h

 

ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MOKINIŲ PRIĖMIMO Į ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. vasario 23 d. Nr. T1-306

Šilutė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2003, Nr. 63-2853; 2004, Nr. 103-3755) 29 straipsnio 2 dalimi, Šilutės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Mokinių priėmimo į Šilutės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2011 m. birželio 30 d. sprendimą Nr. T1-77 „Dėl Mokinių priėmimo į Šilutės rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklas tvarkos aprašo tvirtinimo“.

 

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                    Virgilijus Pozingis

 

 

PATVIRTINTA

Šilutės rajono savivaldybės

tarybos 2012 m. vasario 23 d.

sprendimu Nr. T1-306

 

 

MOKINIŲ PRIĖMIMO Į ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLAS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Mokinių priėmimo į Šilutės rajono bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja mokinių priėmimą mokytis pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.

2.    Šiuo Aprašu vadovaujasi Šilutės rajono bendrojo ugdymo mokyklos, vykdančios pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, kurių steigėja yra Šilutės rajono savivaldybė.

3.    Aprašas parengtas vadovaujantis:

3.1. Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2011, Nr. 38-1804) 29 straipsniu;

3.2. Priėmimo į valstybinę ir savivaldybės bendrojo ugdymo, profesinę mokyklą bendrųjų kriterijų sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. V-1369 (Žin., 2011, Nr. 96-4533).

3.3. Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 768 (Žin., 2011, Nr. 79-3869);

4.    Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. PRIĖMIMO Į BENDROJO UGDYMO MOKYKLAS KRITERIJAI

 

5.  Asmenys į Šilutės rajono bendrojo ugdymo mokyklas (toliau – Mokyklas) mokytis pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas ar švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka pritaikytas ugdymo programas priimami vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. ISAK-556 (Žin., 2005, Nr. 46-1526, 2009, Nr. 112-4791) patvirtintu Nuosekliojo mokymosi pagal bendrojo lavinimo programas tvarkos aprašu.

6.  Į Mokyklą mokytis pagal pradinio ugdymo programą, pagrindinio ugdymo programos I ir II dalį pirmumo teise priimami priešmokyklinio ugdymo grupę toje mokykloje lankę vaikai; mokiniai, toje mokykloje baigę pradinio ugdymo programą ar pagrindinio ugdymo programos I dalį ir toje mokykloje mokytis pageidaujantys asmenys, gyvenantys mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje. Į likusias laisvas vietas pirmiausia priimami: našlaičiai; vaikai, turintys globėjus ar rūpintojus; specialiųjų poreikių vaikai; vaikai, kurių broliai ir seserys prašymo pateikimo metu jau mokosi toje Mokykloje; vaikai, kurių tėvai dirba Mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje.

7.  Raštišku Mokyklos direktoriaus pavedimu gali būti atlikta asmens gyvenamosios ar deklaruotos vietos patikra.

8.  Mokyklą, kurioje vykdoma vidurinio ugdymo programa, asmenys renkasi patys. Jei norinčiųjų mokytis pagal vidurinio ugdymo programą atitinkamoje Mokykloje yra daugiau nei laisvų mokymosi vietų, pirmumo tvarka priimami asmenys, atsižvelgiant į jų pageidavimą tęsti dalykų, dalykų modulių, kurie buvo pradėti mokytis pagal pagrindinio ugdymo programos II dalį, mokymąsi pagal vidurinio ugdymo programą ir mokymosi pasiekimus (pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo įvertinimus, metinius įvertinimus, atliktus projektinius darbus, mokinio sukauptą darbų aplanką ir kt.).

9.  Asmenys, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, ugdytis kartu su kitais vaikais visiškos integracijos būdu priimami į arčiausiai savo gyvenamosios vietos esančias Mokyklas, vykdančias bendrojo ugdymo programas ir jas pritaikančias šiems mokiniams.

10.  Asmenys, pageidaujantys mokytis kitoje, savivaldybės Tarybos nepriskirtoje, Mokykloje ar gyvenantys gretimoje savivaldybėje, priimami (jei Mokykloje yra laisvų vietų pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo programas) pagal prašymo padavimo datą ar, jei neįmanoma patenkinti visų prašymų, atsižvelgiant į turimus mokymosi pasiekimus ir (ar) mokyklos pateiktų specialiųjų ir bendrųjų gebėjimų užduočių atlikimo rezultatus, į pirmąją klasę priimami atsižvelgiant į individualią vaikų brandą ir pasirengimą mokyklai, jei pradinis ugdymas jiems ketinamas teikti vienais metais anksčiau.

