LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKYMOSI PASIEKIMŲ ĮTEISINIMO TVARKOS

 

2002 m. balandžio 19 d. Nr. 706

Vilnius

 

1. Tvirtinu Mokymosi pasiekimų įteisinimo tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. mokyklos direktorius moksleivį tęsti mokslą į jo prašyme nurodytą klasę priima tik gavęs pažymėjimą (nuo 2002 m. – kodas 2051, kodas 2052, kodas 2053 arba kodas 2054) arba laisvos formos pažymą apie jo mokymosi ankstesnėje mokykloje rezultatus;

2.2. į vidurinės mokyklos vienuoliktąsias ir gimnazijos trečiąsias klases, atitinkamus profesinių ir aukštesniųjų mokyklų, vykdančių vidurinio ugdymo programą, kursus priimami moksleiviai, turintys pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą.

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO Ministras                                            Algirdas Monkevičius

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2002 m. balandžio 19 d.

įsakymu Nr. 706

 

MOKYMOSI PASIEKIMŲ ĮTEISINIMO TVARKA

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja moksleivių, siekiančių pradinio, pagrindinio ar vidurinio išsilavinimo ir baigusių pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, mokymosi pasiekimų įteisinimą dokumentuose bei šių dokumentų išdavimą.

2. Išlaikytas egzaminas – pagrindinės mokyklos baigiamasis ir mokyklinis brandos egzaminas, įvertintas 4-10 balų; valstybinis brandos egzaminas, įvertintas 1-100 balų.

3. Patenkinami mokomųjų dalykų įvertinimai – 4-10 balų įvertinimai, „įskaityta“.

4. Moksleivis, turintis patenkinamus visų ugdymo plano mokomųjų dalykų metinius įvertinimus, laikomas baigęs pagrindinio ar vidurinio ugdymo programą.

 

II. MOKYKLOS BAIGIMAS

 

5. Pagrindinės mokyklos baigimo metais laikomi tie metai, kada baigta visa pagrindinio ugdymo programa.

6. Vidurinės mokyklos baigimo metais laikomi tie metai, kada baigta visa vidurinio ugdymo, suaugusiųjų vidurinio ugdymo, menų gimnazijos programa ir išlaikyti visi privalomi brandos atestatui gauti brandos egzaminai.

7. Asmens mokyklos baigimo metais laikomi abėcėlinėje knygoje nurodyti jo išvykimo iš tos mokyklos metai, kai jis:

7.1. vidurinio ugdymo programą baigė iki 1994 metų, neišlaikė privalomų brandos atestatui gauti egzaminų ir brandos atestatą gauna šiemet;

7.2. likvidavo nepatenkinamus atskirų dalykų metinius įvertinimus, išlaikė privalomą brandos atestatui gauti egzaminų skaičių, nustatytą 2002 m. Tvarkoje, ir brandos atestatą gauna šiemet, o jo buvusi mokykla reorganizuota arba likviduota;

7.3. pagrindinio ugdymo programą baigė iki 2001 m., neišlaikė arba nelaikė pagrindinės mokyklos baigiamųjų egzaminų, negavo pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo ir jį gauna šiemet.

8. Mokyklos, kuri pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo ar brandos atestato išdavimo dieną yra neperregistruota, pavadinimas ir kodas moksleiviui išduodamame dokumente rašomi pagal registrą (6, 10 priedas).

 

III. ĮSAKYMŲ ĮFORMINIMAS

 

9. Direktoriaus įsakymuose „Dėl pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų išdavimo“ ir „Dėl brandos atestatų išdavimo“ įrašomos visų šiuos dokumentus gaunančių moksleivių vardai ir pavardės, pažymint, kuriems abiturientams išduoti brandos atestatą su pagyrimu.

