VALSTYBINĖS TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS TARNYBOS PRIE
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIUS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL ALKOHOLIO PRODUKTŲ KOKYBĖS TYRIMO LABORATORIJŲ IR GAMYBOS PERSONALO KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2001 m. gegužės 14 d. Nr. 219B/214
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo (Žin., 1995, Nr. 44-1073; 2000, Nr. 64-1939) 12 straipsnio 1 dalimi, Alkoholio produktų gamybos licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 67 (Žin., 2001, Nr. 8-230), 10.5 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 744 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų (Žin., 2000, Nr. 53-1537) 15.4 punktu:
1. Tvirtiname Įmonių alkoholio produktų kokybės tyrimo laboratorijos ir gamybos personalo kvalifikacinius reikalavimus (pridedama).
2. Nustatome, kad įmonės, norinčios gauti pažymas, paliudijančias alkoholio produktų kokybės tyrimo laboratorijos ir gamybos personalo kvalifikacijos atitikimą nustatytus reikalavimus, Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateikia įmonės gamybos valdymo struktūros schemą, specialistų išsilavinimą ir kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų kopijas bei darbo sutarties kopiją, patvirtintą įmonės antspaudu.
3. Pavedame įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
4. Pripažįstame netekusiais galios:
4.1. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie lietuvos respublikos vyriausybės ir Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Valstybinės konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybos 1998 m. vasario 19 d. įsakymą Nr. 25 ir 1998 m. vasario 18 d. įsakymą Nr. 10-1-9 „Dėl Alkoholinių gėrimų kokybės tyrimo laboratorijų ir gamybos personalo kvalifikacinių reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 27-723);
4.2. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos (VTAKT) prie lietuvos respublikos vyriausybės ir Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Valstybinės konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybos 1998 m. birželio 16 d. įsakymą Nr. 115/10-1-32 „Dėl Alkoholinių gėrimų kokybės tyrimo laboratorijos ir gamybos personalo kvalifikacinių reikalavimų dalinio pakeitimo“ (Žin., 1998, Nr. 58-1643);
4.3. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos valstybinės kokybės inspekcijos prie Valstybinės konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybos 1998 m. rugsėjo 22 d. įsakymą Nr. 252/10-1-51 „Dėl Įmonių alkoholinių gėrimų kokybės tyrimo laboratorijos ir gamybos personalo patikslintų kvalifikacinių reikalavimų dalinio pakeitimo“ (Žin., 1998, Nr. 86-2415).
PATVIRTINTA
Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės
tarnybos direktoriaus ir Valstybinės maisto ir
veterinarijos tarnybos direktoriaus
2001 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. 219B/214
ĮMONIŲ ALKOHOLIO PRODUKTŲ KOKYBĖS TYRIMO LABORATORIJOS
IR GAMYBOS PERSONALO KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI
1. Asmuo, vadovaujantis visam įmonės alkoholio produktų gamybos technologiniam procesui (vyriausiasis technologas arba darbuotojas, kuriam pareigybine instrukcija pavestas šis darbas), turi būti fermentacijos arba maisto produktų technologijos specialistas ir turėti ne žemesnę kaip inžinieriaus technologo kvalifikaciją ir 3 metų darbo stažą alkoholio produktų gamybos srityje arba būti chemikas, turintis aukštąjį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 10 metų darbo šioje pramonės srityje stažą. Kvalifikacija patvirtinama aukštojo mokslo baigimo diplomu.
Įmonėms, turinčioms savo sudėtyje kelias spirito varyklas, šis reikalavimas taikomas kiekvienai spirito varyklai, tačiau asmuo, vadovaujantis spirito varyklos technologiniam procesui, gali turėti aukštesnįjį maisto produktų technologijos išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 10 metų darbo stažą toje spirito varykloje.
2. Atsižvelgus į įmonės valdymo struktūrą, alkoholio produktų gamybos technologinio proceso atskirų gamybos padalinių, cechų, barų, pamainų vadovai turi būti fermentacijos arba maisto produktų technologijos specialistai ir turėti ne žemesnę kaip bakalauro kvalifikaciją. Darbuotojai, atliekantys aukštos kvalifikacijos reikalaujantį darbą (kupažuotojai, rektifikuotojai, alaus virėjai ir kiti), turi būti fermentacijos arba maisto produktų technologijos specialistai ir turėti ne žemesnę kaip techniko technologo kvalifikaciją arba turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo šioje srityje stažą.
3. Asmuo, vadovaujantis technologiniam procesui įmonėje, gaminančioje alų pagal tradicines kaimiško alaus gamybos technologijas, specialios technologijos alų su tam tikslui skirtais įrengimais iki 100 000 dal per metus, turi būti fermentacijos arba maisto produktų technologijos specialistas ir turėti ne žemesnę kaip techniko technologo kvalifikaciją arba turėti aukštesniosios maisto pramonės mokyklos ar kitos mokymo įstaigos, turinčios teisę rengti aludarių apmokymą, alaus gamybos kursų baigimo pažymėjimą.
4. Alkoholio produktų kokybės tyrimo laboratorijos vadovas turi būti chemikas arba mikrobiologas, turintis aukštąjį išsilavinimą, fermentacijos arba maisto produktų technologas, turintis inžinieriaus technologo kvalifikaciją ir 3 metų darbo stažą alkoholio produktų kokybės tyrimo arba maisto produktų kokybės tyrimo srityje. Spirito varyklų, įeinančių į įmonės sudėtį, alkoholio produktų tyrimo laboratorijos vadovas gali turėti aukštesnįjį (maisto produktų technologijos, chemijos, mikrobiologijos, biochemijos arba biologijos) išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 10 metų darbo stažą alkoholio produktų tyrimo srityje toje spirito varykloje.
Laboratorinius bandymus atliekantys darbuotojai turi turėti aukštąjį arba aukštesnįjį (maisto produktų technologijos, chemijos, mikrobiologijos, biochemijos arba biologijos) išsilavinimą arba turėti ne mažesnį kaip 3 metų darbo įmonės laboratorijoje stažą.
Alaus kokybės tyrimo laboratorijos, kurioje atliekamos tik fizikinės cheminės analizės, vadovas turi būti chemikas, mikrobiologas, fermentacijos arba maisto produktų technologas, turintis ne žemesnę kaip bakalauro arba techniko kvalifikaciją ir 3 metų darbo stažą alkoholio produktų kokybės tyrimo arba maisto produktų kokybės tyrimo srityje.
______________