LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KULTŪROS VERTYBIŲ IŠVEŽIMO (IŠSIUNTIMO) IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS IR ĮVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1992 m. gruodžio 7 d. Nr. 927

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Kultūros vertybių išvežimo (išsiuntimo) iš Lietuvos Respublikos ir įvežimo į Lietuvos Respubliką nuostatus (pridedama).

2. Patvirtinti ribojamų išvežti (išsiųsti) iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybių kategorijų sąrašą (pridedama).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS            ALEKSANDRAS ABIŠALA

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. gruodžio 7 d. nutarimu Nr. 927

 

Kultūros vertybių išvežimo (išsiuntimo)

iš Lietuvos Respublikos ir įvežimo

į Lietuvos Respubliką nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja antikvarinių, taip pat šiuolaikinių kultūros vertybių išvežimo (išsiuntimo) iš Lietuvos Respublikos ir įvežimo į Lietuvos Respubliką tvarką.

2. Antikvarinės kultūros vertybės yra objektai, senesni negu 40 metų, vertingi etniniu, archeologiniu, istoriniu, meniniu, moksliniu, religiniu ar kitu kultūros požiūriu.

3. Antikvarinės kultūros vertybės gali būti išvežamos (išsiunčiamos) iš Lietuvos Respublikos (toliau vartojama – išvežamos) gavus Kultūros paveldo inspekcijos leidimą. Kultūros paveldo inspekcija taip pat išduoda leidimus išvežti šiuolaikines kultūros vertybes, jeigu jos nėra įsigytos dailės galerijose ir salonuose, turinčiuose teisę išduoti leidimus išvežti šiuolaikines kultūros vertybes.

4. Draudžiama negrąžinamai išvežti antikvarines ir šiuolaikines kultūros vertybes (toliau vadinama – kultūros vertybės; vertybės), laikomas valstybinėse saugyklose, taip pat vertybes, įrašytas istorijos ir kultūros paminklų sąraše, naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąraše ir įtrauktas į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą (arba jeigu ekspertai yra nustatę, kad kultūros vertybės įtrauktinos į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą).

5. Ribojama galimybė negrąžinamai išvežti mirusių autorių kūrinius ir antikvarines vertybes pagal šiuo nutarimu patvirtintą ribojamų išvežti (išsiųsti) iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybių kategorijų sąrašą.

6. Dailės galerijoms ir salonams teisę išduoti leidimus išvežti šiuolaikines kultūros vertybes suteikia Kultūros paveldo inspekcija, kuri patvirtina ir pateikia Lietuvos Respublikos muitinės departamentui šių dailės galerijų ir salonų sąrašus bei jų antspaudų ir atsakingų už leidimų išdavimą asmenų parašų pavyzdžius.

Jeigu dailės galerija arba salonas nurodo išvežimo dokumentuose neteisingus duomenis apie kultūros vertybes ar kitaip pažeidžia prekybos kultūros vertybėmis taisykles, Kultūros paveldo inspekcija atima iš jų teisę išduoti leidimus išvežti šiuolaikines kultūros vertybes.

 

Negrąžinamas kultūros vertybių išvežimas

 

7. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys gauti leidimą negrąžinamai išvežti kultūros vertybes, turi pateikti Kultūros paveldo inspekcijai:

prašymą, kuriame nurodomi kataloginiai kultūros vertybių duomenys (autorius, pavadinimas, sukūrimo laikas, atlikimo technika, matmenys arba svoris);

išvežamas vertybes;

po 2 kiekvienos vertybės nuotraukas (13x18 cm formato);

kitus būtinus dokumentus (Kultūros paveldo inspekcijai pareikalavus).

Be to, kultūros vertybių reeksporto atveju Kultūros paveldo inspekcijai turi būti pateikti kultūros vertybių įgijimo kitoje valstybėje dokumentai ir įvežimo į Lietuvos Respubliką deklaracija.

8. Kultūros paveldo inspekcija ne vėliau kaip per mėnesį duoda atsakymą, ar leidžiama kultūros vertybes išvežti. Asmenys, negavę leidimo išvežti kultūros vertybių arba nesutinkantys su ekspertų vertinimu, gali apskųsti sprendimą teismine tvarka. Asmenys, išvykstantys nuolat gyventi į užsienį, turi prieš 2 mėnesius pateikti Kultūros paveldo inspekcijai šių nuostatų 7 punkte nurodytus dokumentus.

