LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL energetikos ministro 2010 m. balandžio 19 d. įsakymo Nr. 1-121 „DĖL LAIKINO ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMO SIEKIANT UŽTIKRINTI VISUOMENĖS INTERESUS SĄLYGŲ IR SU TUO SUSIJUSIŲ NUOSTOLIŲ APSKAIČIAVIMO IR ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2023 m. birželio 30 d. Nr. 1-194
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. balandžio 19 d. įsakymą Nr. 1-121 „Dėl Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„DĖL LAIKINO ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMO ir ribojimo, SIEKIANT UŽTIKRINTI VISUOMENĖS INTERESUS, SĄLYGŲ IR SU TUO SUSIJUSIŲ NUOSTOLIŲ APSKAIČIAVIMO IR ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 7 straipsnio 13 punktu ir 71 straipsnio 1, 9, 12 ir 14 dalimis,
2. N u s t a t a u, kad iki 2023 m. liepos 1 d. pateikti prašymai dėl nuostolių dėl laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo skaičiavimo ir atlyginimo baigiami nagrinėti pagal iki 2023 m. liepos 1 d. galiojusius teisės aktus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
2010 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1-121
(Lietuvos Respublikos energetikos ministro
2023 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. 1-194
redakcija)
LAIKINO ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMO IR RIBOJIMO, SIEKIANT UŽTIKRINTI VISUOMENĖS INTERESUS, SĄLYGŲ IR SU TUO SUSIJUSIŲ NUOSTOLIŲ APSKAIČIAVIMO IR ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ir ribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja elektros energijos persiuntimo iš elektros energijos tinklų, tinklų naudotojams ir pagamintos elektros energijos persiuntimo į elektros energijos tinklus nutraukimo ar apribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygas bei su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarką.
2. Tvarkos aprašas yra privalomas perdavimo sistemos ir skirstomųjų tinklų operatoriams (toliau – operatorius) bei elektros tinklų naudotojams (toliau – tinklų naudotojas).
3. Elektros energijos persiuntimo tinklų naudotojams nutraukimo ar apribojimo dėl elektros tinklų priežiūros darbų, poavarinių įjungimų, ypatingos valstybinės svarbos projektų įgyvendinimo ar naujų tinklų naudotojų elektros įrenginių prijungimo, sąlygos ir trukmė bei nuo šių veiksmų galimų nuostolių atlyginimo tvarka, tiek, kiek to nereglamentuoja Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymas (toliau – Elektros energetikos įstatymas), Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 1-38 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Tiekimo naudojimo taisyklės), šis Tvarkos aprašas, turi būti nurodytos elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartyje ar elektros energijos persiuntimo ar perdavimo paslaugos sutartyje ir (ar) jų prieduose ir (ar) elektros tinklų nuosavybės ribų akte, o tuo atveju, jei skirstomųjų tinklų operatorius vykdo ir visuomeninio tiekėjo veiklą – elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartyje (toliau – persiuntimo paslaugos teikimo sutartis), sudarytoje tarp operatoriaus ir tinklų naudotojo.
II SKYRIUS
ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMO AR APRIBOJIMO SĄLYGOS
5. Elektros energijos persiuntimą tinklų naudotojui, įskaitant tinklų naudotojo pagamintos elektros energijos persiuntimą, nutraukti ar apriboti leidžiama tik Elektros energetikos įstatyme, mutatis mutandis Tiekimo naudojimo taisyklėse, elektros energijos persiuntimo paslaugos teikimo sutartyse ir kituose teisės aktuose nustatytais atvejais, tvarka ir sąlygomis.
6. Operatoriui ketinant nutraukti ar apriboti arba nutraukus ar apribojus elektros energijos persiuntimą, tinklų naudotojas ir operatorius privalo imtis visų įmanomų priemonių galimiems nuostoliams išvengti.
7. Už nepagrįstus elektros energijos persiuntimo nutraukimus ar apribojimus tinklų naudotojams, įskaitant tinklų naudotojo pagamintos elektros energijos persiuntimą, įstatymų nustatyta tvarka atsako elektros energijos persiuntimo nutraukimus ar apribojimus inicijavęs asmuo.
8. Tinklų naudotojas turi teisę reikalauti iš operatoriaus paaiškinimo apie elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo priežastis, ir privalo netrukdyti operatoriui atlikti elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo veiksmus. Paaiškinimą operatorius privalo pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikti paaiškinimą gavimo.
III SKYRIUS
ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMAS AR APRIBOJIMAS VALSTYBINĖS ENERGETIKOS REGULIAVIMO TARYBOS AR OPERATORIAUS REIKALAVIMU
9. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos reikalavimu, kai nustatyti tokie tinklų naudotojo įrenginių bei jų eksploatavimo trūkumai, dėl kurių gresia avarija, gedimai, sutrikimai ar kyla pavojus žmonių gyvybei ir saugumui, tinklų naudotojas privalo nedelsdamas išjungti šiuos įrenginius.
10. Operatoriui nustačius tinklų naudotoją, dėl kurio elektros įrenginių ir (ar) jų eksploatacijos trūkumų gresia avarija, gedimai, sutrikimai ar kyla pavojus žmonių gyvybei ir saugumui, tinklų naudotojas operatoriaus reikalavimu privalo nedelsdamas išjungti šiuos įrenginius.
11. Operatoriui nustačius gamintoją, gaminantį vartotoją ar asmenį, turintį energijos kaupimo įrenginius, dėl kurio įrenginių ir (ar) jų eksploatacijos trūkumų nėra užtikrinamas teleinformacijos apsikeitimas ar neteisingai pateikiama teleinformacija (blogi matavimai, signalai, nevykdomos valdymo komandos, nėra ryšio su tinklų naudotojo nuosavybėje esančiais įrenginiais ar įranga neveikia) tarp operatoriaus realaus laiko dispečerinio valdymo sistemos ir tinklų naudotojo įrenginių) elektros tinklų nuosavybės riboje neužtikrinami elektros kokybės standarto bei operatoriaus išduotų techninių sąlygų ir kitų atitinkamų techninių norminių dokumentų reikalavimai, operatorius per 3 darbo dienas apie tai informuoja gamintoją, gaminantį vartotoją ar asmenį, turintį energijos kaupimo įrenginius. Jeigu gamintojas, gaminantis vartotojas ar asmuo, turintis energijos kaupimo įrenginius, šių trūkumų nepašalina per 5 kalendorines dienas nuo informacijos gavimo dienos, gamintojas, gaminantis vartotojas ar asmuo, turintis energijos kaupimo įrenginius, operatoriaus reikalavimu privalo nedelsdamas išjungti elektros įrenginius.
12. Jei tinklų naudotojas nevykdo Tvarkos aprašo 9 punkte nurodyto Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos reikalavimo, tai Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos raštišku reikalavimu aprūpinimą elektros energija ar elektros energijos persiuntimą be išankstinio įspėjimo nutraukia operatorius, o tinklų naudotojas privalo operatoriui atlyginti visus dėl šių reikalavimų nevykdymo atsiradusius tiesioginius nuostolius.
13. Jei tinklų naudotojas nevykdo Tvarkos aprašo 10, 11 ir (ar) 12 punktuose nustatytų operatoriaus reikalavimų, operatorius be išankstinio įspėjimo nutraukia ar apriboja elektros energijos persiuntimą į ir iš elektros tinklų, o tinklų naudotojas privalo operatoriui atlyginti visus dėl šių reikalavimų nevykdymo atsiradusius tiesiogiai susijusius pagrįstus nuostolius.
IV SKYRIUS
AVARINIS ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMAS IR APRIBOJIMAS IR AVARINIŲ ATJUNGIMŲ GRAFIKŲ SUDARYMO TVARKA
15. Siekiant išvengti ar susiklosčius ekstremaliajai energetikos padėčiai arba operatoriaus elektros tinkle ekstremaliai padėčiai, kuri kelia grėsmę sistemos ar elektros tinklo funkcionavimui ir stabilumui, operatorius turi teisę nutraukti ar apriboti elektros energijos persiuntimą vartotojams pagal iš anksto parengtus ir vartotojams praneštus vartotojų elektros energijos ir galios apribojimų ar avarinių atjungimų grafikus bei jų įvedimo tvarką.
