LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŠEIMYNŲ
ĮSTATYMAS
2010 m. vasario 11 d. Nr. XI-681
Vilnius
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Šeimynos apibrėžtis ir paskirtis
1. Šeimyna – šio įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka įsteigtas pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo.
2. Šeimyna globoja šešis ir daugiau vaikų (bendras vaikų skaičius šeimynoje su savais vaikais – ne daugiau kaip dvylika vaikų) šeimos aplinkoje. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, negu nurodyta šiame straipsnyje, kai broliai ir seserys neišskiriami, arba mažesnis, jeigu globojamas vaikas su negalia.
3. Šeimynos paskirtis:
1) vaikų, kuriems globa (rūpyba) šeimynoje nustatyta pagal vaiko globą (rūpybą) reglamentuojančių teisės aktų nuostatas, globa (rūpyba);
4. Šeimynos pavadinime turi būti jos teisinę formą apibrėžiantis žodis „šeimyna“. Šeimynos buveinė turi būti Lietuvos Respublikoje.
3 straipsnis. Šeimynos veikla
1. Šeimynos veiklos tikslai – užtikrinti šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų teisių ir įstatymų ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikiant šiems vaikams tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jų fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai, ir tokią šeimos aplinką, kokios reikia jų gerovei, kad tinkamai pasirengtų savarankiškai gyventi šeimoje ir visuomenėje.
2. Šeimyna savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (toliau – Civilinis kodeksas), Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas), šiuo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) ar jos įgaliotos institucijos patvirtintais Šeimynų nuostatais, kitais teisės aktais ir šeimynos įstatais.
ANTRASIS SKIRSNIS
ŠEIMYNOS STEIGIMAS
4 straipsnis. Šeimynos steigėjui ir dalyviui taikomi reikalavimai
1. Šeimynos steigėju turi būti bent vienas veiksnus fizinis asmuo, kuris:
2. Šeimynos dalyviui yra taikomi tie patys reikalavimai kaip ir šeimynos steigėjui, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytą reikalavimą.
5 straipsnis. Šeimynos steigimas
1. Šeimynos steigėjas iki šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre turi:
1) gauti vaiko globą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos institucijos išvadą apie steigiamos šeimynos tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju);
2) raštu kreiptis į savivaldybės administraciją dėl likusių be tėvų globos vaikų apgyvendinimo būsimojoje šeimynoje ir per 3 mėnesius gauti savivaldybės administracijos rašytinį patvirtinimą apgyvendinti būsimojoje šeimynoje likusius be tėvų globos vaikus ir užtikrinti jų socialinės globos finansavimą;
2. Šeimynai įregistruoti jos steigėjas Juridinių asmenų registrui pateikia šio straipsnio 1 dalyje ir Civilinio kodekso 2.64 straipsnyje nurodytus dokumentus.
3. Be Civilinio kodekso 2.66 straipsnyje nurodytų duomenų, Juridinių asmenų registre nurodomi duomenys apie šeimynos dalyvius: fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas ir gyvenamoji vieta.
6 straipsnis. Šeimynos įstatai
2. Šeimynos įstatuose nurodoma:
TREČIASIS SKIRSNIS
ŠEIMYNOS TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ
7 straipsnis. Šeimynos teisės
1. Šeimyna gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja šeimynos įstatams ir jos veiklos tikslams.
2. Šeimyna gali:
1) gauti iš valstybės, savivaldybės ir kitų asmenų finansinę ir materialinę pagalbą šeimynos veiklai užtikrinti;
2) gauti teisės aktų nustatyta tvarka finansavimą už vaiko poreikius atitinkančios socialinės globos teikimą;
4) sudaryti sandorius šeimynos globojamų vaikų iki keturiolikos metų vardu ar duoti sutikimą šeimynos rūpinamiems vaikams nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų patiems sudaryti sandorius įstatymų nustatyta tvarka;
5) gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų dokumentus ir informaciją, tiesiogiai susijusius su šeimynos globojamais (rūpinamais) vaikais;
8 straipsnis. Šeimynos pareigos ir atsakomybė
1. Šeimynos pareigos:
1) įstatymų nustatyta tvarka rūpintis, auklėti, atstovauti šeimynos globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir ginti jų teises ir įstatymų saugomus interesus;
4) teikti globojamiems (rūpinamiems) vaikams socialinę globą, atitinkančią teisės aktų nustatytus reikalavimus;
6) sudaryti šeimynos globojamiems (rūpinamiems) vaikams sąlygas bendrauti su savo tėvais, jei tai nekenkia vaikų interesams;
8) supažindinti šeimynos globojamus (rūpinamus) vaikus su jų teisėmis ir pareigomis, informuoti juos apie nuosavybės teise priklausantį turtą ir teikti vaikams kitą jų teisėtus interesus atitinkančią informaciją;
9) informuoti prieš 3 mėnesius iki šeimynos veiklos nutraukimo savivaldybės, kurios teritorijoje šeimyna veikia, administraciją;
2. Šeimyna įstatymų nustatyta tvarka atsako už:
3. Šeimynai draudžiama:
4) suteikti paskolas, garantuoti, laiduoti ar kitaip užtikrinti kitų asmenų prievolių šeimynai priklausančiu turtu vykdymą;
5) gauti paskolas pagal paskolos sutartis, nustatančias palūkanas, didesnes už vidutinę paskolų rinkos palūkanų normą;
6) priimti lėšų ir turto, jeigu juos perduodantis asmuo nurodo šias lėšas ir turtą panaudoti kitiems tikslams, negu nustatyta šeimynos įstatuose;
KETVIRTASIS SKIRSNIS
ŠEIMYNOS VALDYMAS
9 straipsnis. Šeimynos dalyviai ir šeimynos valdymas
1. Šeimynos dalyviu yra šeimynos steigėjas. Kai šeimynos steigėjas įstatymų nustatyta tvarka yra įregistravęs santuoką, šeimynos dalyviu yra ir jo sutuoktinis, davęs šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodytą rašytinį sutikimą.
