herbas

ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE MIRUSIŲ ŽMONIŲ NE STACIONARINĖJE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOJE PALAIKŲ APŽIŪRĖJIMO, GABENIMO PATOLOGINĖS ANATOMIJOS TYRIMAMS AR TEISMO MEDICINOS EKSPERTIZĖMS IR TYRIMAMS BEI LAIKINO LAIKYMO (SAUGOJIMO) TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. kovo 27 d. Nr. T-1298

Šalčininkai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymu bei Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. V-157/1V-118, Šalčininkų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje mirusių žmonių ne stacionarinėje sveikatos priežiūros įstaigoje palaikų apžiūrėjimo, gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams bei laikino laikymo (saugojimo) tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2016 m. kovo 31 d. sprendimą Nr. T-366 „Dėl Šalčininkų rajono savivaldybėje nenustatytos tapatybės mirusiųjų ir neturinčių artimųjų giminaičių ar teisėto atstovo asmenų apžiūros, žmogaus palaikų pirminio vežimo bei laikino laikymo (saugojimo) tvarkos aprašo patvirtinimo.“

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Zdzislav Palevič

 

PATVIRTINTA

Šalčininkų rajono

savivaldybės tarybos

2019 m. kovo 27 d.

sprendimu Nr. T-1298

 

ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE MIRUSIŲ ŽMONIŲ NE STACIONARINĖJE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOJE PALAIKŲ APŽIŪRĖJIMO, GABENIMO PATOLOGINĖS ANATOMIJOS TYRIMAMS AR TEISMO MEDICINOS EKSPERTIZĖMS IR TYRIMAMS BEI LAIKINO LAIKYMO (SAUGOJIMO) TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje mirusių žmonių ne stacionarinėje sveikatos priežiūros įstaigoje palaikų apžiūrėjimo, gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams bei laikino laikymo (saugojimo) tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje mirusių žmonių palaikų apžiūrėjimo, gabenimo bei saugojimo, išlaidų apmokėjimo sąlygas ir tvarką.

2. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. V-157/IV-118 „Dėl Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašo patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-539 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 91:2013 „Žmogaus palaikų laidojimo paslaugų, kremavimo, balzamavimo veiklos visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymu, Medicininio mirties liudijimo išdavimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. spalio 5 d. įsakymu Nr. 565.

3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos teismo ekspertizės įstatyme, Lietuvos Respublikos žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatyme ir Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

ASMENS MIRTIES FAKTO NUSTATYMAS

 

4. Asmeniui mirus, mirties faktą nustato:

4.1. asmens sveikatos priežiūros specialybių gydytojai;

4.2. gydytojas patologas;

4.3. gydytojas teisės medicinos ekspertas;

4.4. gydytojų konsiliumas;

4.5. skubios nestacionarinės medicinos pagalbos įstaigų slaugos specialistai;

4.6. slaugos specialistas, tiesiogiai atlikęs mirusio asmens sveikatos priežiūrą nesant gydytojo.

5. Asmens mirties faktą nustatęs asmuo privalo nedelsdamas nustatyta tvarka pažymėti tai medicinos dokumentuose.

6. Asmens mirties faktą nustatęs asmuo privalo nedelsdamas pranešti apie tai policijai, jeigu yra bent viena iš šių sąlygų:

6.1. nustatyta arba įtariama smurtinė mirtis;

6.2. mirtis įvyko viešoje vietoje;

6.3. nenustatyta mirusiojo asmenybė;

6.4. neaiški mirties priežastis, jei mirtis įvyko už stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) ribų;

6.5. staigi arba netikėta mirtis;

6.6. mirė pacientas, išbuvęs stacionarinėje ASPĮ mažiau nei 24 valandas, išskyrus atvejus, kai mirtis įvyko dėl nenustatytos lėtinės ligos;

6.7. nustatyta arba įtariama, jog mirtis įvyko nuo gamybinės traumos, apsinuodijimo, profesinės ligos, ypač pavojingos infekcinės ligos;

6.8. mirusiajam jo paskutinio susirgimo metu nebuvo teikiama medicinos pagalba;

6.9. to reikalauja mirusiojo teisėtas atstovas;

6.10. kitais įstatymų numatytais atvejais.

7. Jeigu nustatęs mirties faktą asmuo įtaria bent vieną iš 6 punkte išvardintų aplinkybių, tai medicininiuose dokumentuose turi aprašyti lavono apžiūros duomenis, nurodyti žinomas aplinkybes bei įtarimus, nurodyti savo ryšio duomenis. Vienas medicininio dokumento egzempliorius paliekamas įvykio vietoje.

8. Apie mirties faktą mirusiojo artimiesiems ar jo teisėtam atstovui praneša:

8.1. mirties faktą nustatęs asmuo ir apie tai pažymi medicininiuose dokumentuose;

8.2. policija:

8.2.1. jei nenustatyta mirusiojo asmenybė;

8.2.2. jei mirties faktą nustatęs asmuo neturi duomenų apie mirusiojo artimuosius ar jo teisėtą atstovą;

8.3. jei miręs asmuo neturi artimųjų ar teisėto atstovo, policija informuoja mirusiojo gyvenamosios vietos savivaldybę (seniūniją).

 

III SKYRIUS

ŽMOGAUS PALAIKŲ GABENIMAS PATOLOGINĖS ANATOMIJOS TYRIMAMS AR TEISMO MEDICINOS EKSPERTIZĖMS IR TYRIMAMS

 

9. Konstatavus mirties faktą, žmogaus palaikus patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams gabena savivaldybės atrinktas laidojimo paslaugų teikėjas.

10. Jei žmogus mirė ASPĮ, teikiančioje stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, žmogaus palaikus patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams gabena laidojimo paslaugų teikėjas, su kuriuo ASPĮ yra pasirašiusi sutartį, arba ASPĮ savo transportu.

11. Gabenti žmogaus, mirusio ne ASPĮ, palaikus patologinės anatomijos tyrimams, kai yra neaiški mirtį sukėlusi liga ar kai to reikalauja mirusiojo artimieji, į mirties vietą laidojimo paslaugų teikėją iškviečia ambulatorinę medicinos pagalbą teikęs gydytojas.

12. Gabenti žmogaus palaikus teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams į žmogaus mirties ar žmogaus palaikų radimo vietą, kai jau buvo konstatuotas žmogaus mirties faktas, ar ekshumavimo vietą, jei ekshumavimas atliekamas vykdant ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartį, laidojimo paslaugų teikėją iškviečia policijos ar prokuratūros pareigūnas.

13. Atliekant patologinės anatomijos tyrimą nustačius, kad žmogaus mirtis gali būti smurtinė, kviečiami policijos pareigūnai, kurie kviečia laidojimo paslaugų teikėją, kuris gabena žmogaus palaikus teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams.

14. Žmogaus palaikai laidojimo paslaugų teikėjui perduodami gabenti:

14.1. patologinės anatomijos tyrimams – kartu su Žmogaus palaikų perdavimo-priėmimo gabenti aktu (toliau – aktas) bei paciento pomirtinio tyrimo skyrimo aktu (017-1/A forma);

14.2. teismo medicinos ekspertizėms ar tyrimams – kartu su policijos ar prokuratūros pareigūno pateikta užduotimi atlikti tyrimą arba teismo nutartimi skirti teismo medicinos ekspertizę.

15. Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams pagrindas – Aprašo 19 punkte nurodyti dokumentai (toliau – lydimieji dokumentai).

16. Jei laidojimo paslaugų teikėjui kartu su lydimaisiais dokumentais perduodami daiktai ar dokumentai (mirusiojo asmens tapatybės, medicinos ir kiti dokumentai ar daiktai), jie turi būti sudedami į voką (paketą) ir vokas (paketas) užklijuojamas. Ant voko (paketo) užrašomas Aprašo  24  punkte nurodytas identifikacinis numeris, mirusiojo duomenys, aprašomas voko (paketo) turinys ir vokas (paketas) pridedamas prie lydimojo dokumento. Voką (paketą) atidaro ASPĮ patologinės anatomijos skyriaus ar teismo ekspertizės įstaigos atsakingas darbuotojas, priėmęs žmogaus palaikus.

17. Aktas turi būti rengiamas 3 egzemplioriais:

17.1. žmogaus palaikus gabenti perdavusiai įstaigai;

17.2. žmogaus palaikus priėmusiam ASPĮ patologinės anatomijos skyriui;

17.3. laidojimo paslaugų teikėjui, kuris gabeno žmogaus palaikus.

18. Laidojimo paslaugų teikėjas registruoja lydimuosius dokumentus žurnaluose ar kituose dokumentuose. Lydimuosius dokumentus turi saugoti ne trumpiau kaip 2 metus.

19. Laidojimo paslaugų teikėjas, gavęs Aprašo 16 punkte nurodytus dokumentus, žmogaus palaikus pažymi užsegdamas žmogaus palaikų identifikavimo apyrankę arba kortelę su identifikaciniu numeriu ant mirusiojo riešo. Jeigu identifikavimo apyrankės arba kortelės ant mirusiojo riešo užsegti neįmanoma, segama ant kitos kūno vietos. Jeigu neįmanoma žymėjimo apyrankės užsegti ir ant kitų mirusiojo kūno vietų, tai tik tokiu atveju galima žymėti ant maišo, kuriame gabenami žmogaus palaikai.