16. Tam, kad elektros energetikos sistemoje būtų išvengta ekstremalios padėties arba jai susiklosčius būtų galima tokią padėtį operatyviai likviduoti, operatorius kasmet (iki spalio 31 d.) privalo sudaryti:
16.1. vartotojų avarinių atjungimų grafikus, kurie sudaromi siekiant išvengti avarijos ar likviduoti elektros energijos perdavimo sistemos ar skirstomųjų tinklų avariją;
16.2. vartotojų vartojamos elektros galios apribojimo grafikus, kurie sudaromi siekiant išvengti avarinės situacijos, kai Lietuvos energetikos sistemoje trūksta generuojančios galios ir nėra galimybių panaudoti galios rezervų iš kitų energetikos sistemų. Operatorius privalo informuoti vartotojus apie jų įtraukimą į šiame papunktyje nurodytą grafiką ne vėliau kaip 10 darbo dienų nuo Tvarkos aprašo 16 punkto pirmojoje pastraipoje nurodyto termino;
16.3. vartotojų elektros energijos apribojimo grafikus, kurie sudaromi siekiant išvengti avarinės situacijos, kai Lietuvos elektros energetikos sistemoje elektros energijos gamybai dėl nenumatytų priežasčių trūksta kuro ir tuo metu nėra galimybės pristatyti kurą į elektros energijos gamybos vietą bei nėra galimybių pasinaudoti kitų energetikos sistemų elektros energijos gamybos šaltiniais. Operatorius privalo informuoti vartotojus apie jų įtraukimą į šiame papunktyje nurodytą grafiką ne vėliau kaip 10 darbo dienų nuo Tvarkos aprašo 16 punkto pirmojoje pastraipoje nurodyto termino.
17. Tvarkos aprašo 16 punkte nurodyti grafikai sudaromi metams (nuo einamųjų metų lapkričio 1 d. iki kitų metų spalio 31 d.) pagal perdavimo sistemos operatoriaus pateiktas užduotis vartotojų elektros energijos ir galios apribojimų bei avarinių atjungimų grafikams sudaryti skirstomųjų tinklų operatoriams ir tiesiogiai prie perdavimo tinklo prijungtiems vartotojams.
18. Tvarkos aprašo 16 punkte nurodyti grafikai sudaromi ir vartotojų faktinė naudojama galia ribojama pagal atliktus apkrovų, galios srautų ir įtampų periodinius minimumų ir maksimumų kontrolinius matavimus.
19. Operatoriai, sudarydami Tvarkos aprašo 16 punkte nurodytus grafikus, nustato vartotojams elektros energijos ir galios ribojimo dydžius bei vartotojų atjungimo prioritetus ir eiliškumą, atsižvelgdami į vartotojų gamybos technologinius ypatumus, elektros energijos tiekimo patikimumo kategoriją bei elektros energijos tiekimo schemos ypatumus. Grafikai turi būti sudaromi taip, kad elektros energijos persiuntimo nutraukimas ar apribojimas vartotojams sukeltų kuo mažesnius trikdžius ir nuostolius.
20. Į vartotojų avarinių atjungimų grafikus pirmiausia turi būti įtraukti vartotojai, kuriems elektros energija tiekiama iš transformatorių pastočių ar skirstomųjų punktų su įrengtais automatikos ar televaldymo įrenginiais arba kuriuose yra budintis personalas.
21. Į vartotojų avarinių atjungimų grafikus neįtraukiami vartotojai, kurie turi nepertraukiamą ir sudėtingą technologinį procesą, dėl kurių trumpalaikio atjungimo kyla grėsmė žmonių gyvybei, patiriama didelių materialinių nuostolių, sutrinka sudėtingi technologiniai procesai, svarbūs valstybės ir miesto ūkio veiklos procesai, gydymo įstaigos, ryšių, šilumos gamybos, vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo įmonių, priešgaisrinės saugos technologiniai objektai, geležinkelio transportas, miesto elektrifikuotas visuomeninis transportas, vandens ir oro transporto dispečerinio valdymo centrai, blokavimo, signalizacijos ir apsaugos sistemų technologiniai objektai, ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigos, pieno fermos, gyvulininkystės kompleksai, paukštynai, galvijų prieauglio auginimo fermos, duonos kepyklos.
22. Į Tvarkos aprašo 16.2 ir 16.3 papunkčiuose nurodytus grafikus įtraukti vartotojai, gavę operatoriaus pranešimą dėl elektros energijos ar galios ribojimo arba atjungimo vykdymą, turi būti iš anksto pasiruošę priemonių planus bei priemones ir paskyrę už šių priemonių vykdymą atsakingus asmenis. Atsakingų asmenų sąrašą bei kontaktinius duomenis vartotojai, įtraukti į elektros energijos ar galios ribojimo grafikus, kasmet (iki lapkričio 31 dienos) pateikia operatoriui.
23. Apie vartotojų elektros energijos ar galios apribojimus operatorius, inicijuojantis grafikų, nurodytų Tvarkos aprašo 16.2 ir 16.3 papunkčiuose, vykdymą, privalo iš anksto, ne vėliau kaip prieš 24 valandas, pranešti vartotojams. Pranešime operatorius turi nurodyti elektros energijos persiuntimo apribojimo trukmę, dydį (eilę) ir laiką. Operatoriui prireikus nedelsiant įvesti elektros galios apribojimo grafikus, jie visomis įmanomomis ryšio priemonėmis turi pranešti apie tai vartotojams ne vėliau, kaip prieš 1 valandą. Pranešama per Lietuvos radijo pirmąją programą arba visomis įmanomomis ryšio priemonėmis. Jei vartotojas nesilaiko elektros energijos galios apribojimo grafikų, trukdo operatoriui nutraukti ar riboti elektros energijos persiuntimą, operatorius turi teisę vartotojo elektros įrenginius priverstinai atjungti nuo elektros tinklo.
24. Elektros energijos persiuntimo paslaugos nutraukimas ar apribojimas tinklų naudotojams be išankstinio įspėjimo galimas tik tais atvejais, kai tuo siekiama išvengti avarijos ar sutrikimo, ar gedimo energetikos sistemoje, ar operatoriaus elektros tinkle arba likviduoti patirtą avariją, ar sutrikimą, ar kitas situacijas, kurios kelia grėsmę sistemos ar elektros tinklo funkcionavimui ir stabilumui. Tokiais atvejais operatorius vykdo vartotojų avarinių atjungimų grafiką. Elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo priežastis operatorius turi nedelsdamas pranešti vartotojams. Jei vartotojas nesilaiko operatoriaus vykdomų Tvarkos aprašo 16 punkte nurodytų grafikų, trukdo operatoriui nutraukti elektros energijos persiuntimą tai šio vartotojo elektros įrenginiai gali būti nedelsiant priverstinai atjungti nuo elektros tinklo.
25. Siekiant išvengti avarijos ar gedimų elektros energetikos sistemoje ar operatoriaus elektros tinkle arba likviduoti patirtą avariją, gedimus ar sutrikimus, ar kitas situacijas, kurios kelia grėsmę sistemos, ar elektros tinklo funkcionavimui ir stabilumui, taip pat kitais Elektros energetikos įstatyme nustatytais atvejais, operatorius turi teisę nutraukus ar apribojus gamintojo, gaminančio vartojo pagamintos ar asmens, kaupiančio bei grąžinančio elektros energiją į operatoriaus elektros tinklus, elektros energijos persiuntimą į elektros energijos tinklus be išankstinio įspėjimo. Šiems asmenims turi būti nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 6 valandas, raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis pranešama apie pagamintos elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo priežastis, planuojamą preliminarią pagamintos elektros energijos persiuntimo į elektros tinklus, nutraukimo ar apribojimo laiką ir trukmę, tais atvejais, kai operatorius vykdo gamintojų avarinių atjungimų ar ribojimo grafiką ir operatoriui priežastys yra žinomos. Kai gamintojo, gaminančio vartojo ar asmens, kaupiančio bei grąžinančio elektros energiją į operatoriaus elektros tinklus elektros gamybos ar energijos kaupimo įrenginiai veikia režimu, dėl kurio operatorius ir šis asmuo susitarė, operatorius taiko su šiuo asmeniu suderintą veikimo režimą papildomai šio asmens neinformuodamas.
