MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠTO SIUNTŲ MUITINIO TIKRINIMO IR MOKESČIŲ UŽ PREKES, GAUNAMAS PAŠTO SIUNTOSE, APSKAIČIAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. balandžio 26 d. Nr. 1B-409

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 2454/93, išdėstančio Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, įgyvendinimo nuostatas (su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2286/2003), 237 straipsniu:

1. Tvirtinu pridedamas Pašto siuntų muitinio tikrinimo ir mokesčių už prekes, gaunamas pašto siuntose, apskaičiavimo taisykles.

2. Pavedu Muitų teisės derinimo skyriui (Š. Avižienis) šį įsakymą paskelbti oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

3. Šio įsakymo 1 punktas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotoja,

l. e. direktoriaus pareigas                                                   Ramutė Liupkevičienė


PATVIRTINTA

Muitinės departamento direktoriaus

2004 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. 1B-409

 

PAŠTO SIUNTŲ MUITINIO TIKRINIMO IR MOKESČIŲ UŽ PREKES, GAUNAMAS PAŠTO SIUNTOSE, APSKAIČIAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENdROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pašto siuntų muitinio tikrinimo ir mokesčių už prekes, gaunamas pašto siuntose, apskaičiavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja iš trečiųjų šalių gaunamų ir į trečiąsias šalis išsiunčiamų pašto siuntų, kurių vertė ne didesnė kaip 3500 litų, pateikimo muitiniam tikrinimui ir muitinio tikrinimo tvarką bei už prekes, gaunamas tokiose pašto siuntose, mokėtinų mokesčių apskaičiavimo tvarką.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Pašto įstatyme (Žin., 1999, Nr. 36-1070; 2004, Nr. 60-2125) ir Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2913/92, nustatančiame Bendrijos muitinės kodeksą (su paskutiniais pakeitimais, padarytais Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2700/2000).

3. Pašto siuntos, kurių vertė didesnė kaip 3500 litų, pateikiamos muitiniam tikrinimui ir tikrinamos įprastine teisės aktų nustatyta tvarka kaip kitos eksportuojamos ir importuojamos prekės.

 

II. PAŠTO SIUNTŲ PATEIKIMAS MUITINIAM TIKRINIMUI IR MUITINIS TIKRINIMAS

 

4. Pašto siuntas Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje gabena ir už jų gabenimą atsako valstybės įmonė Lietuvos paštas, kurios pareigas ir atsakomybę nustato Pasaulinės pašto sąjungos Pasaulinė pašto konvencija, Europos Sąjungos teisės aktai, Pašto įstatymas, taip pat kiti jos veiklą reglamentuojantys teisės aktai. Valstybės įmonė Lietuvos paštas atsako už pašto siuntų priėmimą ar surinkimą, gabenimą, saugojimą, deklaravimą ir pateikimą muitiniam tikrinimui bei už prekes, gaunamas pašto siuntose, mokėtinų mokesčių surinkimą iš pašto siuntų gavėjų.

5. Valstybės įmonės Lietuvos paštas greitojo pašto (EMS) siuntų muitinis tikrinimas atliekamas pirmiausia.

6. Pašto siuntų muitinis tikrinimas atliekamas dalyvaujant valstybės įmonės Lietuvos paštas atstovui. Pateikiant prekes, gautas pašto siuntomis, muitiniam tikrinimui deklarantu laikoma valstybės įmonė Lietuvos paštas.

7. Pašto siuntomis išsiunčiamos prekės, kurioms netaikomi teisės aktų nustatyti išsiuntimo apribojimai, pateikiamos muitiniam tikrinimui tik muitinei pareikalavus.

8. Valstybės įmonė Lietuvos paštas, priimdamas išsiunčiamas pašto siuntas, patikrina, ar tais atvejais, kai tai privaloma, pateikta nustatyta tvarka užpildyta CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaracija (arba kitoks siuntėjo pareiškimas muitinei ir gavėjui), ar muitinės deklaracijoje nenurodyta, kad pašto siuntose yra draudžiamų išsiųsti pašto siuntomis iš Lietuvos Respublikos prekių, o priimdama išsiųsti prekes, kurias galima siųsti tik su atitinkamų valstybės institucijų leidimais, – nurodytus leidimus. Siuntėjas, pasirašydamas CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaraciją (arba kitokį siuntėjo pareiškimą muitinei ir gavėjui), deklaruoja, jog pašto siuntoje nėra draudžiamų siųsti prekių, ir atsako už šios informacijos teisingumą.

Jeigu pašto siuntoje yra draudžiamų išsiųsti pašto siuntomis iš Lietuvos Respublikos prekių arba nepateikti prekėms išsiųsti būtini leidimai, valstybės įmonė Lietuvos paštas pašto siuntų iš siuntėjų nepriima.

