KUPIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR

SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. spalio 28 d. Nr. TS-257

Kupiškis

 

Vadovaudamasi  Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008 Nr. 113-4290) 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi ir Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5  d. įsakymu Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571; 2010, Nr. 79-4099), Kupiškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kupiškio rajono savivaldybės tarybos 2008 m. balandžio 24 d. sprendimo Nr. TS-126 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo“ 1 punktą.

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Jonas Jarutis


PATVIRTINTA

Kupiškio rajono savivaldybės tarybos

2010 m. spalio 28 d. sprendimu Nr. TS-257

 

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo (toliau –Aprašas) tikslas yra apibrėžti asmens (šeimos)  socialinių paslaugų poreikio nustatymo pagrindinius principus, socialinių paslaugų poreikio įvertinimo ir sprendimo dėl paslaugų skyrimo priėmimo procedūrą, socialinių paslaugų sustabdymą ir nutraukimą, asmens siuntimo į socialinės globos namus (toliau – globos namai) tvarką, informacijos apie asmenis, gaunančius paslaugas, saugojimą ir poreikio nustatymo apskundimo tvarką Kupiškio  rajono savivaldybėje.

2. Šis Aprašas taikomas nustatant individualų socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo ir siuntimo į globos namus asmenims, pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Kupiškio rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų Savivaldybės  biudžetui. Socialinių paslaugų, kurios teikiamos papildomai asmens (šeimos) pageidavimu, poreikis nevertinamas.

3. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinių paslaugų poreikį, kartu nustatomas ir socialinių paslaugų poreikis šeimai.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir Socialinių paslaugų kataloge apibrėžtas sąvokas.

 

II. KREIPIMOSI DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TVARKA

 

5. Dėl socialinių paslaugų gavimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas kreipiasi į Kupiškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių   (toliau - Skyrius) ar seniūniją pagal gyvenamąją vietą ir pateikia:

5.1. užpildytą Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti (SP-8 forma), patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, bei pateikia šiuos dokumentus:

5.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

5.3. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje nėra atitinkamo įrašo apie gyvenamąją vietą arba nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);

5.4. informaciją apie asmens (šeimos) turimas pajamas (išskyrus informaciją, kurią Savivaldybė gauna pagal duomenų teikimo sutartis);

5.5. neįgaliojo ar pensininko pažymėjimą;

5.6. darbingumo lygio, neįgalumo lygio pažymą (jei asmeniui yra nustatyta);

5.7. sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kai asmuo (šeima) pageidauja gauti pagalbos į namus, dienos socialinės globos, trumpalaikės ir ilgalaikės socialinės globos paslaugas, kuriems nenustatyti specialieji poreikiai;

5.8. specialiojo poreikio nustatymo pažymos kopiją (jei asmeniui yra nustatyta);

5.9. kitus, pagal poreikį, reikalingus dokumentus.

6. Asmuo dėl atitinkamos socialinės paslaugos gali kreiptis elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga.

7. Dėl bendrųjų socialinių paslaugų (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, sociokultūrinių paslaugų ir kt.) gavimo asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo,  rūpintojo raštiškas prašymas nebūtinas.

8. Dėl bendrųjų socialinių paslaugų, kurių skyrimo duomenys vedami į Socialinės paramos informacinės sistemos duomenų bazę (asmens higienos ir priežiūros, maitinimo organizavimo, transporto paslaugų ir kt.), turi būti pateiktas nustatytos formos prašymas - paraiška socialinėms paslaugoms gauti.

9. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, prašymą dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui gali pateikti bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas negali to padaryti pats.

 

III. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKio NUSTATymas

 

10. Asmens (šeimos)  socialinių paslaugų poreikį nustato Kupiškio rajono savivaldybės administracijos seniūnijų (toliau – seniūnijos), Kupiškio socialinių paslaugų centro (toliau – Centras) socialiniai darbuotojai.

11. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu, pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, nustato socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai.

12. Asmens, rengiamo paleisti iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietos ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, psichiatrijos ligoninės ar kito tipo stacionarios sveikatos priežiūros įstaigos  ir pageidaujančio gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikį nustato šios įstaigos socialiniai darbuotojai, bendradarbiaudami su Centro ir seniūnijų socialiniais darbuotojais.

13. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas atsižvelgiant į asmens poreikių rūšį bei asmens priskyrimą socialinei grupei.

14. Seniūnijos, Centro socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo ar informacijos iš Skyriaus gavimo  apie poreikio socialinėms paslaugoms įvertinimo reikalingumą, privalo nustatyti  asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį (išskyrus atvejus, kai nustatomas socialinės globos poreikis).

15. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti  bendrąsias socialines paslaugas, poreikio vertinti nebūtina.

16. Seniūnijos, Centro socialiniai darbuotojai nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį užpildydami  Asmens  (šeimos) socialinių paslaugų  poreikio vertinimo formą, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro, taikydami Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodiką.

17. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis:

17.1. senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro;

17.2. socialinės rizikos vaiko ir likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro;

17.3. socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro.

18. Asmens socialinės globos poreikis turi būti nustatytas per 30 dienų nuo prašymo gavimo dienos. Esant reikalui, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu šis terminas gali būti pratęsiamas.

19. Seniūnijos, Centro socialinis darbuotojas, nustatęs  asmens socialinių paslaugų poreikį, Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) poreikio vertinimo ir Socialinės globos poreikio vertinimo užpildytas formas pateikia Skyriui.

20. Skyrius pateikia dokumentus Globos ir rūpybos tarybai, priimančiai rekomendacinio pobūdžio sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo.

21. Sveikatos priežiūros, ir kitų institucijų darbuotojai bei kiti asmenys privalo socialiniam darbuotojui, nustatančiam poreikį socialinėms paslaugoms, teikti išvadas, būtinas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti.

22. Jei socialiniam darbuotojui, atliekančiam vertinimą, reikalinga papildoma informacija, susijusi su socialinių paslaugų poreikio asmeniui nustatymu, jis gali pareikalauti iš asmens papildomų dokumentų, reikalingų poreikiui nustatyti.

23. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo gali būti priimtas nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju poreikis turi būti nustatytas ne vėliau kaip  per 2 dienas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas.

24. Centro socialiniai darbuotojai, nustatę asmens, gaunančio socialines paslaugas, poreikį, išvadas pateikia Centro direktoriui.

 

IV. ASMENS POREIKIO SOCIALINEI GLOBAI VERTINIMAS

 

25. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal asmens socialinio ir fizinio savarankiškumo vertinimo kriterijus.

26. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinės globos poreikį, atsižvelgiama į artimųjų gebėjimus bei motyvaciją pasirūpinti vienas kitu.

27. Nustatę asmens socialinės globos poreikį ir įvertinę, kad asmuo yra savarankiškas ir socialinė globa jam nebūtina, seniūnijų, Centro socialiniai darbuotojai Skyriui teikia išvadą dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui teikimo.

28. Likusio be tėvų globos vaiko, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa, socialinės globos poreikis nevertinamas.

29. Vertindami asmens socialinės globos poreikį, socialiniai darbuotojai visą reikiamą informaciją ir duomenis apie asmenį turi rinkti pokalbio su asmeniu ar jo globėju (rūpintoju) metu bei pagal pateiktas kitų specialistų išvadas ar dokumentus. Jei asmuo dėl ligos ar negalios negali informacijos pateikti žodžiais, informacija gali būti renkama stebint asmenį bei bendraujant su jo artimaisiais.

 

V. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR

NUTRAUKIMAS

 

30. Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo priima Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo vadovaudamasis Globos ir rūpybos tarybos rekomendacijomis.

31. Sprendimą dėl socialinės  priežiūros paslaugų sustabdymo ir nutraukimo priima Centro direktorius ir apie tai raštu kas ketvirtį informuoja Skyrių.

32. Sprendimas dėl socialinės globos asmeniui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 40 kalendorinių dienų nuo socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo Skyriui.

33. Sprendimą dėl socialinės globos asmeniui sustabdymo ir nutraukimo priima per 3 darbo dienas Centro direktorius, įstaigos socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens socialinių paslaugų poreikį, teikimu ir apie tai raštu informuoja Skyrių.

33. Jeigu laikinai nėra galimybės teikti socialines paslaugas Centro darbuotojams asmens namuose ar Savivaldybės pavaldumo socialinių paslaugų įstaigose, asmuo įrašomas į eilę dėl socialinių paslaugų gavimo.

34. Paaiškėjus, kad asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių), jo globėjas, rūpintojas besikreipiantis dėl socialinių paslaugų, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų teikimas gali būti sustabdytas arba nutrauktas. Asmuo atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

35. Priėmus sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, užpildoma Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo SP-9 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 (Žin., 2005, Nr. 81-2986).

36. Jei asmeniui, gaunančiam socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, reikalinga keisti paslaugų rūšį, Centro direktorius ar jo įgaliotas asmuo dėl paslaugų nutraukimo ir kitų socialinių paslaugų skyrimo kreipiasi į Socialinės paramos skyrių.

37. Sprendimo dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo kopija per 5 kalendorines dienas nuo jo priėmimo dienos įteikiama (išsiunčiama) asmeniui. Sprendimo originalas įsegamas  į asmens bylą.

 

VI. ASMENS SIUNTIMAS Į GLOBOS NAMUS

 

38. Priėmus sprendimą skirti asmeniui ilgalaikę,  o vaikui, kuriam nustatyta laikinoji globa, ar socialinės rizikos vaikui- trumpalaikę socialinę globą globos namuose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija ar dalininku (savininku) yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau vadinama – valstybės globos namai), Skyrius ne vėliau kaip  per 3 darbo dienas išsiunčia šio sprendimo kopiją Socialinės globos įstaigų administravimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Tarnyba).

39. Asmuo į globos namus, kurių steigėjas yra Kupiškio rajono savivaldybės taryba (toliau- Savivaldybės globos namai), kitų savivaldybių socialinės globos namus, valstybės globos namus, siunčiamas vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioto asmens priimtu sprendimu dėl socialinės globos asmeniui skyrimo globos namuose.

40. Globos namai, į kuriuos siunčiamas asmuo, parenkami pagal galimybes atsižvelgiant į asmens (globėjo, rūpintojo) pageidavimą.

41. Siuntimą į Savivaldybės globos namus ir kitų savivaldybių socialinės globos namus išrašo Skyriaus vedėjas (1 priedas), o siuntimą į valstybės globos namus - Tarnyba.

42. Siuntimas per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos pateikiamas (išsiunčiamas) asmeniui (globėjui, rūpintojui). Siuntimo kopija pateikiama  globos namams, į kuriuos asmuo siunčiamas. Tarnybos siuntimo kopija pateikiama Skyriui.

43. Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo išsiuntimo asmeniui (globėjui, rūpintojui) dienos. Siuntimo galiojimo terminas gali būti pratęstas, jeigu asmuo (globėjas, rūpintojas) raštu pateikia neginčijamas objektyvias priežastis, dėl kurių jis per nurodytą laiką negali apsigyventi globos namuose.

44. Jei asmuo neapsigyvena globos namuose per siuntimo galiojimo terminą, sprendimas skirti socialinę globą pripažįstamas netekusiu galios.

45. Skyriaus atsakingas darbuotojas surenka reikiamus  asmens dokumentus ir suformuoja asmens bylą, reikalingą apsigyventi globos namuose.

46. Jei globos namuose nėra laisvų vietų, asmuo įrašomas į valstybės globos namų, Savivaldybės globos namų ar kitų savivaldybių socialinės globos namų eilę ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai gauti. Eilė sudaroma pagal sprendimų dėl socialinės globos skyrimo priėmimo datą, jei sprendimų data sutampa, atsižvelgiama į Prašymo- paraiškos socialinėms paslaugoms gauti pateikimo datą.

47. Vienas asmuo gali būti įrašytas tik į vieną eilę socialinei globai gauti.

48. Asmuo, atsisakęs apsigyventi įstaigoje, teikiančioje ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas, išbraukiamas iš eilės.

49. Be eilės asmuo gali būti apgyvendintas tik Savivaldybės globos namuose, prieš tai apsvarsčius Globos ir rūpybos tarybos posėdyje.

