KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO KAUNO MIESTE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2011 m. vasario 18 d. Nr. T-91

Kaunas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290; 2010, Nr. 25-1177, Nr. 84-4406) 6 straipsnio 12 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 43-1571; 2007, Nr. 32-1162), Kauno miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Kauno mieste tvarkos aprašą (pridedama). 

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Kauno miesto savivaldybės tarybos 2008 m. rugsėjo 11 d. sprendimą Nr. T-428 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Kauno mieste tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2.2. Kauno miesto savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 9 d. sprendimą Nr. T-222 „Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos 2008 m. rugsėjo 11 d. sprendimo Nr. T-428 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Kauno mieste tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“;

2.3. Kauno miesto savivaldybės tarybos 2010 m. kovo 20 d. sprendimą Nr. T-125  „Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos 2008 m. rugsėjo 11 d. sprendimo Nr. T-428 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Kauno mieste tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                           Andrius Kupčinskas


 

PATVIRTINTA

Kauno miesto savivaldybės tarybos

2011 m. vasario 18 d.

sprendimu Nr. T-91

 

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMO KAUNO MIESTE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Kauno mieste tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustatančius subjektus, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo kriterijus ir procedūrą, asmens socialinės globos poreikio vertinimo, socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo, asmens siuntimo į socialinių paslaugų įstaigas (toliau – Įstaiga) tvarką, asmens (šeimos) teises ir pareigas, informacijos apie asmenis, gaunančius socialines paslaugas, saugojimą ir skundų nagrinėjimo tvarką.

2. Aprašas taikomas nustatant individualų socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo ir siuntimo į Įstaigas asmenims (šeimoms), deklaravusiems gyvenamąją vietą Kauno mieste ir pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Kauno miesto savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto lėšų ar valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų Savivaldybės biudžetui.

3. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (Žin., 2006, Nr. 17-589), Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 43-1570), Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571; 2007, Nr. 32-1162), 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179 „Dėl Socialinės rizikos vaiko ar likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 73-2795), 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 97-3793).

4. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą ir galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis pagal socialinių paslaugų poreikio nustatymo kriterijus.

5. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir jo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI

 

6. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinių paslaugų skyriaus (toliau – Socialinių paslaugų skyrius) reguliavimo sričiai priskirtų socialinių paslaugų įstaigų (toliau – Socialinių paslaugų įstaigos) socialiniai darbuotojai, kurie dirba su atskiromis asmenų socialinėmis grupėmis ir yra kompetentingi atlikti vertinimą:

6.1. Kauno miesto socialinių paslaugų centras nustato:

6.1.1. senyvo amžiaus ir pensinio amžiaus asmenų su negalia ir vaikų su negalia, gyvenančių savo namuose, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį;

6.1.2. socialinės rizikos vaiko, gyvenančio šeimoje arba globojamo giminaičių šeimoje, ir socialinės rizikos šeimų specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį;

6.1.3. suaugusių asmenų su negalia, gyvenančių savo namuose, socialinės priežiūros (pagalbos į namus) ir dienos socialinės globos asmens namuose poreikį, kai paslaugas teikia Kauno miesto socialinių paslaugų centras.

6.2. Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centras nustato suaugusių asmenų su negalia specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį.

6.3. Kauno kartų namai nustato:

6.3.1. senyvo amžiaus ir pensinio amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia, pageidaujančių gauti ar gaunančių specialiąsias socialines paslaugas (socialinės priežiūros dienos centre), tų paslaugų poreikį;

6.3.2. senyvo amžiaus ir pensinio amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia, gaunančių socialines paslaugas Kauno kartų namuose, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės globos) poreikį;

6.3.3. socialinės rizikos šeimų, pageidaujančių gauti ar gaunančių socialines paslaugas Kauno kartų namuose, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį.

6.4. Kauno Panemunės senelių namai nustato:

6.4.1. senyvo amžiaus ir pensinio amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia, pageidaujančių gauti ar gaunančių specialiąsias socialines paslaugas (socialinės priežiūros dienos centre), tų paslaugų poreikį;

6.4.2. senyvo amžiaus ir pensinio amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia, gaunančių socialines paslaugas Kauno Panemunės senelių namuose, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės globos) poreikį.

