PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO MOKINIAMS TVARKOS APRAŠŲ PATVIRTINIMO

 

2012 m. rugsėjo 27 d. Nr. T1-240

Plungė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo (Žin., 2006, Nr. 73-2755; 2011, Nr. 155-7355) 14 straipsnio 2 dalies 1, 3 ir 4 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1770 „Dėl Mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 158-7156), Plungės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti:

1.1. Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašą (1 priedas);

1.2. Mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašą (2 priedas);

1.3. Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašą (3 priedas).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Plungės rajono savivaldybės tarybos 2009 m. birželio 25 d. sprendimą Nr. T1-173 „Dėl kreipimosi socialinę paramą mokiniams gauti ir paramos mokinio reikmėms įsigyti skyrimo tvarkų patvirtinimo“;

2.2. Plungės rajono savivaldybės tarybos 2010 m. sausio 21 d. sprendimą Nr. T1-9 „Dėl mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Albinas Klimas


 

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2012 m. rugsėjo 27 d.

sprendimo Nr.T1- 240

1 priedas.

 

KREIPIMOSI DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I.          BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašas (toliau-Aprašas) nustato vaikų, gyvenančių nepasiturinčiose šeimose  Plungės rajono savivaldybėje ir  besimokančių bendrojo ugdymo, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose ar pas kitą švietimo tiekėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) (toliau – mokykla) pagal priešmokyklinio ugdymo ar bendrojo ugdymo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) programas, kreipimosi dėl socialinės paramos tvarką, socialinės paramos skyrimą, administravimą, finansavimą ir pareiškėjų atsakomybę.

2. Aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programas.

3. Aprašas, netaikomas mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

4.1. bendrai gyvenantys asmenys - kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau - Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas);

4.2. mokinio reikmenys - individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuoklės, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka;

4.3. pareiškėjas - vienas iš mokinio tėvų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas;

4.4. produktas - maisto produktas, naudojamas pusryčių, pietų ar pavakarių patiekalų gamybai;

4.5. socialinė rizika - kaip ši sąvoka apibrėžta Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

5. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu bei kitais teisės aktais. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatyme ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. SOCIALINĖ PARAMA MOKINIAMS

 

6. Socialinės paramos mokiniams rūšys:

6.1. mokinių nemokamas maitinimas:

6.1.1. pusryčiai (pavakariai);

6.1.2. pietūs;

6.1.3. maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

6.2. parama mokinio reikmenims įsigyti.

7. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamą maitinimą mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui (toliau-vidutinės pajamos vienam asmeniui) per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

8. Kitais Savivaldybės tarybos nustatytais atvejais, atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas, mokiniai turi teisę į:

8.1. nemokamus pietus ir nemokamą maitinimą mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai, bei esant vienai iš šių sąlygų:

8.1.1. mokinys yra iš bendrai gyvenančių asmenų, auginančių tris ir daugiau mokyklinio amžiaus vaikų;

8.1.2. kuris nors iš mokinio tėvų ar bendrai gyvenančių asmenų yra pensinio amžiaus ar neįgalus;

8.1.3. kai bendrai gyvenantys asmenys ar mokinys yra patyręs socialinę riziką;

8.1.4. vienas iš mokinio tėvų nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo nepilnametį mokinį (pateikus juridinių asmenų pažymą);

8.1.5. mokinys netekęs maitintojo;

8.1.6. sunki materialinė padėtis (sunki bendrai gyvenančio asmens liga, nelaimingas atsitikimas, gaisras, stichinė nelaimė) - pristačius atitinkamos įstaigos ar organizacijos tai patvirtinantį raštą;

8.2. nemokamus pusryčius arba pavakarius, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP dydis ir raštu rekomenduojant mokymo įstaigos vadovui bei esant vienai iš šių sąlygų:

8.2.1. kai negauna jokių pajamų nė vienas šeimos narys;

8.2.2. kai šeima visiškai nesirūpina savo vaikais;

8.2.3. kai šeima įrašyta į socialinės rizikos šeimų sąrašą ir/arba gauna mažas pajamas.

9. Šio Aprašo 8 punkte numatytais atvejais maitinimas gali būti  skiriamas mokiniams, vadovaujantis buities tyrimo aktais,  mokyklos arba seniūnijos socialiniams  darbuotojams patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas ir šiuos aktus surašius. Mokymo įstaigos vadovas Socialinės paramos skyriui pateikia raštu rekomendaciją skirti pietus, pusryčius (pavakarius), ir išsamius buities sąlygų patikrinimo aktus.

10. Šio Aprašo 8 punkte numatytais atvejais mokinių maitinimui gali būti panaudojama iki 2 procentų mokinių maitinimui numatytų valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui lėšų. Socialinės paramos skyriaus vedėjas, išnagrinėjęs pateiktą medžiagą ir atsižvelgdamas į  turimas valstybės biudžeto lėšas, priima sprendimą  dėl socialinės paramos mokiniui Savivaldybės tarybos nustatytais atvejais skyrimo.

11. Nemokamas maitinimas poilsio, švenčių ir atostogų dienomis per mokslo metus gali būti skiriamas Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

 

III. KREIPIMASIS DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS

 

12. Pareiškėjas dėl socialinės paramos mokiniams kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos socialinės paramos skyrių, o kaimo seniūnijų gyventojai kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos seniūnijas.  Jei gyvenamoji vieta nedeklaruota,  - į  socialinės paramos skyrių ar į seniūniją, kurioje  faktiškai gyvena.

13. Pareiškėjas užpildo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą Prašymo-paraiškos socialinei paramai mokiniams gauti SP-11 formą (toliau – Prašymas), bendrai gyvenančių asmenų duomenų SP-1 formą, duomenų apie asmenis ir bendrai gyvenančių asmenų veiklos pobūdį ir socialinę padėtį SP-2 formą ir prideda reikalingus dokumentus, nustatytus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 20 straipsnyje, išskyrus duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turimą turtą.

14. Su pareiškėjo užpildytu Prašymu pateikiami šie dokumentai:

14.1 pareiškėjo ir bendrai gyvenančių asmenų dokumentai: pasai, asmens tapatybės kortelės, leidimai nuolat gyventi Lietuvoje;

14.2. vaiko (vaikų) gimimo liudijimas;

14.3. pažymos apie pajamas;

14.4 teismo nutartys dėl išlaikymo vaikams priteisimo arba teismo patvirtintos sutartys dėl vaikų išlaikymo;

14.5. įmonių, įstaigų ar organizacijų bei antstolių išduotos pažymos apie vaikų išlaikymą;

14.6. pažymos iš kitos savivaldybės apie gaunamas išmokas, kai šeimos nariai deklaruoja gyvenamąją vietą kitose savivaldybėse;

14.7. kiti dokumentai.

15. Socialinės paramos skyriaus arba seniūnijų socialinės paramos specialistai turi teisę paprašyti pareiškėjo pateikti ir kitus papildomus dokumentus, o pateiktų dokumentų padaro kopijas, kurias prideda prie Prašymo.

16. Visų Prašyme surašytų duomenų teisingumą savo parašu patvirtina pareiškėjas.

17. Nurodytos formos prašymą dėl mokinio nemokamo maitinimo pareiškėjas gali pateikti ir mokyklos, kurioje mokinys mokosi ar kuri organizuoja dienines vasaros poilsio stovyklas, direktoriui, kuris šį prašymą perduoda pareiškėjo deklaruotos gyvenamosios vietos seniūnijai, o gyvenantiems Plungės mieste - Socialinės paramos skyriui.

18. Kad mokinys gautų nemokamą maitinimą nuo mokslo metų pradžios ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, pareiškėjas gali kreiptis nuo tų metų liepos 1 dienos, o kad mokinys gautų nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokykloje organizuojamoje dieninėje vasaros poilsio stovykloje, - nuo kalendorinių metų gegužės 1 dienos, išskyrus atvejus, kai atskiras prašymas nereikalingas.

19. Jei kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams metu bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, pareiškėjas pateikia laisvos formos prašymą socialinei paramai mokiniams gauti, kuriame nurodo, kad yra piniginės socialinės pašalpos gavėjas.

20. Jei socialinė parama mokiniui būtina ir bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo nesikreipė dėl socialinės paramos mokiniams, tokiu atveju mokykla nedelsiant apie tai raštu informuoja Socialinės paramos skyrių arba seniūnijų socialinius darbuotojus ir pateikia  Prašymą su visais reikalingais dokumentais socialinei paramai mokiniams skirti. Tokiu atveju šios paramos kreipiasi mokykla.

 

IV. BENDRAI GYVENANČIŲ ASMENŲ AR VIENO GYVENANČIO ASMENS PAJAMŲ SOCIALINEI PARAMAI GAUTI APSKAIČIAVIMAS

 

21. Bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens mėnesio pajamos socialinei paramai mokiniams gauti apskaičiuojamos:

21.1. pagal vidutines 3 praėjusių mėnesių iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams pajamas, nustatytas Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 73–3352; 2006, Nr. 130–4889; 2011, Nr. 155–7353) 17 straipsnyje;

21.2. pagal kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio pajamas, jeigu bent vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų šaltinis ar bendrai gyvenančių asmenų sudėtis, palyginti su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė.

22. Šio Aprašo 21.2 punkte nustatyta tvarka netaikoma, jeigu per 3 kalendorinius mėnesius, praėjusius iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio, buvo gauta vienkartinė išmoka (premija, vienkartinė netekto darbingumo kompensacija, išeitinė išmoka, išmokėta nutraukus darbo sutartį, išeitinė išmoka atleidžiamam iš pareigų valstybės tarnautojui ir kitos faktiškai gautos vienkartinės pajamos, išskyrus kompensaciją už nepanaudotas atostogas) ar iš karto už 2 ir daugiau kalendorinių mėnesių išmokėtos kas mėnesį gaunamos išmokos.

23. Skaičiuojant bendrai gyvenančių asmenų pajamas, neįskaitomos jų globojamų (rūpinamų) vaikų pajamos. Vaikai, kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta globa ar rūpyba, į bendrai gyvenančių asmenų, kurie paskirti globėjais ar rūpintojais, sudėtį neįskaitomi. Kai vaiko laikinoji globa ar rūpyba nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, globojamiems ar rūpinamiems vaikams socialinė parama mokiniams skiriama įvertinus tėvų pajamas

24. Jeigu kreipimosi dėl mokinių nemokamo maitinimo mėnesį bent vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų šaltinis ar bendrai gyvenančių asmenų sudėtis, palyginti su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė, mokiniams, iki kalendorinių metų ar mokslo metų pabaigos ar vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose gavusiems nemokamą maitinimą, nemokamas maitinimas teikiamas, kol bus pateikta informacija apie pasikeitusias pajamas ir priimtas naujas sprendimas dėl nemokamo maitinimo skyrimo, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesius nuo Prašymo-paraiškos pateikimo dienos.

25. Jeigu bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo pakeitimo įstatymą, bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pajamos socialinei paramai mokiniams gauti apskaičiuojamos pagal pajamas, kurios paskutinį kartą buvo nurodytos skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitant paskirtos socialinės pašalpos dydį ir neįskaitant būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijų dydžio.

 

.V. SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS SKYRIMAS

 

26. Mokiniams nemokamas maitinimas skiriamas:

26.1. nuo mokslo metų pradžios iki mokslo metų pabaigos;

26.2. pateikus Prašymą mokslo metais – nuo informacijos apie priimtą sprendimą gavimo mokykloje kitos dienos iki mokslo metų pabaigos;

26.3. vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jei paskutinį mokslo metų mėnesį mokinys turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą pagal šio Aprašo 7 ir 8 punktus, - be atskiro prašymo nuo mokykloje organizuojamos dieninės vasaros poilsio stovyklos pradžios. Kitais atvejais - pagal pareiškėjo prašymą nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos.

27. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama iki prasidedant mokslo metams arba mokslo metų pradžioje, bet ne vėliau kaip iki spalio 20 d.

28. Sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo priima Plungės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjas (ir užpildo  socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintą sprendimo formą SP-12) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Prašymo ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos (tuo atveju, kai socialinės paramos mokiniams prašo mokykla – nuo raštu pateiktos informacijos gavimo dienos).

29. Socialinės paramos skyrius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie priimtą sprendimą raštu informuoja mokyklą (išsiunčia sprendimų kopijas), kuri apie socialinės paramos mokiniui skyrimą informuoja mokinio tėvus (įtėvius) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

30. Jeigu socialinė parama skiriama mokiniams, kurių deklaruota gyvenamoji vieta Plungės rajono savivaldybės teritorijoje ir jie mokosi kitos savivaldybės mokykloje, sprendimo kopija pateikiama kitos savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriui.

31. Jei socialinė parama mokiniui neskiriama, nurodoma neskyrimo priežastis ir sprendimo apskundimo tvarka. Pareiškėjo pateikti dokumentai jam grąžinami, o Socialinės paramos skyriuje paliekamos šių dokumentų kopijos.

32. Nustačius, kad per laikotarpį, kurį mokiniui teikiama socialinė parama, pasikeitus aplinkybėms mokinys nebetenka teisės į šią paramą arba kad pareiškėjas yra pateikęs neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis ar kitus duomenis, reikalingus socialinei paramai mokiniui skirti, Socialinės paramos skyriaus vedėjas priima sprendimą dėl socialinės paramos nutraukimo ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos pateikia jį socialinę paramą teikiančiai institucijai (mokyklai). Socialinė parama mokiniui neteikiama nuo kitos dienos po sprendimo dėl socialinės paramos mokiniams nutraukimo mokykloje gavimo.

 

VI. SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS TEIKIMAS

 

33. Mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas toje mokykloje, kurioje mokiniai mokosi, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą.

34. Nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu teikiamas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.

35. Mokiniams vietoje nemokamo maitinimo negali būti išmokami pinigai.

36. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama pinigais ir nepinigine forma.

37. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama nepinigine forma, jeigu mokinys yra patyręs socialinę riziką.

38. Pakeitus mokyklą, mokiniui nemokamas maitinimas naujoje mokykloje pradedamas teikti nuo pirmos mokymosi joje dienos. Ankstesnė mokykla pateikia pažymą apie mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą ir informuoja mokinio gyvenamosios vietos socialinės paramos skyrių apie tai, kad mokinys pakeitė mokyklą.

 

VII. SOCIALINĖS PARAMOS FINANSAVIMAS

 

39. Socialinė parama mokiniams finansuojama iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybės biudžetams,  Savivaldybės biudžeto lėšų ir kitų  įstatymų nustatyta tvarka gautų lėšų.

40. Iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui lėšų skiriama:

40.1. nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį):

40.1.1. nuo 2,6 iki 3,6 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma pietums;

40.1.2. nuo 6 iki 7 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

40.1.3. nuo 1,2 iki 2 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma pusryčiams ar pavakariams;

40.2. mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) 120 procentų bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

41. Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius įsakymu nustato produktams įsigyti skiriamų lėšų dydį vienam mokiniui vienai dienai Socialinės paramos skyriaus teikimu.

42. Socialinės paramos mokiniams išlaidų finansinę apskaitą vykdo Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius.

43. Einamaisiais metais nepanaudotos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybės biudžetams lėšos, skirtos produktams, mokinio reikmenims įsigyti ar socialinei paramai mokiniams administruoti, gali būti skiriamos kitoms išlaidoms (produktams ar mokinio reikmenų įsigijimo) padengti.

 

VIII. SOCIALINĖS PARAMOS ADMINISTRAVIMAS  

 

44. Finansų ir biudžeto skyrius derina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikiamą informaciją apie valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikti, taip pat vadovaudamasis patvirtintu Savivaldybės biudžetu ir gautomis paraiškomis perveda lėšas Savivaldybės biudžete numatytam asignavimų valdytojui.

45. Plungės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius:

45.1. priima asmenų prašymus ir seniūnijų pateiktas pareiškėjų bylas, turimose duomenų bazėse tikrina pateiktą informaciją, turinčią įtakos teisei į socialinę paramą mokiniams;

45.2.  suveda informaciją į Socialinės paramos informacinę sistemą (SPIS) ir ją nuolat tvarko pagal mokyklų pateiktus pranešimus apie mokinių išvykimą (atvykimą), išbraukimą iš mokyklos sąrašo, tėvų, globėjų (rūpintojų) pateiktus pranešimus dėl nemokamo maitinimo atsisakymo mokslo metų eigoje bei kitus iš įvairių institucijų gautus dokumentus, turinčius įtakos socialinei paramai;

45.3. rengia sprendimus dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo (neskyrimo), užpildant SP-12 formą, teikia reikiamą informaciją mokykloms, kitoms savivaldybėms;

45.4. atsako už teisingą socialinės paramos mokiniams skyrimą / neskyrimą, vadovaujantis Socialinės paramos mokiniams įstatymu (toliau – Įstatymas);

45.5. suformuoja maitinimo žurnalus ir mokėjimo žiniaraščius;

44.5. gavęs informaciją apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos skiriant socialinę paramą mokiniams, ar kilus įtarimui, kad pateikta neteisinga informacija arba ji yra nuslėpta, – gautą informaciją nagrinėja, jei reikia, priima sprendimą nutraukti socialinės paramos mokiniams teikimą arba apie tai praneša tos savivaldybės, kurioje priimtas sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo, administracijai;

45.6. renka ir kaupia duomenis apie suteiktą socialinę paramą mokiniams, analizuoja duomenis apie remiamus mokinius, taip pat bei derina informaciją teikiamą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai apie lėšų poreiki socialinei paramai mokiniams teikti. Pareiškėjo pateikti dokumentai saugomi Socialinės paramos skyriuje.

46. Mokyklos:

46.1. nustato Mokyklos nemokamo maitinimo individualią vidaus organizavimo tvarką ir organizuoja mokinių nemokamą maitinimą;

46.2. šio Aprašo nustatytais atvejais kreipiasi dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo ir pateikia būtinus dokumentus;

46.3. mokiniams, patyrusiems socialinę riziką, sudaro individualius mokymosi priemonių sąrašus ir organizuoja mokymosi priemonių įsigijimą;

46.4. pasinaudodamas internetine prieiga užpildo mokinių nemokamo maitinimo registravimo žurnalą ir kiekvieno mėnesio paskutinę darbo dieną duomenis apie nemokamą maitinimą pateikia Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui ir Socialinės paramos skyriui;

46.5. vykdo griežtą nemokamo mokinių maitinimo apskaitos kontrolę, šalina pasitaikančius piktnaudžiavimo atvejus;

46.6. mokiniui pakeitus mokyklą, pateikia pranešimą apie išvykimą iš mokyklos ir mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą naujajai mokyklai ir socialinės paramos skyriui, priėmusiam sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo.

47. Seniūnijos:

47.1. informuoja bei konsultuoja seniūnijoje gyvenančius gyventojus socialinės paramos mokiniams skyrimo klausimais;

47.2. iš pareiškėjų priima reikiamus dokumentus socialinei paramai mokiniams gauti, tvirtina asmens dokumentų kopijas, suformuotas bylas pateikia Socialinės paramos skyriui;

47.3. tikrina bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas bei surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, renka  reikalingus dokumentus. Tokiais atvejais šis aktas yra vienas iš dokumentų teisei į socialinę paramą mokiniams nustatyti.

48. Buhalterinės apskaitos skyrius:

48.1. vykdo valstybės biudžeto tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams lėšų,  skirtų socialinei paramai mokiniams teikti, apskaitą;

48.2. perveda priskaičiuotą socialinę paramą mokiniams į pareiškėjų banko sąskaitas, mokyklas, Socialinių paslaugų centrą arba išmoka Savivaldybės administracijos kasoje;

48.3. kiekvieną mėnesį perveda lėšas maitinimo paslaugas teikiančiai įmonei už įsigytus produktus, skirtus mokinių nemokamam maitinimui, prieš tai suderinęs su mokyklų užpildytais maitinimo žurnalais;

48.4. teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai Savivaldybės administracijos direktoriaus ir vyriausiojo buhalterio (finansininko) patvirtintus duomenis apie lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams, vadovaudamasis ministro patvirtinta duomenų apie valstybės biudžeto lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikimo tvarka,  prieš tai raštu  suderinęs su Finansų ir biudžeto bei Socialinės paramos skyriais;

48.5. teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai Savivaldybės administracijos direktoriaus ir vyriausiojo buhalterio (finansininko) patvirtintus duomenis apie suteiktą socialinę paramą mokiniams, vadovaudamasis ministro patvirtinta duomenų apie suteiktą socialinę paramą mokiniams teikimo tvarka;

48.6. apskaičiuoja papildomų ar numatomų nepanaudoti einamaisiais metais valstybės biudžeto lėšų poreikį ir, suderinęs su Finansų ir biudžeto bei Socialinės paramos skyriais,  nustatyta tvarka pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Pareiškėjas privalo:

49.1 pateikti visą teisingą informaciją, reikalingą teisei į socialinę paramą mokiniams nustatyti;

49.2 nedelsiant informuoti apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į socialinę paramą mokiniams;

49.3. sudaryti Socialinės paramos skyriaus ir mokyklos atstovams galimybę tikrinti bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašyti buities sąlygų tyrimo aktą.

50. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus socialinei paramai mokiniams gauti, ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo Socialinės paramos skyriui grąžinti neteisėtai gautos paramos dydžio pinigines lėšas.

51. Neteisėtai gautos ir negrąžintos socialinės paramos mokiniams piniginės lėšos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.

52. Dėl Savivaldybės administracijos darbuotojų kaltės neteisėtai suteiktos socialinės paramos mokiniams piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

53. Socialinės paramos mokiniams kreipimosi tvarkos aprašo vykdymą kontroliuoja Socialinės paramos skyrius ir ataskaitas apie jo vykdymą teikia Savivaldybės administracijos direktoriui.

54. Valstybės biudžeto lėšų panaudojimo kontrolę atlieka Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba.

55. Sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.


 

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2012 m. rugsėjo 27 d.

sprendimo Nr.T1- 240

2 priedas.

 

 

MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO  MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarkos aprašas (toliau -  Aprašas) nustato nemokamo maitinimo organizavimo tvarką mokiniams, kurie mokosi Plungės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose (toliau - Mokyklose)  pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

2. Šis Aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo ugdymo ir pagal profesinio mokymo programas, taip pat netaikomas mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriamos globos (rūpybos) išmokos.

 

3. Nemokamas maitinimas neskiriamas mokiniams, jei jų tėvai, globėjai (rūpintojai) yra atleisti nuo mokėjimo už vaikų maitinimą mokyklų bendrabučiuose.

4. Išlaidos produktams įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį), kai mokiniai maitinami nemokamai, yra finansuojamos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui lėšomis, o nemokamo maitinimo patiekalų gamybos išlaidos (maitinimo paslaugų teikėjų darbuotojų, tiesiogiai susijusių su mokinių nemokamo maitinimo teikimu, darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, komunalinių paslaugų išlaidos) - Savivaldybės biudžeto lėšomis ir kitais įstatymų nustatyta tvarka gautomis lėšomis.

5. Už mokinių nemokamo maitinimo organizavimą atsakingas mokyklos direktorius.

 

II. PAGRINDINĖS APRAŠO SĄVOKOS

 

6. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

6.1. Bendrai gyvenantys asmenys - sutuoktiniai ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį tvarkantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į bendrai gyvenančių asmenų sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys) nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės, nuolatinės ar ištęstinės studijų formos programas (įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį), ir dirbantys (taip pat savarankiškai dirbantys) nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 21 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir (ar) pagal profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti, taip pat pilnamečiai vaikai (įvaikiai) nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

6.2. Vienas gyvenantis asmuo - vienas gyvenantis vyresnis kaip 18 metų asmuo arba veiksniu pripažintas nepilnametis, kuris yra nesusituokęs (įskaitant santuoką nutraukusius asmenis), tai pat susituokęs, tačiau teismo sprendimu gyvenantis skyrium, neturintis vaikų (įvaikių) arba jų turintis, tačiau teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium ar dėl santuokos nutraukimo vaikai (įvaikiai) yra likę gyventi su kitu sutuoktiniu.

6.3. Mokinių sąrašas – sąrašas, kuriame nurodoma mokinio, kuris mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo ar pagal pradinio ugdymo programas, vardas, pavardė, asmens kodas ar gimimo data, deklaruotos gyvenamosios vietos adresas, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, nurodomas faktinės gyvenamosios vietos adresas.

