LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŪKINIO TEISMO LAIKINASIS
ĮSTATYMAS
1994 m. balandžio 12 d. Nr. I-433
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
Ūkinių ginčų, kylančių iš ūkinės komercinės veiklos, teisminiam nagrinėjimui užtikrinti vietoj Lietuvos Respublikos valstybinio arbitražo įsteigiamas specializuotas Lietuvos Respublikos teismas, vadinamas Lietuvos Respublikos ūkiniu teismu.
Ūkinis teismas pradeda veikti kitą dieną po paskirtų teisėjų priesaikos Lietuvos Respublikai, o iki tos dienos veikia Valstybinis arbitražas.
2 straipsnis. Ūkinio teismo teisinis statusas ir kompetencija
Ūkinis teismas yra sudėtinė Lietuvos Respublikos teismų sistemos dalis ir teisingumą vykdo, spręsdamas visų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų visus ūkinius ginčus, kylančius iš ūkinės komercinės veiklos.
Šis teismas gali nagrinėti ginčus, kurių viena šalis yra ir užsienio juridinis asmuo, jei yra Lietuvos Respublikos susitarimas su užsienio valstybe dėl teisinio bendradarbiavimo ir užsienio valstybės bei Lietuvos juridiniai asmenys sutinka.
3 straipsnis. Ūkinio teismo sudėtis
4 straipsnis. Ūkinio teismo teisėjas
Ūkinio teismo teisėju gali būti skiriamas ne jaunesnis kaip 25 metų nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis aukštąjį teisinį išsilavinimą, trejų metų valstybinio arbitro ar teismo teisėjo darbo stažą arba penkerių metų prokuroro, prokuroro pavaduotojo, advokato ar juriskonsulto darbo stažą ir išlaikęs specializuoto teismo teisėjo egzaminus.
Ūkinio teismo teisėjas negali eiti jokių kitų renkamų ar skiriamų pareigų, dirbti verslo, komercijos ar kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse. Jis taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus teisėjo atlyginimą bei užmokestį už pedagoginę ar kūrybinę veiklą ne darbo metu.
5 straipsnis. Ūkinio teismo pirmininkas
Ūkinio teismo pirmininkas vykdo teisingumą ir vadovauja teismo darbui, organizuoja teisėjų darbą taip, kad šie turėtų tolygią darbo apimtį, vadovauja kandidatams į teismo teisėjus, teismo raštinės darbui, priima ir atleidžia iš darbo teismo raštinės tarnautojus bei kitus darbuotojus.
Ūkinio teismo vidinė struktūra, jo padalinių funkcijos ir kiti klausimai nustatomi ūkinio teismo pirmininko įsakymu.
Ūkinio teismo pirmininkas, nagrinėdamas bylas, turi tokias pat teises ir pareigas kaip ir kiti teisėjai.
6 straipsnis. Ūkinio teismo pirmininko pavaduotojas
Ūkinio teismo pirmininko pavaduotojas vykdo teisingumą ir atsako už tą teismo darbo sritį, kurią jam paveda teismo pirmininkas.
Ūkinio teismo pirmininko pavaduotojas, nagrinėdamas bylas, turi tokias pat teises ir pareigas kaip ir kiti teisėjai.
7 straipsnis. Bylų nagrinėjimas ūkiniame teisme
Ūkinis teismas nagrinėja bylas pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso ir kitų įstatymų normas, reguliuojančias apylinkės teismų veiklą.
Nagrinėjant bylas ūkiniame teisme, netaikomos Civilinio proceso kodekso normos, nustatytos:
8 straipsnis. Atsakovo atsiliepimas į ieškininį pareiškimą
Atsakovas, gavęs ieškininio pareiškimo kopiją, per 10 dienų nuo jos gavimo privalo surašyti ir išsiųsti ūkiniam teismui bei ieškovui atsiliepimą į ieškininį pareiškimą.
9 straipsnis. Ūkinio teismo sprendimo vykdymas
Ūkinio teismo teisėjų reikalavimai, kai jie vykdo teisingumą, yra privalomi visiems fiziniams asmenims, įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms. Šių reikalavimų nevykdymas užtraukia įstatymų nustatytą atsakomybę.
10 straipsnis. Ūkinio teismo veiklos užtikrinimas
11 straipsnis. Ūkinio teismo raštinė
Ūkiniam teisme yra raštinė, kuri padeda tvarkyti teismo darbą. Raštinės sudėtinė dalis yra teismo archyvas.
12 straipsnis. Valstybinio arbitražo bylų užbaigimas
13 straipsnis. Ūkinio teismo likvidavimas