10. Prie įsakymo dėl prarasto brandos atestato priedo dublikato išdavimo pridedama brandos atestato kopija.

11. Įsakyme dėl pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo, brandos atestato ar dublikato išdavimo buvusiam reorganizuotos ar likviduotos mokyklos moksleiviui steigėjas (savivaldybės mokyklos – savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovas) nurodo:

11.1 eilutėje „Direktorius“ įrašyti jo įgalioto išrašyti dublikatą asmens vardą, pavardę ir paveda jam pasirašyti;

11.2. dokumento išdavimo pagrindą – mokyklos archyvo saugotojo rašto apie metinius ir išlaikytų egzaminų pažymius pavadinimą, datą ir numerį.

12. Įsakymai dėl pažymėjimų išdavimo keliamųjų ar baigiamųjų klasių moksleiviams nerašomi.

 

IV. PAŽYMĖJIMO (KODAS 2053, 2054) IŠDAVIMAS

 

13. Mokyklos direktorius keliamosios klasės moksleiviui, išvykstančiam iš mokyklos pasibaigus mokslo metams, išduoda pažymėjimą (1 priedas), išvykstančiam iš mokyklos nepasibaigus mokslo metams – laisvos formos pažymą.

13.1. Į pažymėjimą įrašomi privalomųjų, pasirenkamųjų dalykų metiniai įvertinimai (11 klasės moksleiviui nurodomas ir programos kursas), savarankiškai besimokančiam – ir išlaikytų egzaminų įvertinimai. Pratęsus privalomųjų dalykų sąrašą (Eil. Nr. 30), įrašoma gimtoji kalba nelietuvių mokyklų moksleiviams, jiems pageidaujant – ne mažiau kaip 34 valandų apimties projektiniai darbai, pasirenkamieji dalykai ir jų įvertinimai pažymiais arba „įskaityta“.

13.2. Dalykų, kurių pagal ugdymo planą neprivalėjo mokytis, eilutėse rašomi brūkšniai. Moksleiviui, kuris dalyko mokėsi pagal adaptuotą programą, pažymėjimo mokymosi rezultatų dalyje rašoma „ Matematika Ad., 5 (penki)“ (2 priedas).

14. Moksleiviui, sąlyginai perkeltam į aukštesnę klasę, eilutėje apie kėlimą į aukštesnę klasę nurodoma „…perkeltas (paliktas) į dešimtą (sąlyg.) kl.“ (2 priedas).

15. Pažymėjimas gali būti išduotas ir ankstesniais metais iš mokyklos išvykusiam moksleiviui (jam pageidaujant) arba analogišką pažymėjimą pametusiam moksleiviui.

16. Pažymėjimas, išduodamas 1–4 klasės moksleiviui, registruojamas Pažymėjimų apskaitos knygoje. Pažymėjimas, išduodamas 5– 9 klasės moksleiviui registruojamas Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, 11 klasės moksleiviui – Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, kurios II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Pažymėjimas B Nr. 000000, kodas 2053“.

 

V. PAŽYMĖJIMO (KODAS 2051, 2052) IŠDAVIMAS

 

17. Mokyklos direktorius 10 (2 gimnazijos) ir 12 (4 gimnazijos) klasės moksleiviui, išvykstančiam iš mokyklos pasibaigus mokslo metams, išduoda pažymėjimą (1 priedas) (3 priedas), išvykstančiam iš mokyklos nepasibaigus mokslo metams – laisvos formos pažymą.

18. Pažymėjimas išduodamas moksleiviui:

18.1. turinčiam bent vieno dalyko nepatenkinamą metinį įvertinimą;

18.2. kuris bent vieno dalyko mokėsi pagal adaptuotą programą;

18.3. kuris baigė specialiąją programą;

18.4. nelaikiusiam brandos egzaminų, išlaikiusiam tik dalį brandos atestatui gauti privalomų egzaminų;

18.5. neišlaikiusiam lietuvių kalbos (valstybinės) arba gimtosios, arba vienos užsienio kalbos įskaitos.

19. Pratęsus privalomųjų dalykų sąrašą (Eil. Nr. 21), įrašoma gimtoji kalba nelietuvių mokyklų moksleiviams, jiems pageidaujant – ne mažiau kaip 34 valandų apimties projektiniai darbai, pasirenkamieji dalykai, 12 (4 gimnazijos) klasės moksleiviui – ir lietuvių kalbos (valstybinės), gimtosios bei vienos užsienio kalbos įskaitos, jų įvertinimai pažymiais arba „įskaityta“.