2. Šeimynos steigėjas ir jo sutuoktinis (kai yra jo rašytinis sutikimas tapti šeimynos dalyviu) šeimynos dalyviais tampa nuo šeimynos įregistravimo momento Juridinių asmenų registre.
3. Šeimyna įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per šeimynos dalyvius.
4. Šeimyna turi vienasmenį arba kolegialų valdymo organą. Šeimynos vienasmenis valdymo organas – šeimynos dalyvis, o kolegialus valdymo organas – šeimynos dalyviai.
10 straipsnis. Šeimynos dalyvių teisės
1. Šeimynos dalyviai tik bendru sutarimu turi teisę:
5) patvirtinti pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytą Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodiką šeimynos socialinės globos kainą;
11 straipsnis. Šeimynos dalyvių pareigos ir atsakomybė
1. Šeimynos dalyvių pareigos:
3) teisės aktų nustatyta tvarka teikti duomenis ir dokumentus apie šeimyną Juridinių asmenų registrui;
5) saugoti dokumentus ir kitą svarbią su šeimynos veikla susijusią informaciją teisės aktų nustatyta tvarka;
2. Šeimynos dalyviai atsako įstatymų nustatyta tvarka už pareigų nevykdymą ar netinkamą jų atlikimą.
12 straipsnis. Šeimynos dalyvių socialinės garantijos
1. Šeimynos dalyviams garantuojamos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintoje Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikoje nustatytos išlaikymo pajamos, kurios negali būti mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga ir didesnės negu Vyriausybės tvirtinamos einamųjų metų draudžiamosios pajamos.
PENKTASIS SKIRSNIS
ŠEIMYNOS LĖŠOS IR TURTAS
13 straipsnis. Šeimynos lėšos
1. Šeimynos lėšos gali būti:
14 straipsnis. Šeimynos turtas
2. Šeimynos dalyviai jiems nuosavybės teise priklausantį kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, reikalingą šeimynos veiklai, jeigu jis neperleistas tretiesiems asmenims, neišnuomotas, nesuteiktas neatlyginamai naudotis, neareštuotas, neįkeistas, nėra teisminio ginčo objektas, gali perduoti šeimynos nuosavybėn arba panaudos pagrindais.
3. Savivaldybė, kurios teritorijoje šeimyna steigiama (veikia), gali įstatymų nustatyta tvarka savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą, reikalingą šeimynos veiklai, perduoti šeimynai panaudos pagrindais.
15 straipsnis. Šeimynos finansavimas
1. Šeimyna sudaro sutartį su savivaldybės, kurios teritorijoje steigiama (veikia), administracija dėl socialinės globos finansavimo. Sutartyje gali būti aptarti klausimai dėl kitos finansinės ir materialinės paramos šeimynai skyrimo.
2. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų išlaikymas finansuojamas išmokų vaikams skyrimą reglamentuojančių teisės aktų, o socialinė globa – Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintoje Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikoje nustatyta tvarka.
16 straipsnis. Šeimynos lėšų ir turto naudojimas
1. Šeimynos lėšos ir turtas valdomi, naudojami ir jais disponuojama vadovaujantis šiuo įstatymu, šeimynų įstatais ir kitais teisės aktais.
2. Šeimyna:
1) kiekvienais metais teikia savivaldybės administracijai lėšų panaudojimo ataskaitą Šeimynų nuostatuose nustatyta Šeimynos lėšų panaudojimo ataskaitos forma;
17 straipsnis. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų turtas
1. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų iki apgyvendinimo šeimynoje nuosavybės teise priklausantis ar šeimynoje gyvenant įgytas turtas yra šių vaikų nuosavybė.
2. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų turtas administruojamas šeimynos. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų turtas turi būti atskirtas nuo šeimynos turto ir jam administruoti yra taikomas paprastasis administravimas, kuris yra nemokamas.
3. Šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų turto administratoriumi savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ar teismo nutartimi gali būti paskirtas ir kitas asmuo.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
ŠEIMYNOS REORGANIZAVIMAS, PERTVARKYMAS IR LIKVIDAVIMAS
18 straipsnis. Šeimynos reorganizavimas ir pertvarkymas
1. Šeimyna gali būti reorganizuojama Civilinio kodekso nustatytais juridinių asmenų reorganizavimo pagrindais ir tvarka.
2. Šeimyną reorganizuojant, savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos institucija teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja (prireikus) buvusios šeimynos globotų (rūpintų) vaikų globos (rūpybos) vietos pakeitimą ir kitų globėjų (rūpintojų) paskyrimą.
19 straipsnis. Šeimynos likvidavimas
1. Šeimyna likviduojama Civilinio kodekso nustatytais juridinių asmenų likvidavimo pagrindais ir tvarka.
2. Atleidžiant šeimyną nuo vaikų globėjo (rūpintojo) pareigų, šeimyna likviduojama jos dalyvių arba teismo sprendimu pagal šeimynos dalyvių arba savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos institucijos pareiškimą.
3. Nušalinant šeimyną nuo vaikų globėjo (rūpintojo) pareigų, šeimyna likviduojama teismo sprendimu pagal savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos institucijos arba prokuroro pareiškimą.
4. Likviduojant šeimyną, savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos institucija teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja buvusios šeimynos globotų (rūpintų) vaikų globos (rūpybos) vietos pakeitimą ir kitų globėjų (rūpintojų) paskyrimą.
5. Likviduojant šeimyną, turi būti:
1) grąžintas valstybės ar savivaldybės perduotas turtas ir nepanaudotos valstybės ir savivaldybės biudžetų šeimynos veiklai skirtos lėšos į valstybės ar savivaldybės biudžetą įstatymų nustatyta tvarka;
2) grąžintas šeimynos dalyviams šeimynos nuosavybėn perduotas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas;
20 straipsnis. Vaikų skaičiaus šeimynoje sumažėjimo pasekmės
1. Sumažėjus šeimynoje šiame įstatyme nustatytam globojamų (rūpinamų) vaikų skaičiui, savivaldybės, kurios teritorijoje šeimyna veikia, administracija per 3 mėnesius šeimynai pasiūlo:
1) atkurti pagal šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies reikalavimus globojamų (rūpinamų) vaikų skaičių šeimynoje;
2. Tais atvejais, kai, sumažėjus šeimynoje šio įstatymo nustatytam globojamų (rūpinamų) vaikų skaičiui, šeimyna dėl susidariusių objektyvių aplinkybių (dėl šeimynos dalyvių amžiaus ar jų ligos) negali būti papildyta kitais tėvų globos netekusiais vaikais, šeimynos veikla tęsiasi tol, kol visi šeimynos globojami (rūpinami) vaikai sulaukia pilnametystės.
3. Jeigu šeimynos dalyviai raštu atsisako šio straipsnio 1 dalyje nurodytų pasiūlymų, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nustatytus atvejus, teisės aktų nustatyta tvarka pradedamas šeimynos likvidavimas.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21 straipsnis. Šeimynos veiklos priežiūra
1. Šeimynos vykdomą globą (rūpybą) prižiūri savivaldybės vaiko teisių apsaugos institucija teisės aktų nustatyta tvarka.
22 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas
1. Vyriausybė ir jos įgaliotos institucijos iki 2010 m. liepos 1 d. priima ar pakeičia šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
2. Iki šio įstatymo įsigaliojimo savivaldybių valdybų sprendimais, merų potvarkiais ar savivaldybių tarybų sprendimais įsteigtos šeimynos įstatymų nustatyta tvarka likviduojamos ir šeimynos steigėjo šeimynai perduotas turtas ir nepanaudotos valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšos, skirtos šeimynos veiklai, grąžinamos iki 2010 m. liepos 1 d.
3. Savivaldybių administracijų vaiko teisių apsaugos institucijos teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja iki šio įstatymo įsigaliojimo savivaldybių valdybų sprendimais, merų potvarkiais ar savivaldybių tarybų sprendimais įsteigtose šeimynose buvusių vaikų globėjų (rūpintojų) atleidimą ir naujų vaikų globėjų (rūpintojų) paskyrimą.
23 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas