LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
N U T A R I M A S
DĖL SEIMO KONTROLIERIŲ ĮSTAIGOS VEIKLOS ĮVERTINIMO
2001 m. gruodžio 21 d. Nr. IX-692
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo kontrolierių įstatymo 25 straipsniu, išklausęs Seimo kontrolierių 2000 metų darbo ataskaitą ir Seimo Žmogaus teisių komiteto pranešimą apie Seimo kontrolierių įstaigos veiklą, nutaria:
1 straipsnis.
1. Pritarti Seimo kontrolierių 2000 metų darbo ataskaitai ir Seimo kontrolierių įstaigos veiklą įvertinti teigiamai.
2. Pažymėti, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas ir Žmogaus teisių komitetas turi užtikrinti glaudesnį Seimo kontrolierių ir kitų viešąjį administravimą prižiūrinčių valstybės bei savivaldybių institucijų, įstaigų, taip pat pareigūnų nusikaltimus tiriančių teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą stabdant biurokratizmą ir piktnaudžiavimą.
3. Siūlyti Seimo kontrolieriams dažniau išnaudoti Seimo kontrolierių įstatyme numatytą teisę siūlyti institucijoms, kad įstatymų nustatyta tvarka būtų kompensuota turtinė ir neturtinė žala, kurią patyrė nuo pareigūnų veiksmų nukentėję asmenys, taip pat pasinaudoti ir kitais Konstitucijos bei įstatymų suteiktais įgaliojimais, įskaitant ieškinio pareiškimą teisme dėl kaltų pareigūnų atleidimo iš einamų pareigų, taip pat dėl turtinės ir neturtinės žalos, kurią asmuo patyrė dėl pareigūnų padarytų pažeidimų, kompensavimo.
2 straipsnis.
1. Siūlyti Seimo kontrolierių įstaigai plačiau taikyti Seimo kontrolierių įstatymo 8 ir 26 straipsniuose nurodytą viešumo principą. Visuomenei turėtų būti prieinami visų Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojų ir jų darbo telefonų sąrašai, informacija apie jų funkcijas, taip pat pažymos-sprendimai dėl piliečių skundų. Vyriausybė, suderinusi su Seimo kontrolierių įstaiga, turėtų numatyti būdus, kaip supažindinti valstybės tarnautojus su Seimo kontrolierių atskleistais dažnai pasikartojančiais žmogaus teisių pažeidimais, ir priemones, kad ateityje būtų galima tokių pažeidimų išvengti.
2. Pažymėti, kad įgyvendinant Seimo kontrolierių įstatymo 12 straipsnį, kovos su biurokratizmu bei piktnaudžiavimu ir kitus svarbiausius klausimus Seimo kontrolierių įstaigoje turėtų spręsti Seimo kontrolierių įstaigos valdyba. Valdybos posėdžiai galėtų būti vieši, juose galėtų dalyvauti suinteresuotų institucijų atstovai. Vadovaujantis Seimo kontrolierių įstatymo 11 straipsniu, Seimo kontrolierių įstaigoje turėtų būti patvirtintas reglamentas, su kuriuo galėtų susipažinti visuomenė ir kuris sudarytų visiems Seimo kontrolieriams vienodas sąlygas inicijuoti Seimo kontrolierių įstaigos valdybos sprendimus.