LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL SAUGOS DUOMENŲ LAPO REIKALAVIMŲ IR JO PATEIKIMO PROFESIONALIEMS NAUDOTOJAMS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. gruodžio 29 d. Nr. 687

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymą (Žin., 2000, Nr. 36-987),

1. Tvirtinu Saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo pateikimo profesionaliems naudotojams tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad Saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo pateikimo profesionaliems naudotojams tvarka įsigalioja 2003 m. sausio 1 d.

3. Pavedu viceministrui Eduardui Bartkevičiui kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

 

 

Sveikatos

apsaugos MINISTRAS                         Konstantinas romualdas dobrovolskis

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 687

 

SAUGOS DUOMENŲ LAPO REIKALAVIMAI IR JO PATEIKIMO PROFESIONALIEMS NAUDOTOJAMS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Saugos duomenų lapo reikalavimų ir pateikimo profesionaliems naudotojams tvarkos (toliau – Tvarka) tikslas – suteikti profesionaliems naudotojams pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų nustatytos apimties teisingą informaciją apie jiems tiekiamas chemines medžiagas ir preparatus (toliau – cheminės medžiagos, preparatai).

2. Tvarka privaloma cheminių medžiagų, preparatų tiekėjams ir profesionaliems naudotojams.

3. Tvarka parengta pagal Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymą (Žin., 2000, Nr. 36-987), Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų kontrolės įstatymą (Žin., 2001, Nr. 64-2330), suderinta su direktyva 67/548/EEB, direktyva 93/112/EB, direktyva 1999/45/EB, direktyva 2001/58/EB.

 

II. TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI

 

4. Šioje Tvarkoje vartojami terminai ir apibrėžimai.

4.1. saugos duomenų lapas – nustatytos sandaros privalomi duomenys profesionaliems naudotojams cheminių medžiagų, preparatų naudojimo, laikymo, gabenimo duomenys, darbuotojų saugos ir sveikatos, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinės saugos aspektais.

4.2. tiekėjas – juridinis ir fizinis asmuo (gamintojas, importuotojas, platintojas), tiekiantis chemines medžiagas, preparatus profesionaliam naudotojui.

4.3. profesionalus naudotojas – juridinis ar fizinis asmuo, naudojantis chemines medžiagas, preparatus komercinėje ūkinėje veikloje.

4.4. cheminė medžiaga – gamtinis arba gamybos proceso metu gautas cheminis elementas ir jų junginiai, įskaitant priedus, reikalingus tų gaminių stabilumui palaikyti, ir visos naudojimo proceso metu atsirandančios priemaišos, išskyrus tirpiklius, kurie gali būti atskiriami nepaveikiant medžiagos stabilumo ar nepakeičiant jos sudėties.

4.5. preparatas – dviejų ar daugiau cheminių medžiagų mišinys ar tirpalas.

4.6. Rizika – tikimybė, kad cheminės medžiagos, preparatai, esant tam tikroms aplinkybėms, gali pakenkti žmonių sveikatai ar padaryti kenksmingą poveikį aplinkai.

4.7. tiekimas į rinką – sudarymas galimybių bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui įsigyti cheminių medžiagų, preparatų. cheminių medžiagų, preparatų importavimas į Lietuvos Respublikos teritoriją taip pat laikomas tiekimu į rinką.

4.8. gamintojas – Lietuvos Respublikoje teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą fizinis ar juridinis asmuo, kuris pagamino cheminę medžiagą, preparatą ir apie tai viešai pareiškė, pažymėdamas juos savo pavadinimu, prekės ženklu ar kitu skiriamuoju ženklu.

4.9. importuotojas – Lietuvos Respublikos fizinis ar juridinis asmuo, įvežęs į Lietuvos Respubliką iš užsienio juridinio ar fizinio asmens nupirktas ar kitaip įgytas chemines medžiagas, preparatus.

4.10. platintojas – tiekiantis produktus į rinką fizinis ar juridinis asmuo, kurio veikla neturi poveikio produkto saugos ypatybėms.

4.11. sąvokos pavojingos medžiagos ir preparatai atitinka Lietuvos respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatyme vartojamas sąvokas.

 

III. santrumpos

 

ACGIH

– American Confederation of Governmental Industrial Hygienists (Amerikos valstybinių pramonės higienistų konfederacija)

ADR

– Agreement on the Transportation of Dangerous Goods by Road (Pavojingų krovinių vežimo automobiliais sutartis)

BCF

– Bioconcentration factor (Bioakumuliacijos faktorius)

CAS Nr.

– Chemical Abstract Service Registry Number (Cheminis medžiagų santrumpų tarnybos suteiktas medžiagai registracijos numeris)

EINECS Nr.

– The European Inventory of Existing Commercial Chemical Substances Identification Code (Europos esamų komercinių cheminių medžiagų sąrašo numeris)

ELINCS Nr.

– The European List of Notified Chemical Substances Identification Code (Europos naujų ar paskelbtų cheminių medžiagų sąrašo numeris)

IARC

– International Agency Research of Cancer (Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra)

IATA

– International Air Transport Association (Tarptautinė oro transporto asociacija)

IMO

– Intergovernmental Maritime Organization (Tarpvalstybinė jūrų transporto organizacija)

Kow

– Octanol/water partion coefficient (Pasiskirstymo koeficientas n-oktanolis/vanduo)

LC50

– Concentration letalis (mirtinoji koncentracija)

LD50

– Dosis letalis (mirtinoji dozė)

NIOSH

– National Institute of Occupational Safety and Health (Nacionalinis darbų saugos ir profesinės sveikatos institutas)

OSHA

– Occupational Safety and Health Administration (Darbų saugos ir sveikatos administracija)

PEL

– Permissible Exposure Limit (leidžiama poveikio riba)

RID

– Reglament international concernant le transport de marchandises dangereuses par chemin de fer (Pavojingų cheminių krovinių gabenimo geležinkeliu tarptautinis reglamentas)

RV

– Ribinė vertė

STEL

– Short Term Exposure Limit (trumpalaikio poveikio ribinė reikšmė)

TLV

– Treshold Limit Value (slenkstinė ribinė vertė)

TWA

– Time Weighted Average (vidutinis svertinis dydis)

 

IV. SAUGOS DUOMENŲ LAPO REIKALAVIMAI

 

5. Profesionaliam naudotojui informacija apie chemines medžiagas, preparatus turi būti pateikiama nustatytos sandaros saugos duomenų lape (1 priedas).