9. Jeigu kultūros vertybę leidžiama išvežti, jos savininkui išduodamas nustatytos formos leidimas, kurį pasirašo ir patvirtina antspaudu atsakingas už leidimų išdavimą pareigūnas. Tas pats antspaudas ir parašas turi būti ant išvežamų vertybių nuotraukų. Kultūros paveldo inspekcijos nustatytais atvejais antspaudas dedamas ir ant kultūros vertybės arba tokia vertybė plombuojama.

10. Išvežant kultūros vertybę, muitinei pateikiama pati vertybė, nustatytos formos leidimas ir vertybės nuotrauka (įsigijus vertybę dailės galerijoje arba salone, papildomai pridedamas pirkimo čekis).

 

Laikinas kultūros vertybių išvežimas

 

11. Laikinai išvežti kultūros vertybes į parodas, kultūros ir meno renginius gali asmenys, turintys renginio organizatoriaus kvietimą arba sutartį. Laikinai išvežti kultūros vertybes leidžiama vienerių metų laikotarpiui. Išimties būdu šį terminą gali pratęsti Kultūros paveldo inspekcija.

12. Taip pat leidžiama laikinai išvežti kultūros vertybes į Lietuvos Respublikos diplomatines ir konsulines įstaigas Užsienio reikalų ministerijos teikime nurodytam laikui.

13. Norint laikinai išvežti į užsienį muzikos instrumentus, pateikiamas koncertinės organizacijos arba paties atlikėjo prašymas, instrumentų sąrašai bei nuotraukos. Styginiams instrumentams būtini nustatytos formos pasai, kuriuos išduoda Kultūros paveldo inspekcija. Išvykstant į užsienį ir grįžtant į Lietuvos Respubliką, muitinės darbuotojai šiuose pasuose daro atitinkamas žymas.

14. Laikinai išvežant kultūros vertybes, Kultūros paveldo inspekcijai turi būti pateiktas prašymas, kultūros vertybių sąrašas ir po 2 kiekvienos kultūros vertybės nuotraukas (13x18 cm formato), o Kultūros paveldo inspekcijai pareikalavus – ir pačios vertybės.

15. Laikinai išvežti vertybes duodamas toks pat leidimas ir ta pačia tvarka, kaip nurodyta šių nuostatų 9 punkte, tik su žyma „Laikinas išvežimas“.

16. Laikinai išvežtų kultūros vertybių grąžinimą kontroliuoja Kultūros paveldo inspekcija. Negrąžinus laikinai išvežtų kultūros vertybių, imama bauda, lygi dešimteriopai šių vertybių rinkos kainai.

 

Kultūros vertybių įvežimas

 

17. Laikinai įvežamos į Lietuvos Respubliką kultūros vertybės turi būti įrašytos muitinės deklaracijoje pateikiant kataloginius duomenis.

18. Laikinai įvežant styginius muzikos instrumentus, be muitinės deklaracijos, kiekvienam instrumentui turi būti pildomas 2 egzemplioriais styginio instrumento pasas. Vienas paso egzempliorius lieka muitinėje, o kitas įteikiamas įvežusiam instrumentą asmeniui.

19. Kultūros vertybės, laikinai įvežtos užsienio diplomatinių ir konsulinių bei kitų įstaigų interjerui papuošti, per mėnesį nuo įvežimo dienos turi būti įregistruotos Kultūros paveldo inspekcijos nustatyta tvarka.

20. Jeigu nesilaikoma šių nuostatų 17–19 punktuose nustatytos tvarkos, kultūros vertybės gali būti išvežamos šių nuostatų 7 punkte nustatyta tvarka.

 

Muitai už negrąžinamai išvežamas kultūros vertybes

 

21. Už negrąžinamai išvežamas iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybes imami muitai, kurių dydį ir ėmimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

Kultūros vertybių ekspertizė

 

22. Kultūros vertybių ekspertizė vykdoma Kultūros paveldo inspekcijos nustatyta tvarka.

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. gruodžio 7 d. nutarimu Nr. 927

 

Ribojamų išvežti (išsiųsti) iš Lietuvos Respublikos

kultūros vertybių kategorijos

 

Priklausomai nuo istorinės senaties kultūros vertybės skirstomos į antikvarines, senesnes negu 40 metų, ir šiuolaikines, sukurtas ne seniau kaip prieš 40 metų.