6.5. Nakvynės namai nustato socialinės rizikos asmenų specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį.

6.6. Vaikų gerovės centras „Pastogė“ nustato socialinės rizikos vaiko, gaunančio socialines paslaugas šioje įstaigoje ar grąžinto į šeimą, pasibaigus trumpalaikei socialinei globai, ir socialinės rizikos šeimų, kurių vaikai globojami svetimoje šeimoje, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį.

6.7. Kauno savivaldybės ir „Atžalyno“ vaikų globos namai nustato socialinės rizikos vaiko ir socialinės rizikos šeimų, gaunančių socialines paslaugas šioje įstaigoje, specialiųjų socialinių paslaugų (socialinės priežiūros ir socialinės globos) poreikį.

6.8. Kitos Socialinių paslaugų įstaigos (viešosios įstaigos) nustato asmenų (šeimų), gaunančių jose socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikį.

7. Socialinių paslaugų įstaigos direktorius savo įsakymu paskiria atsakingus socialinius darbuotojus socialinių paslaugų poreikiui nustatyti (toliau – socialiniai darbuotojai).

8. Tais atvejais, kai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių specialistų išvados, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu gali būti sudaroma specialistų komisija.

9. Socialiniai darbuotojai peržiūri asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei.

10. Asmens (šeimos), gaunančio (gaunančios) socialines paslaugas ne Socialinių paslaugų įstaigose, socialinių paslaugų poreikį nustato tos įstaigos (vaikų globos namų, gydymo, slaugos ir palaikomojo gydymo įstaigų, psichiatrijos ligoninės, įstaigų, skirtų asmenims su specialiaisiais poreikiais, laisvės atėmimo įstaigose ir kt.) socialiniai darbuotojai, bendradarbiaudami su Socialinių paslaugų skyriaus atsakingu darbuotoju.

 

III. KREIPIMOSI DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO TVARKA

 

11. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjas, rūpintojas), užpildydamas SP-8 formą „Prašymas-paraiška socialinėms paslaugoms gauti“ (toliau – Prašymas-paraiška), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 (Žin., 2005, Nr. 81-2986; 2006, Nr. 79-3126), dėl socialinių paslaugų gavimo kreipiasi:

11.1. dėl bendrųjų paslaugų (transporto ir maitinimo organizavimo) – į Socialinių paslaugų įstaigą, teikiančią šias paslaugas;

11.2. dėl socialinės priežiūros (pagalbos į namus, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo namuose ir dienos centruose, negalią turinčių asmenų apgyvendinimo Savarankiško gyvenimo namuose žmonėms su negalia ir apnakvindinimo) – į Socialinių paslaugų įstaigą, teikiančią šias paslaugas;

11.3. dėl dienos socialinės globos (Įstaigoje ar namuose) asmenims su negalia, trumpalaikės socialinės globos asmenims su negalia arba socialinės rizikos šeimoms (Įstaigoje) – į Socialinių paslaugų įstaigą, teikiančią šias paslaugas;

11.4. dėl dienos socialinės globos vaikams su negalia ir ilgalaikės socialinės globos – į Socialinių paslaugų skyrių.

12. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų gavimo, turi pateikti šiuos dokumentus:

12.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą laikinai gyventi Lietuvoje (ne Europos Sąjungos valstybių narių piliečiams);

12.2. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad asmuo yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose).

13. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, Prašymą-paraišką dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui (šeimai) gali pateikti bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjas, rūpintojas) negali to padaryti pats. 

14. Dėl bendrųjų socialinių paslaugų (išskyrus transporto ir maitinimo organizavimo paslaugas) skyrimo asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjo, rūpintojo) Prašymas-paraiška nebūtinas.

15. Kauno miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (toliau – Vaiko teisių apsaugos skyrius) priima sprendimą dėl socialinės rizikos vaiko paėmimo iš šeimos ar palikimo šeimoje. Jei vaikas paliekamas šeimoje, Vaiko teisių apsaugos skyrius raštu kreipiasi į Kauno miesto socialinių paslaugų centrą dėl socialinių paslaugų poreikio socialinės rizikos vaikui ar šeimai nustatymo.

