ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMO ŠILALĖS RAJONE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. rugsėjo 27 d. Nr. Tl-244

Šilalė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55- 1049; 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (Žin., 2006, Nr. 17-589) 13 straipsnio 4 dalimi, Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 patvirtinto Socialinių paslaugų katalogo (Žin., 2006, Nr. 43- 1570; 2010, Nr. 83-4393) 17 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 patvirtinto Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo (Žin., 2006, Nr. 68- 2510) V skirsniu, Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. A1-353 patvirtinta Integralios pagalbos plėtros programa (Žin., 2012, Nr. 89-4663), 2013 m. gegužės 14 d. finansavimo ir administravimo sutartimi Nr. VP1-1.1-SADM-14-V-01-002 „Integralios pagalbos teikimas Šilalės rajone, Šilalės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Integralios pagalbos teikimo Šilalės rajone tvarkos aprašą (pridedama).

2. Sprendimas įsigalioja nuo 2013 m. lapkričio 1 d.

3. Apie priimtą sprendimą skelbti vietinėje spaudoje, o visą sprendimą – savivaldybės interneto tinklalapyje www.silale.lt.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Meras                                                                                                                       Jonas Gudauskas


 

PATVIRTINTA

Šilalės rajono savivaldybės tarybos

2013 m. rugsėjo 27 d. sprendimu Nr. Tl-244

 

INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Integralios pagalbos teikimo tvarkos aprašas reglamentuoja integralios pagalbos skyrimą suaugusiems ir (ar) senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia, šių paslaugų, teikimo ir finansavimo bei mokėjimo už paslaugas tvarką ir sąlygas.

2. Integralios pagalbos (dienos socialinės globos ir slaugos paslaugų) teikimo tikslas - sukurti ir plėtoti kokybišką integralią pagalbą asmenims su negalia bei teikti pagalbą šeimos nariams, siekiant padėti jiems derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus.

3. Integrali pagalba namuose – tai visuma slaugos ir dienos socialinės globos paslaugų, kurias teikiant asmeniui tenkinami slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiama nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra.

4. Integralios pagalbos gavėjai - suaugę neįgalūs ir (ar) senyvo amžiaus neįgalūs asmenys su sunkia negalia, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas dalinis ar visiškas nesavarankiškumo lygis bei nuolatinės slaugos poreikis.

5. Už Integralios pagalbos teikimo organizavimą atsakinga šias paslaugas teikianti įstaiga – Šilalės rajono socialinių paslaugų namai.

 

II. INTEGRALIOS PAGALBOS ORGANIZAVIMAS, SKYRIMAS IR TEIKIMAS

 

6. Integrali pagalba teikiama komandos principu. Integralią pagalbą namuose teikia komanda, kurios tikslas – išsiaiškinti socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų poreikį, organizuoti ir teikti šias paslaugas, taikant efektyvias slaugos, priežiūros (pagalbos) priemones bei socialines paslaugas.

7. Socialinės globos namuose paslaugas organizuoja ir kontroliuoja socialiniai darbuotojai, socialinės globos namuose paslaugas tiesiogiai asmeniui teikia socialinio darbuotojo padėjėjai.

8. Slaugos namuose paslaugas organizuoja ir kontroliuoja slaugytojai, slaugos paslaugas tiesiogiai asmeniui teikia slaugytojo padėjėjai, kineziterapijos specialistas.

9. Kiekvienas specialistų komandos narys pagal nustatytą kompetenciją teikia socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugas asmenims ir asmeniškai atsako už suteiktų paslaugų kokybę.

10. Asmuo, pageidaujantis gauti integralią pagalbą ar vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas, rūpintojas dėl šių paslaugų skyrimo kreipiasi į Šilalės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių ir pateikia prašymą, kurio formą įsakymu tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius, ir kitus būtinus dokumentus:

10.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos piliečio pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje);

10.2. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);

10.3. pensininko ar neįgaliojo pažymėjimą;

10.4. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotos pažymos dėl specialiųjų poreikių nustatymo kopiją;

10.5. sveikatos priežiūros įstaigos pažymą – išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a);

10.6. kitus dokumentus pagal reikalingumą.

11. Esant poreikiui, gali būti pareikalauta dokumentų, susijusių su integralios pagalbos skyrimu asmeniui iš kitų institucijų. įstaigų ir organizacijų.

12. Socialinės paramos skyriaus atsakingas darbuotojas, gavęs asmens prašymą dėl integralios pagalbos skyrimo, organizuoja socialinės globos ir slaugos paslaugų poreikio nustatymą. Socialinės globos poreikį nustato Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu paskirti seniūnijų socialiniai darbuotojai.