V SKYRIUS
ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMAS AR APRIBOJIMAS VYKDANT PLANINIUS ELEKTROS TINKLŲ PRIEŽIŪROS DARBUS
26. Atliekant naujų tinklų naudotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų, elektros tinklų priežiūros darbus ar įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, operatorius apie numatomą elektros energijos persiuntimo į elektros tinklus nutraukimą ar apribojimą ne vėliau kaip prieš 5 kalendorines dienas turi pranešti tinklų naudotojams (nurodyti preliminarią planuojamą elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo trukmę), išskyrus atvejus, kai tinklų naudotojas sutiko dėl trumpesnio įspėjimo termino.
27. Vykdydamas elektros energijos tinklų priežiūros darbų grafiką, operatorius apie numatomą elektros energijos persiuntimo nutraukimą ar apribojimą turi pranešti vartotojams ar gamintojams raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis ar kitais tarp operatoriaus ir gamintojo ar vartotojo sudarytoje sutartyje numatytais būdais nurodydamas preliminarią planuojamą elektros energijos persiuntimo, nutraukimo ar apribojimo laiką ir trukmę.
28. Jei tinklų naudotojas (išskyrus fizinius asmenis, naudojančius elektros energiją buitinėms reikmėms), gavęs operatoriaus pranešimą apie elektros energijos persiuntimo nutraukimą ar apribojimą dėl elektros energijos planinių priežiūros darbų vykdymo, per 3 darbo dienas pareiškia nesutikimą, abi šalys per 3 darbo dienas privalo susitarti dėl visapusiškai priimtinos elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo datos. Jei nepavyksta susitarti, tai operatorius, vadovaudamasis elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartimi, turi nustatyti elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo datą ir laiką. Šiuo atveju elektros energijos persiuntimas, gali būti nutraukiamas ar apribojamas praėjus ne mažiau kaip 10 kalendorinių dienų nuo pirmojo pranešimo ir ne anksčiau kaip 3 kalendorinėms dienoms nuo vartotojo informavimo apie pakartotinai nustatytą nutraukimo ar apribojimo datą.
29. Elektros energijos persiuntimo paslaugos teikimo sutartyje, sudarytoje tarp operatoriaus ir tinklų naudotojo, gali būti nustatyti ir kiti pranešimo būdai bei terminai.
VI SKYRIUS
NUOSTOLIŲ DĖL ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMO AR APRIBOJIMO SKAIČIAVIMAS IR ATLYGINIMAS
31. Operatorius neatlygina tinklų naudotojui patirtų nuostolių, kai jam elektros energijos persiuntimas nutraukiamas arba apribojamas Elektros energetikos įstatyme ir Tiekimo naudojimo taisyklėse nustatytais atvejais.
32. Tinklų naudotojui atlyginami tiesioginiai nuostoliai, kurie yra patirti nepersiuntus elektros energijos laikotarpiu, viršijančiu Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 4 ar 5 dalyje nurodytą laikotarpį arba viršijančiu pagal Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 5 ar 8 dalį sutartą laikotarpį (toliau kartu vadinama – Įstatyme nustatytas arba sutartas laikotarpis), per persiuntimo paslaugos teikimo sutarties, elektros energijos pirkimo-pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties ar atsinaujinančių išteklių elektros energijos pirkimo-pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties galiojimo laikotarpį arba laikotarpį, kurio metu užtikrinamas elektros energijos garantinis tiekimas.
