PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PANEVĖŽIO MIESTO TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLIŲ

 

1999 m. liepos 8 d. Nr. 24-6

Panevėžys

 

 

Siekdama užtikrinti miesto gatvių, kiemų ir kitų teritorijų priežiūrą, valymą, gamybos ir buitinių atliekų tvarkymą pagal aplinkosaugos ir sveikatos apsaugos norminių aktų reikalavimus, Panevėžio miesto taryba NUSPRENDŽIA:

1. Patvirtinti Panevėžio miesto tvarkymo ir švaros taisykles (pridedamos).

2. Sprendimo vykdymo kontrolę pavesti Komunalinio ūkio skyriui ir Sanitarijos inspekcijai.

3. Pripažinti netekusiu galios miesto Tarybos 1995 11 24 sprendimą Nr. 11-9 „Dėl Panevėžio miesto gatvių, kiemų ir kitų teritorijų priežiūros, valymo taisyklių“.

 

 

 

Miesto meras                                                                                                                          V.Matuzas


PATVIRTINTA

Panevėžio miesto tarybos 1999 07 08

sprendimu Nr. 24-6

 

PANEVĖŽIO MIESTO TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLĖS

 

1. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.1. Taisyklių tikslas yra užtikrinti, kad miesto gatvių ir kitų teritorijų valymas atitiktų keliamus reikalavimus, kad susidarančios buitinės atliekos būtų tvarkomos pagal aplinkosaugos ir higienos norminių aktų reikalavimus.

1.2. Taisyklės nustato visų miesto teritorijų ir atliekų tvarkymą miesto teritorijų savininkams, nuomininkams ir naudotojams.

 

2. Pagrindinės taisyklių sąvokos

 

Atliekos-įvairios medžiagos ir daiktai, kuriuos atliekų turėtojas pašalina, nori pašalinti ar privalo pašalinti;

komunalinės atliekos- buitinės ir komercinės, pramoninės, kitokios prigimties atliekos, kurios savo pobūdžiu ir sudėtimi yra panašios į buitines atliekas;

atliekų turėtojas- atliekų gamintojas arba juridinis ar fizinis asmuo, kuris turi atliekų;

atliekų tvarkymas- atliekų prevencijos, apskaitos, deklaravimo, surinkimo, rūšiavimo, ženklinimo, gabenimo, saugojimo, naudojimo ir šalinimo veikla;

atliekų vežimas- atliekų gabenimas į jų tvarkymo vietą;

atliekų vežėjas- juridinis ar fizinis asmuo, kuris nustatyta tvarka priima atliekas iš jų turėtojo, jas gabena ir perduoda atliekų naudotojui ar šalintojui;

antrinės žaliavos- naudoti tinkamos atliekos;

atliekų klasifikatorius- dokumentas, apibrėžiantis atliekų grupes, prigimties kodus, pavojingumo charakteristikas, pagrindinius komponentus (sąlygojančius atliekų pavojingumą), atliekų šalinimo, naudojimo būdus ir jų gabenimo kodus;

pavojingos atliekos- atliekos, įrašytos į parengtą pavojingų atliekų sąrašą ir pasižyminčios viena ar keliomis atliekų klasifikatoriuje apibrėžtomis pavojingomis savybėmis, kurias sąlygoja jų prigimtis arba jose esantys komponentai;

atliekų naudojimas- atliekose esančių medžiagų naudingų savybių atkūrimas ir naudojimas, norint gauti vartojamąją vertę turinčius gaminius arba energiją;

atliekų sąvartynas- atliekų šalinimo vieta, kur atliekos pilamos ant žemės ar užkasamos;

priskirta teritorija – tai tokia teritorijos dalis, kurią tvarkytojas privalo prižiūrėti ir tvarkyti šių taisyklių nustatyta tvarka;

sąšlavos – tai, kas sušluojama, šiukšlės.