9. Jeigu pašto siunta norima išsiųsti prekes, kurioms taikoma laikinojo įvežimo, laikinojo įvežimo perdirbti arba muitinio sandėliavimo procedūra, prieš pateikiant jas valstybės įmonei Lietuvos paštas, turi būti atlikti visi teisės aktų nustatyti atitinkamos muitinės procedūros užbaigimo formalumai.

10. Valstybės įmonei Lietuvos paštas pateikus muitiniam tikrinimui prekes, gautas pašto siuntomis, muitinė patikrina, ar tais atvejais, kai tai privaloma, kartu su siunta gauta siuntėjo užpildyta CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaracija (arba kitoks siuntėjo pareiškimas muitinei ir gavėjui), ar pašto siuntose nėra draudžiamų gauti pašto siuntomis Lietuvos Respublikoje prekių.

Jeigu tais atvejais, kai tai privaloma, kartu su pašto siunta negauta siuntėjo užpildyta CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaracija (arba kitoks siuntėjo pareiškimas muitinei ir gavėjui) arba šioje deklaracijoje pateikti ne visi privalomi duomenys, muitinei pareikalavus, valstybės įmonė Lietuvos paštas privalo pateikti muitinei reikalingą informaciją apie siuntoje esančias prekes. Tokiu atveju valstybės įmonės Lietuvos paštas atstovas kartu su muitinės pareigūnu atidaro pašto siuntą ir užpildo naują CN 23 formos muitinės deklaraciją. Šios deklaracijos skiltyje „Data ir siuntėjo parašas“ jis nurodo valstybės įmonės Lietuvos paštas pavadinimą bei pasirašo, o skiltyje „Pastabos“ nurodo, kad deklaracija užpildyta atidarius pašto siuntą.

11. Gautas pašto siuntas, prieš pateikdama jas muitiniam tikrinimui, valstybės įmonė Lietuvos paštas suskirsto į šias grupes:

11.1. neįvertintosios pašto siuntos;

11.2. pašto siuntos, kurių vertė ne didesnė kaip 22 eurai (75 litai) ir kurios atitinka Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505) 40 straipsnio 1 dalies 24 punkto nuostatas, taip pat nekomercinės pašto siuntos, kurių vertė ne didesnė kaip 45 eurai (160 litų) ir kurios atitinka Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 40 straipsnio 5 dalies nuostatas;

11.3. pašto siuntos, kurių vertė ne didesnė kaip 350 eurų (1208 litai) ir kurios nepriskirtinos Taisyklių 11.2 punkte nurodytoms pašto siuntoms;

11.4. pašto siuntos, kurių vertė didesnė kaip 350 eurų (1208 litai), bet ne didesnė kaip 3500 litų.

12. Taisyklių 11.1 ir 11.2 punktuose nurodytos pašto siuntos, kuriose nėra prekių, kurioms gauti taikomi draudimai ir (arba) apribojimai, muitiniam tikrinimui pateikiamos tik muitinei pareikalavus. Jų muitinis tikrinimas atliekamas pirmiausia.

13. Muitinė tikrina pašto siuntas vadovaudamasi prekių muitinio tikrinimo tvarką reglamentuojančiais teisės aktais. Gautose pašto siuntose radusi prekių, kurias galima gauti tik su atitinkamų valstybės institucijų leidimais, muitinė informuoja apie tai valstybės įmonę Lietuvos paštas.

Gautose pašto siuntose radusi draudžiamų gauti prekių, kurios nenurodytos siuntėjo užpildytoje CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaracijoje (arba kitokiame siuntėjo pareiškime muitinei ir gavėjui), muitinė jas konfiskuoja Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Gautose pašto siuntose radusi draudžiamų gauti prekių, kurios nurodytos siuntėjo užpildytoje CN 22 arba CN 23 formos muitinės deklaracijoje (arba kitokiame siuntėjo pareiškime muitinei ir gavėjui), muitinė informuoja apie tai valstybės įmonę Lietuvos paštas. Valstybės įmonė Lietuvos paštas siuntą grąžina siuntėjui arba, turėdama disponavimo pašto siunta teisę ar siuntėjo nurodymą, priima sprendimą dėl prekių perdavimo valstybės nuosavybėn arba sunaikinimo.

