HERBASmazas

JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMO JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. balandžio 26 d. Nr. T2-116

Jurbarkas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55–1049; 2008, Nr. 113–4290) 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo (Žin., 2006, Nr. 73–2755; 2008, Nr. 63–2382; 2010, Nr. 82–4311) 14 straipsnio 2 dalies 4 punktu, Jurbarko rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo Jurbarko rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2008 m. birželio 26 d. sprendimą Nr. T2-185 „Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Paskelbti informaciją apie šį sprendimą laikraštyje „Šviesa“, o visą sprendimą – savivaldybės interneto tinklalapyje www.jurbarkas.lt.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                       Ričardas Juška


 

PATVIRTINTA

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos

2012 m. balandžio 26 d. sprendimu Nr. T2-116

 

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMO JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo Jurbarko rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti mokiniams, augantiems nepasiturinčiose šeimose, tvarką, reglamentuoja šios paramos skyrimo sąlygas ir jos teikimo organizavimą.

2. Parama mokinio reikmenims įsigyti finansuojama iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams, savivaldybių biudžetų lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

3. Mokinio reikmenys – individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuotuvai, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

II. TEISĖ Į PARAMĄ MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

 

4. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama mokiniams, kurie mokosi bendrojo lavinimo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) (toliau – mokykla) pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

5. Šis Aprašas netaikomas mokiniams:

5.1. kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, ir mokiniams, kurie mokosi ir pagal bendrojo lavinimo, ir pagal profesinio mokymo programas;

5.2. kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę, maistą ir mokinio reikmenis) valstybės arba savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

6. Mokiniai turi teisę į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui (toliau – vidutinės pajamos vienam asmeniui) per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

7. Mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama 120 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

8. Jei mokinys yra patyręs socialinę riziką, individualios mokymosi priemonės į mokinio reikmenų rinkinius įtraukiamos vadovaujantis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintu individualiųjų mokymosi priemonių sąrašu. Mokinio reikmenų rinkiniai kiekvienam mokiniui sudaromi pagal jo individualius poreikius, atsižvelgiant į mokinių skaičių šeimoje, jų jau turimus mokinio reikmenis.

 

III. KREIPIMASIS DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

 

9. Vienas iš mokinio tėvų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas (toliau – pareiškėjas) dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti kreipiasi į jo deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota, – į seniūniją, kurioje gyvena, užpildydamas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo-paraiškos socialinės paramos mokiniams gauti formą, ir prideda reikalingus dokumentus, nustatytus Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (Žin., 2003, Nr. 73–3352; 2006, Nr. 130–4889; 2011, Nr. 155–7353) 20 straipsnyje, išskyrus duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turimą turtą.

10. Pareiškėjas, užpildydamas prašymo formą, privalo pateikti visą teisingą informaciją, įrodančią mokinio teisę paramai mokinio reikmenims gauti.

11. Bendrai gyvenančių asmenų vidutinės mėnesio pajamos socialinei paramai mokinio reikmenims gauti apskaičiuojamos:

11.1. pagal 3 kalendorinių mėnesių iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio pajamas, nustatytas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnyje;

11.2. pagal kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio pajamas, jeigu bent vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų šaltinis ar bendrai gyvenančių asmenų sudėtis, palyginti su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė.

12. Šio Aprašo 11.2 punkte nustatyta tvarka netaikoma, jeigu per 3 kalendorinius mėnesius, praėjusius iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio, buvo gauta vienkartinė išmoka (premija, vienkartinė netekto darbingumo kompensacija, išeitinė išmoka, išmokėta nutraukus darbo sutartį, išeitinė išmoka atleidžiamam iš pareigų valstybės tarnautojui ir kitos faktiškai gautos vienkartinės pajamos, išskyrus kompensaciją už nepanaudotas atostogas) ar iš karto už 2 ir daugiau kalendorinių mėnesių išmokėtos kas mėnesį gaunamos išmokos.

13. Skaičiuojant bendrai gyvenančių asmenų pajamas, neįskaitomos jų globojamų (rūpinamų) vaikų pajamos. Vaikai, kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta globa ar rūpyba, į bendrai gyvenančių asmenų, kurie paskirti globėjais ar rūpintojais, sudėtį neįskaitomi. Kai vaiko laikinoji globa ar rūpyba nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos, globojamiems ar rūpinamiems vaikams socialinė parama mokinio reikmenims skiriama įvertinus tėvų pajamas.

14. Jei bendrai gyvenantys asmenys gauna piniginę socialinę paramą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, pareiškėjas kreipiasi į gyvenamosios vietos seniūniją pateikdamas Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą prašymo formą. Tokiu atveju bendrai gyvenančių asmenų pajamos socialinei paramai mokinio reikmenims gauti apskaičiuojamos pagal pajamas, kurios paskutinį kartą buvo nurodytos skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitant paskirtos socialinės pašalpos dydį ir neįskaitant būsto šildymo išlaidų, išlaidų geriamam ir karštam vandeniui kompensacijų dydžio.

15. Kad mokinys gautų paramą mokinio reikmenims įsigyti nuo mokslo metų pradžios, pareiškėjas gali kreiptis nuo tų metų liepos 1 dienos iki spalio 20 dienos.

16. Seniūnijos socialinis darbuotojas, priėmęs prašymą-paraišką, pažymi, ar pateikti visi reikiami dokumentai. Jei dokumentai pateikti ne visi, darbuotojas prašyme-paraiškoje nurodo, kokie dokumentai nepateikti, jų pateikimo datą ir pasirašo, nurodydamas savo pareigas, vardą ir pavardę.

17. Seniūnijos socialinis darbuotojas, prašymą-paraišką užregistravęs prašymų-paraiškų registre, pareiškėjui įteikia informacinį lapelį. Jame nurodo prašymo-paraiškos gavimo datą bei pažymi, kad pateikti visi dokumentai, arba pažymi, kad pateikti ne visi dokumentai ir išvardija nepateiktus bei nurodo, iki kada trūkstami dokumentai turi būti pateikti. Jei pajamos skaičiuojamos pagal trijų mėnesių iki kreipimosi pajamas, trūkstami dokumentai turi būti pateikti per vieną mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos. Kai pajamos skaičiuojamos pagal kreipimosi mėnesio pajamas, trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau, kaip per du mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos. Informaciniame lapelyje dokumentus priėmęs darbuotojas pasirašo, nurodydamas pareigas, vardą ir pavardę.

18. Kai pareiškėjas pristato iki tol nepateiktą dokumentą, seniūnijos socialinis darbuotojas apie tai pažymi prašyme-paraiškoje, nurodydamas dokumento pateikimo datą.

19. Kreipiantis dėl socialinės paramos pirmą kartą arba pasikeitus aplinkybėms, turinčioms įtakos socialinės paramos mokiniui skyrimui, pareiškėjas pildo socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas Šeimos duomenų socialinei paramai formą SP-1 ir Duomenų apie asmens ir jo šeimos narių veiklos pobūdį ir socialinę padėtį formą SP-2.

20. Jeigu mokiniui būtina parama mokinio reikmenims įsigyti ir tėvai (globėjai) nepateikia prašymo bei reikiamų dokumentų, mokykla nedelsdama raštu informuoja savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių ir prašo skirti paramą mokinio reikmenims, nurodydama turimą informaciją, reikalingą paramai mokinio reikmenims skirti.

 

IV. PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMAS

 

21. Seniūnijos socialinis darbuotojas išspausdina ir prie prašymo prideda pažymas apie gautas išmokas ir pensijas iš informacinės sistemos „SPIS“, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, Nacionalinės mokėjimo agentūros, Darbo biržos bei iš VĮ Registrų centro duomenų bazės – pažymas apie nuosavybės teise turimą arba nuomojamą žemę. Seniūnijos socialinis darbuotojas patikrina, ar asmuo prašyme nurodė visas gautas pajamas. Seniūnijos socialinis darbuotojas suveda į socialinės paramos informacinės sistemos (SPIS) duomenų bazę šeimos duomenis iš SP-1 formos, duomenis apie asmens ir jo šeimos narių veiklos pobūdį ir socialinę padėtį iš formos SP-2 ir duomenis apie nuosavybės teise turimą arba nuomojamą žemę.

22. Gautus prašymus su visais reikiamais dokumentais paramai mokinio reikmenims mokiniui skirti ir lydraščiu mokyklos ir seniūnijos per 4 darbo dienas pateikia Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui (toliau – Socialinės paramos skyrius).

23. Socialinės paramos skyriaus darbuotojai (toliau – darbuotojai), priėmę iš mokyklų, seniūnijų prašymus dėl paramos mokinio reikmenims skyrimo ir pateiktus dokumentus, juos patikrina. Pastebėję netikslumus, darbuotojai nedelsdami kreipiasi į mokyklas, seniūnijas ar pareiškėjus dėl duomenų papildymo ar patikslinimo.

24. Darbuotojas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka įvertina šeimos pajamas ir parengia sprendimą dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo ar neskyrimo.

25. Sprendimas apie socialinės paramos mokiniams skyrimą ir neskyrimą (jei parama neskiriama – nurodant neskyrimo priežastį) priimamas ne vėliau kaip per 8 darbo dienas nuo prašymo-paraiškos (prašymo) ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos (tuo atveju, kai socialinės paramos mokiniams prašo mokykla, – nuo raštu pateiktos informacijos ir visų reikiamų dokumentų gavimo dienos).

26. Kai socialinė parama mokiniui neskiriama, seniūnija nedelsdama pareiškėjui grąžina prašymą-paraišką ir kitus dokumentus, o Socialinės paramos skyriuje paliekamos darbuotojo patvirtintos šių dokumentų kopijos.

 

V. PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TEIKIMAS

 

27. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama pagal mokinio deklaruotą gyvenamąją vietą.

28. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama:

28.1. pinigais;

28.2. nepinigine forma, jeigu:

28.2.1. mokinys patyręs socialinę riziką;

28.2.2. paramos prašo mokykla.

29. Jeigu parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama pinigais, paskirta išmoka pervedama į prašyme-paraiškoje nurodytą pareiškėjo sąskaitą banke arba išmokama pašto skyriuje.

30. Jeigu parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama nepinigine forma, seniūnijos socialinis darbuotojas darbui su socialinės rizikos šeimomis aprūpina mokinius būtiniausiais mokinio reikmenimis, atsižvelgdamas į šio Aprašo 8 punkte nurodytas aplinkybes ir vadovaudamasis Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinta Pašalpų mokėjimo ir grąžinimo tvarka.

 

VI. PARAMOS TEIKĖJŲ IR GAVĖJŲ PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ

 

31. Socialinės paramos skyriaus darbuotojai:

31.1. tikrina pareiškėjų pateiktą informaciją, turinčią įtakos teisei į socialinę paramą mokiniams, ir suveda į socialinės paramos informacinę sistemos (SPIS) duomenų bazę;

31.2. vertina šeimos pajamas;

31.3. rengia sprendimus skirti socialinę paramą mokiniams;

31.4. renka, kaupia, sistemina, analizuoja ir vertina duomenis apie paramą mokinio reikmenims įsigyti;

31.5. rengia socialinės paramos mokiniams ataskaitas ir atsako už teisingų ir savalaikių duomenų pateikimą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai;

32. Seniūnijų socialiniai darbuotojai:

32.1. priima prašymus dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo ir atsako už pirminių dokumentų surinkimą;

32.2. pagal savo kompetenciją tikrina pareiškėjų pateiktą informaciją, turinčią įtakos mokinių teisei į paramą mokinio reikmenims įsigyti;

32.3. aprūpina socialinę riziką patyrusius vaikus ir šeimų, kurių tėvai nesikreipė dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti, vaikus būtiniausiais mokinio reikmenimis.

32.4. jei reikia, patikrina bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, jį nedelsdamos pateikia Socialinės paramos skyriui.

32.5. gautus prašymus ir dokumentus per 4 darbo dienas nuo jų gavimo pateikia Socialinės paramos skyriui.

33. Pareiškėjai privalo:

33.1. pateikti visą teisingą informaciją, reikalingą mokinių teisei į paramą mokinio reikmenims įsigyti nustatyti;

33.2. informuoti apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos mokinių teisei į paramą mokinio reikmenims įsigyti;

33.3. užtikrinti, kad mokiniui skirta parama būtų panaudota mokinio reikmenims įsigyti;

33.4. sudaryti seniūnijos socialiniams darbuotojams galimybę tikrinti šeimos gyvenimo sąlygas ir surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

34. Pareiškėjas, nuslėpęs duomenis arba pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus paramai mokinio reikmenims gauti, ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo šią paramą suteikusiai institucijai grąžinti. Neteisėtai gautos ir negrąžintos paramai mokinio reikmenims dydžio piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Paramai mokinio reikmenims įsigyti skirtų lėšų panaudojimo auditą atlieka Jurbarko rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba ir Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Centralizuotas vidaus audito skyrius.

36. Ginčai dėl mokinių teisės į paramą mokinio reikmenims įsigyti sprendžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

____________________