos paslaugos (informacija apie laisvas darbo vietas, galimybę įsidarbinti, profesinis konsultavimas, orientavimas bei kitos su gyventojų įdarbinimu susijusios paslaugos) asmenims, norintiems susirasti atitinkantį jų poreikius darbą, taip pat paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims (darbdaviams), norintiems susirasti reikiamą darbuotoją.

21. Įdarbinimo tarpininkavimo paslaugos teikiamos Lietuvos Respublikoje (ši nuostata netaikoma jūreiviams). Pagal galimybes pirmenybė teikiama:

21.1. retos profesijos ir aukštos kvalifikacijos darbuotojų paieškai ir įdarbinimui;

21.2. neturinčių darbo asmenų trumpalaikiam vienkartiniam įdarbinimui.

22. Įmonės, teikiančios įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, sudaro su ieškančiais darbo asmenimis ir darbdaviais atitinkamas sutartis, kuriose numatomos šių paslaugų teikimo sąlygos. Pagal galimybes bedarbiams ir socialiai remtiniems asmenims apmokėjimo už įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas dydis turi būti minimalus.

23. Įmonės, teikiančios įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, ir valstybinės teritorinės darbo biržos partnerystės pagrindais bendradarbiauja – dalijasi darbo patirtimi rengiant darbuotojų bendras profesinio elgesio taisykles, tobulinant gyventojų ir darbdavių aptarnavimą.

24. Teikdamos įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, įmonės vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais darbo sutarties, darbo apmokėjimo ir darbo sąlygas, taip pat šiomis taisyklėmis. Ginčai, kylantys tarp įmonių, teikiančių įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, ir ieškančių darbo asmenų bei darbdavių, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

25. Licencijų savininkai atsako už tai, kad būtų laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų, vykdomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai ir kiti teisės aktai, taip pat šių taisyklių reikalavimai.

26. Įmonės, teikiančios įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas, kartą per ketvirtį pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai arba jos nurodytai valstybinei teritorinei darbo biržai informaciją, kurios reikia darbo rinkai reguliuoti.

27. Licencija negali būti perduota kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui (licencijų savininkai negali savo vardu įgalioti kitų fizinių asmenų ar įmonių arba leisti jiems vykdyti licencijoje nurodytą veiklą).

28. Licencijos originalas turi būti saugomas įmonėje, licencijoje nurodytu adresu.

29. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija:

29.1. atlieka licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą ir kontrolę;

29.2. teikia fiziniams ir juridiniams asmenims raštu ir žodžiu informaciją apie įmones, kurioms išduotos licencijos, išduotų licencijų galiojimą ir jų galiojimo panaikinimą.

 

Licencijų turėtojų teisės

 

30. Įmonės, turinčios licencijas, turi teisę:

30.1. verstis licencijoje nurodyta veikla;

 

30.2. reikalauti paaiškinimų, kai atsisakoma išduoti licenciją, taip pat kai jos galiojimas sustabdomas ar ji panaikinama.

 

Licencijų galiojimo sustabdymas

 

31. Licencijos galiojimas gali būti sustabdytas, jeigu:

31.1. paaiškėja, kad licencijai gauti buvo pateikta klaidinga informacija;

31.2. pažeidžiamos licencijuojamos veiklos sąlygos.

32. Licencijos turėtojas turi teisę per 30 dienų pašalinti šiose taisyklėse nurodytų sąlygų pažeidimus.

 

Licencijų galiojimo panaikinimas

 

33. Licencijos galiojimas gali būti panaikintas, jeigu:

33.1. licencijos turėtojas nusprendžia nebeteikti įdarbinimo tarpininkavimo paslaugų ir pateikia paraišką panaikinti licencijos galiojimą;

33.2. sustabdžius licencijos galiojimą, įmonė nustatytuoju laiku nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų. Nauja licencija gali būti išduota ne anksčiau kaip po 12 mėnesių nuo jos galiojimo panaikinimo dienos;

33.3. per 3 mėnesius nuo licencijos įsigaliojimo nepradėta įdarbinimo tarpininkavimo veikla;

33.4. gautas pranešimas apie įmonės likvidavimą ar reorganizavimą, kai įmonė baigia veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas.

34. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, išdavusi licenciją, sustabdžiusi licencijos galiojimą, panaikinusi licencijos galiojimo sustabdymą, panaikinusi licencijos galiojimą, skelbia apie tai „Valstybės žiniose“. Skelbime apie išduotą licenciją nurodomi šie duomenys:

34.1. įmonės kodas, pavadinimas, adresas;

34.2. veikla, kuria verstis išduota licencija;

34.3. licencijos numeris;

34.4. licencijos išdavimo data.

Kai licencijos galiojimas sustabdomas arba jos galiojimo sustabdymas panaikinamas arba licencijos galiojimas panaikinamas, nurodomi visi skelbimo apie išduotą licenciją duomenys bei atitinkama data.

35. Panaikintos licencijos per 5 darbo dienas turi būti grąžintos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

36. Panaikinus licencijas, naujos licencijos gali būti išduotos ne anksčiau kaip po 12 mėnesių nuo jų galiojimo panaikinimo dienos.

______________