20. Moksleiviui, kuris dalyko mokėsi pagal adaptuotą programą, mokymosi rezultatų dalyje rašoma: „Matematika Ad., 5 (penki)“ (2 priedas).

21. Abiturientui, kuris istorijos, geografijos ar politologijos mokėsi neintegruotai, eilutėse „Istorija ir politologija“, „Geografija ir politologija“ rašomi brūkšniai, o šių dalykų pavadinimai ir įvertinimai įrašomi tuščiose eilutėse.

22. Pažymėjimas gali būti išduotas ankstesniais metais iš mokyklos išvykusiam moksleiviui (jam pageidaujant) arba analogišką pažymėjimą pametusiam moksleiviui.

23. Pažymėjimas, išduodamas 10 arba 2 gimnazijos klasės moksleiviui, registruojamas Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, abiturientui – Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, kurios II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Pažymėjimas A Nr. 0000000, kodas 2051“.

 

VI. PAŽYMĖJIMO (KODAS 2501) IŠDAVIMAS

 

24. Pažymėjimas (1 priedas) išduodamas Vilniaus tiksliųjų, gamtos ir technikos mokslų licėjaus (realinės gimnazijos) moksleiviams, baigusiems tarptautinio bakalaureato programą.

25. Pažymėjime neleidžiama keisti tipografiniu būdu atspausdintų dalykų pavadinimų, jų papildyti norimais žodžiais. Dalykai, kurių pavadinimai nesutampa su atspausdintais pavadinimais, įrašomi tuščiose pažymėjimo eilutėse.

26. Dalykų įvertinimai nurodomi dešimtbalėje vertinimo sistemoje.

27. Į pažymėjimą gali būti įrašyti tik švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka išlaikyti brandos egzaminai. Neleidžiama į pažymėjimą perkelti egzaminų iš tarptautinio bakalaureato diplomo.

28. Pažymėjimas registruojamas Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, jos II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Tarptaut. bakal. paž. U Nr. 0000000, kodas 2501“.

 

VII. PAGRINDINIO IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMO (KODAS 2001, 2005) IŠDAVIMAS

 

29. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas (1 priedas) išduodamas:

29.1. moksleiviui, turinčiam visų mokomųjų dalykų patenkinamus metinius įvertinimus;

29.2. moksleiviui, baigusiam pagrindinio ugdymo programą pagal modifikuotas dalykų programas ir turinčiam visų mokomųjų dalykų patenkinamus metinius įvertinimus.

30. Pažymėjimo blanke po žodžių „metais baigė“ įrašoma moksleivio baigta programa: „pagrindinio ugdymo“, „suaugusiųjų pagrindinio ugdymo“.

31. Į pažymėjimo blanką įrašomi išlaikyti egzaminai ir jų įvertinimai, visų ugdymo plano mokomųjų dalykų metiniai įvertinimai pažymiais arba „Įskaityta“, „Atleista (s)“ (4 priedas).

32. Mokymosi rezultatų dalies skiltyje „Įvertinimas“ rašomi brūkšniai, jeigu pagal ugdymo planą to dalyko moksleivis nesimokė.

33. Jaunimo mokyklos moksleiviui, baigusiam ikiprofesinio mokymo kursą, įrašomas pažymys, jeigu per mokslo metus jo žinios ir gebėjimai buvo vertinami pažymiu, arba „Įskaityta“, jeigu žinios ir gebėjimai pažymiais nebuvo vertinami (5 priedas).

34. Į pažymėjimą įrašomi tik išlaikyti egzaminai (6 priedas). Nelaikiusiems arba atleistiems nuo egzaminų pažymėjimo dalies „Išlaikyti egzaminai“ skiltyje „Egzaminas“ pažymima „Nelaikė“, „Atleista (-s)“.

35. Pratęsus privalomųjų dalykų sąrašą (Eil. Nr. 20), įrašoma gimtoji (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) kalba nelietuvių mokyklų moksleiviams, ne mažiau kaip 34 valandų apimties projektiniai darbai, pasirenkamieji dalykai ir jų įvertinimai pažymiais arba „Įskaityta“ (6 priedas).

36. Moksleiviams, iki 2001 m. baigusiems pagrindinio ugdymo programą, bet neišlaikiusiems arba nelaikiusiems pagrindinės mokyklos baigiamųjų egzaminų ir negavusiems pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo, jiems pageidaujant gali būti išduotas 2002 m. pavyzdžio pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas (7 priedas).

37. Moksleiviui, turinčiam pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą ir šiemet išlaikiusiam pasirinktą egzaminą, jam pageidaujant išduodama mokyklos direktoriaus laisvos formos pažyma apie išlaikytą egzaminą.

38. Pažymėjimas registruojamas Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos knygoje. Jos II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Išsilav. paž. D Nr. 000000, kodas 2001“.

 

VIII. BRANDOS ATESTATO (KODAS 3014, 3015) IR JO PRIEDO (KODAS 3016, 3017) IŠDAVIMAS

 

39. Abiturientui brandos atestatas be brandos atestato priedo neišduodamas.

40. Brandos atestatas (1 priedas) išduodamas moksleiviui, turinčiam patenkinamus privalomųjų dalykų metinius įvertinimus, išlaikytas lietuvių kalbos (valstybinės), gimtosios bei vienos užsienio kalbos įskaitas, išlaikytą privalomąjį lietuvių kalbos ir ne mažiau kaip 3 pasirenkamuosius brandos egzaminus (8, 9 priedas).

41. Brandos atestatas su pagyrimu išduodamas laikiusiam valstybinius egzaminus (bent vieną) moksleiviui, turinčiam ne žemesnius kaip 9–10 balų visų mokomųjų dalykų metinius, lietuvių, gimtosios ir vienos užsienio kalbos įskaitų, mokyklinių egzaminų įvertinimus ir ne žemesnius kaip 50 balų valstybinių egzaminų įvertinimus.

42. Atestato priedo blanke po žodžių „metais baigė“ įrašoma moksleivio baigta programa: „vidurinio ugdymo“ (10 priedas), „suaugusiųjų vidurinio ugdymo“ (11 priedas).

43. Brandos atestato priedo mokymosi rezultatų dalyje:

43.1. įrašomi 11–12 klasės ugdymo plano mokomieji dalykai ir jų įvertinimai;

43.2. lietuvių mokyklos moksleiviui turi būti įrašyta ne mažiau kaip 10 (8 priedas) ir ne daugiau kaip 12, nelietuvių mokyklos moksleiviui – ne mažiau kaip 11 (10 priedas) ir ne daugiau kaip 13 ugdymo plano ir pasirenkamųjų dalykų įvertinimų. Politologija ir meninė raiška į tuos skaičius neįeina;

43.3. menų gimnazijos moksleiviui turi būti įrašyta ne mažiau kaip 8 ir ne daugiau kaip 10 bendrojo lavinimo dalykų įvertinimų. Profesinės ar aukštesniosios mokyklos moksleiviui – ne mažiau kaip 9 ir ne daugiau kaip 10 bendrojo lavinimo dalykų įvertinimai ir informacinių technologijų dalyko įvertinimas;

43.4. negali būti daugiau kaip penki įrašai, žymintys programos aukštesnįjį kursą (pvz., gali būti trys A ir du T; keturi A ir vienas T; penki A), bet ne mažiau kaip du įrašai, žymintys programos aukštesnįjį kursą (pvz., gali būti vienas A ir vienas T; du A);

43.5. prie tikybos, etikos, dailės, muzikos, teatro, choreografijos, bendrosios kūno kultūros, pasirinktos sporto šakos nurodomas bendrasis kursas (B), prie projektų, pasirenkamųjų dalykų – rašomas brūkšnys.

44. Pratęsus privalomųjų dalykų sąrašą (Eil. Nr. 21) įrašoma:

44.1. gimtoji kalba nelietuvių mokyklos moksleiviui;

44.2. lietuvių kalbos (valstybinės), gimtosios, užsienio kalbos įskaitos, pažymint: pvz., lietuvių k. (valst., įskaita), lietuvių k. (gimtoji, įskaita), lenkų k. (gimtoji, įskaita), anglų k. (įskaita) ir pan., istorija, geografija ir politologija, jeigu mokėsi neintegruotai. Moksleiviui, atleistam nuo įskaitos, rašoma „Anglų kalba (įskaita) Atleista (-s)“ (12 priedas);

44.3. eilutėse „Istorija ir politologija“, „Geografija ir politologija“ rašomi brūkšniai, jeigu istorijos, geografijos ar politologijos mokėsi neintegruotai;

44.4. ne mažiau kaip 34 valandų apimties projektiniai darbai, pasirenkamieji dalykai ir jų įvertinimai pažymiais arba „įskaityta“ (moksleiviui pageidaujant) (8 priedas).

45. Sergančiam, mokytam namuose, savarankiškai besimokiusiam moksleiviui įrašomi jo ugdymo plano mokomųjų dalykų įvertinimai.

46. Atestato priedo mokymosi rezultatų dalies skiltyse „Programos kursas“ ir „Įvertinimas“ rašomi brūkšniai, jeigu pagal ugdymo planą moksleivis neprivalėjo to dalyko mokytis.

47. Atestato priedo dalyje „Išlaikyti egzaminai“:

47.1. abiturientui, švietimo ir mokslo ministro įsakymu atleistam nuo brandos egzaminų, eilutėje „Lietuvių kalba“ įrašoma „Atleistas“ (11 priedas). Jeigu pagerėjus sveikatai abiturientas išlaikė tik lietuvių kalbos egzaminą, toks įrašas daromas kitoje eilutėje (12 priedas);

47.1.1. abiturientui, išlaikiusiam lietuvių kalbos ir vieną arba du pasirenkamuosius egzaminus, įrašomi tik jo išlaikyti egzaminai. Prie trečiojo pasirinkto laikyti egzamino pavadinimo nurodoma „Atleistas“;

47.2. lietuvių mokyklų moksleiviams eilutėje „Lietuvių kalba“ rašoma, pvz., „Lietuvių kalba (gimtoji, testas) Valstybinis 79 (septyniasdešimt devyni)“; kitoje eilutėje – „Lietuvių kalba (gimtoji, teksto interpretacija) Mokyklinis 10 (dešimt)“ (8 priedas);

47.3. biologijos, chemijos, fizikos, istorijos, lietuvių (gimtosios ir valstybinės), matematikos ir užsienio kalbos egzamino eilutės skiltyje „Tipas“ gali būti įrašas „Valstybinis“ arba „Mokyklinis“, nelietuvių mokyklų dėstomųjų kalbų (rusų, lenkų, baltarusių), dailės, geografijos, informatikos ir muzikos – tik „Mokyklinis“.

48. Moksleiviui, išlaikiusiam daugiau kaip 3 pasirenkamuosius egzaminus (įskaitant ir išlaikytus ankstesniais metais), jam pageidaujant į brandos atestato priedą įrašomi visi išlaikyti egzaminai. Ankstesniais metais išlaikyto egzamino pavadinimas, tipas ir įvertinimas nurodomas pagal tų metų egzamino protokolą, pažymint jo išlaikymo metus, pvz., „Vokiečių kalba S(1995 m.) 10 (dešimt)“.

48.1. Profesinės mokyklos moksleiviui, brandos egzaminus išlaikiusiam 2001 metais, o mokyklą baigusiam 2002 metais, prie egzamino tipo nurodomi jo išlaikymo metai (13 priedas).