 

IV. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO PROCEDŪRA

 

16. Socialinis darbuotojas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį (išskyrus atvejį, kai nustatomas socialinės globos poreikis).

17. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti tik bendrąsias socialines paslaugas (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, maitinimo organizavimo, transporto organizavimo ir kt.), asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatyti nebūtina.

18. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato socialinis darbuotojas, užpildydamas Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, pateiktą Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94, 1 priede.

19. Užpildytos asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formos užregistruojamos registracijos žurnale, kuris yra saugomas Socialinių paslaugų įstaigoje.

20. Jei nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį padaroma išvada, kad bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas.

21. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos. Jeigu reikia, motyvuotu Socialinių paslaugų įstaigos, nustatančios socialinių paslaugų poreikį, prašymu Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu šis terminas gali būti pratęsiamas.

22. Senyvo amžiaus asmens ir suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio vertinimas atliekamas pagal Senyvo amžiaus asmens bei asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94, 1 ir 2 priedus.

23. Socialinės rizikos vaiko ir likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikis nustatomas, vadovaujantis Socialinės rizikos vaiko ir likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikis nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179. Vaiko su negalia socialinės globos poreikis nustatomas, vadovaujantis Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255.

24. Asmuo, jo globėjas, rūpintojas privalo teikti socialiniam darbuotojui informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu. Paaiškėjus, kad asmuo, kuris kreipiasi dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų teikimas sustabdomas arba nutraukiamas. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą ir informacijos teisingumą.

25. Jei socialiniam darbuotojui reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, jis gali pareikalauti iš asmens papildomų dokumentų.

26. Sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojai ir kiti asmenys privalo teikti socialiniams darbuotojams išvadas, būtinas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti.

 

V. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, JŲ TEIKIMO SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

27. Nustatęs, kad asmuo yra savarankiškas ir socialinė globa jam nebūtina, socialinis darbuotojas pateikia išvadą dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui skyrimo.

28. Socialinis darbuotojas, nustatęs Socialinių paslaugų įstaigoje gaunančio socialines paslaugas asmens socialinių paslaugų poreikį, vertinimo išvadas pateikia Socialinių paslaugų įstaigos direktoriui.

29. Socialinis darbuotojas, nustatęs Socialinių paslaugų įstaigoje gaunančio asmens (šeimos) socialinės priežiūros ar socialinės globos poreikį, užpildo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą ir pateikia Socialinių paslaugų įstaigos direktoriui.

30. Socialinių paslaugų įstaigos direktorius (kai paslaugos teikiamos šioje įstaigoje) per 14 kalendorinių dienų nuo socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų gavimo dienos priima sprendimą dėl socialinės priežiūros paslaugų, o per 30 kalendorinių dienų – dėl socialinės globos asmeniui (šeimai) skyrimo, nutraukimo ar sustabdymo ir užpildo Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo SP-9 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 (Žin., 2005, Nr. 81-2986).

31. Socialinių paslaugų įstaigos direktorius, priėmęs sprendimą dėl socialinės globos paslaugų skyrimo, nutraukimo ar sustabdymo, per 3 darbo dienas informuoja Socialinių paslaugų skyriaus atsakingą darbuotoją ir dėl socialinių paslaugų Vaiko teisių apsaugos skyrių (jei sprendimas priimtas dėl socialinių paslaugų skyrimo socialinės rizikos vaikui ar šeimai).

32. Senyvo amžiaus asmenims, asmenims su negalia, turintiems suaugusius vaikus Kauno mieste (išskyrus atvejus, kai suaugę vaikai yra neįgalūs arba pensinio amžiaus), ir vaikams su negalia ir jų šeimos nariams (išskyrus atvejus, kai vaikų su negalia tėvai yra neįgalūs), socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugos gali būti skiriamos tik Kauno miesto savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo 1 priedo 11.1–11.5 punktuose nurodytos paslaugos, kurioms yra nustatytas poreikis.

