KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MOKĖJIMO UŽ DIENOS VEIKLOS CENTRO TEIKIAMAS SOCIALINES PASLAUGAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2011 m. kovo 31 d. Nr. T2-125

Kretinga

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr.55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 68-2510) patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo 3 punktu, Kretingos rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Mokėjimo už Dienos veiklos centro teikiamas socialines paslaugas tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2006-07-27 sprendimą Nr. T2-200 „Dėl mokėjimo už Dienos veiklos centre teikiamas dienos socialinės globos paslaugas tvarkos patvirtinimo“.

3. Sprendimą skelbti spaudoje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                  Juozas Mažeika


Kretingos rajono savivaldybės tarybos

2006 m. liepos 21 d. sprendimu Nr.T2-200

Kretingos rajono savivaldybės  tarybos

2011 m. kovo 31 d. sprendimu Nr. T2-125

 

MOKĖJIMO UŽ DIENOS VEIKLOS CENTRO TEIKIAMAS SOCIALINES PASLAUGAS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokėjimo už  Dienos veiklos centro (toliau vadinama – DVC) ir jo padalinio (toliau vadinama – DVC SP) teikiamų  socialinių globos paslaugų tvarka (toliau vadinama – tvarka) reglamentuoja mokėjimo už dienos socialinės globos ir trumpalaikės socialinės globos paslaugas dydžių nustatymą.

2. Mokėjimo už  teikiamas socialines paslaugas  dydis asmeniui nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens (šeimos) gaunamas pajamas, vadovaujantis  Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (Žin., 2006, Nr. 17-589).

3. Socialinių paslaugų poreikis asmeniui (šeimai) nustatomas ir socialinės paslaugos skiriamos vadovaujantis Kretingos rajono savivaldybės tarybos patvirtinta tvarka.

4. Asmens (šeimos)  mokėjimo už socialines paslaugas  dydis negali būti  didesnis už asmeniui (šeimai) teikiamų socialinių paslaugų kainą.

5. Mokėjimo už socialines paslaugas dydis nustatomas tik pinigine išraiška.

6. Asmens (šeimos) ir DVC, DVC SP teisės ir pareigos, susijusios su  asmens (šeimos) mokėjimu  už socialines paslaugas, nustatomas rašytine  paslaugų teikimo ir gavimo sutartimi. Sutartį pasirašo socialines paslaugas gaunantis  asmuo ar jo globėjas (rūpintojas) ir DVC direktorius. Sutartyje nustatomi konkretūs asmens (šeimos) mokėjimo  už socialines paslaugas dydžiai pinigine išraiška ir mokėjimo tvarka, asmens (šeimos) pajamų  pokyčių, įvykusių per šių paslaugų gavimo laiką, sąlygos.

7. Mokėjimo už socialines paslaugas dydį asmeniui (šeimai) nustato  Kretingos rajono savivaldybės administracijos socialinių paslaugų skyrimo komisija.

8. Lėšos, gautos už socialines paslaugas įtraukiamos į DVC apskaitą ir naudojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.

9. Apraše naudojamos sąvokos:

9.1. Mokėjimo už socialines paslaugas šaltiniai - asmens (šeimos) pajamos, turtas, išreikštas pinigais, arba asmens suaugusių vaikų, kitų suinteresuotų asmenų  piniginės lėšos, kurios asmenų, Socialinės paramos skyriaus ir paslaugų gavėjo susitarimu naudojamos sutartyje numatyto asmens (šeimos) mokėjimo  dydžio teikiamoms socialinių paslaugų išlaidoms apmokėti;

9.2. Šeimos nariai – sutuoktiniai arba bendrai gyvenantys asmenys arba vienas iš tėvų ir jų (jo) vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į šeimos sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys, nesusituokę ir su kitu asmeniu bendrai gyvenantys asmenys nuo 18 iki 24 metų, besimokantys dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose ir kitų formaliojo švietimo įstaigų dieniniuose skyriuose, taip pat asmenys nuo dieninių bendrojo lavinimo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos. Vaikai, kuriems įstatymo nustatyta tvarka nustatyta  globa ar rūpyba, šeimos nariams nepriskiriami;

9.3. Vienas gyvenantis asmuo -  vienas gyvanantis vyresnis kaip 18 metų asmuo.

10. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. MOKĖJIMAS UŽ DIENOS SOCIALINĘ GLOBĄ

 

11. Mokėjimas už dienos socialinę globą nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas.

12. Vienas gyvenantis (vienas gyvenantis vyresnis kaip 18 metų) asmuo ir lankantis DVC, DVC SP asmuo, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą moka 20 procentų gaunamų mėnesio pajamų.

13. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui  neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą DVC, DVC SP moka 20 procentų savo pajamų.

14. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurio pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, už vieną kalendorinį mėnesį  teikiamą dienos socialinę globą DVC, DVC SP moka 25 procentus  asmens pajamų.

15. Mokėjimo už trumpiau  nei vieną kalendorinį mėnėsį teikiamą dienos socialinę globą dydis nustatomas proporcingai teikiamos dienos socialinės globos trukmei.

 

III. MOKĖJIMAS UŽ TRUMPALAIKĘ SOCIALINĘ GLOBĄ

 

16. Mokėjimo už trumpalaikę socialinę globą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas.

17. Asmuo, gaunantis trumpalaikės socialinės globos paslaugas DVC SP, už vieną kalendorinį mėnesį  moka  80 procentų gaunamų mėnesio pajamų.

18. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamą trumpalaikę socialinę globą dydis nustatomas proporcingai teikiamos trumpalaikės socialinės globos trukmei.

 

IV. ASMENS (ŠEIMOS NARIŲ) FINANSINIŲ GALIMYBIŲ VERTINIMAS

 

19. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės mokėti už socialines paslaugas negali turėti įtakos asmens (šeimos) galimybėms gauti socialines paslaugas, kurių poreikis asmeniui (šeimai) nustatytas.

20. Pageidaujantis gauti socialines paslaugas asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) turi pateikti informaciją apie asmens (šeimos) pajamas.

21. Informaciją apie asmens (šeimos) pajamas asmuo ( vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) pateikia kartu su prašymu – paraiška skirti socialines paslaugas.

22. Informacija apie asmens (šeimos) pajamas pateikiama raštu: pildomas prašymas – paraiška suteikti socialines paslaugas, kuriame nurodomi asmens duomenys, jo (šeimos narių) veiklos pobūdis ir kita finansinėms galimybėms mokėti už socialines paslaugas įvertinti būtina informacija.

23. Asmens (šeimos narių)  finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas vertina Kretingos rajono savivaldybės administracijos  Socialinės paramos skyrius.

24. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės vertinamos tuo pačiu metu, kuriuo nustatomas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis.

25. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, asmuo (šeimos nariai) konsultuojami finansinių galimybių vertinimo, mokėjimo už socialines paslaugas šaltinių  parinkimo klausimais.

26. Socialines paslaugas gaunantis asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) privalo pranešti Socialinės paramos skyriui apie asmens (šeimos) pajamų pokyčius per šių paslaugų gavimo laiką.

27. Socialinės paramos skyrius, gavęs informaciją apie asmens (šeimos)  pajamų pokyčius per socialinių paslaugų gavimo laiką, finansines galimybes iš naujo įvertina ne vėliau kaip per 3  mėnesius nuo  minėtosios informacijos gavimo.

28. Socialinės paramos skyrius  turi teisę asmens (šeimos), gaunančio (-ios) socialines paslaugas, finansines galimybes iš naujo vertinti savo ar  DVC iniciatyva.

 

V. ASMENS (ŠEIMOS) PAJAMOS IR JŲ APSKAIČIAVIMAS

 

29. Nustatant asmens finasines galimybes mokėti už socialines paslaugas, įskaitomos šios asmens gaunamos pajamos:

30.1. su darbo ar tarnybos santykiais susijusios pajamos, įskaitant išeitines išmokas ir kompensacijas;

30.2. individualios įmonės savininko ar tikrosios ūkinės bendrijos ir komandinės ūkinės bendrijos tikrojo nario pajamos, gautos iš šios įmonės ar bendrijos apmokestinto pelno;

30.3. individualios veiklos pajamos;

30.4. autorinis atlyginimas;

30.5. išmokos žemės ūkio veiklai ar pajamos iš žemės ūkio veiklos, išskyrus pajamas iš žemės ūkio naudmenų, kurių bendras plotas neviršija 1 hektaro;

30.6. pensijos, pensijų išmokos ir vietoje pensijų mokamos kompensacijos, rentos (valstybinė socialinio draudimo pensija, valstybinė pensija, kompensacija už ypatingas darbo sąlygas, valstybinė signataro renta, valstybinė signataro našlių ir našlaičių renta, artistų renta (kompensacinė išmoka teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams), profesoriaus emerito mėnesinė išmoka, kitos išmokos, mokamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų; pensijų išmokos, gaunamos pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą (Žin., 2003, Nr. 75-3472) ir Lietuvos Respublikos papildomo  savanoriško pensijų kaupimo įstatymą (Žin., 1999,Nr. 55-1765; 2003, Nr. 75-3473); užsienio valstybių pensijos;