33. Už nepersiųstą (nepatiektą) pagamintą elektros energijos kiekį, esant ilgesniam negu Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 4 dalyje nurodytas laikotarpis arba ilgesniam negu pagal Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 8 dalį operatoriaus ir gamintojo sutartas laikotarpis su tuo tiesiogiai susiję pagrįsti tiesioginiai nuostoliai atlyginami gamintojui pagal Tvarkos aprašo 42 punktą, laikantis visiško nustatytų nuostolių atlyginimo principo, esant gamintojo prašymui, pateiktam operatoriui Tvarkos aprašo nustatyta tvarka. Apskaičiuojant susijusių pagrįstų tiesioginių nuostolių dydį už nepersiųstą pagamintos elektros energijos kiekį gamintojui, esant ilgesniam negu Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 4 dalyje nurodytam laikotarpiui arba ilgesniam negu pagal Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 8 dalį sutartam laikotarpiui, taip pat įvertinami gamintojo sutaupymai.
34. Jeigu gamintojas, gaminantis vartotojas ar asmuo, turintis energijos kaupimo įrenginius, ir operatorius, siekdami nedidinti investicijų šių asmenų elektros energijos gamybos įrenginių ar energijos kaupimo įrenginių prijungimo prie elektros tinklo metu prijungimo prie elektros tinklų paslaugos sutartyje susitarė dėl apriboto elektros energijos gamybos įrenginių arba energijos kaupimo įrenginių veikimo režimo arba šių įrenginių atjungimo įvykus tokiam apribotam šių įrenginių veikimo režimui, nuostoliai dėl pagamintos elektros energijos persiuntimo apribojimo ar nutraukimo nėra skaičiuojami ir atlyginami.
35. Jeigu elektros energijos persiuntimas buvo nutrauktas ar apribotas ilgiau negu Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, operatorius kas dvejus kalendorinius metus per 3 (tris) mėnesius, pasibaigus antriems kalendoriniams metams, informuoja apie tai tinklų naudotojus, turinčius teisę į nuostolių atlyginimą, raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis (elektroniniu paštu, operatoriaus savitarnos interneto svetainėje ar kitomis elektroninių ryšių priemonėmis).
36. Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 4 dalyje nurodytas laikotarpis pradedamas skaičiuoti 2023 m. liepos 1 d. Jei persiuntimo paslaugos teikimo sutartis, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartis ar atsinaujinančių išteklių elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos tiekimo sutartis galiojo arba elektros energijos garantinis tiekimas buvo užtikrintas trumpiau nei dvejus kalendorinius metus, apskaičiuotus šiame punkte nurodyta tvarka, 336 valandos ar kitas ilgesnis sutartas laikotarpis skaičiuojamas per laiką, kurį galiojo šiame punkte nurodyta sutartis arba buvo užtikrinamas elektros energijos garantinis tiekimas.
37. Prašymą dėl nuostolių atlyginimo kartu su susijusius tiesioginius nuostolius pagrindžiančiais dokumentais tinklų naudotojas turi teisę pateikti operatoriui iš karto po nuostolių atsiradimo, tačiau visais atvejais ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo Tvarkos aprašo 35 punkte nurodytos informacijos gavimo. Operatorius privalo tinklų naudotojo prašymą išnagrinėti ne vėliau kaip per 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų.
38. Gamintojas prašyme dėl nuostolių atlyginimo taip pat turi nurodyti per Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį nepersiųstos pagamintos elektros energijos kiekį, dėl to negautas pajamas ir gamintojo sutaupymus bei pateikti tai įrodančius dokumentus, reikalingus nuostolių pagrįstumui įvertinti, kaip numatyta Tvarkos aprašo 43 punkte.
39. Operatorius turi teisę reikalauti tinklų naudotojo papildomų tinklų naudotojo prašymą pagrindžiančių dokumentų ir informacijos. Tinklų naudotojas šią informaciją privalo pateikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo tokio reikalavimo gavimo dienos.
