Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL lietuvos respublikos vyriausybės 2020 m. liepos 16 d. nutarimo nr. 825 „dėl Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2022 m. liepos 7 d. Nr. 731
Vilnius
Pakeisti Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. liepos 16 d. nutarimu Nr. 825 „Dėl Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Pakeisti 4.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„4.3. Jeigu pateikti nurodymai susiję su daugiau nei viena skolininko sąskaita ir bendra visoms sąskaitoms nustatytų laisvai disponuojamų sumų suma neviršija 2022 metams nustatyto minimalių vartojimo poreikių dydžio, PLAIS skolininko sąskaitai, kuriai laisvai disponuojama suma buvo nustatyta vėliausiai, nustato neišieškomą sumą, atitinkančią 2022 metams nustatytą minimalių vartojimo poreikių dydį, ir kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai pateikia neišieškomos sumos nustatymo nurodymą. Kitoms skolininko sąskaitoms nustatytos laisvai disponuojamos sumos laikomos negaliojančiomis.“
2. Papildyti 5.8 papunkčiu:
„5.8. Jeigu apribojimo ar nurašymo nurodymo pateikimo metu visos nurodyme nurodytos sąskaitos yra areštuotos Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka neišieškomos sumos šioms sąskaitoms nenustatomos. Jeigu skolininko sąskaitų areštas panaikinamas ir arešto panaikinimo metu yra šioms sąskaitoms taikomų galiojančių apribojimo ir (ar) nurašymo nurodymų, Aprašo 5.1–5.3 papunkčiuose nustatyta tvarka PLAIS skolininko sąskaitai nustato neišieškomą sumą, atitinkančią minimalių vartojimo poreikių dydį.“
3. Papildyti 5.9 papunkčiu:
„5.9. Jeigu apribojimo ar nurašymo nurodymo pateikimo metu dalis iš nurodyme nurodytų sąskaitų yra areštuotos Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, Aprašo
III skyriuje nustatyta tvarka neišieškomos sumos nustatomos apribojimo ar nurašymo nurodyme nurodytoms sąskaitoms, kurios nėra areštuotos.“
4. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:
„8. Skolininkas turi teisę bet kuriam iš galiojančius apribojimo ar nurašymo nurodymus pateikusių nurodymų teikėjų pateikti prašymą pakeisti neišieškomos sumos dydį ir (ar) sąskaitą arba panaikinti neišieškomą sumą. Kartu su prašymu pakeisti neišieškomos sumos dydį skolininkas nurodymo teikėjui turi pateikti prašymą pagrindžiančius dokumentus. Neišieškomos sumos dydis taip pat gali būti keičiamas be skolininko prašymo, jeigu nurodymo teikėjas turi duomenų, patvirtinančių, kad anksčiau nustatyta neišieškoma suma turi būti padidinta arba sumažinta. Sprendžiant dėl neišieškomos sumos dydžio pakeitimo taip pat turi būti laikomasi šių reikalavimų:
8.1. Sąskaitai, kuri areštuota Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, nurodymų teikėjas negali nustatyti neišieškomos sumos arba pakeisti neišieškomos sumos dydžio, jeigu areštą sąskaitai taikęs subjektas sąskaitai nustatė neišieškomą sumą.
8.2. Sąskaitai, kuri buvo areštuota Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka pritaikius laikinąsias apsaugos priemones, nurodymų teikėjas, vykdantis piniginių sumų išieškojimą Civilinio proceso kodekso 626 straipsnio 3 dalyje nustatytais atvejais ir tvarka, gali pakeisti ar panaikinti neišieškomą sumą, nustatytą taikant laikinąsias apsaugos priemones.“
5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:
„10. Keičiant sąskaitą, kuriai nustatyta neišieškoma suma, nurodymo teikėjas PLAIS pateikia neišieškomos sumos nustatymo nurodymą su naujos sąskaitos numeriu ir šiai sąskaitai nustatoma neišieškoma suma, o keičiamai sąskaitai – neišieškomos sumos nustatymo nurodymą, kuriame nustato neišieškomą sumą, lygią nuliui. PLAIS, gavusi šiame punkte nurodytus nurodymus, pateikia juos kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai.“
6. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:
7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:
8. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
9. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaiga dėl kiekvieno iš PLAIS gauto neišieškomos sumos nustatymo nurodymo elektroniniu būdu PLAIS pateikia pranešimą, ar šiame punkte nurodytas nurodymas buvo priimtas ar atmestas ir kokios atmetimo priežastys. Kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai atmetus neišieškomos sumos nustatymo nurodymą dėl to, kad išieškojimas iš sąskaitos, kuriai nustatoma neišieškoma suma, negalimas, sąskaita yra uždaryta arba priklauso kitam asmeniui, neišieškoma suma šiai sąskaitai nenustatoma ir nurodymą pateikęs nurodymo teikėjas (arba PLAIS, jei būtent ši sistema Apraše nustatyta tvarka nustatė minimalių vartojimo poreikių dydį atitinkančią neišieškomą sumą) Apraše nustatyta tvarka neišieškomą sumą nustato kitai skolininko sąskaitai ir teikia naują neišieškomos sumos nustatymo nurodymą. Kitais neišieškomos sumos nustatymo nurodymo atmetimo atvejais nurodymo teikėjas (arba PLAIS, jei būtent ši sistema Apraše nustatyta tvarka nustatė minimalių vartojimo poreikių dydį atitinkančią neišieškomą sumą) teikia naują neišieškomos sumos nustatymo nurodymą.“
10. Papildyti IV skyrių 161 punktu: