VIEŠOJI ĮSTAIGA KAIMO VERSLO IR RINKŲ PLĖTROS AGENTŪRA
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS KAIMO VERSLO IR RINKŲ PLĖTROS AGENTŪROS DIREKTORIAUS 2021 m. GRUODŽIO 27 d. įsakymo nr. vį-94 „dėl ŪKIO SUBJEKTŲ, PERKANČIŲ–PARDUODANČIŲ ŽALIĄ PIENĄ IR PREKIAUJANČIŲ PIENO GAMINIAIS, VEIKLOS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2023 m. liepos 31 d. Nr. VĮ-90
Vilnius
P a k e i č i u Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, veiklos priežiūros taisykles, patvirtintas viešosios įstaigos Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktoriaus 2021 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. VĮ-94 „Dėl Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, veiklos priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės):
1. Pakeičiu Taisyklių pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos ir sutrumpinimai:
3.1. Administracinė patikra – Agentūros inspektorių atliekamas administracinis ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, veiklos tikrinimas, kurio metu dokumentai ir informacija tikrinama nuotoliniu būdu, kai ūkio subjektai teikia dokumentus elektroninėmis priemonėmis, o Agentūros inspektorius naudojasi PAIS ir išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautais duomenimis.
3.2. Išankstinė ūkio subjektų veiklos priežiūra – tai ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, įsakymų ir/ar kitų dokumentų, dėl žalio pieno bazinių rodiklių supirkimo kainos pasikeitimų, priedų skyrimo, nuoskaitų taikymo žalio pieno pardavėjams pateikimas Agentūrai už sekantį einantį kalendorinį mėnesį elektroniniu paštu. Agentūros inspektorius elektroniniu paštu gautą informaciją panaudoja suplanuotoms administracinėms, pakartotinėms bei neplaninėms patikroms vietoje atlikti.
3.3. Kryžminė patikra – Agentūros inspektorių atliekamas fizinis ir (arba) administracinis ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, veiklos tikrinimas, siekiant sulyginti žalio pieno pirkėjo ir žalio pieno pardavėjo teikiamų duomenų ir informacijos atitikimą. Kryžminė patikra atliekama visais patikros atvejais.
3.5. Pakartotinė patikra – Agentūros inspektorių atliekamas fizinis ir (arba) administracinis ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, veiklos tikrinimas, siekiant įsitikinti, ar nebuvo pažeisti Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose nustatyti terminai.
3.6. Patikra – Agentūros inspektorių atliekamas fizinis ir (arba) administracinis ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, veiklos tikrinimas – vertinant PAIS pateiktų duomenų, kitų dokumentų duomenis ir informaciją, siekiant įsitikinti, ar žalio pieno pirkimo–pardavimo procese ūkio subjektai nevykdė draudžiamų veiksmų, nustatytų Įstatyme. Patikros gali būti kryžminės, administracinės, pakartotinės, patikros vietoje, taip pat planinės ir neplaninės.
3.7. Patikra vietoje – Agentūros inspektorių atliekamas fizinis ūkio subjekto veiklos tikrinimas – informacijos ir duomenų, įrašytų PAIS ir dokumentuose, tikrinimas atvykus į ūkio subjekto buveinę.
3.8. Tikrinamas laikotarpis – tikrinamo ūkio subjekto veiklos tikrinamas konkretus laikotarpis, kuris kiekvienai patikrai atlikti atrenkamas pagal Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautus duomenis bei PAIS duomenis.
3. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
4. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:
„IV SKYRIUS
PASIRENGIMAS PATIKRAI, TIKRINAMO OBJEKTO/IMTIES ATRANKA
18. Agentūros inspektorius, vadovaudamasis Agentūros direktoriaus patvirtintu einamųjų metų Žalio pieno pirkėjų planinių patikrų planu, atsirinkęs patikrai žalio pieno pirkėją PAIS duomenų pagrindu ir Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautą informaciją kiekvieno žalio pieno pardavėjo atžvilgiu tikrina, ar:
18.1. perkant žalią pieną iš tos pačios žalio pieno pardavėjų grupės ir jį pristatant žalio pieno pirkėjui tokiu pačiu būdu (žalias pienas pristatomas į žalio pieno supirkimo punktą, žalias pienas paimamas tiesiogiai iš ūkio, žalias pienas pristatomas tiesiogiai į žalio pieno perdirbimo įmonę), žalio pieno pirkimo-pardavimo sutartyse nebuvo taikyta skirtinga žalio pieno pirkimo kaina, išskyrus atvejus, kai pienas perkamas iš žalio pieno pardavėjų, parduodančių savo gamybos pieną ir priklausančių pieno gamintojų organizacijoms, pripažintoms Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatyta tvarka, tačiau šiuo atveju negali būti taikoma mažesnė žalio pieno pirkimo kaina negu ji būtų nustatyta pagal žalio pieno pardavėjų grupes (Įstatymo 3 straipsnio 3 dalies 1 punktas);
18.2. nebuvo mažinama žalio pieno pirkimo kaina dažniau kaip kas du iš eilės einančius reguliariai parduodamo žalio pieno tiekimo laikotarpius, kaip nustatyta Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatyme (Įstatymo 3 straipsnio 3 dalies 4 punktas);
18.3. nebuvo mažinama žalio pieno pirkimo kaina, nustatyta žalio pieno pirkimo–pardavimo sutartyje, daugiau negu 3 procentiniais punktais (Įstatymo 5 straipsnis);
18.4. nebuvo pakeistos žalio pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygos apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris, išskyrus atvejus, kai didinama žalio pieno pirkimo kaina arba kai žalio pieno pirkėjas yra kooperatinė bendrovė (kooperatyvas), Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatyta tvarka pripažinta žemės ūkio kooperatine bendrove, negali būti trumpesnis kaip 30 dienų.
19. Patikrai atlikti atrenkami visi žalio pieno pardavėjai, kurių atžvilgiu pagal PAIS duomenis arba Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautos informacijos galima įtarti padarytus pažeidimus – atliktus nesąžiningus veiksmus, įtvirtintus Įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje ir 3 dalies 1 ir 4 punktuose bei Įstatymo 5 straipsnyje, bet ne mažiau kaip 10 ir ne daugiau kaip 50 žalio pieno pardavėjų.
20. Agentūros inspektoriai atlikdami patikrą naudoja nustatytos formos Patikros aktą (Taisyklių priedas). Patikros aktas peržiūrimas ir tikslinamas ne rečiau kaip 1 (vieną) kartą per metus arba jeigu pasikeičia teisinis reguliavimas ar yra pateiktos pagrįstos ūkio subjektų pastabos. Patikros akte nurodo kiekvieno atrinkto žalio pieno pardavėjo duomenis:
20.2. tikrinamu laikotarpiu galiojančios žalio pieno pirkimo–pardavimo sutarties (-ių) datą ir numerį;
20.3. faktinį nupirktą natūralaus žalio pieno kiekį kg (kai parduodama daugiau kaip 500 kg žalio pieno per dieną);
20.4. sutartyje numatytą bazinių pieno sudėties rodiklių pieno pirkimo kainą (neįskaitant sutartyje numatytų priemokų ir priedų (Eur už kg tūkstantųjų tikslumu) kiekvienu įskaitiniu laikotarpiu;
20.5. žalio pieno pardavėjo grupę kiekvienu žalio pieno tiekimo laikotarpiu, kaip nustatyta Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatyme įskaitiniu laikotarpiu;
21. Be Taisyklių 20 punkte nurodytų duomenų, Agentūros inspektorius Patikros akto pastabose fiksuoja duomenis ir informaciją, nustatytą Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu ir ankstesnių Agentūros vykdytų patikrų metu, žalio pieno pirkėjo atžvilgiu.
22. Prieš atliekant patikrą, Agentūros inspektorius užpildo Patikros akto lentelės Nr. 1 10 klausimo 2-7 stulpelius ir 11 klausimo 2, 3, 4, 6 stulpelius. Likusius Patikros akto lentelių Nr. 1 ir Nr. 2 stulpelius Agentūros inspektorius pildo atliekant administracinę patikrą, kai ūkio subjektai teikia dokumentus elektroninėmis priemonėmis arba atvykęs į atrinkto tikrinti žalio pieno pirkėjo buveinę, dalyvaujant žalio pieno pirkėjo atstovams.
23. Agentūros inspektorius, nustatęs, kad trūksta informacijos ar duomenų patikrai atlikti, turi teisę kreiptis į žalio pieno pirkėjus ir žalio pieno pardavėjus ir reikalauti, kad ne vėliau kaip iki patikros atlikimo dienos Agentūrai el. paštu: pienokontrole@litfood.lt pateiktų papildomus dokumentus, informaciją ar paaiškinimus.