40. Kai operatorius turi atgręžtinių reikalavimų teisę į kitą operatorių ir yra sudaroma Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 6 dalyje nurodyta komisija, skirta atgręžtinių reikalavimų dydžiui nustatyti, į šios komisijos sudėtį įtraukiami ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos atstovai.
41. Elektros energijos persiuntimo nutraukimo laikas, nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekis ir priežastys nustatomos pagal operatoriaus bei tinklų naudotojo operatyvinius dokumentus ir registravimo prietaisų rodmenis. Nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekis, nekokybiškai pagamintos arba sugadintos produkcijos kiekis, sugadintos įrangos vertė nustatomi pagal operatoriaus arba tinklų naudotojo pateiktus įrodančius dokumentus. Jeigu nuostolių dydžių pagal turimą informaciją tiksliai nustatyti negalima, tai jų vertė nustatoma šalių susitarimu. Šalims nesusitarus, nuostolių dydį nustato teismas.
42. Nustačius, kad tinklų naudotojo prašymas dėl nuostolių atlyginimo yra pagrįstas, tinklų naudotojui nuostoliai, patirti dėl elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo per laikotarpį, viršijantį Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, atlyginami per 30 kalendorinių dienų nuo tinklų naudotojo prašymo išnagrinėjimo dienos, jeigu tinklų naudotojas ir operatorius nesusitaria kitaip.
43. Kai prašymą dėl nuostolių atlyginimo teikia gamintojas, patirtų nuostolių pagrįstumas nustatomas įvertinant:
43.1. nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekį, elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo laiką ir priežastis, laikotarpį, viršijantį Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, kurie nustatomi pagal operatoriaus bei gamintojo operatyvinius dokumentus ir registravimo prietaisų rodmenis. Nesant galimybės nepersiųstam (nepatiektam) kiekiui nustatyti pagal operatyvinius dokumentus ir registravimo prietaisų rodmenis, įvertinama operatoriaus pateikta informacija apie prie operatoriaus valdomų tinklų prijungtų to paties tipo (saulės, vėjo ir kt.) elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo laikotarpį, viršijantį Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, veikiančių elektrinių pagamintas vidutinis valandinis elektros energijos kiekis, tenkantis 1 MW. Kai dėl nuostolių atlyginimo kreipiasi gamintojas, elektros energiją gaminantis iš saulės energijos, vertinamas prie operatoriaus valdomų tinklų prijungtų elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo laikotarpį, viršijantį Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, veikiančių elektrinių, kurių įrengtoji galia didesnė nei 100 kW, pagamintas vidutinis valandinis elektros energijos kiekis, tenkantis 1 MW. Į šį vertinimą neįtraukiamos elektros energiją gaminančių vartotojų elektrinės;
43.2. gamintojo negautas pajamas, kurios nustatomos įvertinant elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar apribojimo laikotarpiu, viršijančiu Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, buvusią kitos paros prekybos elektros energijos biržoje Lietuvos zonoje vidutinę valandinę kainą arba gamintojo sudarytoje dvišalėje elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartyje arba Atsinaujinančių išteklių elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartyje nurodytą kainą, taip pat atsižvelgiant į fiksuotą elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių tarifą ar elektros energijos iš atsinaujinančių kainos priedą, jei tokie yra taikomi gamintojui;
43.3. gamintojo sutaupymus, kurie nustatomi įvertinant per paskutinius 12 mėnesių arba per faktinį elektrinės veikimo laikotarpį, kai elektrinė veikia trumpiau nei 12 mėnesių, gamintojo patirtas vidutines balansavimo energijos sąnaudas, tenkančias 1 MW ir persiuntimo nutraukimo ar apribojimo laiką;
43.4. nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekį, kuris buvo nutrauktas ar apribotas laikotarpiu, viršijančiu Įstatyme nustatytą arba sutartą laikotarpį, esant Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 10 dalyje nurodytoms aplinkybėms ir dėl kurio atsiradę nuostoliai nėra atlyginami;
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
44. Vartotojų ir operatorių ginčai sprendžiami Energetikos įstatymo 34 straipsnyje nustatyta tvarka.