 

Panevėžio miesto gatvių, kiemų ir kitų

teritorijų priežiūra ir valymas

 

1.Bendroji dalis

 

1.1. Miesto bendro naudojimo teritorijas, paplūdimius, kapines, gyvenamųjų namų bei garažų bendrijos ir individualių namų valdų teritorijas prižiūri, valo ir tvarko miesto Savivaldybės tarnybos, įmonės, įstaigos, organizacijos, bendrijos, individualių namų valdų savininkai (toliau vadinami tvarkytojais). Kiekvienas tvarkytojas prižiūri, tvarko ir valo jam priklausančią ar priskirtą teritoriją savo jėgomis arba sudaro atitinkamą sutartį su šiuos darbus atliekančia įmone. Komunalinio ūkio skyrius paskirsto prižiūrimas ir valomas teritorijas, sudaro planus, kuriuose nurodomos paskirtų teritorijų ribos – žaliosios linijos. Šiuos planus privalo turėti miesto teritorijų tvarkytojai.

1.2.Visiems tvarkytojams privaloma:

1.2.1. Valyti, šienauti ir prižiūrėti naudojamas, nuomojamas ir nuosavybės teise priklausančias bei priskirtas teritorijas.

1.2.2. Valyti iki gatvės važiuojamosios dalies vidurio palei visą sklypą prie teritorijų esančias arba priskirtas gatves, šaligatvius, žaliąsias juostas, kelkraščius ir griovius. Kai gatvė valoma mechanizuotai, rankiniu būdu valomas plotas 1m atstumu nuo šaligatvio krašto.

1.2.3. Jei pastatas ar sklypas yra ne toliau kaip 75 m nuo gatvės važiuojamosios dalies vidurio, tvarkytojai privalo valyti ir šienauti plotą, esantį nuo gatvės vidurio iki sklypo, o kur nėra gatvės, privalo tvarkyti ir prižiūrėti 75 m nuo sklypo ribos.

1.2.4. Jeigu pastatai ar sklypas yra prie gatvių sankryžos, tvarkytojas valo abi gatves iki važiuojamosios dalies vidurio, nepriklausomai nuo namų valdos registracijos.

1.2.5. Jeigu pastatai ar sklypas priklauso keliems savininkams, valomo ploto tvarkymas proporcingai priklauso visiems savininkams pagal valdomą pastato dalį. Nesant paskirstymo, atsakomybė tenka visiems savininkams.

1.2.6. Likusias nepriskirtas kitiems tvarkytojams bendro naudojimo teritorijas prižiūri ir valo Komunalinio ūkio skyriaus samdomos įmonės.

1.2.7. Užsakovai, atliekantys remonto ir statybos darbus, prižiūri ir valo statybos aikšteles, įvažas ir greta statybos objektų esančias gatves, šaligatvius ir žaliuosius plotus. Transportas ir mechanizmai turi būti eksploatuojami taip, kad nebūtų teršiamos gatvės.

1.2.8. Jei užsakovai, atliekantys statybos darbus, negali gatvės valyti, jie privalo sudaryti sutartį su tas paslaugas teikiančia įmone dėl gatvės valymo ir sąšlavų išvežimo visam statybos laikotarpiui.

1.2.9. Nugriovus namus ar kitus statinius ir sutvarkius teritoriją, neužimtus žemės sklypus valo tvarkytojai, kuriems nuosavybės teise priklauso ar yra priskirti šie sklypai. Jei sklypas skirtas statybai, sklypo savininkas privalo valyti sklypą ir kitą priklausančią teritoriją nuo jo įsigijimo (išnuomojimo, pirkimo) dienos.

1.2.10. Teritoriją aplink prekybos ir paslaugų kioskus, elektros pastotes ar kitus panašius objektus, pastatytus miesto teritorijoje, 10 m spinduliu valo objekto savininkas.

1.3. Miesto gatves mechanizuotai valo, barsto smėliu, chloridais ir prižiūri Komunalinio ūkio skyriaus samdytos įmonės.

1.4. Gatvėse, aikštėse, parkuose, soduose, gyvenamųjų kvartalų teritorijose ir kitose bendro naudojimo vietose draudžiama:

1.4.1. Mėtyti nuorūkas, popierius ir kitaip šiukšlinti.

1.4.2. Be leidimo sandėliuoti ir laikyti statybines medžiagas, kurą, prekių įpakavimo dėžes, kitokią tarą.

1.4.3. Klijuoti plakatus, skelbimus, kabinti skalbinius, kilimus, sūpuokles ir kitus panašius daiktus tam nepritaikytose vietose.

1.4.4. Deginti žolę, lapus, įvairias atliekas.

1.4.5. Sušluoti atliekas, pilti paplavas, naftos produktus ir kitas panašias medžiagas į lietaus kanalizacijos ir kitų požeminių inžinerinių tinklų šulinius, upes, kitus vandens telkinius ir jų pakrantėse.

1.4.6. Važinėti žaliaisiais plotais, statyti automobilius ant vejų, mindžioti gėlynus, laužyti ir kirsti medžius, krūmus ir jų šakas.

1.5. Gatvių griovius, vandens pralaidas savo sklypų ribose prižiūri ir valo tvarkytojai, kitur -Komunalinio ūkio skyriaus samdytos įmonės

1.6. Rytinį valymą įmonės ir namų savininkai turi pradėti 6.00 ir baigti 8.00 val., o komunalinio ūkio organizacijų darbo režimą nustato miesto Komunalinio ūkio skyrius. Pūgos ir plikšalos metu įmonės ir individualių namų savininkai šaligatvius, gatves valo ir barsto papildomai.

1.7. Naudojant reklaminius ir informacinius stendus būtina laikytis Vaizdinės informacijos taisyklių, patvirtintų miesto Tarybos 1995 02 24 sprendimu Nr.26-4.

 

2. Atliekų ir sąšlavų surinkimas bei išvežimas

 

2.1. Visose gatvėse, bendro naudojimo plotuose šiukšliadėžes ( urnas) pastato ir jas valo Komunalinio ūkio skyriaus užsakymu samdytos įmonės. Prie įmonių, įstaigų, organizacijų bei nuolatinių ir laikinų prekybos ar paslaugų vietų šiukšliadėžes (urnas) pastato ir valo tvarkytojai arba jiems priskirtus plotus prižiūrinčios ir valančios įmonės.

Už šiukšliadėžių švarą, plovimą, dezinfekavimą ir tinkamą jų išvaizdą yra atsakingi tvarkytojai, kurių teritorijoje jos pastatytos.

2.2. Tvarkytojas, negalintis šalinti atliekų iš šiukšliadėžių, sudaro sutartis su šias paslaugas teikiančia įmone.

2.3. Įmonės, įstaigos, organizacijos, bendrijos, individualių namų savininkai gatvių ir kiemų sąšlavas patys išveža į buitinių atliekų sąvartyną arba sudaro sutartį su šias paslaugas teikiančia įmone.

2.4. Draudžiama sąšlavas pilti į tam nenumatytas vietas.

 

3. Gatvių valymas ir priežiūra

 

3.1. Tvarkytojai privalo:

3.1.1. Kasdien valyti jiems priskirtas teritorijas, laiku išvežti sukauptas atliekas į miesto sąvartyną Liūdynėje.

Vasaros laikotarpiu gatvės laistomos ir plaunamos pagal Komunalinio ūkio skyriaus nurodymą.

3.1.2. Žiemos laikotarpiu valymo darbus pradėti pasnigus. Nuvalius sniegą, pabarstyti šaligatvius smėliu ir užtikrinti saugų pėsčiųjų judėjimą.

3.2. Komunalinio ūkio skyriaus samdomos įmonės pagal patvirtintą miesto Valdybos grafiką turi išvežti sniegą iš gatvių ir aikščių į sniego sąvartynus.

3.3. Gatvėse, aikštėse sniegas kraunamas į krūvas, tačiau važiuojamąją gatvės dalį reikia palikti ne mažiau kaip 5 metrų pločio. Prie namų, kiemų krūvos neturi būti ilgesnės kaip 25 m, o plotis ne daugiau kaip 1,5 m, aukštis-2 m.