49. Asmeniui, baigusiam vidurinio ugdymo programą 1994-2001 metais ir išlaikiusiam lietuvių kalbos ir 3 pasirenkamuosius egzaminus, pageidaujant gali būti išduotas 2002 m. pavyzdžio brandos atestatas. Neišlaikiusiam lietuvių kalbos egzamino, brandos atestatas ir jo priedas išduodamas tik jam 2002 metais išlaikius šį egzaminą ir kalbėjimo įskaitą. Nereikalaujama, kad anksčiau išlaikęs lietuvių (valstybinės) kalbos, gimtosios ar užsienio kalbos egzaminus, 2002 metais išlaikytų tų dalykų įskaitas. Brandos atestatą išduoda mokykla, išdavusi pažymėjimą (pvz., kodas 2051 ar pan.) apie jo mokymosi 12 (4 gimnazijos) klasėje rezultatus ir gavusi bazinėje mokykloje išlaikytų egzaminų protokolų kopijas.

50. Asmeniui, iki 1994 metų baigusiam vidurinio ugdymo programą ir neišlaikiusiam tų metų brandos egzaminų tvarkoje nurodytų brandos atestatui gauti privalomų egzaminų, jam pageidaujant 2002 m. pavyzdžio brandos atestatas gali būti išduotas (14 priedas), jeigu:

50.1. per 1994–2002 metus išlaikė visus 2002 m. brandos egzaminų organizavimo tvarkoje nurodytus brandos atestatui gauti privalomus egzaminus ir kalbėjimo įskaitas;

50.2. ne mažiau kaip dviejų dalykų mokėsi pagal išplėstinio kurso (A lygio) programą ir gavo patenkinamus metinius įvertinimus. Dalykų, kurių mokėsi išplėstiniu kursu (A lygiu), eilutės skiltyje „Programos kursas“ pažymima „A“, prie visų likusių dalykų – „B“.

51. Mokomųjų dalykų metiniai įvertinimai 50 p. nurodytam asmeniui brandos atestato priede įrašomi remiantis archyviniais dokumentais, penkiabalės vertinimo sistemos pažymiai pervedami į dešimtbalę vertinimo sistemą juos padauginus iš dviejų (pvz., 4 x 2 = 8).

52. Asmeniui, 1991–1993 m. laikotarpiu profesinėje ar aukštesniojoje mokykloje baigusiam vidurinio ugdymo programą, išlaikiusiam brandos egzaminus ir gavusiam mokyklos baigimo diplomą, jam pageidaujant gali būti išduotas 2002 m. pavyzdžio brandos atestatas. Metinių ir brandos egzaminų įvertinimai brandos atestato priede turi visiškai atitikti įrašams diplome (15 priedas).

53. Asmeniui, 1991–1994 m. laikotarpiu profesinėje ar aukštesniojoje mokykloje baigusiam visą vidurinio ugdymo programą ir išlaikiusiam brandos egzaminus, bet negavusiam mokyklos baigimo diplomo su įrašytais vidurinio ugdymo programos mokomaisiais dalykais, jo prašymu gali būti išduotas 2002 m. pavyzdžio brandos atestatas. Tuo atveju, jei mokykla, kurią jis baigė, yra išregistruota (likviduota), brandos atestatą, remdamasis archyvo duomenimis, išduoda tos mokyklos steigėjas.

54. Buvusiam reorganizuotos į žemesnę pakopą ar likviduotos mokyklos moksleiviui ir šiais mokslo metais išlaikiusiam neišlaikytus egzaminus, 2002 m. pavyzdžio brandos atestatą išduoda steigėjas (jo administracijos švietimo padalinys), gavęs mokyklos (įstaigos), kurioje saugomas reorganizuotos mokyklos archyvas, vadovo patvirtintą išrašą iš archyvinių dokumentų apie jo metinius pažymius ir išlaikytus egzaminus, bei egzamino protokolo kopiją apie 2002 metais išlaikytus egzaminus.

55. Brandos atestatai ir jų priedai registruojami Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje. Jos II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Atestatas B Nr. 000000, k. 3014. Priedas P Nr. 000000, k. 3016“. Trūkstant vietos nurodytoje skiltyje galimi ir kiti žodžių sutrumpinimai.

56. Abiturientas, gaudamas brandos atestatą ir jo priedą, pasirašo vieną kartą skilties „Abituriento parašas“ pirmoje eilutėje.

57. Nustačius, kad įregistruotas brandos atestatas arba jo priedas yra sugadintas, skiltyje „Abituriento parašas“ atitinkamo įrašo eilutėje nurodoma „Sugadintas“. Įregistruoti naują atestatą ar jo priedą skiriama laisva trijų eilučių grupė.

 

IX. BRANDOS ATESTATO (DIPLOMO) PRIEDO (KODAS 3007) IŠDAVIMAS

 

58. Brandos atestato (diplomo) priedas išduodamas tik tam asmeniui, kuris turi brandos atestatą, profesinės ar aukštesniosios mokyklos diplomą.

59. Brandos atestato (diplomo) priedą (1 priedas) išduoda tik savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo įsakymu paskirta bazinė mokykla brandos egzaminams išoriniams kandidatams vykdyti, bei bazinė mokykla (suaugusiųjų bendrojo lavinimo mokykla, centras), kuriai savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo įsakymu suteikta teisė priimti asmenis, įgijusius vidurinį išsilavinimą ir pageidaujančius pagilinti kai kurių mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus.

60. Išrašant brandos atestato (diplomo) priedą asmeniui, turinčiam užsienio šalies atestatą ar diplomą be serijos ir numerio, blanke serijai ir numeriui įrašyti skirtoje vietoje nurodomas atestato (diplomo) pavadinimas originalo kalba.

61. Atestato (diplomo) priedas ankstesnių laidų abiturientams, bazinėje mokykloje perlaikiusiems ar papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus pildomas pagal 16 priedą, bazinėje suaugusiųjų bendrojo lavinimo mokykloje (centre) pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus – pagal 17 priedą.

62. Brandos atestato (diplomo) priedai registruojami Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, jos II dalies 3 skiltyje ties moksleivio pavarde rašoma „Atestato (dipl.) priedas PR. 000000, k. 3007“.

63. Nustačius, kad įregistruotas brandos atestato (diplomo) priedas yra sugadintas, skiltyje „Abituriento parašas“ eilutėje nurodoma „Sugadintas“. Įregistruoti naują atestato (diplomo) priedą skiriama laisva trijų eilučių grupė.

 

X. ĮRAŠŲ BRANDOS ATESTATUOSE IR JŲ PRIEDUOSE PATIKRINIMAS

 

64. Brandos atestatų ir jų priedų įrašų teisingumui patikrinti direktoriaus įsakymu sudaroma komisija. Komisijos pirmininku skiriamas direktoriaus pavaduotojas ugdymui, nariais – mokytojai. Komisijai klasės auklėtojas (profesinės ar aukštesniosios mokyklos grupės vadovas) pateikia metinių ir egzaminų pažymių suvestines, egzaminų protokolus, apeliacijos komisijų išvadas, klasės dienyną, brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygą, tušu, juodu rašalu arba kompiuteriu (lazeriniu spausdintuvu) išrašytus brandos atestatus su priedais.

65. Komisijos darbo rezultatai įforminami aktu, kuris registruojamas vidaus dokumentų registracijos knygoje.

66. Direktoriaus pasirašyti brandos atestatai, jų priedai, brandos atestatų (diplomų) priedai registruojami Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje. Pasikeitus dalykų tvarkai 2002 m. pavyzdžio brandos atestatų priedų blankuose, leidžiama nebaigtame pildyti knygos puslapyje dėti ženklą „Z“ ir 2002 m. išduodamus atestatus registruoti naujame puslapyje, laikantis knygos paaiškinimuose pateiktų nurodymų.

67. Vadovaujantis minėtos knygos paaiškinimų 3 p. mokomojo dalyko programos kursas žymimas: bendrasis – B, išplėstinis – A, tikslinis – T; egzamino tipas trumpinamas: valstybinis – V, mokyklinis – M.

 

XI. DUBLIKATO IŠDAVIMAS

 

68. Asmuo, praradęs pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą ar brandos atestatą, mokyklos direktoriui įteikia prašymą gauti jo dublikatą, nurodydamas originalo išdavimo metus. Dublikatas išduodamas remiantis archyve saugomais dokumentais ir panaudojant 2002 metų pavyzdžio blanką.

