PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL SKOLŲ, SUSIDARIUSIŲ UŽ PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ GYVENAMŲJŲ PATALPŲ NUOMĄ, KITAS KOMUNALINES PASLAUGAS, IŠIEŠKOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. spalio 30 d. Nr. T1-250
Plungė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Plungės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
Patvirtinti Skolų, susidariusių už Plungės rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų patalpų nuomą, kitas komunalines paslaugas, išieškojimo tvarkos aprašą (pridedama).
Sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Plungės rajono savivaldybės
tarybos 2014 m. spalio 30 d.
sprendimu Nr. T1-250
SKOLŲ, SUSIDARIUSIŲ UŽ PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ GYVENAMŲJŲ PATALPŲ NUOMĄ, KITAS KOMUNALINES PASLAUGAS, IŠIEŠKOJIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Skolų, susidariusių už Plungės rajono savivaldybei (toliau-Savivaldybė) nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų patalpų nuomą bei kitas komunalines paslaugas išieškojimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato bendruosius skolų išieškojimo reikalavimus, būdus bei principus, kuriuos turi taikyti paslaugas mokesčių mokėtojams teikiančios Savivaldybės kontroliuojamos įmonės (toliau – Savivaldybės įmonė), išieškodamos gyventojų skolas, susidariusias už Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų patalpų nuomą, kitas komunalines paslaugas.
II. SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS
3. Savivaldybės įmonė, atlikdama skolų išieškojimo procedūras, turi vadovautis skolų prevencijos, skolų išieškojimo privalomumo, išieškojimo veiksmų teisėtumo principais.
4. Savivaldybės įmonė turi sudaryti su mokesčių mokėtojais kokybiškas sutartis ar peržiūrėti jau sudarytas sutartis, nurodant asmenis, su kuriais sudaroma sutartis, rekvizitus, numatant aiškius ir tikslius abiejų sutarties šalių įsipareigojimus, atsakomybę už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą, aiškią mokesčio mokėjimo tvarką, terminus, galimus teikiamų paslaugų apribojimus ir kitas tinkamą sutarties vykdymą užtikrinančias sąlygas, kurios neprieštarauja galiojantiems įstatymams.
5. Kiekviena Savivaldybės įmonė, kuri teikia mokesčių mokėtojams mokamas paslaugas, privalo vesti įsiskolinimų apskaitą, jų atsiskaitymo už skolas statistiką, turėti patvirtintą skolų išieškojimo tvarką, kurioje numatyti ir įsiskolinimų prevencijos priemones, paskirti asmenis, atsakingus už skolų išieškojimą ir sutarčių vykdymo kontrolę.
6. Išieškotojo vykdomi išieškojimo veiksmai negali pažeisti konstitucinių mokesčių mokėtojų teisių, neturi prieštarauti galiojantiems įstatymams ir turi būti vykdomi vadovaujantis lygybės įstatymui ir teisėtumui principu.
7. Išieškotojas privalo skolas išieškoti kuo ekonomiškiau ir per įmanomai trumpesnį laiką. Jei skolos išieškojimo išlaidos didesnės už skolą, išieškojimo vykdymas nukeliamas, sudarant su skolininku skolos grąžinimo sutartį, iki ją ekonomiškai bus tikslinga išieškoti.
8. Išieškojimą vykdantys asmenys apie atliktus išieškojimo veiksmus Savivaldybės įmonės vadovo nustatytais terminais ir tvarka informuoja Savivaldybės įmonės vadovą, kuris apie esamą padėtį Savivaldybės įmonėje raštu kartą per ketvirtį informuoja Savivaldybės administraciją.
9. Mokesčių mokėtojai, nesumokėję mokesčių nustatytu mokėjimo terminu, kitą mėnesį turi būti raginami sumokėti skolą, išsiunčiant jiems pranešimą raštu apie skolos atsiradimą. Jiems išaiškinamos teisės ir pareigos, susijusios su šios prievolės vykdymu, bei pasekmės, atsirasiančios laiku jų neįvykdžius.
10. Jei atlikus 9 punkte nurodytus veiksmus, mokėjimų nesulaukiama, praėjus ne daugiau kaip 2 mėnesiams nuo mokėjimo termino pabaigos, skolininkui siunčiamas priminimas.