33. Vienišiems senyvo amžiaus asmenims, vienišiems asmenims su negalia ir kitiems asmenims ir šeimoms, laikinai dėl ligos ar kitų priežasčių netekusiems savarankiškumo, socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugos gali būti skiriamos Kauno miesto savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo 1 priedo 10.1–10.8 punktuose nurodytos paslaugos, kurioms yra nustatytas poreikis.

34. Jeigu laikinai nėra galimybės teikti socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugų, asmuo (šeima) įrašomas į laukiančiųjų gauti socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas pagal asmens (šeimos) poreikio vertinimo datą (kai yra tos pačios datos poreikių vertinimas – pagal asmens (šeimos) Prašymo-paraiškos datą). Šiuo atveju sprendimas teikti socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas priimamas ir sutartis su paslaugų gavėju pasirašoma atsiradus galimybei teikti pagalbą į namus.

35. Socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugų teikimas sustabdomas:

35.1. paaiškėjus, kas asmuo (šeima), jo globėjas, rūpintojas, besikreipiantis dėl paslaugų, pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui įvertinti. Šiuo atveju paslaugų teikimas sustabdomos tol, kol atsižvelgiant į naujai paaiškėjusias aplinkybes pakartotinai nustatomas paslaugų poreikis;

35.2. įtarus, kad paslaugas gaunantis asmuo (šeima) gali sirgti užkrečiama liga, iki tol, kol gaunama medikų išvada raštu, kad asmuo nekelia pavojaus paslaugų teikėjui užsikrėsti. Kilus tokiam pavojui, socialinis darbuotojas nedelsdamas organizuoja asmeniui (šeimai) medikų pagalbą;

35.3. asmeniui (šeimai), nesilaikančiam sutarties sąlygų;

35.4. kai socialiniam darbuotojui nėra užtikrintos saugios darbo sąlygos (netvarkingai laikomi naminiai gyvūnai ar kt.) ar socialinis darbuotojas patiria psichologinį spaudimą (yra žeminamas, vadinamas necenzūriniais žodžiais ar kt.)

36. Specialiosios socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugų teikimas asmeniui (šeimai) atnaujinamas išnykus aplinkybėms, dėl kurių buvo priimtas sprendimas sustabdyti paslaugų teikimą ir (ar) kartotinai nustačius paslaugų poreikį.

37. Socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugų teikimas nutraukiamas:

37.1. asmeniui raštu atsisakius teikiamų paslaugų;

37.2. pasikeitus asmens (šeimos) socialiniam statusui (pasveikus, įsidarbinus ir kt.);

37.3. asmeniui išvykus nuolat gyventi į kitą vietovę;

 

37.4. pradėjus teikti asmeniui socialinę globą;

37.5. asmeniui atsisakius vykdyti sutartyje nurodytas sąlygas.

38. Socialinės globos paslaugų teikimas nutraukiamas:

38.1. asmeniui raštu atsisakius teikiamų paslaugų (nurodžius priežastis);

38.2. asmeniui atsisakius vykdyti sutartyje nurodytas sąlygas.

39. Jei nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį padaroma išvada, kad bendrųjų socialinių paslaugų ir (ar) socialinės priežiūros paslaugų asmeniui (šeimai) nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas.

40. Jei nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį padaroma išvada, kad asmeniui reikalinga socialinė globa, kuri nėra teikiama Socialinių paslaugų įstaigoje, poreikio vertinimo forma pateikiama Socialinių paslaugų skyriaus atsakingam darbuotojui.

41. Socialinis darbuotojas, nustatęs asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, pateikia išvadas Socialinių paslaugų skyriaus atsakingam darbuotojui.

