PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MIESTO ŠVAROS IR TVARKYMO TAISYKLIŲ

 

1990 m. gruodžio 6 d. Nr. 3-46

Panevėžys

 

 

Panevėžio miesto Taryba nusprendžia:

Nustatyti Panevėžio miesto švaros ir tvarkymo taisykles pagal priedėlį Nr. 1.

 

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                                                                G. Šileikis


Panevėžio miesto Tarybos

1990 12 06 sprendimo 3-46

priedėlis Nr. 1

 

PANEVĖŽIO MIESTO ŠVAROS IR TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I BENDROJI DALIS

 

1. Taisyklių reglamentuojamą tvarkymo teritoriją sudaro:

1.1. Įmonių, įstaigų, organizacijų, taip pat kooperatinių gyvenamųjų namų ir kooperatinių garažų teritorijos.

1.2. Individualių namų sklypų teritorijos.

1.3. Bendro naudojimo teritorijos (gatvės, aikštės, skverai, krantinės, paplūdimiai, vandens telkiniai, gyvenamųjų namų kvartalai, parkai, sodai, nenaudojami žemės sklypai ir kitos neskirtos žemės naudotojams ir valdytojams teritorijos).

1.4. Laikinai statybų užsakovams skirtos teritorijos (iki jų sutvarkymo ir perdavimo naudotojams).

2. Įmonių, įstaigų, organizacijų, taip pat kooperatinių gyvenamųjų namų ir kooperatinių garažų teritorijas valo, prižiūri ir atsako už jų sanitarinę būklę pačios įmonės, įstaigos, organizacijos, gyvenamųjų namų ir garažų kooperatyvai (toliau vadinami organizacijomis).

3. Jeigu organizacijų teritorijos ar individualių namų valdos yra prie gatvių, tai šaligatvius, žaliąsias juostas ir l metrą nuo važiuojamosios dalies krašto, o jei gatvėje yra bulvaras ar žalia skiriamoji juosta, tai l metrą nuo važiuojamosios dalies krašto, skiriančio žalią juostą, valo pačios organizacijos ir individualių namų savininkai arba sudaro sutartis dėl šių teritorijų valymo. Jeigu tos gatvės mechanizuotai nevalomos, jas reikia valyti iki ašinės linijos.

4. Organizacijos taip pat užtikrina švarą joms skirtose apsauginėse zonose.

5. Bendro naudojimo teritorijas bei paplūdimius, esančius prie miesto teritorijos, valo, prižiūri ir atsako už sanitarinę būklę KŪS Specializuoto autotransporto įmonė.

6. Pliažų ir paplūdimių statinius tvarko Valstybinė kelių eksploatavimo įmonė.

7. Statybų sklypus prižiūri ir už jų sanitarinę būklę atsako, prie sklypų esančias gatves valo statybų užsakovai ir statybinės organizacijos.

8. Teritoriją aplink kilnojamus prekybos kioskus arba kitus aptarnavimo objektus, pastatytus gatvėse, skveruose, aikštėse, 10 m spinduliu valo prekybos objekto savininkas.

9. Jeigu sklypas priklauso keliems savininkams, tai valomas bei tvarkomas šaligatvis, žalios juostos ir gatvės plotas paskirstomas proporcingai jų valdos plotui arba pagal tarpusavio susitarimą.

10. Gatvėse, aikštėse, parkuose, soduose, gyvenamųjų kvartalų teritorijose ir kitose bendro naudojimo vietose draudžiama:

10.1. Šiukšlinti.

10.2. Be leidimo sandėliuoti ir laikyti statybines medžiagas, kurą, prekių įpakavimo dėžes, kitokią tarą.

10.3. Klijuoti plakatus, skelbimus, kabinti skalbinius, sūpuokles, kilimus ir kt. panašius daiktus specialiai tam nepritaikytose vietose.