50. Skyriaus atsakingas specialistas tvarko asmenų, pageidaujančių gauti (gaunančių) socialinės globos paslaugas, apskaitą, suveda socialinės globos paslaugų skyrimo duomenis į Socialinės paramos informacinę sistemą.

51. Centro socialinis darbuotojas tvarko asmenų, pageidaujančių gauti (gaunančių)  bendrąsias ir specialiąsias socialines paslaugias (išskyrus socialinę globą) apskaitą, suveda bendrųjų ir specialiųjų (išskyrus socialinę globą) socialinių paslaugų skyrimo duomenis į Socialinės paramos informacinę sistemą.

 

VII. INFORMACIJOS APIE ASMENĮ (ŠEIMĄ), GAUNANTĮ SOCIALINES

PASLAUGAS SAUGOJIMAS

 

52. Informacijai kaupti Skyriuje pildoma nustatytos formos asmens registracijos kortelė. Kortelėje įrašomos socialinių paslaugų  poreikio vertinimo išvados ir informacija apie socialinių paslaugų skyrimą.

53. Registracijos kortelės duomenys atnaujinami atsižvelgiant į duomenų pasikeitimus. Asmeniui (šeimai) pakartotinai kreipiantis dėl socialinių paslaugų, papildoma ir registracijos kortelė.

54. Socialinių paslaugų įstaigoje informacija apie asmenį (šeimą), gaunantį socialines  paslaugas, kaupiama ir saugoma asmens byloje.

 

VIII. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

55. Seniūnijų ir Centro socialinių darbuotojų  asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo  išvadas, Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioto asmens sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, įrašymą į Savivaldybės asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti, siuntimą į globos namus asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti  Savivaldybės administracijos direktoriui. Šiais atvejais Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu turi būti sudaryta komisija, kuri pakartotinai nustatytų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį. Komisija, nustačiusi, kad socialinis darbuotojas neteisingai įvertino asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikia išvadą Savivaldybės administracijos direktoriui.

56. Socialinis darbuotojas, kaltas dėl netinkamo asmens  socialinių paslaugų poreikio nustatymo, gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.

57. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ar asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už jas vertinimo išvadas, sprendimus dėl šių paslaugų  skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

58. Ginčai dėl Savivaldybės institucijos, Tarnybos ar Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priimtų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

________________________________

 

 

 

KUPIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS

SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIUS

 

SIUNTIMAS

Į SOCIALINĖS GLOBOS NAMUS

 

_________________Nr. _____

(data)

Kupiškis

 

Vadovaujantis Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioto asmens __________________________________________________

(pareigos, vardas, pavardė

________________sprendimu Nr.___„Dėl socialinių paslaugų

(data)

ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo“,

pil. _____________________________________________

(vardas, pavardė)

gim.________________________________________________

gyv.________________________________________________

(gyvenamoji ir deklaruota vieta)

siunčiamas (-a) į ______________________________________

(globos namų pavadinimas)

____________________________________________________

 

Globos namams reikalingi dokumentai:

asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;

pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą;

pensininko pažymėjimas;

neįgaliojo pažymėjimas ;

specialiojo poreikio nustatymo pažymos kopija;

išrašas iš medicininių dokumentų (Forma 027/a) su gydytojų konsultacinės komisijos (GKK) išvadomis;

prašymo ( su priedais) paslaugoms gauti kopija;

asmens socialinės globos poreikio vertinimo kopija;

pažyma apie asmens mokėjimo už socialinę globą dydį;

sprendimo dėl socialinės globos asmeniui skyrimo (SP-9) kopija

_____________________________________________________

(pareigos, parašas, vardas, pavardė)

A.V.

 

Priedas Nr. 1

 

PRANEŠIMAS

 

APIE PRIĖMIMĄ Į GLOBOS NAMUS

 

 

 

Pranešame, kad pagal siuntimą Nr. ______________________

 

__________________________________________________

 

(vardas, pavardė)

 

gim. __________ m. _____________________ mėn. _____ d.,

 

 

 

į ______________________________________ globos namus

 

 

 

atvyko 200______ m. __________________ mėn. ________ d.

 

 

 

Priėmiau ___________________________________________

 

(globos įstaigos vadovas, parašas, vardas, pavardė)

 

A.V.