6.4. Pareiškėjas – vienas iš mokinio tėvų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas.

6.5. Produktas – maisto produktas, naudojamas patiekalų gamybai.

6.6. Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojaus patirti jiems socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų, elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.

7. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu bei kitais teisės aktais. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatyme ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme bei kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

III. MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO KAINŲ NUSTATYMAS

 

8. Nemokamo maitinimo Plungės rajono savivaldybėje prioritetinės rūšys:

8.1. pietūs;

8.2. maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

8.3. pusryčiai (pavakariai), vadovaujantis Plungės rajono savivaldybės  tarybos patvirtinu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašu.

9. Nemokam maitinimui skirtiems produktams įsigyti skiriamų lėšų dydis vienai dienai vienam mokiniui nustatomas vadovaujantis LR Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintu pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu pagal mokinių amžiaus grupes.

10. Nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama:

10.1. nuo 2,6 iki 3,6 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma pietums;

10.2. nuo 6 iki 7 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

10.3. nuo 1,2 iki 2 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma pusryčiams ar pavakariams.

11. Produktams įsigyti skiriamų lėšų dydį vienam mokiniui vienai dienai tvirtina Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Socialinės paramos skyriaus teikimu.

 

IV. NEMOKAMO MAITINIMO MOKINIAMS TEIKIMAS

 

12. Mokiniai turi teisę:

12.1. į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui (toliau-vidutinės pajamos vienam asmeniui) per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio;

12.2. kitais Savivaldybės tarybos nustatytais atvejais, atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų  gyvenimo sąlygas, surašius buities tyrimo aktą, mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį  yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai, bei esant vienai iš šių sąlygų:

12.2.1. mokinys yra iš bendrai gyvenančių asmenų, auginančių tris ir daugiau mokyklinio amžiaus vaikų;

12.2..2. kuris nors iš mokinio tėvų ar bendrai gyvenančių asmenų yra pensinio amžiaus ar neįgalus;

12.2.3. kai bendrai gyvenantys asmenys ar mokinys yra patyręs socialinę riziką;

12.2..4. vienas iš mokinio tėvų nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo nepilnametį mokinį (pateikus juridinių asmenų pažymą);

12.2..5. mokinys netekęs maitintojo;

12.2.6. sunki materialinė padėtis (sunki bendrai gyvenančio asmens liga, nelaimingas atsitikimas, gaisras, stichinė nelaimė) - pristačius atitinkamos įstaigos ar organizacijos tai patvirtinantį raštą;

12.3. nemokamus pusryčius arba pavakarius, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP dydis ir raštu rekomenduojant mokymo įstaigos vadovui bei esant vienai iš šių sąlygų:

12.3.1. kai negauna jokių pajamų nė vienas šeimos narys;

12.3.2. kai šeima visiškai nesirūpina savo vaikais;

12.3.3. kai šeima įrašyta į socialinės rizikos šeimų sąrašą ir/arba gauna mažas pajamas.

13. Mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas toje mokykloje, kurioje mokiniai mokosi, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą.

14. Mokiniams nemokamas maitinimas skiriamas, vadovaujantis Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašu:

14.1. nuo mokslo metų pradžios iki mokslo metų pabaigos;

14.2. pateikus Prašymą-paraišką mokslo metais – nuo informacijos apie priimtą sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams gavimo mokykloje kitos dienos iki kalendorinių metų arba mokslo metų pabaigos.

15. Nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu teikiamas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.

16. Nemokamas maitinimas mokiniams ugdymo proceso metu gali būti teikiamas, kai vyksta kultūrinė, pažintinė ir kita veikla už mokyklos ribų.

17. Nemokamas maitinimas poilsio, švenčių ir atostogų dienomis gali būti teikiamas mokiniams Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriui leidus, ir, vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintu pusryčių ir pietų patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu, sudaromi rinkiniai ir atiduodami į namus.

18. Vietoje nemokamo maitinimo negali būti išmokami pinigai.

19. Pakeitus mokyklą, mokiniui nemokamas maitinimas naujoje mokykloje pradedamas teikti nuo pirmos mokymosi joje dienos. Ankstesnė mokykla pateikia pažymą apie mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą naujai mokinio mokyklai ir raštu informuoja mokinio gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją apie tai, kad mokinys pakeitė mokyklą.

20. Jei mokinys, kuriam buvo paskirtas nemokamas maitinimas, laikinai yra apgyvendinamas globos įstaigoje, nemokamo maitinimo mokykloje teikimas sustabdomas arba, mokinį grąžinus tėvams, pratęsiamas.

 

V. MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO ORGANIZAVIMAS

 

21. Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašu, priima sprendimą,  patvirtinantį mokinių teisę į nemokamą maitinimą,  ir kopiją perduoda mokyklos vadovui.

22.  Mokyklų  vadovai, atsakingi už nemokamo maitinimo organizavimą mokyklose ir tikslingą valstybės ir Savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimą,  savo  įsakymu paskiria darbuotojus, atsakingus už mokinių nemokamo maitinimo organizavimą ir apskaitą mokykloje, patvirtina mokinių nemokamo maitinimo tvarką mokykloje.

23. Mokinių nemokamo maitinimo paslaugą teikia Plungės rajono savivaldybės administracijos konkurso tvarka pasirinkta įmonė, su kuria sudaroma maitinimo sutartis.

24. Mokyklos:

24.1. kreipiasi skirti nemokamą maitinimą mokiniui, patyrusiam socialinę riziką, kuriam nepaskirtas nemokamas maitinimas arba jis būtinas, vadovaudamasi Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtinto Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašo nuostatomis;

24.2. kiekvieną dieną pildo mokinių nemokamo maitinimo žurnalą;

24.3. vykdo griežtą nemokamo mokinių maitinimo apskaitos kontrolę, šalina pasitaikančius piktnaudžiavimo atvejus;

24.4. kiekvieno mėnesio pabaigoje suderina su mokyklų valgyklomis informaciją apie tą mėnesį nemokamą mokinių maitinimą (pietus) gaunančių mokinių skaičių;

24.5. kiekvieno mėnesio paskutinę dieną pateikia Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui duomenis (ataskaitas) apie nemokamą maitinimą gavusius mokinius.

24.6. teikia kitą reikalingą informaciją apie mokinių nemokamo maitinimo organizavimą.

 

VI. ATSKAITOMYBĖ

 

25. Ataskaitas ir kitą informaciją apie mokinių nemokamam maitinimui panaudotas valstybės biudžeto lėšas, teikia:

25.1. mokyklos - Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui;

25.2. Buhalterinės apskaitos skyrius - teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

26. Buhalterinės apskaitos skyrius, suderinęs su Finansų ir biudžeto bei Socialinės paramos skyriais,  teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie lėšų poreikį išlaidoms už produktus ateinantiems metams finansuoti ir informaciją apie numatomas nepanaudoti einamaisiais metais mokinių nemokamam maitinimui valstybės biudžeto lėšas.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Mokinių nemokamam maitinimui skirtų lėšų panaudojimo kontrolę vykdo Valstybės kontrolės institucijos ir Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba.

28. Ginčai dėl mokinių teisės gauti nemokamą maitinimą sprendžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

29. Mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašą keičia, papildo ar naikina Plungės rajono savivaldybės taryba.


 

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2012 m. rugsėjo 27 d.

sprendimo Nr. T1 –240

3 priedas.

 

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja paramos mokinio reikmenims įsigyti organizavimą Plungės rajono savivaldybėje, naudojant šiam tikslui valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams lėšas ir kitas įstatymų numatyta tvarka gautas lėšas.

2. Šis Aprašas taikomas mokiniams, kurie gyvenamąją vietą deklaruoja Plungės rajono savivaldybėje ir mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose (toliau-mokykla) pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

3.. Šis Aprašas netaikomas  mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo lavinimo, ir pagal profesinio ugdymo programas, taip pat mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės ar Savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

4. Mokinio reikmenys – individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuoklės, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

5. Kitos šiame Apraše naudojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatyme,  Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme bei kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II. MOKINIŲ TEISĖ Į PARAMĄ MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

 

6. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama mokiniams, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau-VRP) dydžio.

7. Mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama 120 procentų bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

 

III. PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TEIKIMAS IR SKYRIMAS

 

8. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti kreipiamasi vadovaujantis  Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams  tvarkos aprašu (toliau – Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams  tvarkos aprašas). Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama nuo liepos mėn. 1 d., bet ne ilgiau,  kaip iki spalio 20 d.

9. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama:

9.1. pinigais, pervedant paramą mokinio reikmenims įsigyti į pareiškėjo nurodytą sąskaitą;

9.2. nepinigine forma, jeigu mokinys auga su socialinę riziką patyrusiais bendrai gyvenančiais asmenimis arba mokinys yra patyręs socialinę riziką.

10. Socialinę riziką patyrusių mokinių, kurie gyvena ir mokosi Plungės rajono savivaldybės mokyklose, aprūpinimą mokinio reikmenimis nepinigine forma  organizuoja mokyklos. Mokinių, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Plungės rajono savivaldybėje, bet nesimoko Plungės rajono savivaldybės mokyklose, mokinio reikmenų rinkiniais aprūpinimą organizuoja Savivaldybės administracijos seniūnijų ir Plungės socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai darbui su socialinės rizikos  šeimomis, bendradarbiaudami su mokyklomis

11. Lėšos mokinio reikmenims įsigyti nepinigine forma gali būti išmokamos:

11.1. pervedamos į socialinę kortelę, kurią pašalpos gavėjui išduoda Socialinės paramos skyriaus arba seniūnijos socialiniai darbuotojai, pasirašytinai;

11.2. pervedant į mokyklų sąskaitas, kai socialiniai pedagogai kiekvienam mokiniui padeda įsigyti individualius mokinio reikmenis;

11.3 išmokant pinigus Savivaldybės administracijos kasoje, dalyvaujant socialiniam darbuotojui, kai lėšos panaudojamos vadovaujantis Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtinto Asmenims, patyrusiems socialinę riziką, socialinių išmokų teikimo tvarkos aprašo nuostatomis.

 

IV. PARAMOS MOKINIO REIKMĖMS ĮSIGYTI ORGANIZAVIMAS

 

12. Plungės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius:

12.1. priima prašymus-paraiškas socialinei paramai mokiniams gauti (SP-11 forma) iš mokinių tėvų (įtėvių) (toliau- pareiškėjų) nuo kiekvienų kalendorinių metų liepos 1 dienos, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra Plungės mieste;

12.2. vadovaudamasis Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarkos aprašu, nustato mokinių teisę į aprūpinimą mokinio reikmėmis, tikrina pateiktų duomenų teisingumą, priima sprendimus;

12.3. sudaro paramos mokinio reikmėms įsigyti gavėjų sąrašus ir pateikia Buhalterinės apskaitos skyriui vykdyti lėšų išmokėjimą;

12.4. išsiunčia mokykloms sprendimų dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo kopijas ir mokinių, patyrusių socialinę riziką, sąrašus dėl paramos suteikimo nepinigine forma;

12.5. teikia kitų rajonų savivaldybių administracijoms sprendimus apie paramos skyrimą mokiniui, kurio gyvenamoji vieta deklaruota Plungės rajone, tačiau mokinys mokosi kito rajono mokykloje.

13. Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius teikia mokykloms konsultacijas mokinio reikmenų rinkinių sudarymo klausimais.

14. Mokyklos:

14.1. organizuoja mokinių, patyrusių socialinę riziką, aprūpinimą mokinio reikmėmis;

14.2. vadovaudamosi Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams  tvarkos aprašu, pateikia  prašymus dėl  socialinės paramos mokiniui  skyrimo;

14.3. teikia  kitą informaciją apie mokinių aprūpinimą mokinio reikmėmis ir apie panaudotas lėšas.

15. Seniūnijų socialiniai darbuotojai atsako už seniūnijose gyvenančių mokinių kreipimąsi ir reikalingų dokumentų pateikimą socialinei paramai gauti, už savalaikį dokumentų ir kitos reikalingos informacijos dėl vaiko aprūpinimo mokinio reikmėmis pateikimą Socialinės paramos skyriui.

 

V. APSKAITA IR KONTROLĖ

 

16.  Finansų ir biudžeto skyrius, vadovaudamasis patvirtintu Savivaldybės biudžetu, valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams lėšas, skirtas paramai mokinio reikmenims įsigyti, pagal pateiktas paraiškas perveda Savivaldybės biudžete numatytam asignavimų valdytojui .

17. Buhalterinės apskaitos skyrius:

17.1. perveda lėšas, skirtas mokinio reikmenims įsigyti, į pareiškėjų asmenines sąskaitas banke, kai parama mokinio reikmenims įsigyti skirta pinigais;

17.2. perveda lėšas mokykloms ar Socialinių paslaugų centrui, ar išmoka kasoje, kai parama mokinio reikmenims įsigyti skirta nepinigine forma mokiniui, patyrusiam socialinę riziką;

17.3.atsiskaito Finansų ir biudžeto skyriui už lėšas, panaudotas mokinio reikmenims įsigyti, pagal Lietuvos Respublikos finansų ministro patvirtintą Biudžeto sąmatos įvykdymo ataskaitą (forma Nr. 2);

17.4  suderinęs su Finansų ir biudžeto bei Socialinės paramos skyriais, teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis  apie valstybės biudžeto lėšų  poreikį, reikalingą mokinio reikmenims įsigyti ateinantiems metams, taip pat teikia einamų metų lėšų  panaudojimo ataskaitas, vadovaudamasis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta duomenų teikimo tvarka.

 

 

18. Socialinės paramos skyrius:

18.1. formuoja valstybės biudžeto lėšų išmokėjimo žiniaraščius, kai parama mokinio reikmenims įsigyti skirta pinigais į asmenų sąskaitas bankuose, taip pat teikia informaciją apie parmos teikimą nepinigine forma mokyklose ir Socialinių paslaugų centre;

18.2.renka ir kaupia duomenis apie suteiktą paramą mokinio reikmėms įsigyti, analizuoja informaciją apie lėšų poreikį ir  panaudojimą.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Už Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo vykdymo kontrolę atsakingas Socialinės paramos skyrius.

20. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus paramai mokinio reikmenims įsigyti, ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo Socialinės paramos skyriui grąžinti neteisėtai gautos paramos dydžio pinigines lėšas. Neteisėtai gautos ir negrąžintos mokinio reikmenims įsigyti lėšos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.

21. Dėl Savivaldybės administracijos darbuotojų kaltės neteisėtai suteiktos socialinės paramos mokiniams dydžio piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

22. Sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka

23. Paramos mokinio reikmenims įsigyti kontrolę ir tam tikslui naudojamų lėšų auditą atlieka Valstybės kontrolė, Savivaldybės Kontrolės ir audito skyrius.