6. Saugos duomenų lape pateikiami duomenys turi atitikti reikalavimus dėl darbuotojų saugos ir sveikatos bei rizikos, susijusios su cheminių veiksnių buvimu darbe. Saugos duomenų lapas turi būti užpildytas taip, kad darbdavys galėtų nustatyti, ar darbo vietose yra pavojingų cheminių veiksnių ir įvertinti darbuotojų saugos ir sveikatos riziką, kylančią dėl jų naudojimo.

7. Saugos duomenų lapo duomenys turi būti surašomi glaustai ir aiškiai. Saugos duomenų lapą turi pildyti atitinkamą kompetenciją turintis asmuo. Cheminių medžiagų, preparatų tiekėjai turi įsitikinti asmenų, pildančių saugos duomenų lapus, tinkamu pasirengimu.

8. Saugos duomenų lapai cheminiams preparatams, neklasifikuojamiems kaip pavojingi, tačiau kuriems reikalaujama pildyti saugos duomenų lapą, atitinkami duomenys turi būti pateikti kiekviename saugos duomenų lapo skyriuje.

9. Saugos duomenų lape reikia pateikti papildomą informaciją apie savybes, būdingas atitinkančioms cheminėms medžiagoms, preparatams. Jeigu paaiškėja, kad kai kurias savybes apibūdinantys duomenys nėra svarbūs arba nėra techninių galimybių juos pateikti, apie tai turi būti nurodyta kiekviename saugos duomenų lapo skyriuje, paaiškinant nepateikimo priežastis. Informacija turi būti pateikiama apie kiekvieną pavojingą savybę. Jeigu apie kurią nors savybę informacijos nepateikiama, turi būti paaiškinta priežastis: ar nėra tinkamos informacijos, ar, atlikus atitinkamą bandymą, savybė pasirodė nereikšminga.

10. Saugos duomenų lapo pirmajame lape turi būti nurodyta jo pildymo data. Jeigu saugos duomenų lapas buvo peržiūrimas, pirmajame lape parašoma peržiūrėjimo data. Turi būti nurodytas saugos duomenų lapų skaičius bei kiekvieno lapo eilės numeris.

11. Saugos duomenų lapai turi būti pildomi ir tam tikroms specifinėms cheminėms medžiagoms, preparatams – metalams, metalų lydiniams, suskystintoms dujoms.

12. Cheminės medžiagos, preparato, tiekėjo pavadinimas

12.1. Cheminės medžiagos, preparato pavadinimas turi visiškai atitikti jų prekinės pakuotės vieneto etiketėje nurodytą cheminės medžiagos, preparato pavadinimą. Gali būti nurodomi ir kiti cheminės medžiagos, preparato pavadinimai (sinonimai). Cheminės medžiagos, preparato pavadinimo pakuotės etiketėje reikalavimai nustatyti Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 137 patvirtintose Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklėse (Žin., 1998, Nr. 38-1024), Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintoje Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkoje (Žin., 2001, Nr. 16-509).

12.2. Turi būti nurodyta cheminės medžiagos, preparato gamintojo nustatyta paskirtis; jeigu yra žinomos kelios paskirtys, turi būti nurodyta pagrindinė paskirtis. Turi būti glaustai apibūdinta cheminės medžiagos, preparato esminė paskirtis, pvz., liepsnos sklidimą stabdanti priemonė, antioksidantas ir pan.

12.3. Saugos duomenų lape turi būti nurodytas cheminės medžiagos, preparato tiekėjas – gamintojas, taip pat gali būti įvardytas importuotojas bei platintojas. Turi būti nurodytas tiekėjo adresas, telefono numeris, taip pat gamintojo ir/arba konsultacinės įstaigos skubios informacijos telefono numeris.

13. Cheminės medžiagos, preparato sudėtis. Informacija apie komponentus

13.1. Saugos duomenų lape nebūtina pateikti išsamią informaciją apie preparato sudėtį (visų komponentų pavadinimus bei jų koncentraciją), tačiau profesionaliam naudotojui turėtų būti pateikti pavojingų komponentų ir jų koncentracijų duomenys.

13.2. Informacija apie cheminio preparato, kuris pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką klasifikuojamas kaip pavojingas, komponentų pavadinimai ir jų koncentracija turi būti pateikiami, jeigu:

13.2.1. komponentai laikomi pavojingais žmonių sveikatai ir aplinkai, kai jų koncentracija yra lygi ar didesnė nei nurodyta šios Tvarkos 2 priede (jei Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkoje nenurodyti mažesni ribiniai dydžiai);

13.2.2. komponentams nustatyta ribinė vertė darbo aplinkoje pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. 645/169 patvirtintą Lietuvos higienos normą HN23-2001 „Kenksmingų cheminių medžiagų koncentracijų ribinės vertės darbo aplinkos ore. Bendrieji reikalavimai“ (Žin., 2001, Nr. 110-4008), jei tokios cheminės medžiagos nereglamentuojamos pagal šios Tvarkos 13.2.1 punktą.

13.3. Pateikiant informaciją apie preparatą, kuris pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką neklasifikuojamas kaip pavojingas, turi būti nurodytos komponentų koncentracijos arba koncentracijų ribos, jei jų koncentracija nedujiniame preparate yra lygi ar didesnė kaip 1 % masės arba dujiniame preparate yra lygi ar didesnė kaip 0,2 % tūrio:

13.3.1. kai komponentas yra pavojingas sveikatai ir aplinkai;

13.3.2. kai nustatyta komponento ribinė vertė darbo aplinkos ore.

13.4. Tiekėjas, galintis įrodyti, kad saugos duomenų lape pateikiama informacija apie komponentą pakenks jo intelektinės nuosavybės konfidencialumui, jis gali nurodyti to komponento svarbiausias funkcines chemines grupes arba pateikti alternatyvų jo pavadinimą tik tais atvejais, jei tas komponentas klasifikuojamas kaip:

13.4.1. dirginantis, išskyrus komponentus, ženklinamus rizikos fraze R41 (gali smarkai pažeisti akis), arba kurie yra dirginantys derinyje su bent viena iš kitų savybių (sprogus, oksiduojantis, degus, labai degus, ypač degus, pavojingas aplinkai);

13.4.2. arba kaip kenksmingas derinyje su kitomis savybėmis, išvardytomis 13.3.1 punkte, kurios pavienės sukelia staigią mirtį.

13.5. Informacija apie cheminių medžiagų komponentus, kurie pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką klasifikuojami kaip pavojingi, turi būti pateikta parašant pavojingumo simbolių žodžius ir rizikos (R) frazes ir jų skaičius, pagal cheminių medžiagų keliamus potencialius pavojus sveikatai ir aplinkai. R frazių tekstai turi būti pateikti saugos duomenų lapo 16 skyriuje.

13.6. Pateikiant informaciją apie cheminę medžiagą, preparato komponentus, turi būti nurodyti jų kodai: EINECS numeris bei ELINCS numeris, jei įmanoma CAS numeris, taip pat pavadinimai pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimus.

13.7. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos nuostatas arba pagal šios Tvarkos 13.4 punktą tam tikros cheminės medžiagos, preparato komponento identifikavimas yra konfidencialus, siekiant užtikrinti tokios cheminės medžiagos, preparato profesionalių naudotojų saugą, turi būti nurodytas jų bendrinis pavadinimas, atskleidžiantis cheminės medžiagos, preparato komponento pagrindines funkcines grupes.

13.8. Cheminių medžiagų, preparatų klasifikacija turi būti pateikta pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką.

14. Cheminės medžiagos, preparato galimi pavojai

14.1. Cheminių medžiagų, preparatų galimi pavojai žmonių sveikatai turi būti nurodyti suprantamai ir glaustai, kad profesionalus naudotojas galėtų nesunkiai suvokti pavojus, susijusius su chemine medžiaga, preparato komponentais. Turi būti nustatytas ryškus skirtumas tarp cheminių preparatų, kurie klasifikuojami kaip pavojingi ir kaip nepavojingi.

14.2. Turi būti nurodyti pavojai, susiję su cheminės medžiagos, preparato degumu ir sprogumu, taip pat galimo poveikio žmonių sveikatai požymiai bei galimos žalos aplinkai pasekmės, susijusios su cheminių medžiagų, preparatų naudojimu arba jų gamintojo nustatyto naudojimo pažeidimais. Atskirais atvejais turi būti nurodyta ir kito pobūdžio pavojai – dulkėjimas, dusulio sukėlimas, užšalimas arba pavojai aplinkai – poveikis dirvos organizmams ir kiti, kurie neklasifikuojami kaip pavojingi, gali padidinti cheminių medžiagų, preparatų pavojingumą.

14.3. Informacija apie preparatą turi būti nurodyta prekinės pakuotės vieneto etiketėje ir atitikti saugos duomenų lapo 15 skyriuje pateiktus reikalavimus, taip pat Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 16 įsakymu Nr. 137 patvirtintų Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių reikalavimus.

15. Pirmosios medicinos pagalbos priemonės

15.1. Pirmosios medicinos pagalbos priemonės turi būti aprašomos aiškiai, suprantamai tiek nukentėjusiems, tiek šalia jų esantiems bei suteikiantiems pirmąją medicinos pagalbą žmonėms, taip pat turi būti nurodyta, ar būtina suteikti neatidėliotiną medicinos pagalbą.

15.2. Turi būti glaustai aprašyti galimi sveikatos pakenkimo požymiai ir kitos pasekmės; pirmosios medicinos pagalbos instrukcijoje būtina išskirti veiksmus, kuriuos reikia atlikti nedelsiant, taip pat pateikti duomenis apie galimus vėlesnius sveikatos pakenkimus.

15.3. Informacija apie pirmosios medicinos pagalbos priemones, siekiant pašalinti cheminės medžiagos, preparato poveikio sveikatai pasekmes, turi būti suskirstyta, atsižvelgiant į jų patekimo į organizmą būdus – įkvėpus, patekus ant odos, į akis arba prarijus.

15.4. Turi būti nurodyta, ar suteikti medicinos pagalbą gali tik gydytojas. Kai kurių cheminių medžiagų, preparatų saugos duomenų lapuose gali būti nurodytas būtinumas atlikti skubias medicinos pagalbos procedūras nukentėjusiojo darbo vietoje.

16. Priešgaisrinės priemonės

Įvertinant cheminių medžiagų, preparatų pavojų gaisro arba sprogimo atžvilgiu, turi būti atsižvelgta į jų degumą bei sprogumą, įvardytos priešgaisrinės saugos atžvilgiu tinkamos ir netinkamos naudoti ugnies gesinimo priemonės, pateikti duomenys apie cheminės medžiagos, preparato degimo metu išsiskiriančias dujas, dūmus, kitus degimo produktus, taip pat turi būti nurodytos asmeninės apsauginės priemonės, kurias turi dėvėti gaisrą gesinantys žmonės.

17. Avarijų likvidavimo priemonės

17.1. Pateikiant duomenis apie avarijų, susijusių su chemine medžiaga, preparatu, likvidavimo priemones turi būti nurodyta:

17.1.1. kolektyvinės apsaugos ir asmeninės apsauginės priemonės (kibirkščių šaltinių šalinimas, pakankamas vėdinimas, kvėpavimo takų apsauga, dulkėtumo mažinimas, sąlyčio su oda ir patekimo į akis prevencija);

17.1.2. aplinkos teršimo prevencijos priemonės (neleisti teršalams patekti į kanalizacijos įrenginius, paviršinius, požeminio vandens telkinius bei dirvožemį, būtinumas pranešti apie greta esantiems objektams kylantį pavojų);

17.1.3. būdai išsiliejusiai arba išbyrėjusiai cheminei medžiagai, preparatui surinkti (susemti) bei neutralizuoti, pvz., sorbentų naudojimas (smėlis, diatomitas, rūgščių ir šarmų universalios neutralizavimo priemonės, pjuvenos ir kt.), dujų arba dūmų šalinimas, panaudojant vandenį bei kitaip skiedžiant. Prireikus turi būti pateiktas nurodymas „nenaudoti“ arba „neutralizuoti naudojant…“.

