A picture containing text, clipart  Description automatically generated

 

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS TRANSPORTO KOMPETENCIJŲ AGENTŪROS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ORO VEŽĖJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugsėjo 5 d. Nr. 2-116

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalies 3 punktu ir atsižvelgdamas į 2012 m. spalio 5 d. Komisijos reglamentą (ES) Nr. 965/2012, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su orlaivių naudojimu skrydžiams susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2021 m. rugpjūčio 5 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2021/1296:

1Tvirtinu Oro vežėjo pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2Pripažįstu netekusiu galios viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros direktoriaus 2021 m. lapkričio 12 d. įsakymą Nr. 2-137 „Dėl Orlaivių įtraukimo į oro vežėjo pažymėjimą tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Marius Baranauskas

 

 

PATVIRTINTA

Viešosios įstaigos Transporto

kompetencijų agentūros direktoriaus

2022 m. rugsėjo 5 d. įsakymu Nr. 2-116

 

 

ORO VEŽĖJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Oro vežėjo pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja oro vežėjo pažymėjimų išdavimo, keitimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo, apribojimo, apribojimo panaikinimo, galiojimo panaikinimo, dublikato išdavimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos ir santrumpos:

2.1. AMC – priimtinos atitikties užtikrinimo priemonės, kurias priėmė Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra;

2.2. EASA – Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra;

2.3. Kandidatas – įmonė, ketinanti pateikti paraišką oro vežėjo pažymėjimui gauti;

2.4. Skrydžių vykdymo specifikacijos (OPSPEC) – oro vežėjo pažymėjimo priedas, kuriame aprašoma oro vežėjui leistina veikla, jos sąlygos ir apribojimai;

2.5. Oro vežėjas – juridinis asmuo, turintis viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros išduotą oro vežėjo pažymėjimą;

2.6. Oro vežėjo pažymėjimas – pažymėjimas, išduotas atlikus sertifikavimą, kuriuo patvirtinama atitiktis taikytiniems reikalavimams;

2.7. Pareiškėjas – įmonė, pateikusi paraišką gauti oro vežėjo pažymėjimą;

2.8. Paskirtieji darbuotojai – pareiškėjo ar oro vežėjo paskirtas atsakingas vadovas ir paskirti ar planuojami skirti asmenys, atsakingi už saugos valdymo sistemos administravimą, saugumą, skrydžių vykdymą, techninės priežiūros sistemą, įgulos narių mokymą, antžeminę veiklą, veiklos atitikties stebėseną arba juos pavaduojantys asmenys;

2.9. Sertifikavimo komisija – TKA direktoriaus įsakymu sudaryta nuolatinė oro vežėjų sertifikavimo komisija, kurią sudaro TKA Civilinės aviacijos departamento Orlaivių skyriaus, Skrydžių priežiūros skyriaus, Aviacijos saugumo skyriaus ir Personalo licencijavimo skyriaus vadovai arba juos atstovaujantys TKA darbuotojai;

2.10. TKA – viešoji įstaiga Transporto kompetencijų agentūra;

2.11. TKA specialistai – TKA darbuotojai, kurie pagal atitinkamų TKA struktūrinių padalinių funkcijas ir pareiginius nuostatus vykdo pareiškėjo (oro vežėjo) pateiktų dokumentų vertinimą, atlieka pareiškėjo (oro vežėjo) patikrinimus.

3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme, 2012 m. spalio 5 d. Komisijos reglamente (ES) Nr. 965/2012, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr.216/2008 nustatomi su orlaivių naudojimu skrydžiams susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2021 m. rugpjūčio 4 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2021/1296, ir 2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2021 m. balandžio 7 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2021/1087.

4. Oro vežėjo pažymėjimas gali būti išduotas Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre įregistruotai įmonei, kurios pagrindinė verslo vieta yra Lietuvos Respublikoje ir kuri atitinka taikytinus Reglamento (ES) 2018/1139 ir juo remiantis priimtų deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų reikalavimus.

5. Oro vežėjo pažymėjimo išdavimo procesą sudaro šie etapai:

5.1. pasirengimas paraiškos teikimui;

5.2. paraiškos teikimas;

5.3. paraiškos dokumentų vertinimas;

5.4. patikrinimai;

5.5. sprendimo dėl oro vežėjo pažymėjimo išdavimo priėmimas ir oro vežėjo pažymėjimo išdavimas.