3.4. Mechanizuoto gatvių, aikščių valymo ir smėlio barstymo laiką bei tvarką nustato Komunalinio ūkio skyrius. Kai slidu, galima naudoti chloridus.

3.5. Valant sniegą ir ledą nuo gyvenamųjų namų bei pastatų stogų, balkonų ir lietaus vandens nutekėjimo vamzdžių, privaloma laikytis saugumo priemonių:

3.5.1. Šaligatviai prie namų turi būti aptverti.

3.5.2. Sniegas ir ledas šalinamas, negadinant ryšių ir elektros laidų, šviestuvų ir televizijos antenų, želdinių, pėsčiųjų užtvarų ir kitų statinių.

3.6. Visoms gatves valančioms įmonėms leidžiama išvežti sniegą tik į sniego sąvartynus.

3.7. Sniego sąvartynų įrengimą ir tvarkymą organizuoja Komunalinio ūkio skyrius.

3.8. Valant sniegą ir ledą draudžiama:

3.8.1. Naudoti įrankius, gadinančius gatvių, šaligatvių asfaltbetonio ir betono dangą, gatvių ženklus.

3.8.2. Krauti sniegą arčiau kaip 10 m atstumu nuo autobusų stotelių, gatvių sankryžų, arčiau kaip 4 m nuo pėsčiųjų perėjos ženklo pagal eismo kryptį.

3.9. Atliekant statybos, montavimo, remonto ir priežiūros darbus, būtina vadovautis Žemės darbų vykdymo Respublikoje nuostatais.

3.10. Savininkas, laikantis transporto priemonę gatvėje, aikštelėje ar kieme, privalo valyti 5 metrų spinduliu aplink transporto priemonę.

3.11. Transporto priemonių laikymo vietose draudžiama:

3.11.1. Plauti transporto priemones.

3.11.2. Išpilti kurą, tepalus, kitus techninius skysčius arba palikti netvarkingą transporto priemonę, teršiančią aplinką.

3.11.3. Naudotis atvira ugnimi.

3.11.4. Remontuoti transporto priemones, jeigu jos teršia aplinką, skleidžia nemalonų kvapą, trukdo gyventojų poilsiui.

 

4. Buitinių atliekų rūšys

 

Skiriamos šios buitinių atliekų rūšys:

4.1 įvairios namų ūkyje susidarančios atliekos (maisto, popieriaus, pakuotės, pelenai, suodžiai ir kt);

4.2. tekstilės atliekos;

4.3. sodo ir daržo atliekos;

4.4. stiklas;

4.5. makulatūra;

4.6. metalo laužas;

4.7. plastmasės ir polietileno atliekos;

4.8. didžiagabaritės atliekos;

4.9. statybinis laužas.

 

5.Buitinių atliekų surinkimas

 

5.1. Buitines atliekos išvežamos pagal atliekų surinkimo sutartis, kurias sudaro atliekų savininkai ir atliekas tvarkančios įmonės (AB „Panevėžio specialus autotransportas“ ar kita šios veiklos leidimą turinti įmonė), arba atliekas į sąvartyną savininkai veža savo transportu.

5.2. Buitinės atliekos dedamos tik į tam skirtus konteinerius arba jas renka atliekų surinkimo mašinos. Draudžiama palikti buitines atliekas sąšlavų sukaupimo ar šiukšliavežių sustojimo vietose.

5.3. Konteineriai gali būti kolektyvinio arba individualaus naudojimo. Kolektyvinio naudojimo konteineriai priklauso atliekas tvarkančiai įmonei, o individualaus naudojimo konteinerius valdos savininkas įsigyja pats arba nuomoja iš atliekas tvarkančios įmonės.

5.4. Konteineriai turi atitikti atliekas tvarkančios įmonės reikalavimus ir gali būti naudojami tik toms atliekoms, kurioms yra skirti.

5.5. Kolektyvinio naudojimo konteinerių išdėstymo schemą parengia miesto Savivaldybės sudaryta komisija. Konteineriai turi būti statomi ne toliau kaip 150m nuo gyvenamųjų namų.

Individualaus naudojimo buitinių atliekų konteineriai laikomi atliekų savininko ar savininkų sklype. Konteineriams vietos įrengiamos taip, kad būtų patogu privažiuoti atliekų surinkimo mašinoms ir nebūtų teršiama šalia esanti kitų savininkų teritorija. Jeigu tai užtikrinti neįmanoma, būtina gauti kaimyninių sklypų savininkų sutikimą. Už konteinerių vietos tvarką ir švarą atsako valdų savininkai.

5.6. Atliekų savininkai ir jas tvarkančios įmonės privalo prižiūrėti ir dezinfekuoti jiems priklausančius konteinerius.

5.7. Buitinės atliekos išvežamos:

5.7.1. iš konteinerių prie daugiabučių gyvenamųjų namų ne rečiau kaip kas antrą dieną;

5.7.2. iš individualių valdų savininkų (privačiame sektoriuje) ne rečiau kaip kas dvi savaitės ar kitaip, kaip numatyta sutartyje;

5.7.3. iš ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų, medicinos įstaigų ir maisto produktų prekybos ir gamybos objektų ne rečiau kaip kartą per savaitę.

5.8. Buitinių atliekų išvežimo dažnumas nurodomas atliekų surinkimo sutartyje, kurią sudaro atliekų savininkas ir atliekas tvarkanti įmonė, nepažeisdama sąlygų, nurodytų 5.7 papunktyje.

5.9. Draudžiama perpildyti konteinerius.

5.10. Visos miesto teritorijoje susidariusios buitinės atliekos turi būti vežamos tik į miesto kietųjų buitinių atliekų sąvartyną Liūdynės kaime.

 

6. Sodo ir daržo atliekų tvarkymas

 

6.1. Sodo ir daržo atliekos yra daržovių, gėlių, vaisių atliekos, žolė, lapai, medžių šakos.

6.2. Šios atliekos skirstomos į tinkamas kompostuoti ir netinkamas.

6.3. Tinkamas kompostuoti atliekas (daržoves, gėles, vaisius, žolę, lapus, smulkias šakeles) privačių valdų savininkams rekomenduojama kompostuoti. Jeigu kompostuoti nėra galimybės ar šios atliekos kompostuoti netinkamos, jos išvežamos į sąvartyną atliekų savininko ar nuomojamu transportu.

6.4. Netinkamos kompostuoti medienos atliekos gali būti naudojamos kurui.

6.5. Atliekų savininkai, tvarkydami sodo ir daržo atliekas, privalo neteršti savo ir kaimyninių sklypų, laikytis higienos norminių aktų reikalavimų.

 

7. Stiklo atliekų surinkimas

 

7.1. Stiklo atliekos yra spalvoto ir skaidraus stiklo buteliai, stiklo duženos.

7.2. Buteliai ir stiklo duženos renkami į specialius konteinerius.

7.3. Draudžiama į stiklo atliekų konteinerius dėti kitas atliekas, butelius ar stiklo duženas, užterštas dažais, laku arba kt. cheminėmis medžiagomis.

7.4. Konteinerius pagal miesto Savivaldybės suderintą schemą išdėsto, prižiūri ir ištuština atliekas tvarkanti įmonė.

7.5. Atliekas tvarkanti įmonė surinktus butelius ir stiklo duženas realizuoja savo nuožiūra.

7.6. Miesto rajonuose, kuriuose nėra organizuoto stiklo atliekų surinkimo, stiklą galima priskirti prie buitinių atliekų ir atitinkamai tvarkyti.

 

8. Makulatūros surinkimas

 

8.1. Makulatūra yra švarus popierius, kartonas, laikraščiai ir žurnalai.

8.2. Makulatūra renkama į specialius konteinerius.

8.3. Draudžiama į makulatūros konteinerius dėti kitas atliekas, užterštą ir impregnuotą popierių. Griežtai draudžiama deginti konteineriuose esančią makulatūrą.