Antikvarines vertybes, jų kolekcijas bei rinkinius galima išvežti tik nustačius, kad jie nėra vertingi etniniu, archeologiniu, istoriniu, meniniu, moksliniu, religiniu ar kitu kultūros požiūriu.

Ribojami išvežti:

1. Dailės kūriniai, iš jų:

1.1. tapybos ir akvarelės kūriniai, eskizai, etiudai, ikonos;

1.2. originalūs meniniai montažai iš įvairiausių medžiagų (koliažai ir panašiai);

1.3. grafikos kūriniai (piešiniai, originalūs lakštai, estampai ir knygų grafika, ekslibriai);

1.4. skulptūros kūriniai (iš visų medžiagų);

1.5. įvairios miniatiūros, tapytos ant kaulo, metalo, medžio ir kitų medžiagų;

1.6. visų epochų dirbiniai iš tauriųjų metalų ir jų lydinių, natūralių brangakmenių (deimantų, rubinų, safyrų, smaragdų bei kitų brangakmenių) ir perlų;

1.7. visų epochų dirbiniai iš natūralių pusbrangių akmenų (akvamarinų, malachitų, ametistų, topazų, koralų ir kitų pusbrangių akmenų), aukštos kokybės gintaro, perlamutro, taip pat jais inkrustuoti meno dirbiniai;

1.8. visų epochų taikomojo meno dirbiniai iš stiklo, emalės, keramikos, tekstilės, metalo, odos, medžio ir kitų medžiagų (baldai, gobelenai, kilimai, kostiumai ir jų dalys, juvelyriniai dirbiniai, indai, laikrodžiai, spaudai);

1.9. siuvinėti rankdarbiai, rankų darbo mezginiai, nėriniai ir audiniai;

1.10. liaudies meno kūriniai.

2. Dokumentinės ir meninės kino juostos bei fotografijos ir jų negatyvai.

3. Architektūros pastatų dalys (freskų tapyba, mozaikos, vitražai bei jų fragmentai, kokliai, bokštų laikrodžiai ir jų dalys bei kita).

4. Religinio kulto reikmenys, turintys istorinę ir meninę vertę.

5. Ginklai, turintys istorinę ir meninę vertę.

6. Muzikos instrumentai, iš jų:

6.1. klavišiniai – rojaliai, pianinai, spinetai, klavikordai, klavesinai, fisharmonijos ir kita;

6.2. styginiai, ypač italų ir prancūzų meistrų darbo (arfos, strykiniai ir kiti instrumentai, taip pat jų strykai);

6.3. mušamieji ir pučiamieji;

6.4. užsienio firmų (ypač italų ir prancūzų) akordeonai;

6.5. vargonai ir jų dalys;

6.6. varpai;

6.7. reti liaudies muzikos instrumentai;

6.8. mechaniniai muzikos instrumentai (muzikinės dėžutės, rylos, polifonai ir kita).

7. Antikvarinės gramofonų ir patefonų plokštelės.

8. Archeologiniai radiniai.

9. Neapdoroti tauriųjų metalų grynuoliai, natūralūs brangakmeniai ir pusbrangiai akmenys, perlai, koralai bei gintaras.

10. Visų tautų ir epochų etnografiniai reikmenys.

11. Kolekcionavimo objektai (numizmatikos, sfragistikos ir filatelijos ir panašiai): monetos, banknotai ir kiti vertybiniai popieriai, išleisti iki 1960 metų; pašto ženklai, kurių vertė pagal Ivero einamųjų metų katalogą viršija 250 frankų; medaliai ir ordinai (išskyrus atvejus, kai juos vežasi apdovanotasis, turintis pažymėjimą).

12. Istorinės vertybės, susijusios su svarbiais nacionaliniais įvykiais, įvairių mokslo ir visuomenės veiklos sričių istorija, žymių mąstytojų, mokslininkų, valstybės ir kultūros veikėjų gyvenimu.

13. Rankraščiai, rankraštinės knygos.

14. Inkunabulai.

15. Lietuvoje ir užsienyje išleistos senesnės nei 40 metų knygos, gaidų rinkiniai, atvirukai, reprodukcijos, afišos, plakatai, periodiniai leidiniai, brošiūros.

16. Archyviniai dokumentai.

17. Technikos ir technologijos istorijos požiūriu vertingi daiktai; automototechnikos ir mechanikos objektai, pagaminti iki 1950 metų, ir jų dalys.

______________