20. Ant žmogaus palaikus pažyminčios žmogaus palaikų identifikavimo apyrankės (kortelės) turi būti nurodytas identifikacinis numeris (kai jis suteiktas), mirusio vardas ir pavardė bei gimimo data, jeigu palaikai – neatpažinti, turi būti nurodyta „Nežinomas vyras“ arba „Nežinoma moteris“ ir spėjamas apytikris amžius.

21. Identifikavimo apyrankei arba kortelei identifikavimo numerį suteikia laidojimo paslaugų teikėjas. Jeigu identifikavimo numeris nėra suteiktas, ant identifikavimo apyrankės (kortelės) užrašomas policijos pareigūno ant pakuotės su mirusiuoju klijuojamos plombos objektui pažymėti numeris, jeigu tokia plomba objektas pažymimas ir yra padaryti įrašai apie tai užduotyje atlikti objektų tyrimą.

22. Laidojimo paslaugų teikėjas žmogaus palaikus privalo gabenti specialiuose skysčiams nepralaidžiuose ir nepermatomuose maišuose, užtraukiamuose arba užsegamuose kibiomis juostomis, arba specialiuose konteineriuose-neštuvuose.

23. Transporto priemonė, skirta žmogaus palaikams vežti, turi būti švari, jeigu per darbo dieną buvo naudojama žmogaus palaikams vežti – darbo dienos (pamainos) pabaigoje, jei reikia ir dažniau, valoma, dezinfekuojama. Transporto priemonė, skirta žmogaus palaikų gabenimui, turi būti uždara.

24. Teismo ekspertizės įstaigoje atlikus policijos pareigūnų užduotimis pristatytų žmogaus palaikų medicinos ekspertizę ar tyrimą, mirusiojo palaikų pervežimą tolimesniam jų laikymui organizuoja Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyrius, informuodamas apie palaikų paėmimą laidojimo paslaugų teikėją ar savivaldybę.

25. Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyriuje nesant galimybės užtikrinti trumpalaikio žmogaus palaikų saugojimo (iki 4 parų) arba suderinus su savivaldybės administracija, atlikus mirusiojo palaikų teismo medicininį tyrimą žmogaus palaikai laidojimo paslaugų teikėjui ilgalaikiam saugojimui gali būti perduodami iš karto atlikus medicininį tyrimą. Apie mirusiojo palaikų perdavimą ilgalaikiam laikymui turi būti informuojami mirusiojo artimieji.

26. Atlikus žmogaus, dėl kurio atsiėmimo mirusiojo artimieji ar laidojantys asmenys nesikreipia, ar atlikus nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų teismo medicinos ekspertizę ar tyrimą, teismo ekspertizės įstaiga informuoja laidojimo paslaugų teikėją apie palaikų paėmimą tolimesniam jų laikymui. Apie išduotus žmogaus palaikus laidojimo paslaugų teikėjui nedelsiant turi būti pranešama elektroniniu paštu tyrimo užsakovui – Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui elektroniniu paštu vilniausvpk.kanceliarija@policija.lt, išsiunčiant atitinkamos formos pranešimą, kuris saugomas prie ikiteisminio tyrimo ar medžiagos dokumentų.

 

IV SKYRIUS

ŽMOGAUS PALAIKŲ LAIKINO LAIKYMO (SAUGOJIMO) TVARKA

 

27. Poilsio (švenčių) dienomis ir ne darbo laiku žmogaus palaikai vežami į laidojimo paslaugų teikėjo veiklos vietą.

28. Laikino laikymo (saugojimo) paslauga gali būti teikiama šiais atvejais:

28.1. esant šio Aprašo 6 punkte išvardintoms aplinkybėms;

28.2. kai miršta Šalčininkų rajono savivaldybėje gyvenę vieniši asmenys, neturintys giminių, artimųjų ar teisėto atstovo, galinčių juos atsiimti ir palaidoti arba kuriuos atsisako paimti ir palaidoti giminės ar artimieji, kada nėra smurtinės mirties požymių ir nenustačius, kad gali būti padaryta nusikalstama veika arba po teismo medicinos tyrimų atlikimo tol, kol nustatyta teisės aktų tvarka bus išduotas leidimas laidoti.

29. Laikino laikymo (saugojimo) paslauga gali būti teikiama ir kitais teisės aktų numatytais atvejais.

30. Laikino laikymo (saugojimo) paslaugos turi būti teikiamos visą parą (dvidešimt keturias valandas), septynias dienas per savaitę, neišskiriant darbo, poilsio ir šventinių dienų.