8.4. Konteinerius pagal Savivaldybės suderintą schemą išdėsto, prižiūri ir ištuština atliekas tvarkanti įmonė. Ši įmonė užtikrina konteinerių dezinfekavimą.

8.5. Atliekas tvarkanti įmonė surinktą makulatūrą išveža į popierių perdirbančias įmones arba realizuoja kitiems pirkėjams.

8.6. Miesto rajonuose, kuriuose nėra organizuoto makulatūros surinkimo, makulatūrą galima priskirti prie buitinių atliekų ir atitinkamai tvarkyti.

 

9. Plastmasės ir polietileno atliekų surinkimas

 

9.1. Plastmasės ir polietileno atliekos yra polietileno plėvelė, plastmasiniai buteliai ir flakonai, cheminių ir kitų medžiagų pakuotės, vienkartiniai indai.

9.2. Plastmasės ir polietileno atliekos renkamos į specialius konteinerius.

9.3. Draudžiama į plastmasės ir polietileno atliekų konteinerius dėti kitos rūšies atliekas. Griežtai draudžiama deginti konteineriuose esančias atliekas.

9.4. Konteinerius pagal Savivaldybės suderintą schemą išdėsto, prižiūri ir ištuština atliekas tvarkanti įmonė.

9.5. Atliekas tvarkanti įmonė surinktą plastmasę ir polietileną išveža į šias atliekas perdirbančias įmones arba realizuoja kitiems pirkėjams.

9.6. Miesto rajonuose, kuriuose nėra organizuoto plastmasės ir polietileno atliekų surinkimo, plastmasę ir polietileną galima priskirti prie buitinių atliekų ir atitinkamai tvarkyti.

 

10. Didžiagabaričių atliekų surinkimas

 

10.1. Didžiagabaritės atliekos yra pakuotės, buitiniai įrenginiai (šaldytuvai, skalbimo mašinos), baldai, kiti stambesni namų ūkio reikmenys ar jų dalys.

10.2. Didžiagabaritės atliekos surenkamos dviem būdais:

surenka atliekas tvarkanti įmonė pagal paskelbtą grafiką ar išankstinį atliekų savininkų prašymą;

atliekų savininkai patys išveža į didžiagabaričių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo ir rūšiavimo aikšteles.

 

11. Didžiagabaričių ir antrinių žaliavų surinkimo aikštelės

 

11.1. Didžiagabaričių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo ir rūšiavimo aikšteles įrengia miesto Savivaldybė. Jos pavedimu aikšteles eksploatuoja atliekas tvarkanti įmonė.

11.2. Į šias aikšteles priimamos didžiagabaritės atliekos.

11.3. Didžiagabarites atliekas ir antrines žaliavas atliekų savininkai savo transportu išveža į aikšteles ir jas išrūšiuoja į atitinkamus konteinerius.

11.4. Į aikšteles nepriimamos buitinės atliekos, taip pat atliekos, tinkamos kompostuoti.

11.5. Aikštelę eksploatuojanti įmonė registruoja atgabentas atliekas.

 

12. Pavojingų atliekų surinkimas

 

12.1. Pavojingos atliekos yra nuodingos, degios, sprogios, koroziją sukeliančios ar kitas savybes turinčios medžiagos.

12.2. Kol Respublikoje neišspręstas pavojingų atliekų surinkimo klausimas, nepažeidžiant aplinkosaugos reikalavimų, jos laikomos susidarymo vietoje arba pristatomos pavojingas atliekas perdirbančioms įmonėms ir gaunamas tai patvirtinantis dokumentas.

 

13. Statybinių atliekų tvarkymas

 

13.1. Statybinės atliekos yra plytgaliai, akmenys, tinkas, betono atliekos ir kt. smulkios statybinės medžiagos.

13.2. Statant ir remontuojant namus bei butus, susikaupusias statybines atliekas iš statybos vietų išveža jų savininkai, darbus atliekanti organizacija arba jų užsakymu atliekas tvarkanti įmonė į statybinių atliekų aikštelę, o jos nesant - į kietųjų buitinių atliekų sąvartyną ne rečiau kaip kas 10 dienų.

