VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA
Į S A K Y M A S
DĖL BRANDUOLINIO OBJEKTO FIZINĖS SAUGOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1997 m. vasario 12 d. Nr. 6
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 119-1771) nuostatas,
PATVIRTINTA
Valstybinės atominės energetikos
saugos inspekcijos viršininko 1997 m.
vasario 12 d. įsakymu Nr. 6
Branduolinio objekto fizinės saugos nuostatai
1. Šis normatyvinis dokumentas nustato Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) reikalavimus branduolinį objektą eksploatuojančiai organizacijai fizinės saugos srityje.
2. Suderinus su VATESI, kai kurie šių nuostatų punktai gali būti netaikomi branduolinių medžiagų ir radioaktyvių atliekų saugykloms.
3. Branduolinio objekto fizinės saugos nuostatai yra sudaryti remiantis šiais dokumentais:
4. Šiuose nuostatuose:
4.1. ATOMINĖ ELEKTRINĖ – įrengimų ir pastatų visuma, skirta elektros arba elektros ir šilumos energijos gamybai, naudojant branduolinį kurą.
4.2. BRANDUOLINIO OBJEKTO FIZINĖ APSAUGA – priemonės, užtikrinančios, kad į branduolinio objekto teritoriją nepatektų pašaliniai asmenys ir nebūtų neteisėtai išgabenami ir įgabenami daiktai.
4.3. BRANDUOLINIO OBJEKTO FIZINĖ SAUGA – organizacinių, teisinių ir techninių priemonių visuma, kurios tikslas yra apsaugoti branduolinius įrenginius ir branduolines bei radioaktyviąsias medžiagas nuo neteisėto jų užvaldymo ar pagrobimo ir nuo nesankcionuoto pašalinių asmenų patekimo į branduolinio objekto teritoriją.
4.4. BRANDUOLINIO OBJEKTO NORMALUS DARBAS – branduolinio objekto veikimas, atitinkantis projekte numatytas eksploatacines sąlygas ir parametrus.
4.5. BRANDUOLINIS OBJEKTAS – atominė elektrinė, branduolinis reaktorius, branduolinių medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų saugykla, jų perdirbimo objektas.
4.6. BRANDUOLINĮ OBJEKTĄ EKSPLOATUOJANTI ORGANIZACIJA – ūkio subjektas, turintis licenciją bei materialinius ir finansinius išteklius eksploatuoti branduolinį objektą ir atsakingas už jo saugos būklę.
4.7. FIZINĖS SAUGOS SISTEMOS DARBUOTOJAS – asmuo, kurio pagrindinės pareigos yra tiesiogiai susijusios su branduolinių medžiagų arba branduolinio objekto fizine sauga.
4.8. IZOLIUOJANTI ZONA – stebima saugomos zonos barjero dalis tarp dviejų perimetro tvorų, kur įrengiamos perimetro signalizacijos sistemos.
4.10. YPATINGAI SVARBŪS ĮRENGINIAI – įrenginiai, kurių atžvilgiu atlikus sabotažo veiksmus, gali būti sukelta branduolinė avarija arba išmestos į aplinką branduolinės medžiagos, sugriautas arba nepataisomai sugadintas branduolinis objektas.
4.11. KONTROLINĖ – branduolinio objekto vieta, kurioje tikrinami įeinantys ir išeinantys žmonės bei įvažiuojančios ir išvažiuojančios transporto priemonės.
4.12. LANKYTOJAI – visi asmenys, teisėtai patenkantys į branduolinį objektą, išskyrus branduolinio objekto, jo valstybinę kontrolę ir priežiūrą vykdančių bei teisėsaugos institucijų darbuotojus, kurie atlieka savo tarnybines pareigas.
4.13. PALYDA – branduolinio objekto personalo darbuotojai, kuriems pavesta lydėti branduolinio objekto lankytojus.
4.15. REAGAVIMO PAJĖGOS – Vidaus reikalų ministerijos arba kitoks būrys, kuris pagal Lietuvos Respublikos įstatymus gali būti ginkluotas, yra apmokytas naudoti ginklus ir veikti branduoliniame objekte kritinės situacijos atveju, užkertant kelią sabotažui.
4.16. RIBOTO PATEKIMO ZONA – branduolinio objekto perimetro išorinėje pusėje esanti zona, į kurią gali būti ribojamas žmonių įėjimas, transporto priemonių įvažiavimas ir kurioje gali būti ribojama ūkinė veikla.
4.17. SABOTAŽAS – bet koks tyčinis veiksmas branduolinio objekto arba branduolinių medžiagų atžvilgiu, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai gali sukelti pavojų žmonių sveikatai ir saugumui dėl radioaktyvaus spinduliavimo.
4.18. SAUGOMA ZONA – fiziniu barjeru išilgai perimetro apjuosta zona, įėjimas į kurią yra kontroliuojamas.
4.19. SIGNALIZACIJA – techninė priemonė, skirta aptikti neteisėtą patekimą į saugomą, vidinę ir ypatingai svarbią zonas arba įsikišimą į tos priemonės darbą ir garsiniu ir/arba šviesiniu signalu apie tai pranešti fizinės apsaugos punktuose budintiems fizinės saugos sistemos darbuotojams ir, esant būtinybei, kitiems branduolinio objekto darbuotojams.
4.20. SVARBŪS ĮRENGINIAI – įrenginiai, kurių atžvilgiu atlikus sabotažo veiksmus, gali būti ilgam laikui sutrikdytas normalus branduolinio objekto darbas.
5. Fizinės saugos tikslas ir organizavimas.
5.1. Branduolinio objekto fizinės saugos tikslas yra apsaugoti branduolinį objektą nuo sabotažo ir neleisti, kad būtų neteisėtai paimti arba panaudoti branduolinės medžiagos arba įrenginiai, susiję su branduolinio objekto saugia eksploatacija.
5.2. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija sudaro ir palaiko fizinės saugos sistemą, kuri užtikrina, kad sabotažo įvykdymo, branduolinių medžiagų arba įrenginių, susijusių su branduolinio objekto saugia eksploatacija, neteisėto paėmimo arba panaudojimo galimybė būtų kiek įmanoma mažesnė.
5.3. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija sudaro kompleksinį branduolinio objekto fizinės saugos planą ir reagavimo į grasinimus, į sabotažą ir į branduolinių medžiagų arba įrenginių, užtikrinančių branduolinio objekto saugią eksploataciją, neteisėtą paėmimą arba panaudojimą, planus numatant sąveiką tarp įvairių branduolinio objekto padalinių ir bendradarbiavimą su išorinėmis reagavimo pajėgomis bei kitomis fizinės saugos sistemos organizacijomis.
5.4. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija sudaro fizinės saugos valdymo sistemą, kuri apima:
5.4.1. saugos užtikrinimo procedūras, kuriose nurodyta saugos organizavimo struktūra, fizinės saugos sistemos darbuotojų bei kitų už fizinę saugą atsakingų asmenų atsakomybė, pareigos ir teisės bei techninių priemonių panaudojimas ir jų veikimo užtikrinimas;
5.5. Branduoliniame objekte nuolatos turi būti bent vienas asmuo, kuris gali vadovauti visai apsaugai ir priimti sprendimus bandymo neteisėtai patekti arba neteisėto patekimo į branduolinį objektą atveju, sabotažo atveju ir taip pat bandymo neteisėtai paimti arba panaudoti branduolines medžiagas arba įrenginius, užtikrinančius branduolinio objekto saugią eksploataciją, atveju.
5.6. Branduolinio objekto darbuotojai turi žinoti, kaip elgtis grasinimo, sabotažo, neteisėto patekimo į branduolinį objektą, bandymo neteisėtai paimti arba panaudoti branduolines medžiagas arba įrenginius, užtikrinančius branduolinio objekto saugią eksploataciją, atvejais.
5.7. Branduolinio objekto pagrindinių technologinių procesų valdymas, apimant ir perjungimą į mažiau pavojingą darbo režimą (reaktoriaus stabdymą), turi būti įmanomas iš ne mažiau kaip dviejų skirtingų vietų.