11.     Užsieniečių ir Lietuvos Respublikos piliečių, atvykusių ar grįžusių gyventi ir dirbti Lietuvos Respublikoje, vaikai bei suaugusieji, nemokantys lietuvių kalbos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. ISAK-1800 „Dėl Užsieniečių ir Lietuvos Respublikos piliečių, atvykusių ar grįžusių gyventi ir dirbti Lietuvos Respublikoje, vaikų ir suaugusiųjų ugdymo išlyginamosiose klasėse ir išlyginamosiose mobiliosiose grupėse tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 109-3991), priimami į Šilutės rajono savivaldybės Tarybos sprendimu įsteigtą išlyginamąją klasę.

12.     Per mokslo metus mokiniai priimami į laisvas vietas esančiuose klasių komplektuose. Jei per mokslo metus į Mokyklą atvyksta asmuo, gyvenantis jos aptarnavimo teritorijoje, ir joje nėra laisvų vietų, asmuo priimamas į klasę, vadovaujantis mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklių 25.7 punktu arba siunčiamas į artimiausią tą pačią programą vykdančią bendrojo ugdymo mokyklą.

13.     Pagal pradinio ugdymo programą vaikas pradedamas ugdyti, kai jam tais kalendoriniais metais sueina 7 metai. Atskiru atveju vaikas, kuriam tais kalendoriniais metais sueina 7 metai ir kuriam reikalinga nuolatinė kvalifikuotų specialistų pagalba bei sveikatą tausojantis dienos režimas, tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymu švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka vienerius metus gali būti ugdomas ikimokyklinio ugdymo įstaigoje ar namuose pagal jo ugdymosi poreikiams pritaikytą ugdymo programą. Tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymu, vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro patvirtintu Vaiko brandumo mokytis pagal priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas įvertinimo tvarkos aprašu, pradinis ugdymas pradedamas teikti vieneriais metais anksčiau.

14.     Į Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą priimami:

14.1.  į suaugusiųjų klases:

14.1.1. asmenys nuo 18 metų, apsisprendę tęsti nutrauktą mokymąsi nuosekliojo švietimo sistemoje;

14.1.2. 16-17 metų dirbantys nepilnamečiai, pageidaujantys tęsti nutrauktą mokslą priimami išimties tvarka, gavus Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus (toliau – Švietimo skyrius) raštišką sutikimą;

14.2. į jaunimo klases – 12–16 metų asmenys, stokojantys mokymosi motyvacijos, socialinių įgūdžių, turintys mokymosi sunkumų, linkę į praktinę veiklą ir (ar) niekur nesimokantys.

15.     Mokyklos direktorius iki vasario 25 d. pateikia Švietimo skyriui motyvuotą prašymą dėl klasių komplektų skaičiaus nustatymo, o iki liepos 15 d. klasių komplektų skaičių patikslina, nurodydamas kiekvienos komplektuojamos klasės mokinių skaičių.

16.     Šilutės rajono savivaldybės taryba kiekvienais kalendoriniais metais iki kovo 31 d. nustato mokinių ir klasių pagal ugdymo programas skaičių, priešmokyklinio ugdymo grupių ir vaikų skaičių ir iki rugsėjo 1 d. šiuos skaičius patikslina:

16.1.  jei prašymų mokytis bendrojo ugdymo mokykloje skaičius yra didesnis nei buvo nustatytas mokinių ir klasių skaičius, sudaromų klasių skaičius mokykloje didinamas, atitinkamai mažinant klasių skaičių kitose mokyklose;

16.2.  jei mokykla nesurenka nustatyto mokinių skaičiaus ir nesudaro patvirtinto klasių skaičiaus, klasių skaičius mažinamas.

17.     Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro jaunimo ir suaugusiųjų klasių komplektų skaičius gali būti pagal poreikį tikslinamas keletą kartų per mokslo metus.

 

III. DOKUMENTŲ PRIĖMIMAS IR JŲ FORMINIMAS

 

18.            Švietimo skyrius apie vaikų priėmimą į bendrojo ugdymo pirmąsias, penktąsias, devintąsias (pirmąsias gimnazijos) ir vienuoliktąsias (trečiąsias gimnazijos) klases Šilutės rajono gyventojus informuoja rajoninėje spaudoje iki gegužės 2 d.

19.            Prašymai dėl priėmimo mokytis pagal pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas pateikiami Mokyklos direktoriui gegužės 4–23 d.:

19.1.  prašymą už vaiką iki 14 metų pateikia vienas iš tėvų (globėjų, rūpintojų);

19.2.  prašymą 14–16 metų vaikas gali pateikti turėdamas vieno iš tėvų (globėjų, rūpintojų) raštišką sutikimą;

19.3.  vyresni kaip 16 metų vaikai, prašymą gali pateikti patys.

20.     Kartu su prašymu pateikiama:

20.1.  mokinio asmens dokumentas (gimimo liudijimas, pasas ar asmens tapatybės kortelė);

20.2.  įgyto išsilavinimo pažymėjimas ar dokumentai, liudijantys ankstesnius mokymosi pasiekimus (originalas);

20.3.  dokumentai (jų kopijos), patvirtinantys priėmimo pirmumą;

20.4.  prie prašymo mokytis pagal pradinio ugdymo programą pridedamas vaiko sveikatos pažymėjimas (vaiko sveikatos pasas).

21.     vieno iš tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymu vaikas gali būti priimamas į antrąją klasę, jeigu Mokyklos direktoriaus nustatyta tvarka patikrinus jo žinias nustatoma, kad jis yra išmokęs pradinio ugdymo programos dalį, skirtą pirmajai klasei.

22.     Mokytis pagal aukštesnio lygmens ugdymo programą priimamas asmuo, turintis dokumentus, patvirtinančius įgytą išsilavinimą.

23.     Tęsiant mokymąsi pagal aukštesnio lygmens ugdymo programą toje pačioje Mokykloje, Mokyklos direktoriui pateikiamas tik prašymas.

24.     asmuo, baigęs užsienio šalies pradinio, pagrindinio ugdymo programą (jos dalį), vidurinio ugdymo programos dalį, priimamas mokytis bendra tvarka, Mokyklos direktoriaus nustatyta tvarka patikrinus jo žinias bei gebėjimus.

25.     asmuo, perkeltas į aukštesnę klasę su nepatenkinamais metiniais įvertinimais, priimamas mokytis į tą klasę, į kurią yra perkeltas.

26.     Prašymai dėl priėmimo mokytis registruojami knygoje, kurioje privalo būti šios skiltys (jei registravimo knygos forma nėra nustatyta Švietimo ir mokslo ministerijos):

26.1.  eilės numeris;

26.2.  pateikusio prašymą asmens vardas, pavardė;

26.3.  adresas, telefono numeris; elektroninio pašto adresas;

26.4.  prašymo pateikimo data;

26.5.  pateikti dokumentai;

26.6.  pastabos apie taikomą priėmimo pirmumą;

26.7.  žyma apie priėmimą (sutarties sudarymo data, numeris);

26.8.  žyma apie nepriėmimą (atsakymo pareiškėjui data, numeris).

27.     Prašymų registravimo knygą pildo Mokyklos direktoriaus įsakymu paskirtas darbuotojas.

28.     Mokinio priėmimas mokytis įforminamas mokymo sutartimi.

29.     Mokymo sutartis su kiekvienu naujai atvykusiu mokiniu bei tos Mokyklos mokiniu, pradedančiu mokytis pagal aukštesnio lygmens ugdymo programą sudaroma jo mokymosi pagal tą ugdymo programą laikotarpiui.

30.     Mokymo sutartį 2 egzemplioriais pasirašo Mokyklos direktorius ir prašymo pateikėjas:

30.1.  vienas sutarties egzempliorius įteikiamas prašymą pateikusiam asmeniui, kitas – segamas į mokinio asmens bylą;

30.2.  už vaiką iki 14 metų sutartį pasirašo vienas iš tėvų (globėjų, rūpintojų);

30.3.  14–16 metų vaikas sutartį pasirašo tik turėdamas vieno iš tėvų (globėjų, rūpintojų) raštišką sutikimą;

30.4.  vyresni kaip 16 metų vaikai, Mokymosi sutartį gali pasirašyti patys.

31.     Mokymo sutartis registruojama Mokymo sutarčių registracijos knygoje.

32.     Sudarius Mokymo sutartį, formuojama mokinio asmens byla, kurioje saugomi pateikti dokumentai ir išsilavinimo pažymėjimo kopija. Originalas grąžinamas jo pateikėjui.