30.7. valstybinės šalpos išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos valstybinių  šalpos išmokų įstatymą (Žin., 1994, Nr. 96-1873; 2005, Nr. 71-2556);

30.8. ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės,  tėvystės, motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos, statutiniams valstybės tarnautojams mokamos išmokos ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) atveju;

30.9. nedarbo socialinio draudimo išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymą (Žin., 2004, Nr. 4-26);

30.10. palūkanos;

30.11. dividendai;

30.12. vaiko išlaikymo periodinės išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą;

30.13. vaiko išlaikymo lėšos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymą (Žin., 2006, Nr. 144-5464);

30.14. turto nuomos pajamos;

30.15. netekto darbingumo periodinės  kompensacijos, mokamos pagal  Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą (Žin., 1999, Nr. 110-3207; 2003, Nr. 114-5114) arba Lietuvos Respublikos žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimo profesine liga laikinąjį įstatymą (Žin., 1997, Nr.  67-1656);

30.16. žalos atlyginimo periodinės išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą;

30.17. stipendija, išskyrus socialinę stipendiją;

30.18. transporto išlaidų kompensacija (tais atvejais, kai teikiamos transporto organizavimo paslaugos ir  institucinė socialinė globa);

30.19. išmoka vaikui, kai mokama pagal  Lietuvos Respublikos išmokų vaikams  įstatymą (Žin., 1994,Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208).

31. Šios tvarkos 30 punkte nurodytos pajamos  imamos po to, kai apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu ir išskaitomos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

32. Pajamas, numatytas šios tvarkos 30.1. -30.5. ir 30.9. – 30.17. punktuose, nurodo pats asmuo ( vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) prašyme – paraiškoje skirti socialines paslaugas.

33. Kilus įtarimui, kad asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) pateikė neteisingus duomenis, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius gali pareikalauti papildomų dokumentų, patvirtinančių pateiktų  duomenų teisingumą.

34. Duomenis apie šios tvarkos 30.6.-30.8 ir 30.18., 30.19. punktuose nurodytas pajamas Socialinės paramos skyrius gauna iš atitinkamas išmokas mokančių institucijų ar įstaigų.

35. Skaičiuojant asmens pajamas, imamos vidutinės 3 paskutinių iki kreipimosi dėl socialinių paslaugų skyrimo mėnesių pajamos, nurodytos šios tvarkos 30.1. – 30.19. punktuose.

36. Skaičiuojant šeimos pajamas, imamos visų šeimos narių vidutinės 3 paskutinių iki kreipimosi dėl socialinių paslaugų skyrimo mėnesių pajamos, nurodytos šios tvarkos 30.1. – 30.6. punktuose.

37. Nustatant vienam šeimos nariui tenkančias šeimos pajamas, kai socialinės paslaugos teikiamos šeimoje gyvenančiam asmeniui, šio asmens pajamų, nurodytų šios tvarkos 30.1. – 30.19. punktuose, ir visų šeimos narių  pajamų, nurodytų šios tvarkos 30.1. – 30.6. punktuose, suma dalijama iš visų šeimos narių skaičiaus.

38. Jeigu asmens (šeimos) pajamos tą mėnesį, nuo kurio pradėtos gauti socialinės paslaugos, palyginti su praėjusiais 3 mėnesiais, pasikeitė, asmens (šeimos) pajamos per mėnesį apskaičiuojamos pagal to mėnesio pajamas.

39. Apskaičiuotas darbo užmokestis, mokestis už prastovas ne dėl darbuotojo kaltės ir užmokestis už kasmetines atostogas, pensijos, pensijų išmokos ir vietoje pensijų mokamos kompensacijos, rentos, valstybinės šalpos išmokos, ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos, nedarbo socialinio draudimo  išmokos, stipendijos, kitos kas mėnesį gaunamos pajamos įskaitomos į pajamas tų mėnesių, už kuriuos jos paskirtos.

40. Vaiko išlaikymo periodinės išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, įskaitomos į pajamas tų mėnesių, per kuriuos jos išmokėtos.

41. Pajamos iš žemės ūkio veiklos ir išmokos žemės ūkio veiklai nustatomos tik tada, kai yra šios veiklos apskaitos dokumentai. Pajamos iš žemės ūkio naudmenų, kurių bendras plotas neviršija 1 hektaro, neapskaitomos.

42. Mokėjimo už  Dienos veiklos centro teikiamas socialines paslaugas kontrolę vykdo Dienos veiklos centro direktorius.