LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL APLINKOS MINISTRO 2000 M. GEGUŽĖS 1 D. ĮSAKYMO NR. 180 „DĖL ŽVEJYBOS PADALINIŲ ŽVEJYBOS ŽURNALŲ IŠDAVIMO IR PILDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2006 m. sausio 6 d. Nr. D1-5
Vilnius
Pakeičiu Žvejybos padalinių žvejybos žurnalų išdavimo ir pildymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. gegužės 1 d. įsakymu Nr. 180 „Dėl Žvejybos padalinių žvejybos žurnalų išdavimo ir pildymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 41-1184, Nr. 46-1328; 2002, Nr. 81-3496; 2004, Nr. 12-356; 2005, Nr. 14-441; Nr. 57-1977) ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2000 m. gegužės 1 d. įsakymu Nr. 180
(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2006 m. sausio 6 d. įsakymo Nr. D1-5
redakcija)
ŽVEJYBOS PADALINIŲ ŽVEJYBOS ŽURNALŲ IŠDAVIMO IR PILDYMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Žvejybos padalinio žvejybos žurnalas (toliau – Žurnalas) yra pagrindinis dokumentas sužvejotų žuvų apskaitai vykdyti bei žvejybos analizei atlikti.
2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Verslinės žvejybos Lietuvos žuvininkystės vidaus vandens telkiniuose taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. gegužės 30 d. įsakymu Nr. D1-267 (Žin., 2005, Nr. 69-2484), vartojamas sąvokas.
3. Nustatytos formos Žurnalus (pridedama) privalo turėti visi Kuršių mariose ir kituose vidaus vandens telkiniuose verslinės žūklės įrankiais savarankiškai žvejojantys fiziniai asmenys bei žvejybos įmonių ir žvejybos organizacijų padaliniai ar specialiąją žvejybą vykdantys juridiniai ar fiziniai asmenys.
4. Žurnalai išduodami juridiniams ar fiziniams asmenims, įteisinusiems verslinės žvejybos veiklą ir įgijusiems teisę naudoti žuvų išteklius (gavusių kvotas (limitus) arba leidimus verslinei žvejybai) bei turintiems teisę vykdyti specialiąją žvejybą (toliau – Žuvų išteklių naudotojas). Regiono aplinkos apsaugos departamentas arba jo įgaliotas padalinys Žurnalus išduoda Žuvų išteklių naudotojams, pageidaujantiems žvejoti departamento kontroliuojamoje teritorijoje esančiuose vandens telkiniuose ir gavęs Žuvų išteklių naudotojų prašymą raštu.
5. Žuvų išteklių naudotojams, turintiems teisę užsiimti specialiąja žvejyba arba užsiimti versline žvejyba kelių regionų aplinkos apsaugos departamentų kontroliuojamose teritorijose, Žurnalus išduoda Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija.
6. Žurnalą išduodanti institucija užpildo jo titulinį lapą. Žurnalo tituliniame lape eilutėje „vadovo vardas, pavardė“ nurodomas Žuvų išteklių naudotojo (jeigu fizinis asmuo) ar Žuvų išteklių naudotojo vadovo (jeigu juridinis asmuo) vardas ir pavardė.
7. Išduodant Žurnalus Kuršių mariose žvejojantiems Žuvų išteklių naudotojams, Žurnalo tituliniame lape prie žvejybinės organizacijos pavadinimo įrašoma „žvejybai Kuršių mariose“, o Kauno mariose žvejojantiems Žuvų išteklių naudotojams – įrašoma „žvejybai Kauno mariose“.
8. Žurnalą išduodanti institucija Žurnalą įregistruoja, suteikdama jam registravimo numerį, užpildo jo titulinį lapą, įrašydama Žuvų išteklių naudotojo pavadinimą, Žurnalo registravimo numerį bei jo išdavimo datą, susiuva ir sunumeruoja lapus, Žurnalą užantspauduoja ir patvirtina Žurnalą išdavusios institucijos vadovo ar jo įgalioto asmens parašu. Registracijos žurnale įrašomas Žuvų išteklių naudotojo pavadinimas (jeigu juridinis asmuo) ar Žuvų išteklių naudotojo vardas ir pavardė (jeigu fizinis asmuo), Žurnalo registravimo numeris, jo išdavimo data. Registracijos žurnale pasirašo Žurnalą gavęs Žuvų išteklių naudotojas ar jo įgaliotas asmuo. Užbaigus Žurnalą, jį išdavusios institucijos įgaliotas asmuo Žurnale ir registracijos žurnale įrašo Žurnalo baigimo datą.
9. Žuvų išteklių naudotojui gali būti išduoti keli Žurnalai, atsižvelgiant į jam priklausančių žvejybos ar tyrimo padalinių skaičių.
10. Užbaigtą pildyti Žurnalą žuvų išteklių naudotojas per 10 dienų po paskutinio įrašo apie žvejybą Žurnale privalo pateikti jį išdavusiai institucijai, kuri įrašo Žurnale jo baigimo datą. Žuvų išteklių naudotojas turi saugoti Žurnalą ne mažiau kaip 3 metus nuo jo baigimo dienos.
11. Praradęs Žurnalą, žuvų išteklių naudotojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie tai informuoja jį išdavusią instituciją, kuri, įvertinusi Žurnalo dingimo aplinkybes, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išduoda naują Žurnalą arba motyvuotu raštu atsisako išduoti Žurnalą.
12. Žvejybą tikrinę valstybiniai ar neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai apie patikrinimą privalo įrašyti Žurnale, nurodydami savo vardą, pavardę ir, esant pažeidimui, – jo pobūdį.
13. Žuvų išteklių naudotojai (jeigu fiziniai asmenys) ar Žuvų išteklių naudotojų vadovai (jeigu juridiniai asmenys) arba jų paskirti atsakingi asmenys vykdo jiems išduotų Žurnalų teisingo pildymo kontrolę ir atsako už atsakingoms valstybės institucijoms teikiamų žvejybos duomenų patikimumą ir pateikimą laiku.
II. ŽURNALO PILDYMO TVARKA
15. Žurnalas pildomas tvarkingai ir aiškiai. Pieštuku rašyti Žurnale, taisyti, trinti ir keisti Žurnalo įrašus draudžiama. Jei pildant padaroma klaida, visa eilutė perbraukiama vingiuota linija ir viskas užrašoma kitoje artimiausioje eilutėje.
16. Žurnalas pradedamas pildyti iki žvejybos pradžios, nurodant žvejybos datą, vandens telkinio pavadinimą, administracinį- teritorinį rajoną (Kuršių mariose – žvejybos baro numerį arba neutralius vandenis). Pirmame įraše Žurnale nurodžius tikslią datą, žvejojant tais pačiais kalendoriniais metais, metų įrašo kartoti Žurnale nebereikia. Kuršių mariose ar Kauno mariose žvejojantys Žuvų išteklių naudotojai, turintys atitinkamai Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento ar Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento išduotus Žurnalus, vandens telkinio pavadinimo – „Kuršių marios“ ar „Kauno marios“ gali nerašyti.
17. Žvejybos įrankių tipas, akių dydis, skaičius, atskirai kiekvieno tipo pastatytų žūklės įrankių bendras ilgis, bendras kabliukų skaičius (žvejojant ūdomis) ir jų pastatymo laikas į Žurnalą įrašomas:
17.1. ne vėliau kaip per 15 minučių – žvejojant statomaisiais, inkaruojamais dreifiniais įrankiais ir ūdomis (kabliukais):
17.1.1. žvejyboje Kuršių mariose naudojant botus, valtis ar kitas mažąsias plaukiojimo priemones – po paskutinio įrankio pastatymo, jo pastatymo vietoje;
18. Žurnale nurodant žvejybos įrankių tipą, leidžiami šie trumpiniai:
statomieji tinklaičiai – S T;
stambiaakė gaudyklė (varta) – V G;
ungurinė gaudyklė – U G;
nėginė gaudyklė – N G;
stintinė gaudyklė – S G;
ūda – U D;
traukiamas tinklas – T T.
19. Jei Kuršių mariose pastatomas tik ungurinės ar nėginės gaudyklės sparnas (tinklinė siena), grafoje „žvejybos įrankiai“ nurodoma „U G siena“ arba atitinkamai „N G siena“.
20. Kai žvejyba tęsiama naudojant tą patį tų pačių įrankių kiekį, grafoje „žvejybos įrankiai“ galima įrašyti žodžius „tie patys įrankiai“.
21. Žvejybos įrankių tikrinimo ar ištraukimo iš vandens telkinio laikas į Žurnalą įrašomas iki jų tikrinimo pradžios (iki jų ištraukimo).