Priminimas – tai informacinio pobūdžio pranešimas, adresuotas skolininkui, kuriuo jam primenama apie pareigą sumokėti įsiskolinimą už gyvenamųjų patalpų nuomą ar kitas teikiamas paslaugas bei su tuo susijusius delspinigius, siūloma minėtas sumas sumokėti geruoju per terminą, kuris turi būti ne ilgesnis kaip 1 mėnuo, ir kuriame skolininkas informuojamas apie pasekmes, galinčias atsirasti, jeigu įmokos ir su jomis susiję delspinigiai nebus sumokėti.
11. Priminimą parengia Savivaldybės įmonės darbuotojas, atsakingas už skolų išieškojimą. Priminimas surašomas 2 egzemplioriais, iš kurių vienas siunčiamas skolininkui arba įteikiamas pasirašytinai, kitas lieka įmonėje.
12. Priminime nurodoma Savivaldybės įmonės pavadinimas, skolininko vardas, pavardė, asmens kodas bei adresas, priminimo parengimo data, įsiskolinimo suma, įvardyti skolą įrodantys dokumentai, sąskaita, į kurią turi būti sumokėtos nurodytos sumos, pastaba, kad, vengiant sumokėti nurodytas sumas, jos bus išieškomos teismine tvarka.
14. Kiekviena Savivaldybės įmonė savo įmonės skolų išieškojimo tvarkoje nustato skolininko perdavimo teismui kriterijus.
15. Savivaldybės įmonė, esant skolai, didesnei už teismo išlaidas, siunčia skolininkui reikalavimą sumokėti skolą, informuodamas, kad, nesumokėjus skolos per 15 dienų, bus pradėtos teisminės skolos išieškojimo procedūros. Skolos nesumokėjus reikalavime nurodytu terminu, medžiaga perduodama į teismą.
16. Tie mokesčių mokėtojai, kurie dėl sunkios finansinės padėties negali iš karto padengti skolų už šilumą ir karštą vandenį ar kitas komunalines paslaugas, gali kreiptis į Savivaldybės įmonę dėl paprastojo vekselio ar skolų grąžinimo grafiko sudarymo. Tokiu būdu skolininkams būtų sudaryta galimybė per metus spręsti savo finansines problemas.
17. Paprastasis vekselis –vertybinis popierius, kuris išrašomas Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nustatyta tvarka ir kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam. Tai būdas įforminti mokėjimo atidėjimą. Mokesčių mokėtojai paprastai įsipareigoja skolą sumokėti per vienerius metus. Tačiau, neapmokėjus vekselio per jame nurodytą terminą, skola išieškoma ne teismo tvarka. (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 13 d. nutarimas Nr. 987 „Dėl Vekselių naudojimo taisyklių patvirtinimo“; Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 13 d. nutarimas Nr. 988 „Dėl Vekselių ir čekių protestavimo taisyklių ir Notarų vykdomųjų įrašų atlikimo tvarkos patvirtinimo“).
18. Savivaldybės įmonė, atlikusi visus įmanomus išieškojimo veiksmus ir neatgavusi skolos iš asmenų, gyvenančių Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiose gyvenamosiose patalpose, turimą informaciją apie skolininką perduoda Plungės rajono savivaldybės įmonei „Plungės būstas“. SĮ „Plungės būstas“ susisteminta visą turimą medžiagą apie asmens turimas skolas, pateikia ją Savivaldybės administracijai dėl skolininko iškeldinimo iš gyvenamosios patalpos įstatymų nustatyta tvarka. Nuomininkui nesutikus geranoriškai išsikelti, Savivaldybės administracija kreipiasi į teismą su ieškiniu dėl iškeldinimo teismine tvarka.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Savivaldybės įmonės, vadovaudamosios šiuo Tvarkos aprašu, per mėnesį nuo Savivaldybės tarybos sprendimo įsigaliojimo dienos parengia ir pasitvirtina skolų išieškojimo tvarkos aprašus, kuriuose numatomos konkrečios skolų atsiradimo prevencinės priemonės, skolų išieškojimo procedūros, veiksmai, jų atlikimo intensyvumas, terminai, skolų apskaitos tvarka bei atsakingi asmenys.