 

II SKYRIUS

PASIRENGIMAS PARAIŠKOS TEIKIMUI

 

6. TKA Civilinės aviacijos departamento Skrydžių priežiūros skyriaus (toliau – SPS) vadovas arba jo pavedimu kitas šio skyriaus darbuotojas, elektroninių ryšių priemonėmis, telefonu ar kitokiu būdu gavęs informaciją apie ketinimą kreiptis dėl oro vežėjo pažymėjimo išdavimo, elektroninių ryšių priemonėmis pateikia kandidatui oro vežėjo pažymėjimo išdavimo tvarkos informacinį paketą, kurį sudaro:

6.1. Aprašas;

6.2. planuojamos veiklos deklaracijos forma (1 priedas);

6.3. nuorodos į teisės aktus, susijusius su oro vežėjo pažymėjimo išdavimu;

6.4. informacija apie nustatytą atlyginimą už TKA teikiamas administracines paslaugas;

6.5. kita aktuali informacija.

7. Kandidatui susipažinus su jam pateikta informacija ir pateikus užpildytą planuojamos veiklos deklaracijos formą, TKA direktoriaus įsakymu paskiriamas SPS darbuotojas, kuris vykdo oro vežėjo sertifikavimo koordinatoriaus (toliau – koordinatorius) funkcijas.

8. SPS vadovas arba jo pavedimu kitas SPS darbuotojas informuoja kandidatą apie koordinatoriaus paskyrimą ir jo atsakomybę už sertifikavimo proceso koordinavimą ir ryšių su kandidatu palaikymą.

9. Koordinatorius per 10 darbo dienų nuo užpildytos planuojamos veiklos deklaracijos gavimo dienos patikrina, ar ji užpildyta tinkamai. Jei planuojamos veiklos deklaracija užpildyta netinkamai, pateikta neišsami informacija, koordinatorius paprašo kandidatą pateikti trūkstamus duomenis.

10. Gavęs užpildytą planuojamos veiklos deklaraciją, koordinatorius susisiekia su kandidato atstovu ir suderina preliminaraus susitikimo su kandidato atstovais datą ir laiką.

11. Preliminaraus susitikimo tikslas – įvertinti kandidato pasirengimą oro vežėjo pažymėjimo išdavimo procesui. Šio susitikimo metu aptariami Reglamento (ES) 2018/1139 ir juo remiantis priimtų deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų reikalavimai, taikomi skrydžių vykdymui, orlaivių techninei priežiūrai ir įgulų mokymams, taip pat oro vežėjui taikomi aviacijos saugumo reikalavimai, kandidato finansinis pasirengimas.

12. Preliminariame susitikime dalyvauja:

12.1. kandidato vadovas ir bent vienas paskirtasis darbuotojas;

12.2. koordinatorius;

12.3. sertifikavimo komisijos nariai.

13. Preliminaraus susitikimo metu aptariama:

13.1. įmonės organizacinė struktūra ir jos valdymas;

13.2. planuojami veiklos regionai;

13.3. numatomų naudoti orlaivių tipai;

13.4. oro vežėjo pažymėjimo išdavimo tvarka;

13.5. kandidato prašomi suteikti Reglamente (ES) Nr. 965/2012 numatyti specialieji ir kiti leidimai;

13.6. paskirtųjų darbuotojų kandidatūros, jų kvalifikacija;

13.7. oro vežėjo pažymėjimo išdavimui reikalingi pateikti dokumentai ir jų pateikimo terminai;

13.8. kandidato finansiniai pajėgumai, ekonominiai ir teisiniai veiksniai, galintys daryti įtaką kandidato veiklai;

13.9. oro vežėjo pažymėjimo išdavimo proceso etapai, terminai bei jų pratęsimo galimybės;

13.10. kiti aktualūs klausimai.

14. Sertifikavimo komisija parengia ir preliminaraus susitikimo metu koordinatorius pateikia kandidatui paraiškos pateikimo paketą. Šiame pakete turi būti:

14.1. dokumentų, kurie turi būti pateikti TKA, sąrašas;

14.2. oro vežėjo pažymėjimo išdavimo proceso etapų sąrašas;

14.3. informacija, susijusi su specialiaisiais ir kitais leidimais;

14.4. kita reikiama informacija.

15. Preliminarus susitikimas yra įforminamas protokolu. Protokole surašomi kandidato ir sertifikavimo komisijos aptarti klausimai, susitarimai ir nurodomas kandidato atstovas, kuris koordinuos paraiškos pateikimą ir derins su koordinatoriumi, sertifikavimo komisijos nariais ir TKA specialistais veiksmus, susijusius su oro vežėjo pažymėjimo išdavimu.

16. Sertifikavimo komisija, per 10 darbo dienų nuo įvykusio preliminaraus susitikimo, įvertina preliminaraus susitikimo metu kandidato pateiktą informaciją ir priima sprendimą dėl kandidato pasirengimo oro vežėjo pažymėjimo išdavimo procesui. Koordinatorius apie priimtą sprendimą raštu informuoja kandidatą.

17. Sertifikavimo komisijai priėmus sprendimą, kad kandidatas nėra pasirengęs pateikti paraišką oro vežėjo pažymėjimui gauti, koordinatorius apie tai raštu informuoja kandidatą ir:

17.1. pateikia rekomendaciją kandidatui neteikti paraiškos oro vežėjo pažymėjimui gauti bei nurodo šios rekomendacijos priežastis; arba

17.2. pateikia pastabas bei rekomendacijas tolesniam pasirengimui ir su kandidatu suderina kito preliminaraus susitikimo datą ir laiką.

 

III SKYRIUS

PARAIŠKA

 

18. Sertifikavimo komisija priima ir svarsto tik Aprašo 2 priede nustatytos formos užpildytas paraiškas, pateiktas TKA tiesiogiai, paštu, per kurjerius arba elektroninių ryšių priemonėmis.

19. Jei kartu su paraiška negali būti pateikti visi Aprašo 14.1 papunktyje nurodytame sąraše numatyti dokumentai, sertifikavimo komisija gali leisti juos pateikti vėliau, jeigu pareiškėjas pateikia sertifikavimo komisijai nepateiktų dokumentų sąrašą ir nurodo jų pateikimo TKA datas bei objektyvias priežastis, dėl kurių atitinkamas dokumentas negali būti pateiktas kartu su paraiška. Bet kuriuo atveju Skrydžių vykdymo vadovas (toliau – SVV) turėtų būti pateiktas ne vėliau kaip likus 60 kalendorinių dienų iki pareiškėjo numatomos veiklos pradžios.

20. Kartu su paraiška pateikiamų dokumentų kopijos priimamos, jeigu jos yra patvirtintos paraišką teikiančios įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens parašu. Jeigu yra abejonių dėl pateiktų dokumentų kopijų tikrumo, sertifikavimo komisija gali pareikalauti, kad pareiškėjas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pateiktų šių dokumentų originalus.

21. Gavusi paraišką, sertifikavimo komisija privalo patikrinti:

21.1. įmonės, siekiančios gauti oro vežėjo pažymėjimą, registravimo faktą ir kitus registravimo duomenis Juridinių asmenų registro tvarkytojo interneto svetainėje;

21.2. ar pateikti visi Aprašo 14.1 papunktyje nurodytame sąraše numatyti dokumentai ir duomenys;

21.3. ar sumokėtas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2019 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. 3-12 „Dėl Konkrečių atlyginimo už viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros teikiamas administracines paslaugas dydžių sąrašo patvirtinimo“ (toliau – susisiekimo ministro įsakymas Nr. 3-12) nustatyto dydžio atlyginimas už atitinkamas TKA teikiamas administracines paslaugas.

22. Jeigu pateikti ne visi Aprašo 14.1 papunktyje nurodytame sąraše numatyti dokumentai arba duomenys, arba nesumokėtas susisiekimo ministro įsakymu Nr. 3-12 nustatyto dydžio atlyginimas už TKA teikiamas administracines paslaugas, koordinatorius nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo paraiškos gavimo dienos, apie tai raštu informuoja pareiškėją ir nurodo ne mažesnį kaip 10 darbo dienų ir ne didesnį kaip 20 darbo dienų terminą nustatytiems trūkumams ištaisyti. Nurodytas terminas gali būti pratęstas dar 20 darbo dienų, jeigu pareiškėjas pateikė prašymą nurodydamas objektyvias priežastis, dėl kurių negali ištaisyti trūkumų nustatytu laiku.

23. Jeigu per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, paraiška toliau nenagrinėjama. Koordinatorius apie tai raštu informuoja pareiškėją ir grąžina pareiškėjui pateiktų dokumentų originalus.

24. Paraiškos nagrinėjimo metu TKA gali prašyti ekspertų, turinčių reikiamą kvalifikaciją ir patirtį, pavyzdžiui, dėl tam tikro orlaivio tipo, navigacinės sistemos, pateikti savo išvadas.

25. Sertifikavimo komisijai nustačius, kad pareiškėjas pateikė visus reikalingus dokumentus ir duomenis, koordinatorius organizuoja sertifikavimo komisijos ir paskirtųjų darbuotojų susitikimą, kurio tikslas – aptarti aktualius klausimus, susijusius su pateiktais dokumentais ir duomenimis, tolesniu oro vežėjo pažymėjimo išdavimo procesu, terminais ir ryšių palaikymu.

26. Po Aprašo 25 punkte nurodyto susitikimo koordinatorius elektroniniu paštu informuoja pareiškėją apie paraiškos priėmimą ir paraiškos dokumentų vertinimo pradžią.

 

IV SKYRIUS

PARAIŠKOS DOKUMENTŲ VERTINIMAS

 

27. Priėmus paraišką, pradedamas paraiškos dokumentų vertinimas.

28. Atliekant paraiškos dokumentų vertinamą, tikrinama:

28.1. SVV atitiktis Reglamento (ES) Nr. 965/2012, kitų taikytinų teisės aktų ir orlaivio gamintojo nustatytiems reikalavimams;

28.2. paskirtųjų darbuotojų patirties ir kompetencijos atitiktis Reglamente (ES) Nr. 965/2012 nustatytiems reikalavimams;

28.3. atitiktis reikalavimams, taikomiems nepertraukiamąjį tinkamumą skraidyti užtikrinančios organizacijos pažymėjimui gauti, numatytiems 2014 m. lapkričio 26 d. Komisijos reglamente (ES) Nr. 1321/2014 dėl orlaivių nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti ir aviacijos produktų, dalių bei prietaisų tinkamumo naudoti ir šias užduotis atliekančių organizacijų bei darbuotojų patvirtinimo su visais pakeitimais;

28.4. oro vežėjo saugumo programų, aviacijos saugumo funkcijas vykdančių asmenų, įskaitant aviacijos saugumo vadovo, įdarbinimo ir mokymo atitiktis taikomiems aviacijos saugumo reikalavimams, nurodytiems 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 300/2008 dėl civilinės aviacijos saugumo bendrųjų taisyklių ir panaikinančiame Reglamentą (EB) Nr. 2320/2002, su visais pakeitimais;

28.5. pareiškėjo planuojamų naudoti orlaivių dokumentai (orlaivio registravimo liudijimas, tinkamumo skraidyti pažymėjimas, triukšmo pažymėjimas, leidimas naudoti orlaivio radijo stotį);

28.6. atitiktis Reglamente (ES) Nr. 965/2012 nurodytiems reikalavimams, taikomiems specialiesiems patvirtinimams ir kitiems leidimams gauti.

29. Nuodugnų dokumentų vertinimą atlieka TKA specialistai. TKA specialistai savo vertinimo išvadas pateikia koordinatoriui ir sertifikavimo komisijos nariams. TKA specialistai gali pareikalauti, kad pareiškėjas pateiktų papildomus dokumentus, duomenis ar rašytinius paaiškinimus, kurie būtini siekiant įvertinti, ar pareiškėjas atitinka jam keliamus reikalavimus.

30. Jeigu paraiškos nagrinėjimo metu pasikeičia paraiškoje ar kituose pateiktuose dokumentuose nurodyti duomenys, pareiškėjas nedelsdamas apie tai privalo raštu informuoti koordinatorių ir už dokumentų nagrinėjimą atsakingus TKA specialistus ir pateikti pasikeitusius duomenis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po jų pasikeitimo dienos.

31. Paraiškos dokumentų vertinimo metu nustatęs neatitiktis, TKA specialistas apie tai informuoja koordinatorių ir elektroniniu paštu per 5 darbo dienas pareiškėją bei nurodo ne didesnį kaip 30 kalendorinių dienų terminą neatitiktims ištaisyti. Šį terminą TKA specialistas, gavęs koordinatoriaus sutikimą, gali pratęsti, jeigu pareiškėjas pateikė prašymą ir nurodė objektyvias aplinkybes dėl kurių nustatytos neatitiktys negali būti ištaisytos nustatytu laiku.

32. Jeigu pateiktas dokumentas atitinka nustatytus reikalavimus, TKA specialistas, atsakingas už šio dokumento vertinimą, pateikia dokumento tvirtinimo rekomendacijas TKA įgaliotam darbuotojui, atsakingam už dokumento tvirtinimą. TKA įgaliotas darbuotojas, patvirtinęs dokumentą, nedelsiant informuoja koordinatorių ir per 5 darbo dienas pareiškėją.

33. Pateikti dokumentai tvirtinami arba, jeigu atitinkami dokumentai nėra tvirtinami, informuojamas pareiškėjas, kad pastabų dokumentams neturima, Aviacijos įstatymo 7 straipsnyje numatytais terminais.

34. Jeigu pareiškėjas neištaisė neatitikčių per 31 punkte nurodytą terminą, sertifikavimo komisija priima sprendimą atmesti paraišką ir apie tai per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo koordinatorius raštu informuoja pareiškėją, nurodydamas sprendimo priėmimo priežastis.

 

V SKYRIUS

PATIKRINIMAI

 

35. Atlikę paraiškos dokumentų ir duomenų vertinimą, TKA specialistai privalo patikrinti, ar pareiškėjas yra pasirengęs vykdyti oro transporto veiklą ir atitinka reikalavimus, numatytus Reglamento (ES) Nr. 965/2012 III priedo ORO.AOC.100 dalies c punkte.

36. Pareiškėjo patikrinimus TKA specialistai pradeda tik tada, kai:

36.1. pareiškėjas pateikė visus reikiamus dokumentus bei duomenis ir jie pagal Aprašo 33 punktą buvo patvirtinti arba pareiškėjas buvo informuotas apie pastabų nebuvimą, jei dokumentai nėra tvirtinami;

36.2. pareiškėjo atsakingas vadovas raštu deklaravo, kad įvykdytas pareiškėjo veiklos vidaus auditas pagal Reglamento (ES) Nr. 965/2012 reikalavimus, ir pateikė šio audito ataskaitą koordinatoriui.

37. Prieš pradėdamas patikrinimą, TKA specialistas suderina su pareiškėju planuojamų patikrinimų datas.

38. Vadovaujantis Aviacijos įstatymo 28 straipsnio 2 dalimi, TKA specialistai turi teisę nekliudomi patekti į pareiškėjo patalpas, kuriose jis vykdo veiklą, apžiūrėti jas ir įrangą, taip pat gauti visą informaciją ir dokumentus, kurių reikia įsitikinti, kad pareiškėjas atitinka nustatytus reikalavimus.

39. TKA specialistai privalo atlikti šiuos patikrinimus:

39.1. pareiškėjo veiklos vietoje. Atliekant patikrinimą pareiškėjo veiklos vietoje, gali būti apklausiami darbuotojai, tikrinimo metu ypatingas dėmesys skiriamas Reglamento (ES) Nr. 965/2012 AMC1 ARO.GEN.310(a) nurodytoms sritims, pareiškėjo valdymo sistemai (saugos valdymo, atitikties stebėsenos), įvertinama, kaip vykdomos procedūros;

39.2. avarinių evakuacijos procedūrų orlaivyje. TKA specialistai turi įsitikinti, kad pareiškėjo nustatytos avarinės evakuacijos procedūros, įranga ir įgulų mokymai atitinka reikalavimus, nustatytus avarinei evakuacijai. Pareiškėjo avarinės evakuacijos procedūros, įranga vertinami pareiškėjui atliekant demonstracinę avarinę evakuaciją. Demonstracija gali būti neatliekama, jei orlaivis turi EASA išduotą arba pripažintą orlaivio tipo pažymėjimą;

39.3. tūpimo ant vandens procedūrų. TKA specialistai patikrina, ar orlaivis sertifikuotas tūpimui ant vandens. TKA specialistai turi įsitikinti, kad pareiškėjo nustatytos tolimųjų skrydžių virš vandens procedūros, įranga ir įgulų mokymai atitinka reikalavimus vykdyti tolimuosius skrydžius virš vandens. TKA specialistai gali pareikalauti atlikti imitacines tūpimo ant vandens demonstracijas kiekvienu orlaivio tipu, modeliu ir konfigūracija, kurie bus naudojami tolimiems skrydžiams virš vandens. Imitacinė demonstracija neatliekama, jei orlaivis turi EASA išduotą arba pripažintą orlaivio tipo pažymėjimą;

39.4. orlaivio (-ių) patikrinimą (-us) perone ir patikrinimą (-us) skrydyje. Patikrinimai perone ir skrydyje atliekami siekiant nustatyti, ar pasirengimas skrydžiui vyksta ir skrydis vykdomas pareiškėjo SVV nustatyta tvarka. Patikrinimai atliekami iki pareiškėjui išduodant oro vežėjo pažymėjimą. Oro vežėjo pažymėjimas gali būti išduotas ir neatlikus šiame papunktyje nurodytų patikrinimų, tačiau jie turi būti atlikti kiek įmanoma skubiau po oro vežėjo pažymėjimo išdavimo;

39.5. tinkamumo skraidyti užtikrinimo ir techninės priežiūros procedūrų ir procesų. Tikrinama orlaivio (-ių) atitiktis Reglamento (ES) Nr. 1321/2014 reikalavimams.

40. Patikrinimai vykdomi pagal Viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros prižiūrimų ūkio subjektų veiklos priežiūros taisykles, patvirtintas viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros direktoriaus 2020 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. 2-254 „Dėl Viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros prižiūrimų ūkio subjektų veiklos priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Priežiūros taisyklės).

41. Atlikę Aprašo 39 punkte nurodytus patikrinimus, TKA specialistai parengia patikrinimo ataskaitas ir pateikia jas koordinatoriui.

42. Po patikrinimo TKA specialistai raštu supažindina pareiškėją su patikrinimo rezultatais ir, jei patikrinimo metu nustatyti neatitikimai, nustato terminą taisomųjų veiksmų planams pateikti.

43. TKA specialistai vykdo stebėseną, ar patikrinimo (-ų) metu nustatytos neatitiktys ištaisomos taisomųjų veiksmų plane nustatytais terminais. Ar nustatytos neatitiktys ištaisytos, įsitikinama, atsižvelgiant į neatitikties pobūdį, atliekant pakartotinį patikrinimą ir (arba) gavus tai patvirtinančius dokumentus.