10.4. Deginti žolę, lapus ir šiukšles.

10.5. Valant teritorijas, šluoti šiukšles, paplavas, naftos produktus ir kt. panašias medžiagas į lietaus surinkimo ir kitų požeminių inžinerinių tinklų šulinius, upes, kitus vandens telkinius bei jų pakrantes.

11. Prie visų gyvenamųjų namų, visuomeninės paskirties pramoninių pastatų fasadų turi būti nustatytos formos numeriai, kuriuos pritvirtina pastatų savininkai arba juos eksploatuojančios organizacijos, o ties gatvių sankryžomis - gatvių pavadinimų lentelės, kurias pritvirtina Valstybinė kelių eksploatavimo įmonė.

12. Gyvulių laikymo tvarką miesto teritorijoje nustato miesto valdyba.

13. Gatvių griovius, vandens pralaidas prižiūri ir valo organizacijos, pastatų savininkai savo sklypų ir skirtų miesto Valdybos teritorijų ribose, kitur - Valstybinė kelių eksploatavimo įmonė.

14. Miesto teritorijų valymą, tvarkymo laiką ir režimą nustato miesto valdyba.

 

II. ŠIUKŠLIŲ SURINKIMAS IR IŠVEŽIMAS

 

15. Dėžes (urnas) šiukšlėms rinkti visose gatvėse ir bendro naudojimo teritorijose pastato ir už jų eksploatavimą atsako Specializuoto autotransporto įmonė.

16. Šiukšlės surenkamos specialiose dėžėse, duobėse ir konteineriuose arba panaudojamos specialios automašinos, atvažiuojančios nustatytu laiku.

17. Buitinių šiukšlių dėžes ir paplavų duobes įrengia, dezinfekuoja, remontuoja ir privažiavimą prie jų garantuoja pastatų savininkai arba pastatus eksploatuojančios organizacijos. Šiukšlių dėžės ir paplavų duobės turi būti su sandariais dangčiais, o paplavų duobės - su dujų pašalinimo vamzdžiais. Paplavų duobės ir šiukšlių dėžė turi būti valomos pagal grafiką, draudžiama perpildyti jas daugiau kaip 2/3 apimties.

18. Buitines šiukšles ir fekalijas iš kooperatinių namų ir garažų, biudžetinių organizacijų, priklausančių Butų ūkio valdybai, ir individualių pastatų išveža Specializuoto autotransporto įmonė pagal sutartį, grafikus arba vienkartines paraiškas. Visos kitos įmonės, įstaigos ir organizacijos privalo pačios organizuoti šiukšlių bei fekalijų išvežimą, derindamos su san. epidemiologijos stotimi ir Spec. autotransporto įmone.

19. Biudžetinės organizacijos ir individualių namų savininkai gatvių sąšlavas išveža į buitinį sąvartyną patys.

20. Surenkat ir išvežant šiukšles, draudžiama:

20.1. Pilti šiukšles į tam nepritaikytas vietas.

20.2. Pilti skystas atliekas, paplavas, metalo laužą bei statybines medžiagas į šiukšlių dėžes, konteinerius.

21. Vertingų atliekų surinkimo tvarką nustato miesto valdyba.

 

III. GATVIŲ VALYMAS BEI PRIEŽIŪRA

 

22. Organizacijos privalo:

22.1. Pavasario, vasaros, rudens laikotarpiu kasdien valyti skirtas teritorijas ir išvežti sukauptas šiukšles.

22.2. Vasaros laikotarpiu laistyti bei plauti gatves, kurios įtrauktos į laistomų ir plaunamų gatvių sąrašus, patvirtintus miesto valdybos.

22.3. Žiemos laikotarpiu valymo darbus pradėti tuojau iškritus sniegui, o nuvalius sniegą, pabarstyti šaligatvį smėliu, užtikrinant saugų pėsčiųjų judėjimą.

23. Specializuoto autotransporto įmonė (pagal patvirtintą miesto valdybos grafiką) išveža sniegą iš gatvių ir aikščių į sniego sąvartynus.