14. Jeigu per valstybės įmonę Lietuvos paštas į kitą Bendrijos muitų teritorijos vietą arba į Turkijos Respublikos muitų teritoriją išsiunčiamos ne Bendrijos prekės arba Bendrijos prekės, siunčiamos į Bendrijos muitų teritorijos dalį, kurioje netaikomas 1997 m. gegužės 17 d. Šeštosios Tarybos direktyvos 77/388/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su apyvartos mokesčiais, suderinimo – bendra pridėtinės vertės mokesčio sistema: vienodas apskaičiavimo pagrindas nuostatos, pašto siuntos, kuriomis išsiunčiamos tokios prekės ir jas lydintys dokumentai, turi būti pateikiamos muitinei. Muitinei prižiūrint valstybės įmonė Lietuvos paštas tokias pašto siuntas ir jas lydinčius dokumentus pažymi 1993 m. liepos 2 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 2454/93, išdėstančio Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, įgyvendinimo nuostatas (su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2286/2003) 462a straipsnio arba 2001 m. kovo 28 d. Europos Bendrijos – Turkijos muitinių bendradarbiavimo komiteto sprendimo Nr. 1/2001 19 straipsnio nustatyta tvarka. Šiuose straipsniuose nurodytomis etiketėmis valstybės įmonė Lietuvos paštas apsirūpina pati.

 

III. MOKESČIŲ UŽ PREKES, GAUNAMAS PAŠTO SIUNTOSE, APSKAIČIAVIMAS

 

15. Už pašto siuntose gaunamas prekes mokėtinus muitus ir/arba akcizus, ir/arba pridėtinės vertės mokestį (toliau – mokesčiai) apskaičiuoja muitinė. Mokėtini mokesčiai įrašomi į muitinės sąskaitą, kurios forma patvirtinta Muitinės departamento 1996 m. gegužės 16 d. įsakymu Nr. 246 „Dėl Muitinės sąskaitos pašto siuntos gavėjui formos“ (Žin., 1996, Nr. 48-1162), pašto siuntos gavėjui (toliau – muitinės sąskaita).

16. Muitinės sąskaita surašoma tik tuo atveju, jeigu už pašto siuntoje esančias prekes turi būti mokami mokesčiai.

17. Mokėtini mokesčiai apskaičiuojami litais. Kiekvieno apskaičiuoto mokesčio suma apvalinama iki lito (49 centai ir mažiau apvalinama mažinant (atmetant), 50 centų ir daugiau – didinant iki lito).

18. Muitinės sąskaita pildoma trimis egzemplioriais: vieną egzempliorių muitinės įstaiga, įforminusi muitinės sąskaitą, pasilieka sau, kitus du atiduoda deklarantui (valstybės įmonei Lietuvos paštui), kuris vieną iš jų atiduoda pašto siuntos gavėjui.

19. Muitinės sąskaitai suteikiamas vienuolikos ženklų numeris, kurį sudaro:

19.1. 1-asis ženklas – raidė „P“;

19.2. 2-asis – einamųjų metų paskutinysis skaitmuo;

19.3. 3–6-asis ženklai – muitinės sąskaitą surašiusios muitinės įstaigos kodas iš Muitinės įstaigų klasifikatoriaus;

19.4. 7–11-asis ženklai – muitinės sąskaitos eilės numeris.

20. Muitinės sąskaitoje įrašyta mokesčių suma nurodoma ir CN 23 formos muitinės deklaracijos skiltyje „Pastabos“ (jeigu pašto siunta neapmokestinama, muitinės deklaracijoje nurodoma „Be mokesčių“).

21. Įrašai muitinės sąskaitoje tvirtinami muitinės įstaigos antspaudu ir muitinės pareigūno parašu. Muitinės sąskaitoje nurodoma pašto siuntos muitinio tikrinimo data.

22. Deklaranto (valstybės įmonės Lietuvos pašto) atstovas visuose muitinės sąskaitos egzemplioriuose nurodo savo vardą, pavardę, pasirašo ir nurodo datą.

23. Valstybės įmonė Lietuvos paštas muitinės sąskaitose nurodytus mokesčius, mokėtinus už pašto siuntose gaunamas prekes, moka vadovaudamasi Mokesčių mokėjimo muitinėje tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 24 d. nutarimu Nr. 748 „Dėl Mokesčių mokėjimo muitinėje tvarkos“ (Žin., 1996, Nr. 61-1448; 2004, Nr. 57-1987).

24. Muitinės sąskaitose nurodyti, tačiau nesumokėti mokesčiai, mokėtini už pašto siuntose gaunamas prekes, ir su jais susijusios pinigų sumos išieškomos iš valstybės įmonės Lietuvos pašto mokesčių įstatymų nustatyta tvarka.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATAS

 

25. Per valstybės įmonę Lietuvos paštą išsiunčiant į kitą Bendrijos muitų teritorijos vietą Taisyklių 14 punkte nenurodytas prekes CN 22 ir CN 23 formos muitinės deklaracijos neturi būti pildomos.

______________