42. Jei nustačius asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį padaroma išvada, kad asmeniui reikalinga socialinė globa, asmuo, pageidaujantis gauti šias paslaugas, ar jam atstovaujantis asmuo Socialinių paslaugų skyriaus atsakingam darbuotojui turi pateikti šiuos papildomus dokumentus:

42.1. pensininko ar neįgaliojo pažymėjimo kopiją;

42.2. medicininės socialinės ekspertizės komisijos pažymą apie neįgalumą ir jos kopiją;

42.3. sveikatos įstaigos pažymą (formą 027/a) su gydytojų konsultacinės komisijos išvada, į kokio tipo globos namus asmuo turi būti siunčiamas;

42.4. artimųjų (sutuoktinio, vaikų, tėvų) mirties ar ištuokos liudijimą ir jo kopiją;

42.5. jei reikia, kitų specialistų išvadas ar sprendimus (Vaiko teisių apsaugos skyriaus, pedagoginės psichologinės tarnybos, švietimo įstaigos ir kt.); 

42.6. kitus reikiamus dokumentus.

43. Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas gautus dokumentus pateikia Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytai komisijai (toliau – Komisija) ir ji per 30 kalendorinių dienų nuo visų reikalingų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl socialinės globos skyrimo, nutraukimo ar sustabdymo senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims ir vaikams su negalia. Į Komisijos sudėtį sprendžiamojo balso teise įtraukiami Socialinių paslaugų skyriaus ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai, Savivaldybės mero potvarkiu paskirti asmenys. Į Komisijos posėdžius gali būti kviečiami Socialinių paslaugų įstaigų atstovai.

44. Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas užpildo Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo SP-9 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183. Ją pasirašo Komisijos pirmininkas ar jo pavaduotojas.

45. Priėmus sprendimą dėl socialinės globos skyrimo Socialinių paslaugų įstaigose arba Įstaigose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija ar dalininkė (savininkė) nėra Savivaldybė arba Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, asmuo yra įrašomas į Komisijos sudarytą eilę. Eilė sudaroma pagal sprendimų priėmimo datą, o tais atvejais, kai tos pačios datos sprendimai yra priimti dėl kelių asmenų, – pagal Prašymo-paraiškos pateikimo datą.

46. Priėmus sprendimą dėl socialinės globos skyrimo Įstaigose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija ar dalininkė (savininkė) yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – Globos namai), atsakingas darbuotojas sprendimo kopiją ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išsiunčia Socialinės globos įstaigų administravimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba). 

47. Kai socialinės rizikos vaikui ar likusiam be tėvų globos vaikui bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros nepakanka, socialinę priežiūrą teikiančios socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas nustato socialinės globos poreikį ir teikia išvadą Vaiko teisių apsaugos skyriui.

48. Nustačius vaikui laikinąją ar nuolatinę globą, Vaiko teisių apsaugos skyrius siunčia įstaigai, teikiančiai trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugas, teismo sprendimą ar Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl vaiko laikinosios ar nuolatinės globos.

49. Priėmus sprendimą skirti vaikui laikinąją globą ar socialinės rizikos vaikui trumpalaikę socialinę globą Globos namuose, Vaiko teisių apsaugos skyriaus atsakingas darbuotojas sprendimo kopiją ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išsiunčia Tarnybai.

50. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) ar vaikas patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo gali būti priimtas nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas (pvz.: intensyvios krizių įveikimo pagalbos, laikino apgyvendinimo).

51. Sprendimo dėl socialinių paslaugų skyrimo, jų teikimo sustabdymo ar nutraukimo originalas įsegamas į asmens bylą, sprendimo kopija išsiunčiama asmeniui per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

52. Priėmus sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos socialinės rizikos vaikui (šeimai) skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą rengia Vaiko teisių apsaugos skyrius.

 

VI. PAGALBOS PINIGŲ SKYRIMAS GLOBOJANČIOMS ŠEIMOMS

 

53. Pagalbos pinigai skiriami fiziniams asmenims – globėjams ar rūpintojams (toliau – globėjai), kurių globojamiems vaikams (ne giminaičiams) globa ar rūpyba nustatyta Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu.

54. Vaikas ne giminaitis – tai vaikas, neturintis su globėjais tiesiosios ir šoninės linijos giminystės ir svainystės ryšių (vaikai, vaikaičiai, tėvai, seneliai, proseneliai, broliai, seserys, pusbroliai, pusseserės, dėdės, tetos, sūnėnai, dukterėčios, posūniai, podukros, patėviai, pamotės, uošviai, uošvės, žentai, marčios).

55. Pagalbos pinigai globėjams skiriami globos ar rūpybos laikotarpiu už vaiko ne giminaičio globą, kai vaikų amžius nuo gimimo iki 3 metų ir nuo 12 iki 18 metų (už paauglių globą), ir už neįgalų vaiką.

56. Globėjai, globojantys vaiką ne giminaitį, prašymą (sutikimą) skirti pagalbos pinigus globėjams su visais reikiamais dokumentais pateikia Socialinių paslaugų skyriaus atsakingam darbuotojai.

57. Kreipimosi dėl pagalbos pinigų globėjams diena laikoma diena, kurią priimtas prašymas skirti pagalbos pinigus. Visi reikiami dokumentai turi būti pateikti per mėnesį. Jeigu per mėnesį reikiamų dokumentų pareiškėjas nepateikia, jo prašymas laikomas nepateiktu.

57. Kreipiantis dėl pagalbos pinigų globėjui skyrimo būtina pateikti:

57.1. prašymą skirti pagalbos pinigus globėjams;

57.2. globėjų asmens dokumentus;

57.3. globotinio gimimo liudijimą;

57.4. dokumentus apie globos (rūpybos) nustatymą ir asmens paskyrimą globėju (rūpintoju).

58. Vaiko teisių apsaugos skyrius parengia pažymą apie globotinio ir globėjo giminystės ir svainystės ryšius ir rekomendaciją skirti ar neskirti pagalbos pinigus globėjams ir per 14 kalendorinių dienų pateikia Socialinių paslaugų skyriaus atsakingam darbuotojui.

59. Prašymus ir visus reikiamus dokumentus Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas teikia svarstyti Komisijai.

60. Komisijos protokoliniai nutarimai įforminami sprendimais, kuriuos pasirašo Komisijos pirmininkas arba jo pavaduotojas.

 

VII. ASMENS SIUNTIMAS Į ĮSTAIGAS

 

61. Ilgalaikei socialinei globai į Įstaigas gali būti siunčiami šie asmenys ne mažiau kaip 2 metus deklaravę gyvenamąją vietą Kauno miesto savivaldybės teritorijoje (išskyrus atvejus, kai asmuo atliko bausmę įkalinimo įstaigoje ar priverstinai buvo gydomas psichiatrijos ligoninėje arba asmens paskutinė gyvenamoji vieta buvo Kauno miesto savivaldybės teritorijoje):

61.1. pensinio amžiaus asmenys, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis (75 metų ir vyresniems asmenims specialiųjų poreikių lygio nustatyti nebūtina) ir kuriems socialinių paslaugų negalima suteikti namuose arba tos paslaugos yra neefektyvios, neturintys artimųjų, pagal įstatymus privalančių juos prižiūrėti;

61.2. suaugę asmenys su negalia, kuriems nustatytas darbingumo lygis iki 35 procentų ir kuriems būtina ilgalaikė socialinė globa, neturintys artimųjų, pagal įstatymus galinčių juos prižiūrėti;

61.3. pensinio amžiaus asmenys, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis, ir suaugę asmenys su negalia, kuriems nustatytas darbingumo lygis iki 35 procentų, kurie patys dėl negalios negali apsitarnauti ir kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra ar slauga, turintys artimųjų, kurie dėl objektyvių priežasčių (yra neįgalūs, atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje, gyvena kitame mieste ar valstybėje, yra asocialūs asmenys ir kt.) negali jų prižiūrėti.

61.4. vaikai su negalia, kuriems yra nustatytas ilgalaikės socialinės globos poreikis.

62. Į Įstaigas trumpalaikei socialinei globai siunčiami asmenys, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra ar slauga ir kurie neturi artimųjų, pagal įstatymus privalančių juos prižiūrėti. Taip pat gali būti siunčiami asmenys, kurie yra prižiūrimi šeimos narių, globėjų, rūpintojų ar artimųjų, tačiau globėjai, rūpintojai ar artimieji laikinai dėl tam tikrų priežasčių (ligos, komandiruotės, atostogų ir kt.) negali šių asmenų prižiūrėti.

63. Į Įstaigas negali būti siunčiami šie asmenys:

63.1. asmenys, kuriems reikalinga būtinoji psichiatrinė pagalba (išskyrus specialias Įstaigas);

63.2. asmenys, sergantys šiomis ligomis:

63.2.1. ūmiomis infekcinėmis, somatinėmis ligomis;

63.2.2. aktyviąja tuberkulioze;

63.2.3. odos infekcinėmis ligomis;

63.2.4. lytiškai plintančiomis ligomis;

63.2.5. AIDS;

63.2.6. lėtiniu alkoholizmu ar narkomanija.

64. Asmuo gali būti apgyvendintas Socialinių paslaugų įstaigose be eilės, jeigu asmuo (šeima) ar vaikas patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo (jos) fiziniam ar emociniam saugumui ir dėl tam kitų priežasčių (nėra vaikų, globėjų, artimų giminaičių, galinčių asmenį prižiūrėti, arba asmens darbingumo lygis 0–25 proc., arba nustatytas nuolatinės slaugos poreikis (SPP-1 forma), arba yra teismo nutartis dėl neveiksnaus asmens institucinės globos ir kt.).

65. Įstaigos, į kurias siunčiamas asmuo, yra parenkamos pagal galimybes atsižvelgiant į asmens (globėjo, rūpintojo) pageidavimą ir į Savivaldybės tarybos nustatytą maksimalų perkamos ilgalaikės socialinės globos išlaidų finansavimo dydį.

66. Prieš apgyvendinant asmenį Socialinių paslaugų įstaigoje arba Įstaigose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija ar dalininkė (savininkė) nėra Savivaldybė arba Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, yra išrašomas siuntimas į Įstaigas (toliau – siuntimas) (1 priedas). Siuntimą išrašo Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas ir per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos išsiunčia asmeniui (globėjui, rūpintojui).

67. Prieš apgyvendinant asmenį Globos namuose, siuntimą išrašo Tarnyba ir kopiją pateikia Savivaldybei. 

68. Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo išsiuntimo asmeniui (globėjui, rūpintojui) dienos. Siuntimo galiojimo laikas gali būti pratęstas, jeigu asmuo (globėjas, rūpintojas) raštu nurodo nenuginčijamas objektyvias priežastis, dėl kurių asmuo per nurodytą laiką negali apsigyventi Įstaigoje. Jeigu asmuo neapsigyvena Įstaigoje per siuntimo galiojimo terminą, sprendimas skirti socialinę globą pripažįstamas negaliojančiu. Taip pat sprendimas pripažįstamas negaliojančiu, kai asmuo pateikia prašymą dėl paslaugų nutraukimo arba asmuo miršta.

69. Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas surenka asmens bylos dokumentus pagal Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 2 priedą ir parengia asmens bylą. Ši byla reikalinga apgyvendinant asmenį Įstaigoje.

70. Savivaldybės sprendimo dėl socialinės globos asmeniui skyrimo nereikia, kai asmuo, apgyvendintas valstybės finansuojamoje įstaigoje iki 2007 m. sausio 1 d., pereina (be tėvų globos likęs vaikas – perkeliamas) į Globos namus. Šie asmenys Globos namuose apgyvendinami Tarnybos siuntimu. 

 

VIII. ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS

 

71. Asmuo (šeima) turi teisę į informacijos ir dokumentų apie asmenį (šeimą) konfidencialumą.

72. Asmuo, jo globėjas, rūpintojas privalo teikti socialiniams darbuotojams informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimu. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą ir informacijos teisingumą.

 

IX. INFORMACIJOS APIE ASMENĮ (ŠEIMĄ), GAUNANTĮ (GAUNANČIĄ) SOCIALINES PASLAUGAS, SAUGOJIMAS

 

73. Informacijai kaupti Socialinių paslaugų skyriuje užvedama asmens (šeimos) registracijos kortelė (2 priedas). Kortelėje įrašoma socialinių paslaugų poreikio nustatymo išvada ir informacija apie socialinių paslaugų skyrimą.

