LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS
Įsakymas
DĖL TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTŲ IR STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMO TVARKOS APRAŠO
PATVIRTINIMO
2020 m. spalio 28 d. Nr. VE-87
Vilnius
1.Tvirtinu Tarptautinių ir Europos standartų ir standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašą (pridedama).
Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.
PATVIRTINTA
Lietuvos standartizacijos departamento
direktoriaus 2020 m. spalio 28 d.
įsakymu Nr. VE-87
TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTŲ IR STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarptautinių ir Europos standartų ir standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tarptautinių standartizacijos institucijų priimtų standartų ir standartizacijos leidinių (toliau – tarptautinių standartų ir standartizacijos leidinių) bei Europos standartizacijos organizacijų priimtų standartų ir standartizacijos leidinių (toliau – Europos standartų ir standartizacijos leidinių), Lietuvos standartizacijos departamento (toliau – Departamentas) perimamų nacionaliniu lygmeniu, tvarką.
2. Šis aprašas parengtas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymu, Tarptautinės standartizacijos organizacijos (toliau – ISO) ir Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (toliau – IEC) vadovais: ISO/IEC Vadovas 21–1 Tarptautinių standartų ir standartizacijos leidinių perėmimas regioniniu arba nacionaliniu lygiu – 1 dalis: Tarptautinių standartų perėmimas (aktuali redakcija) ir ISO/IEC Vadovas 21–2 Tarptautinių standartų ir standartizacijos leidinių perėmimas regioniniu arba nacionaliniu lygiu – 2 dalis: Tarptautinių standartizacijos leidinių perėmimas (aktuali redakcija), Europos standartizacijos komiteto (toliau – CEN) ir Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto (toliau – CENELEC) vidaus taisyklėmis CEN/CENELEC Vidaus tvarkos taisyklės, 3 dalis: CEN ir CENELEC dokumentų rengimo principai ir taisyklės (ISO/IEC direktyvos, 2 dalis, 2018, modifikuota) (aktuali redakcija) ir Europos telekomunikacijų standartų instituto (toliau – ETSI) vadovu ETSI direktyvos (aktuali redakcija).
3. Perimti tarptautiniai ir Europos standartai ar standartizacijos leidiniai negali prieštarauti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktams.
II SKYRIUS
TARPTAUTINIŲ STANDARTŲ IR STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMAS
5. Tarptautiniai standartai ir standartizacijos leidiniai gali būti perimami kaip Lietuvos standartai ir standartizacijos leidiniai, jei tam pačiam standartizacijos objektui nėra Europos ir nacionalinio standarto.
6. Siūlymą perimti tarptautinį standartą ar standartizacijos leidinį ir perėmimo būdą inicijuoja Departamento technikos komitetas (toliau – LST TK), kuris atlieka jo atitikties Lietuvos Respublikos teisės aktams analizę ir pateikia ją Departamentui. Taip pat LST TK nurodo nacionalinio standarto ar standartizacijos leidinio atitikties laipsnį (tapatus, modifikuotas) tarptautiniam standartui ar kitam leidiniui.
7. Sprendimą dėl tarptautinio standarto ar standartizacijos leidinio perėmimo priima Departamento technikos komisija.
8. Tarptautiniai standartai ir standartizacijos leidiniai perimami kaip to paties tipo nacionalinės standartizacijos institucijos leidiniai (pagal Departamento patvirtintą leidinių nomenklatūrą) vienu iš šių būdų:
9. Nacionaliniu lygmeniu perimtų tarptautinių standartų ar standartizacijos leidinių nuorodinis žymuo identifikuojamas iš santrumpos LST, tarptautinio (ISO, IEC) standarto ar kito leidinio santrumpos ir numerio.
10. Perimamiems tarptautiniams standartams ar standartizacijos leidiniams Departamentas parengia:
10.1. antraštinį lapą, kuriame pateikiama tokia informacija:
10.1.1 tarptautinis standartas ar standartizacijos leidinys (žymuo ir pavadinimas), kuriam suteikiamas Lietuvos standarto ar standartizacijos leidinio statusas, išleidimo data;
10.1.3 nacionalinio standarto ar standartizacijos leidinio atitikties laipsnis tarptautiniam standartui ar standartizacijos leidiniui;
10.2 nacionalinę pratarmę, kurioje pateikiama tokia informacija:
10.2.4 kas atliko terminų ekspertizę išverčiant dokumentą į lietuvių kalbą (jei dokumente yra terminų straipsnių);
III SKYRIUS
EUROPOS STANDARTŲ IR STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMAS
12. Europos standartizacijos organizacijų priimti standartai ir standartizacijos leidiniai skelbiami Departamento periodiniame leidinyje.
13. Paskelbti naujai priimti CEN ir CENELEC Europos standartai ir techninės specifikacijos perimami per 2 (du) mėnesius.
14. CEN ir CENELEC priimti Europos standartai perimami kaip nacionaliniai standartai atgaminimo būdu – išleidžiant tapatų tekstą anglų kalba. CEN ir CENELEC priimtos techninės specifikacijos perimamos kaip LST techninės specifikacijos atgaminimo būdu išleidžiant tapatų tekstą.
15. Sprendimą dėl Europos standartų ir standartizacijos leidinių, kai jie mažiau aktualūs Lietuvos ekonomikai ir kai atitinkamoje srityje nėra sudaryto LST TK, perėmimo, išleidžiant perėmimo pranešimą Departamento periodiniame leidinyje, priima Departamento Technikos komisija.
16. Į Departamento darbo programą įtraukti Europos standartai ir standartizacijos leidiniai išverčiami į lietuvių kalbą.
17. Skelbiami naujai priimti ETSI Europos standartai perimami per 1 (vieną) mėnesį, išleidžiant perėmimo pranešimą Departamento periodiniame leidinyje, kuriame nurodoma, kad Europos standartui suteikiamas Lietuvos standarto statusas.
18. Siūlymą perimti Europos standartizacijos organizacijų standartizacijos leidinius inicijuoja LST TK, o sprendimą dėl jų perėmimo priima Departamento Technikos komisija.
19. Europos standartizacijos organizacijų standartizacijos leidiniai perimami kaip to paties tipo nacionalinės standartizacijos institucijos leidiniai (pagal Departamento patvirtintą leidinių nomenklatūrą).
20. Nacionaliniu lygmeniu perimtų Europos standartų ar standartizacijos leidinių nuorodinis žymuo identifikuojamas iš santrumpos LST, Europos (EN, HD, ETSI EN) standarto ar kito leidinio santrumpos ir numerio.
21. Atgaminimo ar vertimo būdu perimamiems Europos standartams ar standartizacijos leidiniams Departamentas parengia:
21.1 antraštinį lapą, kuriame pateikiama tokia informacija:
21.1.1 Europos standartas ar standartizacijos leidinys (žymuo ir pavadinimas), kuriam suteikiamas Lietuvos standarto ar standartizacijos leidinio statusas, išleidimo data;
21.2 nacionalinę pratarmę, kurioje pateikiama tokia informacija:
21.2.4 kas atliko terminų ekspertizę išverčiant dokumentą į lietuvių kalbą (jei dokumente yra terminų straipsnių);
IV SKYRIUS
PERIMTŲ TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTŲ IR STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ ĮSIGALIOJIMAS
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS