LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. birželio 18 d. Nr. A1-154

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.217 straipsniu, Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1422 (Žin., 2002, Nr. 90-3856), 22 ir 34 punktais ir vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 27 d. nutarimo Nr. 1506 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 113-3631) 3.7.1. punktą,

tvirtinu Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro 2004 m. birželio 18 d.

įsakymu Nr. A1-154

 

ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja įvaikintojų pasirengimo įvaikinti pirminį įvertinimą, įvaikintojų mokymų organizavimą, išvados dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti paruošimą ir jos apskundimą.

2. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas vykdomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija (Žin., 1992, Nr. 33-1014), 1993 metų Hagos konvencija dėl vaikų apsaugos ir bendradarbiavimo tarptautinio įvaikinimo srityje (toliau – Hagos konvencija) (Žin., 1997, Nr. 101-2550) ir kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 36-1340), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1422 (toliau – Įvaikinimo apskaitos tvarka) (Žin., 2002, Nr. 90-3856), šiuo tvarkos aprašu ir kitais teisės aktais.

3. Pagrindinės šio tvarkos aprašo sąvokos:

3.1. Įvaikintojai – Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai ar asmenys be pilietybės, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje (toliau vadinami atitinkamai – piliečiai ir užsieniečiai), pateikę prašymą dėl įvaikinimo savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai (toliau vadinama – Vaiko teisių apsaugos tarnyba) ar Įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Įvaikinimo tarnyba).

3.2. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas – atestuotų socialinių darbuotojų atliekamas socialinės aplinkos, psichologinės būklės ir pasirengimo būti įvaikintojais, galinčiais suteikti saugią aplinką ir užtikrinti pilnavertį vystymąsi įvaikintam vaikui, įvertinimas ir įvaikintojų mokymas.

3.3. Atestuotas socialinis darbuotojas – socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka atestuotas ir turintis ne žemesnę kaip vyresniojo socialinio darbuotojo kvalifikacinę kategoriją valstybės arba savivaldybių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų, kitų socialinių paslaugų įstaigų darbuotojas, išklausęs specialų įvaikintojų pasirengimo įvaikinti patikrinimo mokymo kursą.

3.4. Kitos šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Įvaikinimo apskaitos tvarkoje.

 

II. ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI PATIKRINIMO ORGANIZAVIMAS

 

4. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi Įvaikinimo apskaitos tvarkos 20 punkte nurodytus piliečių, norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikoje gyvenantį vaiką, prašymą ir dokumentus, per 5 darbo dienas raštu kreipiasi į atestuotą socialinį darbuotoją dėl piliečių pasirengimo įvaikinti patikrinimo.

5. Įvaikinimo tarnyba, gavusi Įvaikinimo apskaitos tvarkos ketvirtame skyriuje nurodytus užsieniečių ir Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių užsienyje, norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikoje gyvenantį vaiką, prašymą ir dokumentus per 5 darbo dienas raštu kreipiasi į atestuotą socialinį darbuotoją dėl užsieniečių pasirengimo įvaikinti patikrinimo.

6. Atestuotas socialinis darbuotojas, gavęs prašymą iš savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos arba Įvaikinimo tarnybos ir susipažinęs su pateiktais dokumentais, atlieka įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimą.

7. Piliečių pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas atliekamas per tris mėnesius nuo prašymo ir dokumentų pateikimo Vaiko teisių apsaugos tarnybai dienos. Kilus neaiškumams dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti, šis terminas atestuoto socialinio darbuotojo sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki šešių mėnesių. Apie šį sprendimą raštu informuojama Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir įvaikintojai.

8. Užsieniečių pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas atliekamas per keturis mėnesius nuo prašymo ir dokumentų pateikimo Įvaikinimo tarnybai dienos. Kilus neaiškumams dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti, šis terminas atestuoto socialinio darbuotojo sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki septynių mėnesių. Apie šį sprendimą raštu informuojama Įvaikinimo tarnyba ir įvaikintojai.

9. Atestuotas socialinis darbuotojas patikrinimo metu privalo susitikti su įvaikintojais ne mažiau kaip du kartus. Įvaikintojai turi būti aplankyti ir jų namuose.

10. Jeigu vaiką pageidauja įvaikinti sutuoktiniai, atestuotas socialinis darbuotojas turi susitikti su abiem sutuoktiniais ir kiekvienu iš jų atskirai.