24. Gatvėse, aikštėse kraunant sniegą į rietuves, važiuojamosiose gatvių dalyse reikia palikti ne mažesnius kaip 5 m pločio privažiavimus. Rietuvių ilgis neturi būti ilgesnis kaip 25 m. Rietuvių plotis nustatomas pagal gatvės plotį, bet neturi viršyti 1,5 m, o aukštis - 2 m.

25. Mechanizuoto gatvių, aikščių valymo ir barstymo smėliu laiką bei tvarką nustato Komunalinio ūkio skyrius, o tvirtina - miesto valdyba. Nuo slidumo galima naudoti chloridus tik tose gatvėse, kuriose sniegas laikomas važiuojamojoje dalyje arba gatvėse, iš kurių sniegas išvežamas.

26. Valant sniegą ir ledą nuo gyvenamųjų namų bei pastatų stogų lietaus nutekėjimo vamzdžių ir balkonų, privaloma laikytis saugumo priemonių:

26.1. Šaligatviai, gatvės prie namų turi būti aptverti.

26.2. Sniegas ir ledas šalinamas negadinant ryšių ir elektros laidų, šviestuvų, radijo ir televizijos antenų, želdinių, pėsčiųjų užtvarų ir kitų statinių.

27. Visoms gatves valančioms organizacijoms leidžiama išvežti ir versti sniegą tik į tam skirtas vietas.

28. Sniego sąvartynus įrengia ir tvarko Specializuoto autotransporto įmonė.

29. Valant gatvėse sniegą, ledą, draudžiama:

29.1. Naudoti įrankius, gadinančius gatvių ir šaligatvių asfalbetonio ir betono dangas, gatvių žymėjimą.

29.2. Krauti į rietuves sniegą arčiau kaip l0 m atstumu nuo autobusų stotelių, gatvių sankryžų.

30. Atliekant statybos, montavimo ir remonto bei priežiūros darbus, būtina vadovautis žemės darbų vykdymo respublikoje taisyklėmis, inžinerinių tinklų bei įrengimų apsaugos nuostatais, miestų ir miesto tipo gyvenviečių šaligatvių ir kelių dangos apsaugos nuostatais, eismo reguliavimo techninės apsaugos nuostatais, patvirtintais Lietuvos TSR Valstybinio statybos reikalų komiteto pirmininko 1972 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 202.

31. Savininkas, laikantis nenaudojamą transporto priemonę gatvėje, transporto stovėjimo aikštelėje ar kieme, privalo valyti teritoriją 5 m spinduliu aplink transporto priemonę.

32. Draudžiama:

32.1. Laikyti organizacijoms priklausantį transportą tam tikslui neskirtose vietose ne darbo metu.

32.2. Sustoti stovėti aikštelėse, skirtose vaikų žaidimams, buitinėms gyventojų reikmėms (skalbinių džiovinimui, kilimų valymui ir pan.).

32.3. Stovėti neišjungus variklio kiemuose prie gyvenamųjų namų.

32.4. Transporto priemonių laikymo vietose:

a) plauti transporto priemones,

b) išpilti kurą, tepalus, kitus techninius skysčius arba palikti transporto priemonę, neužtikrinus, kad šios medžiagos gali pateikti į aplinką.

c) naudotis atvira ugnimi,

d) remontuoti, techniškai aptarnauti transporto priemones, jeigu tai teršia aplinką, skleidžia nemalonų kvapą, trukdo piliečių poilsiui.

33. Transporto priemonių laikymą kontroliuoja:

33.1. Visoje miesto teritorijoje - Vidaus reikalų skyriaus padaliniai, Komunalinio ūkio skyrius.

33.2. Gyvenamųjų namų kiemų teritorijose - Butų ūkio valdyba, kooperatinių namų valdybos, namus eksploatuojančios organizacijos.