18. Cheminės medžiagos, preparato naudojimas ir sandėliavimas

18.1. informacija, susijusi su darbuotojų sauga ir sveikata darbe ir aplinkos apsauga, turi padėti darbdaviui įgyvendinti tinkamas darbo organizavimo priemones ir darbo metodus, nurodytus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. 97/406 patvirtintuose darbuotojų apsaugos nuo cheminių veiksnių darbe nuostatuose (Žin., 2001, Nr. 65-2396).

18.2. Siekiant užtikrinti cheminės medžiagos, preparato saugų naudojimą, turi būti pateiktos rekomendacijos, apimančios technines priemones, skirtas aplinkai apsaugoti nuo dulkių, aerozolių, ugnies (tinkamas sandėlių, vietinių, bendrųjų teršalų šalinimo vėdinimo sistemų įrengimas, filtrų ar skruberių ir kitų valymo priemonių įrengimas šalinamojo vėdinimo įrenginiuose, priemonės išsiliejusiai arba išbyrėjusiai cheminei medžiagai, preparatui surinkti (susemti) ir juos pašalinti), taip pat reikalavimai, susiję su konkrečia chemine medžiaga ar preparatu (draudžiami ar rekomenduojami veiksmai, įrenginiai), pateikiant nuorodas į atitinkamus teisės norminius aktus.

18.3. Nustatant sąlygas cheminei medžiagai, preparatui saugiai sandėliuoti, turi būti nurodytos sandėlių arba talpyklų projektavimo sąlygos (saugios pertvaros, užtvaros, vėdinimas, netinkamos kartu saugoti medžiagos, patalpų oro temperatūros, santykinės drėgmės reikšmės, apšvieta ir kt.), specialiosios elektros įrangos naudojimas, statinės elektros iškrovos prevencija.

18.4. Prireikus turi būti pateikti nurodymai dėl ribinio cheminės medžiagos, preparato kiekio, kurį leidžiama saugoti tam tikromis sandėliavimo sąlygomis, taip pat turi būti pateikti specialūs reikalavimai, pavyzdžiui, medžiagos rūšis, panaudota cheminės medžiagos, preparato pakuotei.

18.5. Turi būti pateikti duomenys apie cheminės medžiagos, preparato specifinę paskirtį, taip pat konkrečios rekomendacijos dėl jų naudojimo. Jei įmanoma, pateikti nuorodas į cheminės medžiagos, preparato naudojimo taisykles tam tikroje pramonės arba kitos ūkinės veiklos srityje.

19. Cheminės medžiagos, preparato poveikio prevencija

19.1. Turi būti pateiktos šiuolaikiškos pritaikomos specialiosios prevencijos priemonės, taip pat nustatytos ribinės vertės darbo aplinkos ore ir/arba biologinės ribinės vertės. Cheminės medžiagos, preparato komponentų ribinės vertės darbo aplinkos ore turi būti nurodytos pagal šalies, į kurios rinką tiekiama cheminė medžiaga, preparatas, norminius aktus. Į Lietuvos Respublikos rinką tiekiamų cheminių medžiagų, preparatų komponentų ribinės vertės darbo aplinkos ore turi būti nurodytos pagal Lietuvos higienos normą HN 23-2001.

19.2. Jei cheminės medžiagos, preparato komponento ribinė vertė nenurodyta ir pagal Lietuvos Respublikos higienos normą HN 23-2001 jų ribinė vertė nenustatyta, tai pagal Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymą (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324), cheminės medžiagos, preparato sauga vertinama, atsižvelgiant į geros gamybos praktikos kodeksus, mokslo ir technologijų pažangą bei saugą, kurios profesionalus naudotojas pagrįstai gali tikėtis.

19.3. Cheminio preparato komponentų ribinė vertė turi būti pateikiama, atsižvelgiant į saugos duomenų lapo 2 skyriuje išvardytus komponentus.

19.4. Informacija apie darbo aplinkos cheminės taršos prevenciją turi būti grindžiama rizikos, susijusios su cheminės medžiagos, preparato įvertinimu darbuotojų saugai ir sveikatai, pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. 97/406 patvirtintus darbuotojų apsaugos nuo cheminių veiksnių darbe nuostatus, reikalaujančius tinkamai projektuoti darbo procesus, diegti technines prevencijos priemones, naudoti saugius įrenginius ir medžiagas, įrengti kolektyvines apsaugos priemones cheminės taršos sklaidos šaltinyje ir aprūpinti darbuotojus asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis. Ši informacija turi atitikti informaciją, pateiktą saugos duomenų lapo 7 skyriuje.

19.5. kai darbuotojų asmeninė apsauga yra būtina, turi būti pateikta informacija apie patikimas asmenines apsaugines priemones, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1998 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 77 patvirtintus Darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis nuostatus (Žin., 1998, Nr. 43-1188).

19.6. Pateikiant informaciją apie asmenines apsaugines priemones, turi būti nurodyta:

19.6.1. respiratoriai, dujokaukės, tinkamos apsaugoti kvėpavimo takus, filtrų tipai;

19.6.2. tinkamos pirštinės, nurodant medžiagas, iš kurių jos turi būti pagamintos, jų saugaus naudojimo trukmė, atsižvelgiant į cheminių medžiagų, preparatų poveikio intensyvumą; prireikus turi būti nurodytos ir kitos rankų odos apsauginės priemonės (kremai, tepalai);

19.6.3. akių apsauginių priemonių tipai: apsauginiai akiniai, veido apsauginiai skydeliai;

19.6.4. jeigu reikia apsaugoti ne tik plaštakų, bet ir kitus odos paviršius, nurodyti atitinkamas asmenines apsaugines priemones: prijuostę, batus, apsauginius drabužius; prireikus nurodyti papildomas odos apsaugines ir asmens higienos priemones.

19.7. Turi būti pateikta informacija apie Lietuvoje galiojančius aplinkos apsaugos teisės aktus, kurių turi laikytis darbdavys.