22. Apytikslis žuvų kiekis pagal atskiras rūšis į Žurnalą įrašomas ne vėliau kaip per 30 min.:
22.1. žvejojant statomaisiais, inkaruojamais dreifiniais įrankiais ir ūdomis (kabliukais):
22.1.1. žvejyboje Kuršių mariose naudojant botus, valtis ar kitas mažąsias plaukiojimo priemones – po kiekvienos įrankių eilės patikrinimo, paskutinio eilės įrankio tikrinimo vietoje;
22.1.2. žvejyboje kituose vandens telkiniuose naudojant botus – po paskutinio įrankio patikrinimo, jo patikrinimo vietoje;
22.1.3. žvejyboje kituose vandens telkiniuose naudojant valtis ar kitas mažąsias plaukiojimo priemones – plaukiojimo priemonei su laimikiu pasiekus krantą, prie vandens telkinio, laimikio iškrovimo iš plaukiojimo priemonės vietoje. Kuršių mariose žvejojantys Žuvų išteklių naudotojai iškrauti iš plaukiojimo priemonių laimikį gali tik su Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentu suderintoje vietoje, o Kauno mariose žvejojantys Žuvų išteklių naudotojai – su Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentu suderintoje vietoje. Iškrovimo vietos nurodomos leidime žvejybai;
22.2. žvejojant dreifiniais ir plukdomaisiais įrankiais:
22.2.1. žvejyboje Kuršių mariose naudojant botus, valtis ar kitas mažąsias plaukiojimo priemones – po kiekvieno įrankio plukdymo, jo ištraukimo vietoje;
22.2.2. žvejyboje kituose vandens telkiniuose naudojant botus – po kiekvieno įrankio plukdymo, jo ištraukimo vietoje;
23. Žvejojant traukiamais žvejybos įrankiais, po kiekvienos valkšnos įrankių ištraukimo vietoje į Žurnalą žvejybos vietoje ne vėliau kaip per 30 min. įrašomos žuvų rūšys ir apytikslis bendras laimikio svoris.
24. Kai statomieji tinklaičiai išimami su žuvimi žvejybos Kuršių mariose ar Kauno mariose metu (jų vietoje nestatant kitų tinklaičių) ir gabenami į krantą, į Žurnalą ne vėliau kaip per 30 min. po kiekvienos įrankių eilės išėmimo paskutinio eilės įrankio išėmimo vietoje įrašomos žuvų rūšys ir apytikslis bendras laimikio svoris.
25. Jeigu žvejojant traukiamais žvejybos įrankiais vienos valkšnos metu sugaunama 10 000 kg ir daugiau žuvų, pagal atskiras žuvų rūšis Žurnalo skiltyje „Sužvejotas laimikis (kg)“ pildomos dvi eilutės. Tais atvejais, kai iš žvejybos vietos neįmanoma plaukiojimo priemone (-ėmis) vienu metu nugabenti laimikio, į iškrovimo vietą kviečiamas valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius, kuris dalyvauja nustatant tikslų sugautos žuvies kiekį.
26. Laimikio svoris žurnale nurodomas kilogramais, įrašant atitinkamuose langeliuose tik sveikus skaičius (pagal pavyzdį), išskyrus 27 punkte numatytus atvejus. Langeliai, kuriuose skaitmenys neįrašomi, užbraukiami ištisiniu brūkšniu taip, kaip parodyta pavyzdyje:
1 kg |
|
|
|
1 |
|
|
|
||
10 kg |
|
|
1 |
0 |
|
|
|||
110 kg |
|
1 |
1 |
0 |
|
||||
1100 kg |
1 |
1 |
0 |
0 |
Apie sugautas į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas žuvis, šlakius bei tuo laikotarpiu draudžiamų žvejoti rūšių žuvis nurodoma žurnalo grafoje „Apytikslis svoris“, atskirose eilutėse įrašant kilogramus ir vienetus.
27. Jeigu pagal Specialiosios žvejybos ir jos kompensavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 3D-567/D1-551 (Žin., 2004, Nr. 157-5744; 2005, Nr. 111-4068), ar specialiosios žvejybos leidime nurodomas leidžiamų sugauti žuvų kiekis vienetais, specialiosios žvejybos metu sugautos žuvys Žurnale nurodomos vienetais ir kilogramais. Jeigu žuvys paleidžiamos atgal į tą patį vandens telkinį, apie tai pažymima skiltyje „Duomenys apie laimikio panaudojimą“. Sugavus mažiau kaip 10 kg žuvų, žuvų svoris skiltyje „Tikslus svoris“ paskutinėje grafoje gali būti nurodytas tik kilogramais arba kilogramais ir dešimtosiomis kilogramo dalimis (pagal pavyzdį):
0,1 kg |
|
|
|
0,1 |
|
|
|
||
1 kg |
|
|
|
1 |
|
|
|
||
1,1 kg |
|
|
|
1,1 |
|
|
|
29. Užbaigus kiekvieną žvejybą (nuo žvejybos pradžios iki žuvų laimikio iškrovimo), žuvų iškrovimo vietoje žurnalo skiltyje „Apytikslis svoris“ nurodomas bendras laimikis pagal atskiras žuvų rūšis. Ši nuostata netaikoma žvejojant 22.1.3, 22.2.3 ir 22.3 punktuose nurodytais atvejais.
30. Žvejybos vietoje laimikio svoris nustatomas vizualiai kiekvienai žuvų rūšiai atskirai, apie tai įrašant Žurnalo skiltyje „Apytikslis svoris“, bet kiekvienos žuvų rūšies laimikio svorio paklaida negali viršyti 20 procentų žvejybos vietoje į dėžes nesudėto žuvies kiekio ir 10 procentų žvejybos vietoje į dėžes sudėto žuvies kiekio. 23 ir 24 punktuose numatytais atvejais Žurnalo skiltyje „Apytikslis svoris“ laimikio svorio paklaida negali viršyti 20 procentų žvejybos vietoje į dėžes nesudėto žuvies kiekio ir 10 procentų žvejybos vietoje į dėžes sudėto žuvies kiekio. Esant galimybei, žvejybos vietoje gali būti nustatytas tikslus laimikio svoris, įrašant jį skiltyje „Tikslus svoris“. Kai atskiros žuvų rūšies svoris neviršija 20 kilogramų, tos žuvų rūšies svorio paklaida žvejybos vietoje (nepriklausomai nuo to, ar žuvis sudėta į dėžes) negali viršyti 20 procentų.
31. Prieš perdavimą, realizavimą (bet ne vėliau kaip per parą nuo žvejybos pabaigos) arba nuvežimą nuo laimikio, sugauto Kuršių mariose ar Kauno mariose, iškrovimo vietos žuvys pasveriamos ir Žurnale (skiltyje „Tikslus svoris“) įrašomas tikslus jų svoris pagal atskiras žuvų rūšis.
32. Žvejojant stintiniais tinklaičiais Kuršių mariose, sugautų žuvų svorį leidžiama per 5 valandas po grįžimo į krantą patikslinti su Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentu suderintose Žuvų išteklių naudotojo patalpose, tikslų laimikio svorį pagal atskiras žuvų rūšis įrašant Žurnale (skiltyje „Tikslus svoris“).
33. Dalį žuvų parduodant prie vandens telkinio, jas pasvėrus, atskirose eilutėse įrašomos parduotų žuvų rūšys ir žurnalo skiltyje „Tikslus svoris“ nurodomas tų rūšių žuvų tikslus svoris, skiltyje „+“ pažymint +. Kitos prie vandens telkinio neparduotos pasvertos laimikio dalies svoris (taip pat pagal atskiras žuvų rūšis) įrašomas skiltyje „Tikslus svoris“, šalia pažymint +. Tokiu atveju bendras sugautas kiekvienos rūšies žuvų kiekis yra tos žuvų rūšies + ženklu pažymėtų kiekių suma. Šis skaičius įrašomas skiltyje „Tikslus svoris“ šalia atitinkamos rūšies žuvų vizualaus svorio įrašo.
34. Jeigu atsitiktinai į žvejybos įrankius pakliuvo daugiau saugomų žuvų, negu leidžia Verslinės žvejybos Lietuvos žuvininkystės vidaus vandens telkiniuose taisyklės ar Specialiosios žvejybos ir jos kompensavimo taisyklės ir jų gyvų bei nesužalotų išleisti nėra galimybių (žuvys sužeistos, žuvusios ir pan.), tokių žuvų priegauda (kilogramais) į Žurnalą įrašoma pagal atskiras rūšis, o į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų žuvų bei šlakių kiekis – vienetais ir kilogramais.
35. Skiltyje „Duomenys apie laimikio panaudojimą“ įrašomos pastabos, kam perduotas ar realizuotas laimikis bei jo perdavimo (realizavimo) dokumentų numeriai ir išdavimo datos.
36. Įrašai po kiekvienos žvejybos patvirtinami žvejybos vietoje Žurnalą pildančio atsakingo už žvejybą asmens parašu po paskutinio įrašo skiltyje „Apytikslis svoris“ ir, pasvėrus žuvį, – po paskutinio įrašo skiltyje „Tikslus svoris“. Šalia parašo nurodomas pasirašiusiojo asmens vardas ir pavardė.
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
37. Žuvys, nugabentos iš 2224 ir 3133 punktuose nurodytų vietų ir nustatyta tvarka neįrašytos į Žurnalą, laikomos sužvejotomis neteisėtai.