PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL GYVŪNŲ LAIKYMO PANEVĖŽIO MIESTE TAISYKLIŲ

 

1998 m. gegužės 28 d. Nr. 14-12

Panevėžys

 

 

Remdamasi Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalimi ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso 5 ir 110 straipsnių pakeitimo įstatymu, Panevėžio miesto taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Gyvūnų laikymo Panevėžio mieste taisykles pagal priedą.

2. Pripažinti netekusiais galios miesto Tarybos 1996 m. liepos 19 d. sprendimą Nr. 18-16 „Dėl Šunų ir kačių laikymo Panevėžio mieste taisyklių“ ir 1994 m. birželio 24 d. sprendimą Nr. 20-3 „Dėl Naminių gyvulių ir paukščių laikymo Panevėžio mieste taisyklių“.

 

 

 

Miesto meras                                                                                                                         V. Matuzas


 

Panevėžio miesto Tarybos 1998 m. gegužės 28 d.

sprendimo Nr. 14-12

priedas

 

GYVŪNŲ LAIKYMO PANEVĖŽIO MIESTE

TAISYKLĖS

 

1. ŠUNŲ IR KAČIŲ LAIKYMAS IR PRIEŽIŪRA

 

1.1. Panevėžio mieste leidžiama laikyti šunis ir kates, vadovaujantis šiomis taisyklėmis.

1.2. Draudžiama šunis laikyti bendrabučiuose.

1.3.1. Daugiabučio name viename bute leidžiama laikyti ne daugiau kaip 1 suaugusį šunį, katę.

1.3.2.Laikyti šunis, kates privačiame name ar bute, kur gyvena kelios šeimos, leidžiama tik turint raštišką visų jame gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą.

1.3.3. Iš buto šunį būtina vesti tik su pavadėliu ir antsnukiu.

1.3.4. Vedžiojimo vietose šunys turi būti vedžiojami tik su pavadėliu (galima iki 10 m ilgio) ir antsnukiu. Specialiai įrengtose aikštelėse galima vedžioti ir be pavadėlio, bet su antsnukiu. Jei nėra specialiai įrengtos aikštelės, šunis tuštintis galima išvesti tik savo namo teritorijoje arba nuošaliose, mažai žmonių lankomose vietose. Visais atvejais ( šuo išvestas tuštintis, pasivaikščioti ar vedžiojamas viešose vietose) šuns savininkas arba vedžiojantis asmuo turi turėti maišelį ir kastuvėlį išmatoms surinkti.

1.3.5. Pasinaudoti liftu galima tik tuo atveju, jei tam neprieštarauja kiti žmonės, tuo metu esantys lifte, arba jei liftas yra tuščias.

1.3.6. Savininkai privalo užtikrinti, kad jų gyvūnai būtų švarūs, sutvarkyti taip, kad nebūtų purvinamos laiptinės, liftai, koridoriai.

1.4 Sarginiai šunys laikomi įmonių, įstaigų ir organizacijų teritorijose bei kituose objektuose, gavus miesto Valstybinės veterinarijos tarnybos leidimą.

1.5. Sodininkų bendrijose ir individualiose valdose šunis leidžiama laikyti tik pririštus arba uždarytus voljere.

1.6. Uždaroje savininko valdoje, iš kurios šuo negali pabėgti, šunys gali būti nepririšti, tačiau prie įėjimo į valdą turi būti skambutis šeimininkui iškviesti ir perspėjamasis ženklas: baltas 25 cm skersmens apskritimas su 3 cm pločio raudonu apvadu, kurio viduryje pavaizduotas juodo šuns galvos profilis. Nakties metu ženklas turi būti matomas (apšviestas).

1.7. Viešoje vietoje vedžiodami šunis savininkai arba kiti asmenys turi turėti šuns registracijos pažymėjimą, šuo turi nešioti žetoną arba tatuiruotę.

1.8. Uždarų rakinamų patalpų (sandėlių, traukinių, vagonų, įvairios paskirties vagonėlių, šiltnamių, ūkinių pastatų ir kt.) vidaus apsaugai šunys gali būti laikomi palaidi, o patalpos gali būti be perspėjimo lentelių. Specialiai apmokyti šunys gali būti palaidi aptvertų specifinių objektų (be perspėjimo lentelių) saugojimo vietose. Už įsibrovėlių sužalojimą šunų savininkai neatsako.

1.9. Maršrutiniais miesto autobusais leidžiama vežti tik tarnybinius šunis (turint pažymas) su antsnukiais ir pavadėliais, o kates - specialiuose narveliuose, kuprinėse ar krepšiuose.

1.10. Vagystės, grobimo, smurto, ginkluoto užpuolimo atveju šunų savininkai ar tam įpareigoti asmenys turi teisę panaudoti šunis kaip gynybos priemonę.

1.11. Keliaudamas su šunimi, savininkas privalo turėti šuns registracijos pažymėjimą ir Valstybinės veterinarijos tarnybos pažymėjimą (sertifikatą), kuriame nurodyta sveikatos būklė ir skiepai.

 

2. ŠUNŲ IR KAČIŲ LAIKYMO SANITARIJOS IR HIGIENOS REIKALAVIMAI

 

2.1. Šunų ir kačių savininkai privalo laikytis sanitarijos bei higienos reikalavimų ir užtikrinti, kad šie gyvūnai nedarytų žalos kitiems gyventojams bei aplinkai.

2.2. Šuniui ar katei priteršus koridorių, liftą, balkoną, kitas namo bendro naudojimo vietas, taip pat kiemą, gatvę, jų savininkai privalo nedelsdami išvalyti. Neišvalęs šeimininkas atsako administracine tvarka.

2.3. Draudžiama šunis vedžioti žmonių susirinkimo vietose, parkuose, mokyklų ir darželių teritorijose, vaikų žaidimo aikštelėse, pliažuose ir poilsiavietėse, sporto aikštynuose ir tose vietose, kur yra draudžiamieji ženklai ir lentelės, išskyrus akluosius su šunimis vedliais. Draudžiama lankytis su šunimis, katėmis parduotuvėse, viešojo maitinimo ir aptarnavimo įstaigose, turgavietėse ir kt., išleisti vienus šunis į laiptines, kiemus ir kitas bendro naudojimo vietas (nepriklausomai, ar šunys su pavadėliu ir antsnukiu, ar be jų).

2.4. Draudžiama šunis ir kates laikyti parduotuvėse, mėsos, kulinarijos gaminių cechuose, skerdyklose, viešojo maitinimo įstaigose, namų laiptinėse, rūsiuose, koridoriuose, bendro naudojimo balkonuose.

2.5. Draudžiama kačių ir šunų priežiūrai semti smėlį iš vaikų žaidimo smėlio dėžių , į jas pilti smėlį, užterštą kačių ir šunų ekskrementais, vesti šunis ir kates ten tuštintis.

2.6. Draudžiama maudyti šunis ir kates pliažuose, poilsiavietėse ir kitose žmonių maudymosi vietose.

2.7. Draudžiama mieste vedžioti kovinius šunis.

 

3. ŠUNŲ IR KAČIŲ LAIKYMO VETERINARIJOS REIKALAVIMAI

 

3.1. Visi šunys ir katės nepriklausomai nuo veislės kasmet turi būti skiepijami nuo pasiutligės. Dehelmintizacija suaugusiems šunims ir katėms atlikti du kartus per metus, prieaugliui iki pusės metų - vieną kartą per mėnesį. Pageidautina šunis kasmet skiepyti nuo maro, infekcinio hepatito, gastroenterito. Skiepijimo ir dehelmintizacijos laiką ir vietą nustato Valstybinės veterinarijos tarnybos Panevėžio apskrities skyrius.

3.2. Visi šunys ir katės pirmą kartą skiepijami nuo pasiutligės, suėjus 3 mėnesiams.

3.3. Už miesto ribų išvežti parduoti ir pirkti šunis bei kates galima tik su Valstybinės veterinarijos tarnybos pažyma (sertifikatu), kurioje nurodyta sveikatos būklė ir skiepai.

3.4. Draudžiama parduoti šunis ir kates tam nenumatytose viešose vietose.

3.5. Jei šuo ar katė apkandžiojo žmones, gyvulius, apie tai savininkas nedelsdamas turi pranešti miesto Valstybinei veterinarijos tarnybai. Kiekvienu atveju šuniui ar katei būtina taikyti 10 parų karantiną. Be to, šuns ar katės savininkas privalo atlyginti padarytą žalą žmonių sveikatai, gydymo ir profilaktikos išlaidas įstatymų nustatyta tvarka.

3.6. Jei nevakcinuoti, valkataujantys šunys ar katės apkandžiojo žmogų ar gyvulį, Veterinarijos tarnybos reikalavimu būtina gyvūną karantinuoti 10 parų.

3.7. Vežant gyvūnus į užsienį, Pasienio tarnybai reikia pateikti gyvūno sveikatos pažymėjimą, atitinkantį tarptautinius reikalavimus.

3.8. Jei šuo ar katė nugaišo dėl nežinomų priežasčių, būtina išsaugoti lavoną ir pranešti Valstybinei veterinarijos tarnybai.

3.9. Atvežę šunis ar kates iš kitų valstybių, savininkai privalo trijų dienų laikotarpiu informuoti Valstybinės veterinarijos tarnybos Panevėžio apskrities skyrių ir vykdyti jo reikalavimus.

 

4. AIKŠTELIŲ ŠUNIMS VEDŽIOTI ĮRENGIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

4.1. Aikštelės šunims vedžioti įrengiamos gyvenamųjų namų kvartaluose, želdynuose, miško parkuose, neužstatytuose žemės plotuose, atsižvelgiant į registruotų šunų skaičių ir daugumos gyventojų pageidavimą.

4.2. Tai aptvertos, kietos arba žolės dangos aikštelės. Jose turi būti pastatytas inventorius: suolai, urnos kačių, šunų ekskrementams supilti.

4.3. Įrengtos aikštelės žymimos užrašu „Aikštelė šunims vedžioti“ arba apvaliu ženklu, kurio mėlyname fone pavaizduotas balto šuns siluetas.

4.4. Aikštelės turi būti dezinfekuojamos, ekskrementai išvežami ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį.

4.5. Aikštelėse leidžiama vedžioti tik sveikus ir paskiepytus nuo pasiutligės šunis.

4.6. Aikšteles įrengia ir jas prižiūri (jei nevalo pati gyvenamojo namo savininkų bendrija) AB „Panevėžio specialus autotransportas“.

4.7. Lėšos, surinktos iš šunų savininkų, kaupiamos atskiroje sąskaitoje ir naudojamos šunų vedžiojimo aikštelėms įrengti, eksploatuoti ir aptarnaujančiam personalui išlaikyti.

 

5. ŠUNŲ IR KAČIŲ REGISTRACIJA, APSKAITA

 

5.1. Vyresnius kaip 4 mėn. šunis ir kates savininkai privalo užregistruoti ir sumokėti atitinkamo dydžio registracijos mokestį: už šunį - 25 Lt , už katę - 10 Lt. Nuo mokesčio atleidžiami visų grupių invalidai, vieniši pensininkai, šunų savininkai, turintys policijos, krašto ar priešgaisrinės apsaugos, žmonių gelbėjimo tarnybų pažymėjimus apie šunų reikalingumą tų tarnybų veiklai. Neregistruotus šunis ir kates mieste laikyti draudžiama. Už neregistruotų šunų ar kačių laikymą skiriamas įspėjimas arba bauda iki 100 Lt. Skiriama bauda nuo 100 iki 300 Lt už pakartotinę veiką ar dėl jos piliečių sveikatai, turtui padaryta žalą. Šunys ir katės turi būti perregistruojami kiekvienais metais ir daromos žymos registracijos pažymėjime.

5.2. Apskaitą tvarko, registruoja ir mokesčius renka:

5.2.1. Daugiabučių namų, kur nėra bendrijų, - AB „Panevėžio butų ūkis“ tarnybos, UAB „Panevėžio būstas“ pagal priklausomybę ir kitos gyvenamuosius namus eksploatuojančios įmonės.

5.2.2. Gyvenamųjų namų savininkų bendrijoms priklausančių namų - gyvenamųjų namų savininkų bendrijos.

5.2.3. Individualių namų valdų savininkai gyvūnus registruoja akcinėje bendrovėje „Panevėžio specialus autotransportas „.

5.3. Surinktos iš savininkų lėšos panaudojamos:

5.3.1. 10% surinktų lėšų skiriama AB „Panevėžio butų ūkis“, UAB „Panevėžio būstas“ ir kitoms gyvenamuosius namus eksploatuojančioms įmonėms registracijos išlaidoms.

5.3.2. 30% surinktų lėšų paliekama gyvenamųjų namų bendrijoms apmokėti išlaidas, susijusias su registracija, lėšų surinkimu ir teritorijų valymu.

5.3.3. Likusios lėšos kiekvieną mėnesį pervedamos AB „Panevėžio specialus autotransportas“. Jos naudojamos šunų vedžiojimo aikštelėms įrengti ir prižiūrėti, registravimo dokumentams, pažymėjimams, žetonams (žymekliams, ženklams) gaminti ir apskaitai tvarkyti.

5.4. Gyvūnai registruojami specialiuose apskaitos žurnaluose. Kiekvienam savininkui išduodamas registracijos pažymėjimas, kuriame įrašomos sumokėtų mokesčių sumos, ir išduodami vienodos formos žetonai (žymekliai).

 

6. BENAMIŲ GYVŪNŲ GAUDYMO IR KARANTINAVIMO TARNYBŲ DARBO REGLAMENTAS

 

6.1. Benamiais šunimis ir katėmis laikomi tie, kurie yra be šeimininko, valkatauja kieme, rūsyje, gatvėje, transporto priemonėse, turguje, parke, sode, mokyklos, vaikų darželio teritorijoje ir kt.

6.2. Benamių gyvūnų gaudymo ir karantinavimo tarnyba, kuri yra akcinės bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ padalinys , turi užtikrinti, kad būtų laikomasi sanitarijos ir higienos reikalavimų. Visi sugauti gyvūnai turi būti registruojami.

6.3. Draudžiama naikinti benamius gyvūnus, naudojant šaunamąjį ginklą, nuodus, kuokas ir kitus brutalius įrankius. Benamių gyvūnų gaudymo (naikinimo) tarnybos darbuotojai yra atsakingi už grynakraujo šuns, katės sunaikinimą ir gali būti patraukti atsakomybėn. Galima naudoti tik pistoletą su migdomosiomis ampulėmis.

6.4. Sugautiems benamiams neveisliniams šunims ir katėms taikomas 3 parų karantinas,po to jie perduodami Gyvūnų globos namams, kurie sprendžia apie tolesnį jų likimą.

6.5. Pagavus grynaveislį šunį :

6.5.1.Jei yra antkaklis su žetonu ar tatuiruotė, AB „Panevėžio specialus autotransportas“ privalo pranešti savininkui, kuris turi sumokėti įmonei už šuns laikymą ir priežiūrą.

6.5.2.Jei savininko adresas nežinomas, pranešti Tarnybinės ir dekoratyvinės šunininkystės klubui. Pagautą gyvūną laikyti 5 paras , o vėliau perduoti Gyvūnų globos namams.

 

7. NAMINIŲ GYVULIŲ, PAUKŠČIŲ IR KITŲ ŪKINĖS PASKIRTIES GYVŪNŲ LAIKYMAS BEI PRIEŽIŪRA

 

7.1. Naminius gyvulius ir paukščius miesto teritorijoje leidžiama laikyti tik individualiose valdose.

7.2. Draudžiama laikyti naminius gyvulius ir paukščius miesto centre, apribotame Nemuno (nuo Pušaloto g. sankryžos), Ramygalos, Beržų, Velžio kelio, Biliūno, Elektronikos ir Kerbedžio (iki Pušaloto g. sankryžos) gatvėmis. Išimtiniais atvejais šioje teritorijoje gali būti leidžiama laikyti smulkius gyvulius ir paukščius, jei tai neprieštarauja higienos normoms.

7.3. Tvartuose ir mėšlidėse turi būti kieta grindų danga ir srutų surinkimo duobės.

7.4. Tvartuose turi būti švara, surinktą mėšlą reikia išvežti ar kompostuoti.

 

8. GYVŪNŲ LAIKYMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

8.1. Savininkai privalo garantuoti, kad gyvūnų auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nuosavybei ir nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų.

8.2. Gyvūnų savininkai atlygina visas išlaidas, susijusias su jiems priklausančių gyvūnų padaryta žala žmonių sveikatai ir turtui.

8.3. Gyvūnai turi būti auginami ir laikomi nekenksmingomis sąlygomis.

8.4. Parenkant gyvūnų auginimo ir laikymo sąlygas būtina atsižvelgti į gyvūnų rūšies bei veislės ypatumus.

8.5. Gyvūno savininkas privalo nuolat rūpintis gyvūno sveikata, šėrimu, taip pat gyvūno laikymo ir eksploatavimo įrengimais.

8.6. Pavojingi gyvūnai gali būti laikomi ir auginami tik pagal taisykles, kurias nustato Vyriausybės įpareigotos institucijos.

8.7. Juridiniai ir fiziniai asmenys gali gaudyti, laikyti ir jaukinti laukinius gyvūnus, tik gavę Aplinkos apsaugos ministerijos leidimą ir laikydamiesi nustatytos tvarkos.

8.8. Minimalūs higieniniai atstumai (metrais) tarp gyvūnų laikymo vietos ir pastatų bei kitų įrenginių pateikti lentelėje.

 

Lentelė

Eil.

Nr.

 

Tvartas, naminių

gyvulių, paukščių ir šunų laikymo vieta

Mėšlidė, kompos-tavimo aikštelė

Kanalizuo-jamų vandenų rezervuaras

Šachtinis šulinys

Vandentiekio įvadas į gyvenamąjį

namą

1.

Gyvenamasis namas

15

20

15

7

 

 

2.

Tvartas, naminių gyvulių, paukščių ir šunų laikymo vieta

 

 

3

25

15

 

 

3.

Mėšlidė, kompostavimo aikštelė

 

 

 

 

25

15

 

9.ATSAKOMYBĖ

 

9.1. Savivaldybės policijos pareigūnai, Komunalinio ūkio skyriaus darbuotojai, AB „Panevėžio butų ūkis“, UAB „Panevėžio būstas“ ir kitos gyvenamuosius namus eksploatuojančios įmonės, gyvenamųjų namų savininkų bendrijos, Sanitarijos inspekcija, Ekologijos skyrius, Veterinarijos ir Higienos tarnybų darbuotojai kontroliuoja, kaip laikomasi šių taisyklių.

9.2. Sanitarijos inspekcija koordinuoja kontroliuojančių institucijų darbą.

9.3. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

 

______________