20. Cheminės medžiagos, preparato fizikinės ir cheminės savybės

20.1. Cheminės medžiagos, preparato fizikinės savybės turi būti nurodytos, pateikiant informaciją apie agregatinę būseną (kietoji medžiaga, skystis, dujos), juslines savybes (spalva, kvapas), vandenilio jonų koncentracijos (pH) vertę, virimo, lydymosi, pliūpsnio, savaiminio užsiliepsnojimo temperatūrą, oksidavimosi savybes, garų slėgį, specifinę masę, tirpumą vandenyje, riebaluose, pasiskirstymo koeficientą (n-oktanolis/vanduo), garų specifinį tankį, skysčio garavimo rodiklio reikšmę, klampumą.

20.2. 20.1 punkte išvardytos cheminės medžiagos, preparato savybės paprastai turi apibūdinti atitinkamos cheminės medžiagos, preparato savybių reikšmes. Tačiau pagal saugos duomenų lape pateiktą informaciją turi būti aiškiai matyti skirtumas tarp cheminių medžiagų, preparatų, kuriems tam tikras pavojus nebūdingas, ir cheminių medžiagų preparatų, dėl kurių galimo pavojaus sveikatai nėra pakankamų duomenų. Jeigu laikoma tikslinga pateikti informaciją apie cheminio preparato komponentų fizikines ir chemines savybes, turi būti nurodyti pateiktų duomenų šaltiniai.

21. Cheminės medžiagos, preparato stabilumas ir reaktingumas

21.1. Siekiant išvengti cheminės medžiagos, preparato sukeliamo pavojaus dėl galimų pavojingų cheminių reakcijų, turi būti nurodytas jų cheminis stabilumas ir galimos pavojingos cheminės reakcijos tam tikromis sandėliavimo arba naudojimo sąlygomis, taip pat jiems patekus į aplinką.

21.2. Turi būti išvardyti vengtini veiksniai ir medžiagos, galintys sukelti cheminių medžiagų, preparatų pavojingas chemines reakcijas: netinkama aplinkos temperatūra, slėgis, šviesa (saulės spinduliai), smūgis, vandens, oro, rūgščių, šarmų, oksidatorių ir kitų specifinių medžiagų poveikis. Galimos cheminių medžiagų, preparatų pavojingos cheminės reakcijos turi būti glaustai aprašytos.

21.3. Pateikiant duomenis apie cheminių medžiagų, preparatų skilimą, turi būti įvardyti skilimo produktai, jeigu šių produktų sklaida aplinkoje kelia pavojų sveikatai. Taip pat turi būti nurodyta stabilizatoriaus reikmė arba jo esamas kiekis, pavojingos egzoterminės reakcijos galimybė, saugos priemonių naudojimo sąlygos, pasikeitus cheminės medžiagos, preparato išvaizdai, taip pat turi būti pateikta informacija apie pavojingus skilimo produktus, galinčius išsiskirti dėl cheminės medžiagos, preparato susilietimo su vandeniu, apie pavojus skilti į nestabiliuosius produktus.

22. Toksikologinė informacija

22.1. Toksikologinė informacija apie chemines medžiagas, preparatus turi būti pateikta glaustai, tačiau išsamiai ir suprantamai, atsižvelgiant į įvairius sveikatos pakenkimus, galinčius atsirasti dėl vartotojo sąlyčio su chemine medžiaga ar preparatu.

22.2. Informacija apie cheminės medžiagos, preparato pavojų sveikatai turi būti pagrįsta tiek sukaupta patirtimi, tiek toksikologinių eksperimentų su gyvūnais duomenimis. Turi būti pateikta informacija apie skirtingus poveikio būdus (įkvėpus, prarijus, patekus ant odos ir/arba į akis), nurodant pakenkimo požymius, susijusius su cheminės medžiagos, preparato fizikinėmis, cheminėmis ir toksikologinėmis savybėmis.

22.3. Turi būti pateikti žinomi duomenys tiek apie cheminių medžiagų, preparatų betarpišką, tiek apie uždelstą pavojų, taip pat apie trumpai trunkančio bei ilgesnio poveikio lėtinius pakenkimus ir poveikius: organizmo jautrinimą, narkotizavimą, kancerogeninį, mutageninį, toksišką reprodukcijai (toksiškumas gemalui ir naujagimiui) ir kt.

22.4. Atsižvelgiant į preparato sudėtį, gali būti pateikti duomenys apie pavojingų komponentų poveikio sveikatai pasekmes.

23. Ekologinė informacija

23.1. pateikiant ekologinę informaciją, turi būti nurodyti galimi teršalų poveikiai dėl cheminės medžiagos, preparato patekimo į aplinką ir jų sklidimo aplinkoje: ore, vandenyje ir/arba dirvožemyje. Jei esama duomenų, turi būti pateikti toksiškumo bandymų duomenys (LC50 žuvims ≤ 1 mg/l). Turi būti aprašytos pagrindinės cheminės medžiagos, preparato savybės, galinčios daryti poveikį aplinkai, priklausantį nuo jų galimų panaudojimo būdų. Panašūs duomenys turi būti pateikti apie cheminės medžiagos, preparato skilimo pavojingus produktus.

23.2. Ekologinėje informacijoje turi būti:

23.2.1. duomenys apie ekotoksiškumą vandens aplinkoje, pateikiant turimas patikimas žinias apie ūmų ir lėtinį poveikį žuvims, dafnijoms, dumbliams, kitiems vandens augalams, taip pat papildomi turimi duomenys apie toksiškumą dirvožemio mikro- ir makroorganizmams ir kitiems aplinkoje paplitusiems gyvūnams: paukščiams, bitėms, taip pat augalams. Jei cheminei medžiagai ar preparatui yra būdinga slopinti mikroorganizmų aktyvumą, turi būti nurodytas galimas poveikis biologinio nuotekų valymo įrenginiams;

23.2.2. turint duomenų apie cheminės medžiagos arba preparato komponentų pasklidimą, išsiskyrus į aplinką, savybes migruoti į podirvio vandenį arba sklisti toli nuo išsiskyrimo vietos, turi būti pateikta:

23.2.2.1. žinomas arba prognozuojamas pasiskirstymas aplinkos komponentuose;

23.2.2.2. paviršiaus įtemptis;

23.2.2.3. absorbcija/desorbcija;

23.2.2.4. kitos fizikinės, cheminės savybės, kaip nurodyta 20.1 punkte;

23.2.3. duomenys apie patvarumą ir skilimą, pateikiant informaciją apie cheminės medžiagos arba preparato komponentų savybes skilti aplinkos komponentuose, tiek dėl biodegradacijos, tiek dėl kitų procesų – oksidacijos arba hidrolizės. Jei esama duomenų, turi būti nurodyta cheminės medžiagos arba preparato komponentų pusėjimo trukmė aplinkoje. Taip pat turi būti pateikti duomenys apie cheminės medžiagos arba preparato komponentų galimumą skilti nuotekų valymo įrenginiuose;

23.2.4. duomenys apie bioakumuliacijos potencialą, nurodant cheminės medžiagos arba preparato komponentų galimumą kauptis gyvuosiuose organizmuose ir patekti į mitybos grandinę, jei tai įmanoma, nurodyti Kow ir BCF.

23.2.2, 23.2.3 ir 23.2.4 punktuose nurodyta informacija negali būti pateikiama apie preparatus, kadangi ji būdinga tik cheminėms medžiagoms. Todėl, jei esama duomenų, jie turi būti pateikti apie kiekvieną preparato komponentą, įvardytą saugos duomenų lape pagal šios Tvarkos 13.2-13.7 punktus;

23.2.5. duomenys apie kitus neigiamus aplinkai poveikius, pateikiant turimą informaciją apie ozono sluoksnį ardantį potencialą, apie fotocheminį ozono susidarymą ir globalinį šiltinimo potencialą;

23.2.6. ekologiniai duomenys, ypač susiję su išsiskiriančių teršiančių medžiagų ir avarijų prevencijos priemonėmis, cheminės medžiagos, preparato vežimu bei jų atliekų šalinimu, turi būti pateikti saugos duomenų lapo 6, 7, 13, 14 ir 15 skyriuose.

24. Cheminės medžiagos, preparato atliekų tvarkymas

24.1. Jeigu cheminės medžiagos, preparato arba jų naudojimo metu galinčios susidaryti atliekos kelia pavojų žmonių sveikatai ir/arba aplinkai, saugos duomenų lape turi būti pateikta informacija apie tokias atliekas ir jų saugų tvarkymą. Taip pat turi būti nurodyti reikalavimai neišmesti atliekų į kanalizaciją ir kitaip neteršti jomis aplinkos.

24.2. Turi būti nurodyti tinkami cheminės medžiagos, preparato atliekų, taip pat užterštų pakuočių tvarkymo būdai (deginimas, perdirbimas, šalinimas sąvartyne ir kt). Cheminės medžiagos, preparato panaudotos taros atliekų kodai turi būti nurodyti pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 patvirtintas Atliekų tvarkymo taisykles (Žin. 1999, Nr. 63-2065).

24.3. Informacija apie atliekų tvarkymą turi būti pateikta, atsižvelgus į atitinkamus savivaldybių institucijų reikalavimus. Nesant tokių reikalavimų, profesionaliems naudotojams tikslinga nurodyti taikyti Lietuvos Respublikos teisės aktų dokumentų reikalavimus.

25. cheminių medžiagų, preparatų vežimas

25.1. Saugos duomenų lapo 14 skyriuje turi būti nurodytos konkrečios su cheminės medžiagos, preparato vežimu susijusios atsargumo priemonės, kurias turi žinoti arba privalo vykdyti profesionalus naudotojas, veždamas chemines medžiagas, preparatus tiek įmonės vidaus, tiek išorės transportu.

25.2. jei reikalinga, turi būti pateikta cheminių medžiagų, preparatų vežimo reikalavimai pagal atskirus teisės norminius aktus IMDG (jūrų transportui), ADR (automobilių transportui), RID (geležinkelio transportui), ICAO/IATA (oro transportui). Krovinio vežimo informacijoje gali būti nurodyta:

25.2.1. Jungtinių tautų numeris;

25.2.2. krovinio klasė;

25.2.3. krovinio pavadinimas;

25.2.4. pakuotės grupė;

25.2.5. jūrų vandens teršalas;

25.2.6. kiti tinkami duomenys.

Cheminės medžiagos ir preparatai, kurie yra įtraukti į Jungtinių Tautų pavojingų krovinių vežimo ekspertų sudarytą sąrašą, vežamos pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius teisės aktus, reglamentuojančius pavojingų krovinių vežimą.

26. Teisinė reglamentacija ir informacija, nurodyta cheminės medžiagos, preparato etiketėje

26.1. cheminių medžiagų, preparatų vežimo ir prekinių pakuočių vienetų ženklinimo, susijusio su jų pavojingumu žmonių sveikatai ir aplinkai, reikalavimai turi būti nurodomi pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką. cheminių medžiagų, preparatų prekinių vienetų pakuočių etikečių ženklinimas turi atitikti Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 137 patvirtintus Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių reikalavimus.

26.2. jeigu cheminei medžiagai, preparatui, kuriam pildomas saugos duomenų lapas, yra nustatyti specialūs reikalavimai žmonių sveikatai ir aplinkai apsaugoti (apribojimai tiekti į rinką ir naudoti) pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 94 patvirtintą Lietuvos higienos normą HN 36:1999 Draudžiamos ir ribojamos medžiagos (Žin., 1999, Nr. 23-667), šie reikalavimai, turi būti nurodyti. Tai pat turi būti išvardyti kiti Lietuvos Respublikos teisės norminiai aktai, nustatantys reikalavimus, susijusius su cheminės medžiagos, preparato saugos duomenų lape pateiktais duomenimis.

27. Kita informacija

27.1. Kito pobūdžio informacija apie cheminę medžiagą, preparatą gali būti siejama su duomenimis, kuriuos tiekėjas laiko svarbiais naudotojo saugos ir sveikatos bei aplinkos apsaugos aspektais, kaip antai:

27.1.1. pavojingumo simboliai, rizikos ir saugos skaitmeniniai ženklai pagal saugos duomenų lapo 2 ir 3 skyrius;

27.1.2. darbuotojų mokymas, patarimai;

27.1.3. rekomenduojami apribojimai naudoti (teisės norminiuose aktuose nenustatytos tiekėjo rekomendacijos);

27.1.4. papildoma informacija (rašytinės nuorodos ir/arba techninės informacijos šaltiniai);

27.1.5. saugos duomenų lapo duomenų pildymo šaltiniai;

27.1.6. informacija, kuria papildytas arba kitaip pakoreguotas saugos duomenų lapas (jeigu šie duomenys nebuvo pateikti kitur).

 

V. SAUGOS DUOMENŲ LAPO PATEIKIMAS PROFESIONALIEMS NAUDOTOJAMS

 

28. Cheminės medžiagos, preparato tiekėjams informacija saugos duomenų lapams papildyti gali būti teikiama pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 28 d. nutarimu Nr. 636 patvirtintus Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų registro nuostatus (Žin. 2001, Nr. 47-1625).

29. cheminės medžiagos, preparato tiekėjas saugos duomenų lapą turi pateikti profesionaliam naudotojui kartu su pirmą kartą tiekiama chemine medžiaga, preparatu, klasifikuojamu kaip sprogstantis, oksiduojantis, ypač degus, labai degus, degus, labai toksiškas, toksiškas, kenksmingas, ardantis (ėsdinantis), dirginantis, jautrinantis (sensibilizuojantis), kancerogeninis, mutageninis, toksiškas reprodukcijai, pavojingas aplinkai ir kitais atvejais šios Tvarkos 13.3 ir 31 punktuose.

30. Saugos duomenų lapas profesionaliam naudotojui gali būti pateikiamas popieriuje arba elektroniniu paštu, jeigu profesionalus naudotojas turi tam reikalingas priėmimo priemones.

31. Tiekėjas, profesionaliam naudotojui prašant, turi užpildyti saugos duomenų lapą, pateikiant informaciją apie preparatą, kuris pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką neklasifikuojamas kaip pavojingas, bet bent vieno komponento koncentracija yra lygi ar didesnė kaip 1 % nedujinio preparato masės arba lygi ar didesnė kaip 0,2 % dujinio preparato: kai šis komponentas yra pavojingas sveikatai ir aplinkai arba kai nustatyta šio komponento ribinė vertė darbo aplinkos ore.

32. Atsiradus naujos informacijos apie cheminę medžiagą, preparatą, tiekėjas turi pateikti profesionaliam naudotojui atitinkamai papildytą ir pataisytą saugos duomenų lapą.

33. Tiekėjas pataisytus ir papildytus saugos duomenų lapus turi pateikti visiems ankstesniems profesionaliems naudotojams, atitinkamas chemines medžiagas, preparatus įsigijusiems prieš 12 mėnesių iki saugos duomenų lapų naujo varianto parengimo.

34. Saugos duomenų lape pateikta informacija prireikus turi būti naudojama:

34.1. formuojant ir tvarkant Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų registrus;

34.2. atliekant darbo vietų higieninį įvertinimą;

34.3. tiriant profesinių ligų ir apsinuodijimų priežastis;

34.4. kitais teisės aktų reglamentuojamais atvejais, siekiant užtikrinti profesionalių darbuotojų saugą ir sveikatą.

35. juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę šios tvarkos reikalavimus, traukiami atsakomybėn įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

______________


saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo

pateikimo profesionaliems naudotojams tvarkos

1 priedas

 

SAUGOS DUOMENŲ LAPAS

 

Saugos duomenų lapas

(pagal direktyvas 91/155/EEB ir 2001/58/EB)

1 lapas iš lapų

pildymo data

paskutinio peržiūrėjimo data

 

1. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO IR TIEKĖJO PAVADINIMAS

Cheminės medžiagos, preparato pavadinimas

Kiti pavadinimai (sinonimai)

 

Paskirtis

Tiekėjas

Adresas

Telefonas, faksas

Telefonas skubiai informacijai suteikti

 

 

2. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO SUDĖTIS. INFORMACIJA APIE KOMPONENTUS

Empirinė (molekulinė) formulė

Molekulinė masė

Pavojingi komponentai

 

CAS Nr.

EINECS Nr.

ELINCS Nr.

Cheminis pavadinimas

Koncentracija (%) produkto masės (tūrio)

Pavojingumo simboliai

Rizikos frazės

 

3. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO Galimi pavojai

Pavojai, susiję su užsidegimo arba sprogimo galimybe

Pavojai žmonių sveikatai, galimo poveikio pasekmės

Pavojai aplinkai ir galimos žalos pasekmės

 

 

Saugos duomenų lapas

(pagal direktyvas 91/155/EEB ir 2001/58/EB)

1 lapas iš lapų

pildymo data

paskutinio peržiūrėjimo data

 

4. PIRMOSIOS MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONĖS

Cheminės medžiagos, preparato patekimo į organizmą būdas:

Įkvėpus

Patekus ant odos

Patekus į akis

Prarijus

Priemonės, kurių gali imtis tik gydytojas

 

 

5. PRIEŠGAISRINĖS PRIEMONĖS

 

Tinkamos gaisro gesinimo priemonės

Netinkamos gaisro gesinimo priemonės

Pavojingos medžiagos, išsiskiriančios iš cheminės medžiagos, preparato degimo metu, degimo produktai, dujos

Asmeninės apsauginės priemonės

 

 

6. AVARIJŲ LIKVIDAVIMO PRIEMONĖS

 

Kolektyvinės apsaugos ir asmeninės apsauginės priemonės

Aplinkos teršimo prevencijos priemonės

Cheminės medžiagos, preparato surinkimo (susėmimo) ir neutralizavimo (nukenksminimo) būdai ir priemonės

 

 

7. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO NAUDOJIMAS IR SANDĖLIAVIMAS

Reikalavimai ir rekomendacijos naudojimui

Reikalavimai sandėliavimui

Netinkamos (nesuderinamos) kartu sandėliuoti cheminės medžiagos

Nurodymai dėl ribinio cheminės medžiagos, preparato kiekio, galimo sandėliuoti nurodytomis sąlygomis

Reikalavimai cheminės medžiagos, preparato pakuotei

 

 

8. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO POVEIKIO PREVENCIJA

 

cheminės medžiagos, preparato komponento ribinė vertė darbo aplinkos ore (RV, PEL, STEL, TLV, TWA), kilmės šalies patvirtinusios institucijos pavadinimas (ACGIH, NIOSH, OSHA ir kt.)