 

VI SKYRIUS

ORO VEŽĖJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS

 

44. Kai atlikti pareiškėjo patikrinimai ir ištaisyti patikrinimų metu nustatyti neatitikimai arba baigėsi taisomųjų veiksmų plane nustatytas terminas ir pareiškėjas neištaisė neatitikimų, TKA specialistai informuoja apie tai koordinatorių.

45. Sertifikavimo komisija per 10 darbo dienų nuo informacijos, nurodytos Aprašo 44 punkte, gavimo gali rekomenduoti TKA direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui:

45.1. išduoti oro vežėjo pažymėjimą suteikiant visus pareiškėjo prašomus specialiuosius ir kitus leidimus, jei pareiškėjas yra pasirengęs vykdyti oro transporto veiklą ir atitinka reikalavimus, numatytus Reglamento (ES) Nr. 965/2012 III priedo ORO.AOC.100 dalies c punkte ir reikalavimus visiems prašomiems specialiesiems ir kitiems leidimams, nurodytiems Reglamente (ES) Nr. 965/2012;

45.2. išduoti oro vežėjo pažymėjimą suteikiant ne visus pareiškėjo prašomus specialiuosius ir kitus leidimus, jei pareiškėjas atitinkamai pakeitė SVV, yra pasirengęs vykdyti oro transporto veiklą ir atitinka reikalavimus, numatytus Reglamento (ES) Nr. 965/2012 III priedo ORO.AOC.100 dalies c punkte ir reikalavimus tik tam tikriems prašomiems specialiesiems ir kitiems leidimams, nurodytiems Reglamente (ES) Nr. 965/2012;

45.3. išduoti oro vežėjo pažymėjimą ir nurodyti papildomus ribojimus, jei pareiškėjas gali saugiai vykdyti skrydžius esant tam tikriems ribojimams;

45.4 neišduoti oro vežėjo pažymėjimo, jei pareiškėjas nėra pasirengęs vykdyti oro transporto veiklos ir neatitinka reikalavimų, numatytų Reglamento (ES) Nr. 965/2012 III priedo ORO.AOC.100 dalies c punkte.

46. Remdamasis sertifikavimo komisijos rekomendacija, TKA direktorius arba jo galiotas asmuo per 5 darbo dienas nuo rekomendacijos gavimo dienos, priima sprendimą išduoti oro vežėjo pažymėjimą arba atsisakyti jį išduoti. Priėmus sprendimą išduoti oro vežėjo pažymėjimą, TKA direktorius ar jo įgaliotas asmuo išduoda oro vežėjo pažymėjimą (4 priedas). Kartu su oro vežėjo pažymėjimu išduodamas OPSPEC (5 priedas). OPSPEC nurodomi specialieji leidimai, kuriuos pareiškėjui suteikia TKA. Suteikiami tik tie specialieji leidimai, kuriuos rekomendavo suteikti sertifikavimo komisija.

47. Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 965/2012 II priedo ARO.GEN.310 dalies b punktu, oro vežėjo pažymėjimas išduodamas neribotam laikui.

48. TKA direktoriui priėmus sprendimą atsisakyti išduoti oro vežėjo pažymėjimą, TKA apie tai per 5 darbo dienas raštu informuoja pareiškėją ir nurodo tokio sprendimo priėmimo priežastis bei pareiškėjo teisę apskųsti TKA sprendimą.

 

VII SKYRIUS

ORO VEŽĖJO PAŽYMĖJIMO KEITIMAS, DUBLIKATO IŠDAVIMAS

 

49. Oro vežėjo pažymėjimas arba jo OPSPEC keičiamas šiais atvejais:

49.1. pasikeičia oro vežėjo pažymėjime ar jo OPSPEC įrašyti duomenys, neturintys įtakos oro vežėjo teisėms ir įsipareigojimams (pasikeičia oro vežėjo adresas, pavadinimas, kontaktiniai duomenys arba oro vežėjas prašo išbraukti ne paskutinį orlaivį iš OPSPEC);

49.2. OPSPEC papildomas nauju orlaiviu;

49.3 suteikiami specialieji ar kiti leidimai, numatyti Reglamente (ES) Nr. 965/2012;

49.4. naikinami specialieji ar kiti leidimai, numatyti Reglamente Nr. 965/2012;

49.5. TKA nustato papildomas sąlygas.

50. Oro vežėjas oro vežėjo pažymėjimo arba jo OPSPEC pakeitimams, numatytiems Aprašo 49.1–49.4 papunkčiuose, pateikia TKA Aprašo 6 priede nustatytos formos prašymą ir sumoka susisiekimo ministro įsakymu Nr. 3-12 nustatyto dydžio atlyginimą už atitinkamas TKA teikiamas administracines paslaugas.

51. Aprašo 49.1 papunktyje numatytais atvejais, pakeistas oro vežėjo pažymėjimas ar jo OPSPEC išduodamas per 10 darbo dienų nuo Aprašo 6 priede nustatytos formos prašymo gavimo ir susisiekimo ministro įsakymu Nr. 3-12 nustatyto dydžio atlyginimo už atitinkamas TKA teikiamas administracines paslaugas sumokėjimo dienos.

52. Aprašo 49.2–49.4 papunkčiuose nurodytiems pakeitimams TKA specialistai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos patikrina gautą prašymą, ar jis tinkamai užpildytas, ar pridėti reikiami priedai. Jei prašyme nenurodyti visi reikiami duomenys ar nepateikti visi reikiami priedai, TKA specialistai informuoja oro vežėją apie nustatytus trūkumus ir nurodo 10 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti. Motyvuotu oro vežėjo prašymu, šis terminas gali būti pratęstas 20 darbo dienų. Jei per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, prašymas toliau nenagrinėjamas ir oro vežėjas nedelsiant informuojamas apie priimtą sprendimą.

53. Kai pateikti dokumentai išnagrinėti ir patvirtinti, atlikti reikiami patikrinimai ir oro vežėjas ištaisė patikrinimo (-ų) metu nustatytas neatitiktis (jei jos buvo nustatytos), TKA specialistai pateikia pasiūlymus dėl OPSPEC pakeitimo sertifikavimo komisijai.

54. Sertifikavimo komisija per 10 darbo dienų nuo informacijos, nurodytos Aprašo 53 punkte gavimo, priima sprendimą rekomenduoti TKA direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui pakeisti arba atsisakyti pakeisti oro vežėjo pažymėjimą arba jo OPSPEC.

55. Sertifikavimo komisijai rekomendavus pakeisti oro vežėjo pažymėjimą ar jo OPSPEC, TKA direktorius ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas išduoda pakeistą oro vežėjo pažymėjimą (4 priedas) ar OPSPEC (5 priedas).

56. Oro vežėjas per 5 darbo dienas gražina TKA keičiamą oro vežėjo pažymėjimą ar OPSPEC.

57. Oro vežėjas gali pradėti įgulų mokymus, susijusius su įtraukiamu į oro vežėjo pažymėjimą naujo tipo orlaiviu ar papildomų specialiųjų ir (arba) kitų leidimų suteikimu, tik TKA patvirtinus atitinkamus mokymus oro vežėjo SVV D dalyje ir kitus oro vežėjo dokumentus, reikalingus mokymams vykdyti.

58. Vietoj prarasto oro vežėjo pažymėjimo TKA išduoda oro vežėjui dublikatą. Dublikatą TKA išduoda per 5 darbo dienas nuo prašymo (7 priedas) gavimo, oro vežėjui sumokėjus susisiekimo ministro įsakymu Nr. 3-12 nustatyto dydžio atlyginimą už atitinkamas TKA teikiamas administracines paslaugas.

 

VIII SKYRIUS

ORO VEŽĖJO PAŽYMĖJIMO GALIOJIMO SUSTABDYMAS, GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMAS, APRIBOJIMAS, APRIBOJIMO PANAIKINIMAS, GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

59. TKA turi teisę sustabdyti oro vežėjo pažymėjimo galiojimą arba apriboti oro vežėjo pažymėjimą (sustabdyti tik tam tikrų suteiktų specialiųjų ir kitų leidimų galiojimą), jeigu:

59.1. vykdant oro vežėjo priežiūrą nustatytas 1 lygio neatitikimas, numatytas Reglamento Nr. 965/2012 II priedo ARO.GEN.350 dalyje ir sertifikavimo komisija rekomendavo sustabdyti oro vežėjo pažymėjimo galiojimą arba jį apriboti;

59.2. oro vežėjas iš anksto, pagal Europos Sąjungos reglamentuose ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus terminus, raštu neinformavo TKA apie pokyčius (oro vežėjo atsakingo vadovo pasikeitimas, paskirtųjų darbuotojų pasikeitimas, patalpų, procedūrų, personalo ir kiti pasikeitimai, turintys įtakos oro vežėjo pažymėjime nurodytai veiklai) ir negavo išankstinio TKA patvirtinimo.