11. Jeigu pilietis pageidauja įvaikinti sutuoktinio(-ės) vaiką, jo pasirengimo įvaikinti patikrinimas atliekamas per mėnesį nuo prašymo ir dokumentų pateikimo Vaiko teisių apsaugos tarnybai dienos. Kilus neaiškumams dėl įvaikintojo pasirengimo įvaikinti, šis terminas atestuoto socialinio darbuotojo sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki trijų mėnesių. Apie šį sprendimą raštu informuojama Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir įvaikintojas.

12. Jeigu užsienietis pageidauja įvaikinti sutuoktinio(-ės) vaiką, jo pasirengimo įvaikinti patikrinimas atliekamas per du mėnesius nuo prašymo ir dokumentų pateikimo Įvaikinimo tarnybai dienos. Kilus neaiškumams dėl įvaikintojo pasirengimo įvaikinti, šis terminas atestuoto socialinio darbuotojo sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki keturių mėnesių. Apie šį sprendimą raštu informuojama Įvaikinimo tarnyba ir įvaikintojas.

13. Atestuotas socialinis darbuotojas su įvaikintojais, pageidaujančiais įvaikinti sutuoktinio (-ės) vaiką, susitinka ne mažiau kaip vieną kartą.

14. Jei įvaikintojų šeimoje yra vaikų, vyresnių nei dešimties metų amžiaus, ar kartu gyvena kiti pilnamečiai asmenys, atestuotas socialinis darbuotojas turi išsiaiškinti jų nuomonę dėl įvaikinimo.

 

III. ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PIRMINIS ĮVERTINIMAS

 

15. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminis įvertinimas atliekamas per vieną mėnesį nuo prašymo atlikti įvaikintojų pasirengimo įvaikinti patikrinimą gavimo dienos.

16. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikdamas įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminį įvertinimą:

16.1. nustato, ar nėra Civilinio kodekso trečiojoje knygoje numatytų kliūčių įvaikinti;

16.2. ištiria įvaikintojų gyvenimo sąlygas ir būdą;

16.3. surenka informaciją apie įvaikintojų sveikatos būklę;

16.4. išsiaiškina įvaikinimo motyvus.

17. Atestuotas socialinis darbuotojas, vykdydamas šio tvarkos aprašo 16 punkte nurodytas funkcijas, surenka ir išanalizuoja šią informaciją apie įvaikintoją:

17.1. asmens apibūdinimas (identifikuojanti informacija, gyvenimo istorija, asmenybės bruožai);

17.2. šeimos istorija ir šeimos narių tarpusavio santykiai (ankstesnės santuokos, dabartinė santuoka);

17.3. šeimos gyvenimo sąlygos ir būdas (būstas, laisvalaikis, pomėgiai, žalingi įpročiai);

17.4. sveikata;

17.5. teistumas;

17.6. finansinė būklė (turtas ir pajamos);

17.7. duomenys apie vaikus ir kitus kartu gyvenančius asmenis bei jų nuomonė dėl įvaikinimo;

17.8. įvaikinimo motyvai (lūkesčiai dėl vaiko, požiūris į vaiką, jo auklėjimą, santykiai su norimu įvaikinti vaiku, norimo įvaikinti vaiko, gebančio išreikšti savo nuomonę, nuomonė dėl įvaikinimo ir įvaikintojo);

17.9. kitų asmenų rekomendacijos dėl įvaikinimo.

18. Kilus neaiškumams dėl įvaikintojų sveikatos būklės, atestuotas socialinis darbuotojas gali paprašyti įvaikintojų pateikti papildomą mediko ar psichologo išvadą dėl įvaikintojų fizinės ar psichinės sveikatos. Tokiu atveju, mediko arba psichologo nuomonė įrašoma galutinėje išvadoje dėl pasirengimo įvaikinti.

19. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikęs įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminį įvertinimą, priima pirminį sprendimą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti. Kai įvaikintojas nori įvaikinti sutuoktinio (-ės) vaiką, atestuotas socialinis darbuotojas parengia išvadą šio tvarkos aprašo V dalyje nustatyta tvarka.

20. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikęs įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminį įvertinimą, remdamasis turima informacija apie įvaikintojus, gali motyvuotai nuspręsti, kad įvaikintojai yra netinkamai pasirengę įvaikinti ir priimti neigiamą išvadą, kurią pateikia atitinkamai Vaiko teisių apsaugos tarnybai arba Įvaikinimo tarnybai.

21. Išnykus priežastims, dėl kurių buvo pateikta įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminio įvertinimo neigiama išvada arba jas pašalinus, asmenys gali pakartotinai kreiptis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą ar Įvaikinimo tarnybą dėl pasirengimo įvaikinti patikrinimo.

