LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2003 M. GRUODŽIO 19 D. ĮSAKYMO Nr. 663 „DĖL TITANO DIOKSIDO GAMYBOS PROCESO ATLIEKŲ ŠALINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2013 m. sausio 7 d. Nr. D1-19 Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 19 d. įsakymą Nr. 663 „Dėl titano dioksido gamybos proceso atliekų šalinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 12-352; 2010, Nr. 79-4122) ir išdėstau jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL SPECIALIŲJŲ REIKALAVIMŲ TITANO DIOKSIDO GAMYBOS ĮRENGINIAMS PATVIRTINIMO
Įgyvendindamas 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2012/75/ES dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) (OL 2010 L 334, p. 17) nuostatas:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2003 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 663
(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2013 m. sausio 7 d. įsakymo Nr. D1-19
redakcija)
SPECIALIEJI REIKALAVIMAI TITANO DIOKSIDO GAMYBOS ĮRENGINIAMS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Specialieji reikalavimai titano dioksido gamybos įrenginiams (toliau – Reikalavimai) nustato reikalavimus siekiant išvengti aplinkos teršimo titano dioksido gamybos atliekomis, užkirsti kelią į orą, vandenį ir žemę išmetamiems teršalams, mažinti jų kiekį ir užkirsti kelią atliekų susidarymui, siekiant aukšto aplinkos apsaugos lygio.
2. Reikalavimai parengti įgyvendinant 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2010/75/ES dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) (OL 2010 L334, p. 17).
II. SPECIALIEJI REIKALAVIMAI TITANO DIOKSIDO GAMYBOS ĮRENGINIAMS
6. Draudžiama į vandens telkinius, jūrą ir vandenyną šalinti šias titano dioksido gamybos atliekas:
6.2. iš įrenginių, kuriuose taikomas sulfato metodas, išleidžiamą pokristalizacinį tirpalą, gautą atliekant filtravimą po titanilo sulfato tirpalo hidrolizės; su tokiais tirpalais susijusias rūgščių liekanas, kuriose daugiau kaip 0,5 % laisvos sulfato rūgšties ir įvairių sunkiųjų metalų, įskaitant atskiestus pokristalizacinius tirpalus, kad juose būtų 0,5 % ar mažiau laisvos sulfato rūgšties;
6.3. iš įrenginių, kuriuose taikomas chlorido metodas, išmetamas titano dioksido gamybos atliekas, kuriose yra daugiau kaip 0,5 proc. laisvos druskos rūgšties ir įvairių sunkiųjų metalų, įskaitant atskiestas atliekas, kad jose būtų 0,5 proc. ar mažiau laisvos druskos rūgšties;
6.4. filtravimo druskas, dumblą ir skystas titano dioksido gamybos atliekas, susidariusias apdorojant (koncentruojant ar neuralizuojant) 6.2 ir 6.3 punktuose minimas titano dioksido gamybos atliekas, kuriose yra įvairių sunkiųjų metalų; į tokias atliekas neįeina neutralizuotos, filtruotos ar dekantuotos atliekos, kuriose yra tik sunkiųjų metalų pėdsakų ir kurių pH dydis prieš atskiedžiant yra didesnis kaip 5,5.
7. Veiklos vykdytojas, gaminantis titano dioksidą, turi vykdyti:
8. Veiklos vykdytojas, gaminantis titano dioksidą, turi užtikrinti, kad iš įrenginių:
8.1. į vandenį išmetamų teršalų kiekis neviršytų Reikalavimų 1 priede nustatytų išmetamų teršalų ribinių verčių;
9. Veiklos vykdytojas, gaminantis titano dioksidą, turi:
9.1. sudaryti sąlygas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentui patikrinti kaip laikomasi Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo sąlygų, ar vykdoma rūgšties lašelių išmetimo iš įrenginių prevencija;
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Titano dioksido gamybos įrenginių
reikalavimų
1 priedas
Į vandenį išleidžiamų teršalų ribinės vertės
1. Kai įrenginiuose taikomas sulfato metodas (metinis vidurkis) – 500 kg sulfato vienai pagamintai titano dioksido tonai.
2. Kai įrenginiuose taikomas chlorido metodas (metinis vidurkis):
2.3. 330 kg chlorido vienai pagamintai titano dioksido tonai naudojant šlaką. Įrenginiams, išmetantiems teršalus į sūrų vandenį (upių žiotyse, pakrantėse ar atviroje jūroje), gali būti taikoma išmetamų teršalų ribinė vertė, lygi 450 kg chlorido vienai titano dioksido tonai, pagamintai naudojant šlaką.
3. Įrenginiams, kuriuose naudojamas chlorido metodas ir daugiau kaip vienos rūšies rūda, 2 punkte nustatytos išmetamų teršalų ribinės vertės taikomos proporcingai naudojamų rūdos rūšių kiekiams.
Titano dioksido gamybos įrenginių
reikalavimų
2 priedas
Į aplinkos orą išmetamų teršalų ribinės vertės
1. Išmetamų teršalų ribinės vertės, išreikštos masės koncentracija kubiniame metre (Nm3), apskaičiuojamos esant 273,15 K temperatūrai ir 101,3 kPa slėgiui.
2. Dulkės: 50 mg/Nm3 (valandinis vidurkis) iš pagrindinių šaltinių ir 150 mg/Nm3 (valandinis vidurkis) iš bet kurio kito šaltinio.
3. Dujų sieros dioksidas ar trioksidas, prieš išleidžiant pūdomas ir paverčiamas kalkėmis, įskaitant rūgšties lašelius, apskaičiuojamas kaip SO2 ekvivalentas:
4. Iš įrenginių, taikančių chlorido metodą, išmetamas chloras:
Titano dioksido gamybos įrenginių
reikalavimų
3 priedas
Į aplinkos orą išmetamų teršalų stebėsena
Į orą išmetamų teršalų stebėseną sudaro nuolatinė medžiagų kiekio stebėsena:
1. iš naudotas rūgštis koncentruojančių įrenginių, kuriuose taikomas sulfato metodas, išmetamo dujų sieros dioksido ir trioksido kiekis, prieš išleidžiant pūdomas ir paverčiamas kalkėmis;