13. Socialinės globos poreikis nustatomas pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei Suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos nuostatas per 14 darbo dienų nuo asmens raštiško prašymo gavimo dienos, užpildant socialinės globos vertinimo anketą.

14. Asmenų prašymus dėl integralios pagalbos skyrimo svarsto Šilalės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų skyrimo komisija (toliau - komisija), priimanti rekomendacinio pobūdžio siūlymą dėl socialinių paslaugų skyrimo (neskyrimo). Sprendimą per 30 kalendorinių dienų nuo integralios pagalbos paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo dienos priima Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo, įvertinęs komisijos siūlymą.

15. Priėmus sprendimą dėl integralios pagalbos skyrimo, užpildoma Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtinta sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo forma (SP-9).

16. Sprendimo kopija dėl integralios pagalbos skyrimo namuose ir asmens byla perduodama Šilalės rajono socialinių paslaugų namams.

17. Asmens ir integralios pagalbos paslaugas teikiančios įstaigos tarpusavio teisės ir pareigos nustatomos rašytine asmens ir paslaugas teikiančios įstaigos sutartimi.

18. Integralios pagalbos teikimo laikotarpiu pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, socialinių paslaugų ir slaugos poreikį iš naujo vertina asmeniui paslaugas teikiančios komandos darbuotojai.

19. Apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias tiesioginės įtakos integralios pagalbos teikimui (pasikeitus asmens sveikatos būklei, pajamoms ir kt.), asmuo, vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas ar rūpintojas per 7 dienas turi pranešti savivaldybės Socialinės paramos skyriui.

20. Integrali pagalba neskiriama, jeigu:

20.1. asmens pageidavimai prieštarauja įstatymams, saugos darbe reikalavimams ir (ar) kitoms šių paslaugų teikimo sąlygoms;

20.2. pirminio socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugų poreikio nustatymo metu paaiškėja, kad asmeniui šios paslaugos nėra būtinos;

20.3. įtariama, kad asmuo (jo šeimos narys) gali sirgti užkrečiama liga, kol gaunama gydytojų išvada, kad asmuo nekelia pavojaus užsikrėsti tiesioginiams paslaugų teikėjams - socialinio darbuotojo padėjėjui, slaugytojo padėjėjui, reabilitacijos specialistui;

20.4. asmens namuose visiškai nesudarytos sąlygos integralios pagalbos teikimui (asmuo ar jo šeimos nariai priskirtini socialinės rizikos asmenų grupei, asmens namuose nuolat girtaujama, smurtaujama ir iškyla grėsmė integralios pagalbos teikėjų saugumui; namuose antisanitarinės sąlygos ir pan.).

20.5. kitais šiame Apraše nenurodytais atvejais.

21. Integrali pagalba – dienos socialinės globos ir slaugos paslaugos teikiamos nuo 2 iki 8 valandų per dieną (nuo 1 val. iki 4 val. slaugos ir nuo 1 val. iki 4 val. socialinės globos), iki 5 kartų per savaitę.

22. Integralios pagalbos teikimo tvarką, apimtį ir trukmę konkrečiam asmeniui nustato Šilalės rajono socialinių paslaugų namų direktorius, atsižvelgdamas į socialinės globos ir slaugos poreikį, asmens savarankiškumo lygį, sveikatos būklę.

23. Integrali pagalba gali būti teikiama tik tiems asmenims, kuriems yra nustatytas Integralios pagalbos paslaugų (dienos socialinės globos ir slaugos) poreikis ir priimtas sprendimas dėl jų skyrimo.

24. Socialinės globos asmens namuose paslaugų teikimas yra derinamas su slaugos namuose paslaugomis.

25. Jeigu asmeniui, gaunančiam integralią pagalbą, reikalinga keisti paslaugų rūšį arba jų teikimas tampa neefektyvus, socialinių paslaugų įstaigos vadovas dėl socialinių paslaugų rūšies keitimo kreipiasi į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių dėl kitos rūšies socialinių paslaugų (ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos) skyrimo asmeniui.

 

III. MOKĖJIMAS UŽ INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMĄ

 

26. Asmens finansines galimybes mokėti už integralios pagalbos teikimą vertina Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius teisės aktų nustatyta tvarka.

27. Teikiant integralią pagalbą, slaugos paslaugos asmenims teikiamos nemokamai.

28. Už dienos socialinės globos paslaugas asmuo moka atsižvelgiant į jo pajamas:

28.1. vieno gyvenančio asmens mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamas dienos socialinės globos paslaugas dydis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų;

28.2. asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamas dienos socialinės globos paslaugas dydis neturi viršyti 15 procentų asmens pajamų.

28.3. asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamas dienos socialinės globos paslaugas dydis neturi viršyti 30 procentų asmens pajamų.

29. Mokestis už dienos socialinės globos paslaugas mokamas šias paslaugas teikiančios įstaigos nustatytais terminais.

30. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamą socialinę globą asmens namuose dydis nustatomas proporcingai teikiamos socialinės globos namuose trukmei (teikiamų dienų ir (ar) valandų skaičiui). Paslaugų teikėjo kelionė nuo vieno paslaugų gavėjo iki kito įvertinama kaip paslaugos teikimo trukmė.

 

IV. INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMO SUSTABDYMAS AR NUTRAUKIMAS

 

31. Integralios pagalbos teikimas sustabdomas ar nutraukiamas šiais atvejais:

31.1. asmens ar vieno iš suaugusių šeimos narių, jo globėjo, rūpintojo rašytiniu prašymu;

31.2. pasibaigus sutarties dėl integralios pagalbos teikimo galiojimo terminui;

31.3. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms tiesioginės įtakos asmens socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugų poreikiui tenkinti;

31.4. asmeniui išvykus gyventi į kitą savivaldybę, užsienio valstybę;

31.5. asmeniui pradėjus teikti ilgalaikės socialinės globos paslaugas;

31.6. asmeniui išvykus į stacionarią sveikatos priežiūros, reabilitacijos ar kitą gydymo įstaigą;

31.7. asmeniui mirus;

31.8. asmeniui, nesilaikančiam integralios pagalbos teikimo sutarties įsipareigojimų;

31.9. asmeniui ar jo šeimos nariams, globėjui, rūpintojui pageidaujant paslaugų, kurios prieštarauja įstatymams, saugos darbe reikalavimams, Integralios pagalbos teikimo sutarties sąlygoms;

31.10. iškilus pavojui dėl integralios pagalbos paslaugų teikėjo sveikatos ir saugumo;

31.11. kitais Šiame Apraše nenumatytais atvejais.

32. Sprendimą dėl Integralios pagalbos teikimo sustabdymo ir (ar) nutraukimo priima Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į Socialinių paslaugų skyrimo komisijos siūlymą.

33. Sprendimai dėl Integralios pagalbos teikimo sustabdymo ir nutraukimo priimami ne vėliau kaip per 5 dienas skirsnio 32 punkte nurodyto raštiško pagrindimo pateikimo Socialinės paramos skyriui dienos.

 

V. INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMO FINANSAVIMAS, ATSAKOMYBĖ, KONTROLĖ

 

34. Integralios pagalbos teikimo finansavimo šaltiniai:

34.1. valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams socialinei globai asmenims su sunkia negalia organizuoti;

34.2. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos;

34.3. lėšos, gautos už suteiktas dienos socialinės globos paslaugas;

34.4. kitos teisėtai gautos lėšos.

35. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamo Projekto vykdytojas panaudotų lėšų ataskaitas Europos socialinio fondo agentūrai teikia finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytais terminais.

36. Lėšų panaudojimo kontrolę vykdo Savivaldybės administracijos Centralizuotas vidaus audito skyrius, Savivaldybės kontrolierius ir Finansų skyrius teisės aktų nustatyta tvarka.

37. Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir kitos valstybinės kontrolės teisę turinčios institucijos kontroliuoja valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinei globai asmenims su sunkia negalia organizuoti lėšų panaudojimą.

38. Integralią pagalbą teikianti įstaiga atsako už lėšų, skirtų integralios pagalbos paslaugoms finansuoti, tinkamą panaudojimą.

39. Už integralios pagalbos planavimą ir administravimą atsakingas Šilalės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, už integralios pagalbos teikimo organizavimą atsakinga šias paslaugas teikianti įstaiga – Šilalės rajono socialinių paslaugų namai.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

40. Sprendimą dėl integralios pagalbos skyrimo (neskyrimo), mokėjimo už paslaugas asmuo ar vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas, rūpintojas gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.

41. Gavęs skundą. Savivaldybės administracijos direktorius sudaro komisiją, kuri įvertina integralios pagalbos skyrimo (neskyrimo), mokėjimo už socialinės globos namuose paslaugas pagrįstumą. Komisija nustačiusi, kad integrali pagalba namuose asmeniui skirta (neskirta) ar mokėjimo už socialinės globos namuose paslaugas dydis nustatytas neteisingai, teikia išvadas Savivaldybės administracijos direktoriui, kuris priima atitinkamą sprendimą.

42. Ginčai dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus priimtų sprendimų ir (ar) kitais atvejais nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

______________________