5.8. Fizinės saugos sistemos turi būti suderinamos su branduolinės ir techninės saugos bei radiacinės ir priešgaisrinės apsaugos reikalavimais. Eksploatuojanti organizacija ne rečiau kaip kas dveji metai turi patikrinti šį suderinamumą.
5.9. Eksploatuojanti organizacija turi nustatyti durų, vartų arba kitokių angų atidarymo tvarką, kad būtų galima laisvai išeiti iš saugomos zonos, vidinės zonos ir iš ypatingai svarbios zonos ir įeiti bei įvažiuoti avarinėms tarnyboms į minėtas zonas avarijos atveju arba gresiant avarijai.
6. Grasinimai.
7. Diferencijuotos fizinės apsaugos zonos.
7.1. Branduolinio objekto apsaugai į gilumą užtikrinti eksploatuojanti organizacija suskirsto jį į diferencijuotos apsaugos zonas: a) ypatingai svarbi zona; b) vidinė zona; c) saugoma zona; d) riboto patekimo zona.
7.2. Branduolinio objekto svarbūs ir ypatingai svarbūs įrenginiai turi būti ne mažiau kaip už dviejų pakankamai tvirtų fizinių barjerų. Ypatingai svarbios zonos, vidinės zonos ir saugomos zonos barjerai arba barjerų dalys negali sutapti.
7.3. Saugomos zonos, vidinės zonos ir ypatingai svarbios zonos durys, vartai, langai ir kitos angos, pro kurias galima patekti į saugomą zoną, vidinę zoną ir ypatingai svarbią zoną, ir jų atidarymo bei uždarymo procedūros turi užtikrinti, kad pro minėtas duris, vartus, langus ir kitas angas niekas neteisėtai nepateks į saugomą zoną, vidinę zoną ir ypatingai svarbią zoną, neteisėtai neišeis ir neišvažiuos iš jos ir neteisėtai neįgabens ir neišgabens daiktus.
8. Riboto patekimo zona.
8.1. Riboto patekimo zonoje palei branduolinio objekto perimetrą turi būti laisva juosta be jokių statinių, įrenginių, medžių ar kitokių užgriozdinimų, kurie galėtų būti panaudoti neteisėtam patekimui į saugomą zoną pro barjerą arba barjero apėjimui.
8.2. Branduolinio objekto personalo ir lankytojų mechaninės transporto priemonės gali būti laikomos riboto patekimo zonoje tokiu atstumu nuo izoliuojančios zonos ir už tokių barjerų, kad būtų kiek įmanoma apsunkintas minėtų transporto priemonių panaudojimas neteisėtam patekimui į saugomą zoną, barjerų apėjimui arba sugadinimui ir kitiems veiksmams, susijusiems su sabotažu arba branduolinių medžiagų arba įrenginių, svarbių branduolinio objekto saugiai eksploatacijai užtikrinti, neteisėtu paėmimu arba panaudojimu.
9. Saugoma zona.
9.1. Branduolinis objektas išilgai perimetro turi būti apjuostas barjeru, kliudančiu neteisėtai patekti į saugomą zoną ir be leidimo įgabenti į saugomą zoną ir išgabenti iš saugomos zonos medžiagas ir įrenginius.
9.2. Saugomos zonos perimetre, apimant perimetrą sudarančius statinius, ir visose angose, pro kurias galima patekti į saugomą zoną, būtina signalizacija, kuri bet kuriuo metu turi: a) aptikti bandymą neteisėtai patekti į saugomą zoną ir neteisėtai išeiti iš saugomos zonos; b) aptikti neteisėtus bandymus kištis į pačios signalizacijos darbą; c) leisti pakankamai tiksliai ir laiku nustatyti aliarmo vietą.
10. Izoliuojanti zona.
10.1. Izoliuojanti zona turi būti pakankamai plati ir taip prižiūrima, kad būtų galima pamatyti ten patekusius žmones ir kitokius objektus.
10.2. Izoliuojančioje zonoje draudžiama bet kokia veikla, išskyrus pačios zonos priežiūrą bei ten sumontuotų signalizacijos įrenginių aptarnavimą bei tikrinimą. Izoliuojančioje zonoje negali būti jokių statinių, įrenginių ar kitokių užgriozdinimų, kurie gali būti panaudoti neteisėtam patekimui į saugomą zoną pro barjerą arba barjero apėjimui ir kurie kliudytų pamatyti į šią zoną pakliuvusius pašalinius daiktus ir žmones.
11. Vidinė zona.
11.1. Vidinė zona turi būti apjuosta barjeru, kliudančiu neteisėtai patekti į šią zoną ir be leidimo įgabenti į ją ir išgabenti iš jos medžiagas ir įrenginius.
11.2. Vidinės zonos perimetre, jeigu tai ne pastatų pakankamai tvirtos sienos, ir visose angose, pro kurias galima patekti į vidinę zoną, būtina signalizacija, kuri bet kuriuo metu turi: a) aptikti neteisėtą patekimą į vidinę zoną ir neteisėtą išėjimą iš vidinės zonos; b) aptikti neteisėtus bandymus kištis į pačios signalizacijos darbą; c) leisti pakankamai tiksliai ir laiku nustatyti aliarmo vietą.
12. Ypatingai svarbi zona.
12.1. Ypatingai svarbi zona turi būti apsupta tokiais barjerais, kurie neleistų neteisėtai patekti į ypatingai svarbią zoną ir neteisėtai paimti bei panaudoti branduolines medžiagas ir branduolinei saugai svarbius įrenginius iki reagavimo pajėgų atvykimo arba kol branduolinio objekto įrenginiai perjungiami į mažiau pavojingą darbo režimą, kai neteisėtus veiksmus atliekantis asmuo naudoja rankinius ginklus, įrankius ir sprogmenis.
12.2. Ypatingai svarbios zonos barjero signalizacija turi: a) aptikti neteisėtą veiklą ypatingai svarbioje zonoje ir ties tos zonos barjerais; b) aptikti neteisėtus bandymus kištis į pačios signalizacijos darbą; c) leisti pakankamai tiksliai ir laiku nustatyti aliarmo vietą.
13. Stebėjimas.
13.1. Visas branduolinio objekto perimetras ir įėjimo bei įvažiavimo į saugomą zoną vartai, turniketai ir durys bei kitos vietos, svarbios sabotažo ir branduolinių medžiagų arba įrenginių, susijusių su branduolinio objekto saugios eksploatacijos užtikrinimu, neteisėto paėmimo arba panaudojimo išvengimo požiūriu, turi būti stebimi taip, kad nedelsiant ir su didele tikimybe būtų galima nustatyti aliarmo priežastį ir pastebėti neteisėtą veiklą.
14. Įėjimas ir įvažiavimas į saugomą zoną, vidinę zoną ir ypatingai svarbią zoną.
14.1. Įėjimo ir įvažiavimo į branduolinio objekto saugomą zoną, vidinę zoną ir ypatingai svarbią zoną kontrolės sistema turi užtikrinti, kad būtų:
14.1.2. aptinkamas bandymas įgabenti neleistinus daiktus (ginklus, sprogmenis, įrankius) į branduolinio objekto teritoriją ir būtų jie sulaikomi;
14.1.3. aptinkamas bandymas neteisėtai išgabenti daiktus ir neteisėtai išgabenami daiktai būtų sulaikomi;
14.2. Transporto priemonių kontrolės priemonės ir procedūros bei barjerų sistema transporto priemonėms turi būti tokios, kad nebūtų galima panaudoti transporto priemonės neleistinam priartėjimui prie ypatingai svarbių zonų.
14.3. Visas transporto priemones, nepriklausančias branduoliniam objektui, saugomoje zonoje turi lydėti branduolinio objekto fizinės saugos sistemos darbuotojas ir jos turi būti pakraunamos ir iškraunamos specialioje vietoje tokiu atstumu nuo ypatingai svarbios zonos ir vidinės zonos, kad būtų pakankamai apsunkintas minėtų transporto priemonių panaudojimas sabotažui ir branduolinių medžiagų arba įrenginių, susijusių su branduolinio objekto saugios eksploatacijos užtikrinimu, neteisėtam paėmimui arba panaudojimui.
14.4. Į branduolinio objekto saugomą zoną kartu su transporto priemone gali įvažiuoti tik vienas vairuotojas, turintis tam leidimą, o visi keleiviai turi praeiti pro pėsčiųjų kontrolinę. Išimtis gali būti taikoma tik avarinėms transporto priemonėms (gaisrinėms, policijos, greitosios medicinos pagalbos), atvykusioms pagal avarinį iškvietimą (išimties taikymo tvarką nustato eksploatuojanti organizacija).
14.5. Aptikus žmones arba transporto priemones izoliuojančioje zonoje, saugomoje zonoje, vidinėje arba ypatingai svarbioje zonoje, kai jų ten neturi būti, arba besibraunančius į šias zonas, arba nustačius įtartiną jų elgesį riboto patekimo zonoje, izoliuojančioje zonoje, saugomoje zonoje, vidinėje zonoje ir ypatingai svarbioje zonoje, atlikti patikrinimą, imtis reikiamų priemonių galimam pažeidimui užkardyti.
15. Leidimų patekti į branduolinį objektą išdavimas.
15.1. Eksploatuojanti organizacija sudaro leidimų žmonėms ir transporto priemonėms patekti į saugomą zoną, vidinę zoną ir ypatingai svarbią zoną išdavimo tvarką.
15.2. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija gali išduoti leidimą įeiti į saugomą zoną ir/arba vidinę zoną ir/arba į ypatingai svarbią zoną tokiems asmenims, tokiam laikotarpiui ir tokiomis sąlygomis, kokius ji laiko reikalingais branduolinio objekto normaliam veikimui ir fizinei saugai užtikrinti.
15.3. Branduolinį objektą eksploatuojanti organizacija turi išduoti leidimą įeiti į saugomą zoną, vidinę zoną ir į ypatingai svarbią zoną: a) valstybinę kontrolę ir priežiūrą vykdančių organų darbuotojams savo pareigoms atlikti; b) Tarptautinės atominės energijos agentūros inspektoriams, paskirtiems pagal Lietuvos Vyriausybės ir Tarptautinės atominės energijos agentūros susitarimą, jeigu pastarieji pateikia dokumentą, įrodantį, kad yra siunčiami į tą branduolinį objektą atlikti inspekcijos.
15.4. Sudaromas ir ne rečiau kaip kartą per metus peržiūrimas bei patvirtinamas sąrašas asmenų, galinčių patekti į kiekvieną ypatingai svarbią zoną. Į šį sąrašą įtraukiami tik nuolatos ten dirbantys asmenys ir jų skaičius turi būti minimalus.
15.5. Eksploatuojanti organizacija, prieš išduodama leidimą asmeniui patekti į branduolinio objekto saugomą zoną ir/arba vidinę zoną, ir/arba ypatingai svarbią zoną, turi gauti tokius duomenis apie tą asmenį, kurie leistų spręsti, ar tas asmuo, būdamas saugomoje zonoje, vidinėje zonoje arba ypatingai svarbioje zonoje leidime nurodytomis sąlygomis, nesukels arba nemėgins sukelti pavojaus branduolinio objekto saugiai eksploatacijai.
15.6. Visi asmenys, būdami branduoliniame objekte, turi nešioti matomoje vietoje prisegtą leidimą su nuotrauka. Asmenų, neturinčių teisės lankytis branduolinio objekto saugomoje zonoje ir/arba vidinėje zonoje, ir/arba ypatingai svarbioje zonoje be palydos, leidime (nuotrauka nebūtina) tai turi būti aiškiai nurodyta.
15.7. Leidimas asmeniui įeiti į branduolinio objekto saugomą zoną arba vidinę zoną arba ypatingai svarbią zoną gali būti panaikintas, jeigu eksploatuojanti organizacija pagrįstai mano, kad tas asmuo, būdamas saugomoje zonoje, vidinėje zonoje arba ypatingai svarbioje zonoje, sukelia arba gali sukelti pavojų branduolinio objekto saugiai eksploatacijai.
16. Palyda.
16.2. TATENA’os inspektorius, atliekančius inspekciją branduoliniame objekte, lydi branduolinio objekto darbuotojas arba VATESI atstovas.
17. Fizinės saugos sistemos darbuotojai.
17.1. Eksploatuojanti organizacija, prieš priimdama asmenį į darbą fizinės saugos sistemoje, turi gauti apie asmenį tokius duomenis, kurie leistų spręsti, ar asmuo galės vykdyti fizinės saugos sistemos darbuotojo pareigas.
17.2. Eksploatuojanti organizacija sudaro raštiškas instrukcijas visoms fizinės saugos sistemos pareigybėms. Eksploatuojančios organizacijos instrukcijos negali prieštarauti Vidaus reikalų ministerijos pajėgų, dalyvaujančių branduolinio objekto fizinės saugos sistemoje, statutams. Instrukcijose būtina nurodyti visų pareigybių atsakomybę, teises ir pareigas. Visi fizinės saugos sistemos darbuotojai turi turėti jiems pagal užimamas pareigas priklausančias instrukcijas ir jas žinoti.
17.3. Eksploatuojanti organizacija sudaro savo fizinės saugos sistemos darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo planą. Apmokymas ir kvalifikacijos kėlimas turi būti numatomi ne mažiau kaip vienerius metus į priekį. Eksploatuojanti organizacija formuluoja reikalavimus kitų institucijų, dalyvaujančių branduolinio objekto fizinės saugos sistemoje, pajėgų apmokymui bei kvalifikacijai.
18. Apsaugos punktas.
18.1. Branduoliniame objekte turi būti pagrindinis ir atsarginis apsaugos punktai. Apsaugos punktas turi būti saugomoje zonoje. Pagrindiniame apsaugos punkte nuolatos turi budėti branduolinio objekto fizinės saugos sistemos darbuotojai.
18.3. Apsaugos punktuose turi būti tokia aparatūra ir tiek jos, kad būtų galima nuolatos kontroliuoti fizinės saugos situaciją branduoliniame objekte.
19. Ryšiai.
19.1. Branduolinio objekto fizinės saugos sistemos darbuotojai savo pareigų vykdymo metu turi turėti galimybę palaikyti patikimą, nenutrūkstamą ryšį su centriniu apsaugos punktu ir tarpusavyje.
19.2. Nuolatinis ryšys turi būti palaikomas tarp centrinio apsaugos punkto ir policijos, branduolinio objekto fizinės apsaugos budinčio pareigūno, branduolinio objekto valdymo pulto, sargybinės, patrulių, priešgaisrinės tarnybos, civilinės saugos skyriaus, vietinės savivaldybės ir kitų objektų, kuriuos eksploatuojanti organizacija laiko reikalingais.
20. Techninių apsaugos priemonių tikrinimas ir priežiūra.
20.1. Eksploatuojanti organizacija turi tikrinti ir prižiūrėti signalizacijos ir ryšio priemones, fizinius barjerus ir kitą su apsauga susijusią aparatūrą bei įrenginius, kad jie tinkamai veiktų.
20.2. Sugedus signalizacijai, ryšio priemonėms, fizinių barjerų ir kitai su apsauga susijusiai aparatūrai bei įrenginiams turi būti naudojamos numatytos kompensavimo priemonės, apimančios papildomas technines priemones, fizinės saugos sistemos darbuotojus ir specialias procedūras.
21. Informacijos slaptumas.
21.1. Fizinės saugos taisyklės, instrukcijos ir kiti normatyviniai dokumentai, kuriuos turi žinoti daugelis branduolinio objekto darbuotojų, yra atviri.
21.2. Informacija, susijusi su fizinės saugos įranga, sistemomis ir procedūromis, kurios neapima 19.1 punktas, yra slapta. Darbą su šia informacija reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymas.
22. Branduolinio objekto lankymas.
23. Mokymas fizinės saugos srityje.