60. TKA panaikina oro vežėjo pažymėjimo galiojimą, jei:

60.1. oro vežėjas pateikia prašymą panaikinti oro vežėjo pažymėjimo galiojimą;

60.2. įsiteisėja teismo nutartis oro vežėjui iškelti bankroto bylą arba kreditorių susirinkimas priima nutarimą bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka;

60.3. likviduojamas ar reorganizuojamas oro vežėjas baigia veiklą kaip juridinis asmuo;

60.4. išbraukiamas paskutinis orlaivis iš oro vežėjo pažymėjimo;

60.5. oro vežėjas per TKA nustatytą terminą neištaiso neatitikimų, dėl kurių buvo sustabdytas oro vežėjo pažymėjimas galiojimas;

60.6. vykdant oro vežėjo priežiūrą nustatytas 1 lygio pažeidimas, numatytas Reglamento (ES) Nr. 965/2012 II priedo ARO.GEN.350 dalyje ir sertifikavimo komisija rekomendavo panaikinti oro vežėjo pažymėjimo galiojimą.

61. TKA specialistas, nustatęs priežastis, dėl kurių gali būti apribojamas oro vežėjo pažymėjimas, panaikinamas arba sustabdomas jo galiojimas, informuoja savo struktūrinio padalinio vadovą. Struktūrinio padalinio vadovas inicijuoja sertifikavimo komisijos posėdį informuodamas komisijos pirmininką. Sertifikavimo komisija, atsižvelgdama į TKA specialisto pateiktą informaciją, priima sprendimą dėl rekomendacijos TKA direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui apriboti oro vežėjo pažymėjimą, panaikinti arba sustabdyti jo galiojimą, teikimo.

62. Gavęs sertifikavimo komisijos rekomendaciją, TKA direktorius ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas panaikina, sustabdo oro vežėjo pažymėjimo galiojimą arba apriboja jį. Apie priimtą sprendimą TKA nedelsdama raštu informuoja oro vežėją, nurodo priežastis, kodėl panaikinamas, sustabdomas oro vežėjo pažymėjimo galiojimas ar apribojamas oro vežėjo pažymėjimas.

63. Jei oro vežėjo pažymėjimas panaikintas arba jo galiojimas sustabdytas, oro vežėjas per 5 darbo dienas privalo grąžinti oro vežėjo pažymėjimą TKA.

64. Oro vežėjo pažymėjimo apribojimo atveju, TKA išduoda kitą oro vežėjo pažymėjimą. Oro vežėjas per 5 darbo dienas nuo kito oro vežėjo pažymėjimo gavimo privalo grąžinti TKA ankstesnio oro vežėjo pažymėjimo originalą.

65. Oro vežėjui panaikinus priežastis, dėl kurių buvo sustabdytas oro vežėjo pažymėjimo galiojimas ar jis apribotas, sertifikavimo komisija priima sprendimą rekomenduoti TKA direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui panaikinti oro vežėjo pažymėjimo galiojimo sustabdymą ar panaikinti apribojimą.

66. Gavęs sertifikavimo komisijos rekomendaciją, TKA direktorius ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas panaikina oro vežėjo pažymėjimo galiojimo sustabdymą ar apribojimą. Apie priimtą sprendimą TKA nedelsdama raštu informuoja oro vežėją. Jei oro vežėjo pažymėjimo galiojimas buvo sustabdytas, oro vežėjo pažymėjimą TKA per 5 darbo dienas grąžina oro vežėjui. Jei oro vežėjo pažymėjimas buvo apribotas, TKA per 5 darbo dienas išduoda kitą oro vežėjo pažymėjimą, kuriuo panaikinami apribojimai.

67. TKA nedelsdama raštu informuoja oro vežėją apie oro vežėjo pažymėjimo galiojimo panaikinimą ir nurodo šio sprendimo priėmimo priežastis.

68. Oro vežėjas, gavęs TKA pranešimą apie oro vežėjo pažymėjimo galiojimo panaikinimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas privalo grąžinti oro vežėjo pažymėjimo originalą TKA.

 

 

 

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

69. TKA nesant parengtų kvalifikuotų specialistų atitinkamai priežiūrai vykdyti, TKA pagal trišalę sutartį gali įsigyti nepriklausomų ekspertų, turinčių reikiamą kvalifikaciją, konsultacijų paslaugas.

70. Sertifikavimo komisijos posėdžiai yra protokoluojami.

71. TKA interneto svetainėje skelbiama ši informacija apie išduotus oro vežėjo pažymėjimus: oro vežėjo pavadinimas, adresas, kontaktiniai duomenys, oro vežėjo pažymėjimo numeris ir išdavimo data, galiojimo sustabdymo ar galiojimo panaikinimo datos, galiojimo sustabdymo panaikinimo data.

72. Paraiškos (prašymai) pagal Aprašą nagrinėjami, pažymėjimai ar kiti dokumentai išduodami arba patvirtinami Aviacijos įstatymo 7 straipsnyje nustatytais terminais.

73. TKA sprendimai ir veiksmai (neveikimas), kuriais nesilaikoma Aprašo nuostatų, gali būti skundžiami TKA direktoriui ar Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka, Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka

________________