69. Asmeniui, praradusiam brandos atestato priedą, pateikus mokyklos direktoriui prašymą ir brandos atestatą, išrašomas ir išduodamas naujas brandos atestato priedas (19 priedas).

70. Išrašant dublikatą, blanko viršutiniame kairiajame kampe įrašoma „DUBLIKATAS“. Išduodant brandos atestatą, toks įrašas daromas ir brandos atestato (18 priedas), ir jo priedo blankuose (19 priedas).

71. Įrašai dublikate turi atitikti įrašams šio dokumento pirminio išdavimo apskaitos knygoje. Neleidžiama keisti originalą išdavusios mokyklos pavadinimo, jos baigimo metų, asmens pavardės, vardo bei daryti kitus taisymus bei papildymus. Jeigu originalo išdavimo metu asmuo ir mokykla kodo neturėjo, asmens kodui skirtoje vietoje įrašomi jo gimimo metai, mokyklos kodui skirtoje vietoje – rašomas brūkšnys (18, 19 priedas).

72. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo, brandos atestato priedo mokymosi rezultatų dalyje neleidžiama keisti tipografiniu būdu atspausdintų dalykų pavadinimų, jų papildyti norimais žodžiais, neleidžiama pažymių pervesti į dabar egzistuojančią vertinimo sistemą. Dalykai, kurių pavadinimai apskaitos knygoje nesutampa su nurodytais blanke, įrašomi blanko tuščiose eilutėse (19 priedas).

72.1. Galutiniai pažymiai pagal originalo išdavimo metu egzistavusią vertinimo sistemą surašomi blanko mokymosi rezultatų dalyje.

73. Blanko dalyje „Išlaikyti egzaminai“ neleidžiama iš protokolų įrašyti egzaminų, jeigu jie pagal tuo metu egzistavusią dokumentų išdavimo tvarką nebuvo rašomi į brandos atestatą ir jie neįrašyti atestatų ar pažymėjimų apskaitos knygoje. Įrašomi išlaikyti egzaminai, nenurodant įvertinimų, jeigu originalo išdavimo metais įvertinimai nebuvo rašomi. Jeigu originalo išdavimo metu prie egzaminų nebuvo nurodomas tipas ar lygis, skiltyje „Tipas“ rašomi brūkšniai.

74. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų dublikatai, registruojami Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, jos II dalies 3 skiltyje po įrašo, pvz., „Išsilav. paž. D Nr. 000000, kodas 2001“, nurodoma „Dublikatas“; brandos atestatų dublikatai – Brandos atestatų, jų priedų ir pažymėjimų apskaitos knygoje, jos II dalies 3 skiltyje po įrašo, pvz., „Atestatas B Nr. 000000, k. 3014. Priedas P Nr. 000000, k. 3016“, nurodoma „Dublikatas“.

 

XII. AKTŲ, PARAIŠKŲ, ĮSAKYMŲ, PROTOKOLŲ, APSKAITOS KNYGŲ SAUGOJIMAS

 

75. Mokyklos direktorius, dingus pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ar brandos atestatų ir jų priedų blankams, nedelsdamas raštu praneša policijos komisariatui.

76. Apeliacinių komisijų aktų ir paraiškų apeliacijai formų EC-F6 kopijos saugomos egzaminų protokolų bylose.

77. Įsakymai, kuriais abiturientui kalbėjimo įskaitos ar egzaminai pripažinti išlaikytais, jis atleidžiamas nuo brandos egzaminų, segami į egzaminų protokolų bylas.

78. Bazinė mokykla moksleivių egzaminų protokolų kopijas, patvirtintas vadovo parašu ir antspaudu, perduoda mokyklų, kurių moksleiviai laikė egzaminus, direktoriams.

79. Pažymėjimų, atestatų blankai, jų apskaitos knygos ir dokumentai, kuriais remiantis blankai gauti ir išduoti, neišduotieji pažymėjimai, atestatai, dokumentai, susiję su jų išdavimu, saugomi vadovaujantis Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodykle (Žin., 1997, Nr. 78-2006; 2001, Nr. 63-2313, Nr. 94-3336, Nr. 99-3577).

______________

 

 

______________