13.3. Draudžiama mesti į konteinerius ir vežti į sąvartyną didelių gabaritų ir svorio statybines atliekas.

 

14. Fekalijų ir kanalizuojamo vandens tvarkymas

 

14.1. Kanalizuojamo vandens rezervuarus ir tualetus dezinfekuoja, remontuoja ir privažiavimą prie jų garantuoja pastatų savininkai arba pastatus eksploatuojančios įmonės. Rezervuarai ir tualetai turi būti išbetonuoti su sandariais dangčiais, valomi pagal grafiką. Draudžiama pripildyti daugiau kaip 2/3 tūrio.

14.2. Kanalizuojamą vandenį ir fekalijas iš gyvenamųjų namų bendrijų ir garažų, biudžetinių įstaigų ar individualių namų išveža įmonės, turinčios šios veiklos leidimą, pagal sutartis arba vienkartines paraiškas.

14.3. Kanalizuojamas vanduo ir fekalijos turi būti išvežamos į įrengtas išpylimo aikšteles.

14.4. Minimalus higieninis atstumas tarp gyvenamojo namo, kanalizuojamo vandens rezervuaro ir tualeto turi būti 15 metrų, tarp šachtinio šulinio, rezervuaro ir tualeto – 25 metrai.

 

15. Atliekų savininkų pareigos, teisės ir atsakomybė

 

15.1. Atliekų savininkai privalo laikytis šių taisyklių.

15.2. Atliekų savininkai turi išrūšiuoti atliekas.

15.3. Draudžiama lauke deginti buitines atliekas.

15.4. Leidžiama naudoti kurui nedažytos, nelakuotos, neimpregnuotos ir neklijuotos medienos atliekas ir makulatūrą. Netinkamos deginti atliekos išvežamos į sąvartyną arba į tokias atliekas tvarkančią įmonę.

15.5. Mokestis už buitinių atliekų išvežimą ir jų deponavimą sąvartyne yra privalomas visiems Panevėžio miesto gyventojams pagal miesto Savivaldybės patvirtintus įkainius.

15.6. Visos akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, valstybinės ir individualiosios įmonės, firmos, taip pat individualių gyvenamųjų patalpų savininkai dėl buitinių atliekų surinkimo, išvežimo ir deponavimo miesto sąvartyne privalo sudaryti sutartis su atliekas tvarkančia įmone. Jei buitinės atliekos į sąvartyną vežamos savo transportu, būtina gauti kvitą, liudijantį apie jų atidavimą.

15.7. Pareikalavus miesto Savivaldybės įgaliotam asmeniui, akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, valstybinės ar individualiosios įmonės, firmos, taip pat individualių gyvenamųjų valdų savininkai privalo pateikti dokumentus apie atliekų tvarkymą.

15.8. Atliekų savininkai turi teisę reikalauti iš Savivaldybės, kad atliekos būtų tvarkomos pagal šias taisykles, taip pat teikti pasiūlymus ir gauti informaciją apie atliekų tvarkymą.

15.9. Pareigūnai arba asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka.

 

16. Savivaldybės pareigos ir teisės

 

16.1. Savivaldybės darbuotojai supažindina gyventojus su nustatyta atliekų rūšiavimo, surinkimo, išvežimo tvarka ir kontroliuoja, kaip jos laikomasi.

16.2. Turi teisę taisykles papildyti ar pakeisti.

16.3. Nustato ir patvirtina tarifus už buitinių atliekų surinkimą, tvarkymą ir deponavimą.

16.4. Gali numatyti papildomus tarifus už tam tikras paslaugas, susijusias su netipinių atliekų tvarkymu.

16.5. Nustato leidimų išdavimo tvarką įmonėms, norinčioms tvarkyti atliekas.

16.6. Nustato atliekų deklaravimo tvarką atliekų turėtojams.

16.7. Lėšas, gautas už atliekų tvarkymą ir šių taisyklių pažeidimus, galima panaudoti tik atliekoms tvarkyti.