 

V SKYRIUS

MEDICININIO MIRTIES LIUDIJIMO IŠDAVIMAS

 

31. Medicininį mirties liudijimą (toliau – liudijimas) asmeniui mirus ne ASPĮ išduoda:

31.1. šeimos gydytojas ar kitas pirminės ASPĮ, prie kurios asmuo buvo prisirašęs, gydytojas įstaigos vadovo nustatyta tvarka, remdamasis turimais medicininiais dokumentais ir mirties faktą nustačiusio asmens įrašais, kai smurtas neįtariamas ir yra pakankamai aiški bei įrodyta medicininių tyrimų duomenimis mirties priežastis ir nereikalingas žmogaus palaikų teismo medicininis ar patologinės anatomijos tyrimas;

31.2. gydytojas patologas, atlikęs žmogaus palaikų patologinės anatomijos tyrimą;

31.3. teismo medicinos gydytojas, atlikęs teismo medicininį žmogaus palaikų tyrimą, išskyrus atvejus, kai tyrimui pateikiamos žmogaus kūno dalys, kurių netekus įmanoma išgyventi;

31.4. teismo medicinos gydytojas, apžiūrėjęs žmogaus palaikus ir neįtaręs smurto, pagal asmenų prašymą gali išduoti liudijimą neatlikęs teismo medicininio žmogaus palaikų tyrimo remdamasis medicininiais dokumentais: forma 025/a „Ambulatorinė asmens sveikatos istorija“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl Privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei Privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“, forma Nr. 003/a „Gydymo stacionare ligos istorija“, forma Nr. 003-2/a „Dienos stacionaro ligonio kortelė“, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 199 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“, forma Nr. 003-9/a „Stacionarinė tuberkuliozės ligos istorija“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. rugsėjo19 d. įsakymu Nr. V-970, ir katamnezės duomenimis. Teismo medicinos gydytojas, negavęs šiame punkte nurodytų dokumentų ir nesurinkęs katamnezės duomenų, išduoda liudijimą, atlikęs teismo medicininį žmogaus palaikų tyrimą.

32. Elektroninės sveikatos paslaugų bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (toliau – ESPBI IS) sudarytas liudijimas turi būti pasirašytas liudijimą sudariusiojo gydytojo kvalifikuotu elektroniniu parašu bei atspausdintas bent vienas ESPBI IS sudarytos formos Nr. 106/a nuorašas.

33. Atspausdinto e. sveikatos sistemos priemonėmis sudaryto liudijimo nuorašo tikrumas tvirtinamas įstaigos vadovo įgalioto asmens arba ESPBI IS liudijimą sudariusio ar nuorašą išdavusio gydytojo. Tikrumo žymą sudaro žodžiai „Nuorašas tikras“, tikrumą tvirtinančio asmens pareigų pavadinimas, parašas, vardas, pavardė ir data. Patvirtintas liudijimo nuorašas išduodamas mirusįjį laidojančiam asmeniui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

34. Kai ASPĮ nesinaudoja ESPBI IS arba esant ESPBI IS sutrikimams, išrašomas popierinis liudijimas, kuris turi būti patvirtintas gydytojo spaudu, parašu ir įstaigos antspaudu ir išduodamas mirusįjį laidojančiam asmeniui, pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

35. ASPĮ popierinio liudijimo kopiją, patvirtintą įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens parašu ir įstaigos antspaudu, nedelsdama, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po popierinio liudijimo išrašymo dienos, turi pateikti ASPĮ buvimo vietos civilinės metrikacijos įstaigai tiesiogiai, registruotu laišku arba per kurjerį.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Šalčininkų rajono savivaldybės administracija už savivaldybės teritorijoje mirusių žmonių ne ASPĮ palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams bei laikino laikymo (saugojimo) paslaugas laidojimo paslaugų teikėjui apmoka iš savivaldybės biudžete numatytų lėšų pagal pateiktas sąskaitas-faktūras.

37. Už mirusius stacionarinėje ASPĮ žmogaus palaikų laikino laikymo (saugojimo) paslaugas, laidojimo paslaugų teikėjui apmoka artimieji, jei tokių nėra ar atsisako atsiimti ir palaidoti mirusį asmenį, apmoka Šalčininkų rajono savivaldybės administracija.

38. Paslaugų teikėjas už suteiktas paslaugas pateikia sąskaitas faktūras Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Apskaitos skyriui.

39. Paslaugų teikėjui už suteiktas paslaugas apmokama per 30 darbo dienų nuo dokumentų pateikimo dienos.

40. Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams bei laikino laikymo (saugojimo) laidojimo paslaugų teikėjas parenkamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu.

41. Šio Aprašo vykdymą kontroliuoja Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo.

______________________________________