22. Jeigu įvaikintojai nesutinka su atestuoto socialinio darbuotojo išvada dėl jų pasirengimo įvaikinti, jie gali apskųsti šią išvadą teismui Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

IV. ĮVAIKINTOJŲ MOKYMŲ ORGANIZAVIMAS

 

23. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikęs įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminį įvertinimą ir priėmęs teigiamą sprendimą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti, organizuoja įvaikintojų mokymus. Įvaikintojams, norintiems įvaikinti sutuoktinio(-ės) vaiką, mokymai neprivalomi.

24. Įvaikintojų mokymai trunka ne ilgiau kaip du mėnesius nuo įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pirminio įvertinimo pabaigos.

25. Mokymų metu įvaikintojai turi išklausyti šias temas:

25.1. įvaikinimo samprata;

25.2. atviras įvaikinimas: kodėl svarbu atskleisti vaikui tiesą;

25.3. vaiko raida;

25.4. vaiko jausmų ir elgesio supratimas.

26. Mokymų metu gali būti organizuojami įvaikintojų susitikimai su jau įvaikinusia šeima ir su jau suaugusiu įvaikintu asmeniu.

 

V. IŠVADOS DĖL ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI PARUOŠIMAS IR JOS APSKUNDIMAS

 

27. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikęs įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimą, parengia išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti.

28. Išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti sudaro dvi dalys:

28.1. informacija apie įvaikintojus, kuri parengiama, vadovaujantis šio tvarkos aprašo 17 punkte nurodyta surinkta informacija;

28.2. motyvuota išvada apie įvaikintojų tinkamumą būti įtėviais ir rekomendacija, kokio amžiaus, lyties, sveikatos būklės ir kiek vaikų įvaikintojai gali įvaikinti.

29. Išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti pasirašo patikrinimą atlikęs atestuotas socialinis darbuotojas.

30. Atestuotas socialinis darbuotojas paruoštą išvadą dėl piliečių pasirengimo įvaikinti pateikia Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

31. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi teigiamą išvadą dėl piliečių pasirengimo įvaikinti, per 3 darbo dienas jos kopiją pateikia Įvaikinimo tarnybai, o originalą atiduoda įvaikintojams.

32. Įvaikinimo tarnyba, gavusi išvados dėl piliečių pasirengimo įvaikinti kopiją, per 2 darbo dienas įrašo juos į norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių sąrašą ir apie tai raštu informuoja Vaiko teisių apsaugos tarnybą.

33. Atestuotas socialinis darbuotojas paruoštą išvadą dėl užsieniečių pasirengimo įvaikinti pateikia Įvaikinimo tarnybai.

34. Įvaikinimo tarnyba, gavusi teigiamą išvadą dėl užsieniečių pasirengimo įvaikinti, per 3 darbo dienas įrašo juos į norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių užsienyje, ir užsieniečių sąrašą ir atiduoda jiems išvados originalą.

35. Atestuotas socialinis darbuotojas, atlikęs įvaikintojų pasirengimo įvaikinti patikrinimą, remdamasis turima informacija apie įvaikintojus, gali motyvuotai nuspręsti, kad įvaikintojai yra netinkamai pasirengę įvaikinti ir priimti neigiamą išvadą, kurią pateikia atitinkamai Vaiko teisių apsaugos arba Įvaikinimo tarnybai.

36. Vaiko teisių apsaugos tarnyba arba Įvaikinimo tarnyba, gavusi neigiamą išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti, per 3 darbo dienas atiduoda išvados originalą įvaikintojams ir pasilieka jos kopiją.

37. Išnykus priežastims, dėl kurių buvo pateikta neigiama išvada arba jas pašalinus, asmenys gali pakartotinai kreiptis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą ar Įvaikinimo tarnybą dėl pasirengimo įvaikinti patikrinimo.

38. Jeigu įvaikintojai nesutinka su atestuoto socialinio darbuotojo išvada dėl jų pasirengimo įvaikinti, jie gali apskųsti šią išvadą teismui Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

39. Įvaikintojai, ketinantys įvaikinti vaiką užsienyje, prašymą ir Įvaikinimo apskaitos tvarkos 20 punkte nurodytus dokumentus pateikia Įvaikinimo tarnybai, kuri organizuoja šių įvaikintojų pasirengimo įvaikinti patikrinimą kaip užsieniečiams.

40. Įvaikinimo tarnyba, gavusi atestuoto socialinio darbuotojo išvadą dėl įvaikintojų, ketinančių įvaikinti vaiką užsienyje, pasirengimo įvaikinti per 3 darbo dienas atiduoda ją įvaikintojams, kurie kreipiasi su pareiškimu į Vilniaus apygardos teismą dėl išvados apie pasirengimą įvaikinti patvirtinimo.

__________________