VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVENTOJŲ TURTO IR PAJAMŲ DEKLARACIJŲ TIKSLINIMO TAISYKLIŲ DALINIO PAKEITIMO
2001 m. birželio 22 d. Nr. 153
Vilnius
Vadovaudamasis 1996 m. gegužės 16 d. Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo Nr. I-1338 (Žin., 1996, Nr. 50-197) 3 str. 3 dalimi (2000 m. liepos 20 d. įstatymo Nr. VIII-1887 redakcija; Žin., 2000, Nr. 67-2017), 1995 m. birželio 28 d. Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo Nr. I-974 (Žin., 1995, Nr. 61-1525) 8 str. 3 dalimi (1996 m. liepos 2 d. įstatymo Nr. I-1416 redakcija; Žin., 1996, Nr. 66-1574), 14 straipsniu, 16 str. 1 dalies 7 punktu (1997 m. birželio 24 d. įstatymo Nr. VIII-293 redakcija; Žin., 1997, Nr. 66-1594), 18 straipsniu bei Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 patvirtintais Valstybinės mokesčių inspekcijos – centrinio mokesčio administratoriaus nuostatais (Žin., 1997, Nr. 87-2212), Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (toliau – Inspekcija) viršininko 2000 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. 28 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos 2000–2001 metų veiklos plano patvirtinimo“ ir siekdamas Valstybinės mokesčių inspekcijos sistemoje nustatyti vienodą Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaracijų tikslinimo tvarką,
keičiu Inspekcijos viršininko 2000 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. 176 „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaracijų tikslinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 83-2527) patvirtintų Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaracijų tikslinimo taisyklių 3, 4, 11 bei 12 punktus ir juos išdėstau taip:
„3. Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo 3 str. 3 dalį (2000 m. liepos 20 d. įstatymo Nr. VIII-1887 redakcija; Žin., 2000, Nr. 67-2017) iki mokesčių administratoriaus atliekamo detaliojo patikrinimo pradžios gyventojas nebaudžiamas (Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka) gali tikslinti (papildomai įrašyti ar pakeisti) penkerių praėjusių kalendorinių metų (pradėdamas skaičiuoti nuo kalendorinių metų, buvusių prieš tuos, kuriais tikslinama) deklaracijų duomenis (įskaitant duomenis apie metų pradžioje ar pabaigoje ne kredito įstaigoje turėtas pinigines lėšas, kai ankstesnių kalendorinių metų turto ir pajamų deklaracijoje nurodyti duomenys apie metų pabaigoje turėtas pinigines lėšas neatitinka tikslinamoje kalendorinių metų deklaracijoje nurodytų duomenų apie metų pradžioje turėtas pinigines lėšas), išskyrus duomenis apie gautas paskolas.
Jeigu deklaracijos duomenys apie metų pradžioje ar pabaigoje ne kredito įstaigoje turėtas pinigines lėšas patikslinami tada, kai šie į vienerių metų deklaraciją įrašytieji duomenys atitinka kitų metų deklaracijos duomenis apie metų pradžioje ne kredito įstaigoje turėtas pinigines lėšas, tai, remiantis šio įstatymo 3 str. 3 dalies nuostatomis, gyventojas traukiamas administracinėn atsakomybėn neatsižvelgiant į tai, ar tokie duomenys patikslinami iki mokesčių administratoriaus atliekamo detaliojo patikrinimo pradžios, šio patikrinimo metu ar po jo.
4. Pateikus juridinę galią turinčius paskolos gavimą patvirtinančius dokumentus, duomenys apie gautas paskolas gali būti tikslinami, tačiau deklaruotojas traukiamas administracinėn atsakomybėn neatsižvelgiant į tai, ar šie duomenys patikslinami iki mokesčių administratoriaus atliekamo detaliojo patikrinimo pradžios, šio patikrinimo metu ar po jo.
11. Kitų deklaracijos skyrių (II, III, IV ir V) duomenys, išskyrus šiame punkte nurodytus atvejus, tikslinami pateikiant papildomą visiškai užpildytą deklaraciją, virš kurios pavadinimo dedamas spaudas „Patikslinta“. Anksčiau pateiktąją deklaraciją tikslinti užbraukiant įrašus draudžiama. Eilutėje „Deklaruojantis pajamas asmuo“ deklaruotojas įrašo savo vardo raidę, pavardę ir pasirašo. Jei deklaraciją tikslina deklaruotojo įgaliotas asmuo, tai šioje eilutėje jis nurodo ir savo vardo raidę, pavardę ir pasirašo. Anksčiau pateiktoje tikslinamoje deklaracijoje AVMI pareigūnas įrašo „Duomenys patikslinti“ ir nurodo patikslintosios deklaracijos gavimo AVMI datą.
Tais atvejais, kai keletą metų į turto ir pajamų deklaracijas nebūdavo įrašomas turimas (turėtas) kilnojamasis ar nekilnojamasis turtas, o dabar gyventojas pagal savo ar įgalioto asmens AVMI pateiktą prašymą pageidauja patikslinti tų metų turto ir pajamų deklaracijas (visas, į kurias nebuvo įrašyti atitinkami duomenys), tai, siekiant supaprastinti deklaracijų tikslinimo procedūrą, tikslinama tik pastarųjų metų deklaracija. Tokiais atvejais į AVMI pateiktąją pastarųjų metų deklaraciją įrašomi papildomi duomenys apie turimą (turėtą) kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą. Visų ankstesnių metų deklaracijų, į kurias nebuvo įrašyti atitinkami duomenys, tikslinami tik magnetinėse laikmenose.
Tais atvejais, kai gyventojas AVMI pateikia prašymą patikslinti vienos iš pateiktų 1996–2000 m. laikotarpio turto ir pajamų deklaracijų duomenis apie pajamas, kredito įstaigoje turėtą indėlį ar kitus duomenis, kuriuos pagal Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo 3 straipsnio 3 dalį leidžiama tikslinti, o duomenys apie metų pabaigoje ne kredito įstaigoje turėtas pinigines lėšas dėl to nesikeičia, tikslinama tik pastarųjų metų deklaracija. Tokiais atvejais į AVMI pateiktąją pastarųjų metų deklaraciją įrašomi papildomi duomenys apie gautas pajamas, kredito įstaigoje turėtą indėlį ar kiti duomenys, kuriuos gyventojas pageidauja patikslinti. Ankstesnių kalendorinių metų deklaracijos duomenys apie gautas pajamas ir kredito įstaigoje turėtus indėlius patikslinami tik magnetinėse laikmenose.
12. Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo 2 straipsnio 3 dalį patikslinus duomenis apie kalendoriniais metais gautas pajamas, įsigytą turtą, paskolintas ir negrąžintas pinigines lėšas (įskaitant ir kalendorinių metų pradžioje buvusias paskolintas ir negrąžintas) bei nuo 2000 m. rugpjūčio 9 d. dovanotas pinigines lėšas, o pirmą kartą turtą ir pajamas deklaruojantiems gyventojams – ir kalendorinių metų pradžioje turėtas pinigines lėšas (įskaitant pasiskolintas), kurios yra didesnės už Komisijos privalomam registruoti turtui įvertinti nustatytą atitinkamų metų pradžioje buvusį minimalų deklaruoti privalomo turto kainos dydį, būtina pateikti įstatymų nustatytus reikalavimus atitinkančius sandorių ar kitus juridinę galią turinčius dokumentus, patvirtinančius pajamų gavimą.“