24. Prieš vykstant į Patikrą vietoje, Agentūros inspektorius ne vėliau kaip prieš 10 (dešimt) darbo dienų iki numatomos Patikros vietoje dienos, privalo informuoti atrinktą tikrinti žalio pieno pirkėją apie Patikrą vietoje, nurodydamas tikslią patikros datą ir laiką. Pranešimas ūkio subjektui turi būti siunčiamas registruotu paštu arba elektroniniu paštu, tačiau visais atvejais turi būti gautas patvirtinamas apie pranešimo gavimą.“
5. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
6. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Agentūros inspektoriai, siekdami įsitikinti, ar nebuvo atlikti nesąžiningi veiksmai, numatyti Taisyklių 18.1-18.4 papunkčiuose – vertina PAIS duomenis ir Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautą informaciją, lygindami juos su duomenimis ir informacija oficialiuose dokumentuose (žalio pieno pirkėjo vidaus naudojimo informacinėse sistemose, sutartyse, sąskaitose faktūrose, raštuose-pranešimuose ir kituose dokumentuose, susijusiuose su žalio pieno pirkimu-pardavimu) bei fiksuoja nustatytus neatitikimus Patikros akte.“
7. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Agentūros inspektoriai, siekdami įsitikinti, ar nebuvo vienašališkai nutraukta žalio pieno pirkimo–pardavimo sutartis apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 30 (trisdešimt) dienų (Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 punktas); ar nebuvo pakeistos žalio pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygos apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris, išskyrus atvejus, kai didinama žalio pieno pirkimo kaina arba kai žalio pieno pirkėjas yra kooperatinė bendrovė (kooperatyvas), Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatyta tvarka pripažinta žemės ūkio kooperatine bendrove (kooperatyvu), negali būti trumpesnis kaip 30 (trisdešimt) dienų (Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 2 punktas), vertina žalio pieno kainas, nustatytas pirkimo–pardavimo sutartyse, žalio pieno pirkėjo siųstus raštus-pranešimus žalio pieno pardavėjui, bei Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautą informaciją ir Patikros akte fiksuoja žalio pieno kainas. Nustačius Taisyklių 28 punkte nustatyto termino nesilaikymo atvejus, Patikros akte fiksuojamos visos faktinės aplinkybės bei daromos dokumentų kopijos. Agentūros inspektoriai, siekdami įsitikinti, ar nebuvo vienašališkai nutraukta žalio pieno pirkimo–pardavimo sutartis apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 30 (trisdešimt) dienų (Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 punktas); ar nebuvo pakeistos žalio pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygos apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris, išskyrus atvejus, kai didinama žalio pieno pirkimo kaina arba kai žalio pieno pirkėjas yra kooperatinė bendrovė (kooperatyvas), Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatyta tvarka pripažinta žemės ūkio kooperatine bendrove (kooperatyvu), negali būti trumpesnis kaip 30 (trisdešimt) dienų (Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 2 punktas) vertina praėjusį kalendorinį mėnesį galiojusiais žalio pieno kainas, kainų nustatymą pirkimo–pardavimo sutartyse, žalio pieno pirkėjo siųstus raštus-pranešimus žalio pieno pardavėjui, praėjusios patikros metu fiksuotas žalio pieno kainas bei Išankstinės ūkio subjektų veiklos priežiūros metu gautą informaciją ir Patikros akte fiksuoja einamojo mėnesio žalio pieno kainas. Nustačius Taisyklių 28 punkte nustatyto termino nesilaikymo atvejus, Patikros akte fiksuojamos visos faktinės aplinkybės bei daromos dokumentų kopijos.“
8. Pakeičiu 33.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„33.4. atlikus išankstinę priežiūrą (pagal PAIS ir elektroninėmis priemonėmis gautų iš ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną, įsakymų ir/ar kitų dokumentų, dėl žalio pieno bazinių rodiklių supirkimo kainos pasikeitimų, priedų skyrimo, nuoskaitų taikymo žalio pieno pardavėjams duomenimis) galima įtarti, kad perkant ir parduodant žalią pieną buvo galimai padaryti Įstatymo pažeidimai.“