33.     Mokinio priėmimas į Mokyklą ir jo išvykimas iš Mokyklos įforminamas direktoriaus įsakymu.

34.     Mokykla, priėmusi mokinį:

34.1.  įrašo mokinio duomenis į Mokinių registro kompiuterinę duomenų bazę;

34.2.  ne vėliau kaip per 10 dienų raštu informuoja Savivaldybės administracijos Švietimo skyrių apie atvykusius iš kitų šalių mokinius, nurodydama šalį, iš kurios atvyko, ir kokia kalba mokėsi.

 

IV. KLASIŲ KOMPLEKTAVIMAS MOKYKLOJE

 

35.     Priešmokyklinio ugdymo grupės ir bendrojo ugdymo klasės komplektuojamos vadovaujantis šiais kriterijais:

35.1.  priešmokyklinio ugdymo grupėje – ne daugiau kaip 20 ir ne mažiau kaip 5 vaikai; priešmokyklinio ugdymo grupės su pradinėmis klasėmis nejungiamos;

35.2.  mokyklos-darželio, pradinės, pagrindinės, vidurinės, gimnazijos, jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro bendrojo ugdymo klasėse mokinių turi būti ne daugiau:

35.2.1.   24, jei mokoma pagal pradinio ugdymo programą;

35.2.2.   30, jei mokoma pagal pagrindinio ir (ar) vidurinio ugdymo programą;

35.2.3.   40, jei mokoma pagal suaugusiųjų pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.

36.     Vienas mokinys, dėl įgytų ar įgimtų sutrikimų, turintis didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, mokomas integruotai bendrojo ugdymo klasėje, prilyginamas 2 tos klasės, kurioje mokosi, mokiniams – atitinkamai mažinamas maksimalus nustatytas klasės mokinių skaičius.

37.     Sudarant naujas bendrojo ugdymo ir (ar) jungtines klases gali būti ne daugiau kaip 3 mokiniai, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintys didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių.

38.     Kai mokoma pagal vidurinio ugdymo programą, vienuoliktosios (trečiosios gimnazijos) klasės komplektuojamos, jeigu:

38.1.    yra ne mažiau kaip dvi tokios klasės Šilutės miesto gimnazijose ir Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo cente;

38.2.  gyvenvietėje, kurioje yra tik viena valstybine lietuvių kalba vidurinė mokykla ar gimnazija, klasė komplektuojama susidarius ne mažiau kaip 15 mokinių.

39.     Gimnazijose pirmiausiai komplektuojamos vidurinio ugdymo programas įgyvendinančios klasės (3–4), 1–2 klasių komplektų skaičius nustatomas įvertinus mokyklos projektinį pajėgumą (patalpas).

40.     Bendrojo ugdymo klasės jungiamos mokyti pagal:

40.1.  pradinio ugdymo programą, dvi klasės, jeigu jungtinėje klasėje yra ne daugiau kaip 18, trys klasės – ne daugiau kaip 15 mokinių;

40.2.  pagrindinio ugdymo programos pirmąją dalį dvi 5–8 klasės, jeigu jungtinėje klasėje yra ne daugiau kaip 18 mokinių;

2014 m. kovo 27 d. Šilutės rajono savivaldybės tarybos sprendimo Nr. T1-2012 redakcija

40.3.  jaunimo klasės jungiamos, kaip nurodyta Aprašo 40.2 punkte, jeigu jose yra mažiau kaip 5 mokiniai;

40.4.  suaugusiųjų pradinio ir pagrindinio ugdymo programą – dvi klasės, jeigu jungtinėje klasėje yra ne daugiau kaip 18, trys klasės – ne daugiau kaip 15 mokinių. Jungiamos pagrindinio ugdymo gretimos klasės.

41Mokyti pagal pagrindinio ugdymo programos antrąją dalį (9–10 klasės) klasės nejungiamos.

42Nesusidarius nustatytam mokinių skaičiui klasėje, Savivaldybės taryba išimties tvarka gali steigti komplektą su mažesniu mokinių skaičiumi arba vykdyti vidaus struktūros pertvarką.

43Komplektuojant klases, atsižvelgti į Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodikoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, nustatytą klasės mokinių skaičiaus vidurkį.

44Patvirtinant klasių komplektų skaičių nurodoma ir formaliojo švietimo programa.

45.     Aprašo 40 punkte numatomiems sprendimams rengti Švietimo skyrius gali nurodyti mokykloms pateikti reikalingus duomenis, patikslinimus ar paaiškinimus.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

46Priėmimą vykdo mokyklos direktorius ir mokinių priėmimo komisija.

47Už šio Aprašo vykdymą atsako Mokyklos direktorius.

48Aprašo vykdymą prižiūri Šilutės rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius.

 

 

_____________________