Techninės priemonės

Kvėpavimo takų apsauginės priemonės

Rankų ir odos apsauginės priemonės

Akių apsauginės priemonės

Kitos odos apsauginės priemonės (darbo drabužiai, avalynė ir kt.)

Asmens higienos priemonės

 

 

9. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO FIZIkiNĖS IR CHEMINĖS SAVYBĖS

Agregatinė būsena (kieta, skysta, dujinė)

Juslinės savybės (spalva, kvapas)

Vandenilio jonų koncentracijos vertė, pH

Virimo temperatūra, °C ar virimo temperatūros intervalas

Degumas

Savaiminio užsiliepsnojimo temperatūra, °C

Pliūpsnio temperatūra, °C

Sprogumo ribos:

Žemutinė, tūrio %

Viršutinė, tūrio %

 

Oksidavimosi savybės

Užšalimo/lydymosi temperatūra, °C

Garų slėgis, kPa

Specifinė masė, tankis g/cm3, kg/m3

Tirpumas (vandenyje, riebaluose)

Pasiskirstymo koeficientas

(noktanolis/vanduo)

Klampumas

Garų specifinis tankis

Garavimo greitis

 

 

Saugos duomenų lapas

(pagal direktyvas 91/155/EEB ir 2001/58/EB)

1 lapas iš lapų

pildymo data

paskutinio peržiūrėjimo data

 

10. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO STABILUMAS IR REAKTinguMAS

Cheminis stabilumas ir pavojingos cheminės reakcijos

Vengtinos aplinkos sąlygos ir cheminės medžiagos, sukeliančios pavojingas chemines reakcijas

Skilimo produktai

Stabilizatorių reikmė

Egzoterminės reakcijos galimybė

Nestabilūs skilimo produktai

 

 

11. TOKSIKOLOGINĖ INFORMACIJA

Ūmus toksiškumas bandomiesiems gyvūnams:

prarijus, LD50

per odą, LD50

Įkvėpus, LC50

Dirginimas

Pasklidimas

Lėtinis poveikis bandomiesiems gyvūnams

Poveikis žmonėms:

Kancerogeniškumas

Mutageniškumas

Toksiškumas reprodukcijai

 

 

12. EKOLOGINĖ INFORMACIJA

cheminės medžiagos, preparato savybės, galinčios daryti poveikį aplinkai

Ekotoksiškumas (toksiškumas vandens, dirvožemio organizmams, kitiems gyvūnams ir augalams)

Judrumas

Išsilaikymas ir skilimas (biodegradacija) aplinkoje

Bioakumuliacija

Duomenys apie kitus poveikius

 

 

Saugos duomenų lapas

(pagal direktyvas 91/155/EEB ir 2001/58/EB)

1 lapas iš lapų

pildymo data

paskutinio peržiūrėjimo data

 

13. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO ATLIEKŲ TVARKYMAS

Reikalavimai atliekų neišmesti į aplinką

cheminės medžiagos, preparato atliekų, užterštų pakuočių šalinimo būdai (deginimas, utilizacija, šalinimas sąvartyne ir kt.)

 

 

14. CHEMINĖS MEDŽIAGOS, PREPARATO vežimAS

Norminio dokumento pavadinimas

Cheminės medžiagos, preparato pavadinimas

Pavojingo krovinio kodas

Pavojingumo klasė

JT numeris

Pakuotės grupė

RID/ADR IATA, IMO

 

 

 

 

 

 

15. TEISINĖ REGLAMENTACIJA ir informacija, NURODYTA medžiagos preparato pakuotės etiketėje

 

Teisės norminiai aktai, reglamentuojantys cheminės medžiagos, preparato klasifikaciją, ženklinimą, naudojimo ribojimą, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, ribines vertes darbo aplinkoje, atliekų tvarkymą ir kt.

 

Informacija, nurodyta cheminės medžiagos preparato pakuotės (taros) etiketėje

 

 

Saugos duomenų lapas

(pagal direktyvas 91/155/EEB ir 2001/58/EB)

1 lapas iš lapų

pildymo data

paskutinio peržiūrėjimo data

 

16. KITA INFORMACIJA

 

Pavojingumo simboliai ir tekstas

R frazių ir skaitmeninių ženklų sąrašas pagal 2 ir 3 skyrius.

S frazių ir skaitmeninių ženklų sąrašas

 

 

Šiame saugos duomenų lape pateikti duomenys turi būti prieinami visiems, kurių darbas yra susijęs su chemine medžiaga, preparatu. Duomenys atitinka mūsų turimas žinias ir yra skirti apibūdinti cheminį produktą saugos ir sveikatos darbe, aplinkos apsaugos aspektais. Saugos duomenų lapo informacija bus papildyta atsiradus naujų duomenų apie chemines medžiagos preparato poveikį sveikatai ir aplinkai, apie prevencijos priemones pavojams sumažinti arba jiems visiškai išvengti. Saugos duomenų lape pateikta informacija neatskleidžia kitų specifinių cheminės medžiagos, preparato savybių.

______________


saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo

pateikimo profesionaliems naudotojams tvarkos

2 priedas

 

CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ PAVOJINGUMO KRITERIJAI PAGAL DIREKTYVĄ 1999/45/EB

 

Medžiagos pavojingumo kategorija

Koncentracija, į kurią reikia atsižvelgti

dujiniai preparatai,

tūrio /tūrio %

kiti preparatai,

masės /masės %

Labai toksiška

> 0,02

> 0,1

toksiška

> 0,02

> 0,1

Kancerogeninė, 1 arba 2 kategorija

> 0,02

> 0,1

Mutageninė, 1 arba 2 kategorija

> 0,02

> 0,1

Toksiška reprodukcijai, 1 arba 2 kategorija

> 0,02

> 0,1

Pavojinga

> 0,02

> 1

Ardanti (ėsdinanti)

> 0,02

> 1

Dirginanti

> 0,02

> 1

Jautrinanti (sensibilizuojanti)

> 0,02

> 1

Kancerogeninė, 3 kategorija

> 0,02

> 1

Mutageninė, 3 kategorija

> 0,2

> 1

Toksiška reprodukcijai, 3 kategorija

> 0,2

> 1

Pavojinga aplinkai

 

> 0,1

Pavojinga aplinkos ozonui

> 0,1

> 0,1

Pavojinga aplinkai

 

> 1

______________