74. Socialinių paslaugų skyriaus atsakingas darbuotojas atnaujina (papildo) registracijos kortelės duomenis, jei asmuo (šeima) pakartotinai kreipiasi dėl socialinių paslaugų ar pasikeičia duomenys.

75. Asmeniui (šeimai) pakeitus gyvenamąją vietą, registracijos kortelės ir dokumentų kopijos persiunčiamos naujos gyvenamosios vietos savivaldybei.

76. Baigus teikti socialines paslaugas asmeniui (šeimai), jo (jos) registracijos kortelė saugoma 5 metus.

77. Socialinių paslaugų įstaigoje informacija apie socialinių paslaugų poreikį ir teikimą kaupiama ir saugoma asmens byloje.

 

X. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

78. Socialinių darbuotojų išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, siuntimą į Įstaigas asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjas, rūpintojas), kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui. Šiais atvejais Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu turi būti sudaryta komisija, kuri pakartotinai nustatytų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

79. Socialinis darbuotojas, kaltas dėl netinkamo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.

80. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų Savivaldybės biudžetui, socialinių paslaugų poreikio nustatymo ar asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už jas vertinimo išvadas, sprendimus dėl šių paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjas, rūpintojas), kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

81. Nustatęs pažeidimų dėl asmens socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų Savivaldybės biudžetui, socialinių paslaugų poreikio nustatymo ar jų skyrimo, teikimo, asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už šias paslaugas vertinimo, Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kreipiasi į Savivaldybės administracijos direktorių dėl šių trūkumų pašalinimo.

82. Ginčai dėl Savivaldybės institucijos, Tarnybos ar Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priimtų sprendimų nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

_______________________________


 

Asmens (šeimos) socialinių paslaugų

poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo

Kauno mieste tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

(Siuntimo į socialinės globos įstaigas forma)

 

KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS SOCIALINIŲ REIKALŲ DEPARTAMENTO SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIUS

 

SIUNTIMAS Į SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGAS

 

 

_______________

(data) 

 

Kaunas

 

 

Vadovaudamiesi ______________________________________________________

(komisijos pavadinimas, protokolo numeris ir data)

_____________________________________________________________________________

 

siunčiame_____________________________________________________________________

(vardas, pavardė, gimimo data, adresas)

 

į _____________________________________________________________________________

(socialinės globos įstaigos pavadinimas)

 

 

Siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo išsiuntimo dienos.

 

 

______________                                     _____________                  _____________

(pareigos)                                                  (parašas)                              (vardas, pavardė)               

 

 

_____________________


Asmens (šeimos) socialinių paslaugų

poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo

Kauno mieste tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

(Asmens (šeimos) registracijos kortelės forma)

 

ASMENS (ŠEIMOS) REGISTRACIJOS KORTELĖ

 

__________________ Nr.____

(data)

 

VARDAS ____________________________________________________________________

 

PAVARDĖ __________________________________________________________________

 

ASMENS KODAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyvenamoji vieta:

Deklaruota ___________________________________________________________________

Faktinė ______________________________________________________________________

Telefonas ____________________________________________________________________

Duomenys apie gyvenamosios vietos pakeitimą ______________________________________

____________________________________________________________________________

 

Asmens socialinė grupė: 

 

o Vaikai, likę be tėvų globos, ir jų šeimos

o Socialinės rizikos vaikai ir jų šeimos

o Vaikai su negalia ir jų šeimos

o Senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos

o Suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos

o Socialinės rizikos suaugę asmenys ir jų šeimos

o Socialinės rizikos šeimos

o Kiti asmenys.

 

Duomenys apie šeimos narius:

 

Eil.

Nr.

Asmens šeimos narių vardai ir pavardės

Gimimo

data

Giminystės

ryšys

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės paslaugos:

 

Eil.

Nr.

Data

Išvados dėl socialinių paslaugų poreikio nustatymo

Duomenys apie socialinių paslaugų teikimą (skyrimą, sustabdymą, nutraukimą)

Paslaugos teikėjas ir terminas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atsakingas darbuotojas      _______________                                   ______________________

(parašas)                                                (vardas, pavardė)

 

______________________